No. 72 Negentigste Jaargang, 1888 WOENSDAG 13 J IJ NI. HAAR LAATSTE WIL. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëcl (Bcbeclte. MilitieSchutterij. SCHUTTERIJ. finitealjmb. Novelle van EVA TREU. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMi. COS- TEE ZOON. De onderstaande personen worden verzecht zich ter gemeente- •secretarie aan te melden Jan van der Sluis, Pieter Buis, Dirk Koster, Pieter Blaauw, Dirk van SchagenEelke Mobach en Simon Bakker. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaar, dat de alphabetische naamlijst van de personen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der lotingop alle werkdagen des morgens van 9 tot 2 uur, opdat een ieder in staat zou zijn om zoo op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten, daarvan aan de commissie, bedoeld bij art. 11 der wet, bij de loting kennis te geven met last, op Dinsdag, 19 Juni, des namiddags te zes uren, te verschijnen op het raad huis dezer gemeenteten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te genenalsmede om de bewijzen tot hare staving en bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLA1NE PONT. 11 Juni 1888, De Secretaris, NUHOUT van DEi VEEN. i) Uit het hoogduitech. „Wees welkom in ons huis", zegt de man, met ernstige» donkere oogen den arm om zijne vrouw geslagen, die hy eerst sinds eenige weken de zijne mag noemen en die nu voor de eerste maal op den drempel van haar eigen huis staatna eene huwelijksreis, die langer had geduurd dau aanvankelijk het plan was. De lieftallige, blonde vrouw legt zacht het hoofd tegen zyne schouders en ziet hem met eene uitdrukking van innige liefde aan. „Ons huis", herhaalt zij langzaam. „Het is my altijd nog als een droom, Kurt. Weinige maanden geleden nog had ik niemanddie zich om my bekreunde en nu is het op eens alsof het geluk zijo vollen rijk dom over my wil uitstorten. Dat heb ik aan u te dan ken goede, onzelfzuchtige man Een plotselingen aandrang volgende, vat zij zijne hand en drukt die aan hare lippen. Maar hij onttrekt haar die haastig. „Neen Dora neen 1" „Waarom niet glimlacht zy. „Wanneer het mij nu goeddoet, je te danken voor al hetgeen je mij geeft?" „Ik verdien het niet", zeide hij bijna op heftigen toon en er gleed een schaduw over zijn gelaat. „Zonderlinge man Zy kan toch niet nalaten, zijne hand ten minste tegen hare wang te drukken en daarbij in zich zelf te glimlachen. Dat heeft zy juist in hem lief zooals zy trouwens alles in hem liefheeft dat hij geen dank wil aannemen. Zwijgend gaan zij naast elkander door de reeks van elegant en gezellig ge meubelde vertrekken; Waar de blik zich richt, overal BUITSCHLAND. Keizer Frederik heeft het ontslag van den minister von Puttkamer aangenomen en hem verleend het grootkruis van de orde der Hohenzollerns. Dit ontslag wordt vrij algemeen toegejuicht en vooral door de liberalen. De afgevaardigde Richter juicht Puttkamer is gevallen leve de Keizer God bescherme zyne gezondheid. Alleen de Kreuz-Zeitung, het orgaan der militaire partij te Berlijn, betreurt zijn aftreden. De Keizer schijnt zeer ontstemd te zijn geweest over het antwoord des ministers op zyn eerste schrijven naar aanleiding van de vrijheid der verkiezingen. De Keizer bracht den nacht van den 9 op den 10 goed door. Te 10 uur stond hij den 10 op en begaf zich spoedig naar het park. Te 12 uur ontving hij den opperstalmeester Ranch en na 1 uur den rijkskanselier. Den vorigen avond had hij een onderhoud gehad met den minister van justitie Friedberg. Alleen deed zich eene belemmering in het slikken voor, welke den 11, toen de nacht weder zeer goed was doorgebiacht, niet gebeel verdwenen was. In tegenwoordigheid der doc toren Wegner, Krauser en Bardeleben plaatste Mackenzie een nieuw buisje in de opening der luchtpijp. De Kroonprins kwam hem bezoeken. Des middags ging de Keizer uit rijden en om 2 nur ontving by den mi nister van justitie. De Keizerin heeft, verpezeld van hare dochter prinses Victoria aan de overstroomde streken in West Pruisen een bezoek gebracht. ENGELAND. Lord Wolseley heeft den 6 in eene rede o. a. beweerd dat er meer kans bestond op eene landing van een vijandelijk leger in Engeland dan dezer dagen door den minister van marine beweerd was. Vol gens hem had men daartoe slechts noodig eene vloot van 150.000 ten sterkte en niet van 480.000 ton. Lagerhuis. Bij de voortgezette behandeling der wet betreffende het plaatselijk bestuur stelde een der liberale afgevaardigden, de heer SteveDsonvoor, te besluiten, dat bij de beraadslaging der commissie ook bepalingen betredende de hervorming der kersspelen aan bet ontwerp mochten worden toegevoegd. Minister Ritchie, de wenschelijkheid dier hervorming erkennende, achtte het niet raadzaam, deze zaak met de toeh reeds zeer omvangrijke wet betreffende het plaatselijk bestuur te verbinden. Hoewel Gladstone het voorstel stennde, zoo werd het toch met 229 tegen 183 Btemmen verworpen. Den 8 is bij de toen aangevangen artikelsgewyze be handeling van genoemde wet door den minister aan een groot bezwaar te gemoet gekomen door de verklaring dat niet alleen steden met een getal van 120.000 in woners beschouwd zullen worden als graafschappen en een eigen raad zullen hebben maar alle steden met meer dan 50000 inwoners. FRANKRIJK. Het wetsontwerp op de vereenigingen, den 5 bij de Kamer ingediend, telt 24 artikelen en bepaalt o. a. met het oog op geestelijke instellingen het volgends. Elk lid eener vereeniging kan ieder oogenblik daaruit treden in weerwil van alle daarmede strijdige bepa lingen in bare reglementen. Het bezit van onroerende goederen is beperkt tot het voor het doel der ver eeniging strikt noodzakelijke. Rechtspersoonlijkheid kan slechts krachtens eene wet verkregen worden en wel alleen door vereenigingen van algemeen nut na voorafgegaan onderzoek. Bij die wet kan worden bepaald hoevele roerende en onroerende goederen de vereeniging bezitten mag. Het in strijd met de wet verkrijgen van roerende en onroerende goederen wordt gestraft met boeten van f 250 tot f 5000, opgelegd aan de vertegenwoordigers der vereeniging en alle tusschen- personen. Gok kan de vereeniging in dat geval worden ontbondeD. Al de bepalingen der wet zijn toepasselijk op niet door den Staat erkende en onderhouden ver eenigingen tot het uitoefenen van een eeredienst. Geene vereeniging van buitenlanders of buitenlanders in haar bestuur en onder hare vertegenwoordigers tel lende kan worden opgericht zonder machtiging van de regeering, onder door haar gestelde voorwaarden, zijnde die machtiging steeds herroepbaar. De prefect van het departement kan ten allen tijde van andere vereeni gingen eischen dat aan buitenlanders in haar midden het lidmaatschap worde ontnomen. Zoodra eene ver eeniging ondergeschikt is aan eene andere vereeniging ontmoet hy de duidelijkste sporen van welvaart. Er ligt over het geheel een waas van behagelijkheid, zooals slechts rijkdom en een fijne smaak die weten te verwezenlijken. In een der laatste kamers staan zij stil. „Dat is zy Dora", zegt de man, den arm onwille keurig vaster om de jonge vronw naast hem slaande. Haar blik volgt den zyne, dien hy langzaam en ernstig op een portret aan den wand heeft gericht. Zij legt het hoofd vaster tegen zyne schouders en er komt eene bijna angstige uitdrukking op haar gelaat, wanneer zy nu vorscbend het portret bekijkt. Het is het fijnevoorname gelaat eener zeer jonge vrouw, dat op haar nederziet met een eigenaardig stillen trek om den lieven mond en zachte oogen. Die fraai gevormde lippen moesten glimlachen en toch zijn zij rustig gesloten, alsof zy zich slechts ongaarne tot spreken openden op eene wyzeals wisten zij eene lange, ernstige geschiedenis te vertellen, wanneer men er maar naar wilde vragen. Wat mag de reden zijn dat een gevoel van medelijden de levende en gelukkige vrouw bekroop, nn zy den blik richt op die stille oogen boven haar? „Was zij erg mooi?" vraagt zij eindelijk zaoht. „Men zeide het ten minste." „En het komt nog zachter en daarbij zeer lang zaam voor den dag, „hadt ge haar zeer lief, Kurt Hij antwoordt nietmaar bnigt het hoofd en kust haar op het voorhoofd. „Gave God dat ik het gedaan hadzegt hij eindelijk, met een diepen zucht. Haar blik glijdt schuw langs zijn gelaat, dat bleek geworden is. Dien smartelijken trek om zijnen mond kent zy nog niet. „Gij zijt niet gelukkig geweest Slechts aarzelend komt dit er uit. „Neen", zegt hij kortaf. „Was zij niet goed, Kurt? Zij ziet er uit, alsof zij het wel geweest is." „Zij was zeer goed." in het buitenland kan bij besluit van den President in den ministerraad vastgesteld, hare ontbinding worden bevolen. Zy, die eene ontbonden vereeniging, al is het onder een anderen naam, weder oprichten of besturen, worden gestraft met boeten van f 250 tot f 1000 en gevangenis van zes maanden tot twee jaar. De bestaande vereenigingen welke roerende en onroerende goede ren bezitten en geene rechtspersoonlijkheid hebben moeten zich binnen zes maanden tot bet verkrijgen daarvan aanmelden. Na afloop van dien tijd zoo het verzoek wordt afgewezen, worden de goederen aan de rechthebbenden teruggegeven of vervallen als zij binnen vijf jaren niet worden opgeëischt aan den Staat, die ze voor weldadige doeleinden gebruikt. Een hagelslag heeft den 6 in het departement der Gironde belangrijke schade aan de wijngaarden en de te veld slaande gewassen toegebracht. Bij den op den 10 te Longchamps gebonden jaarlyk- schen grooten wedren, is de eerste prijs, die van de stad Parijsgewonnen door een fransch paard toebe- hoorende aan den heer Donongenaumd Stuart. Crowberry, een engelscb paard, waarvan de engelsehen groote verwachtingen hadden kwam het tweede aan. De commissiedie door de Kamer belast was met het onderzoek der ingediende voorstellen tot grondwets herziening, heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten hare zittingen te verdagen tot 25 Oct. De meerderheid nam dit besluit naar aanleiding van de verklaring van den president-minister Goblet, dat hij in het einde des jaars zelf een ontwerp hoopte in te dienen; zij sprak echter tevens den wensch uit, dat de regeering die indiening zooveel mogelijk zon bespoedigen. Kamer. Met 342 tegen 208 stemmen werd de suikerwet aangenomen. Bij eene interpellatie over de gemeenteraadsverkiezingen viel eene heftige woordenwis seling voor tusschen eenige bonapartistieche leden den afgevaardigde Basiy en den minister-president Fioquet die volhield dat bij die verkiezingen niets onbehoorlijks voorgevallen was. De meerderheid deelde het gevoelen des ministers en ging over tot de orde van den dag. Een door den president-minister Floqnet aangevraagd en door de rechterzijde bestreden krediet van f 8250 voor de aanstelling van een onder secretaris van binnen- landsche zaken werd met 342 tegen 131 stemmen verleend nadat genoemde minister verklaard had zijn ontslag te moeten nemen, zoo die som geweigerd werd want dat hij onmogelijk al het werk verrichten kon ais min. van binnenl. zaken en als minister-president. ITALIË. De Kamer heeft onder toejuichingen eene mo tie van den heer Mancini aangenomen ten gunste van eene afschaffing der doodstraf. Bij de behandeling van de door de bisschoppen ingediende protesten tegen het nieuwe strafwetboek, waarbij straf bepaald ie tegen het begaan eener handeling, strekkende om den Staat aan vreemde overheersching te onderwerpen of inbreuk te maken op zijne eenbeid, lichtte de minister van justitie, „En was zij lief?" „Zij verdiende, bemind te worden." Er is iets in zijne stem, dat haar doet vermoeden, dat hij op de pijnbank ligt. De jonge vrouw vraagt daarom niet verder maar ook zij is zeer ernstig ge worden. Zij is voor het portret gaan Btaan met eene opwelling van ijverzucht, zij wendt zich af met een zuchthalf van verlichting, half van medelijden. Het is een avond in den nazomer. Reeds valt vroeg de schemering in en de avondlucht is koel genoeg, om een vuurtje in den haard wenschelijk te maken. Hel- der vlamt het op, werpt in fantastische tinten zijn schijnsel over den met een donker tapijt bedekten vloer en verlicht de kamer juist voldoende, om haar gezellig te maken voor de twee menschen, die op lage stoeltjes dicht daarbij gezeten zijD. Het is stil geworden tusschen hen beiden. De jonge vrouw kijkt droomend in da langzaam nitdoovende kolen waarin zij blijkbaar zonderlinge beelden ziet die tel kens van gedaante veranderen. „Dora." Kurt heeft hare kleine hand in de zyne gehouden en drukt die vaster, terwijl hij spreekt. „Ja, Kurt „Zal ik je nu van Agathe vertellen „Wanneer het je geen pijn doet, dat weder op te halen." „Het doet mij pijn, maar gij meendet, mij te moeten bedanken. Misschien begrijpt gij beter, wie gij dankbaar moet zijn, wanneer gij mij geboord hebt. Ik ben ia rijkdom en overvloed opgegroeid. In mijn ouderlijk huis ontzeide men zich geen enkel genoegen. Toen ik naar de academie ging had ik meer levens behoeften en meer kostbare liefhebberijendan aan menig volwassen man had gepast. Zoo had ik een paar vroolijke academiejaren achter den rug. Daar kreeg ik - k kwam juist van een groot schitterend bal in mijne weelderig ingerichte kamers

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1