327ste Staats-Loterij. Nr. 17791 f 100000; Nr. 20147 f 2000; Ns. 3135, 7898, 8453, 10794 en 17144 1000; Ns. 17456 f 400; Ns. 1420, 7178, 12389, 12575 f 200; Ns. 4944, 5165 5530, C048, 11269, 11430, 12775,13709,15022, 16796' 18853 en 20647 f 100. 5e klasse, 15e lijst, 7 Juni. Ns. 7969, 15998 en 16185 1000; Ns. 1697, 3847, 9585, 11350 en 18537 f 400; Ns. 8433, 12111 en 15303 f 200; Ns. 108, 477, 661, 2999, 5138, 5394, 5584, 6328, 10123, 10486, 11080,13537,14573, 1S288 19383, 19868 en 19900 f 100. ^labss-SScrid-hteei. üHtsttenlAnb. genoeg. Ais er nog meer komen worden de koeten van politie-toezicht nog hooger. De heer Nobel en anderen zijn het daarmede eens. Het verzoek wordt dan ook met bijna eenparige stemmen van de hand gewezen. Alleen de heer de Wit wenschte het genot? van eene afzonderlijke kermis te Keinsmerbrug. De beer Nobel herinnert dat het weer tijd is om aan de afgewerkte goederen van het handwerken-onderwijs eene bestemming te geven. Met de schoolcommissie is hij het eens dat zij aan de maaksters zeiven moeten worden gelaten. De waarde van goede modellen voor de kinderen, zal het onderwijs blijvende vruchten dragen; de nadeelige invloed, op het onderwijs, van de gedachte dat zij werken voor anderen dit zyn argumenten van de schoolcommissie, waarmede hij zich geheel vereenigt. Ook de keeren Kaan en Zeeman pleiten voor afgifte aan de kinderen. De voorzitter is mede over tuigd dat het handwerken-onderwijs meer vrucht zal dragen, indien de vervaardigsters in het bezit blijven van hun werk en daarenboven in het weeshuis is thans nog voorraad genoeg. De heer Schuit blijft bij zijne vroegere meening, dat de goederen het nuttigst in het weeshuis zyn besteed. De heeren Biersteker, Francis en anderen willen slechts voor dit jaar besluiten tot afgifte aan de kinderen. De heeren Nobel en Zeeman zouden dit voortdurend willen doen, doch zij vinden daarvoor geene genoegzame ondersteuning. De heer Nobel doet daarom het voorstel tot afgifte aan de kinderen van de goederen, welke thans ziju afgewerkt. Met 10 stemmen tegen een wordt dit voorstel aangenomen. Alleen de heer Schuit stemde tegen. De heer Nobel zegt, dat het weer zomer wordt, hoewel de thermometer hem tegenspreekt. Het is in dit saisoen nog al een gewoonte van de jeugd ea z. i. eene zeer goede om zich in de sloten te baden. Dat ze het echter doet nabij de bebouwde kommen vindt hij minder goed. Handhaving van art. 107 onzer politieverordening, dat zegtbet is verboden te zwem men of te baden op zichtbare plaatsen binnen den afstand van 300 meter van de openbare wegen voet paden of woningen, zou hij dus gaarne zien. Ver leden jaar liet dit te wenschen over; meermalen hadden de jongens zich in Adamscostuum nabij de huizen en aan den weg vertoond. De voorzitter belooft, den veld wachters een streng toezicht te zullen aanbevelen. Daar niemand meer het woord verlangtsluit de voorzitter de vergadering. 5e klasse, 14e lijst, 6 Juni. Zaterdag26 Mei j.l., is op de markt alhier onbeheerd gevonden een lam. De daarop rechthebbende vervoege zich ten spoedigste aan het bureau van politie. Door W. Baas zijn den 6 de eerste nieuwe aard appelen den burgemeester aangeboden. Zij waren ter markt gebracht door P. Bak en T. Kloosterboer en geteeld door J. Kloosterboer te St. Pancras. Als stationschef alhier is met ingang van den 15 benoemd de heer Kuversthans stationschef te Weesp, Naar wij vernemen, zal op Woensdag 20 Juni e. k., des avonds 7 uur, vanwege de buitensociteit alhier door het stafmuziekcorps van het 4e reg. infanterie, te Leiden, directeur de heer J. G. H. Mann, eene mu ziekuitvoering worden gegeven, waardoor velen een genotvolle avond zal worden bereid. VERGADERING van onderwijzers in het arr. Alkmaar op Woensdag 6 Juni, in 't lokaal Di ligentia. 's Morgens half elf opende de voorzitterde heer Nubout v. d, Veen, de vergadering met een woord van welkom aan alle aanwezigen, p. m. 100 onderwijzers en onderwijzeressen. Hij voegde er bij, dat onlangs als middelen ter bezuiniging bij het onderwijs, het voorstel werd gedaan, de vergaderingen van onderwijzers en onderwijzeressen af te schaffen, 't Zou z. i. te bejamme ren zijn dewijl daar, zij het niet op officiëale dan toch op officieuse wijze, de belangen van het onderwijs wor den besproken en daarom doet hij het voorstel al mochten ook alle anderen ziju voor afschaffing: „wij zetten onze vergaderingen voort." (Applaus.) Verder deelde de voorzitter mede, dat bij min. be sluit van 3 Maart 1.1. den onderwijzers is toegestaan van de bibliotheek der R. H. B. S. gebruik te maken en tevens, dat hij besloten heeft, bij genoegzame belang stelling, het nog al kostbare werk van Oudemans de Flora van Nederland aan te schaffen. Alle aanwezigen geven bewijs van ingenomenheid met dit besluit. De afd. Oadkarspel geeft daarop onder directie van den heer Vis een paar vierstemmige zangnummers ten beste uit den zangbundel van Drenth, die naar verdienste met luiden bijval werden beantwoord. Daarna deelt de voorzitter nog mede, dat de district- scaooiopziener, de heer Poutsma, hem berichtte door andere bezigheden aan de kweekschool, tot zijn leed wezen verhinderd te zyn, de vergadering bij te wonen. j Jtzen der notulen door den secretaris, den heer d. Vijzel, gaf, als altijd, aanleiding tot oprechten dank na°jens de vergadering voor de keurig gestelde en zeer volledige herinnering van hetgeen op de vorige ver gadering was behandeld. De heer W. Dorsman, hoofd der school te Noord- scharwoude, leidde nu de vraag in: „Wat kan de onderwijzer doen om het schoolverzuim te beperken p" Volgens spreker was de klacht over verzuim nog alge meen en veelal oorzaak van de slechte resnltaten, die men van zyn arbeid zag. Er zon volgens velen geene verbetering komen als de staat geen leerplicht geeft. De onderwijzer kon eebter vrij wat doen om het te verbeteren. Hij sprak daarbij veel over zijne eigene bevinding en de gunstige veranderingen, die hadden plaats gegrepen sedert hij bet hoofd der Bcbool geworden was. Het voorbeeld des onderwijzers was daarbij van veel invloed; die moest nooit verzuimen, dan kon ten minste niemand daarop wijzen. Het verzuim om veldarbeid daaraan was weinig te doen. Andere oorzaken b. v. te gast gaan of kermis sen op naburige plaatsen bezoekendaarin was wel langzame, maar toch zekere verbetering te brengen. Daartoe had o. a. de afd. Volksonderwijs krachtig ge holpen. Er waren boekjes uitgereikt en daarin werden de verznimen nauwkeurig opgeteekend. Zoo werden zij opgemerkt door ouders en leerlingen en een ernstig woord van den kant des onderwijzers hielp veel. Er ontstond spoedig wedijver om het minst aantal malen te verzuimen. Hij raadt gebrnik van dergelijke boekjes bij collega's ten sterkste aan. Wat de schoolfeesten betreft, tegen de feesten is hy niet, maar wel tegen de uitsluiting. Het geeft verbittering en het zyn meestal de armen die om verschillende redenen de slachtoffers worden. Om den veldarbeid was bij hem de vacantie in dien tijd gestelddit was voor de onderwijzers niet zoo'n prettige tijd maar om het belang der goede zaak kon den zy zich dit best getroosten. De avondschool (eigenlijk herhalingsschool) was, mede om getrouw schoolbezoek te bevorderen, alleen toegan kelijk gesteld voor hen die tot hun 12 jaar trouw de school hadden bezocht. Op deze wijze te werk gaande zou men stellig het goede doel naderen, al wordt dit dan ook niet geheel bereikt. Verschillende aanwezigen waren het met den spreker in vele opzichten eens, maar namen het in enkele gevallen niet zoo nauw. De heer Benjaminse van Warmenhuizen liet ze bijv., als bet mooi weer was gerust schaatsenrijden. School feesten werkten anders uitstekend. Aldaar was b v. het minimum van verzuim in 7 achtereenvolgende jaren van 8 tot 2 malen gedaald en ditmaal waren van de 170 135 die 0 malen hadden verzuimd. Het waren niet de armen die niet profiteerdenveelal juist de anderen en om de goede strekking van het feest, moest d9 commissie voet bij stuk houden. De heer Appelboom betreurt dat 3 of 4 behoeftigen, die wellicht tegen wil en dank moesten oppassen en dus verzuimengeen deelnemen. Om daarin te voor zien zou hij gaarne een goede bewaarschool opgericht zien. De heer Franken merkt op, dat de beer Dorsman veel uit zijn eigen ervaring sprak en dat elk der aan wezigen die heefter zouden dus zoodoende ver schillende middelen ter genezing moeten zijn; onder de algemeene is voorzeker het schoolfeest zeer goed. Ver schillende sprekers gaven nog onderscheidene voorbeel den, waarbij het moeielijk is uit te maken of van verzuim sprake kan zijn of niet en zoodoende was o. i. het resultaat der optelling op verschillende plaatsen zoo uiteenloopend. De heer Wijn herinnerde zelfsdat hetvolgens een besluit der afd. Alkmaarden onderwijzer noch het schoolbestuur vrij staatin niet algemeene ge vallen vrij te geven en daarom geschiedde dit volgens anderen dan ook altijd na gemeenschappelijk overleg. Tea slotte meent de heer Selmans aan het gesprokene nog te moeten toevoegen, dat vooral op den onderwij zer de plicht rust, bij ouders en kinderen den lust voor het naar school gaan op te wekken vooral door te wijzen op het groote nut van het onderwijs. Toen nie mand meer het woord over dit punt verlangde, deed de voorzitter uit de hem toegezonden lijsten nog eenige me- dedeelingen, die bewezen, dat het met het behandelde on derwerp nog niet overal even goed stond. In vrsehillende gemeenten, waarvan hij de namen niet noemdewaren in eene b. v. van de 6235 schooltijden 2674 verzuimd 94586 14260 52915 10941 Het algemeene ve.-zuim diende z. i. niet uit het oog verloren en de beojrdeeling daarvan aan het hoofd te worden overgelaten. In Alkmaar werken de school feesten goed. In 1884, bij het eerste feest, namen van de 1200 leerlingen 600 daaraan deel. Aan dat ifl 1888 volgens voorloopige lijsten van de 1430 school- gaanden wel 935 en 9.allen verlangen er naar,rijken en armen, het is een prikkel voor kinderen en ouders, de jongens gaan gaarne naar school. De onderwijzers van hun kant doen dus zooveel mogelijk wat in hun vermogen ie, dan heeft ten minste in dit geval niemand zelfverwijt. Hij dankt den inleider, die de aandacht daarbij weder heeft bepaald wenscht den gelukk'gen die zoo weinig verzuim hebben, toe, dat het zoo blijve, den anderen, dat daarin spoedig verbetering moge komen, la het half uur pauze zal stemming plaats hebben voor 2 aftredende bestuursleden de heeren v. d. Vijzel en Vis, die herkiesbaar zijn, en den heer Heemskerk, die als zoodanig bedankt heeft. Na de pauze was het eerst aan de orde de school bibliotheken ingeleid door den heer H. Kikke, hoofd der openbare school te Akersloot. Onze eeuw noemt spreker een eeuw van vooruitgang en niet het minst, wat betreft de verbetering en inrichting der sohooi. Schoolbibliotheken zijn dan ook tegenwoordig aan vele scholen en zij zijn z. i. van groot nut. Wat op school geleerd is wenscht bet kind te onderhouden en daar toe vindt het hier een uitstekende gelegenheid. Is de lu3t tot lezen opgewektna den schooltijd kan die nog bevredigd worden. Hij maakte er tevens een middel van als belooning tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Hoe moet nu de bibliotheek ingericht zijn De onder wijzer moet op de hoogte wezen van den inhoud der werkjes. Bij een klein aantal gaat dit, wordt het echter grooterdan kan niet alles worden nagelezen en moet wel eens gesteund worden op den naam van bekende en goede schrijvers van kinderwerkjes zooals Andriessen, Louwerse en anderen. De vraag is maar welke eiiehen moeten aan het kinderboek gesteld worden. Vooral moet het boeiend zynhet moet voedsel bieden voor verstand en hartde godsdienstige begrippen van an dersdenkenden moeten er in geëerbiedigd worden enz. Onder meer vestigt hij de aandacht op de kinderwerk jes, dié uitgegeven worden onder redactie van den heer Stamperins. Hij spreekt de stelling uit, dat het wenschelijk ware aan iedere volksschool eene biblio theek te verbinden de kosten zijn zoo groot niet en er zijn in onze taal werkjes genoeg om een flinke biblio theek samen te stellen. Daar niemand over dit punt het woord verlangtbetuigt de voorzitter namens de vergadering zijnen hartelijken dank en wenschte hem geluk, dat alle aanwezigen bet zoo met hem eens zijn. Tevens deelde hij mede dat de heeren van den Vijzel en Vis met 64 stemmen waren herkozen en gekozen was de heer Ditmars met 34 stemmende overige waren uitgebracht op verschillende personen. Daarna gaf hij het woord aan den heer H. van den Berg, hoofd der openbare school voor onvermagenden te Alkmaar. Spreker betuigde zijn leedwezendat hij iets moest inleiden waarin hij geen zin had. Het was niet om de zaak zelvemaar om de geringe vrucht die zijn werk tot nog toe gedragen had. Hy had zich n.l. laten overhalen, een boekje samen te stellen, waarin onder verschillende rubrieken zoo het een en ander omtrent den leerling kon worden opgeteekend. Maar ze werden helaas niet gebruikt. Hij betoogt echter dat ze, vooial met het oog op de vrachten die men van het onderwijs verwacht of mag verwachten van zeer groot nut zouden zijn. De ouders zouden uit de driemaandelijksche rapporten steeds op de hoogte zijn van wat er van hun kinderen te wachten is. De onderwijzer zelf zou er wellicht nog beter door op zijne leerlingen letten de vlugge niet trotsoh worden op zijn altijd goede, en de luie, verandering trachten te brengen in zijn steeds ongunstig rapport. In de maatschappij kan het z. i. zelfs nog voor den jongen van dienst zijn. Een werkbaas, die zich om een flinken jongen wel eens bij hem vervoegt, heeft niet veel aan het uitgereikte getuigschrift. Dit bewijst alleen, dat hij alle klassen der school heett doorloopen en niet hoe hij is. Hij komt tot de conclusie het geven vaa schoolrapporten is een nuttige en noodige zaak, die zeker zal voldoen niet als men ze geeft in losse blaadjes maar in een boekjedat de leerlingen later kunnen medenemen. De heer Otter van Koedijk vraagt inlichting omtrent de wijze van samenstelling en wederkeerig wordt erkend, dat het moeielijk is, in cijfers eene juiste waardeering te geven. Inleider zegt nog, dat zij van goeden dienst zouden zijn voor leerlingen die men van andere scholen krijgt. De voorzitter besluit deze bespreking met eenige opmerkingen omtrent een paar soholen hier ter stede, waar zij vroeger niet en thans wel in gebruik zjD ep moet Uit de resultaten besluiten tot instemming met ueü ".S- ieider. De boekjes, tegenwoordig bij den burgelijken stand uitgereikt, spreken er mede voor. Ze bevatten na jaren zoowat eene geheele levensgeschiedenis en zeker daarom zijn zij zoo gewild en worden zorgvuldig bewaard. Zuo zal het ook met de rapporten gaan; om dat de onderwijzer zijne leerlingen kent, is de beoor deeling niet moeielijk en zal die zeker op prijs worden gesteld. Door het vergevorderde uur kan tot leedwezen der vergadering niet meer gezongen worden. Het wordt echter zoo gewaardeerd, dat men het niet kwijtscheldt, maar uitstelt tot de volgende vergadering. Na een woord van dank van den heer v. d. Berg aan den voorzitter voor de als altijd uitstekende wijze waarop hij deze vergadering heeft geleid, dankt deze de sprekers voor hunne nuttige bijdrage en sluit hij de vergadering. BURGERLIJKE STAND. ECHTSCHEIDING INGESCHREVEN. 6 Juni. Renier Hompas en Cornelia Christina Maria Koeman GEBOREN. 6 Juni. Simon IJsbrand, Z. van Dirk Heinis en Antje Heijn. 7 Bernardus Wilhelmus, Z. van Pieter Zonderhuys en Catharina Kops. OVERLEDEN. 5 Juni. Geertje de Boer, wed. Johannes Vermeer, 77 j. u Lijsbeth van Stokken, wed. Teunis de Vries, 80j.en 9 maanden. Men schrijft uit Egmond aan Zee aan het Handeisbl.: Was er in den afgeioopen winter reden tot klagen in deze gemeente wegens de mislukte visscberj °en daardoor ontstane armoede men had toen nog eenige hoop en verwachting, dat de schelvisch- of voorjaars- visscherij eenige vergoeding zou geven. De visscbertj met het schrobnet was in de maanden Februari en Maart wegens ongestadig weer zeer zuini^ en voor vissehers en readers beiden schadelijk door verliezen aan tuigagie en vischtuig. In April begon die visscberij echter te verbeteren en werden tot nu toe tamelijke hoeveelheden kleine scholletjes gevangen, waardoor een groot aantal visehveaters en kooplieden de vissehers niet te vergeteneen stukje brood wisten te verdienen. De besommingen werden echter niet hoogdaar die sedert Februari tot 1 Juni toe van f 600 tot f 1000 per schuit beloopen. Deze visscherij was evenwel nog tamelijk maar de schelvischvang8twaarop zooveel hoop en verwachtiug gevestigd was, is totaal mislukt, waardoor deze vis- schersplaats een zeer groot verlies lijdt. Eene kleine schets wat die tak van visscherij ons had kunnen geven laat ik hier volgen. Zestien kleine schuiten of schelvischbootenmet vijf personen ieder bemand wnren vroegtijdig reeds gereed gemaakt voor de schelvischvangst (gewoonlijk van Maart tot Juni uitgeoefend), benevens acht roeiboolendie ook met vier personen ieder bemand en getuigd klaar waren. Als men de acht roeibooten met vier schelvischbooten gelijk stelthad men te zamen 20 van die booten. Het vieschsn dier 20 booten gemiddeld op acht weken geie&end, maakt 160 weken. Stol iedere week op zes schoten maakt 960 schotenen de vangst van elk schot op 200 stuks schelvisch geeft 192,000 schelvis- echen, waarvan de prijs op 12 cent per stuk gerekend

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3