No. 76. Negentigste Jaargang 1888. V RIJ D A G 22 J IJ AI. Nationale Militie. PATENTEN. IN DENTYPHON. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficicel (Btbeeltt. SnittnlAttb. FEUILLETOIST. Zeenovelle van HELENA PICHLER. ENGELAND. H o o g e r huis. Minister Salis bury heeft den 18 zijn ontwerp tot hervorming van dit staatslichaam ingediend. ITALIË. Voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad te Rome, waarbij gewoonlijk niet meer dan 12000 kiezers opkomen, zijn thans 23500 stemmen uitgebracht. De raad 'bestaat nu uit 86 liberalen 7 clericalen en 4 leden, tot geene partij beboorende, fiitimenlAnb. ALKNiARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondsrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS- TEE ZOON. De PATENTEN tot uitoefening van het beroep vaa biertapper, »l(jter, kroeghouder, koffiehuishouder en tapper van gedis tilleerd kunnen door de ingezetenen ter gemeente secretarie worden afgehaald, onder overlegging van het bewijs, dat de aanslag voor de helft is aangezuiverd, op alle werkdagen van heden tot en met 30 Juni 1888, 's morgens van 92 uur. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast krachtens bekomen aanschrijving, den verlofganger der lichting 1886, CORNELIS MARINUS VAN DER ENT, in dienst bij de genietroepen, om zichvoorzien van zijne kleeding- en uitrustingstukken, zakboekje en verlofpas, op 2 Juli 1888, des namiddags vóór A uren, aan te melden bij zijn korps te Utrecht. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zijn korps en op een daggeld van 0,25, dat ter gemeente-secretarie alhier tijdig kan worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 20 Juni 1888. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne ver gadering van den 13 Juni 1888 afwijzend, beschikt hebben op het verzoek van C. "WEVER Jbzn., vroeger te Wognum thans alhier, om vergunning tot het op richten eener spekslagerij en vleeschhouwerij in het perceel aan de noordzijde van de Oudegracht wijk A, No. 192. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 21 Juni 1888. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Bij de herstemming te Brussel op den 19 hebben de clericalen niet alleen hunne veertien zetels in de Kamer behouden maar zelfs nog één zetel op de liberalen gewonnen. Van de liberale lijst werd alleen de burgemeester Buis tot lid der Kamer en de heer Brouckère tot lid vau den Senaat gekozen. Te Nijval werd de clericale kandidaat gekozen met 1507 stemmen tegen 1596 op den liberalen kandidaat. De Kamer telt thans 98 c'ericalen en 40 liberalen; de Senaat 51 clericalen en 18 liberalen. DUITSCHLAND. De begrafenis van Keizer Erederik is van de buitenlandsche prinsen alleen bijge- gewoond door den prins van Wales, des Keizers zwager, en den kroonprins van Zweden. De buitenlandsche mogend heden waren overigens vertegenwoordigd door hunne 3) Walter bleef alleen en dacht na over zijn verleden en zijne toekomst. Het eerste was niet benijdenswaardig geweest; jaren geleden had het verlies van zijnen besten vriend en van zijne verloofde hem het vertrouwen op de menschheid ontnomen; om zich te verstrooien, had hij eene reis om de wereld begonnen en was langzamerhand door nieuwe gezichtspunten en oudervindingen weder kalm en opgewekt geworden. Een dieper gevoelin het bijzonder voor een vrouwelijk wezen was hem sedert vreemd gebleven Nu had de eigenaardige schoonheid van Ellen Howard eenen grooten indruk op hem gemaakt, waaraan hij zich te vergeefs trachtte te onttrekken. „Zij heelt geen hart! Dwaas die ik ben, in dat schoone lichaam eene even schoone ziel te zoeken en te ver wachten dat het geluk mij nog eens zou opzoeken I" Wel herhaalde hij dit zich zelf telkens eu telkens weêr, maar het kloppen van zijn hart, zoodra hij de schoone vijandin zag scheen zich tegen die donkerge kleurde opvatting te verzetten en geheel onhoudbaar werd deze sedert een voorvaldat gedurende eenen kleinen storm onder den aequator bij het binnenzeilen van de straat van Malacca plaats greep en dat Walter maar niet vergeten kon. Een reusachtige golf had het schip in de zijde getroffen en door den schok was een matroos uit de mast in zee geworpen. Na ontzaggelijke inspan ning gelukte het, den man weder aan boord te halen bewusteloos, bleek, met eene gapende wond aau bet hoofd lag bij op het voordek als een slachtoffer van zijn beroep. Daar geschiedde iets ongeloofelijks: Ellen Howard, die, door verveling gedreven, weder op dek gekomen was, rukte de witte zijden voile van haar hoofd, gezanten. Aan het hoofd der generaals was Moltke. De Rijksdag, die tegen den 25 in buitengewone zit ting bijeengeroepen iswordt door den Keizer per soonlijk met eene troonrede geopend. De pruisische Landdag is tegen 3 dagen later opgeroepen. Keizer Willem II heeft tot derden veldmaarschalk benoemd prins Albrecht van Pruisen prins-regent van Brunswijis en zoon van prinses Marianne der Nederlanden. Prinses Marie van Saksen-Altenburg, vroeger weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden, is ernstig ongesteld tengevolge van buikvliesontsteking. Haar toestand wordt als hopeloos beschouwd. Volgens het ontwerp mag Koningin Victoria elk jaar niet meer dan drie Pairs voor hun leven benoemen. Hiervoor komen alleen in aanmerking hooge rechterlijke ambtenaren admiraals of generaalsgezanten leden van den Army Council en gouverneurs eener kolonie. Bovendien mag de Koningin elk jaar nog twee leden voordragen niet beboorende tot deze klassen, mits zij in een boodschap aan bet parlement de verdiensten dezer personen kan aantoonen. Elk jaar kunnen dus hoogstens 5 Pairs voor hun leven worden benoemd, maar in geen geval mag hun geheele getal grooter zijn dan 50. Lord Eoseberyde leider der liberale minderheid in het Hoogerhuis, en de oud-minister Granville meen den dat deze wijziging het hoofdbezwaargemis aan overeenstemming tusschen het Hooger- en het Lager huis niet zou wegnemenmaar toch zouden zij voor het ontwerp stemmendaar dit althans de deur tot verdere hervormingen opende. Ierland. Het hof van appèl te Dundalk heeft het vonnis bevestigdwaarbij de nationalistische afgevaar digde Dillon tot 6 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens zijne redevoeringen, om de pachters tot het „veldtoohtsplan" aan te zetten. FRANKRIJK. Kamer. Den 16 werd de behandeling van het wetsontwerp, regelende den arbeid van vrouwen ea kinderen, voortgezet. Artikel 4, waarbij de nacht-arbeid verboden werd van knapen beneden de 18 jaar en van minderjarige meisjes en vrouwen van eiken leeftijd, werd ernstig bestreden, wat de vrouwen betreft. Er was niet de minste reden om meerderjarige meisjes, weduwen en huismoeders zonder kleine kinderen den nachtarbeid te verbieden. Eerlijke arbeid zon verboden zijn en den nachtdienst van vrouwen in bierhaizen zou men laten doorgaan. Het gevolg van dit verbod zon dus worden, dat menige arme vrouw gedwongen zou worden om in der gelijke inrichtingen eene uitkomst te zoeken. Hoewel het artikel krachtig verdedigd werd door den verslaggever der commissie, zoo werd toch met 282 tegen 227 Btem- men een amendement van den heer IJves Guyot aan genomen om de woorden vrouwen van eiken leeftijd te schrappen. Met 355 tegen 141 stemmen werd het frommelde die in elkander en trachtte zoo het bloed te stelpen. Alle kleur was uit haar gelaat geweken en toen na weinige oogenblikken kapitein en stuurman met de noodige hulpmiddelen by de hand vraren en een verband was aangelegdliep zij met wankelende schreden, aan alle leden bevend, op de kajuitstrap toe. Walter Iversen bood haar zijn arm. Waarom wilde de Duitscher haar helpen Zij had geen hulp noodig; koel boog zij, dankend, het hoofd. De Duilscher bad niettemin kunnen zingen en dansen van pleizier'en meviouw Howard vioeg zich in stilte af: „Waarom mag die man er toch zoo onbeschaamd geluk kig uitzien De uitgestrekte Indische Oceaan rolde nu zijne don kerblauwe lange golven de „Wodan" tegemoet. De zon zond gloeiend heete stralen naar beneden en toch was het luchtruim niet helder. Er lag veeleer eene witte damp op het water, die de zon met een dichten sluier omhulde maar haren gloed scheen te verhoogen. De wind maakte de zonderlingste sprongen nu eens blies bij uit het noorden, dan weder uit het zuiden; nu zelfs hield hij zich geheel stil, om plotseling weder uit den eenen of anderen hoek geheel onverwacht voor den dag te komen. Daardoor werd de equipage voortdurend aan het werk gehouden hier moest een zeil weggenomen, daar een ander aangebracht worden. Tegen den avond fladderde de damp, met eenen ruwen windstootals eene onafzienbare schaar groote roof vogels, uit elkander; in het westen, waar de ondergaande zon moest zijn, hing een schel rood en groen gekleurde wolk. Dat alles had voor de passagiers van de „Wodan" geen bijzondere beteekenisde equipage echter was onrustig, kapitein en stuurlieden keken zeer ernstig en verlieten hunne posten slechts, om waarnemingen op de instrumenten te doen. Door den gemeenzamen omgang met de natuur zijn de zintuigen der zeevarenden zoo gescherpt, dat zij op handen zijnde veranderingen in de weersgesteldheid reeds vermoeden, voordat nog de on twijfelbare voorboden er van verschijnen. beginsel van art. 5 dat aan de vrouwen een wekelijk- schen rustdag waarborgtaangenomen, doch verworpen een amendement van bisschop Freppel, om die rustdag de Zondag te doen zijn. Art. 9, inhoudende dat vrouwen geen arbeid zouden mogen verrichten binnen de vier weken na hare bevalling, werd den 18 op voorstel van den heer Tves Guijot verwor pen. Daarentegen werd de bepaling van art. 10, verbieden de onderaardscben arbeid aan vrouwen en meisjes, met algemeene stemmen aangenomen. Op het tweede ge deelte van art. 10den onderaardscben arbeid voor mannelijke werklieden beperkende tot hen, die minstens 15 jaar oud zijn, werd een amendement voorgesteld, om den grens van den leeftijd op 12 jaar te stellen. De eisehen der sterke mededinging maakten het volgens som mige leden beslist noodzakelijk, dat de kinderen reeds op hun 12 jaar het werk in de mijnen begonnen te leeren. Met 283 tegen 236 stemmen werd dit door de commissie bestreden amendement aangenomen. Volgens de aan genomen artikelen 11 en 12 moeten de kinderen van een livret voorzien zijn. Met 385 tegen 9 stemmen is den 18 nog besloten, het voorstel van den beer Maxime Lecomte, om elk afgevaar digde, die zonder geldige reden gedurende eene maand de kamerzittingen niet heeft bijgewoond, van zijn mandaat vervallen te beschouwen, dadelijk in bebandelingte nemen. Dit voorstel is ingediend met het oog op den heer Wil son, die in zes maanden geene vergadering heeft bijge woond. Den 19 is met 362 tegen 6 stemmen een krediet van 'f 250,000 verleend ter bestrijding van de sprinkhanen plaag in Algerie. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg, het orgaan van den minister van buitenl. zaken, deelt in het gevoelen van hen, die van den nieuwen duitschen Keizer geene verandering der buitenlandsche staatkunde verwachten. Dat blad herinnert aan de woorden, door Keizer Wilhelm op zijn sterfbed tot zijn kleinzoon ge sproken waarbij hij hem vriendschap met Rusland aanbeval. VEREENIGDE STATEN. Den 19 is te Chicago de algemeene repubiikeinsehe partijvergadering tot het stellen van een kandidaat voor president bijeen gekomen. Er zijn 832 afgevaardigden uitbrengende 820 stemmen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp met bijlagen tot vaststelling van het slot der indische rekening over 1879, den 29 Februari 1.1. Hier echter verzamelden zich de dreigende voorteeke nen reeds en daarom was bet natuurlijk, dat de kapi tein van de „Wodan" niet veel complimenten maakte, maar kort en bondig tot mevrouw Howard zeide „Me vrouw, ga, als 't u belieft, op gindsche bank zitten, uw stoel moet naar beneden, zoodat de brassen aan stuurboord vrij worden." W alter Iversen had het ook verBtaan hij trad nu op den kapitein toe die scherp de krullende golven en den dreigenden horizont monsterde. „Waarvoor zijt gij bang, kapitein?" „Bang Dan zijt ge er slecht aan toe maar wat de beide mannen nu op gedempten toon spraken droog niet tot de ooren van mevrouw Howard door. Nina en de andere bediende waren bezig, de angstver wekkende hitte voor hare meesteres dragelijk te maken, met welriekende watertjes en door krachtig te waaien. De nacht brak aan. Te acht uur was het sein gege ven om naar kooi te gaan ieder bad het bevel opge volgd en zijne hnt opgezocht. Maar niemand aan boord Son den slaap vatten. Na verscheidene uren van vergeefsche pogingen, om de hitte te boven te bomen, stond Walter Iversen van zijn bed op en ging op dek. Bij het passeeren van de kajuit zag hij licht schemeren door de deur van hut No. 2. „Zij kan ook niet sla pen zeide hij tot zich zelf. Boven vertoonde zich een woaderschoon beeld van een tropisch zeelandschap. De wind zweeg bijna geheel, maar de zee bewoog zich met korte, onzekere golfslagen, wat ongelijke bewegingen van het schip ten gevolge had. Daarbij lag er een dofwitte glans over het water, zoodat dit veel overeenkomst had met een sneeuw landschap doch zonder het heldere er van. De lucht lag loodzwaar en laag op de aardede afstand tusschen den waterspiegel en de onregelmatig afhangende wolkengevaarten scheen niet meer dan enkele ellen te bedragen. Daarbij had het gelijkmatig flikkeren, zooals dat 's nachts onder de keerkringen geregeld voortkomt, plaats gemaakt voor een schel lichtdat onophoudelijk

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1