De Heidebof. No. 69. Negentigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 6 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën: fóuitcaUub. FEjOTLLETORT. Eene reisherinnering van Fr. VON BüLOW. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS- TEE ZOON. BELGIE. Bij de herstemming voor de provinciale raden zijn te Namen zes liberalen en zes cleriealen ge kozen terwijl te St. Josse ten Noode de liberaal ge kozen is. DUiTSCHLAND. De Keizer, die den 1 zich ver moeid gevoelde van zijne overbrenging naar Friedricha- kron was den 2 veel beter. Hij maakte met de Kei zerin en begeleid door zijn vleugeladjudant van half twaalf tot half twee een rijtoer naar Charlottenbof en verliet in dien tijd nu en dan het rijtuig. In het district Sternberg is den 2 de conservatieve kandidaat tot lid van den Bijksdag gekozen. De Keizer heeft na de uitdrukkelijke verklaring van het geheele pruisische ministeriedat het zijn ontslag zou nemenwanneer het wetsontwerp tot verlenging van den zittingstijd zoo van den Bijksdag als van den Landdag van 3 tot 5 jaren, niet werd aangenomen, die wet bekrachtigd, doch den minister von Puttkamar me degedeeld, dat het zijn uitdrukkelijk verlangen wa3, de verkiezingen volkomen vrij te laten. Men zal zich her inneren dat onlangs eene verkiezing in den Landdag nietig verklaard is op grond dat die minister de hulp der ambtenaren ingeroepen had om den conservatieven kandidaat te doen slagen. De minister heeft op die mededeeling des Keizers uitvoerig geantwoord, waardoor de wet nog niet afgekondigd is. Zoowel het schrijven des Keizers als het antwoord des miuisters schijnt mede openbaar gemaakt te zullen worden. EiiZAS-LoTnAEiNGBir. In de twee eerste dagen na de in werking treding van het passenbesluit werden reeds 27 reizigers aan de grenzen terug gewezen. Eenige personen die na de inlijviDg in den Elzas bleven wonen, hoewel zij pensioen genoten van de fransche regeeriug, gingen den 2 als naar gewoonte naar Nancy, om zich daar hun maandgeld te laten uitbetalen. Bij hunne terug komst naar Duitschland werd hun de toegang te Novéant geweigerd, omdat zij geene passen hadden. Zij kunnen eerst naar hunne woonplaats terugkeeren, zoodra zij die pas ontvangen hebben. ENGELAND. Bij den grooten Derby-wedren op den 31 heeft het paard Ayrshire van den hertog van Portland, zooals verwacht werd, de overwinning behaald. Volgens officieele opgaven zijn in 1887 te Londen 32 personen van hoDger gestorven. Het genootschap tot afschaffing van sterken drank zal automatische werktuigen plaatsen om overal zuiver en koel drinkwater verkrijgbaar te stellen tegen betaling van een halven stuiver. Het zal daartoe eene leening sluiten aanvankelijk van 50000 aandeelen a 12. Lag erhuis. De beer Labouchère heeft in de vorige week zijn leedwezen betuigd over de weigering der regeering om deel te nemen aan de tentoonstelling <te Parijs in 1869, waardoor zij meewerkte met hen, die Uit het boogduitsch. 2) Ik keerde daarop naar de gelagkamer terug. Ik zou dus nog eene derde persoon leeren kennen. Wie was Ingeborg? Hoewel de schoone naam ook in noordelijk Sleeswijk niet zeldzaam is, prikkelde hij nog mjjne nieuwsgierigheid. Ik zat in gedachten verzonken, toen er aan de deur werd geklopt. Op mijn „binnen" werd zij geopend en wie trad er over den drempel Ik zie haar nog voor mij, dat meisje, schoon en lieftallig, sooals ik nauwelijks ooit had gezien. Zij was in mijne oogen eene fee, die mij uit dit tooverslot kwam ver lossen. De hoogeslanke en toch volle gestalte had iets koninklijks. Het overrijkeblonde haar viel als een gouden vloed los over hare schouders. Zij was ge kleed in een sneeuwwit bovenlijf, met een groffen eigergamaakten rok. In de eene hand het licht, inde andere een blaadje met brood en wijnkwam zij op mij toe. Hare grootedonkerblauwe oogen rustten doordringend op mij en ik stond eenige oogenblikken geheel onder den invloed er van. Zij plaatste zwjjgend een en ander op tafel en de bewegingdie zij daarna maaktedeed mjj ver moeden dat ook zij mij weder alleen wilde laten. Zij aarzelde echter, keerde zich weder om en vroeg met klankrijke stem „Wat voerde u op dit uur naar de Heidebof?" Er klonk uit hare stem een zweem van betere opvoe ding zooals men die niet zelden bij de dochters der de fcansehen wilden „boijcotten." Minister Smith kwam ten sterkste tegen deze verklaring op. Engeland en Frankrijk waren bevriende mogendheden. welke met elkaar op den besten voet stonden. De regeering dacht er niet aan iets te doen waardoor de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk ongunstiger werd, integendeel haar streven was den europeescben vrede te helpen handhavenwant zij beschouwde een nieuwen oorlog tusschen deze beide staten als de grootste ramp, welke Europa treflen kon. FBANKBIJK. Boulanger heeft ia een openbaren brief aan de kiezers van Charente zijnen vriend Paul Déroulède als kamerlid aanbevolen. De kamer van koophandel te Parijs heeft naar aan leiding van het passenbesluit bij een rondgaand schrijven de handelskamers der departementen uitgenoodigd, om kooplieden ea nijvereu aan te sporen geene reizigers meer naar Duitschland te zesden en aanbiedingen uit Duitschland af te wijzen. De minister-president heeft voor de onlangs door de Kamer benoemde commissie tot herziening der grondwet het standpunt der regeering ten aanzien van die her ziening in de volgende bewoordingen uiteengezet. Het ministerie was opgetreden met het voornemen de grond wet te herzien maar op een geschikt oogenblik. De staatkundige toesiand zoo in het binnen- ata in het buitenland was nu van dien aard, dat de regeering den tijd ongeschikt achtte. Het hoopte een ontwerp tot herziening iu het laatste deel van dit jaar te kunnen indienen. Maar in ieder geval zullen de ministers liever aftreden dan eene grondwetsherziening voorstellen ge- eischt door eene meerderheid, bestaande uit de rechter zijde, de nieuwe cesaristeu en eene republikeinsche minderheid. Alleen dan, wanneer eene werkelijk repu blikeinsche meerderheid de herziening verlangde kon het ministerie daartoe het voorstel doen. In het geheel zijn thans 86 valsche bankbiljetten vac 500 frcs. aangehouden. Kamer. Het wetsontwerp van den minister van financiën streakende om het begrootiugsjaar, in plaats van met 1 Januari, met I Juni te doen ingaan, is, ca het spoedeischend verklaard te hebben met 287 tegen 228 stemmen aangenomen. Den 2 diende de heer Laur, een der leiders van de boulangistische bewegingen een voorstel in waarvan de strekking was maatregelen tegen de duitschers in Frankrijk te nemen. Hij vroeg de dadelijke behandeling van dat voorstel en trad verder in eene toelichting daarvan. Hij wenschte dat in het noord-oosten vsd Frankrijk eene grenslijn zou worden getrokkan even als die van Duitschland in Elzas Lotharingen. De mi nister van buitenl. zaken bestreed de dadelijke behande ling, welke verworpen werd met 509 tegen 7 stemmen. Boulanger kwam den 4 te 2.10 de vergadering binnen en diende vervolgens zijn aangekondigd voor stel tot herziening der grondwet in. Hij verzocht dat voorstel spoedeischend te verklaren, waarna hij de daar wonende rijkere boeren aantreft en dit stelde mij ten minste gerust, van dezen kant geen woeste roovers- behandeling te zullen ondervinden. Diplomatische geheimen bezat ik niet en wat ik de oude vrouw en den boer zelf reeds gezegd had werd nu voor de derde maai herhaald. Het meisje was intua- schen op de bank tegenover mij gaan zitten. Haar hoofd steunde op hare schoone, doch aan de arbeid geenszins vreemde hand en slechts nu en dan sloeg zij hare ooeen naar my og„ 6 „En wat heeft mijn vader u gezegd begon zij weder, toen ik zweeg. Ik kon slechts de waarheid zeggen: „Niets!" In gelijke mate als mijne belangstelling voor het schoone meisje aangroeide, werd ik versterkt in het aangename gevoel met verlaten te zijn. Iedere zweem van onbehagelijkheid was bij mij met hare verschijning verdwenen en ik lachte mij zelf uitdat de gedachte aan roovers mij zoo had kunnen beheerschen. 7,.af, „uiets" maakte volstrekt geen indruk op haar. ij had zeker iets dergelijks vermoed. Des te meer scheen mijne onschuldige vraag haar vau streek te brengen KIs uw vader niet te spreken Iu plaats van eenig antwoord te geven overtoog eene diepe blos hare wangen en ik had alle reden gehad tot nieuwe onrust wanneer ik mij niet stellig had voorgenomenmij daardoor niet meer te laten overmeesteren. Ik ging natuurlijk niet verder in op de vraag. Daarentegen moest ik er op bedacht zijn, den vol genden morgen verder te komen. Mijne desbetreffende vraag wekte al hare opmerkzaamheid en snel had zii de vraag bij de hand „Kwaamt gij niet per rijtuig?" „Zeker, maar de koetsier ontvluchtte de Heidehof." „Eu wie bracht u bij ons loen ik den naam Christiaan Nissen noemde, had er eene opvallende verandering met haar plaats. Yer- schrikt sprong het meisje op, legde hare hand, die toelichting van zijn voorstel voorlas, terwyl hij herhaal delijk met veel geraas in de rede werd gevallen. Hij betoogde, dat Frankrijk gebukt giag onder eene heftige crisis, die zeer ernstig dreigt te worden. Frankrijk had geen vertrouwen op den dag van morgen. Heftige woor denwisselingen ontstonden daarna tusschen de aanhangers van Boulanger en zijne tegenstanders. Toen hij ver klaarde, dat de republiek geregeerd werd door een club, wat een gevaar voor het land was, bereikte het leven het toppunt. Voordat men tot stemming overging, nam de heer h.oques het woord en teekende protest aan tegen de aanvallen, waaraan de regeering bloot stond. Hij betoogde, dat de regeering zich tegen de dringend-verklaring ver zette. Wel moest hij erkennen dat enkele punten van Boulangers programma de aandacht verdienden maar met het van hem ingekomen voorstel kon men niets anders doendan het naar de commissie verwijzen. De herzieningscommissie kon dit voorstel dan in over- weging nemen met de andere reeds ingediende voor stellen van gelijke strekking. Inmiddels behield de regeering zich het recht voorter gelegener tijd zelve een ontwerp tot herziening der grondwet in te dienen. Tusseben Boulanger en den voorzitter Méline kwam het tot eeae heftige woordenwisseliog. Boulanger betoogdedat de president der Kamer eigenlijk overbodig was. De president was slechts een stroopop. De heer Méline beantwoordde dezen uitval met de verklaring, dat hij geen waarde hechtte aan woorden, door den afgevaardigde Boulanger gesproken. Boulanger verlangde, dat de ministers niet te gelijker tijd afgevaardigden konden wezen. De sociale vraag stukken konden volgens hem alleen worden opgelost door eene wettig gekozen en vrije regeering en" niet door de tegenwoordige Kamer maar alleen door eene Constituante. Ten slotte werd het voorstel, om Boulangers voorstel spoedeischend te verklaren, verworpen met 377 tegen 186 stemmen. OOSTENBIJK-HONGARIJE. In de zitting van het hongaarsche Volkshuis van den 2 heeft de heer Tisza eene interpellatie beantwoordende aangaande de verklaringen, door graaf Kalnoky aan den 'franschen gezant afgelegd, verklaard, dat hij later uitvoeriger antwoorden zou, maar voorshands betuigde hij, nooit"de bedoeling gehad te hebben een volk te beleedicen waarmede het hongaarsche volk in vrede wenschte té leven en zooa s hij onlangs had doen uitkomen, in vrede wilde blijven leven. Hij had die bedoeling thans even min en zou haar bij het beantwoorden der inter pellation ook niet hebben. Deze woorden werden een parig met toejuichingen begroet. In beide deelen van het rijk is door den betrokken minister van finauciën de prijs der goedkoope sigaren met „0 pot. verhoogd, dat aaa de schatkist/110.000 000 meer dan vroeger per jaar zal opleveren. merkbaar beefde, op mijn schouder en haastig kwamen a© woorden over hare lippen „Spreek Welke richting is hij ingeslagen De bru» over de B.edbach is intusschen onberijdbaar geworden", zooais men zegt, en indien hij denzelfden weg is terug gegaan, dan is hij in dezen vreeselijken nacht verloren Deze bijzondere belangstelling in den vluchteling kon ik moeiehjk in overeenstemming brengen met de weinig vrieadelyke gevoelens van zijnen kant jegens de Heide bof. Zuivere menschenliefde had zich anders geuit Naar myne overtuiging zat Christiaan waarschijnlijk goed geborgen op de eene of andere veilige plaats en wachtte hy daar myne komst af. Ik gaf dit ook te kennen maar het meisje luisterde er nauwelijks na, lette niet od myn geruststellende woorden en stormde als 't ware de deur uit. Dus weder alleen! Die schrille tegenstelling van licht en schaduw behaagde mij niet. Het liep reeds tegen twaalven. Den nacht op eene bank door te brengen daartoe voelde ik niet veel lust en daarom besloot ik tot eene tweedo expeditie naar de keuken. Ik vond het oudje nog met kat en raaf bij de haard. Uiterst druk trippelde zij heen en weder, alsof zij ont- zettend veel te doen had. Ik vertelde haar met enkele woordenhoe het mij met Ingeborg gegaan was en het slotbedrijf van de vlucht liet hier denzelfden indruk na als bij het meisje het noemen van den naam van Christiaan Nissen. Ieder verder woord maakte de groeven dieper op het voorhoofd van het goede oudje, dat diep bekommerd, als tot zich zelf sprekende, zeido: „O, lieve God, wat zal bet einde zijn van dezen nacht I" Wat het einde ook zou zijn, ik kon van vermoeidheid niet meer op de beenen blijven staan krachtig drong ik er daarom op aan, om spoedig te besluiten, waar ik dien nacht slapen zou, en dreigde, wanneer het nog langer duurde zelf een bed te gaan zoeken. Dit hielp. Bijna wezenloos nam de oude vrouw een kandelaar en, met een stillen zucht, wenkte zij mij, haar

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1