No. 77. Negentigste Jaargang. 1888 Landbouwonderwijs. ZONDAG 2lx JUNI. IN DEN TYPHON. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. i. FBUILLE3TOIST. Zeenovelle van HELENA PICHLER, 4) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COS- TEE ZOON. Langdurige voorspoed brengt onbezorgdheid mee. Immers alles gaat goed niet alleen sedert vandaag of gisteren maar sedert jaren, en er doen zich geen teekenen voor dat het anders zal worden. Waarom zou het niet zoo blijven of liever allengs nog beter worden Er is immers vooruitgang in alles; waarom zou die ophouden of door teruggang vervangen wor den? Wel zijn er enkele zwaarhoofden die beden kelijk bet hoofd schudden en er op wijzen dat alle tijen weertijen hebben en dat in alle eeuwen magere en vette jaren elkander hebben afgewisseld zoodat men in tijden'van voorspoed dient bedacht te zijn op tijden van tegenspoed, en nooit mag vergeten dat op den vloed vroeger of later eb moet volgen. Maar zwaarhoofden zijn er altijd geweesten de groote menigte is steeds weinig geneigd op hunne waarschu wingen acht te slaan. Daarbij komt, dat de winnende hand mild is en velen bij die mildheid belang hebben. Zal men den kooplust doen verflauwen door te spre ken van de slechte tijden die komen kunnen Zal men door een bedrukt gelaat te toonen de bezitters van het gewonnen geld weerhouden het in nieuwe ondernemingen te steken Neen er moeten zaken gedaan, er moet gekocht en verkocht worden; dat brengt leven en verkeer mee en brengt velen welvaart of brood. Is het te verwonderen dat de onbezorgd heid dikwijls in zorgeloosheid ontaardt Van langdurigen voorspoed konden gedurende vele jaren in ons land landbouw en veeteelt gewageuen onbezorgdheid en zorgeloosheid zijn ook daarbij niet uitgebleven. Stijgende prijzen van alle producten hadden stijgende prijzen van land ten gevolge, en die land kocht met eigen of opgenomen geld kon er tamelijk zeker van zijn dat hij bij verkoop een hoo- geren prijs zou kunnen bedingen. Maar die tijden liggen reeds lang achter ons. Spoorwegen en stoombooten zijn er in geslaagd de grantn uit Noord-Amerika en Indië in Europa zelf met de Europeesche granen te doen concurreeren, en onze zuivelproducten hebben op de buitenlandsche markten de vlag moeten strijken voor die van andere landen. Daling van prijzen was daarvan het onvermijdelijk gevolgen reeds sedert eenige jaren verkeeren landbouw en veeteelt in een gedrukten toestand. Wat is er te doen om daarin verbetering te brengen? was de groote vraag, die in (Slot.) „Kapitein ik stel my te uwer beschikking"had de Duitscher geroepen. „Goed Goed De man aan het roer moet worden vastgebonden, zoodat hij niet weggespoeld kan worden, zorg gy daarvoor." En Walter Iversen werkte als een gewoon matroos. Nog konden de krachtige mannen, eehte zeelieden bIb zij waren zich staande houdenwanneer zij een vast steanpunt hadden. „Wat is dat vroeg Iversen. „Een typbon", antwoordde de kapitein zijn mond dicht aan Ivereen's oor leggende en zich stevig vast houdende met het gelaat naar den storm gewend wees de zeeman zijwaartg over zijn rechter schouder. „Daar ligt het centrum". In de aangewezen richting lag laag aan den horizont, cnbewegelijb, een bank van blauwzwarte wolkenmet zwavelkleurige streepen er door heen. Alle andere wolken joegen rusteloos en met woeste haast voort boven de brullende gol ven. Vroegtijdig bad de kapitein het schip in den wind laten leggen, de eenige plaats, waarop een schip in staat is, het best den typhon te weerstaan. Nu lag bet in een hoek van 40 graden in het waterde kop pen der hol en woest door elkander loopende golven braken er overheen in het hout en de touwen van de tuigagie huilde de aangroeiende storm met een ontzag- gelijk geweld en schndde woedend aan al hetgeen was vastgemaakt. Daarbij regende het en de met razende vaart voortgezweepte droppels veroorzaakten eene bran dende pijn aan de huid, waar die er door getroffen werd. de eerste plaats de belanghebbenden, de maatschappijen van landbouw en soortgelijke vereenigingen zich stelden. Wat heeft de Staat te doen? was de vraag, waarop de Regeering het antwoord wenschte te vernemen van de Landbouwcommissiedie in het laatst van 1886 door haar werd benoemd, en reeds omtrent verschil lende ouderwerpen verslag heeft uitgebracht. Verschillende middelen zijn door de Landbouwcom missie aanbevolen. Zij betreffen het landbouwonderwijs, het landbouwcrediet en maatregelen tot wering van bedrog en oneerlijke praktijken in den handel. Wat het eerste onderwerp betreft, kan niet ontkend worden, dat bet onzeu landbouwers in sommige opzichten aan voorlichting ontbreekt, die zij zich zeiven of niet of althans zeer bezwaarlijk kunnen verschaffenen dat het landbouwbedrijf niet overal met de kennis van zaken, met de verbeterde werktuigen en met toepassing van de verbeterde wijze van bereiding wordt uitge oefend, die noodig zijn om aan de vreemde mededin ging het hoofd te kunnen bieden en van den grond en uit het vee te halen wat er uit te halen is. De land bouwer en veehouder moet meer gelegenheid hebben om de zaden, de mestspeciën en het veevoeder, die hij gebruiken wil, te laten onderzoeken, om te kunnen weten waarvan hij den rijksten oogst, het beste grasgewas, het beste vee kan verwachten; daartoe moet daaren boven de grond zelf onderzocht kunnen worden om te weten voor welke gewassen hij het geschiktst is en vooral aan welke meststoffen of aan welke bear beiding hij behoefte heeft. Wel hebben wij voor dat onderzoek, een proefstation aan de Rijkslandbouwschool te Wageuiugeu waarvan meer en meer gebruik wordt gemaaktmaar dat is niet voldoende voor het ge heele laDd. Het kan niet worden uitgebreidzonder dat de deugdelijkheid der onderzoekingen er door lijdt Daarenboven is het voor de meeste landbou wers te afgelegen zij moeter.- een proefstation meer in de buurt kunnen vinden. Zijn er proefstations in verschillende streken van het land, dan leert de land bouwer (iaarenboveu het doel dier inrichtingen beter kennen en het nut er van waardeeren. Wat hij er van hoort en ziet zal hem vertrouwen inboizemen, hij zal de personen die aan het proefstation werken, kunnen ontmoeten en spreken, Dat zal voor beiden een voordeel zijn. De een zal leereu begrijpen wat hij eigenlijk moet laten onderzoeken; de ander, waarvoor het onderzoek moet dienen en waarop het daarbij voornamelijk aankomt. Zoo eerst zullen deze inrichtingen voor den landbouw van groot nut kunnen zijn, eu zal er ook meer en meer gebruik van ge maakt worden. In België zijn er zeven of acht; laat er in ons land vooreerst ten minste drie zijn, meende de Landbouwcommissie laat het proefstation De hemel was ééne loodkleurige massaen de zee in woede ontstokenwerd door den storm met den hemel tot één geheel gemaakt. Menschelijke zintuigen vermochten niets meer te onderscheiden. De kapitein had de equipage op het aohterdek ge plaatst onder de beschutting van de zeilschans kro pen de lieden langs het dekom in de nabijheid van hunnen leider en meester te komen die door het ver trouwen dat hij hun wist iuteboezemenhunne hoop levendig hield. Walter Iversen zocht de vrouwen in de kajuit op. De maleische bedienden lagenia deu versten boek, met het gelaat naar beneden, plat op den grond; Ellen Howard echter o, wonder! had bare blanke armen krampachtig om den hals van den armen Jimden verachten Chineesgeslagen. De goede jongen hield zich met zijne last stevig staande geruststellend en toch met schroomvalligen eerbied gleed zijne hand over het hoofd der beangstigde vrouw. Nader gekomen, trachtte de Duitscher Ellen's vingers van den hals van den Chinees los te maken een angstkreet klonk van hare lippenzoo scheldat hij zelfs boven het getier van den storm uitklonk. „Arme mevrouw", fluisterde Iversen. En nu nam hij baar in zijne armen, droeg haar naar de door de kajuit loopende bezaansmast en trachtte haar hieraan met een door Jim verschaft stuk touw vast te binden. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk. Boven op dek waren in- tusschen hevige verwoestingen aangerichtde met ket tingen, door de spiegaten, bevestigde zeilschans was weg gerukt het dwarsscbot van de bak weggeslagen eu alles wat aan en onder de bak zich bevond was reeds over boord gespoeld, eeue ontzettende golf drukte nu de stuurboordzijde van de kajuit in eu de zee had den weg naar de kajuit vrij. In een oogenblik stond zij onder water duizenden voorwerpen meu belen, kleederen, instrumenten, dreven in woeste wan orde door elkander totdat een golf ze er uitdreef. Bij het instorten der kajuit kloDk een tweede angst kreet met een uitdrukking van waanzin op het gelaat te Wageningen zorgen voor de behoeften van Gelder land en Overijsel eu toezicht houden op de overige proef stations, maar dat er ten minste nog één worde opgericht in het noorden des lands, vooral voor onderzoekingen in het belang van veevoedering en zuivelbereiding, en één in het zuiden waarbij het onderzoek in het be lang van den beetwortelbouw en andere handelsge wassen hoofdzaak moet zijn. Behalve deze inrichtingen tot onderzoek en inlich ting in het belang van den landbouwwenscht de Landbouwcommissie uitbreiding van het onderwijs voor laudbouwers. De Rijkslandbouwschool te Wageningen is in twee afdeel'ngen geplitst. De afdeeling voor aanstaande landbouwers die hun bedrijf op groote schaal wensehen uit te oefenen en daarom behoefte hebben aau een meer wetenschappelijke opleiding, wil zij in hoofdzaak onveranderd laten; mociit de leertijd, die thans over drie jaren looptmet een half jaar verkort kunnen worden, het zou naar hare meening een niet onbelangrijk voordeel zijn. Daardoor zou een geheele zomer vrij vallen, die uitsluitend aan de praktijk kon worden gewijd. De tweede afdeeling is bestemd voor de opleiding van den zoou van den gewonen landbouwer die zijn bedrijf op kleinere schaal uitoefent. Ten aanzien van deze afdeeling maakt de Landbouwcommissie drieërlei opmerkinge.i waaraan zij hoopt dat door de Regeering gehoor zal worden gegeven In de eerste plaats moet het onderwijs eenvoudiger worden Er zijn te veel vakken van onderwijs en te veel leeraren. De omstandigheid dat beide afdeelingen aan dezelfde sehool zijn verbonden, heeft er natuurlijk toe geleid dat zooveel mogelijk in beide afdeelingen door dezelfde leeraars onderwijs wordt gegeven Dat geeft ongetwijfeld besparing van kosten; maar aan den anderen kant heeft het dit nadeelig gevolg, dat de leeraren geroepen om aan de hoogere afdeeling een meer wetenschappelijk onderwijs te geven te veel uit het oog verliezen de eenvoudiger leerwijze die aan de lagere afdeeling gevolgd moet worden. Daarom wenscht de Landbouwcommissie groote afscheiding vau de beide afdeelingen, en acht zij het van belang dat het onderwijs in de lagere afdeeling aan een kleiner getal leeraren wordt toevertrouwd die, met inkrimping van het aantal vakken zich bepalen tot hetgeen waaraan de kleinere landbouwer behoefte heeft eu hun onder wijs geheel daarnaar inrichtingen. In de tweede plaats is het onderwijs voor de leer lingen van deze afdeeling, of liever voor hunne ouders, te duur. Het verblijf aan de school met kost en inwoning moet niet meer kosten dan f 250 's jaars. De leerlingen der hoogere afdeeling kunnen wel een onderkomen bij particulieren bekostigen. keek Ellen in den chaos. Walter Iversen echter nam haar op zijne armen en droeg haar, door nieuwe golven overgoten uit de verwarring die beneden heersebte de naar boren leidende trap op. Jim met de zorg voor de beide meisjes zich belastendevolgde zijnen meester. Zij hurkten op de trap neder. Ellen's gelaat rustte op Walter's borst. Beneden hen zee de golven namen alles mede boven hen zeerondom niets dan bruisend waterdat op alles met schier onweerstaan baar geweld aandrong. „Sterven sterven riep Ellen en wierp de armen in de hoogte. „Niet sterven wij leven en zullen leven". Deze woorden werden met kalme stem gesproken. Zy voelde den adem van eenen mond aan haar oor, zij meende eene goddelijke boodschap te hooren. En alsof zij zich moest overtuigen vanwaar de stem ge komen was, zoo vragend ernstig keek zij in het dicht over haar heen gebogen mannelijk gelaat. Walter Iversen was kalm, geen spoor van vrees; waarlijkhij glimlachte en toch luister een nieuwe toou in den woedenden chaos, eeD kraken, een knetteren als van geweervuurhaar blik vroeg weder „moeten wy sterven en dubbel vast klemde zij zich aan haren beschermer. „Daar brak eene mast," zeide Walter Iversen en hij glimlachte even kalm als te voren en drnkte de vrou welijke gestalte tegen zich aan. Jim en zijne donkere beschermelingen mompelden gebeden. Door de kracht van den orkaan vast in het water gedrukt, siddert het schip nu als in doodstrijd als schuim stort het water er over heen het is niet meer te onderscheiden wat wolken en wat zee is. „Zijt gij niet bang kreet Ellen bij eene nieuwe uitbarsting der elementen. „Neen „Waarom zijt gij niet bang?" vroeg zij, als eendoor angst gepijnigd kind. „Omdat ik de natuur versta."

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1