QlUrlei. Stads-Berichten. TENTOONSTELLING te Alkmaar, op Vrijdag, 22 Juni a.s. 1°. de deelneming ran Nederland en zijne Koloniën aan de genoemde tentoonstelling te bevorderen 2°. daarbij de belangen der inzenders in allen deele waar te nemen 3°. bet noodige finantieel beheer te voeren en den gang van zaken te regelen. Het bestuur van die vereenigingwelke door de Fransche Tentoonstellingsdireetie en de Fransehe Re geering erkend i3 als Nederland te vertegenwoordigen en te zullen vertegenwoordigen op de tentoonstelling heelt thans zich gericht tot allen die de producten hunner nijverheid, van hunnen land- of tuinbouw van hunne kunst of van hunne wetenschap te Parijs wen- schen ten toon te stellen. Reeds hebben zich 56 personen en firma's voorloopig aangemeld doch wat thans wordt beoogd en vereischt is een meer algemeen toetreden, eene meer bepaalde opgave van de door ieder benoodigde ruimte. Bij het rondschrijven is gevoegd een algemeen regle ment benevens een blanco inschrijvingsbiljet welk laatste zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 25 Juli a s. aan het adres van den eersten secretaris mr. Th. Stuart, 435 Heerengracht te Amsterdam, wordt terug verwacht. Het bestuur zegt voorts in de circulaire Is het nog noodig onze nijveren, onze landbouwers en anderen, die met vrucht kunnen tentoonstellen, daartoe aan te sporen Handel en nijverheid der gansche wereld hebben do tentoonstelling van 1889 geheel afgescheiden van het herdenkingsfeest, en niemand heeft iets anders op het oog dan het practische nut. Onze nederlandsche producten zijn over het algemeen van degelijke hoedanigheid, en waar ze in het buitenland bekend zijn, daar worden ze gezocht. Doch het is de bekendheid die ontbreekt en wat kan b9ter dienstig zijn, om hierin tegemoet te ko men, dam bet op flinke schaal en vooral het op dege lijke manier deelnemen aan eene tentoonstelling, die de kroon zal zetten op alles wat in die richting nog tot wording kwam, en die van zuiken omvang en van zoo danige inrichting zal zijn, dat zij voor geruimen tijd de reeks der wereldtentoonstellingen zal besluiten Br zijn er die het een gewaagd stuk achten, die het bijna onmogelijk noemen, om aan dien Parijschen indu- strieelen en commercieelen prijskamp meê te doen, zon der den directen steun, zonder de geldelijke hulp der regeering. Wij ontveinzen ons de moeielijkheden niet, die ons in dit opzicht wachten, doch wij rekenen juist op grond van dat gebrek aan steun, op de energie van het volk, dat ook uit eigen kracht iets grootseh en iets goeds zal weten tot stand te brengen. Erkend door de fransche regeering en door het be stuur der tentoonstelling te Parijs op de meest vriend schappelijke wijze ontvangen, hebben wij de zekerheid dat onze exposanten in alle deelen zullen worden ge lijkgesteld, met die der meest bevoorrechte natie. Het zou mogelijk kunnen zijn dat onze circulaire niet direct in het bezit van ieder belanghebbende kwam. „Zegt het voort" is daarom ons verzoek, terwijl wij ons daarenboven bereid verklaren aan ieder, die het vraagt, deze stukken met het inschrijvingsbiljet te zenden, en schriftelijk of mondeling alle inlichtingen te geven, die ons zullen worden verzoeht. Het algemeen bureau is van heden af gevestigd aan het reeds genoemden adres van onzen eersten secretaris, en dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen geopend van 10 uur v. m. tot 2 uur n. m.. terwijl voor de bijzondere afdeelingen inlich tingen te bekomen zijn bij de voorzitters dier afdeelingen. NB. Ieder exposant zou volgens de statuten lid der vereeniging moeten zijn tegen eene jaarlijksche contri butie van f 5eene wijziging zal evenwel reeds in de algemeene vergadering van 13 Juni e.k. worden voor gesteld ten einde dat lidmaatschap aan ieders eigen wil over te laten. Zijdie als lid toetreden worden uitgenoodigd tot het bijwonen der vergaderingdie op Woensdag 13 Juni 1888 te 1% uur zal worden ge houden in het café Krasnapolsky te Amsterdam. In de algemeene voorwaarden van omschrijving leest men I. De prijs voor plaatsing is 40 per vierkanten meter vloeroppervlakte en 20 per vierk. meter wand of muuroppervlakte, met voor beide een minimum van één vierk. meter. De prjjzen zijn niet geldig voor de inzendingen van voedingsmiddelen, waarvoor een ander tarief zal worden vastgesteld. De plaatsruimtedie exposanten rondom hunne uitstallingen mochten ver langen behalve de gewone doorgangen zal tegen denzelfden maatstaf berekend worden. II. Het voor de plaatsruimte verschuldigde bedrag moet betaald worden voor de helft uiterlijk op 1 Sep tember 1888 en voor de andere helft uiterlijk op 1 Fe bruari 1889. Voordat het geheele bedrag is betaald mag met het maken van uitstallingen geen begin wor den gemaakt. III. Het bestuur der vereeniging ter behartiging der nederlandsche belangen op de Tentoonstelling te Parijs in 1889, behoudt zich het recht voor, te beslissen of de ingeschreven voorwerpen al dan niet geheel of ten deele zu'len worden toegelaten. Ten opzichte van voorwerpen, die gevaar of last kunnen veroorzaken, kan het bijzondere maatregelen van voorzorg voorschrijven. IV. Een schets van den vorm der aangevraagde plaatsruimte is voor een goed arrangement zeergewenscht. Voor aanvragen voor het inzenden van machinerieën enz. zullen afzonderlijke inschrijvingsbiljetten bij den secretaris verkrijgbaar zijn. Te Enkhuizen heeft een beambte aan het station zich door vergif om het leven trachten te brengen. Door geneeskundige hulp is hij in het leven gebleven. De heer C. Bosman te Alkmaar, heeft, tegen geringe vergoeding, de predikanten in den ring Enkhuizen eene stoomboot ten dienste gesteld, waardoor zij op aangename en gemakkelijke wijze de overvaart naar Urk kunnen volbrengen, teneinde daar in de vacature op te treden. Tevens kunnen anderen van die gele genheid gebruik maken om een bezoek aan het eiland te brengen. Den 15 wordt de lijn Enkhuizen—Westwoud der paardetram Hoorn—Enkhuizen tot veler genoegen voor het publiek geopend. Het gerucht loopt, dat de heer •Tb. Blom, burgemeester van Westwoud, dientengevolge ontslag wil vragen. Voor de 3% pet. geldleening der provincie Noord brabant, groot t 60000, is ingeschreven voor 94000 de toewijzing had plaats tegen koersen wisselende van 99.75 tot 98.76 pet. Aan den heer F. C. Tromp afgetreden minister van marine is een pensioen ten laste van den Staat toegekend van 1864 's jaarsaan den heer J. C. Bloemafgetreden minister van financiën, van 4000 'a jaars. Bij den ontvanger der rijksbelastingen te Haar lemmermeer is een tienguldenstuk ontvangen, dat ver moedelijk valsch is. De Nederl, Handelmaatschappij keert over 1887 85 per aandeel van duizend gulden uit. De vereeniging „Het Metalen Kruis" houdt in Aug. van dit jaar bare jaarlijksche vergadering te Breda. - Op 1 Januari 1888 waren volgens het munt- verslag over 1887 vermoedelijk aanwezig 4.728.950 stuks gouden tienguldenstukken, aan zilveren standpenningen f 150.718.113.50. Het bedrag aan zilveren pasmunt, op dat tijdstip hier te lande aanwezig, kan gesteld worden op 3.903.925.50 in kwartjes, 3.526.368 in dubbeltjes, 248.648.95 in stuivertjes, samen 7.678.942.45 tegen 7.696.419 op 1 Jan. 1887. Aan bronzen pasmunt kan geacht worden voorhanden te zijnin 2%centstukken 443.500, in centen 1.185.500in centen 158.500samen 1.787.500. Uit het verslag der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen over 1887 blijkt, dat een zuivere winst van 924.654.29% verkregen is, waarvan aan den Staat 241.106.43% en aan de Maatschappij 683.447.86 komt. Van dit laatste bedrag verkrijgen de aandeelhouders 650.984, terwijl van de winst over 1886 een onverdeeld saldo bestaat van ƒ281.90, zoodat eene uitdeeling van 12,73% per aandeel van 250 of van 5.094 pc. over het aandeelen-kapitaal ad 12.783.000 mogelijk is. De Kon;ng heeft aan burgemeester en wethouders van Leeuwarden laten mededeelendat bij dit jaar wenscht af te wijken van de sedert 1873 gevolgde ge woonte, en voor de harddraverij op den 18 geene prijzen beschikbaar wenscht te stellen. De Haarlemsche Drukkerij-Maatschappij keert over 1887 5% pet. dividend uit. Naar wij vernemen zal bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam de eerste aflevering verschijnen der tweede uitgave van het biographiseh woordenbeek door dr, W. J. A. Huberts, W. A. Elberts en F. Jos. van den Branden, geheel omgewerkt en als tot een ander boek gemaakt onder de leiding van J. G. Frederiks en F. Jos. van den Branden met vaste medewerking van noord- en zuid-nederlandsche letterkundigen. Deze laatsten zullen de in proef gebrachte artikelen der redactie aanvullen en veranderen, of daartoe inlichtingen geven; wie een bijzondere studie van een auteur gemaakt heeftzal dit artikel ook voor deze uitgaaf bewerken of het zal naar hunne monographic geschieden zoo mogelijk onder hun toezicht. Voornamelijk zal elke zorg besteed worden aan de nieuwere en nog levende au teurs waartoe de zeer verschillende maatschappelijke stellingen en uiteenliggende woonplaatsen mogen dienen dergenen die hunne hulp reeds hebben toegezegd of de reeds gedane en nog te richten uitnoodiging onge twijfeld welwillend zullen beantwoorden. Zoo zullen o. a. dr. J. A. Worp, en J. H. W. Unger in de opnieuw te bewerken aflevering Casper van Baerle en Brederode beschrijvenen dergelijke ongetwijfeld keurige opstellen worden steeds met de initialen der bewerkers in bet boek aangeduid. Ook zal aan bet slot van een artikel de monographic in 't kort worden op gegeven, waarin de bescbreveDe en zijn schriftelijke ar beid behandeld isdaar hier de ruimte voor levensbij zonderheden en geheele bibliographic ontoereikend is. Zoo zalb. v. onder Van der Palm komen geschetst door N. BeetsLeiden 1842. Bij andoren b. v. Hand. Mij. Ned. Lett. '59of eenig jaarboek, tijdschrift en het bekende Leidsche-Repertorium. Aan het innerlijke van het boek zal ook het uiterlijke beantwoorden. Het wordt uitgegeven in afleveringen van 4 vel royaal 8° of 64 pag. druks elke aflevering zal slechts 95 cent kosten. Het geheel wordt geraamd op circa 15 afleve ringen die zoo spoedig mogelijk zullen verschijnen. Eene naamlijst van iateekenaren en medewerkers, eene lijst van verkortingen, een register der beschreven per sonen en zoo mogelijk van de belangrijkste pseudoniemen zullen aan het werk worden toegevoegd. Men ontmoet dikwijls menschen, die in hun eigen- eardigheden de grootste tegenstellingen vertoonen. Wijlen de markies van Westminster was zulk een manin groote zaken vrijgevig in kleine krenterig. Hij droeg schamele kleeren gebruikte een katoenen parapluio bewaarde stukjes papier en raapte spelden op terwijl hij duizenden ponden sterling uitgaf. Eens gaf h'j een dertig duizend pond uit voor een liefdadig doel, maar de naam van den gever werd nooit bekend en de tegen woordige hertog van Westminster, zijn eigen zoon, wist er niets van. Een predikantin Londen om een doeter te raad plegen, zat eens bij den markies aan tafel. „Wat heeft de dokter gezegd f vroeg de oude edelmaD. „Och 't Is te gekmylord ik moet paardrijden." „Is dat zoo gek Kent gij het niet „Ik heb geen paarden zie geen kans er mij een aan te schaffen 1 „Hebt gij een stal en een schuurtje?" „Dat wel 1" „Goed, dan zal ik u een paard zenden." Den volgenden dag werd het paard bij den predikant gebracht, en deze bood den lakei een goede fooi. De man mocht die niet aannemen, maar vroeg wol om geld voor den tolwant de markies had hem op het hart gedrukt, dat vooral terug te vragen. Evenals in Nederland houdt men zich in Portugal den laatsten tijd zeer bezig met de verbetering en ont wikkeling van het paardenras. De minister van openbare werken heeft maatregelen genomeif om een nieuw ras te verkrijgen daartoe wil h;j gebruik maken van ara- bische dekhengsten en van engelsche rr.erriën. Deze laatsten hebben veel arabigch bloedhetgeen hunne kruising met volbloed arabische paarden zeer zal ver gemakkelijken; ook hebben zij eene betere taille dan de arabische paarden die veelal te klein zijn voor den militairen dienst. Er zijn reeds aankoopen gedaan om deze kruising te beproeven die bestemd is om het portugeesehe paardenras geheel te herscheppende vruchtbaarheid van den bodem zal voorzeker veel bij dragen om het gewenschte resultaat te verkrijgen. Het personeel der rijksveldwacht is, zooals men weet, o, a. met de karabijn gewapend. Om dat personeel behoorlijk in staat te stellen van dat wapen, des noodig, gebruik te maken, worden 's wekelijks op de schietbanen van bet fort Dirks Admiraal te Helder oefeningen in het schieten naar de schijf gebonden waaraan door de manschappen der rijksveldwacht, uitmakende de brigades Alkmaar, Scbagen en Helder, geregeld wordt deelge nomen Deze oefeningen hebben plaats onder leiding van den 2en luitenant G. H. van Winsel, van bet 5e bataillon le regiment infanterie te Helder. Het spreekt als van zelve, dat het personeel niet in zijn geheel van de verschillende standplaatsen naar hier vertrekt. Om beurten wordt, telkens door de helft, aan de oefeningen deelgenomen. Op de tentoonstelling te Kopenhagen hebben ook de keizer en de keizerin van Rusland ingezonden. De czaar heeft uit zijn particulier bezit eenige borden van een merkwaardig tafelservies ter bezichtiging gesteld. Het completeeren dezer verzameling tafelborden is een even zonderlinge als kostbare liefhebberij, welke zich slechts een keizer aller Russen veroorloven kan. Op de bovenzijde dezer borden zijn oorlogs- en parade-toonee- len afgebeeld, die meer uit een militair oogpunt correct zijn dan aan hunne kunsteischen voldoen, en welke de uniformen van het russische leger doen kennen van den lijf adjudant af tot den minsten Tscherkess. De breede randen der borden zijn zwaar verguld evenals de ruimte, welke niet door de militaire afbeel dingen in beslag wordt genomen. Aan ieder bord wordt veertig roebel zuiver goud besteed. De gezichten der officieren zijn doorgaans portretten. Komt er een kleine wijziging in de kleederdracht der militairen dan wordt terstond een nieuw bord vervaardigd, dat de nieuwig heid in beeld brengt. Op deze wijze beeft het geheele servies tot dusver 65000 roebel gekost. Wanneer bij gala-feesten van deze borden gegeten wordt, dan bedekt men ze met een kristallen plaat. De keizerin heeft twee rijk geornamenteerde porse leinen vazen gezonden van vier voet hoogte. Van het geen de vijf keizerlijke fabrieken hebben ingezonden mogen een paar kasten worden genoemd geheel uit steen en verguld brons vervaardigd ze bestaan voor namelijk uit lichtbruin jaspis. De deuren zijn van donkerblauw lapis lazuli met fraaie dier- en planten- beelden uit bontkleurig jaspis ingelegd; het slot en de lijsten zijn uit brons vervaardigd. Elk der beide kastjes kost de kleinigheid van 17000 roebelsnaar men ver neemt zijn zij in het bezit der russische keizerin over gegaan. Wij herinneren belanghebbendendat aangiften voor bovengenoemde tentoonstelling tot en met Zaterdag, 16 Juni, kunnen geschieden bij den heer W. Teengs, Wie- ringerwaard. Het programma, waarnaar medegedongen kan worden, luidt als volgt 1. De beste vier ooien met hare lammeren van Texelsch kortstaart ras. le Prijs 25 2e prijs 10 3e prijs getuigschrift. 2. De beste vier ooienvan alle rassen met hare lammeren van gekruist ras. le Prijs 25, 2e prijs/10, 3e prijs getuigschrift. 3. De beste ram van Lincoln ras, geboren in 1887. le Prijs 25, 2e prys 10, 3e prijs getuigschrift. 4. De beste ram van Texelsch kortstaart ras, geboren in 1887. le Prijs 25, 2e prijs 10, 3e prijs getuigschrift. 5. De beste ram van gekruist ras, geboren in 1887. le Prijs 25, 2e prijs ƒ10, 3e prijs getuigschrift. 6. De beste merrie van gekruist ras, geboren in 1887. le Prijs 25, 2e prijs 10. 3e prijs getuigschrift. 7. De beste hengst van gekruist ras, geboren in 1887 le Prijs 25, 2e prijs 10, 3e prijs getuigschrift. 8. De beste merrie met haar veulen, beide van gekruist ras. le Prijs 25 2o prijs 10, 3e prijs getuigschrift. 9. De beste stier van inlandsch ras, geboren in 1887. le Prijs 25, 2e prijs 10, 3e prys getuigschrift. 10. De beste stapel fabrieksbaas, met opgave der bereidingswijze, bestaande uit 2C0 stuks, le Prys 25, 2e prijs 10, 3e prijs getuigschrift. 11. De beste stapel kaas, met opgave der bereidings wijze, op eene boerderij gemaakt, bestaande uit 112 stuks, le Prijs f 25, 2e prijs 10, 3e prys getuigschrift. 12. De beste hengst, geboren in 1886. le Prijs ƒ35, 2e prijs f 15, 3e prijs getuigschrift. 13. De beste drie melkgevende koeien van éénen eigenaar, geboren in 1884 of 1885, ingesqhreven in een der stamboeken en gekalfd hebbende na 1 Febr. 1888. le Prijs 50, 2e prijs 30, 3e prys 15. 14. I)e beste hengst, geboren vóór 1886. le Prijs 25, 2e prijs 10, 3e prys getuigschrift. Stoomdr. Herms. Coster Zoon Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6