BE BEU BES HUIZES. No. 78. Negentigste Jaargang. 1888, WOENSDAG 27 J U NI. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel (Bcbcclte. SCHUTTERIJ. DUITSC HL AND. De Keizer heeft zjnen broeder' piins Hendrik, benoemd tot kommandant van het pant- serfregat Hobenzollern. PBUILLETON. Novelle van KAREL WARTENBURG. FRANKRIJK. Da ministerraad is den 23 tot de slotsom gekomeD, dat de tegenwoordige omstandigheden niet vergunnen den terugkeer van den hertog van Au- male, waarop door de huishoudelijke tommissie van de ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS TER ZOON. Bij den commissaris van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bankbiljet. BURGEMEESTER en WETROUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat als gevolg van het aan den heer D. DORBECK bij raadsbesluit van 25 April 1888 opzijn verzoek met ingang van 1 Juli a s. verleende eervol ontslag als stads-heelkundige, met ingang van 1 Juli as. de heelkundige armendienst in de wijken A B en E zal worden waargenomen door den stads-heelkundigeden beer A. A. GOUWE, thans werkzaam in de wijken C D en E en in de wijken C D en E door den heer dr. W. C. MEN- SONIDES door den gemeenteraad tot stads-heelkundige be noemd bij besluit van 30 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 23 Juni 1888. De Secretaris, NUIiOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de commissie voor de schutterij op Dinsdag 10 Juli aanstaande, 's namiddags te 6 uren preciesten raadbuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere re' clames tegen den dienst bij de schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling van broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 26 Juni 1858. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Keizer Wilhelm II zal zich met zijne gemalin eerst in het najaar tot Koning eu Koningin van Pruisen laten kroneD. Volgens de Berlynsche Post heeft dr. Mackenzie te San Remo, Cuarlottenburg en Friedrichskroa eene be looning van f 900 per dag ontvangen, dat met bet voor vroegere diensten reeds ontvangene eene som van f 150.000 uitmaakt als belooning gedurende de geheele ziekte van den Kroonprins en Keizer Erederik. De bondsraad heeft het voorstel der regeeiing van Saksen, om voor Leipzig en omstreken de sociaiiaten- wet een jaar te verlengen, aangenomen. De rijkskanselier heeft den 21 bij den Bondsraad verklaringen afgelegd waaruit blijktdat de Keizer doordrongen van de grooteop hem rustende verant woordelijkheid de regeeringstaak aanvaardt als den door God geroepen opvolger van zijn grootvader en vader en in het vertrouwen op het met zijne bondgenooten Uit het Hoogduitse b. i) Een jonge man e» eene jonge vrouw zaten, op eenen kouden februarimorgen tegenover elkander aan het ontbijt, in een overdadig weelderig ingericht vertrek, waarin eene gezellige warmte heerschte. Zij zaten druk te schrijven en te rekenen op lange strookjes papier. „Ben jij klaar, Hendrik vroeg eindelijk de jonge vrouw, zich oprichtende, „ik kan met mijne rekening niet klaar komen", lachte zij vroolijk, „ik was op sehool al niet sterk in het optelleD." „Des te beter kunt ge aftrekken, Adalief", antwoordde haar man op eigenaardigen toon en met een glimlach, die in twijfel lietof hetgeen hij zeide scherts of lichte ironieeen verwijt was. Maar neen, een verwijt was het nietwant zijne oogen rustten met dweepende teederheid op de jonge, schoone vrouw, wier frisch, bloeiend gelaat door een rijken vloed van koolzwart baar omlijst wasterwijl hare oogen dat schoone, heldere blauw hadden, zooalB men het slechts bij blondines, zeer zelden echter ook bij brunettes aantreft. „Ik vind toch het rekenen in het algemeen, ver velend. Maar, zeg eens hoaveel je bij elkander gekregen hebtmerkte de jonge vrouw, glimlachend, op, terwijl zij licht gaapte. „Twee honderd veertig gulden zeide hij zuch tend „Wanneer er echter twee gangen en de champagne afvallen", voegde hij er bij op een toon gesloten verdrag. Hij rekent bij het vervullen zijner grondwettige plichten op de vriendschappelijke gezind heid en de bereidwillige medewerking der bondsvorsten en der vrije steden. Hij beschouwt als zijn eersten plicht de handhaving dor grondwetde bescherming van het rijksgebied en de waarborging van de rechten der be volking. Wat de staatkunde tegenover het buitenland betreft, zal hij denzelfden weg volgen, welke aan zijne voorgangera de genegenheid der rijksvorsten en het ver trouwen van het buitenland heeft verzekerd in dien zin, dat zij in een sterk duitsch rijk een waarborg zien vau het behoud van den vrede. De Keizer verliet den 21 des namiddags tegen 6 uur met zijne gemalin Potsdam en kwam te kwart voor achten per stoomboot te Charlottenburg aan, van waar zij zich in een met vier paarden bespannen open rijtuig naar Berlijn begavenvergezeld van den adjudant- generaal en den vleugel-adjudant. Langs een gedeelte van den weg werden zij voorafgegaan en gevolgd door twee compagnieën der lijfwacht in groot tenue, Langs den geheelen weg juichte eene tallooze menigte hen toe. De Keizer beantweordde de groeten vriendelijk doch op zijn gelaat was ernst te lezea. Te half negen kwamen zij op het koninklijk slot aan. Rijksdag. Den 21 heeft de opening in de Witte zaal van het koninklijk slot plaats gehad. De Keizer, voorafgegaan door al de hofdignitariesen, als, generaal Hüllessemmet het ontbloote rijkszwaardgeneraal Strubberg met den rijksappel; generaal Stiehle met den schepter, de groatkamerheer Stolberg-Wernigerode met de kroon; veldmaarschalk Biumenthal met de rijksbanier, trad de zaal binnen omgeven door de te Berlijn aan wezige regeerende vorsten, alsde Koning van Saksen, de Kroonprins van Wurtemberg (de Koning is ziek), de prins regent van Beieren, de groothertogen van Baden en Hessen de koninklijke en andere prinsen en plaatste zich op den troon. De regeerende vorsten schaarden zich rechts van den troon voor de tribune der Keizerin, die met den Keizer vooraf eene godsdienstoefening in de slotkapel had bijgewoond terwijl de koninklijke en andere prinsen links van den troon stonden. In het begin der troonrede werd gewezen op de treurige verliezen, door het keizerlijk Huis geleden. De Keizer zal steeds de voorbeelden van zijn groot- vader en vader volgen en handelen op dezelfde wijze, waardoor Keizer Wilhelm I zich het vertrouwen zijner bondgenooten de genegenheid des volks en de waar deering der andere mogendheden heeft verworven. Zijne taak ligt in de militaire en staatkundige beveiliging van het rijk, de handhaving en tenuitvoerlegging der rijks wetten, in de eerste plaats de handhaving der grondwet en der rechten, welke deze aan de wetgevende lichamen en eiken duitscher waarborgt. De Keizer sluit zich volkomen aan bij de kon. bood schap van 17 November 1881 betredende de zorg voor en de bescherming van de werklieden. Hij acht zich verplicht de staatkundige en maatschappelijke ontwik keling des rijks binnen de grenzen der wet te bevor dat het als een verzoek klonk „Zal ik die door halen Ada wierp haar hoofdje in den nek. „Maar, lieve Hendrikeen lijn souper is, zonder vijf gangen eu champagne, niet mogelijk. Ziet ge, hier Btaan soupers voor alle maanden", en zij wees met haren vinger op een opengeslagen boek. „Een fijn souper in februari: Soep a la reine, oesters, pasteitjes a la romaine, gelardeerde ossenhaas, kippeafri- eassee, hertenbout, ananasspijzeD, dessert. Men geeft daar bij Chablis, Rijnwijn, Bordeaux en Champagne." Jezut dus, Hendrik, wanneer wij het goed willen hebben „Dan kan het niet beneden de vijf gangen en cham pagne", viel Hendrik zuchtend in, „ofschoon van mijne kas toch reeds veel gevergd wordt. By Ferrari en Pri- mavesi heb ik de oude rekeningen nog niet betaald opnieuw te borgen, gaat niet aan, en ik weet waarach tig niet, waar ik hét geld vandaan zal halen." „Maar, best mannetje", antwoordde Ada, zich teeder tegen bem aan vleiende en hem de wangen streelende, „hebt gij mij niet gezegd, dat gij iederen dag geld van huis te wachten zijt „Zeker", zeide hij met eenige bitterheid„de twaalf honderd gulden van den verkoop van het landhet laatste gedeelte van mijn vaderlijk erfdeel. Maar je weet, Ada, dat ik daarmede heel wat wilde betalen. Wij hebben schulden: bij den tapijthandelaar, bij je mo diste, bovendien nog Ferrari en Primavesi. Dan blijven er niet meer dan drie honderd eu vijftig gulden over." „Lieve manwij kunnen toeh onmogelijk volstaan met eene soep, visch vleesch en je lichten moezelwijn, wanneer wij eene groote partij geven waarbij mijnheer en mevrouw von Werthern, kapitein von Schmidt, frenle von Herzfeld tegenwoordig zullen zijn. Dat kan im mers nietDie freule von HerzfeldJe kant niet geloovenwat eene scherpe tong die heeft. Zij zal den draak met ons steken „Maarmijn God Ada, waarom vraagt ge dan zoo'n menech Dan zal ik baar doorhalen op bet lijstje. deren en alle pogingen te verhinderen van hen, die de grondslagen van het rijk willen ondermijnen. Hij wil met ieder in vrede leven. De voorliefdewelke hij koestert voor het legerzal hem nooit in verleiding brengen de weldaden des vredes in gevaar te brengen. Indien de oorlog niet wordt uitgelokt door een aanval, zal hij nooit een oorlog beginnen. Duitschland behoeft noch oorlogsroem, noch veroveringen. Hij houdt vast aan het bondgenootschap met Oosten rijk. Het is de grondslag voor het europeesche evenwicht en een gevolg van Dnittchlands geschiedenisgeheel overeenkomstig den wenseh van het duitsche volk. Door denzelfden geschiedkundigen band is Duitschland ook met Italë verbonden. Tot greote voldoening des Keizers verhinderen deze verbonden niet, dat zijne persoonlijke vriendschap met den Keizer van Rusland wordt onder houden en dat de sedert honderd jaren bestaande vriendschappelijke betrekkiDgea met Ruslandwelke volkomen stroaken met zijne persoonlijke meening en de belangen van het duitsche rijk, worden gehandhaafd. Met voldoening wijst hij op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en de andere mogendheden waardoor zijn streven tot behoud des vredes wordt be- vorderderd. Daarom vertrouwt hijdat hij hetgeen zijne voorvaderen verwierven in vrede kan bandhaven en bevestigen. Na het voorlezen dezer troonrede, die prins Bismarck den Keizer overhandigd had en door Z. M. eerst met eenigszins onvaste, maar al spoedig met zeer boldere stem was uitgesproken, drukte de Keizer den Rijks kanselier de hand deze beantwoordde die betuiging van waardeesing met een handkus. Bij het verlaten van de zaal werd het „Hoch" op den Keizer uitgebracht door den heer Yon Lutz vertegen woordiger van Beieren in den Bondraad, d e naast prins Bismarck had gestaan. De Keizerin was vergezeld van den zesjarigen Kroon prins. De Rijksdag heeft, nadat de voorzitter in hartelijke woorden den overleden Keizer Frederik herdacht had een drievoudig „Hoch"' op Keizer Wilhelm II uitge bracht, vervolgens zijn laatste bureau bij acclamatie herkozen en besloten de troonrede met een adres aan den Keizer te beantwoorden. Den voorzitter werd opgedragen den 2G het ontwerp van zoodanig adres voor te leggen en de innige deel neming van den Rijksdag in Keizer Frederiks overlijden te betuigen aan de twee Keizerinnen, de weduwe en de moeder van den overledene. ENGELAND. Lagerhuis. Den 22 werd het wetsontwerp van den heer Cameron ter afschaffing van de Staatskerk in Schotland met 260 tegen 208 stem men verworpen. Zullen wij nu, om haar genoegen te doen, een hon derd gulden meer uitgeven riep de jonge man uit. Mevrouw Ada zag haar echtgenoot met groote oogen aan. Op haar allerliefst gezichtje stonden misnoegen en verbazing te lezen. „Freule von Herzfeld doorhalen IFreule von Herzfeld komt in de eer;te kringen der stad zij wordt op de fijnste partijen gevraagd. Het behoort tot den goeden toonom freule von Herzfeld uit te noodigen. Wij kunnen niet buiten haar." „Nu, vraag haar dan, mijnentwege", zeide de jonge man ongeduldig„die lastertong Over Ada's gelaat vloog een donkere schaduw en om haren mond kwam een trek als bij een kind dat op het punt staat van te gaan huilen. „Je bederft mij toch ieder genoegen pruilde zij terwijl haar de tranen in de oogen kwamen„door je klachten en je verwijten Och, ik begrijp het wel, je houdt niet meer van mij." En de zakdoek voor de oogen houdende en het gelaat in het kanapékussen verbergendebarstte zij in tranen uit. Arme Hendrik 1 Hij zou niet meer houden van zijne aangebeden Ada. Toen de joDge man zijne vrouw zag huilen, haar snikken hoorde, meende hij werkelijk, dat hij een hardvochtige, knorrige tyran was. „Adabestelieve Adavleide hij zich tot haar overbuigende en zijne wang tegen haar hoofd leggende. „Hoe kunt ge je toch zoo dadelijk van streek maken Ik zou je geen genoegen Ik liefste Ada Ik die je aanbid, lief, best vrouwtje, dat je bent Je hebt gelijk", ging hij voort, toen zij nog altyd niet met weenen ophield, „wanneer men een fijn souper wil geven, dan kan dit niet onder de vijf gangen. Boven dien drink ik zelf ook gaarne een glas champagne Dat is dus uitgemaakt vandaag is het maandag morgen verwacht ik het geld, en don derdag is onze party. Wees maar bedaard, liefste, en geef mij een kus." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1