No. 71 Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 10 JUNI. WEEDE BLAD. rn- Qbfficiitl (Bebcclte. SlilitieSchuttert). 3&nitgnlan& Bimtettfftttb. UKMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend, dat op de secretarie dier eemeente voor hem, die zijn eigendomsrecht daarop voldoende kan bewijzenbeschikbaar is de som van f 3.80, zijnde, na aftrek der kosten van voeding enz., de opbrengst van een verkocht lamop de markt van Zaterdag 26 Mei j.i. onbeheerd achter gebleven. AlkmaarDe Burgemeester van Alkmaar, 9 Juni 1888. A. MACLAINE PONT. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Jan van der Sluis, Pieter Buis, Dirk Koster, Pieter Blaauw, Dirk van SchagenEelke Mobach en Simon Bakker. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een tafelmesje; eene porte- monnaie met eenige centeneen bloedkoralen armbandj eeen paar kinderpolsjeseen huissleutel; een gouden oorbelletje met franje; een kinderschoolboekje; een rood armbandje met koperen sluitingeen zilveren broche; een vermoedelijk gouden gedenk penning aan een lintje; hondenpenning No. 62; een onderstukje van een oorbelletje met blauw steentje; een paar lichtbruine handschoenen; hondenpenning No. 25; een r. c. vraagboekje; een emmer; een klein sleuteltje; een zilveren vingerhoed; een krat van een boerenwagen. BELGIE, De internationale tentoonstelling te Brussel is den 7 's namiddags te 2 uur p'echtig door den Koning geopend. De koninklijke familie, de gezanten, de ministers, de leden van den Senaat en der kamer, burgerlijke en militaire overheden en ongeveer 3000 genoodigden waren aanwezig. De koninklijke familie werd bij haar binnentreden met geestdrift ontvangen. De heer Somzé betuigde zijn erkentelijkheid voor de aanmoediging, door de koninklijke familie aan den grooten wedstrijd gegeven, en zeide, dat de bijzondere deelneming van het buitenland aan deze tentoonstelling met genoegen was opgemerkt. De koning antwoordde in eene lange redevoering, welke daverend werd toegejuicht. Hij zeide o. a. „Vele vreemde mogendheden nemen aan deze ten toonstelling deel, en ik breng haar dank voor de betoonde belangstelling. België heeft zich op economisch gebied tot den raDg van groote mogendheid verheven. Overal op de grenzen worden tolslagboomen opgericht en verrijzen hinderpalen, zoodat voor onze kapitalisten het oogenblik gekomen is om hun ondernemingsgeest naar verre stranden te verplaatsen. Wanneer wij niet vooruitschrijdeo, gaan wij achteruit. Met vertrouwen wijs ik aan het belgische volk den weg, welke, zonder buitengewone krachtsinspanning te vorderen, België in de 20e eeuw zal doen geraken tot een toestand, die aan het werk van 1830 verdere uitbreiding zal geven. Hartelijk wensen ik, dat het land nit elk worstelperk op zoodanige wijze te voorschijn moge treden, dat het voor eiken nieuwen vooruitgang gewapend is; daarheen is ook de voortdurende zorg mijner vaderlandsliefde gericht." De Koning vertoefde geruimen tijd in de nederlandsche afdeeling. DUITSCHLAND, De Keizer bracht den nacht van den 6 op den 7 niet rustig door. De slaap werd her haaldelijk door hoesten gestoord. Zijne geneesheeren rieden hem daarom aan tot 11 nar te bed te blyven. Om 12 uur ontving hij enkele personen over staats zaken. De nacht van den 7 op den 8 was zeer goed. De Keizer, die zich verkwikt gevoelde, stond om 10 uur op en begaf zich naar het park. Van verschillende zijden wordt than3 medegedeeld dat de ziekte des Keizers niet is kanker, maar peri chondritis. De Staatscourant van den 7 bevat de wet betreffende de wijziging van art. 73 der grondwet in Pruisen tot invoering van een vijfjarig zittingstijdvak voor het Hnia van Afgevaardigden. Reeds den 27 Mei was deze wet door den Keizer te Charlottenburg onderteekend. Minister von Puttkamer heeft zijn ontslag gevraagd naar aanleiding van een nieuw keizerlijk schrijven, door hem den 7 ontvangen. ENGELAND. Bij de regeering ia een wetsvoorstel ingekomen tot oprichting van een ministerie van land bouw. Den 2 en 3 heeft in Schotland een sneeuwstorm gewoed. Den 1 des avonds daalde in het noorden van het land da thermometer plotseling aanmerkelijk en in den ochtend van den 2 begon het in de hooger gelegen Btreken met groote vlokken te sneeuwen. Alle heuvels waren den 3 met eene dikke sneeuwlaag bedekt. Te Abberdeen wees de thermometer d;en dag 41 en 42 graden Pahrenheitdaarentegen in Londen in de schaduw 82. FRANKRIJK. De begrootingscommissie heeft ver worpen het voorstel van den heer Faure om ter eere van bet eeuwfeest der omwenteling een groot pantser schip te bouwen en dit den naam te geven van Révo- lution Francaise (fransche omwenteling), doch besloten eene prijsvraag uit te schrijven onder fransche kunste naars ter bekoming van een ontwerp voor een passend gedenkleeken daarvoor. De prefect van Parijs heeft gelast, dat geene honden aldaar meer mogen losloopen wegens de toenemende gevallen van hondsdolheid. Maarschalk Leboeuf, die in 1870 minister van oorlog was en bij het uitbreken van den oorlog in de Kamer o. a. de verklaring aflegde, dat Frankrijk zoo goed klaar was, dat, al duurde de oorlog twee jaren, geen enkele knoop voor de slobkousen der manschappen behoefde gekocht te worden is overleden. ITALIË. De bladen behelzen eene depêche uit Zanzibar, de verzekering inhoudende, dat de tegenwoor dige Sultan weigert de overeenkomst uit te voeren tuasehen zijn voorganger en Italië gesloten met betrek king tot den afstand van eenige deelen van zijn grond gebied. Men gelooft, dat de zaak in der minne geschikt zal kunnen worden. De financiëele commissie der Kamer zal de volgende nieuwe belastingen voorstellen 2 miljoen op gezuiverd zont, 5 miljoen van verhoogde successierechten, 3 miljoen door verdubbeling van het zegelrecht op wissels, 18 mil joen op den alcohol, samen 28% miljoen. EGYPTE. Nubar-Pacha, de minister-president, heeft zijn ontslag genomen of gekregen. ZUID-AFRIKA. Paul Krüger, president der Trans- wil in het volgende jaar bij den Volksraad het voorstel indienen tot het in het leven roepen van twee kamers van afgevaardigden. MEXICO. Bij een spoorwegongeluk bij Tampieo zijn 18 personen gedood en 41 gewond. VEREENIGDE STATEN. De beruchte Tammany- hall te Nienw-York is afgebrand. De heer Thurman, 73 jaren oud, gewezen senaatslid voor Ohio, is kandidaat gesteid door de demokratische partij voor het onder-presidentschap. In den nacht van den 5 op den 6 hebben ruim 300 man de geheele verplaatsing van materieel van het oude naar het nieuwe station te 's Gravenhage in zes uren tijde uitgevoerd. Den 6, des avonds 10 unr, ontstond te Zaandam aan de oostzijde bij het Molenpad brand in de slacht en bergplaats van J. Ouwejan, bij de blussching waar van eene brandkraan waarmede de eerste hulp werd verleend uitstekende diensten bewees. In den nacht van den 6 op 7 is te TJffelte bij Meppel eene boerderij met 6 koeien, 2 paarden en eenig jong vee verbrand. Den 7 is door het prov. bestuur van Noordhol land bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het verster ken van een der hoofden op het strand benoorden Petten an de bouw eener bergloods voor spoorwagens op de Pettemer zeewering, geraamd op/7000. Laagste inschrijver de beer J. Giltjes te Petten voor 6080 2°. h t bouwen eener dubbele ijzeren ophaalbrug met steenen landboofden ter vervanging van de bestaande dubbele houten ophaalbrug over de Keulsche vaart te Diemerbrug, gemeente Diemen geraamd op f 8500. Laagste inschrijver de heer G. H. van der Wild te Breukelen voor f 8589. 3°. de voorziening der boorden van het Noordhollandscli Kanaal in 4 perceelenge raamd perceel 1 op 5500, 2 op 7800, 3 op f 11000 en 4 op 5700. Laagste inschrijver voor perceel 1 de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 4629; voor 2. de heer G. Honijk te Parmerend voor f 6647 voor 3. de heer G. D. van Doorn voornoemd voor f 9880 voor 4. dezelfde voor f 53864°. het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordbollandsch Kanaalgeraamd op f 22000. Laagste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht voor f 16952. Den 7 werden van Texel naar de markt te Leiden met verschillende scheepsgelegenheden vervoerd 4080 lammeren, 31 koelen en 6 paarden. Bij de den 7 door den ontvanger der registratie en domeinen te Helder gehouden herverpachting van lo. 41 perceolen vischplaatsen, gelegen in de Zuiderzee, langs de zuidkust van Wieringen en den Anna Paulow- napolder, beoosten de van Ewjcksluis, voor de vangat en teelt van schelpdieren aan de openbare visscherij onttrokken, was de opbrengst 3817,93. Bij de ver pachting op den 1 Mei j 1. bedroeg het totaal der pachtsommen dier perceelen 2127 2o. 6 perceelen wierwaarden, gelegen in en bij enkele perceelen der genoemde vischplaatsen. Opbrengst 731, tegen/143 per jaar bij de verpachting. Den 7 is de stoker van de locomotief van den trein van Venloo naar Gladbach gevallen en overleden beide beeaen waren afgereden. - Den 8 des morgens is te Gouda een man, die op eene bleekerij werkzaam was, door een toeval overvallen en in een ketel met kokend water geraakt. Zijn toestand was zeer ernstig. Den 8 zijn de huzaren uit Steenwijk naar hun garnizoen teruggekeerd. Voor Steenwijker-wold is hun vertrek nog niet bepaald. Aan het jaarverslag der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst over 1887, den 8 uitgebracht worden de volgende bijzonderheden ontleend. Het aantal afdeelingen klom door het oprichten eener afdeeling te Beverwijk tot 21, met 4393 contribueerende leden (118 meer dan in 1886), 111 honoraire, 36 cor- respondeerende leden34 leden van verdienste en 1 bnitengewoon eerelid (Z. M. de Koning) samen alzoo 4575 leden. De inkomsten bedroegen 25,356 de uitgaven 21,790. De bezittingen vermeerderden met f 2659 bet reserfonds bleef onveranderd op 37,300 inschrijving Grootboek 2% pCt. De feitelijke nitkeering der afdee lingen aan de Algemeene kas is voor 1888/89 op f 1,45 per lid bepaald. Van 1855 tot heden stortten de afdeelingen in de kas f 185,108.39 en gaf de maatschappij in datzelfde tijdvak f 249.093,36 uit. Zij heeft das niet alleen de 63,983,97die ze meer uitgaf dan ontving, kunnen dekken uit de door haar vergaarde rente, maar zij heeft bovendien de storting der afdeelingen van 4 tot f 1,45 kunnen verminderen en toch sedert 1854 hare kapitalen kunnen vermeerderen met een bedrag van 122,000 2% percent en een saldo in geld groot f 4577.26. Het aantal leden der zangvereenigingen bedroeg 2222 het aantal leerlingen bij de muziekschool 2686. Op het conservatorium te Amsterdam ontvingen 45 leerlingen onderrichtvijf ontvingen aan het eind van den vorigen cursus een einddiploma door de examen commissie werden aan elf candidaten diploma's uitgereikt. Op de algemeene vergadering werd o. a. niet inge willigd de aanvraag van de afdeeling Haarlem om in 1889 een tweedaagsch muziekfeest te geven, waarvoor zij een krediet van f 3000 had aangevraagd. Den 8 werd de eerste steen gelegd van het nieuwe en prachtige gebouw der bijzondere katholieke meisjesschool te Grootebroek. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd bij de dienstdoende schutterij te Enkhuizen tot officier van gezondheid 3 kl. de heer dr. B. Sehaapschoe Scboitena. Aan het schriftelijk examen tot toelating als kadet aan de kon. militaire akademie te Breda, den 8 en 9 aldaar gehouden, is deelgenomen door 93 jon gelieden. Voor het bouwen eener school voor onvermogen- den met onderwijzerswoning te 's Gravenhage was den 8 de heer A. C. Paardekooper aldaar laagste in schrijver voor f 46680. De heer J. Schram te Grootschermer is benoemd tot onderwijzer te Oosthuizen. De Verzekering-Societeit de Amstel keert over 1887 5 pet. dividend uit. Te Dordrecht is een persoon, die bezig was met het witten van een buis, door eene duizeling bevangen en van de ladder gevallen met het gevolgdat hij spoedig overleed. Uit het jaarverslag van het Ned. Bijbelgenootschap blijkt, dat van 1 Mei 1887 tot 30 April 1888 aan verschillende inrichtingen afgeleverd zijn 14297 bijbels, nieuwe testamenten en kerkboeken. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met het cijfer van f 17299,69 waarbij aan bijdragen van 416 leden en 84 begunstigers f 2321,20. De onkostenpost bedroeg 2118,84%. Het batig slot was f 660,27%. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft Bernardus Wetters, 19 jaren ond die in de distilleerderij aan de Zalmkade zijn kameraad in drift dood stak tot 3 ja ren gevangenisstraf veroordeeld. Zijn verdediger is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Volgens het achtste jaarverslag van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag over 1887 telt de Vrije Universiteit te Amsterdam, waaraan thans zes docenten werkzaam zijn, 77 studenten, waar van 58 in de godgeleerdheid 6 in de godgeleerdheid en rechtsgeleerdheid, 2 in de godgeleerdheid en letteren, 5 in de rechtsgeleerdheid en 6 in de letteren terwijl aan 3 personen niet als student ingeschreven verlof gegeven werd enkele lessen bij te wonen. Vier candi daten in de theologie werden in 1887 als predikanten beroepen, in het geheel das 12. Vóór het einde des jaars kwamen nog elf zitkamertjes in het Hospitium, waar 27 studenten verblijven, gereed door het verbouwen van een tninhnis. De ruimte is echter nog zeer beperkt. Uit het studiefonds genoten bijna dertig studenten onderhoud. De uitgaven voor dit fonds bedroegen 8109 en de ontvangsten 5063, zoodat dit jaar met een tekort van 3046 sloot. Toch wordt de verhouding van credit en debet hoe langer hoe gunstiger. De Vereeniging ontving 50977 en gaf 50435 uit, zoodat een batig saldo van 543 in kas is. De schen kingen en collecten, vergeleken bij 1886, verminderden, doch de bijdragen stegen. De schuld van bet Hospitium steeg door de verbouwing tot eene halve ton gouds. Als het weder niet spoedig verandert en by voort during gunstiger blijft, vreest men op Texel, dat de hooioogst dezen zomer verre van overvloedig zal zijn. De hoog gelegen weilanden toch hebben tengevolge van het aanhoudende koude en schrale weder de frissche groene kleur totaal verloren. Aangezien het meeste gras in de eerste helft van Juli aan de snede komt, wensebt men sterk naar eene spoedige verandering ten goede. Te Zuidsohermer zal een kaasfabriek worden ge bouwd. De heeren Schaepman en Lohman, voorstellers van de herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer, zijn door de commissie van rapporteurs uitgenoodigd tot bet houden eener bijeenkomst met baar betreffende die zaak. Met 1 Juli treedt de heer Allert de Lange als directeur der Maatschappij tot exploitatie van het dag blad de Amsterdammer af en wordt als zoodanig ver vangen door den heer D. N. Dietz, In de maand Maart jl. is te Amsterdam opge richt de Vereeniging ter behartiging van de Neder landsche belangen op de Tentoonstelling te Parijs in 1889 met het doel om

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5