atUrlci. ^tabs-lSericfitea. Door het stedelijk muziekkorps zuilen op Zondag 24 Juni 1888, des avonds 7 uur, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd Aan de bad- en Zweminrichting alhier zijn van 16 tot en met 22 Juni genomen 403 buiten baden waarvan 74 door dames61 door onver- mogenden en 13 door jongens-weezen. jfLanrfcï- cu fteutrsbcvicfttcu. In de derde plants wenscht de Landbouwcoanmissie, dat op meer plaatsen in ons land landbouwscholen worden opgericht op den Toet van de lagere afdeeling der school te Wageningen. Juist aan deze soort van onderwijs heeft de zoon van den gewonen landbouwer behoefte. Vakscholen en winterscholen, die de com missie tevens aanbeveelt en hoogst wenschelijk acht kunnen deze scholen niet vervangen. Een vakschool moet de praktijk in een bepaald vak van landbouw zuivelbereiding, tabaksteeltboschbouw enz. trachten te verb: teren voor jongeren en ouderen, voor hen die vroeger landbouwonderwijs hebben kunnen genieten en die daartoe geen gelegenheid hebben gehad; een win- terschool moet de vakschool aanvullen met de noodige theorie; wat op de vakschool wordt gedaan, moet op de winterschool worden verklaard en toegelichtmaar die een degelijk landbouwer wil wordenmoet een landbouwschool bezoeken. De ondervinding in Duitsch land heelt geleerd dat daaraan steeds meer behoefte wordt gevoeld. Zoo zal het bij ons ook gaau maar dan moet daarvoor niet alleen te Wageningen gelegenheid bestaan. Dat is voor vele landbouwers te ver. Zij verliezen hunne kinderen liever niet uit het oog maar houden hen gaarne meer in de buurt, op een plaats waar zij meer bekend zijnwaar zij keunissen hebben of zeiven wel eens komen Die nieuwe scholen zullen zeker wel iets kosten maarzegt de Land- bouwcommissie men vergete nietdat aan de hoo- gere burgerscholen leeraars zijn verbonden die in vele vakken ook onderwijs kunnen geven aan aanstaande landbouwers, en werkplaatsen en verzamelingen worden gevonden waarvan zij gebruik kunnen maken. Maar wat wenscht de Landbouwcommissie nog meer Een medewerker van het Dgbl, van Z.-H, en 's-Gr. heeft sir Morel] Mackenzie toen hij zich te 's-Graven- hage bevond, geïnterviewd en geeft van dat onderhoud in zijn blad het volgende verslag Sommige duitsche bladen melden dat by uw vertrek uit Berlijn, verscheidene geneesheeren van den overleden Keizer aan het station tegenwoordig waren om u uit geleide te doen andere integendeel dat ze door hunne afwezigheid schitterden. Wat is in dezen de waarheid? „Bij mijn vertrek uit de duitsche hoofdstad waren eenigen mijner collega's aanwezig om mij vaarwel te zeggen. Mijne verhouding tot dezen is sinds professor Bergmann niet meer deelnam aan onze consultation steeds van vriendschappelijken aard geweest, Bergmann is als de aanstoker te beschouwen van de tusschen ons gevoerde twisten. „De partij van de Kreuzzeitung heeft steeds met leede oogen eene eventueele troonsbeklimming van Frederik III gadegeslagen. En toen deze toch plaats had, zocht zij haar te neutraliseeren door een Regentschap. Indien door mij was toegegeven dat de overleden Vorst aan kanker lijdende was, zou het instellen van een Regent schap wellicht niet tot de onmogelijkheden hebben be hoord." Dr. Mackenzie zinspeelt hier op een artikel in de Pruisische Constitutiewaarbij een Regentschap ver plichtend wordt gesteld wanneer de regeerende Vorst aan een ongeneeslijke kwaal blijkt te lijden. Reeds meermalen is in de bladen het vermoeden geuit dat dr. Mackenzie ter wille van Keizer Friedrichs gemalin, zijne laudgenoote, de verklaring weigerde te geven dat het kanker aanwezig was. Is het thans ook uwe meening, dat 's Keizers ziekte kanker was en niet, zooals ik wel heb hooren fluisteren, eene even gevaarlijke doch andere kwaal „Ik heb nooit beweerd, dat het iets anders dan kanker was. Wel heb ik mij te San Remo er niet tegen ver zet, toen des Keizers lijfarts hem eenigen tijd behandeld „Zij is vreeselijk vreeselykriep de arme vrouw weder uit. „Leer haar verstaan en gij zult haar liefhebben." „Liefde 1 LiefdeJou heb ik liefVerlaat mij niet I" fluisterde Ellen zacbt en Walter drukte haar vast in de armen en gaf een kus op haar klam voorhoofd. Id ontzettende massa's stortten zich de golven over het schip. Reserveplanken, booten, vaten alles werd stukgeslagen of weggerukt de fokkemast was reeds prijsgegeven en nu moest ook de groote mast gekapt wordenom het gevaar van kenteren te voorkomen. Aan de eene zijde werd het touwwerk doorgehakt nauwelijks waren hiermede eenige steunpunten weg genomen toen de reusachtige ijzeren mast als speel goed in de hand van den typhon dicht boven dek afbrak, niet alleen touwwerk, stangen en houtwerk mede slepende, maar ook de laatste boot verpletterende en een groot gat in het dek slaaude. Dertig handen tegelijk kamp ten tegen de woedende elementen, om de „Wodan"van wrakstukken te bevrijden, die, werden zij niet weggenomen, het gevaar van zinken verhoogden. De gatendoor den val van de mast in het dek veroorzaaktmoesten zoo spoedig mogelijk worden gestopt. De mannen streden als één man. Twee matrozen door nederstortende stukken getroffenwerden doodgeslagen en door de golven weggespoeld. Walter Iversen en Jim traden in hunne plaats. De vrouwen nu ook vastgebonden zoodat zij niet anders dan de armen konden bewegen, hadden het schouwspel voor oogen menschenkracht tegen natuurkracht. De orkaan had zijn toppunt bereikt. Na vier en twintig uur was het een geheel ander tooneel. Met even scherpzinnige als kalme berekening had de kapitein het centrum van den wervelstorm we ten te ontwijken. De „Wodan", een wrak zonder masten, maar nog stuurbaar, bescheen de Indische zee. Vreedzaam, in lachend blauw, golfde de zee; het onge lukkige schip geleek eeu reusachtige, kale lijkkist, die, log schommelend, in zonderlinge tegenstelling was met de tot opgewektheid stemmende kalmte der zee. Op de schom melende kist huisde een hoopje menachen, niet in werke- looze wanhoop maar in het opwekkende gevoel van hoeft als leed hjj aan de door u bedoelde ziekte; doch sedert Februari .stond het bij ray vrijwel vastdat wij met kanker te doen hadden- Men heeft na dien tijd veel gesproken over de wenschelijkheid om den Keizer eene operatie te doen ondergaan ik heb daar steeds tegen geijverd daar ze hoogst gevaarlijk is en meestal met doodelijken afloop gepaard gaat." Op dit oogenblik bracht een bediende de lamp binnen; dr. Mackenzie gat deze toen in zeer zuiver Duitsch eenige bevelen. Welke taal spreekt gij gewoonlijk met uwe oollega's? „Meestal Duitsch.. ..De aanwezigheid des kankers is dan ook gebleken bij de lijkopeningof lieverlijk opening kan men het eigenlijk niet noemen daar het post mortem onderzoek zioh bepaald heeft bij de opening der keel. Ook aangaande die lijkopening hebben onjuiste berichten geloopen. De overleden Keizer zoowel als de tegenwoordig Wilhelm II en de Keizerin hadden zich tegen een post mortem onderzoek verklaardevenzoo Keizerin Victoria. Men heeft echter gezwicht voor over wegingen van juridieken en historischen aard: De usance schijnt een dergelijk onderzoek te vorderen. Hebt gy weieens van de zijde van het publiek on aangenaamheden ondervonden „Zeer zelden integendeeltoen men den Keizer uit San Remo zag terugkomen, aanschouwde men in plaats van een doodelijk zieke, zooals men naar aanleiding van tal van onrustbarende telegrammen verwacht had een krachtig en gezond persoon. Vandaar weerklonk steeds een „Hoch Mackenzie 1" waar ook ik mij soms in het openbaar vertoonde. Het is ook eene onwaar heid dattoen uit een drietal geneesheeren eene keuze gedaau moest worden om de behandeling des Keizers te leiden Keizerin Victoria alle mogelijke moeite zou hebben aangewend voor mijne benoeming. Deze is door den kranke geheel uit eigene vrije beweging ge schied. Wel heeft naderhand de Keizerin mij van hare teleurstelling doen blijken dat zij mij niet eerder geroepen had." Eenige duitsche bladen berichten dat Keizerin Victo ria zich te Hannover, andere dat zij zich te Wilhe'mshöhe bij Kassei denkt te vestigen „Daaromtrent is mij niets bekend. Men heeft ook beweerd dat dr. Hovell in dienst dier Vorstin zon blijven hoewel ik zoo goed ais zeker weet dat ook hij over eenige dagen Berlyn gaat verlaten." Onlangs overleed in de gevangenis te Pentoville Engeland een arme drommel, die om een licht ver grijp tot eenige maanden hechtenis was veroordeeld. De dood van den ongelukkige moet worden toegeschre ven aan de slechte behandeling, welke bij gedurende zijn kort verblijf in den kerker heeft ondergaanen vooral aan de marteling van den tred-molen, die de misdadigera tijdens de eerste dertig dagen van hun ge- vangeni8scbap moeten lijden. De Jury heeft bij de laatste zitting van het gerechts hof te Londen verlof gevraagd en verkregen om te Pentonville een onderzoek in te stellen en in een schrijven, gericht aan de voornaamste bladen, beschrijft het hoofd dier jury de afgrijselijkheden waarvan hij getuige is geweest. De tred-molen is een kolossaal rad in tien afdee- lingen gescheiden, dat door tien gevangenen, die el kander niet kunnen zien wordt rondbewogen. Met hun handen geketend aan een ijzeren staaf, die boven hun hoofd is bevestigd, moeten zjj met hun voeten de helsche machine in beweging houden, zonder dit eek hoorn-werk een oogenblik te kunnen staken daar de mekaniek hen anders beide beenen zou verbrijzelen. Esn andere pijniging is het houten bed (plankbed) dat den gevangene gedurende de eerste dagen van zijn hechtenis tot rustplaats strekt. Het houten bed is een breede plank van 60 duim die 20 duim boven den grond is geplaatst. Hierop mag de ongelukkigeuitgeput door bet voortdurend nieuw leven bij frisschen arbeid. Planken werden aan- gespijkerd en gaten gestopt, met de pompen werd gewerkt en de kajuit schoongemaaktde kapitein was voor en achter op het schip en overal te gelijk hier aan vurende daar prijzende. Midden onder de matrozen bevonden zioh ook Walter Iversen en Jim, de Chinees, met spijkers en werktuigen in de handenzoo komt de ware broederschap aan den dag. Eenige van de matrozen lagenongeschikt voor den arbeid met ge broken of verbrijzelde ledematen nedertot dezen behoorde ook de eerste stuurman. Het eerste werk van den kapitein was, dezen ongelnkkigen leniging te verschaffen. Met de meest primitieve verbandsmiddelen ging hij van den eene naar den andere, om de ten deele hoogst ernstige kneuzingen te verbinden en de pijnen der gekwetsten te trachten dragelijk te maken. Daarbij had hy de bereidwillige hulp van eene zachte, sehoone handvan Ellen Howard. Vanwaar had die vrouw verBtand van ziekenverpleging Zij was niet bang om bloed te zien zij hield met vaste hand den gebroken arm of den verbrijzelden voet vast. Zij legde compres- sen op bet hoofd van den bewustelooze en bette het gewonde hoofd van een ander in haar schoot. Mevrouw Ellen's bleek gelaat teekende meermalen de gevolgen van de groote inspanning. Deze dreigde haar te sterk te worden. Voorzichtig bracht de kapi tein haar naar een beschut plekje op het schip en ging toen heen, om Walter Iversen te roepen. „Ga naar haar toe, zij is eene voortreffelijke vrouw." Walter vond hare bedienden reeds bij baar, die met bet een of ander bezig waren. Zij sloeg de oogen op en zond de meisjes wegom met hem alleen te zijn. Nog aarzelde hij, de hem toegestoken hand te vatten. „Versmaadt gij my?" riep Ellen met een hoogen blos. Toen viel hij voor haar op de knieen en riep uit: „Hoe is net mogelijk „Ik heb leeren vreezen en lief hebben 1" fluisterde Ellen. „Hoi hoHoi hoschip in het gezichtriep eene stem en met een twaalftal mannenstemmen klinkt het over de blauwe zee: „De Heer des Heeren zij geloofd EINDE. loopen in den tredmolende doodmoede leden uit- - strekken. Geen matrasgeen stroozak geen oorkussen, alleen een dun lakendat zeer onvoldoende tegen konde beschutvindt men op deze brits. Het voedsel dat aan de gevangenen wordt verstrektis juist voldoende om te verhinderen dat men van honger omkomt. Het hoofd der jury oordeeltdat aan deze wreed heden een einde moet komen. Keizer Frederik was de eerste vorst uit het huis Hohenzollerndie zoo korten tijd regeerde. In den regel leefden de vorsten uit dit huis geruimen tijd. Den kortsten regeeringstyd vinden wij onder de pausen. Pans Antonius regeerde slechts een maand Sixtus II werd op den eersten dag van zijn paus schap verslagen. Markus heerschte van Januari tot October 336, Sabianus van September tot Februari, Sironius van Januari tot Februari Valentinus vau Augustus tot September, Damasus II van Juli tot Augustus, Coelestiuus van October tot November, Mar cellus van April tot Mei, Urbauus VII van 15 tot 27 SeptemberInnooentinus IK van 29 October tot 30 December, L'O XI van 1 tot 28 April. Van de Ro- meinsche keizers regeerde Otto van Januari tot April, Tacitus van September tot AprilFlorianus van April tot Juli. Onder de Duitsche keizers, hebben het kortst geregeerd Aibrecht II (van 1438 tot 1439) en Leopold II (van 1790 tot 1792). Van de Russische heerscbers regeerde Peter III vau Januari tot Juli 1762, toen hy vermoord werd. Van de engelsche koningen viel Harald na een regeering van negen maanden in den slag bij Hastings. Den 21 is door het provinciaal bestuur te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed bet bouwen eener woning voor den brugwachter en voor den brugknecht bij de Schermeervlotbrug alhier, geraamd op f 7250. Laagste inschrijver de heer C. N. Vlaming te Schagen voor 7169. De staatscommissie voor het practisehe apothekers examen in 1887/8 heeft den 21 het diploma van apo theker uitgereikt aan de heeren Everard Marie Johannes Conijn, geb. alhier en Jacobus Johannes Bots, gob. te Hoorn. Aan de leden der afdeeling Alkmaar van de Maatschappij van Weldadigheid wordt mede gedeeld dat de inwijding der Gerard Adriaan van Swieten Boschbouwschool te Frederiksoord zal plaats hebben 9 Juli e.k. Alsdan zal tevens de gelegenheid worden opengesteld voor de leden der Maatschappij, dia zulks verlangenom een rijtoer te maken door een belangrijk deel der kolonie, terwijl, ingeval tijdig wordt kennis gegeven, zal worden zorg godragen voor rijtuigen van Steenwijk naar Frederiksoord bij aankomst der treinen 11.28 en 12.35 uur 's vm., en van Frederiksoord naar Steenwijk tegen bet vertrek der treinen te 9.11 en 9.32 uur. De leden der afdeeling Alkmaar die by deze plechtigheid tegenwoordig wenschen te zijn, en van deze bijzonder gunstige gelegenheid om met de instellingen der Maatschappij bekend te worden, willen gebruik maken, kunnen daarvan uiterlijk vóór 30 Juni e.k. mededeeling doen aan den heer mr. F. F. Karse- boom, secretaris der afdeeling, onder opgave of al dan niet zal worden deelgenomen aan den gemeenschappe- 1 ijken maaltijd te Frederiksoord a 2.50 het couvert, en of verlangd wordt, dat voor logies zal worden gezorgd. 1. „Cornelius-Mar^ch" tan, F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Ouverture vau de opéra „Zampa ou la fiancée de marbre" v. F. Hérold. 3. schoner Mai'*, Walzer v. Joh. Strauss. 4. Potpourri op motieven van de opéra's „les deux Foscari", „Ie Trouvère", „Jerusalem", et les Yêpres siciliennes v. G. Veröi. 5. „Festival-Ouverture'^ v. Leutner. 6. a. „Adagio de la sonate pathétique" v. L. v. Beethoven b. „Die Nachtigal", Fantasie Polka voor picolofluit solo v. Ed. Mollenhauer. 7. „Musika- lische Erinnerungen", Potpourri v. E. Cnrth. 8. „En revenant de la revue'', polka marche, arr. van Aken. BURGERLIJKE ST AND. ONDERTROUWD. 21 Juni. Cornelis Velzeboer en Cornelia Maria Diepen. Jan Bolding, te Hoorn, en Petronella Winkelalhier. Frederik Johannes Vaske, te Zwolle, en Maria Elisa beth van Daalhofïalhier. GEBOREN. 21 Juni. Pieter Lucius, Z. van Mr. Adrianus Petrus Hendrik de Lange en Jacoba Elisabeth Wentholt. 22 Hendriea Margaretha, D. van Andriea Wallaart en Geertje Jonker. Gerrit, Z. van Dirk Smit en Jansje Veldman. Johanna CatharinaD. van Johannes Matthijs van der Steijlen en Johanna Hendrika Zoet. OVERLEDEN. 22 Juni. Aagje Brandsen, wed. Bernardus Sanders, eerder wed. van Abraham van den Berg67 j. Alkmaar 22 Juni. Kleine Kaas gras 1 32, Commissie gras t 30,50, Middelbare gras f 31,50, aangevoerd 668 stapels, wegende 179463 P. Ter graanmarkt aangevoerd 108 mudden. Tarwe f 7,25, Rogge f 5, Gert chev. t 4,75, Haver 13, Bruine boonen /II a 12. Alkmaar 23 Juni. Aangevoerd 16 Paarden t 70 a 250 22 Koeien en Ossen 80 a 16032 nucht. Kalveren /5a 16, 1 Ezel 20 91 Schapen t 11 a 22, 181 Lammeren 5 a 11,50, 51 magere Varkens 13 a 16, 278 Biggen /4a 8,50, 12 Bokken en Geiten f 4 a 9, 1 klein Bokje, Boter per kop ('s middags 12 uur) /0,75 a 0,80. Eenden-eieren 2,90 per 100. Amsterdam 22 Juni. Aardappelen. Friesche Dokkumer Jammen 1,70 a 1,90 dito Franeker dito 1,45 a 1,70Zeeuwscbe spuische jammen 1,70 a 2,60, Pruisische Hamburgers 3

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2