No. 68*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 3 JUNI. (Bcbeclle. ÜTIOÜALE MILITIE OPROEPING YERLOE GANGERS. MilitieSchutterij. kmiUuUub Bittttculaub. ALKMAABSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALK MAAR roepen mits deze op de zich in deze gemeente bevin dende verlofgangers voor de militie te land, die vóór 1 April 1888 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om zich op Zaterdag den 16 Juni dezes jaars, des voormiddags te 9 uren, te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onder zocht gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en equipeinent- stukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 31 Mei 1888. De Secretaris, NUHOUT YAN DER VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Jan van der Sluis, Willem Willems, Hubertus Petrus de Swart en Floris Kok. SOLLICITANTEN voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar, (hoofd de heer C. J. Rei ziger Sr.), op f 700 jaarwedde, behoudens goedkeuring van Ged. Statenworden verzocht zich onder overlegging van stukken te wenden tot het gemeentebestuur vóór 17 Juni a. s. Bezit der akte voor de fransche taal is vereischte. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een gouden oorbelletje met franjeeen huissleuteleen houten emmereen r. c. vraag boekje; een hondenpenning No. 25; een paar lichtbruine handschoenen; een gouden oorknopje met steentje; een zilveren vingerhoedeen zweepeen ring met zeven sleuteltjeseen kastsleuteltje; een gouden medaljonnetje; een halskettingje met gouden tonnetjeeen brandlap No. 54 (geel)een kinder schoentje; een lam; twee jonge zeugen. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Mei 1888 Tasseur, Alphen a/R.; T. Koster, Landsmeer; K. L. Bührs, Nieuwediep A. UilamSchagen. Verzonden geweest naar Amerika: C. GlijnisDenver A. Blauboer, P. BELGIE. De Kamer telt op het oogenblik 96 cle- riealen en 42 liberalen en de Senaat 45 cieriealen en 25 liberalen. In de provinciën Antwerpen Brabant West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen treden dit jaar 64 elericalen en 5 liberalen in de Kamer en 23 cieri ealen en 12 liberalen in den Senaat af. DUITSCHLAND. De heer Windthorst de leider der ultramontaansche partij, beeft den 29 zijtï gouden bruiloft gevierd. Hij ontving o. a. van den Paus zijn tegen. De Keizer heeft den 1 Charlottenburg verlaten om in bet slot Friedrichskron te Potsdam verblijf te houden, alwaar hij zonder ongevallen aankwam. Alvo rens zijn paleis te verlaten, bezocht hij het Mausoleum en vertoefde hij een kwartier bij het graf van Keizer Wilhelm. Elzah-Lotiiaeingen. Het bestuur der duitsche spoor wegen heeft bekend gemaakt, dat het in zijne kantoren geen fransch bankpapier meer aanneemt. IEELAND. De Onderkoning heeft het district en de stad Dublin onder de bepalingen der dwangwet gesteld. Dit besluit wordt beschouwd als het begin van krasser maatregelen tegen den nationalen bond, wiens hoofdkantoor te Dublin gevestigd is. FRANKRIJK. Tot den 29 des avonds waren 85494 biljetten van frea. 500 bij de Iransche bank te Parijs ingewisseld en bjj de succursalen dier bank in de departementen voor ongeveer 13.000.000. Te Parijs waren toen 66 valsche biljetten ontvangen, te Bordeaux 2 te Rouaan 1 en te Douai 1. De bevolking van Parijs bedroeg volgens de uitkom sten der telling van 1886 2.344.450 zielen. Kamer. Minister Goblet antwoordde den 31 op de interpellatie van den heer Gerville Réache betrek kelijk den stand der betrekkingen met Oostenrijk dat aan de in het hongaarsehe Huis van afgevaardigden door den heer Tisza gehouden rede niet de beteekenis gehecht moest wordendie daaraan gehecht is. Hij kon het land in dat opzicht gerust stellen. Het gebeurde had het ministerie verwonderd maar de betrekkingen met Oostenrijk bleven uitmuntend, al moesten de woorden van den heer Tisza betreurd worden hoewel deze niet de bedoeling heeft gehad Frankrijk te beleedigen. De staatkunde van Frankrijk tegenover het buitenland is vredelievend het drijft geen avontuurlijke staatkunde. (Toejuichingen links). Frankrijk bepaalt zich tot het volgen der gebeurtenissen het bereidt zich voor op verdediging, mocht het ooit bedreigd worden. De ten toonstelling zal niet door Frankryks schuld gestoord worden. De hongaren hebben kunnen ziendat niet in Trankrijk hun vaandel bedreigd wordt. Hij deed ver der nog uitkomen^ hoezeer overal in Frankrijk rust heerschte (toejuichingen) en voegde daarbij dat de regeering, nu Duitschland tegen Fraukrjk buitengewone maatregelen nam op het geschikte oogenblik zijnerzijds het noodige zou doen (langdurige toejuichingen Deze korte verklaring maakte een goeden indruk op de lin kerzijde, terwijl de rechterzijde zich geheel stil hield. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het oostenrijkscbe Heerenbuis heeft op de begraoting den post van ƒ50000 voor geheime uitgaven hersteld, die door het Huis van afgevaardigden geschrapt was. Dit Huis heeft thans daarmede genoegen genomen. Het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft den 30 met 184 tegen 113 stemmen, terwijl 56 leden af wezig waren, besloten over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het doar de regeering ingediende wets ontwerp op de spiritusbelasting. In een zeer vriendschappelijk onderhoud van den franscben gezant met graaf Kalnoky moet besloten zijn dat minister Tisza de eerst voorkomende gelegen heid zal aangrijpen om den ongunstigen indruk zijner veel besproken rede in het hongaarsehe Volkshuis weg te nemen. In het oostelijk deel der provincie Utrecht heeft het in den nacht van den 27 op den 28 hard gevroren, waardoor aanzienlijke schade aan de aardappelen en de boekweit is toegebracht. De thermometer wees des morgens te half zes 30 graden Fahrenheit aan. De Landbouwcommissie heeft haar advies over de regeling van het landbouwonderwijs hier te lande aan den minister van waterstaat ingezonden. Dit zeer uitvoerig stuk, gesteld door den ondervoorzitter-rappor teur, den heer P. W. A. Cort van der Linden, i3 open baar gemaakt in de Staatscourant van den 30. De commissie geeft ten slotte de volgende voorstellen in overweging I. Zoodra aan de meest dringende behoeften, in do volgende rubrieken vermeld, is voldaan, zullen aan eene der Universiteiten bijzondere leerstoelen voor landbouw kunde opgericht en een doctoraat in de landbouwkunde in het ley^n worden geroepen. II. Afd. B van de Landbouwkundige School te Wa- geningeu blijft behouden. Ills. Afd. A van die School blijft, met inachtneming van het onder 4 vermelde behouden. b. Er wor den scholen in het leven geroepen van gelijken aard als afdeeling A. c. Er woiden winterscholen opge richt, bij voorkeur op daartoe geschikte plaatsen waar hoogere burgerscholen gevestigd zijn. IV. Waar in hot leerplan voor eene lagere school zijn opgenomen de beginselen der landbouwkunde en daarin onderwjs wordt gegeven genieten de onderwij zers, met dit onderwjs belastdie eene akte van lager onderwijs bezitten hiervoor van rijkswege eene afzon derlijke vergoeding boven hunne jaarwedde. V a. Aan de kweekscholen en normaallessen, door de regeeriog aan te wijzen wordt geregeld door bevoegde leeraren onderricht gegeven in de landbouwkunde. b. Deze leeraren kunnen zijn zoowel zij die in het be zit zijn der landbouw-akte middelbaar onderwijs als de eventueel aan te stellen landbouwleeraren. VI. Aan vakscholen wordt onder bepaalds boven nader omschreven voorwaarden een subsidio verleend van hoogstens 50 pc. VII. Onder hetzelfde voorbehoud wordt ook aan op te richten winter-cursussen eane tegemoetkoming van 50 pc. verzekerd. VIII. Wanneer proefvelden kosteloos en tegen be houd der vruchten onder de leiding van daartoe aan te wijzen rijksambtenaren worden gesteld zullen hetzij de helft der exploitatiekostenhetzij de kunstmestde zaden of het gebruik der werktuigen van rijkswege worden verstrekt. IK. Er zullen onder den naam van landbouwleeraar, ambtsnaren worden aangesteld en welzooveel noodig en mogelijk in iedere provincie minstens één belast met: a. do leiding van het elementair landbouwonderwijs op de lagere scholen b. het toezicht op het onderwijs op de vakscholen; c. het toezicht op de wintercursussen: d. de leiding der prceven op de gesubsidieerde proef velden e. het geven van landbouwonderwijs op de kweekscholen en normaallessenhet houden van landbouwkundige voordrachten. K. Deze landbouwleeraren zullen het eind-examen van afd. B te Wageningen met goed gevolg moeten hebben afgelegd of aan vereischten hebben voldaan die daarmede gelijkstaan en bovendien het bewijs hebben geleverd, dat zij den landbouw practisch hebben beoe fend en daarin bekwaam zijn. KI. Het oppertoezicht over het landbouwonderwijs wordt toevertrouwd aan oen curatorium, bestaande uit vijf onbezoldigde leden, vaa welke minstens twee prac- tische landbouwers. Deze raad van toezicht treedt on middellijk met de regeering in betrekking. De landbouw- leeraurs staan onder de onmiddellijke bevelen van het curatorium. Bij dit verslag zijn twee nota's gevoegd 1°. van de hoe ren A. Maijer, T. H. H. Borret, H. F. Bultman en H. M. Hartogdie zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen der meerderheid voor zoover betreft bet landbouwonderwijs op de gewone lagere school; 2°. van de heeren B. Fontein de JongG. van EysiugaG. J. Dommer van Poldersveidt, Godin de Beaufort, A. Bauduin, G. J. van den Botch H. M. Hartog J. M. Kakebeeke en W. A. van Verschuer die meenen, dat geene rekening is gehouden met de middelen welke tot eene dadelijke verbetering kunnen leiden. Verder is aan het verslag eene nota toegevoegd be treffende het landbouwonderwijs in Groot-Brittannie Ierland, Denemarken, Frankrijk, Duitschland en Belgie. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 30 bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een steiger en het vergrooten van drie bestaande steigers met het daarmede in verband staande straatwerk aan den zuidelijken oever der binnenhaven nabjj de Noord- zee-sluizen te IJmuiden geraamd op 7340. Laagste inschrijver de beer L. Kok te IJmuiden voor 5994. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 30 de ontwerp-overeenkomst met de Duinwaterleiding-Maat- schappjj te Amsterdam met 20 stemmen tegen 1 vast gesteld. Den 30 is te 's Heerenberg 's nachts 4 uren eene boerenwoning afgebrand waarbij eene koeeene geit en eenige kippen mede verbrandden. Den 30 des nachts is te Leeuwarden uit het militair hospitaal een milicien ontvluchtdie aldaar verpleegd werd en den 31 wegens diefstal in de kazerne voor den krijgsraad te recht moest staan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 na eene breedvoerige bespreking over het nut en de uitkomsten van het Liernurstelsel aangenomen het voor stel van burg. en wetb., om de in 1881 met de firma Liernur en de Bruyn Kops aangegane overeenkomst betreffende de toepassing van dat stelsel te doen eindigen en daartoe 14000 te bestemmen namelijk 10000 als belooning en 4000 voor overneming van het archief, Bij de den 30 gehouden aanbesteding van don polder Heerhugowaard waren laagste inschrijvers eiken houtC. Janssen Cz., Alkmaar 701.92; greenenhout; F. en G. Gras Zaandam 628.20 vurenhoutde zelfden, 194.00 melselwaren P. Messelaar, Alkmaar, ƒ3581.teer C. Baan, Alkmaar, 108.—ijzerwaren .- wed. T. H. de Lange Alkmaar, 99.35%; steenkolen J. Springer, Purmerend, 1710.—; zand; G. Schuffelen, Oudorp345.en grintM. de Wild, Alkmaar, voor 1890.—. Den 31 is te Arnhem tot lid van den gemeente raad gekozen de heer A. S. Oldenborgh, lib., met 806 van de 1586 geldige stemmen. Herstemming tus- schen de heeren G. T. Coers, lib., die 698 en R. Kolf schoten, kath., die 526 stemmen verkreeg. Den 31 is te IJmuiden bij het uitzeilen binnen de pieren gestrand de engelsche viscbsmak Catharine. Het schip is wrak, doch het volk werd gered. -De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 31 C. Bontekoe, wegens moord, gepleegd op de 19jarige Cornelia Spermon in een logement in de Raamstraat aldaar, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Den 31 is tot predikant der Ded. berv. gemeente te Hoorn beroepen ds. J. F. Tenthoff te Wijnaldum. Den 1 zjjn van de geldleening van 1869 ten laste van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, groot 1.000.000, de volgende seriën uitgeloot: 521, 1117, 1252, 1457, 1574, 2725, 2967, 3261, 3657, 3667, 3753 4585 4852 5112 5445 5679 6802 6979 7490 en 7917. De nummers 150 in deze seriën worden betaald met 3. Den 1 heeft een man uit Leiden die voor de arr. rechtbank te 'sGravenhage verschijnen moest om gehoord te worden op een verzoek tot echtscheiding van zijne vrouw, zich in de getuigenkamer met een revolver voor het hoofd geschoten omdat zijne vrouw zijn verzoek tot verzoening afgeslagen had. Daar de kogel niet in het hoofd doordrong, is de wond niet ernstig. Den 31 werden van Texel met verschillende scheepsgelegenheden naar de markt te Leiden vervoerd 6797 lammeren 30 koeien, 11 schapen en 9 kalveren. De werkstaking te Steenwijkerwold en omstreken duurt voort. Op eene vergadering, den 30 door de werkstakers gehouden werd besloten vol te houden en den 1 weder bijeen te komen. Den 1 is te Zaandam, in plaats van den heer C. Ivamphuys, dia bedankt had, als lid van den ge meenteraad gekozen de heer C. Corver van Wessem, lib., met 302 van de 421 stemmen. De beer J. Schudde- boom, a.rbekwam 93 stemmen. Tot tegenschatters voor de personeele belasting, dienst 1888—'89 zijn door den gemeenteraad te Heer- hugowaatd benoemd de heeren K. Schuiten M. Klaver. Te Zutfon heeft den 30 eene gasontploffing plaats gehad. Het dak van het buis, waarin zij plaats had, sloeg er geheel af, alle ruiten werden verbrijzeld en deuren kozynen en muren scheurden. De oorzaak moet hierin gezocht worden dat des nachts het huis door het open staan van den gasmeter met gas is gevuld. Toen de ververs des morgens kwamen om aan het werk te gaan, konden zij door de sterke gaslucht niet binnentreden, waarom zij de deuren en ramen openzotten. Eenigen tijd later evenwel kwam een ander het huis binnen en toen hij een lucifer aanstreek om een pijp op te steken, volgde onmiddellijk de ontploffing van het gas, waardoor de eigenaar en een verversknecht belangrijke brandwon den bekwamen, terwijl laatstgenoemde naar de overzijde der straat tegen de huizen werd geslingerd. Een verver, die het ongeval bij tijds bemerktesprong in een kast en trok de deuren dicht, waardoor hij geen letsel bekwam. In het hoofdkiesdistrict Groningen is tot lid der prov. staten van Groningen gekozen de heer T. R. Haan, lib., met 1159 van de 1758 uitgebrachte stemmen. De heer jhr. mr. P. J. van Swinderen (antir.) bekwam 589 stemmenin het hoofdkiesdistrict Onderdendam moet herstemd worden tusschen de heeren van Swin deren voornoemd die 695 en L. H. Dy k hu is, liberaal, die 488 stemmen bekwam. Op 3 andere liberale kan didaten waren 487124 en 77 stemmen uitgebracht. De Westersuikerraffinaderij kan over 1887 geen dividend uitkeeren. Eene som van 93800 is afge schreven. f k

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5