bet provinciaal kerkbestnur, zijne 40jarïge evangeliebe diening herdacht. Bij kon. besluit van den 4 is o. a. bij het depar tement van binnenl. zaken benoemd tot hoofdcommies de heer mr. H. Krabbe, commies-chef ter provinciale griffie van Noordholland. Den 5 is te Kampen brand ontstaan in een perr ceel, bewoond door den heer Coquelin, kapper, die op het punt stond van naar Amerika te gaan. Het voor 8000 verzekerde gebouw is geheel uitgebrand. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Heemskerk de heer jhr. mr, H. Gevers Jr. en der gemeente Castricum de heer J. Mooy. Bij kon. besluit van den 5 is aan den heer E. van de Boemer te Schellinkhout tot wederopzegging vergunning verleend om zonder geldelijke belooning lager onderwijs in de fransche taal te geven. Den 5 des morgens is te Hoogwoud een 75jarige landmat), terwijl hij aan den kant eener sloot uitrustte, door eene duizeligheid overvallen en verdronken. By de op den 5 te Amsterdam gehouden verkie zing van drie leden van den gemeenteraad, werden voor het witte briefje 8032 stemmen uitgebracht. Van de 8006 geldige stemmen waren uitgebracht op de beeren Jan P. Korthals Altes, lib., 4254, C. V. Gerritsen, rad,, gesteund door kath. en antirev., 4027, Tb. G. Schilllib., 3893 en J. J. Kuinders, kath., gesteund door rad. en antirev., 3565 stemmen; alzoo de twee eerste beeren gekozen. Voor liet geele briefje waren 8017 stemmen uitgebracht, waarvan 7972 geldig waren. Herstemming tusschen de beeren Armand Sassen, lib., met 3668 en J. A. Wormser, antirev., gesteund door radicalen en katholieken, met 3507 stemmen. De heer P, J. Hooft Graafland bekwam 652 stemmen. De den 5 bij den kastelein Kok, in de Zuidscber- meer gehouden harddraverij, waaraan 10 paarden deel namen is de prijsbestaande in een tilburytuigge wonnen door het paard van den heer H. Puntde le premietwee hoofdstellen door het paard van den heer Jb. de Jongde 2e premie door het paard van den heer Vader. Het is weer de tijd waarin rijtoertjes en feesten worden georganiseerd om de scholieren te beloonen die er door getrouw schoolbezoek aanspraak op kunnen maken die van Hauwert bezochten den 6 Bergen, die van Zwaag zullen den Helder bezoeken, terwijl die van Sijbekarspel naar Amsterdam zullen gaan. Bij de harddraverij, den 6 in de Maliebaan te Utrecht gehouden, waaraan 13 paarden deel namen, werd de prijs 250 gewonnen door Prins, berijder en eigenaar P. van Zanten en de premie, 100, door Vetlok berijder A. C. van den Akker, eigenaar Joh. de Mol te 's Gravenhage. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 6 den heer Th. E. Moss zijn eisch tegen de Nederl. Rijnspoor wegmaatschappij wegens de aflossing van schuldbeken tenissen dier maatschappij ontzegd. In het Nieuw Advertentieblad van Heerenveen van den 6 komt eene door 25 verveners in het kiesdis trict Schoterland onderteekende advertentie voor, waarbij zij hunnen medeburger, den heer Domela Nieuwenhuis, beleefd uitnoodigen tot het bijwonen eener vergadering te Heerenveen om hem in de gelegenheid te stellen voor hen als vakmannen duidelijk te maken zijne be wering, hoe een vervener in dezen tijd, met 60 man werkendeper dag 98.40 kan verdienen. Bepaling van den tijd wordt hem gaarne overgelaten terwijl zij niet twijfelen of bij zal zoo beleefd zijn aan deze uitnoodi- ging te voldoen of publiek erkennen dat hij althans van hun vak klaarblijkelijk weinig al weet en daardoor in meer dan een opzicht zeer onjuist is geweest. een voet op de Heidehof te zetten. Daardoor werd het mij ook duidelijk waarom Nissen daar niet wilde stallen en mij door geheimzinnige toespelingen op rooverherbergen enz. van mijn voornemen trachtte af te brengen. Als reden zijner weigering gaf de boer aan dat hij voor iemand als hijdie voor niets goeds in de wieg was gelegd, als schoonzoon vriendelijk bedankte. Ik had daarentegen den jongen man van eenen ge heel anderen kant leeren kennen gedurende mijn ver blijf in zijne vaderlijke woning. Christiaan was een flinke, vlijtige, opgewekte jongen, wien men ook niet het minste ten laste kon leggen en meer dan eens had ik schik gehad in zijn braaf, eerlijk karakter. In enkele uren waren de zaken afgedaan en tegen den avond stond ik met mijn beschermeling weder voor de Heidehof stil. Mijn onomwonden oordeel over Nissen scheen bij den boer gewicht in de schaal te leggen niet onmogelijk deed ook de opgewekte stemming ten gevolge van zijn lang gekoesterde verwachting, het hare, hoe het ook zij, maar toen wij bij een glas punsch tot diep in den nacht bleven zittenherdachten wij niet alleen het welzijn van den jongen erfgenaam maar ook dat van het jonge bruidspaar. Men liet mij niet gaan. De grootmoeder bracht my weder naar het kleine kamertje. Voordat zij heenging keek ik met de kaars onder het bed de bewuste laarzenknecht was weder op zijne plaats. Ik wees er glimlachend op. Het oudje glimlachte eveneens en zeide „Gij hebt het dus toch gemerkt? Wij hebben er slechts een in huis en de docter die wat wilde uit rusten had er een noodiger hielp dus niets aan ik moest hem halen." Toen ik den volgenden morgen de familie verliet, om haar nooit meer terug te zien werd mij menig vrien delijk woord medegegeven. Als aandenken gaf mij hét scboone kind der heide een frisch bouquetje van erica's, het eenige sieraad van de heide, dat ik nog heden ten dage zorgvuldig bewaar. En wanneer het mij weder eens in de hand komtdan zie ik altijd weder dat donkerblauwe oog voor mijzooals het mij met een uitdrukking van onbeschrijfelijke lieftalligheid en dank baarheid vaarwel zeide. EINDE. Ter benoeming van een lid in het hoofdbestaar van het Nederl. onderwijzers-genootschapbuiten Am sterdam woonachtig, in plaats van wijlen den heer J. H. Slangen moet herstemd worden tusschen de heeren P. H. van der Leij directeur der rijkskweekschool vo®r onderwijzers te Haarlemen H. V. Leopold hoofd eener openbare school te Delft. Verscheidene arbeiders te Steenwijkerwold hebben met eenige loonsverhoogingverschillende tuschen 7% en 12% cent per roede, het werk hervat. Aan anderen schijnt eene gift toegezegd te zijn na afloop hunner werkzaamheden. Uit het jaarverslag der Maatschappij van Welda digheid blijkt dat de uitkomsten van de landbouw en veehouding in 1887 zeer ongunstig waren. Van de 3 boerderijen te Erederiksoord zijn de uitkomsten niet slecht; van die te Willemsoord zeer ongunstig. Wat de veehouding betreftop de 6 boerderijen werd 9657 verloren, dus op elk ongeveer 1600. Tal van nadeelige invloeden werkten daartoe mede. Op deze boerderijen werd voor 7523 aan varkens verkocht. De veestapel bestond op 31 December 1887 uit 130 melkkoeien 3 stieren 26 trekossen 30 jong vee 18 mestvee, 9 kal veren 17 paarden en 147 varkens. Met den aanleg van bosch werd krachtig voortgegaan. Zestien en een halve bunder nieuw bosch werden aangelegd. Buim 5 bunders slecht groeiend dennenbosch werden gesloopt en op nieuw gespit voor dennen. De geheele uitgestrektheid bosch bestond op 31 Dcc. uit 388 bunders. Het eikenhout leverde eene opbrengst van 1793, De fabrieksarbeid werkte vrij gunstig. Met verschil lende bedrijven werd f 973 winst behaald vooral het mandenmaken leverde gunstige uitkomsten. De winst daarop was 1642, doch daartegenover stond een ver lies op de andere bedrijven van 489. Een 50tal vaste arbeiders hielden zich met de man denmakerij bezig. Hun werd aan arbeidsloon 11529 uitbetaald, terwijl voor f 25292 werd verkocht. De cocosmatterij onderging groote uitbreiding. In het geheel werd afgeleverd 3258. Op de russchenmatterij werd ongeveer/600 verloren, dus meer dan in de laatste jaren. Zij wordt hoofdzake lijk als huisnijverheid beoefend. De verplaatsing der fabriek van verduurzaamde levens middelen van den heer W. Sepp nSar Beverwijk had ongunstigen invloed op den loop der zaken. Op 1 Januari 1888 bestond de bevolking, met inbe grip van de ambtenaren, uit 1770 zielen. Er kwamen 29 geboorten en 27 sterfgevallen voor. Opmerkelijk is, dat de aanvraag om opneming ondanks de malaise niet grooter is dan vroegere jaren. Feitelijk zijn verschillende hoeven vacantdie nu tijdelijk aan vreemden moeten worden verhuurd. De rijksschool te Willemsoord werd op alleszins vol doende wijze verbeterdook de school onder kolonie 7 werd verbeterd. Aan bijdragen werd ontvangen f 15245 of 2163 min der dan in 1886 waarvan f 7734 besteed werd aan onderstand voor gezinnen, zoodat slechts 7511 aan de algemeene kas ten goede kwam. Van dan Koning ontving de Maatschappij de jaar- lyksche gift van 1 500 en van de Groothertogin van Saksen-Weimar 250. Een legaat van wijlen dr. van de Sande Lacoste a 20000, van wijlen jhr. P. N. Quarles van Ufford te Zutpben 1000 van wijlen den heer J. Oortman te Utrecht 4310, wijlen mej. A. W. Spiering te Tiel 1000wijlen mej. J. A. Buijl te Am sterdam 4000. De G. A. van Swieten-Tuinbouw- en de Boschbouw- school leverden goede uitkomsteil op. Op de eerste ontvangen 12 jongelieden onderwijs op de tweede werd de nieuwe cursus op 1 Jan. 1.1. met 6 jongelieden ge opend. Aan de laatste school verleent het rijk eene subsidie van 2500 's jaars. De Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap keert over 1887 9 pet. dividend uit aan de aandeel houders terwijl afgeschreven werd op panden te Rot terdam en op stoombooten en schepen f 46380.10 op de reserve bijgeboekt f 50000 en overgeschreven op nieuwe rekening 10772.21%. In 1887 zijn te Amsterdam aan diphtheritis over leden 124 personen tegen 89 in 1886. In de algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helderwelke den 25 te Petten plaats heeftkomen de volgende onderwerpen in behandeling 1. Is uitbreiding van het programma der lagere school wenschelijk In te leiden door den heer P. E. C. Melchior, van Oudesluis. 2. Het schrijfonderwijs in de lagere school. In te leiden door dea heer J. Bakker, van Groetpolder. 3. Lichame lijke straffen. In te leiden door den heer A. Blad van Haringkarspel. Het hoofdbestuur van het Pensioenverbond heeft ook bij de tegenwoordige regeering stappen gedaan, om eene wettelijke regeling te verkrijgenwaardoor het lot van weduwen en weozen van ambtenaren verzekerd zal worden en heeft de mededeeling ontvangen dat binnen betrekkelijk korten tijd eene wet tot regeling van deze aangelegenheid zal worden ingediend. De gemeenteraad van Deventer heeft den gemeente ontvanger gemachtigd tot het in ontvang nemen eener som van 987, van een onbekende bij het gemeente bestuur ingekomen voor over de laatste 6 jaren te weinig betaalde gemeentebelasting. Tot medewerker aan het woordenboek der nederl. taal is benoemd de heer dr. J. W. Muller te Haarlem, leeraar in de nederl. taal en letterknnde en de vader- landsche geschiedenis aan het gymnasium aldaar. Op de steenfabriek van den heer J. Terwindt bij Nijmegen hebben de arbeiders het werk gestaakt, loonsverhooging eischende. Kalm en bedaard verlieten zij de fabriek. Aan het postkantoor Rijp werd gedurende de maand Mei 1888 in de rijkspostspaarbank ingelegd/29, terugbetaa'd 172,76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 118. Den 25 Mei vergaderde te Arnhem de voorloopige commissie der in Januari van dit jaar opgerichte Ne- deriazidsche Heidemaatschappijter bespreking ran hetgeen er gedaan moet worde.ltot definitieve con- stitaeering der nieuwe vereeniging. Gelijk men zich zal herinneren, zal deze op het voetspoor harer bloeiende, en mat nitnemoua gevolg werkende zustermaatschappijen in Noordduitschland en Denemarken, zander zelve ont ginningen te ondernemenop verschillende in de sta tuten aangegeven wijzen het in cultuur brengen van heiden en duinen bevorderen. Er werd besloten om donderdag 21 Juni, des namid dags 1 uur in de Groote Sociëteit te Arohemeen algemeene vergadering der leden te houden tot het vaststellen der statuten en het benoemen van een bestuur. De leden der voorloopige commissie namen op zich, om, ieder in zijn provincie, zooveel mogelijk be langstellenden op te wekken, om lid te worden. De contributie bedraagt 2. Wie zich als lid wil opgeven kan zich, behalve bij de leden der voorloopige commissie, daartoe aanmelden bij den beer mr. C. J. Sickesz, huize de Cloese bij Locbem welke zich gaarne bereid ver klaart om aan hen die nadere inlichtingen verlangen, voor zoover de voorraad strekt, de ccmcept-statuten toe- te zenden. Een groot aantal leden alleen kan de jeugdige maatschappij in staat stellenom direct krachtig op te treden. Ieder die derhalve belang stelt in de ontwik keling van onzen bodem wordt opgewekt om als lid der Nederlandsche Heidemaatschappij toe te treden. Twaalf veenarbeiders, die zich te verantwoorden had den wegens baldadigheden, tijdens de werkstaking ge pleegd, werden den 5 door de arr. rechtbank te Assen met uitzondering van één wiens dagvaarding nietig verklaard werd tot gevangenisstraf veroordeeld. Wegens het in werpen van glasruiten werd van 2 tot 4 maanden wegens het wegnemen van een flesch sterken drank 3 maandenwegens mishandeling van een vervener van 6 tot 8 maanden gevangenisstraf opgelegd alles onder aftrek van eene maand in voorloopige hechtenis door gebracht. Het openbaar ministerie had straffen van 3 maanden tot 1 jaar geëisebt. De gemeente, aad van Bergen heoft den 6 besloten tot het aankoopen eener nieuwe dorps-lui- en slagklok. Zooals men weet is de tegenwoordige sedert jaren ge scheurd en haar vroeger statig geluid kwijt VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD TE ZIJPE, 5 Juni 1888. Niet een ontbrak er op't appel. Elf leden, waaronder de voorzitter, de secretaris, de verschillende verslagge vers, allen waren aanwezig. De vergadering was dan ook niet van eenig gewicht ontbloot. Na voorlesing der notulen vraagt de heer Nobel of de brief van het polderbestuur over de hondenkarren uitging van het dagelijksch bestuur of van hoofdingelandenhij had dit niet goed onthouden. De voorzitter antwoordt, dat hoofdingelanden het besluit namen, den brief aan het gemeentebestuur te richten. Dan heeft hij op de notulen geene aanmerking en deze worden nu goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer de Blaauw te Amsterdam eerst 800 heeft gevraagd voor zijn „Kriel" (een mooie naam voor een huis), te Oudesluis. Op een schrijven, dat burgemeester en wethouders genegen waren, een voorstel tot aankoop te doen, indien hij /400 wilde vragen, werd geantwoord dat hij afstand zou willen doen voor ƒ500, vrij geld de gemeente moest dan de kosten van overdracht en ontruiming, zoo noodig, voor zijne rekening nemen. Dit laatste acht de heer Nobel een groot bezwaarook de prijs is hem wel wat hoog, doch als de gemeente voor de ontruiming moet zorgen, kan hij zijn stem niet voor den aankoop geven. De heer Kaan acht dit geen bezwaar, als het tijdstip voor de ontruiming wordt bepaald op 1 Mei. Den heeren Francis en Schuit is de gevraagde som van ƒ500, voor het oude huis te hoog. De beer Kaan is het weder met die heeren niet eenshem valt het cijfer nog mee. Hij wijst nogmaals op de groote behoefte van een speel- plaats voor de schoolkinderen te Oudesluis, doch het mocht niet baten. Er is [geen geld voor, leenen wil men ongaarne en met 10 stemmen tegen 1 stem be sluit men, om bet aanbod af te wijzen. De heer Kaan geeft echter den moed nog niet op en stelt voor, 400 le bieden. De beer Nobel onder steunt dit voorstel. De heer Francis heeft echter dan nog bezwaar tegen de kosten van overdracht en ont ruiming. De voorzitter en de heer Zyp kannen met het voorstel medegaan, doch de beide wethouders en de andere raadsleden weer niet, zoodat het voorstel van den heer Kaan met 7 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Daarna finantiëele regeling voor het afgeloopen dienst jaar. Op verschillende posten der begrooting is meer uitgegeven dan de raming bedraagt: 70,30. Onvoor ziene uitgaven vorderden 54,75. Beide sommen kunnen echter ruimschoots uit de begrootingspost voor onvoorziene uitgaven worden betaald en er blijft dan nog over 190,68%. De beide concept-besluiten worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Tengevolge van een verzoek, door een der vroed vrouwen gedaan, om de wijken beter te regelen is een instructie voor dezelve door bet dagelijksch bestuur ontworpen, die de goedkeuring] van den raad vereischt. De secretaris leest die instructie, uit 14 artikelen be staande, voor. Zij zijn te lang en ook voor de lezers van te weinig belang ze hier te vermelden. Niemand van de leden beeft er iets op aan te merken en met algemeene stemmen wordt de instructie gearresteerd. De daarin opgenomen grensscheiding voor de vroed vrouwen van Noord- en Zuid-Zijpe is: een denkbeeldig getrokken rechte lijn van al het huis, thans bewoond door S. Bregman wijk E no. 15, tot aan den Zijperdijk. E 3n adres van de wed. P. Deuger, aan de Keins- merbrug om de kermis aldaar te verzetten, komt nu in behandeling. De voorzitter is daartegen. De Keinsmerbrug heeft tbans geen afzonderlijke kermis, docb viert die geljjk met Oudesluis. Indien men voor Keinsmerbrug eene afzonderlijke kermis gaat maken, dan zullen de andere gehuchten Burgervlotbrug, St. Maartensvlotbrug, Stolpen enz. er ook om vragen en Gedeputeerde Staten zouden bet ook nog moeten goed keuren. En vijf kermissen in de Zijpe acht hij reeds

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2