OOSTENRIJK HONGARIJE. De minister president Tisza heetc den 15 in de hongaarsche kamer bij de beantwoording der interpellatie van graaf Ap- poniji over zijne rede tegen de fransche tentoonstelling in 1889 nogmaals verzekerd, dat hij volstrekt niet tot doel bad gehad, Frankrijk waarmede Hongarije steeds op goeden voet, gestaan had, te krenken. RUSLAND. Een der rijkste kooplieden van Mos kou, die tüee met gedroogde bladeren en zand vervalschte, is veroordeeld tot levenslange verbanning naar Siberie en verlies zijner bezittingen. SPANJE Er is besloten tot den aankoop van 5 kanonnen met toebehooren voor ongeveer f 1.000.000 van de firma Krupp teu behoeve van de verdediging der kustplaatsen. BtnueuUttb. verleenen om mijne koninklijke regeeringsplichten tot heil des vaderlands uit te oefenen." In de dagorder, door Keiter Wilhelm II tot het leger uitgevaardigd wordt gewezen op den onverbreekbaren banddie hem aan het leger verbindt en op de voor beelden van zijn roemrijken grootvader en zijn dierbaren vader. „Wij zijn voor elkaar geboren", wordt gezegd, „en behooren bij elkaar. Wij zullen steeds bijeen blijven, „betzij vrede of storm kome." In de order tot de zee macht zegt de Keizer„De zeemacht weet, dat het mij niet alleen een genoegen is door een uiterlijken band met haar vereenigd te zijnmaar dat ik reeds sedert mijne prille jeugd, in overeenstemming met mijn broeder, door eene levendige en oprechte belangstelling met haar verbonden ben geweest. De landsrouw, die Keizer Frederik over zijnen vader niet gehouden wilde hebben, zal zes weken duren. De openbare vermakelijkheden zijn slechts tot den 20 ge schorst. Pbuisen. Het centraal comité voor de noodlijdenden door de overstroomingen heelt bekend gemaakt, dat de voor hen gehouden inzameling van gelden meer dan f 3.500.000 heeft opgebracht. Dat de nood hoog was blijkt uit bet feitdat thans nog 250 menscben in Posen zonder woning zijn en in barakken verpleegd worden. In West-Pruisen staan nog 4 vierk. mijlen onder water. ENGELAND. Bij de den 16 te Ayr gehouden verkiezing voor een lid van het Lagerhuis ia de heer Sinclair aanhanger van Gladstonemet eene meerderheid van 63 stemmen verkozen tegenover den liberaaldie zich afgescheiden heeft den heer Evelijn Ashley. De Time» maakt zich tot den tolk van de ingeno menheid van het engelsche volk voor Keizer Wilhelm II. Dat blad zegt, dat de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland kans heeft nog in niger te worden, nu deze Keizer nog onlangstoen door hem gesproken woorden valschelijk uitgelegd wer den, bewezen heeftdat hij de mate zijner verantwoor delijkheid besefte en opkwam tegen de besehuldiging van een vijand van den vrede te zijn. Prins Bismarck's invloed kan niet anders dan tot handhaving van den besteanden toestand strekken. De Daily News schrijft met lof over Keizer Frederik, terwijl de Chronicle zegt, dat die vorst zijne nalatenschap nalaat aan een priDs ont bloot van eenige bijzondere eigenschap welke ook uitgezonderd den monsterachtigen haat jegens het vaderland zyner moeder. FRANKRIJK. Een werkman Emile Jobain is te Eptnal gevangen genomen omdat hij aan 3 fransche soldaten 2500 geboden had voor een Lebel- geweer. Eene commissie met den heer Naquethet eenige boulangistiscbe senaatslidtot voorzitterbeeft eene inschrijving geopend om generaal Boulanger een eere degen aan te bieden welken hij, volgens haar manifest, moge aangorden op den dag waarop de wil des volks, sterker dan alle partyschappen, hem verkiezen zal om Frankrijke zonen ter verdediging van de grens aan te voeren. De meeste bladen zien na don dood van Keizer Fre derik de toekomst duister in en gelooven dat deze niet meer dezelfde veiligheid belooft, als tijdens zijn leven. Zij sporen tot kalmte aan en tot het bewaren eener waardige en krachtige houding, zonder vrees of zwakte. Waakzaamheid wordt algemeen aanbevolen. De minister van marine, admiraal Krantz is terug gekomen op het verzoek om ontslag, door hem inge diend naar aanleiding van de verwerping van het wets ontwerp tot verandering van den aanvang van het be- „Gij hebt veel van de wereld gezien mevrouwis nooit de behoefte bij u opgekomen of zijt gij nooit nieuwsgierig geweest, om iets te weten van de duizend voudige wijzen waarop het leven zich openbaart in de natuur pardon, daar is het woord alweder en in het menschelijk bestaan? Hebt gij u nooit bekommerd om het gemoedsleven uwer ondergeschiktenhebt u b. v. nooit onderzocht wat dien armen schelm, die daar binnen hij wees naar zijne hut nu met ware af goderij ziellooze voorwerpen vereertgedreven heeft tot de „strafwaardige" daad van dezen morgen „Inderdaad, mynheer, gij hebt een mooi idee van mij", zeide de engelsche glimlachend, met eene afwerende handbeweging; „hebt eij misschien die belangwekkende menschenziel gepeild Zonder zich aan den spottenden toon te storeD, knikte de Duitscher toestemmend en autwoordde kalm „Ja en ik vond ook in dit geval bewaarheid dat vrees en liefde de sterkste drijfveeren in den mensch zijn." „Mijnheer Met fonkelende oogen stond de engelsche dame op om zich to verwijderen. Doch Iversen wees zwijgend op haren stoel waarop zij als geheel onder zijnen invloedweder plaats nam. Hij ging voort „Moet iemand heengaandan staat het aan mij. Vrees en liefde Zeer zeker Zij beheerBcbten ook de daden van uwen vroegeren bediende. De vrees voor eene onbegrijpelijke macht bracht den armen Jim naar een tooverdokter. Zijn oude vader was krankzinnig geworden bedoelde docter had hem gezegd dat de oude man van een boozen geest bezeten was, die op geene andere wijze te verdrijven was, dan wanneer diens dunne groene haren in aanraking werden gebracht met de kam van de schoonste vrouw van Bangkok. Deze nu had hij in zijne onmiddelijke nabijheid. Hij meende, dat gij bet niet zoudt bemerkenwanneer de kostbare kam eene kleine wandeling van uwe slaapkamer naar de donkere hut van den Chinees maakte. Jammer ge noeg werd de schelm betrapt, toen hij, met het eene been over de lage vensterbank, het lichaam ver uitge strekt het corpus delicti weder op zijne oude plaats wilde leggeD. De rest is u beter bekend dan mij mevrouw. De booze geest week inderdaad van den ouden manwant hij stierf nog dienzelfden dag. "Wanneer nu de domme Jim, niettegenstaande hij met grootingsjaar door den Senaat. De radicalen zyn over die verwerping zeer ontevredenin eene vergadering van de aanhangers dier partij is besloten, voorloopig hier tegen niets te doen dan een afkeurend oordeel uit te spreken. De Senaat beeft de wet tot vermindering der kosten van de passen mede aangenomen. Bij de verkiezing van een lid der Kamer in het depar tement Charente op den 17 verkreeg de gematigde re- pnbliekein Weiier 23089, Paul Déronlèdekandidaat der boulangisten21656 en Desequin conservatief, 21401 stemmen. Er moet das eene herstemming tns- schen de twee eerstgenoemde plaats hebben. Het door minister Lockroij ingediende voorstel, om een krediet van 3.250.000 voor den herbouw der Opera Comique toe te staan, strekt, om de geheele ruimte tusschen den boulevard des Italiensde rue Favart place Boieldieu en de rue de Morivaux door het nieuwe gebouw te doen innemen. ITALIË. De herdenking van het 800jarig bestaan der universiteit te Bologna op den 12 en 13 is bijge woond uit Nederland door prof. Asser afgevaardigd door de koninklijke Akademie van Wetenschappen en de Universiteit van Amsterdam, die voor Nederland een gelukwensch uitsprak en de heeren professo ren Tiele A. G. van Hamei en Oudemansver tegenwoordigende de universiteiten van Leiden Groningen en Utrecht. Onder de personen wien bij deze gelegenheid een eere-doetoraat is toegekend be hooren drie nederlanders, namelijk de professoren Asser van wege de juridische en Tiele van wege de literarische faculteit en de oud-hoogleeraar Boot. Alle bladen spreken naar aanleiding van den dood van den duitscheu Keizer den wensch uit, dat de goede betrekkingen tusschen Italië en Duitschland ook onder het bestuur van Keizer Wilhelm II gehandhaafd mogen worden. De Keizer zond een telegram aan den Koning en den Paus, die beiden terstond antwoordden en de keizerlijke familie hunne innige deelneming betuigden. De uitslag dor gemeentelijke verkiezingen te Kome isdat in 86 van de 97 sectiën de liberalen de overhand hebben. De Kroonprins en zijne gemalin zijn op hunne reis door Bosnië zoowel in de hoofdstad Serajewo als elders met groote geestdrift door de mohammedaansehe be volking ontvangen. O. a. werd hun rijtuig van Ban- jaluka naar Serajewo vergezeld door eene eerewacht te paard van honderd mohammedaansehe ingezetenen. De minister van financiën heeft in de Kamer het geruchtdat de regeering eene leening zou willen sluiten, voor onwaar verklaard. ZUID-AFRIKA. Uit Durban wordt gemeld, dat de toestand in Zoeloeiand dreigend wordt. Men vreesde voor een algemeenen opstand der Zoeloes, die reeds slagen was weggejaagdsteeds weder u trachtte te naderen en zelfs het gevaar niet schuwde van over boord te worden geworpen, zoo handelde hij weder uit liefde. Hij bad de schoone vrouw lief', van wie hy hulp verwachtte voor zjjnen vader, zooals men eene godheid liefheeft hij wilde haar aanbidden en vereeren en zich rechtvaardigen „Mijnheer gij wordt beleedigend", en nu stond de engelsche werkelijk als een toornige koningin in de lage kajuit; „ik ben niet van plan om het mikpunt te worden van uwe bespiegelingen over vrees en liefde. Vrees en liefde zijn mij even vreemd als verachtelijk. Mina, waaier en parasol Zij ging been om in de vrije lucht baren toorn te bekoelen. Die onverdragelijke Duitscher verbitterde haar de geheele reis Wat er ook uit hem kwam, het was overdreven of het was om haar tegen te spreken. En met dien man zou zij nog gedurende eene vaart van 16000 mijlen moeten te zamen zijn Onmogelijk Liever zou zij het veld ruimenLiever zou zij dien beer van een kapitein trachten over te halen, om haar in een der Voor-Indische havens aan land of op een voorbijkomend schip over te zetten. Voor geld kon men alles gedaan krijgen. Terwijl Ellen Howard zoo liep te peinzen, overviel haar plotseling eene sterke hartklopping; zi) zag zich in gedachte aan boord van een vreemd scbip en hoorde Walter Iversen zeggen: vaarwel, voor altijd NeeD, neen, zij moest blijven. Terwijl de hofmeester beneden de tafel opruimde kapitein en eerste stuurman herhaaldelijk den heden zeer bewegelijken barometer raadpleegden, stak Walter Iversen eene sigaar op en mompelde „Jammer, jammer; zij kent geen vrees en geen liefde en is toch eene vronw O, natuur, waarom maakt gij zulke meesterstukken, maar onthoudt er de ziel aan Wie deze ziel weet te doen ontwaken J" „Mijnheer Iversen, daartoe is geen menschelijke kracht in staat, dat kan de natuur alleen; dat karakter buigt zich niet, het moet gebroken worden." Het was de kapitein die zoo sprak terwijl hij op den barometer weet. „Hoe staat het Gedaald De zeeman knikte zwijgendzette de pet op en ging op dek. Wordt vervolgd op verscheidene plaatsen aan het planderen waren ge gaan. Troepen waren gezonden langs den rechteroever van de Umlatoai. O - De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 9 met 10 tegen 6 stemmen besloten bij den Koning in hooger beroep te komen van het besluit van Ged. Staten van Gelderland waarbij zij tot hoofd der openbare school te Hees benoemd hebben den heer A. van Loon te Groningen, die deze benoeming bereids aangenomen bad. Het harmoniekorps der schutterij te Dordrecht, dat sedert geruimen tijd reeds met den majoor-kommandant op gespannen voet stond is den 10 eenvoudig weg gebleven hoewel door dien kommandant opgeroepen tot het geven van het eerste volksconcert in dit saizoen. De lnitenant kapelmeester van het korps heeft thans een schrijven van den majoor-kommandant ontvangen, waarbij het korps ontbonden wordt verklaard. Den 11 zijn op de botermarkt te Haarl0m twee kooien met een twintigtal vogels die aanspraak konden makcQ op bescherming der wetdoor een rijks veldwachter in beslag genomen. Bij gelegenheid van de feestviering ter herdenking van het 25jarig bestaan der weesinrichting te Neer bosch op den 13 werd door de commissie van oud weezen eene feestgave van 26000 aangeboden. Een uit het gesticht Meerenberg ontsnapte ver pleegde werd den 14 door de politie te Beverwijk aan gehouden en per rijtuig terug gebracht. Den 14 werd door de leerlingen van de school te Rustenburg een uitstapje naar het wel niet aanzien lijke, maar toch schilderachtig gelegen Schoorl gemaakt. Dien dag konden de kleinen het was prettig weer naar hartelust in het mulle zand spelen en stoeien. Een eik, tot zelfs de kleinsten, haastte zich den top van een der hooge duinen te bereiken ten einde van het schoone panorama te genieten dat zich aan den bin nenkant der duinen vertoonde. Tegen drie uren werd de terugreis aanvaard met het doel het overige ge deelte van den dag in den speeltuin te Alkmaar door te brengen. Deze iurichting bezit stellig eene groote aantrekkelijkheid voor kinderen ten minste alg men naar de blijde en opgeruimde gezichten van Rns- tenburg's jeugd mag oordeelen. Tevreden en vergenoegd keerden de kleinen huiswaarts. Den 14, des namiddags te half vijf, stegen te Amsterdam de luchtreizigers Julhes l'Hoste en Henri Wolff met den luchtballon Kopenhage uit den tuin van het Cafe Maas op. Zij dreven al spoedig naar de Zuiderzee, waar zij dadelijk eene boogie van 1000 el bereikten. Toen de ballon eene hoogte van 3500 el bereikt had gingen zij over Hoorn en bij eene hoogte van 3800 el boven Enkhuizen. Door den wind werden zij verhinderd gevolg te geven aan hun plan, om de Zuiderzee over te steken en ergens in Friesland neder te dalen. Om 7 uur 10 min. hadden zij eene hoogte bereikt van 4200 el, op welke hoogte zij ongeveer I uur bleven. Door een onver wachts opgekomen onweder met zwaren wind begon de ballon te dalen en viel eindelijk in volle zee. Drie kwartier lang werden zij dan eens door het water gesleept, dan weder eenige voeten er boven voortgedreven. Schipper E. de Jong nit Sloten, die hen gezien had, slaagde in zijne pogingen om hen te redden. Na eene reis van anderhalf uur kwamen zij 's naehts om kwart voor eenen te Harderwijk aan. Het gerechtshof te Arnhem heeft bij arrest van den 13 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Zutphen, waarbij de heer J. H. F. Gangel, vroeger predikant bij de herv. gemeente te Aalten, veroordeeld is tot afgifte der stukken, behoorende tot het kerkelijk archief dier gemeente, met wijziging van het cijfer der schadevergoeding voor niet afgifte dier stukken van f 50 in 5 voor iederen dag verzuim. Bij kon. besluit van den 15 is aan den heer mr. C. H. B. Boot, met ingang van den 1 Juli, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Kaad van State, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen. Blijkens telegram van den Gouverneur Generaal van Nederl. Indie van den 15 wordt de Gouvernemente= koffie-oogst op Java voor dit jaar tbans geraamd op 476,160 pikols. Den 15 is bij een zwaar onweder. dat boven Win terswijk los brak terwijl in den gemeenteraad de vraag besproken zou worden of een nieuwe bliksemafleider noodig wasde bliksem in den toren geslagen de daardoor ontstane brand kon door den veldwachter en eenige dadelijk toegeschoten mannen, die op den toren klommen, spoedig gebluscht worden, waarbij een man vrij ernstig in het gezicht gewond werd. ï)e Hooge Kaad heeft den 15 in zake J. T. Otierbein, die van bet bestuur der registratie betaalde successie rechten terugvorderde, op grond dat de oorspronkelijke erfgenamentengevolge van de vernietiging van bet testament, niet meer erfgenamen waren, beslist, dat uit art. 54 der successiewet geen recht tot terugvordering der eenmaal betaalde rechten kan geput worden en mitsdien het door hem ingestelde beroep in cassatie verworpen. Een begin van brand in den nacht van den 15 in eene woning onder de gemeente Zwollerkerapel ten gevolge van het inslaan van den bliksem kon onder begunstiging van den regen spoedig gebluscht worden. Den 16 is het bouwen van tweo locomotieven- en rijtuigremises met werkplaats voor den tramweg van Amsterdam naar Edam aanbesteed. Laagste inschrijver de heer E. R. Kuipers te Nieuweramstei voor f 17000. Den 16 is aan het station te Epe bij het terug duwen van een geladen goederenwagen met ijzererts het zoontje van den stationschef daaronder geraakt waardoor de beide beentjes afgereden en het kind in wendig zwaar gekneusd werd. Na een unr lijdens over leed het kind. Den 15 heeft het kon. zoölogiscb-botanisch ge nootschap te 's Gravenhage zijn 25jarig bestaan gevierd. Bij een hevig onweder dat den 15 des avonds

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2