327ste Staats-Loterij. üeilooër liosch. Nr. 1845 1500 Nr. 6004 f 1000 Ns. 989, 7326, 12879, 15546, 16862, 19187, 19195, 19374 en 20434 f 400 Ns. 2740 4349 7860 1404215653, 18756 en 20923 200 Ns. 55495809, 7244, 9017, 17038, 18113 en 20744 f 100. 3llcriei» £bta!)0~ ideric Men cu fSsursbcricfttcn. van het zuidelijk deel er Legmeerpiassen over 1887 blijkt dat 286 bunders land in den polder verhuurd zijn tegen f 40 a 65 per bunder. Den 19 Juli waren van de te veld staande gewassen in het openbaar ver kocht voor f 51409. Behalve eene afschrijving van 10 pet. voor het reservefonds werdt 2 pet. of f 20 per aandeel uitgekeerd, terwiji op 15 Mei 1.1. reeds t 5000 op de hypotheekschuld afgelost was. Het schriftelijk gedeelte van het namen ter ver- krijgicg der hoofdakte beeft den 26 en 27 plaats, terwijl het mondeling onderzoek den 16 Juli aanvangt. Vóór den 10 moeten zij, die aan dat examen willen deel nemen, zich aanmelden bjj de voorzitters der commissiën namelijk voor die te Breda bij den heer mr. Th. Buys J.Pzn. te Arnhem; voor die te Arnhem bij den heer jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen te 's Hertogenbosch; voor die te 's Gravenhage bij den heer A Moens aldaar voor die te Amsterdam bij den heer mr. A M. de Cock te Botterdam; voor die te Deventer bij den heer mr. B. C. Nieuwenhuys te Deventer voor d!e te Groningen bij den heer J. Wijn te Sappemeer. Den 1 slaagden te Utrecht 13 van de 14 kandi daten voor het examen van aspirant-gemeente-secreta rissen en ambtenaren, waaronder uit. Noordholland: W. N. Avis, DiemeD; J. Bakker, Beverwijk; jhr. P. G. N. M. Druijvesteijn Velsen; J. EraijSt. Maarten. Den 1 des avonds is de heer J. G. Spekman, student te Groningen, die zich met roeien vermaakte, verdronken, waarschijnlijk door het omslaan der boot, althans deze kwam het onderste boven aandrijven. Den volgenden dag werd het lijk gevonden. Bij den te Nijmegen op den 2 gehouden korps- wedstrijd tusschen de Kegelclubs is gewonnen de le prijs door Ladidida van Zutphen met 79; 2e Gezellig bijeen van Ginneken met 74; 3e Kegelclub te Dieren met 71; 4e Escelcior te Enschede met 70 5e Delfshaveu te Delfshaven met 66, en 6e Z.B.G.P. te Wageningen met 64 punten. Iedere Vereenigiug had 5 afgevaardigden gezonden, die elk twee worpen op de rechter- en 2 op de lin kerbaan deden. Bij den korpswedstrijd tusscben de Njjmeegsche Clubs werd gewonnen de le prijs door De Krans met 83; 2e Alle negen met 76; 3a Velocitas met 67 punten. Des namiddags te 6 uren had een gemeenschappelijke maaltijd in de sociëteit „De Vereeniging''plaats en werd het feest met een concert besloten. Onder begunstiging van prachtig weder is de tweede schietwedstrijd van den Noordhollandscheo Scherp- schuttersbond te Hoorn aangevangen. Er was zondag (den eersten dag der feestelijkheden) vrij wat wind en felle zonneschijn. Voor de liefhebbers van het vogel schieten was dat niet bi.zonder voordeelig. Toch was de lust om een kansje te wagen vrij groot. Een vijftig deelnemers beproefden hunne krachten. Da 5 prijzen werden alle door hoornsche schutters gewonnen. Het terrein was overigens op dien eersten dag niet ruim bezet. Het vroolijk wapperen van de vlaggen toonde wel dat er feest gehouden werd, maar de stroom be zoekers was niet groot. Den 3 en 4 waren de 4 banen echter, waar personeele- en vrije wedstrijden gehouden wordt voortdurend bezet. De ledeu der verseüillende hoornsche schietvereenigingen haddeD welwillend op zich genomen, daarbij otn beurten baanwacht te houden. Van het gaaischieten, dat don 4 plaats vond, is de uit slag als volgtle prijs L. A. A. Perrin uit Alkmaar 2e prijs B. Bossert uit Hoorn 3e prijs A. G. Valck nit Hoorn. Men schrijft ons uit Heiloo Er schijnt bij het wandelen in de bosschen van Nijenburg nog al eens lichtzinnig met lucifers of weg geworpen sigaren te worden gehandeld, daar wij hier zondag, voor de derde maal van dezen zomer, een bosch- brand hebben gehad ditmaal aan den Noordergeest nabij het middelpad. Het is telkens mogen gelukken, dien tot een gewenscht einde te brengen, wat bij de tegenwoordige droogte niet altijd even gemakkelijk gaat. 't Is daaromdat het bosch bescherming en omzichtigheid vraagt aan allendie het genot mogen smaken, in hare lommerlijke dreven te wandelen. 5e klasse, 13e lijst, 5 Juni, De volgende merkwaardige mededeeling, die ook voor den gezondheidstoestand hier te lande van veel belang is, wordt aan de Gesundheit 1888 no. 9 ontleend De meening van Kleb Eerrand en Pissierdat hoopen gebruikt stroo en mest een verbreiding van diphtheritis in hooge mate bevorderen wordt door de statistieke opgaven van den militairen geneesheer Longuet bevestigd. Uit deze blijktdat in het fransche leger het aantal sterfgevallen aan diphtheritis by de cavalerie driemaal grooter is dan bij de infanterie. In Parijs komen de meeste gevallen van diphtheritis voor in die cavalerie-barakken die ïu de nabijheid van de stallen der omnibusmaatscbappij en een groote mestvaalt zijn aangelegd. Dezelfde verhouding bestaat bij het duitsche leger In het oosterykschhongaarsche leger, waar de geval len van diphtheritis zeldzaam zijn bepalen zij zicb vooral tot de cavaleristen. Bij de uitvoering der werken voor de groote brng van Eortb in Schotland heeft men een nieuw systeem van electrisch gloelicht in toepassing gebracht namelijk met lampen van 500 a 1000 kaarsec. Wel waren deze in werkiug te zien by gelegenheid van de tentoonstel ling in Parijs in Maart 1885 maar naar men meldt, zyn lampen van die sterkte nog nimmer in werkelijk- -rtiiTiirtaSH heid in gebruik gesteld. Tot dusverre beschouwde men ze als eene opmerkelijke vinding maar om de hooge kosten was steeds vau gebruik afgezien. Bij velen bestaat nog de gewoonte om het vleesch voor den winter onder zout en pekel voor bederf te bewaren, dat echter een groot nadeel heeft, omdat daardoor eeu gedeelte van de voedzame bestaaddeeien aan bet vieescb, onttrokken wordt en bet smakelijke be- langr jk vermindert. Het zout lost op door het waterge halte van het vleesch waarmede bet in aanraking komt en ontneemt daaraan, zooals talrijke ontledingen van de zout-oplossing bewezen hebben, water, eiwitstof, extractieve stoften, kali en phosphorzuur. Hoe meer nu de zoutoplosBiug of de pekel in bet vleesch dringt, des te meer gaan de belangrijkste bestanddeelen, boven genoemd, in de pekel over. Het vleesch op de gewone wijze ingezouten, heeft daardoor, wat het varlies van voedingswaarde en smaak betreft, veel overeenkomst met uitgekookt vleesch. Geheel anders is het gevolg, wanneer men het te bewaren vleesch met fijne suiker inwrijft en daarin legt, omdat deze niet zoo gemakkelijk in water oplosbaar is en dus geen pekel veroorzaakt, maar eene vaste korst rondom het vleesch vormt. Deze suikerkorst ontneemt aan het vleesch, behalve eenig water, geen andere bestanddeelen en beneemt het den goeden smaak niet zelfs wordt deze er door verbojgd. Wanneer het ingesuikerde vieescb gebruikt moet worden, dan wordt het eenvoudig met zuiver water afgewasschen. Deze wijze van vleesch bewaren is wel iets duurder dan bet bewaren met zout, doch dit verlies is slechts schijnbaar, omdit bet vleesch bij de gewone wijze van inzouten meer in waarde verliest dan het verschil van den prijs vau suiker en zout bedraagt. Om stroohoeden te wasschen lost men 100 deeleu onderzwaveligzurige natron in 750 deelen water op en voegt er dan 50 dealen glycerine bij. Met eeu in deze vloeistof gedoopt sponsje wordt dan de stroohoed op alle plaatsen gced bestreken, en heeft het stroo de oplossing goed ingezogen, dan wordt de hoed voor 24 uur in den kelder of op eene andere donkere plaats ge^gd. Daarna lost men 20 deeleu wijnzuur in 300 deelen water op, en voegt daarbij 100 dealen spiritus. Ook met deze vloeistof wordt over den hoed gestreken, en heeft dan het stroo ook deze goed ingez >gen, dan wordt de hoed nogmaals 24 uren in den kelder of op eene donkere plaats gelegd en ten slotte met een scboon niet te heet strijkijzer gestreken. (Huisvrouw.) Ean der oudste bosschen in Drente nog voor een gedeelte aanwezig, is het Buinerboltgelegen in de marke van Buinen. Nog eenige tientallen zware eiken zyn daarvan op zeer verren afstand zichtbaar. Men wil dat dit bosch dagteekent van de 11de of 12de eeuw, toen te Buinen een klooster stond, dat door Otto van Bunen, leenman van de Sint-Maartenskerk te Utrecht, met een huis waarbij dit bosch behoorde, begiftigd werd. Ia den omtrek van dit busch zijn in deze eeuw reeds driemalen oude munten gevonden, namelijk in 1839, toen eenige koperen en zilveren munten van 814 tot 840, in 1844 toen twee munten van hetzelfde tijdperken in 1887 i toen 54 oude munten uit de 15e en 16e eeuw gevonden werden. Ook zegt de overlevering dat iu 1672, toen de bevolking van Drente veel te lyden bad van de troepen van Christoph Bernhard van Galen, de inwoners van Borger naar het Buinerbolt vluchtten, waar zij zich enkele dagen ophielden. Het toenmalige hoofd der ge meente, Harm Warnders, een man die volgens de over levering te Borger een welbeklante bierbrouwerij eu „hondert mudden lauts onder den ploegb hat" zocht hen in hunne schuilplaats op en wist hun zooveel moed in te spreken, dat zij hem naar hunne woonplaats volgden. Het ten noorden en westen van dit bosch gelegen veld is reeds lang tot bouwland ontgonnen, terwijl het ten zuiden gelegene m de beide laatste jaren is omge werkt ter delving van keisteeneD, zoodat geene sporen van oudheid meer aanwezig zijn. Ook bet bosch is in de laatste jaren aanmerkelijk kleiner geworden. De handigheid van apothekersom recepten te ont cijferen, is zeer groot, daarvan beeft onlangs de Centrale Bond van homoeopatiscbe vereenigingen in Duitschland een doorslaand bewijs gegeven. Deze bond wilde de allo-homoeopatische apothekers van Berliju op de proef stellen en zond hun te dien einde recepten met een zeer zonderlingen inhoud. Hier en daar was wel een woord, dat een werkelijk geneesmiddel aanduidde overigens echter waren zaken voorgeschreven, die nooit in de potten en flesschen van de apothekers te vinden zijn, zoo bijvoorbeeld „grijze berzenknobbel", „roode netel- uitslag", „boosaardige blaren" en dergelijke belangwek kende dingen meer. Nu staat in de nog in Duitech- land geldende wet op de apotheken van 11 October 1801, het volgende: „Wanneer een voorgeschreven ge neesmiddel niet voorbanden of te ontbieden is dan mag geen ander middel door den apotbeker daarvoor willekeurig in de plaats worden gesteld of het voorge- schreveue eenvoudig weggelaten wordenhet recept moet dan aan den geneesheer worden teruggezonden." Dit voorschrift laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en het publiek vertrouwt, overtuigd van de goede trouw der apothekers, dezen bet kostbaarste toe wat het bezit, zijne gezondheid. Van de 89 apothekers nu, aan wie die dwaze recepten gezonden werden, leverden 77, zegge zeven en zeventig, uit hunne potten en fles- echen netoluitslag, hersenknobbels enz., terwijl slechts 12 recepten werden terruggezonden. Onze dames plegen veelal gedachteloos de aange boden nieuwigheden op het gebied der mode over te nemenslechts weinigen vragen zich daarbij at, of die ook gevaar voor hunne gezondheid opleveren en trachten te weten te komen, of een of ander mode-artikel ook een schadelijk bestanddeel bevat. Het volgende voorval zal misschien aanleiding geven, dat zij, die daarin al te zorgeloos zyn, beginnen in te zien, dat in de hoog gewichtige mode-guaesties minstens evenveel voorziebtig- heid in acht dient te worden genomen, als de diplomaten in hnn vak moeten doen. Gravin Leene te Weenes wonende dame, die in de mode gewoonlijk den toon aangaf, en die anders de verpersoonlijkte gezondheid was, was in den laatsten tijd aan het sukkelen; slechts met moeite meer kon zij bals en partijen bijwonenwaar zij door bare elegante toiletten in den regel zeer de aandacht trok. Zij had zich voor eene soirée bij vorstin S. eene groen zijden japon laten maken, waarvan bet lijf met eene hooge kraag a la Maria Staart voorzien was. Deze kraag was omlijst met acht vogeltjes van prachtige kleuren, twee grootere waren op de borst bevestigd, nog twee undere waren in het baar aangebracut. Zonderling genoeg werl gravin L telkens, wanneer zij de groene japon droeg, onwel, moest de partij verlaten eu dagen achtereen het bed houden. Zij vermoedde dat in de japon een of ander vergiftigd bestanddeel zat, zij dankte haar af en liet de dure vogel-garoituur op een blauwe japon overbrengen. Nadat zij deze een uur gedragen had, vertoonden zich weder dezelfde verschijnselen als vroeger; zij kon niet langer eene partij bijwonen, van dag tot dag voelde zij zicb zieker. Hare kameDior, die de blauwe japon schoonmaakte, bemerkte dat een fijne, groenachtige stofregon van de vogels afvloog, ook zij voelde zich weldra onwel, en maakte den ontboden gene-sheer opmerkzaam dat zij op bet oogenblik dat zj dien stof inademde het gevoel had gehad dat die schadelijk was Dr. M. liet zich de japon brengen en schuide, na ze te hebben onderzocht, verstoord het hoofd. „Hoe kan men", zeide hij verwijtend, „zulk eeue hoeveelheid arsenicum met zich omdragenWeten de dames dan niet, dat de vederen in eene oplossing van arsenicum worden gedooptten emde hare leven dige kleuren te doen in stand blijven P" Gravin L. besloot, de dure vogels te laten verbranden zij genas eerst na verioop van verscheidene weken. Hoevelen die zich met de opgezette, fraai uitzieude vogeltjes tooien, zullou daaraan, zonder bet te vermoeden, hunne zenuw achtigheid en andere kwalen te danken hebben Het is toch een feit, dat in Amerika jaarlijks honderden centenaars arsan-cum gebruikt worden tot het gereed maken van de vogeltjes, die Europa's schoonen tooien. De heer B. G. de Vries van Heijst, predikant bij de rem. gemeente alhier, is dezer dagen op de jaarlijksche algemeene vergadering der Bemonstrantsche broeder schap benoemd tot curator van het Seminarium, in plaats van het aftredend, niet herkiesbaar lid dr. I. Hooijkaas. De beer A. Stam, werkzaam ter gemeante secre tarie alhier, heeft den 1 met gunstig gevolg te Utrecht het examen afgelegd voor aspiraut-gemeeute-aecretanssen en ambtenaren. Onze stadgenootde heer D. C. Smitsheeft den 3den tweeden dag van den kegelwedstrijd te Nijmegen, bij den personeelen wedstrijd den v.jfden prijs, bestaande in cuivre poli schenkkannen op dito blad gewonnen. H. S die den 3 des avonds ongeveer half elf ia de Oudegracht nabij de Lutbersche kerk gesprongen wasom een einde aan zyn leven te maken en in bawusteloozen toestand daaruit weid opgehaald, is in het gasthuis met geneeskundige hulp weder bij kennis gebracht. Hij was den 4 vrij wei. Bj de den 4 gehouden canbesteding vau bet onderhoud van de kerkgebouwen der ned. horv. ge meente, alhier, is aannemer geworden de heer J. J. Boogh voor f 1525. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 3 Juni, Gerrit Kager eu Catharina Johanna Schumacher. Gerhardus Johannes Arentsen en Johanna Alijda van Middendorp. Pieter Vennik en Anna Catharina Vasbinder. Henderikus Johannes Korthoven eu Anna Boekei. 5 n lleinrich Joseph Pranz Wielage en Erancina Christina Bianchi Wilhelmus Henricus van Alphen en Alida Sara Vogelpoel. GEBOREN. 1 Juni. Dirk Johannes, Z. van Dirk Johannes de Jong en Johanna Maria van de Velde. 3 r Elisabeth Aatje, D. van Andries Vis en Neeltje Visser. 4 Johannes Eranciscus, Z. van Hendricus Nierop en Jacobs Jannetje Bieman. OVERLEDEN. 5 Juni. Cornelis Briefjes. 78 j. en ruim 11 m. 4 Meinouwtje Schuitemaker, wed van Jacob Koster, 68 j. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 5 Juni 1888. P. G., Wieringen, schennis der eerbaarheid, 2 maal ge pleegd 6 maanden gev. Tevens werden 21 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. Alkmaar 4 Juni. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen 140 a 195, 230 vette Kalveren 40 a 96, 20 Nucht. dito /7a 16, 109 Schapen 16 a 25, 160 vette Varkens f 0,34 a 0,44 per P., 39 Magere dito 13 a 18. AmHerlam 4 Juni. Aardappelen. Eriesche Dokkumer Jammen 1,50 a 1,80, dito Eraneker dito 1,30 a 1,50, dito En- gelsche /la 1,25, dito Munstersche /la 1,40, Zeeuwscke spuiscbe jammen 1,50 a 2,80, dito Blauwe 1,90 a 2, Elak- keesche /2a 2,10, Geldersche blauwe 2,20 a 2,40, dito Champions 1,10 a 1,30Pruisische Hamburgers 2,90 a 3,20, Duinzand 4,80 a 5, Nieuwe Malta 0,12 a 0,15 per P. Aangevoerd 7 versehe ladingen. Handel iets beter. Raapkoeken 72 a 83, Lijnkoeken 7,50 a 11, per 100 P. Petroleum vaster, loco 8,20, Sept.—Dec. 8,20 entr. In cons. 9,50, Nobel 8. Aangevoerd 683 Runderenvette 0,48 a 0,66 per P., Melk- en Kalfkoeien 130 a 230, 62 nucht. Kalveren f 5 a 12, 1500 Schapen en Lammeren, 25 en 4430 vette Varkens 0,35 a 0,40 per P. Edam 2 Juni. Kleine kaas 30. Aangevoerd 84 stapels, wegende 16815 P. Haarlem 4 Juni. Witte Tarwe f 7,50 a 7,20, Rogge /5.10, Haver 3, Duivenboonen 6,75. Rampen 4 Juni. Boter per achtste vat 21 a 24, per zes tiende vat f 10,50 a 12, per pond ^0,80 a 0,90. Leiden 2 Juni. Boter per kwartvat le soort 46 a 62, 2e soort 36 a 44,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3