lijden door den ruil van netten en ander visohtuig tegen sterken drankmaar Nederland heeft by deze zaak nog een staatkundig belang uit een zedelijk oogpunt. Niet geheel ten onrechte werd Nederland beschouwd als de hoofdschuldige in deze aangelegenheid en ran die blaam moet het worden gezuiverd. De nederlaudsche regeering van 1881 heeft in deze zaak eene zeer besliste houding aangenomen en de tegenwoordige regeering stemt daarmede volkomen in. Ods belang brengt medecat wij onder de eersten behoorendie orde en regel onder de v:sschers op de Noordzee willen doen heerschen en die uitspattingen en misbruiken bij dat in zekeren zinruwe bedrijf wenschen tegen te gaan. Den 9 is aan 't Zand in deZijp0 met het zwem men verdronken de lljarige eenige zoon van C. Keij- zer Pz. De pogingen van zijne makkers om hem te redden mislukte. Bij kon. besluit van den 10 is uit overweging dat het wenschelijk isde volgens de tweede aünea van art. 181 der grondwet gevorderde wet betreffende 's lands verdediging te doen voorbereiden door eene staatscommissie 1°. aan eene staatscommissie opgedra gen het instellen van een onderzoek naar en het uit brengen van een advies met betrekking tot de wensche- hjke grondslagen voor die wettelijke regeling 2°. aan die commissie overgelaten in haar aan den Koning in te dienen verslag, nevens de hoofdbeginselen voor die regeling, zoodanige punten, daarop betrekking hebbende als zij meent dat daartoe in aanmerking kun nen komen cp te nemen en uit te werken; 3°. is bepaald, dat die commissie aangaande alie zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissen des echter dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkende, in een afzonderlijk advies, tegelijk met dat der commissie, aan den Koning te doen kennen 4°. aan de ministers van oorlog, marine en binnenl. zeken opgedragen aan de commissie de naodige gege vens te verstrekken, welke zij als hulpmiddel bij haar onderzoek en eventueel als richtsnoer bij de uitvoering barer opdracht mocht wenschen te ontvangen öo. bepaald, dat de commissie hare zittingen zal hou den te 's Qravenhage en voor de eerste maal door haren voorzitter zal worden bijeengeroepen. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: de minister van oorlog tot leden de heeren nar. W. J. van Weideren baron Bengers en mr. B. Melvil baron van Lijnden, leden van de Eerste Kamer; A. E. Eeuther, mr. H. J. Brouwers, W. A. baron van der Eeïtz en W. Eooseboom leden van de Tweede Kamer; J. E. N. baron Schimmelpenninck van der O /e, ko'.onel van den Grooten Staf, benoemd lid van de Tweede Kamer; mr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van Gedep. Staten van Zuidholland W. P. A. Mutsaerslid van Gedep. Sta ten van Noordbrabantmr. C. J. Sickeszvoorzitter der Gelderach-Oyerijselsche Maatschappij van Landbouw; dr. C. Bellaar Sprujjthoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; H. G. Boumeester, gepens. luit.-gen. van het Ned. Indische leger; J. M. van der Star, luit. gen., chef van den generalen staf; W. P. H. Cra mer, schout bij nacht, directeur en kommandant der marine te AmsterdamK. J. G. baron van Harden- broek van 's Heeraartsberg en Bergambachtkolonel- kommandant der d.d. schutterij te 's Gravenhage G. Kruyskapt. ter zeeA. Koolluit-kolonel van den generalen staf. Aan de commissie zijn als secretarissen toegevoegd de heeren L. E. G. P. Sehreuder, hoofdcommies bij het departement van binnenl. zaken en «J. de Waalkapt. van den generalen staf. Ten slotte is bepaald a. dat de leden en secretaris- verandering misschien nauwelijks in het oog viel. Ik alleen zag de stille smart in hare oogen en het bittere leed om hare vastgesloten lippen. Ik wilde mij zelf dwingen haar lief te hebben ik hield het er voordat het gelukken moestinnemend en lief als zij was en was het mij gelukt, dan wilde ik haar wederliefde vragen, zoo ootmoedig als mij mogelijk was. Het wilde mij echter niet gelukken. Liefde laat zich niet dwingen. Zij komt te minder hoe meer wij haar trachten te dwingen. Ik zag hare lieftalligheid hare goedheid, haren eenvoud, ik zag, dat zij leed, en ik kon haar niets geven dan hoogachting, grenzeloos medelijden en bitter berouw, niets anders. Tot liefde kon ik het niet brengen. Zoo leefden wijvoor vreemdelingen het beeld van een vreedzaam echtpaarmaanden lang naast elkander voort en wij waren beiden zeer ongelukkig. Na eenigen tijd werd Agathe ernstig ziek. Sedert bleef zij sukkelen, het was, alsof haar de rechte lust om gezond te wordenontbrak zij was altijd teer geweest, nu kwijnde zij weg, als eene gevoelige plant, die overeenkomstig hare natuur, slechts bij zonneschijn leven kan en door eene onachtzame hand in de schaduw is verplant. Ik gaf haar aan zonneschijn zooveel ik vermocht, Dora, maar dat was het niet, wat zij behoefde. Zij glimlachte, wanneer zij mij aanzag, maar zij bleef Btil en bleek, zooals zij geweest was. „Het is goed zoo, lieve Kurt", zeide zij vriendelijk. „Je ziet, dat niets mij helpt. En het spijt mij ook niet, ik ga gaarne heen." Wij zaten hier op dezelfde plaats waar gij en ik nu zitten Dora. „Agathe riep ik nit en ik viel naast haren stoel op de knieën „zeg dat nietGa niet heen doe mij dat niet aan Ik zou het niet kunnen verdragen Zacht gleed hare hand over mijn haar. Ach hoe lichthoe smal en bleek was die kleine hand „KurtKurtmijn lieveling", zeide zij zeer zacht „je moet ja dat niet aantrekken. Bijna twee jaren hebben wij ons te vergeefs gekweld nu ga ik heen en laat den weg vrij voor het geluk Het klonk zoo treurig en tevens zoo teeder. Nooit heb ik haar na dien ongelukkigen avond zoo meer hooren spreken. Ik weende bitterDora. Zij had gelijk gehad: zij ging haen. Weinige dagen sen vergoeding sullen genieten voor reis- en verblijf kosten volgens de eerste klasse van het bestaande tarief, voor zooverre zij zioh tot het bijwonen van ver gaderingen of van andere werkzaamheden der commissie buiten hunne woonplaats moeten begeven b. dat de kosten van lokaal- en schrijf behoeftenschrjjfloonen drukwerk en dergelijken, ten dienste van de commissie, zullen worden gekweten uit de begrooting van het de partement van oorlog. Den 11 zijn de eerste Andijker muizen naar de markt te Amsterdam vervoerd. De vierde of laatste groote lammerenmarkt is den II op T0X01 gehouden. De handel was gedrukt en de prijzen waren, over het algemeen genomen eenigs- zins lager dan de vorige week. Voor de baste lammeren werd ongeveer f 8 besteed, terwijl de prijzen der minste soorten tot 3,50 daalden. De minister van binnenl. zaken heeft den 11 vergezeld van den inspecteur van het middelbaar on derwijs, den heer van Eijk, een bezoek gebracht aan de Bijks landbouwschool te Wageningen. Bij kon. besluit van den 11 is de heer J. van 't Lindenbout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 12 des morgens is de Koning van Zweden per mailboot nit Engeland te Vlissingen aangekomen en van daar naar Potsdam vertrokken. Uit het den 12 aan de aandeelhouders in de Maatschappij „Zeebad Scheveningen" uitgebraebta ver slag over 1887 bljkt, dat bet aantal buitenbaden ver minderde van 50576 in 1886 tot 48811, terwijl dat der binnenbaden steeg van 3478 in 1886 tot 4809. Het Karhaus was gedurende 103 dagen geopend en werd bezocht door gemiddeld 3112 bezoekers per dag tegen 2878 in 1886. Er werden 91866 dagkaarten en 4459 abonnementen uitgereikt. Het hotel herbergde 9932 personen tegen 7741; aan de table d'hóte zaten 10041 gasten aan tegen 75-43 in 1886. Als winst wordt per aandeel van 1000 uitgekeerd f 57,62. Bij acclamatie werd besloten, eene nieuwe serie van 25 aandeelen uit te geven op grond dat uitbreiding van het bedrijfs kapitaal noodzakelijk was gebleken en het belang der maatschappij medebrachtdat dit ruim wareom alle bekrimping onnoodig te maken. Daarna werd onder toe. juichingen het voorstel van commissarissen aangenomen, om met den lieer M, A. Eeiss directeur-generaal die zoo onmiskenbaar getoond had zeldzame talenten te bezitten voor de exploitatie dezer maatschappij eene overeenaomst vcor 5 jaren aan te gaan. In de den 12 gehouden vergadering van de af- deeiing Zijp0 der Hollandsche Maatschappij van land bouw werdnaar aanleiding eener missive van het hoofdbestuur, dat alleen subsidie voor eene tentoonstel ling kan worden gegeven, indien de deelneming daaraan voor een ieder wordt opengesteld, besloten, eene a.ge- meene tentoonstelling te houden aan de Sohagerbrug op den 20 Augustus a.s. van 1- en 2jarige stieren melkkoeien melkvaarsen pinken herfetkalveren en kuikalveren met prijzen van 10 f 7.50, 5 en ƒ2 50. Op dit pogramma zal nu de goedkeuring en eene sub sidie van het hoofdbestuur worden verzocht. Tot kan didaat voor het hoofdbestuur werd gekozen de heer J. Zaaijer van Dirksland, De voorzitter deelde mede, dat de pogingen tot oprichting eener stieren-vereenigina mislukt waren. Da heer S. A. Broerse te Moanikondam is den 12 te Utrecht geslaagd als apotheker. Den 12 heeft de betaalmeester te Groningen zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Den 12 viel te Botterdam een in kennelijken staat van dronkenschap verkeerende man op de Groote Markt over eene groentenmand. Toen men hem wilde ophelpen, later hebben wij haar weggedragen naar bet kleine, kalme groene kerkhof." Kurt zwijgt. Het wordt doodstil in de kamer eenigen tijd. Daarop herneemt hij „Den rijkdom, die haar zoo ongelukkig had gemaakt, liet zij mij onverdeeld na met het uitdrukkelijk verzoek, die niet van de hand te wijzen. Slechts ééne voorwaarde behelsde haar testament die voor een oningewijde niet te begrijpen, waarvan de strekking alleen voor mij duidelijk was. In geval ik hertrouwde zou het kapitaal mijn volle eigendom blijven, wanneer mijne vrouw arm was. Bracht zij echter vermogen mededan moest het geheel aan verschillende door haar genoemde weldadige inrich tingen worden uitgekeerd. Uit een tweede huwelijk mocht ik overeenkomstig haar verlangengeen uiterlijke voordeelen verkrijgen. Zie, Dora, dat hebt gij aan haar te danken. Zij beeft niet gewilddat ook slechts eene schaduw van de bittere gedachten, die haar eigen leven verduisterden, op het geluk barer opvolgster vallen zon op jon geluk, Dora. Zij wist, wat het zeggen wilde, slechts als toegift bij het geld, op den koop toe, te worden medegenomen." De man zwijgt opnieuw. „Kart", zegt de jonge vrouw na eene pooszijne hand streelend „was het daarom dat je mij vóór en na ons engagement steeds gezegd hebt, dat je je moest behelpen en niets dan je ambtenaarsinkomen bezat f" Hij knikt. „Je kondet het mij gemakkelijk doen gelooven zoo ver van bier. Ik beb op de reis gedacht, dat gij het gedaan hadt, om my te verrassen, na weet ik beter. Ook gij wildet niet als toegift genomen worden, Kart Hij knikte weder en ziet haar in de met tranen ge vulde oogen. „Doralief, zult gij nu nooit meer zeggen, dat ik onzelfzuchtig ben en gij dankbaar moet zijn Zij slaat haren arm om zijn bals. „Dat kan ik niet beloven Kurt I Ik moet je dan ken voor al je liefde duizend duizend maal I wai het dan geen onzelfzuehtig offer, dat gij aan het aandenken der arme Agathe brachtdat gij mij dat alles verteld hebt P" EINDE; was hy reeds doodbij was blijkbaar door eene beroerte getroffen. De gemeenteraad van 's Gravenbage hoeft den 12 met 28 tegen 4 stemmen verworpen het eerste ge deelte van het voorstel der heeren Bietstap c.s., om het hoofd der sohool ook onder het onderwijzend perso neel te begrijpen en met 18 tegen 14 et. het tweede gedeelte van dat voorstel om den gemeenteraad en niet burg. en weth., telkens naar de behoeften het getal onderwijzers aan elke sohool in 't bijzonder te doen be palen en wijzigen. Te Slot0n is een geval van vermoedelijke honds dolheid voorgekomen tengevolge waarvan de Commis saris des Konings in Naordholland bevolen heeftdat alle bonden voorzien moeten zijn van een muilkorf vol gens het modeldoor den minister van binnenl. zaken voorgeschreven gedurende 4 maanden ingegaan den 12 in de gemeenten Haarlem AmsterdamHaar lemmermeer en Haar lemmerliede en Spaarnwonde. Bij den op den 12 gehouden schietwedstrijd te Loosduinen (wedstrijd voor genoodigden op 200 passen) met alle militaire geweren werd o. a. de vierde prijs gewonnen door mevrouw Waldeck te Loosduinen met 52 punten. De eerste prijs werd gewonnen met 54 punten. - Den 12, den tweeden dag van de internationale véloc pèle-wedstrijden te Berlijn, behaalde de heer van Leeuwen lid van den Arnhemsehen Wielrijdersbond den tweeden prijs op het z. g. zelierheids-tweewiel, en bij het tweewieler-recordrijdeu de heer J. E. J. Huysser, uit Maastrichtden eersten eereprijs na een zeer S-'herpen strijd met engelsehe, amerikaansche en duitsche mededingers. De baan, 20 mijien lang, werd door hem afgelegd in 39 minuten 50 seconden. Den 12 is te Zutphen tot lid van gemeenteraad gekozen de heer W. I. Gilhuijs, kandidaat der liberalen, met 618 van de 1039 uitgebrachte stemmen. De heer A. D. E. V. van Löben Seis, kandidaat der antirev. en kath., bekwam 407 stemmen. Den 12 is voor den raad van Stateafdeeling voor de gesohillen van bestuur, behandeld het beroep van den gemeenteraad van H00msk0rk van een bes uit van Ged. Staten van Noordholland waarbij goedkeuring onthouden is aan een besluit van dien gemeenteraad waarbij de jaarwedde van het nieuw te benoemen hoofd op 1 700 is vai'gesteld. Den 13 had te Zijp© eene verkiezing plaats van twee hoofdingelanden. Er werden uitgebracht 42 stem men. Voor de vacature Buisman is gekozen de heer G. Snit met 23 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren D. Brommer 8, J. Strooper 5, P. Waijboer 2 J. Siijkerman 2 stemmen, E. de Boer 1 en A. Louwe 1 stem. Voorde vacature Stam moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. Strooper, die 21 en P. Waijboerdie 10 stemmen bekwam. Verder werden uitgebracht op de heeren G. Smit 4E. de Boer 2, •J. Siijkerman 2, A. Siijkerman 1, C. Stam 1 en D. Brommer 1 stem. Den 13 zijn omstreeks 400 polderjongens per stoom boot Mercurius van Arnst0rd.am naar Hamburg ver trokken, welke personen aangenomen zijn om te werken aan het ontworpen kanail van Kiel naar de Noordzee. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 13 David van Venetie schuldig verklaard aan poging tot moord op zijne vroegere verloofdemet afwijzing van ket verzoek van zijnen verdediger tot bet doeD instellen van een deskundig onderzoek naar zijne geest vermogens en hem veroordeeld tot 5 jaren gevange nisstraf. 's Eijks middelen hebben in Mei opgebracht f 10,172,263 tegen/8,436,505 in Mei 1887 in de 6erste vijf maanden des jaars 43,875.199 tegen 41,402,135 in dat tijdvak van 1886. Het 5 12 der raming beliep f 45,037,264. Eenige invloedrijke personen uit verschillende deelen des lands hebben nabij Harskamp en Otterlo onder Ede een groot stuk heidegrond255 bunders aangekocht met het doel werk te verschaffen aan land- ioopers en bedelaarsdoor ontginning van heidevel den enz. Bij kon. besluit van den 11 is san den heer Joh. C. /immerman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de Bijks-akademie van beeldende kunsten te Amstord&m met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en tot lid dier commissie benoemd de heer Eng. Bunge te Amsterdam. Aan den afgetreden minister van justitie, den heer mr. M. W. baron da Tour van Bellinchave, is een pen soen ten laste van den staat verleend van f 4000 's jaars. Gedurende Mei werden te Harderwijk voor den indischen dienst aangenomen 111 man waarvan 58 nederlanders, en overgenomen 35 man van de verschil lende korpsen bier te lande. Men schrijft ons uit Olldkarspol In navolging van hetgeen in de Daburige gemeente Broek op Langedijk reeds is geschied, worden te Oud karspel de noodige maatregelen voorbereid ter verkrijging eener betere regeling van den postdienst. En inder daad het moet gezegd worden moge de dienstregeling voor de dorpen aan den Langedijk, zooals die thans nog bestaat, wellicht vroeger voldoende zijn geweest thans, nu de groententeelt en de handel in die artikelen met den dag in uitgebreidheid toeneemt, zelfs tot ver in het buitenland, doet zich hoe langer hoe meer de behoefte in deze gevoelen. Als het tij verloopt moeten de bakens verzet Op het opengesteld derde gedeelte, groot f 100,000, in de 4 pet. geldleening ten laste van de gemeente 's Hertogenbosch van f 400,000 tot dekking der kosten van de oprichting der gasfabriek werd ingeschreven voor 491,500, waarvan toegewezen werd 9500 tot 103 en 90500 tot 102^pet. De gemeenteraad van Haarl0mm0rm00r heeft bepaald, dat de lammerenmarkt voortaan niet meer zal worden gehouden op den derden Woensdag, maar op den derden Donderdag in Mei en de vee- en paarden markt in Ootober niet meer op Woensdag, maar op Donderdag vóór de paardenmarkt te Montfoort. De Ned. Indische Landbouw-maatschappij heeft

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2