De Heidehof. No. 70. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 8 J U AI. Prijs der gewone Advertentiën: QDfficiitl (ScbcelU. SliliticSchu(ter(). Bnitcnlanb. FBUIUjBTON. Eene reisherinnering; van Fr. VON BiiLOW. Binnenlaat* ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Jan van der Sluis, Pieter Buis, Dirk Koster, H. J. Bek, Pieter BlaauwDirk van Schagen en Eelke Mobach. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAK; Gezien artikel 54. der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85); Overwegendedat in verschillende vaste commissiën uit zijn midden voor het jaar 1888 veranderingen zijn gekomen ten gevolge van het overlijden van den heer J. C. Koorn en van het ontslag nemen als raadslid van den heer mr. A. P. de Lange en het dus wenschelijk is de namen van de leden dier commissiën op nieuw ter algemeene kennis te brengennu in de raadsvergadering van 30 Mei de opengevallen plaatsen weder vervuld zijn; Brengen ter algemeene kennis, dat die vaste commissiën thans zijn samengesteld als volgt a. voor de verordeningentegen welker overtreding straf is bedreigdvan welke commissie de Burgemeester krachtens art. 166 der gemeentewet voorzitter is, de heeren J. C. Nonk, mr. J. P. Kraakman, B. Preijer en C. W. Bruinvis; b. van financiën de heeren B. Preijer, W. Helling, A. Goede Dz C. W. Bruinvis en J. M. de Sonnavilleonder het voorzit- zitterschap van den heer C. W. Bruinvis c. van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen de heeren H. J. Bruinvis, W. E. Stoel en C. Janssen Cz., onder het voorzitterschap van den heer Wethouder P. Bruinvis de Lange, daartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen; d. van bijstand in het beheer en onderhoud der plantsoenen de heeren B. Preijer, A. Goede Dz. en P. Rentmeesteronder het voorzitterschap van den heer C. W. Bruinvis, daartoe door Burg. en Weth. uit hun midden aangewezen e. voor de gasfabriek de heeren C. W. Bruinvis en P. Bruinvis de Lange, onder het voorzitterschap van den Burgemeester, daartoe door Burg. en Weth. uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, P. BRUINVIS DE LANGE, weth., b., 6 Juni 1888. De Secretaris, NUHOUT VATM DER VEEN. DUITbCHLAND. De uitslag van het onderhoud op den 5 van prins Bismarck met den Keizer is geweest, dat noch de wet betreffende de verlenging van den zittings- tijd van den Landdag tot 5 jaren noch het besluit des Keizers, waarbij minister von Puttkamer opgedragen werd de verkiezingen volkomen vrij te laten, voorloopig zal worden afgekondigd. Het geheele ministerie blijft echter aan het bewind. Volgens een uitgegeven bulletin was de toestand van den Keizer, die zich na de verhuizing gedurende eenige dagen wat zwak gevoelde, den 6 vrij gunstig. De krachten waren bevredigend. In April van dit jaar zijn 16140 personen als land verhuizers naar Amerika vertrokken tegen 15142 in April 1887 en in de eerste 4 maanden 33575 tegen 34162 in 1887. Uit het boogdnitsch. 3) (S 1 O T.) De moordenaar scheen den aanval nog te willen ver schuiven. Hij liet zich onhoorbaar op den grond neder, bukte, en ik voelde duidelijk, dat de gedaante onder het bed iets heen en weder schoof. Dit duurde echter slechts eenige seconden. De gedaante hief zich weder op, liep even zacht, als zij gekomen was, op de deur toe, sloot deze weder, ging de trap af en het geluid harer schreden Btierf weg. Ik haalde ruimer adem. Van vermoorden zou dus voorloopig niets komen. Des te vreemder scheen mij echter de handelwijze van den indringer. Met welk doel was hij op mijne kamer gekomen Ik dacht aan ver giftigde verdoovingsmiddelen of eene kleine dynamiet- ontploffing en stak snel het lieht aan. Ik onderzocht ieder stukje van het bed noch er onder, noch er naast was iets te ontdekken; zelfs mijne laarzen stonden nog op dezelfde plaats. Ik peinsde en peinsde, het eene vermoeden verdrong het andereeindelijk was ik er men had het kamertje bestolen de laarzenknecht was verdwenen. Ik lachte zoo laid dat het weerklonk in het kleine vertrek en er kwam kalmte in mijne beangstigde ziel. Spoedig sliep ik rustig in. Gouden zonnestralen, die mijn hoofd tot speelbal barer plagerijen hadden gekozenwekten mij. De dag had reeds lang haar morgenkleed uitgetrokken en zag ENGELAND. Uit eene officiëele opgave is gebleken, dat negen engelsche oorlogschepen op dit oogenblik geene kanonnen hebben die ook maar eenigzins aan de eischen van den nieuweren tijd voldoen. Lagerhuis. Naar aanleiding van een voorstel der regeering om f 31.200.000 te harer beschikking te stellen tot versterking van de havens, de kolenstations en de vloot, zette lord Charles Beresford nogmaals uitvoerig zijne bezwaren over den slechten toestand der engelsche vloot uiteen. De minister van marine Hamilton erkende, dat de en gelsche vloot niet sterk genoeg was om in oorlogstijd den gebeelen handel te kunnen beschermen, maar ontkende, dat de regeering stil zat, want steeds liet zij kruisers bou wen, meer zelfs dan eenige andere staat. Het denkbeeld, dat plotseling 100,000 vijanden voor Londen zouden verschijnen, noemde hij belachelijk. Om zulk een leger macht binnen 48 uren te vervoerenwaren zoovele stoombooten noodig dat deze 480.000 tonnen moesten meten. Alleen Prankrijk en Duitschland zonden znlk een leger kunnen zendenen alle stoombooten van Prankrijk hadden samen slechts 500.000 en die van Duitschland 400.000 ton inhcnd. Daarbij waren deze booten niet zoo spoedig bijeen te brengen want zelfs Engeland met zijne rijke hulpbronnen zou daarvoor drie maanden noodig hebben. Hij kwam dus op tegen de algemeone vrees, doch verklaarde zich bereid de volle dige uitrusting der vloot te bespoedigenmits het aangevraagde krediet goedgekeurd werd. Die goedkeuring werd verleend met 206 tegen 85 stemmen. Iebland. Op eene openbare bijeenkomst ta Cork, onder leiding van den burgemeester gehouden, is weder een besluit genomen waarbij de vergadering verklaart, het recht van den Paus, om zich met de staatkunde in Ierland in te latenniet te erkennen. Twee steno grafen woonden de bijeenkomst bijdie namens de regeering alles nauwkeurig opteekenden, wat er gespro ken werd. De bisschoppen erkennen wel het recht van den Pausmaar naar hunne bewering is de Paus niet gced ingelicht over den staat van zaken in Ierland. 1'RANKEIJK, Op het vrijmetselaarscongres te Pa rijs, dat bijgewoond werd door 2000 leden van franeche loges, is met bijna algemeene stemmen, slechts 7 stem den tegen, besloten, zich ten sterkste tegen de beweging ten gunste van generaal Bculanger te verzetten. De Senaat beeft den 5 het voorstel betreffende de loterijieening voor het Panama-Kanaal aangenomen met 160 tegen 52 stemmen. Het bureau der Kamer heeft besloten de bezoldiging van den heer Wilson als afgevaardigde vervallen te ver klaren op grond dat hij sedert zes maanden zonder verlof de zittingen niet heeft bijgewoond. Het oudste bonapartistische lid der Kamer, baron Pichon minister van openbare werken in het ministerie Olivier, 74 jaren ond is overleden. met een helderen blauwen hemel, die door een frissohen noordoosten wind geheel schoon was geveegd vroolyk door het venster. Snel was ik in de kleederen en even spoedig in de gelagkamer. Ook daar had de gouden zon zich gehuisvest. Glin sterend speelde zij op de blaDk geschuurde tafel en ver kneukelde zich in het pas gestrooide zand op den vloer. Een blik op bet erf, waar knechten en meiden vlijtig aan het werk waren, overtuigden mij voldoende, dat er hier strenge orde heerschte. De straatweg vertoonde een opgewekt levenhoog met turf beladen wagens reden voorbij, vergezeld van vroolyk zweepgeklap of een lastig lied. Bij de herinnering aan den afgeloopen nacht kwam mij dat alles als een nevelbeeld voor den geest. Niet lang na mij kwam ook de eigenaar de gelag kamer binnen. Zelfs de reusachtige gestalte moest den invloed van de lachende zon hebben ondervonden; vreugde en geluk spraken nit zyn gelaat. Hij schudde mij krachtig de hand en zeide op rondeD, openhartigen toon „Ik moet mijne verontschuldiging aanbieden voor den afgeloopen nacht. Wat zult gij wel van mij gedacht hebben Gij kwaamt op een nur, dat ik zooveel in mijn hoofd bad, dat ik genoeg met mij zelf te doen had. Ik kan het n wel vertellen. Toen gy aankloptetwas ik op het punt, om nit te gaan. Ik moest zonder verwijl den docter halen, leven en dood hingen er van af. Niet geheel ongelijk hebben zij, die beweren dat ik een welgesteld man ben. De hemel heeft mij daarbij eene flinke en goede vrouw gegeven en ik heb eene dochter, zooals men er geene betere wenschen kan. Slechts een ding ontbrak mij een zoon. Te weten, dat de Hei dehof eenmaal nit d© familie zou gaan het had my mijn stervensnnr verzwaard. De ooievaar vergat de Heidehof reeds zoo menig jaar, van nacht dacht hij er anders over en bracht mij een prachtstuk van een jongen. Nu zult ge u zelf het best al de onrast en de ongastvrijheid kunnen verklaren." De eenvoudige onopgesmukte woorden bevielen mij Kamer. Nadat het voorstel, om Bonlanger's voor stel tot^ grond wetsherziening spoedeiscbend te verklaren, met 377 tegea 186 stemmen verworpen was, werd met 335 tegen 70 stemmen besloten, het antwoord van den president-minister Ploquet aan Boulanger overal in het land te doen aanplakken. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het oostenrijksehe Huis van afgevaardigden heeft den 2 met 165 tegen 153 st. het artikel der spirituswet, dat zooveel aanleiding tot bezwaren had gegeven, aangenomen. Bij dat artikel wordt aan de groote grondbezitters in Galieie en de Bukowina eene jaarlijksche vergoeding van een millioen uit de schatkist verzekerd voor de schade, welke hunne branderijen door deze wet zullen lijden. Ten slotte is de geheele wet met 161 tegen 130 stemmen aan genomen. Het officiëele regeeringsblad bevat eene verordening, waarbij de uitvoer van paarden weder wordt toegestaan. V EREENIGDE STATEN, De gouverneur van Nieuw- Xork heeft de wetstrekkende om ter dood veroor deelden hnnce straf te doen ondergaan door middel van electriciteit in plaats van door ophanging, bebrach- tigd. Zij treedt 1 Januari 1889 in werking. De democratische conventie heeft met algemeene stem men den heer Cleveland wederom tot kandidaat der party voor het presidentschap der Vereenigde Staten gekozen. Het gezin, dat aan de Kreil onder den blooten hemel woondewerd sedert eenige dagen gehuisvest in eene voor hen samengestelde keet. Den 3 ver brandde de keet met den inboedelterwijl de be woners afwezig waren. Op de derde groote lammerenmarkt, die den 4 op Texel gehouden is, was de aanvoer vrij aanzienlijk en ontbrak het niet aan kooplust. De pryzen waren niet zoo hoog als de vorige week en wisselden af van 4 tot f 9 per stak. Het geval deed zich voor, dat zelfs uitmuntende lammeren die men in gunstiger om standigheden voor verderen aanfok bestemd zou hebben, om financiëele redenen ten gelde gemaakt werden. Dit kan zeker niet strekken tot verbetering van het van onds zoo gunstig bekende texelscbe schapenras. De personen, die zich verbonden hadden tot dienst neming op de haringvloot, die van Ylaardingen ter haringvangst naar de No rdzee vertrekt, hebben den 4 het eiland Texel verlaten. Den 4 heeft een werkman te Rotterdam, meenende, dat hij eene kruik water aan den mond zette, eene kruik genomen, bevattende vergiftigde vloeistof, bestemd om door loodgieters bij hun werk gebrnikt te worden ten gevolge waarvan hjj des nachts na een vreeselijk lijden overleden is. Den 4 heeft de heer A. G. Jans, predikant bij de ned. herv. gemeente te Weetzaau, voorzitter van de sluier van den naeht was daarmede opgeheven al was hij dan ook niet geheel weggenomen. Aan mijn verzoek om te zorgen, dat ik zoo spoedig mogelijk mijne reis kon vervolgen, werd bereidwillig vcldaanmaar ik moest vast belovenbij mijne terug- benut, weder in de Heidehof aanteleggen. Terwijl de kastelein het noodige voor mijne reis in orde brachtkwam Ingeborg met het ontbijt binnen. Zij scheen mij nog schooner dan den vorigen avond. In haar blik echter het tegendeel van de vreugde, die toch ook bij baar weerklank had moeten vinden. Een waas van kommer lag over haar gelaat dat zulk eene uit drukking van zwaarmoedigheid droeg, als slechts liefde smart veroorzaken kan. Zelfs zonder een ervaren zaakkundige te zijn, kon ik de verhouding van Christiaan tot het meisje althans vermoeden en het plan rijpte bij my, ah helper in den nood den beiden jongen menschen ter zijde te staan. Met bet oog op dit voornemen, zeide ik tot Ingeborg: „In ieder geval ontmoet ik Christiaan weder. Hebt gij mij iets voor hem op te dragen P Ik ban zwijgen als een mof en zal u gaarne van dienst zijn, Ingeborg." Zij zag mij zoo lieftallig verlegenzoo gelukkig en dankbaar aan dat ik bereid zou geweest zijn, voor bet meisje door het vunr te loopen. Toen vatte zij mijne beide handen en met gesmoorde bijna snibbende stem, riep zij „Help ons I" De boodschapdat het rijtuig gereed wasmaakte voor het oogenblik iedere nadere verklaring onmogelijk. Mijn vermoeden bleek juist te zijD. De jonge Nissen wachtte mij onderweg op. Toen ik hem nu met den vinger dreigde en zijne verontschuldiging van de hand wees, vermoedde hij blijkbaar reeds, dat ik menig ge heim geraden had. Overeenkomstig zyn dringend ver langen stapte ik weder in zijn rijtuig over. Het nu vol gende gesprek bevestigde mijne vermoedens. De boer van de Heidehof had zeer beslist zijne toestemming tot het huwelijk geweigerd en Niesen verboden, ooit weder

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1