De heer K. Moen te Purmerend is voor f 624,50 laagste inschrijver geweest naar de gehouden aanbesteding van het herstellen en verbeteren van rijks telegraaflijnen in de afdeeiing Groningen geraamd op 745. £j>tAÖ0-üertsHt©o. boven de Zuiderzee losbarsttesloeg de bliksem in de nachtboot Amstel, op weg van Amsterdam naar Kampen. Hy ging eerst langs den mast, sloeg over het stuurrad naar het kompas, dat beschadigd werd en eindelijk naar de machinekamer, zonder ongelukken te veroorzaken. Den 16 is te Derenter schipper Pieter Dam nit Vroomshoop door een stoomtram by het rangeeren der goederenwagens by 't station, buiten het Pothoofd, over- reden en kort daarna overleden. Den 16 is te 's Gravenhage het nieuwe societeits- lokaal van de Nieuwe of Literaire Sociëteit in het Haagsche Bosch ingewijd. Den 16 is op de markt te Hoom een man door de politie aangehouden, die uit H00P HugOWaard eene koe ontvreemd en reeds verkocht had Den 16 sloeg de bliksem in de protestantsche kerk te Oosterwijk zonder brand te veroorzaken te Frederiksoord in een lokaal van de Bijks lagere school No. 1, zonder veel schade te veroorzaken terwijl de onderwijzers en kinderen met den schrik vrij kwamen te Wehl in de bewaarschool, zonder brand te veroor zaken te Hoogeveen in eene boerderij welke geheel afbiandde, terwijl het vee gered werd; te Berk, gemeente Bergh in eene dagloonerswoning, die geheel afbrandde; te Gieterveen in een molen. Bij kon. besluit van den 16 zijn met 1 Juli be noemd tot adsp. ingenieur van den rijks-waterstaat de heeren H. van Oordt en H. Doyer. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot sub- stituut-gritfiier bij het gerech:shof te 's Gravenhage de heer jhr. mr, C. P. J. Bosch van Drakesteinthans griffier bij bet kantongerecht te 's Hertogenbo*cb en tot griffier by het kantongerecht te Haarlem de heer mr. I. Meerburg tnaus substituut-griifier by het ge rechtshot te Amsterdam, Bij kon. besluit van den 16 is met 1 Augustus aan mej. D. W. Keur op haar verzoek eervol ontslag verleend als opzichteres in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik en in hare plaats benoemd mej. W. E. Lindeloomet toekenning van eervol ontslag als opzichteres der wasch in dat gest'cht. Den 16, des avonds ongeveer 11 uren, ging de heer Huidekoper, kassier te Arnhem, met twee heeren van eene vergadering van den doopsgezinden kerkeraad naar huis, Naby het hotel de Zon werd hij lastig gevallen door een man die hem gezegd moet hebben door jou schuld ben ik zonder werk je kunt me wel hel pen. De heer £1., die hem niet herkende, voegde hem toedat hij niets met hem te maken had en toen deze nog aanhield, dreigde de heer H. de politie te zullen waarschuwen. Weinige passen verder, op de donkere Benedenbergstraat, zakte hij plotseling ineen. Het schijnt, dat genoemde man hem is nageloopen en met een scherp werktuig eeue diepe wond in den rug heeft toegebracht. De wonde werd eerst ont dekt, toen men hem had thuis gebracht. De heer H. kon aanvankelijk niet spreken, zoodat zyne vrien den in den waan verkeerden, dat bij een toeval had gekregen. Den steek had men niet zien toebrengen. De toestand van den gewonde is gelukkig niet onrust barend. De dader, kastenmaker van beroep, pleegde zijne misdaad in dronkenschap. Hij is gevangen ge nomen en heett reeds bekend. Bij kon. besluit van den 17 is met ingang van den 23 benoemd tot burgemeester van Oostzaan, de heer G. A. Swart, secretaris dier gemeente. - Den 17 ontstond door het springen of omvallen eener petroleumlamp brand in een bovenhuis te Wage- mngen, bewoond door de dames Sehaepman. Hoewel de brand spoedig gebluscht werd, zijn eenige kamers met den daarin aanwezigen inboedel geheel uitgebrand. De luchtreiziger l'Hoste is den 17 te Venloo in gezelschap van den heer Kras, directeur der gasfabriek aldaar, om 5 uur opgestegen en behouden neergekomen te Wittem om 9 uur 20 min. De grootste hoogte, welke zij bereikten, was 2000 el. In den nacht van den 17 op den 18 omstreeks 2 aren is te Koog aan de Zaan de maiikoekenfabriek van den heer M. K. Honing afgebrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door bet broeien van de maïs. De Hooge Baad heeft den 18 gehandhaafd de veroordeeling 1°. van den advokaat Dumoulin te Am- Sterdam tot 1 jaar gevangenisstraf wegens verduistering; 2°. van het lid van den gemeenteraad van Breda den fabrikant de Booij aldaar, tot 2 maanden wegens vaisch- heid in geschriften. Den 18 is door de Holl. Spoorwegmaatschappij aanbesteed het maken van gebouwen met tunnel, ijzeren overkapping en perrons enz. op het station Schiedam welke werken op 1 Juni 1889 geheel voltooid moeten K3D« geraamd op f 185.000. Laagste inschrijver de heer H. Stelwagen te Botterdam voor 184482. Bij beschikking van den minister van binn. zakeD van den 18 is ingetrokken de benoeming van den heer J. A. Bakker, hoofd eener lagere school te Amsterdam tot lid-plaatsvervanger der commissie voor het afnemen van het examen als hoofd te Amsterdam en in zijne plaats benoemd de heer P. Ie Grand, hoofd eener school aldaar. Den 21 is te Amsterdam de inschrijving geopend op 500 certificaten a 1000 ieder van aandeelen in de naamiooze vennootschapMaatschappij tot exploitatie van rijstlanden op Java Michiels-Arnold. De gemeenteraad van Edam heeft besloten tot opheffing der beide scholen voor uitgebreid lager onder wijs, hoofden de heer J. Korver en mej. Helmhuut. Beroepen tot predikant bij de luth. gemeente te Pekela ds. C. Basch, predikant bij de Jutb. gemeente te Edam. De winst- en verliesrekening der Nederl. Handel- maatschappy over 1887 geeft aan de creditzyde een totaal op van f 5.418,437,80waarvan hoofdposten zijnwinst op aandeelen en obligatiën van diverse ondernemingen f 2,364,000, intrestrekening f 1,298,300, uit producten f 624,660; provisierekening 877,940; winst der factorij te Batavia f 197,440. Aan de debet- zyde vindt men, behalve f 311,350 voor onkosten en aigemeene uitgaven, eene afschrijving van f 750,0C0 geboekt op de landelijke ondernemingen in West-Indie, 2,666 ala verlies op „goederen naar China", f 9,670 verlies op winstrekening en f 3,230 op faillissementen. Bovendien is f 1,000 000 gereserveerd op cultuur-on- dernemingen in Ned. Indie. Ten slotte is met het saldo van 1886 ƒ3,341,515,74 beschikbaar als winst over 1887. De factory te Batavia werkende met een kapitaal van bijna 11 millioen van de Ned. Handelmaatschappij heeft aan provisie gemaakt 547,460, aan interest 1,070,543, winst op wisselrekening 229,185, makende met eenige kleinere posten een totaal credit van 1 861,648. Daartegenover staan, behalve f 357,330 aan onkosten afschrijving van f 919,654 op cultuur ondernemingen in Ned. Indie en afschrijving en reserve van 1 357,217 op diverse debiteuren, zoodat het voor- deelig saido 197.445 bedraagt. Op de balans der factory vindt men de aandeelen in cultuur- en andere ondernemingen geboekt voor 1,437,500, de hypotb. voorschotten op zalke onder nemingen voor 3,365,374, de voorschotten op te leve ren producten 2,315,000, de beleening- en voorschot rekening voor f 3,871,289, de wisselrekening voor 6,576,653. Op de balans der Maatschappij zelve komt nog een bedrag van bijna 32,870 voor wegens dividenden en coupons, waarover niet beschikt is. Tot rector-magnificus der Universiteit van Am. Sterdam is benoemd prof. dr. J. C. Matthes en tot secretaris van den Senaat prof. dr. D. E. J. Völter. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat eerlang kan worden aangesteld één surnumerair by den dieast van '3 Bijks schatkist, waarvoor in Juli 1888 op nader te bepalen plaats en tijd het voorgeschreven vergelykend examen zat worden gehouden. Zij, die daartoe wenschen toegelaten te wordenmoeten vóór den 25 de vereischte stukken inzenden. Tot hoofd der openbare school te Andijk is benoemd de heer T. IJpma, onderwijzer te Jjrword gemeente Baarderadeel. Dr. P. .J. B. K. Simon van der Aa, predikant by de ned. herv. gemeente te Purmerend, heeft bedankt voor een beroep uaar die gemeente te Maastricht. De Bataviascbe Oosterspoorwegmaatschappij keert over 1887 11,25 per aandeel van 1000 uit. In de omstreken van Breda wordt geklaagd over het groot aantal bedelaars en landloopers. In twee weken werden 30 personen door de arr. rechtbank te Breda wegens bedelarij en landlooperij veroordeeld. De heer C. J. Brutel de ia Bivière, predikant bij de ned. herv. gemeente te Haarlem en voorzitter van de aldaar gevestigde afdeeiing tot afschaffing van ster ken drank, heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer verzocht, een uitdrukkelijk verbod uit te lokken tegen het gebruiken van bedwelmende dranken voor ieder, die eene betrekking bij de bediening van het spoorwegmateriael bekleedt, daar de tot heden genomen maatregelen tot wering van drankgebruik hem nog onvoldoende voorkomen. Wederom hebben 4 leden der Vereeniging voor lijkverbranding, waaronder 3 dames, f 200 gestort in het fonds voor lykovenster verkrijging van liet recht, om voor rekening der vereeniging verbrand te worden; in het geheel hebben zich thans 11 leden, waaronder 4 dames, aangemeld. Uit een verslag van een onderzoek naar salicyl- houdende biersoorten in Zu.dholland gebrouwen uit gebracht door eene commissie in de zomervergadering van den geneeskundigen raad dier provincie, is gebleken, dat van de 93 onderzochte biersoortenafkomstig uit 33 tabrieken, 76, dus ruim 81 pet., geen salicylzuur bevatten. Van de 17 andere hielden 14 weinig en 3 veel in. Twee technici uit Amsterdam hebben dezer dagen een onderzoek in loco ingesteld naar de bewuste petroleumbron te OudOSChild op T0X01. De brand baarheid van het voent ia voldoende bewezen. Tot heden heett men ongeveer 24 kan uit de bron afgetapt. Onlangs deden zich op het eiland A mol and onderscheidene gevallen voor van een soort van besmet telijke keelziektedie vooral onder de jeugd tal van slachtofiers eisebte. Thans zijn er enkele gevallen van dien aard te Nieuwediep. Ook op Texel, in den polder Waai en Burgzyn eenige dagen geleden een drietal kinderen uit eea gezin plotseling door die ziekte weg gerukt. Uit Apeldoorn wordt aan het Handelsblad gemeld, dat de gezondheidstoestand des konings niet alleen be vredigend, maar nog steeds vooruitgaande mag worden genoemd, al belet de ongunstige weersgesteldheid ook het uitgaan. De Koning werkt dagelijks verscheidene uren en regelt zelf den verbouw van een deel van net Paleis. - By kon. besluit is bepaald, dat briefomslagen, van gedrukte aankondigingen voorzien, na alvorens van wege de postadministratievoorzien te zijn van een afdruk van een postzegelstempel ter waarde van 5 cent of hooger en tegen betaling van het bedrag, door bet postzegel vertegenwoordigd in gebruik kunnen worden gesteld op den voet en de voorwaarden, door den minister van waterstaat te bepalen. De minister van justitie is met de heeren Feitb, referendaris der afdeeiing gevangeniswezen bij het mi nisterie en den beer Metselaar, ingenieur-architect voor de gevangenissen, op reis gegaan om de gevangenissen in het land op te nemen. De uits'ag der examens vcor boekhouden en han delscorrespondentie voor de praktyk, van wege de ver eeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam op 4, 5 en 6 Juni gehouden, is aldus: boekhouden19 candidaten teruggetrokken 2geslaagd 13, de heeren IJ. van der Kooij, L. Suikerman, W. J. C. Wijsmuller, P. Colder Izn, Th. E. Menagé Challa, J. Witlemse, I. Hoogeweg Jr. en mej. A. B. Lamberts van Amsterdam; J. C. Eijkman en C. v.Bynberk van Utrecht, I. F. Swaen van Haarlem, L. P- Beuse van Breda en A. E. Hattink 1 van Middelbnrg; handelacorrttpondmiiein de hoogduitsche taal 1 candidaat; geslaagd de heer A. F. M. Jongeboer van Amsterdam. De commissie van toezicht deier vereeniging bestaat uit de heeren: A. D. de Marez Oijens, H. J. Midden dorp Jr.mr. W. H. K. Moathaan mr. F. S. van Nierop en E. J. Plate. Het jaarverslag over 1887 (het tweede jaar van haar bestaan) der vereeniging Humanitas gevestigd te Nijmegen is verschenen waarin zij o.n. het vol gende zegt: „Hadden wij in het eerste jaar met veel tegenspoed te kampen, zoodat menigeen ouze vereeniging als een doodgeboren kind beschouwde, ook in bet afgeloopen jaar viel nog bard te strijden, om haar in het leven te honden. Toch kunnen wy thans op gunstiger resul taten wijzen, die het bestaan van Humanitas voor goed verzekeren. Het denkbeeld toch, dat haar ten grondslag dient, om, door het verzamelen van voorwerpen die anders meestal als nutteloos worden weggeworpen en het strij den der leden voor ons doel, dat is, het aanwerven van nieuwe strijders en voorstrijders, alsmede het inzamelen van kleine giften bij feestelyke gelegenheden en anders zins, een fonds te vormen tot verzorging en ondersteuning van ouderlooze en verwaarloosde kinderen van alle gezindten in Nederland, vindt algemeen meer en meer bijval. Dit is duidelyk gebleken door de grootere vlucht die onze vereeniging in den jongstverloopen tijd heeft genomen, want behalve dat de verzamelde voor werpen als oud papier, capsuieD, postzegels enz. enz. in steeds ruimere mate aau ouzen magazijnmeester worden toegezonden, hebben ook de nieuwe verzamelbussen, die om bunnen vorm veel sympathie verwekken en algemeen in den smaak vallen, betere uitkomst opge leverd. Verder is het getal onzer voorstrijders tot 50 geklommen, waaronder zich er te Amsterdam, Arnhem, Botterdam, Utrecht, Zutpben, Purm0r0nd enz. euz. bevinden. Wij mogen das met recht hopen dat Humanitas zich spoedig in afdeelingen zal vertakken over geheel ons vaderland, gelijk de „Beichsfechtschule" in Duitsch- land, die ons tot voorbeeld heeft gestrekt en welke op dezelfde wijze een kapitaal van ongeveer een millioen Mark heeft bijeengebracht. Wij hebben ons bet lot aangetrokken van Jaeoba Hendrika van Burk, een protestantsch meisje, geboren den 15 November 1876, dat wij als eerste pleegkind van Humanitas geplaatst hebben op de Weesinrichting te Neerbosch, tegen een jaarlijksche vergoeding van 70,door ons aan genoemde inrichting uit te koeren. Wij zyn thans in staat een tweede pleegkind te kunnen aannemeD, zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet en wel zonder dat wij ons reservefonds be hoeven aan te tasten. Moge Humanitas altijd meer en moer vrienden en begunstigers vinden en het voor haar weggelegd zyn nog menig arm kind van eenen wissen ondergang te redden. Wij sluiten met dezen wenscb en het verzoek aan allen, welke dit jaarverslag lezen, mede by te dragen tot het oprichten van afdeelingen onzer vereeniging in alle oorden van ons vaderland." Beglementen en verdere inlichtingen worden gratis verstrekt door den secretaris van Humnnitas, Neder- landsche Vereeniging tot verzorging en ondersteuning van ouder- en havelooze kinderen van alle gezindteD, den heer J. Arn. Verwey, te Nijmegen. De heer W. Gosler te Haarlem bereidt eene uitgave voor, die ongetwijfeld met veel ingenomenheid zal worden begroet. Het geldt n.l. eene levensbeschrijving van Keizer Frederik door Edouard Simon, den bekenden schrijver van „Keizer Wilhelm en zijne regeering", „Prins Bismarck''en andere geschiedkundige werken. Deze levensbeschrijving, ongeveer 14 vel druks beslaande en voorzien van een fraai omslag, zal reeds binnen een paar weken het licht zientegen den prys van 1.90, De inteekening is bij den boekhandel opengesteld. In den nacht van den 15 op hen 16 werd tea nadeete van W. S, landman onder Schag011, uit diens weiland een hokkeling ontvreemd. jNadat bij de politie alhier hiervan aangifte gedaan was, slaagde deze er in, door die te Hoorn den dader, zekeren B. B., en het ontvreemde beeBt aldaar te doen aanhouden. De verdachte is naar bet Huis van Bewaring alhier overgebracht. Voor de Vrijdag, den 22 op het Doelenveld alhier te houden t0ntOOnst0lling Van SChap0EL, paardonkooion 0n kaas zyn 186 inzendingen aangegeven, als 4 collecties van 4 o o i e n met Inmmeren van texelscb kortstaart ras 6 dito van gekruist ras 6 jarige rammen van Lincoln ras; 7 dito van texelscb kortstaart ras; 10 dito van gekruist ras; 4 m e r r i n met veulens, van gekruist ras; 9 jarige merriën van gekruist ras; 7 jarige hengsten van gekruist ras 11 tweejarige hengsten 5 oudere heng sten 18 jarige stieren van inlandsch ras 4 span van 3 drie- of vierjarige in het stamboek inge schreven koeien, die gekalfd hebben na 1 Februari 1888 42 stapels kaas van 112 stuks, wegende min stens 2 kilo elk, op ééne boerderij gemaakt; 12 stapels fabriekskaai, in Mei gemaaktvan 400 stuks wegende minstens 2 kilo elk 10 stapels middel bare kaas van minstens 40 stuks, wegende ongeveer 6 kilo elk 14 stapels commissie kaas, van min stens 50 stuks, wegende ongeveer 4 kilo elk; benevens 14 nummers ter opluistering. Onder deze zul len ook bebooren de b e e r e n die aan bet bestuur der vereeniging Hollands Noorderkwartier zijn aan geboden, om in aanmerking te komen voor het sta- tionement. Gedurende de tentoonstelling zal het stedelijk mu ziekcorps, onder directie van den heer Otto, een OOQ- C0rt geven. De prijzOÜ zullen niet worden uitgereikt na afloop der tencoonsteinng, maar ia de in November a.s. te Zaandam te houden najaarsvergadering der Vereeniging.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3