No. 73. Negentigste Jaargang 1888. Schipperskinderen. V RIJ D A G HAAR LAATSTE WIL. 15 JUNI. Officieel (ScbccïU. fünitenlanb. FEUILLETON. Novelle van EVA TREU. Prijs der gewone Advertentiën: ENGELAND. De heer Salisbury heeft op eene dezer dagen te Londenonder het voorzitterschap van den lord-mayorgehouden bijeenkomst betoogd dat er groote behoefte bestond aan een verbeterd stelsel voor de opleiding van technische en handels mannen. Er moesten te Londen polytechnische scholen opgericht worden met medewerking van weldadigheids instellingen, uit particuliere middelen te steunen. FRANKRIJK. De Michelin, een van Boulanger's vrienden, heeft in de Kamer voorgesteld te besluiten, dat elk afgevaardigde die gedurende acht achtereen volgende jaren zijn mandaat heeft vervuld voor een derde zitting niet meer herkozen mag worden. In de toelichting tot dat voorstel wordt uiteengezetdat op de tegenwoordige leden der Kamer de plicht rustal vorens uiteeen te gaan, zich zeiven voor niet-herkiesbaar te verklaren. Immers de tegenwoordige Kamer heeft tydens haar langdurigen zittingtijd geen enkele her vorming tot stand gebracht, waarom het dringend noodig is, dat zij plaats make voor eene nieuwe Kamer, samen gesteld uit nieuwe personendie niet afhankelijk zijn van partijleiders, zooals nu het geval is. ITALIË. Den 11 is in tegenwoordigheid van'de koninklijke familie te Bologna op het groote plein het ruiterstandbeeld van Victor Emmanuel oDtbuld. fiittnculanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gemeenteraad by besluit van 1 Februari 1888Ho. 49, artikel 2 der algemeene schoolverordening aangevuld heeft met de bepaling, dat kinderen van elders wonendedoch tijdelijk met hunne vaar tuigen in de gemeente vertoevende schippers, onder overlegging vau de bewijzen van geboorteinenting of doorgestane natuurlijke pekziekteten allen tijdewanneer er plaats isop de school voor onvermogenden en op de tussohenscholen toegelaten kunnen wordenwat de tussohenscholen betreftalleen na betaling van eene maand schoolgeld. Dat schoolgeld is bij raadsbesluit vsn 22 Maart 1888 vast gesteld op een bedrag van vier en veertig centen voor één leer ling van vier en dertig centen voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin en van twee en twintig centen voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, alles per maand of ge deelte eener maand. Zij, die kinderen tot de scholen toegelaten wenschen te zien, vervoegen zich bij de hoofden dier scholen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 12 Juni 1888. De Secretaris, NUÏÏOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Bij de verkiezingen op den 12 heeft de clericale partij de overwinning behaald. Te Antwerpen Dizmuiden Baetogne, Neufchateau, Mechelen, Namen, Kortwijk en Dinant werden de clericalen herkozen. Te Virton en te Ostende werd een clericaal in p.aats van een liberaal gekozen. Te Nijvel beeft herstemming plaats. Te Brussel moet herstemd worden tusschen de clericalen en al de gematigde liberalen. Thans zijn reeds gekozen voor de Kamer 84 clericalen en 38 li beralen en voor den Senaat 45 clericalen en 1G libe ralen. Al worden dus te Brussel ook alle 16 liberale kandidaten voor de Kamer en alle 8 voor den Senaat gekozen, dan blijft de clericale regeering aan het bewind. DUITSCHLAND. Volgens het bulletin, den 12 des morgens uitgegeven, waren de moeiehjkheden, welke de Keizer bij het slikken ondervond, vermeerderd, zoodat de voeding bemoeielijkt werd, ten gevolge waarvan de Keizer zich zwakker dan tot heden gevoelde. Volgens het den 13 uitgegeven bulletin was de nacht goed doorgebracht en de ademhaling kalm. Het toedienen van voedsel ging beter ook was de algemeene toestand der krachten gunstiger en de koorts weder verdwenen. Den voormiddag bracht bij in het park door en daarna had bij een onderhoud met prins Bismarck, De Nordd. Allgem. Zeitung het orgaan van prins Bismarckgeeft in antwoord op een artikel in de Treisinnige Zeitunghet orgaan van Bugen Richter, eenige ophelderingen omtrent den loop der zaken die Uit het hoogduitecb. 2) (Slo t.) Wij hoorden het meisje hare vriendin de volgende ontboezeming doen Anna, zeide hij, ik heb je boven alles lief. Ik verlang niet anders maar neen dat is niet over te vertellen, Gastje. Het klinkt zoo geheel anders dan hij het zeide. En het allerbeste is nog ziet ge dat ik volkomen zeker ben dat hij mij alleen om mij zelve heeft genomen. Want, was ik du rijk of had vader eene invloedrijke positie, dan had hij mij misschien genomen om het geld of om zijne positie in de toekomst te verbeteren en dat zou ik niet kunnen verdragen, geloof ik. Het zou zulk eene ontzettend verootmoedi gende gedachte zijn zoo op den koop toe te worden genomen. Maar niets van dat allesHij neemt mij zooals ik benalleen omdat bij van mij houdt dat maakt mij zoo trotseh en gelukkig, dat ik 'tje haast niet zeggen kan." Zoo ongeveer bad de kleine blondine gesproken en was bet toeval of had zij onze schreden gehoord, plot seling wendde zij het hoofd om, bemerkte ons, kreeg eene boogroode kleur en trok hare vriendin sneller met zich voort, om spoedig daarop een zijweg in te slaan. „Dat was allerliefstmerkte Agathe op, terwijl zij hare hand wat vertrouwelijker door mijn arm schoof en mij glimlachend aanzag. „Maar er is mij daarbij iets opgevallen. Weet ge wel, Kurt, dat gij mij nog nooit, noch vóór, noch na ons huwelijk gezegd hebt, dat gij mij liefhadt, zonderlinge man?" Of ik het wist Het was halfduister in het bosch. Agathe's heldere, Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS* TER ZOON. tot het ontslag van den minister von Puttkamer leidden. Daarin wordt toegegevendat de val van dezen mi- Dister nog onverwacht ia gekomenzelfs voor priDS Bismarck. Minister Ritchie heeft medegedeeld het besluit der regeering, om uit het wetsontwerp betredende het bin- nenlandsche bestuur de voorgestelde bepalingen betrek kelijk den drankverkoopwaartegen vele bezwaren gerezen waren, te laten vervallen. Paul Derou'ède heeft in een tweegevecht den heer Emanuel Arène, opportunist, die het district Charente rondreist om zijne kandidatuur te bestrijden aau deu wijsvinger der linkerhand gewond. De Senaat heeft het wetsontwerp, om het dienstjaar bij den Senaat voortaan den 1 Juliin plaats van den I Januari, te doen aanvangen, verworpen. Kamer. Den 11 is de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp regelende den arbeid van kin deren, minderjarige meisjea en vrouwen in inrichtingen van nijverheid. Een amendement op art. 1 van den heer Tves Guijot, om de bepaling, betrekking hebbende op de vrouwen, aan wie verboden wordt, meer dan 11 uren en des nachts te arbeiden uit bet ontwerp te lichten, werd met 308 tegen 191 stemmen verworpeD, evenals een amen* dement van bisschop Freppel, om de wet niet toepasse lijk te verklaren op geestelijke gestichten, met 344 tegen 173 stemmen, waarna art, 1 onveranderd aangenomen werd. Artikel 2, bepalende, dat kinderen, die den vollen leeftijd van 13 jaren nog niet bereikt hebben, niet tot den arbeid worden toegelatenwerd onveranderd aangenomen na verwerping met 410 tegen 91 stemmen van een amendement van den heer Camélinat, om dien leeftijd op 14 jaren te stellen en van een amendement van denzelfden afgevaardigde om de uitzondering te zachte oogen zagen mij zoo vertrouwend aan en niemand behalve zij had het kunnen hooren en zien als ik mij tot haar had overgebogen en haar teedere woorden van liefde toegefluisterd. Maar ik was trotseh op mijne waarheidsliefde en oprechtheid en het woord dat eene besliste onwaarheid zou geweest zijnwilde mij niet over de lippen. Zij glimlachte nog en zag mij aan. Geen zweem van argwaan scheen zij te koesteren. „Het is niets dan een luim, een gril van mij, Kurt", ging zij op half lachenden toon voort, terwijl zij mijn blik trachtte te ontmoeten „niets dan een plotselinge kinderachtige inval, maar ik zou zoo gaarne eens hooren, dat gij mij liefhadt en mij niet om dat ellendige geld getrouwd hebt." Dora, Dora, had ik die eene maal kunnen liegen had ik dat eene, kleine, teedere, onware woordje over mijne lippen kunnen krijgen Zij zou mij geloofd hebben en gelukkig gebleven zijn. Ik kon het niet uitspreken, ten minste zoo niet op bevel. „Kurt 1" Alle vroolijkheid was uit hare stem verdwe* nen, en er klonk eene plotselinge heftige angst uit „Kurt, is het zoo verbazend moeieiijk te zeggen „Agathe", ontweek ik, „wees toch niet zoo kinder achtig." Zij liet mijn arm los en zag mij met doodsbleek gelaat en verschrikte oogen aan, „Kurt, om Godswil ik weet, dat ik dwaas en kinderachtig ben, dat ik je beleedig, maar er overvalt mij zoo'n zonderlinge angst. Zeg mij, lieve Kurt, dat gjj van mij houdtzooals ik van jou, zooala een man voor God zijne vrouw moet liefhebben en ik zal je op mijne knieën om vergiffenis smeeken dat ik er ooit aan ge- twijfeld heb 1" O Doraik wilde liegen nit medelijden en erbar ming, maar ik kon het niet onder haren eerlijken blik. „Je pijnigt mij Agathe", begon ik weder „ik kan het niet zeggen ik kan niet." „Dus was het om hèt geld - o zeg, dat het niet zoo is was het om bet geld Kurt laten vervallen volgens welke kinderenvoorzien van een getuigschrift van lichaamssterkte en van volbrachten leertijd op de lagere school, reeds na hun 12 jaar toe gelaten zouden kunnen worden, OOSTENRIJK HONGARIJE. De Rijksraad heeft met algemeene stemmen het ontwerp tot belasting van sterke dranken aangenomen en is daarna verdaagd. De voorzitters der beide delegatiën hebben in hunne tot den Keizer gerichte toespraken de verzekering ge geven dat de delegatiën niets zouden weigeren wat voor 'b lands verdediging noodig werd geoordeeld. SPANJE. In den Senaat heeft de heer Bottella den 12 verlof verzocht om aan de regeering inlichtingen te vragen over de minieterieele crisis en toen de mi nister-president Sagasta weigerde daarop te antwoorden, diende hij een voorstel in, ten einde de gewenschte ophelderingen te erlangen. Daarop antwoordde de heer Sagasta, dat de regeering de behandeling dezer aange legenheid wel wilde maar dat in de eerste plaats de voorstellen van geldelijken aard dienden afgedaan te worden. Hij voegde er bij, dat het voorgevallene met generaal Martinez CampoB slechts een geschil over den vorm betrof. De heer Martinez Campos, die mede lid van den Senaat isbetwistte zulks, maar berustte in eene verdaging der beraadslaging, er tevens op aan dringende, dat hem het gevraagd ontslag als kapitein- generaal van Nieuw-Castilie zou worden verleend. Dat ontslag is inmiddels door de Koningin-Regentes aange nomen. Na den ministerraad van den 13 heeft het ministerie in zijn geheel ontslag gevraagddat door de Koningin-Regentes aangenomen werd. De aftredende minister-president Sagasta is met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Drankverkoop op deNoordzee. Aan de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Graven- hage gesloten internationale overeenkomst tot het tegen gaan der misbruiken voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren. Deze overeenkomst meet beschouwd worden als het noodzakelijk toevoegsel aan die van 1882. Nederland wordt in de toelichting gezegd heeft bij deze zaak niet alleen hetzelfde belang als de overige Noordzee-mogendheden dat visschers door dronkenschap niet van het uitoefenen van hun bedrijf worden afgehouden en de readers geene schade „Ja." Had ik werkelijk had ik zelf het wreede, onbarm hartige woord uitgesproken, of had een ander bet gezegd Maar het was gesproken als het ware onder den in vloed van haren blik afgedwongen bijna voordat ik het zelf wiBt. „Wat hielp het, dat ik in het volgende oogenblik in een plotseling gevoel van berouw het gebeurde trachtte te vergoelijken door duizend andere welspre kende woordendie mij nn overvloedig toevloeiden Wat hielp het, dat ik haar zeide, dat ik eene rijke vrouw moest hebbeD, dat zij onder alle meisjesdie ik kende, mij ook persoonlijk het liefst en beminnelijkst was toegeschenen dat zij geen bateren vriend kon hebben dan mij dat duizend huwelijken gesloten werden zonder dat daarbij van liefde sprake was en missohien daarom zooveel gelukkiger warenHet was allesDora, slechts een ijdele klank, wanneer ik niet het eene woord kon uitspreken, dat zij nu ook wel niet meer geloofd zou hebben. Wat hielp het, dat ik haar met de vleiendste woorden vergiffenis vroeg Wat gebeurd was, kon niet meer onge daan worden gemaakt. Agathe antwoordde niets op alles, wat ik baar zeide .- geen bitter, zelfs geen onvriendelijk woord; zij weende evenmin. Zwjjgend ging zij naast mij voorttoen wij naar huis wandelden. Zij was alleen bleek geworden in hare oogen lag eene niet te beschrijven uitdrukking van smart, en om haren mond kwam die zonderlinge trek, dien gij op het portret hebt gezien. Ten laatste zweeg ook ik. Wat zou ik haar ook nog zeggen, Dora Wij gingen, zonder een woord te zeggen, denzelfden weg terugdien wij tevoren zoo vroolijk pratend hadden afgelegd. En als bij afspraak is dien avond evenmin als later de zaak ooit met woorden weder aangeroerd. Uiterlyk gingen wij met elkander om als gewoonlijk. Agathe was echter stil en bleek geworden maar zij was nooit bijzonder druk geweest, zoodat voor de buitenwereld de

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1