In d© Purmerender Courant van don 20 kondigen. eenige slagers aan, dat wegens vermindering van marktprijs hot ossen- vloosch van af don 20 gesteld is op 40 cents per 5 ons. Jugczowbüu jSMufckeu. ^tabg-Scricttteu. cu jgcurgbcvicfiten. voor menigeen nog altijd een onoverkomelijk bezwaaar zijn bun liefste wenschen vervuld te sien en den Oceaan over te steken. Ruim 500 werklieden aan 'a Rijks werf te Am- Sterdam hebben een adres aan de Tweede Kamer gerichtwaarin zij door voorbeelden trachten aan te toonen dat het bouwen van schepen en het doen ver richten van andere werkzaamheden ten dienste van 's lands zeemacht bij particulieren duurder is en minder waarborgen van deugdelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. De daaruit afgeleide gevolgtrekking is dat inkrimping of afschaffing dier werven niet is in 's lands belang, de hulpmiddelen en de onafhankelijk heid van den Staat in tijden van gevaar dost vermin deren en aan veel werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Zij verzoeken daarom der Kamer, bet vraag stuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's rijks werven of bij particulieren aan een nader onpartijdig en zaakkundig onderzoek te onderwerpen waarvan do uitslag, naar zij vertrouwen, de gegrondheid van hun betoog zal doen blijken. Burg. en weth. van 's Gravenhage hebben naar aanleiding van een onderzoek, hun in 1884 opgedragen betreffende de vaartverbetering tusschen Rijn en Schie, thans den gemeenteraad voorgesteld 1°. te besluiten tot den aanleg van een kanaal, aan* vangende bij den Trekvliet, evenwjdig aan de Laak en aansluitende aan de Zuidsingelgracht bij den vroegereu molen „de Ooievaar", en van de daarvoor noodige kunstwerken 2°. de kosten daarvoor, geraamd op f 1.235.300, te vinden door geldleemng, aflosbaar in 6 jaren 3°. hen te machtigen de noodige stappen te doen tot het verkrijgen eener onteigeningswet om in het bezit te komen van die gronden welke niet by minnelijke schikking kunnen worden verkregen. De gehaele uitvoer van lammeren van T0X01 heeft dit jaar bedragen 16639 stuks, waarvoor gemiddeld f 6.50 per stuk verkregen is. Sedert jaren was bet een publiek geheimdat handel gedreven werd in spoorwegkaartjes buiten de stations om. Dit geschiedde door retourkaarten, waar van door de houders ook voor de terugreis reeds ge bruik was gemaakt, doch waarvan de tijd van duur nog niet verstreken was, op nieuw te verkoopen tegen zeer verminderden prijs. Die verkoop geschiedde in den regel in eene tapperij, in verschillende gemeenten daar voor aangewezen, en zelfs door tusscbenkomst van den tapper. Natuurlyk moesten de conducteurs daarin de eerste hand hebben. Dit bleek dan ook dezer dagen uit een aan de Maatschappij gericht schrijven van twee te Leiden woonachtige personen waarmede de politie in kennis werd gesteld. De conducteurs werden by aankomst van den trein te 12 20 's nachts onderzocht. Daarbij bleek, dat een hunner, de conducteur le klasse van L., 8 kaartjes in zijn bezit had, welke hij bij aan komst in de daarvoor bestemde bus had moeten werpen. Al heel spoedig tot bekentenis gebracht, deelde hij mede, dat de door hem achtergehouden kaartjes werden verkocht aan een spoorlooper, door tusscbenkomst van den zetbaas van een koffiehuishouder aan den stations weg. Ook die personen werden verboord. Hunne be kentenis stemde overeen met de verklaring van den conducteur. Tegen den spoorlooper is proces-verbaal opgemaakt wegens heling. De jachtopziener Honselaers te Kevelaer is den 18 doodgeschoten de schoenmaker N. Janssen is als verdacht van den moord gevangen genomen. Den 19 is een zesjarige jongen te Zaandam die uit een boompje viel met het hoofd op den muur eener sluiskort daarna overleden. Bij kon. besluit van den 19 is aan den heer O. van Rees op verzoek eervol ontslag verleend als Gou verneur-Generaal van Nederl. Indie, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten en met bepaling, dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag, waarop de heer van Rees de functiën van Gouverneur-Generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, en in zijne plaats benoemd de heer mr. C. Pjnaeker Hordijk, oud minister van bin- nenlandsche zaken, thans commissaris des konings in de provincie Drente. Kort na zijne promotie werd de heer Pynacker Hordijk benoemd tot boogie raar aan de toen malige gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, alwaar hij tevens voorzitter der plaatselijke schoolcommissie was in Maart 1881 werd hij hoogleeraar in de rechtsweten schappen aau de Rijksuniversiteit, te Utrecht. Den 10 Fe bruari 1882 werd hij minister van binnenl. zaken en in April 1853 trad hij af hoofdzakelijk als gevolg van het niet behandelen der door hem voorgestelde kieswet en kiestabel. Den 20 zijn te Utrecht de drie liberale kandida ten tot lid van den gemeenteraad gekozen namelijk de heeren Jan Kol, A. C. Vink en mr. M. Orommelin met 1354, 1297 en 1283 stemmen. Op de tegenkandidaten mr. J. M. Schout Velthuijs, mr. A. G. Wolf en G. M. Blankenheijm waren 1010, 924 en 924 stemmen uit gebracht. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot groot officier in de orde van de Eikekroon den kolonel, buitengewoon adjudant des Konings, den heer K J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, kommandant, tot officier in die orde de majoors jhr. mr. W. V. R. K. Baud en J. H. L. E. van Franck en tot ridder den kapitein-adjudant J. H. Meijwert, allen bij de dienst doende schutterij te 's Gravenhage. De kommandant heeft zijn verzoek om eervol ontslag thans ingetrokken. De commissie van rapporteurs over het voorstel tot herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer heeft de heeren Ijohman en Scbaepman, voorstellers van eenige wijzigingennitgenoodigd tot eene bijeenkomst op den 25. - Tot gemeenteveldwachter te Avenhom is door den Commissaris des Konings met 1 Juli benoemd J. J. van der Sluisthans in die betrekking te Oostsaan. De Urkers willen de godsdienstoefening onder de moderne predikanten van den riDg Enkhuizon niet bijwonenomdat de predikanten op Zondag per stoom boot naar het eiland komen, dat zy als sabbatschennis beschouwen De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten tot het aangaan eener 4 pot. geldleening, groot f 100000, tot bestrijding der kosten van openbare werken. Het op den 4 Juli op Boekenrode bij Haarlem te houden zendingsfaest zal worden opgeluisterd door een achttal zangstukken door 600 a 700 leden van den bond voor christelijke zangverenigingen begeleid door het fanfarecorps Obadja, onder leiding van den heer Snel te Rotterdam. De afoeeling „Haarlem en omstreken der Maat schappij ter bevordering van bouwkunst" heeft de vol gende prijsvraag gesteld Het inrichten van de Herten kamp te Haarlem of een deel daarvan tot uitspan ningsoord met behoud van de bestaande boomen en zonder het doorzicht op het Paviljoen te benemen. De antwoorden worden vóór 1 October ingewacht. Uitgeloofd zijn een prijs van f 100 en eene premie van f 40. De voordracht voor hoofd der openbare school te Obdam bestond uit D. H. Prins te Edam; H. Brn- nink te Spaarndam; J. N. Rusting te Hoorn en M. Mantel te Zwaag. Daaruit is benoemd J. N. Rusting. De heer F. Domela Nienwenhuis, van wien in Recht voor allen vernomen werd, dat hij geene uitnoo- diging van de verveners ontvangen had en dus niet kon antwoorden op hun verzoek om inliehtingea te geven is nu door eenige verveners per aangeteekenden brief uitgenoodigd tot eene vergadering tijd stip door hem zelf' te bepalen waarin hij dan duide lijk zal maken, hoe een vervener per dag f 98.40 ver dienen kan als hij 60 trekkers aan 't werk heeft. De gemeenteraad van Monnikendam heeft be sloten eene 4 pet. geldleening, groot f 26000, aan te gaan, ter aflossing eener 4% pet. leaning, nog groot f 23.100, en tot voldoening van het tramsubsidie en het makan van een regenbak voor 100.000 kan. De Nederl. Indische Spoorwegmaatschappij keert over 1887 6.8 pet. dividend uit tegen 7^ pet. in 1886. In den namiddag van deu 20 verdronk in de Berkmeer onder de gemeente Heer HllgOWaard, het 4jarig kindje van A. Bijvoet. Donderdag 21 Juni. 's Gbavenhage. Naar men verneemtheeft Z. M. de Koning het beroep van het Kamerlid Okrna onge grond verklaard en gehandhaafd het besluit van de Gedeputeerde Staten van Frieslandwaarbij hy we gens ongeoorloofde leveringen van bet lidmaatschap van den raad van Wijmbritteradeel is vervallen verklaard. Buslijn. Prinses Marie van Saksen-Altenburg, vroe ger weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden is heden op het slot Albrechtsburg (bij Dresden)overleden. Mijnheer de Redacteur Eene buitengewoon talrijke n.enigte was Woensdag avond 20 Juni 1.1. in den Hout aanwezig om onder begunstiging van een schoonen zomeravond te genieten van de heerlijke muziek, welke het stafmuziek korps van het 4e regiment infanterie, onder directie van den heer J. G. H. Mannten beste gaf'. Het is eene aangename taak den indruk weer te geven, ontvangen bij eene zóó bij uitstek welgeslaagde muziek uitvoering als waarvan thans sprake is. Met voldoening kunnen de talentvolle directeur en zijne executanten terugzien op het kunstgenot, dat zij het publiek dien avoud hebben verschaft. Het is dan ook onnoodig om over elk nummer van het goed gekozen programma in bijzonderheden te treden. Evenwel kunnen wij de verzoeking niet weêrstaau, èn de redactie èa de lezers van dit blad houden het ons ten goede om met een enkel woord daarvan te gewagen. In de eerste plaats trok het onze aandacht, dat het korps alle nummers even fijn genuanceerd en steeds met een vollen, breedeD, afgeronden toon ten gehoore bracht. De vau humor en geest tintelende Ouverture „Si j' étais roi" van Adam kwam ten volle tot haar recht. De rêverie, van Vieux-temps, oorspronkelijk door hem voor viool gecomponeerd, kon door een muziekkorps moeielijk beter worden vertolkt. En wat te zeggen van de fantaisio „Guillaume Tell" van Rossini, arrange ment van Mann Dat het hier niet alleen den bezielenden leider geldt, die met zulk eene duidelijkheid den dirigeetstaf zwaait, maar die te gelijkertijd als reproductief kunstenaar optreedt en dus met de geheimen van de instrumentatie volkomen bekend moet zijn, om tot een dergelijk resultaat te komen, zal wel geen nadere verklaring behoeven. Eveneens liet het korps aan de geniale Ouverture Obé-on van C. M. van Weber alle recht wedervaren. En nu ten slotte nog een enkel woord over de fantaisie op motieven van de Opéra „Mignon" van Thomas van Mann. Dat de heer Matin er steeds naar streeft, om eiken onder zijne directie staande executant een werkzaam aandeel te geven in zijne arrangementen, bleek in de laatstgenoemde fantaisie voldoende. Daarbij bezit hij de gave om elk motief duidelijk op den voorgrond te doen treden, zonder dat aan het oorspronkelijke afbreuk wordt gedaan. Alles te zamen genomen, mogen wij niet anders dan een dankbaren terugblik werpen op het door het korps ons geschonkene en roepen het en zijnen bekwamen directeur een hartelijk „tot weerziens" toe. Nog rest ons een aangename plicht om het bestuur van de Buitensocieteit voor zijne bemoeiingen in deze den warmsten dank te betuigen. Met de opname dezer regelen zult U, mijnbeer de Redacteur, den ondergeteekende zeer verplichten. Alkmaar, Uw dw. dn. 21 Juni 1888. H. F. SCHUURMAN. De heeren van Garderen en Co., boom-en bloem- kweekers alhier hebben het geluk gehad in het af- geloopen jaar een tiental zeer schooDe Dianthus Lary- ophyllusfl. pl. (anjelieren) te winnen die in dit jaar constant en nieuw gebleken zijn. Deze soorten waarvan nog slechts vijf als eerstelingen bloeien, zuilen het volgende jaar in den handel worden gebracht. De heldere schoone kleuren van deze vijf soorten onder scheiden zieh zeer gunstig. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier, is tot predikant beroepen de heer J. W. Kautzmann, te Dinxperloo. Het beBtuur der Spaarbank alhier, opge richt door het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van bet Algemeen den 20 Maart 1847, heeft het algemeen overzicht over het jaar 1887 in het licht gegeven. De bank houdt zitting iederen Zondag-morgen van 12$ tot 1$ en Donderdag-avond van 6 tot 7 uur tot het ontvangen en terugbetalen van gelden. Het bijschrijven der renten geschiedt driemaandelijks. Rente ad 3^ pet. wordt vergoed voor iedere 1, zoo dra de inleg f 5 bedraagt, voor elk maatschappelijk kwartaal. Het bedrag der inlagen is geweest 63350.09, dat der terugbetalingen f 68779.30. Aan de inleggers was verschuldigd aan het einde van het boekjaar met inbegrip der bijgeschreven rente f 236604.46, terwijl de bezittingen der bank eene waarde vertegenwoordigden van f 273187. Het reservekapitaal bedraagt alzoo f 36582.54, tegen f 37729,79% bij het einde van 1886, zoodat niettegenstaande het in 1886 en 1887 afgeschre ven verlies op deposito- en hypotheekrekening de ach teruitgang slech';s f 1147,25% bedraagt en vergeleken bjj het einde van 1885 nog een vooruitgang van f 279,06% is aan te wijzen. Er werd aan rente en huur ontvangen 11667.31, daarentegen aan rente bijgeschreven f 7623.24. De ad ministratiekosten bedroegen 385,50%. Do onvoor ziene uitgaven veroorzaakt door grond- en polderlasten en kosten van onderhoud, waren f 173,77%. De bezittingen bestonden in: hypotheken f 195625; binnenl. eflecten, pandbrieven van hypotheekbanken, enz. f 41432.50 leening aan gemeenten polders en kerk voogdijen 14000; huis en landerijen 6848.50; depo sito^ f 5000; rente te goed f 4479.49; mobilair, spaar bankboekjes etc. f 400; gelden in kas i 5401.51. Het aantal inlagen bedroeg 6329, dat der terugbetalingen 1279. Als nieuwe inleggers werden ingeschreven 273. 243 Boekjes werden geheel afgelost. Aan het einde van het boekjaar bedroeg bet getal inleggers 3543. Het gemiddelde kapitaalaan eiken inlegger verschuldigd, bedroeg op 31 December 1887 66.78. De inlagen zjn verdeeld als volgt2633 niet booger dan f 1 per postzijnde 41°/0 van het gebeel 4671 niet booger daa f 5 of 73%; 5773 niet hooger dan f 20 of 89% BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 21 Juni. Willem Jan Munzebrock en Johanna Catharina Maria Paleari. GEBOREN. 20 Jan Cornelis Z. van Jan Klaver en Petronella Visser. OVERLEDEN. 20 Juni. Geertje Bakker, wed. Dirk Snip, 80 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 18 Juni. Door den Notaris J. VAN LEEUWEN Az. 1.Huis, Ritsevoort 2. Str. H. Lijnbach f 2815,— 2. Pakhuis, Baanstraat 16. Str. G. Bakker 1110, 3. Dito, Oudegracht 161. Str. J. Muis 185, 13 Verhoogd door D. Kos q q. tot 4210, Een der lastigste onkruiden op bouwgronden en in moestuinen is zooais men weet, de kweek. Daar zij zeer lange wortelstokken heeft, kan zij moeielijk uitge rooid worden. Hare vermeerdering geschiedt niet alleen door zaad, maar ook door uitloopers. Door ploegen en eggen wordt de kwaal nog erger gemaakt zij wordt daardoor nog meer verspreidwant de ploeg gaat niet diep genoeg om dit schadelijk onkruid van de lucht af te sluiten. Bedekt men nl. de kweek met een onge veer 35 cent. dikke aardlaag, dan sterft zij zeker. Daar zout alle grassen vergiftigt en zijn werking overigens door het regenwater spoedig zooveel wordt verzwakt, dat het dan nog alleen ais meststof voor het land dienst doet, is men in staat de kweek op tweeerlei wijze te verdelgen, 't zij door haar diep in den grond te bren gen, 't zij door haar met zout of zuur water te behan delen. Dit laatste verkrijgt men door bij 100 deelen water 1 deel zwavelzuur te voegen het is voor de kweek een vergift en tegelijk een bemesting, beter dan zout water. In China maakt men een bijzondere soort kaas, „tao- foo" genoemd, die vooral door de laagste volksklassen wordt gebruikt. Zij wordt op de volgende wijze bereid Men kookt erwten met water tot eene dikke brij, die door een zeef van de schillen wordt ontdaan en welke men vervolgens, door een weinig gipswater bij te voegen, doot stremmen. Het water wordt er daarna uitgeperst en, na toevoeging van de noodige hoeveelheid zout, doet men de massa iu vormen, zet deze in den kelder en behandelt haar vervolgens als gewone kaas. Na eenigen tijd smaakt zij werkelijk als gewone kaas. Amsterdam 20 Juni. Aardappelen. Eriesche Dokkumer Jammen t 1,30 a 1,50, dito Praneker dito f 1,20 a 1,40, Zeeuwsche spuische jammen f 1,20 a 2,50Pruisische Hamburgers f 3 a 3,40, Westlandsche Klei in manden /3a 6,50, Andijker Muisjes 7 a 8nieuwe Malta 0,14 a 0,16 per pond. Aangevoerd 5 versche ladingen. Aangevoerd 195 vette Kalveren f 0,65 a 0,85 per P., 72 Nucht. dito f 5 a 14, 214 vette Varkens f 0,3g a 0,38 per P. Raapkoeken 72 a 83, Lijnkoeken 7,50 a ll, per 100 P.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3