ISinncnlaub. ZUID-AFRIKA. De Volksraad van den Oranje- Vrijstaat heelt den 2 met 37 tegen 16 stemmen de voorgestelde Tol—Unie goedgekeurd en den president gemachtigd daarvoor de noodige maatregelen te nemen. Mej. J. Kanstein te Zwolle is den 29 door den gemeenteraad benoemd tot directrice der bewaarschool te Koog aan de Zaan. De Vereeniging tot bevordering van de Nederland- sche visscherij heeft op de algemeene vergadering den 30 gehouden, o. a. besloten, overeenkomstig het voorstel van de afdeeling Monnikendam, bij de regeering aan te dringen om het gebrnik van den wonderkuil toe te laten van l Februari tot 15 Juli en het vangen der ansjovis met staand want in den kuiltijd ook gedurende dien tijd te beperken. De voorstellen der afdeeling Volendamom aan de regeering te vragen bet vaste licht van Marken te doen veranderen in een draaivuur, te IJmuiden een misthoorn te plaatsen en aan te driigen op afschaffing van het zoogenaamd steigergeld te IJmuiden voor bollandsche visecbers, werden aange nomen. Op voorstel van de afdeeling Goederaede werd besloten, aan de regeeriDg te vragen, dat van rijkswege premiën uitgeloofd worden op het dooden van zeehon den bruinvisschen en schollevaren. De nieuwe te Texel gevestigde afdeeling telt 31die te Schiedam 25 leden. De rekening werd met een nadeelig slot van 40.19 goedgekeurd. Bij de den 31 gehouden aanbesteding van wege het waterschap de Ëeemster is het onderhoud der bui tenwerken van dien polder voor den tijd van één jaar gegund aan den heer P. Beets voor 2359, en het leveren van 4200 vierkante ellen nieuw straatwerk op verschillende plaatsen in den polder aan den heer G. Honijk voor 6036. De hoogste inschrijving voor het eerste perceel was f 2582 voor het tweede perceel 6415. Den 1 is te Hoorn de eerste bijeenkomst van het Leger des Heils gehouden. Bij kon. besluit van den 1 is aan den heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en secretaris der bij kon. besluit van 22 Nov. 1879 ingestelde Staatscommissie tot herziening van het Wetboek v. Koophandel, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen bewezen dienstenbij kon. besluit van den 2 als lid van den raad,van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren mede onder dankbetuiging. Bij kon. besluit van den 1 zijn als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend, wegens het met levensgevaar redden van personen aan K. J. Hen driks, adsistent ten postkantore te Sittardvan een meisje uit de gracht nabij den Paterswal aldaar op 14 April; A. Theunisz fabrieksleerling te Maastricht, vau een drenkeling uit het kanaal Maastricht—Luik nabij de Augustijnenschool aldaar op 17 April F. C. Grim bergen te Amsterdam van een drenkeling uit de Lijn- baansgracht bij de Egelantiersgracht aldaar op 23 April. Op de vergadering der werkstakers te Steenwijker- wold den 1 te Huttenberg in eene schuur gehouden is besloten volstrekt niet toe te gevenmaar vol te houden en den 5, des voormiddags te 10 uur, weder bijeen te komen om de vervenersdie des Maandags altijd de markt te Steenwijk bezoeken gelegenheid te geven met elkaar over den stand der zaken te spreken. Bij de bespreking van bet al of niet wenschelijke om de com missie naar de verveners te laten gaan, om met elkaar de zaken te overleggen, werd algemeen dit denkbeeld verwor pen: men besloot zelfs, een stuiver op te slaan, d. w. z. ƒ0,25 per roede meer te vragen, wanneer de verveners den 5 niet toegegeven hadden. De burgemeester vanSteenwijkerwold, die deze vergadering bijgewoond had, keurde dit laatste besluit zeer af en bad gewenscLt dat met het nemen daarvan tot later gewacht was. Overigens sprak hij te volgen. Door eene zijdeur kwamen wij in eene ruimte, vanwaar eene smallesteile trap naar boven leidde. Weldra waren wij in een klein kamertje, dat nauwelijks plaats aanbood voor bed en stoel. Zij zette bet licht op den stoel en ging heen, na mij op droomerigen toon goeden nacht te hebben gezegd, en na het slaken van een diepen zucht. Ik volgde ook nu mijne goede gewoonte om nauw keurig de kamer rond te kijkenwaarin ik voor de eerste maal den nacht doorbreng. Ik deed daarbij de onaangename ontdekking, dat het eenige kleine venster van tralies voorzien was en de deur slot noch grendel bezat. Eene slaapkamer die niet gesloten kan worden is in gewone omstandigheden reeds niet aangenaam; hoeveel te meer dus in dezen geheimzinnigen nacht. Het bed bleek uitstekend te zijn. Met welbehagen strekte ik mij uiten met bet vaste voornemenaan mijne angst verder geen voedsel te geven gaf ik mij alle moeite in slaap te geraken. Aan goeden wil hiertoe ontbrak het mij nietmaar deze alleen was niet voldoende. Mijne oogen sloten zich welmaar op eens begon zich tegen mijn wil in, alles wat ik den vorigen dag beleefd hadnog eens aan mijn geest te vertoonen. Ik mocht er mij tegea ver zetten zooveel ik wilde de beeldendie zich aanvan kelijk in vage omtrekken hadden vertoond, werden al duidelijker en duidelijker. Allerlei vragen drongen zich op en de eene scheen al van meer gewicht te zijn dan de andere. Voordat ik het nog goed wist, werd ik gekweld door allerlei pijnigende gedachten. Da waar schuwing van Chistiaan Nissen „Op de Heidehof is het niet zuiver", kwam mij telkens weder op nieuw voor den geest, en mijne nu zoo krachtig opgewekte argwaan werd al grooter en grooter. Met name hield mij de deur, die niet aftesluiten was, levendig bezig; slot en grendel ontbraken misschien met opzet. De vlucht door het venster was onmogelijk gemaaktieder hulpgeroep was nutteloos. Zou Nissen met het „Kerk hof" toch gelijk hebben Daarbij werd de storm voort- de werkstakers bedaard toebij hen aandringende om kalm naar huis te gaan. Den 2 is de kunst-njjverheidstenfoonstelling te 's Gravenhage geopend. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot substi tuut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Am sterdam de beer mr. A. A. Félerin, thans subst.-officier bij de arr. rechtbank te Tiel. Bij kon. besluit van den 3 is de opperschipper in het vaste korps dek- en onder-officieren by de zeemacht de heer B. J. Wollenstein, benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 3 is te Helder een matroos, die in beschon ken toestand zijne in bet water gewaaide muts nasprong, in het Heldersche Kanaal verdronken. Den 3 is te Amsterdam een diamantsnijder in hech tenis genomen wegens verduistering van ongeveer 8000 aan diamanten. Den 3 des avondsis te Diemen, nabjj de Die- merbrug, door de Gooiscbe Stoomtram een man over reden beide beenen waren verbrijzeld. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 4 den gewezen gevangenbewaarder in de strafgevangenis te Scheveuingen wegens de medegedeelde knoeierijen met gevangenen, tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan 2 maanden in mindering worden gebracht wegens ondergane hechtenis. Den 4 is te Amsterdam door het gemeentebe stuur aanbesteed het omkaden en met zand ophoogen van de tot de begraafplaats bestemde terreinen in de Watergraafsmeer. Laagste inschrijvers de heeren H. A. Wiegering te Groenloo en F. E. Terwindt te Pannerden voor f 281,000. Den 4 ij te Oude Niedorp aanbesteed de ver bouwing der openbare school te Zijdewind, in twee per- ceelen. Voor het eerste perceel waren 10 inschrijvings biljetten ingekomenbet hoogste was van den heer Overtoom te Schagen voor f 1900 het laagste van den heer Hille te Zijdewind voor 1414. Voor het tweede perceel waren 3 inschrijvingsbiljetten ingeleverd hoog ste inschrijver was de heer Mohrman te Helder voor f 710, laagste de heer Vlaming te Schagen voor ƒ687. Men schrijft uit Oudkarspel aan de N. R. Ct. In onze welvarende gemeente komt 's morgens een postbode loopende van Alkmaar. Heeft de man hier zijn vrachtje afgeleverd, dan gaat hij naar het station Noordseharwoude. Daar geeft hij mat den trein van tien uur de brieven enz. mede naar Alkmaar, wacht vervol gens den trein van 11 uur af uit Alkmaar om tegen twaalf uur ongeveer weer hier te zijn. 's Namiddags drie uur wordt het kantoor gesloten wanneer de bode weder naar Alkmaar vertrekt. Komt er dus iets voor hier te laat te Alkmaar, voor den trein die om elf uur te Noordseharwoude aankomt, dan blijf dat liggen tot den volgenden dag. Neemt men nu in aanmerking, dat het station Noordseharwoude 3/4 uur gaans verwijderd is van ons dorp en van Noordseharwoude, dan rijst de vraag waarom den bode op Alkmaar niet afgeschaft en eenen bode aangesteld naar en van het station Hier komt bij, dat beide dorpen ééne straat uitmaken, zoodat het zeer gemakkelijk kon. Even treurig is het te Zaidscbarwoude en Broek op Langedijk. Van daar kon een bode naar het station Hugowaard heen en terug gaan. Dan zouden wij hier, met onze nijvere bevolking, niet zoolang behoeven te wachten op tijding zo als thans zoo dikwijls gebeurt, en wij konden per omgaande antwoorden iets wat thans, des morgens ten minste volstrekt onmogelijk is. Op de kaasmarkt .te Edam werden in Mei 1888 256 stapels aangevoerd tegen 226 in 1887, 152 in 1886 en 127 in 1885. De heer mr. C. W. A. Buma, lid van Ged. Staten van Friesland, is te Honnef in den ouderdom van 50 jaren overleden. Te Amsterdam is onder den naam van „Het bui tenland" eene Vereeniging opgericht, ten doel hebbende nederlandsche jongelieden die zicb aan den handel wijden, in de gelegenheid te stellen, zich naar het bui- durend heviger, het huis schudde met geweld bet was of het laatste uur gekomen was. De wonderlijkste to nen klonken om my heen in alle hoeken en voegen blies floot en zong hetvaak meende ik menschen- stemmen en angstkreten te onderscheiden dan klonk het weder in huiveringwekkend plechtige toonen als de bazuin van het jongste gericht. Toen het on- weder een weinig bedaard wasluisterde ik met alle aandachtsprong op, ging aan de deur staan, om beter te kunnen hooren geen geluid was er in huis te vernemen, het scheen als uitgestorven. Ik kon niet tot rust komen. Middernacht moest reeds lang voorbij zijn. Plotseling schrikte ik op. Dat was geene verbeelding. Men sprak snel en veel, toen werd het stil. Nauwelijks merkbaar krakende geluiden deden het voorzichtig openen en sluiten van deuren vermoeden. Wat gebeurde er? Mijn hart sloeg hoorbaar. Zou men iets tegen mij in het schild voeren En ik bezat niet eens een wapen ter verdediging. Ik greep naar mijn zakmes het lemmet was ten minste niet slecht. De moordenaar zou mijn leven zoo duur mogelijk koopen. Er bleef mij geen tijd over om een plan van verde diging te maken de gebeurtenissen ontwikkelden zicb spoediger dan ik dacht. Op de trap hoorde ik zachte schreden. Ik richtte mij op. Nu waren zjj reeds aan de deur. Krampachtig omvatte ik het hecht van mijn mes, met den eersten stoot moest ik den indringer voor zijn. De deur werd zoo zacht mogelijk geopend. Ik hield den adem in. De binnentredende gedaante bleef staan. Zij luisterde zeker of ik sliep. Zij scheen ge rustgesteld, deed eene schrede vooruit en luisterde weder. Nu was zij aan het voeteneinde van het bed bet volgende oogenblik zou de beslissing brengen. Al mijne zenuwen waren tot bet uiterste gespannen ik had mijn arm reeds tot den stoot op leven en dood opgeheven. Slot volgt. tenland te begeven, om zich daar op het gebied van handel en nijverheid verder te bekwamen en bekend te worden met de aldaar bestaande wijze van handel drijven. De gemeente gasfabriek te Zwolle, die 1256 gas- bruikers telt, heeft bij een gasprijs van 0.07 per kub. el over 1887 een overschot van 36455.73 opgeleverd, waarvan f 8496 moet dienen tot verplichte aflossing en schulddelging. Te Oosterbeek zijn op het landgoed „de Hemelsche Berg" honderden vissehen in een der vijvers gestorven; door eenige personen die men op het spoor iswas vergiftigd zaad, met brood en sterke drank vermengd, in het water gedooid. Een der gemeente-veldwachters, die daarmede in verband schijnt te bestaan is plotse ling ontslagen. De groothertogin van Saksen heeft eene aanzien lijke gift doen toekomen aan de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. Eenige houders van eenden te Oostzaan, Zaandam, Landsmeer en Ilpendam hebben aan den gemeenteraad van Amsterdam verzocht te verbieden, dat gevogelte anders ten verkoop aangeboden wordt dan voorzien van kop en pooten. Aan de Tweede Kamer is ter bekrachtiging aan geboden een wetsontwerp tot onderhandschen verkoop van grond aan de Kon. Nederl. Lokaalspoorwegmaat- scbappij, gevestigd te Apeldoorn, noodig voor den bouw van een eigen station te Deventer welk perceel reeds in bezit genomen is, om de voltooiing van den spoorweg niet te vertragen en een ontwerp tot onderhandschen verkoop van een perceel weiland aan het bestuur der r. k. parochie te Zevenbergengrenzende aan baar terrein en gelegen in de onmiddellijke nabijheid van andere eigendommen der parochie. Te Heesch is van bet Lieve-Vrouwebeeld in de r. k. kerk eene massief gouden keten ter lengte van 2 el, met kruis en medaillon van groote waarde ge stolen. De dader is nog onbekend. De direcleur der Staatsloterij heeft de aandacht van het publiek gevestigd op het gevaar, dat beschadigde loten reden opleveren voor weigering der uitbetaling van prijzen en premiën, die er op mochten vallen. Te Groningen is een met stroo geladen schip liggende in het Noord-Willemskanaal, verbrand. De schipper moest met zijne vrouw en vijf kinderen op een vaartuig in de nabijheid een goed heenkomen zoeken. De Koning heeft den inhoud van eene der groote plantenkassen van het lustoord Soestdijk welke afge broken wordt, zijnde ongeveer duizend tropische planten en gewassen, aan het Kon. Zoöl. Genootschap te Am sterdam ten geschenke gegeven. Bij de ned. herv. gemeente te Heemskerk is tot predikant beroepen ds. E. J. van de Roemer te Schel- linkbout. Het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzal verij acht na het verliezen van het tegen haar door Berend Hoitzema Enuma gevoerde rechtsgeding, het waarschuwen door middel van het maandblad verder onmogelijk vol te houden en heeft daarom besloten, van zijnentwege het voorstel te doen de Vereeniging op te heffen. Het doet dit niet om het gering geldelijk verlies door dit ged ng geledenof omdat de Ver eeniging innerlijk verzwakt is, niet omdat zij nog niet zeer nuttig zou kunnen werken maar alleen omdat de wet of de uitlegging door eene rechtbank aan de wet gegeven, haar verhindert met haar nuttigen arbeid voort te gaan. Door voortdurende toetreding, ook gedurende de laatste maanden, is het aantal leden tot 992 gestegen. Over dit voorstel zal in de algemeene vergaderingin Augustus a.s. te Amsterdam te houden worden beslist. De baan der paardetram HoornEnkhuizen is in de gemeente Hoogkarspel reeds voltooid met de ope ning van dit deel der baan wordt gewacht op de toe stemming van Ged. Staten. Te Kampen is in den ouderdom van 76 jaren overleden de heer A. Brummelbamp, een der oudste leeraren aan de Theologische School aldaar. Den 8 is te Amsterdam de inschrijving geopend, op eene 3 pets. obligatie-leening ten laste van de Noord- bollandsche Tramwegmaatschappij, groot 500.000, af losbaar a pari in 41 jaren in obligatiën, groot 1000, tegen 70 pet. De arr. rechtbank te Amsterdam in raadkamer vergaderd, heeft Petrus Johannes van der Aa assura deur te Amsterdam, wegens valschheid in geschriften, (brandpolissen), acht malen gepleegd, verwezen naar de openbare zitting der strafkamer. Bij de door het gemeentebestuur van Schiedam gehouden aanbesteding van het maken eener openbare zwemplaats in het Spuikanaal, was de heer J. J. Zabel aldaar voor 16200 de laagste inschrijver. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te Heemskerk den heer J. J. van Leipsig. Een politie-agent te Enschededie tijdens eene ziekte, waarvan by nu genezen was, een slaapdrank gekregen had om daarvan 's avonds eenige druppels te nemendronk dezer dagen een mondvol van dien drank met het gevolg dat hij weinige oogenblikken later overleed. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Barsingerhorn komen voor1. Koops, eerste onder wijzer te Amsterdam 2. Sasburg onderwijzer aan de rijks normaallessen te Velsen 3. ten Have hoofd der school te 's Gravezande 4. de Vries, onderwijzer aan de rijks normaallessen te Texel. Bedankt voor het beroep naar Den Hoorn op Texel R. Bennink Bolt, kandidaat te Arnhem. Een zeer belangrijk voedergewas voor het vee in de oostelijke provinciën van ons vaderland is de spurrie. Meestal wordt dit gewas gezaaid als de rogge vau het veld is. Opmerkelijk is hetdat de spurrie op Texel in het wild voorkomt en door de landbouwers aldaar dan ook als onkruid wordt beschouwd en behandeld. Misschien kon de teelt van dit gewas met het oog op de slechte uitkomsten van den hooibouw in de laatste jaren aanbeveling verdienen. - Tot machinist aan het stoomgemaal van den polder Venhuizen en Hem is benoemd Jb. Geerling te Beemster. Uit het verslag der Maatschappij tot droogmaking

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2