OOSTENRIJK-HONGARIJE. De voorzitter der oostenrijkscbe delegatie, dr. Smolka, een pool, heeft den 18toen hij in hartelijke bewoordingen den dood van Keizer Frederik herdacht, de volgende zinsneden gebezigd, welke zeer de aandacht getrokken hebben en waarover van verschillende zijden een streng afkeurend oordeel uitgesproken is: „Waarom moest hij zulk een lijden verduren Het was niet de straf voor eigene tekonkomingen. Moeten wij het beschouwen als eene boete voor de zonden zijner vaderen zonden waarvoor bij niet verantwoordelijk was?'' RUSLAND. De stad Sokolha, gelegen aan den spoorweg van Warschau naar Petersburg is voor een deel verbrand. Meer dan 80 woonhuizen, 100 winkels en werkplaateen en het post- en telegraafkantoor zijn vernield. Ruim 13000 personen zijn zonder dak en eenige personen kwamen in de vlammen om. SPANJE. De afgetreden gouverneur van Madrid, maarschalk Martinez Campos, weigerde, tijdens de af' wezigheid der Koningin-regentes eiken dag overeenkom stig den last der Koningin bij de infante Eulalia het wachtwoord te gaan halen. De krijgsraaddie deze zaak onderzocht, heeft uitgemaakt, dat de maarschalk in strijd gehandeld heeft met de wetten der krijgstucht BULGARIJE. De conservatieve ministers Stoïloff en N'atchewitch hebben hun ontslag ingediend en in een bijgevoegd schrijven aan den president-minister Stambouloff uitdrukkelijk verklaard, dat zij geene ministers wilden blijven indien de veroordeeling van Popofl niet te niet werd gedaan. Stambouloff wenschte eene schik- king, en schijnt er in geslaagd te zijn zijne ambtgenoten te bewegen, aan het bewind te blijven. VEREENIGDE STATEN. Den 21 is in de Binncniattb- Den 22 werd te Den Burg op Texel eene vergadering gehouden van de aldaar gevestigde afdeeling der hollandsche maatschappij van landbouw. Er werd van verschillende zijden aangedrongen, in het vervolg des voorjaars minstens zes, in plaats van vier groote lammerenmarkten te houden, om niet genoodzaakt te zijn het vee op te jeugdigen leeftijd van de hand te moeten doen. Desverkiezende zal eene som van f 25 uitgekeerd worden aan den inzender van eenige texel- sche schapen naar de tentoonstelling te Brussel. Ein delijk werd besloten zich te richten tot het bestuur der dertig gemeenschappelijke polders op Texel met het verzoek het initiatief te willen nemen tot afkoop der tienden. Academie voor wetenschappen bij den voorzitter van den ministerraad aangedrongen was ten einde dien edelen vaderlander haar verdienstelijk lidweder in haar midden te krijgen toe te staan. Toen in de vorige week in den gemeenteraad van Parijs het verbod tegen het losloopen van honden ter sprake gebracht werddeelde de prefect mededat voor 70000 honden de belasting betaald werddoch voor bijna even zooveel niet. Eeeds waren in den loop van dit jaar 12 personen aan hondsdolheid overleden. Een 71jarig man, Baud genaamd die zijn patrijshond verafgooddehad zich opgehangen, toen hij vernomen had dat die hond welken hij los had laten loopen opgepakt en afgemaakt was. Het boulangistisch comité heeft in een aan de kiezers van het departement Charente gericht stuk aangeraden te stemmen op den gematigden republikeinschen kandi daat Weiller. Dit besluit is doorgedreven door Rocheforl; Boulanger en Laguerre wilden den bonapartist stemmen. Een dronken brandweerman die aan generaal Bou langer een groeten bloemruiker aanbood toen hij den 21 bij een vriend in de Rue des Dames te Parijs het middagmaal ging gebruiken is daarvoor gestraft met veertig dagen arrest. President Carnot heeft den 23 met zijne echtgenoote bij den turkschen gezant bet middagmaal gebruikt. Senaat. De onder-minister van koloniën heeft den 21 op eene tot hem gerichte vraag bevestigd het in de Figaro opgenomen berichtvolgens hetwelk vier in boorlingen op het eiland Albatros aldaar als bewakers der fransche vlag geplaatst, van honger en dorst omge komen waren, omdat de gouverneur van Senegal ver geten had hun op den toegezegden tijd voedsel en water toe te zenden ten gevolge waarvan hunne lijken ge vonden waren. Die gouverneur was inmiddels afgetre den doch de regeering had reeds een onderzoek in gesteld. Den 22 werd het wetsontwerp tot vaststelling der buitengewone begrooting van oorlog vastgesteld. De verslaggever verzekerde, dat de nieuwe commissie die buitengewone uitgaaf in haar geheel bepaald had op f 185 000.000 voor artillerie en genie. De minister van oorlog verklaardedat men rekening moest hou den met den vooruitgang der wetenschap want daar door werd in de wijze van oorlog voeren en van het daarvoor benoodigde groote verandering gebracht. Hij voegde er bij dat men de uitgaven op 450.000 000 zou moeten stellen. Het ontwerp werd met aigemeene gtemmen aangenomen. De begrooting voor buiteniandsche zaken is door de oostenrijksche delegatie zonder beraadslaging goedge keurd. De verslaggever had in zijn verslag doen uitkomen, dat de aanneming der hegrooting een bewijs van ver trouwen in de staatkundige gedragslijn van graaf Kal- noky zou zijn. Ook de begrooting der gewone uitgaven voor het leger werd goedgekeurd. republikeinscbe bijeenkomst te Chicago met aigemeene stemmen eene motie aangenomen, waarbij in naam der republikeinsche partij hare deelneming in het groot verlies en de smart van het duitsche volk werd uitge sproken. By de benoeming der leden van het nationaal repu- b.ikeinsoh comité had eene onstuimige beweging ten gunste van bescbermende rechten plaats. In het met aigemeene stemmen goedgekeurd partij programma wordt Brazilië gelukgewenscht met de afschaf fing der slavernij de hoop uitgesproken dat Ierland eerlang op vreedzame wijze zelfregeering moge verkry- gen „onvoorwaardelijk" het amerikaansche stelsel van bescherming goedgekeurd, en opgekomen tegen de voor stellen van den president en zijne partij, om daaraan een einde te maken, waardoor alleen Europa's belangen zouden worden bevorderd. Voorts worden de pogingen der democratische regeering om bet zilver te ontmunten veroordeeld. Nadat stilgestaan is bij de scheepvaart, de kustverdedigingbet landbezitde wetten tot wering der chineezen enz. wordt gezegd, dat bet staatsbeleid der regeering buitenslands uitgemunt heeft in het ondoel treffende en lafhartige. Werkeloos heeft men de uit breiding van vreemden invloed in Midden Amerika en van den buitenlandschen handel onder al de naburen der ereenigde Staten aangezien en verzuimd te doen, wat in de macht der regeering stond ten behoeve van het kanaal door Nicaragua. Het visscherij-vraagstuk was op slappe, onvaderiandlievende wijze behandeld en gewichtige voorrechten betreffende de behandeling der visschers in Canadasche havens waren lafhartig prijs gegeven. Over den te stellen kandidaat beerschte groot ver schil van gevoelen. Na 5 stemmingen was nog de vol strekte meerderheid van 417 stemmen niet verkregen. Het Senaatslid Sherman verkreeg de meeste, 245 stem men en op Gresham, Alger, Harrison en Depew waren 123, 122, 94 en 90 stemmen uitgebracht; Depew heeft zich daarna terug getrokken. Ten slotte is Harrison den 25 de kandidaat geworden. Te Nieuw-Vork is de hitte ondragelijk. Den 23 en 24 zijn verscheidene gevallen van zonnesteek voorgekomen. Bij kon. besluit van den 21 is bepaald dat de wijziging van het invoerrecht op rozijnenbepaald bij de wet van 19 Maart 1888 (staatsblad N° 50), op 1 Juli a. s. in werking treed. Mag de man zonder toestemming zijner vrouw een te haren name staand aandeel in eene reederij verpan den Deze door het gerechtshof te 's Hertogenbosch eerst ontkennend beantwoorde vraag is den 22 door den Hoogen Raad bevestigend beantwoord. Den 22 is tot hoofdingeland van den polder Assendelft gekozen de heer G. Kleijne Pz. met 199 van de 221 geldige stemmen. Herstemd moet worden tusschen de heeren M. Jbz. IJ ff, die 86 en J. Jz. Dekkerdie 85 stemmen bekwam. Tot heem raad van dien polder is herbenoemd de heer C. Kra mer met 10 van de 14 stemmenen tot secretaris penningmeester de heer P. P. Landsman met 13 van de 14 stemmen. Bij kon. besluit van den 22 zijn benoemd tot heemraad van het heemraadschap Wleringen de heer Y. Heyblokvan den polder Lyeriand de heer A. Dros Azn., van den Amstel en Nieuwer-A mstel de heer mr. H. C. Hacketot hoogheemraad van Water land de heer G. Blees Pzn.tot dijkgraaf van den polder de Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer de beer P. Stroet en van bet hoogheemraadschap Amstel- land de heer W. I. Doude van Troostwijk. Den 22 is de bliksem geslagen in een huis te Bennekom in de groote boerderij van Wattenfeld te Hummeloo, in de boerderij van Borghorst op den Vijen- burg onder Hengeloo en in eene boerenwoning te Rucfen tusschen Breda en Rozendaal alle welke per- ceelen afbrandden. Te Arnhem, waar de bliksem in een huis, midden in de stad gelegen, insloeg, alleen schade veroorzakende, viel zulk eene hevige stortbui, dat hier en daar alles wegdreef wat los stond, vooral in de straten, dicht bij de heuvelen van Klarenbeek gelegen. Het water drong de buizen zelfs binnen en richtte groote schade aan. Eene bejaarde vrouw, die flauw viel van schrik, zou verdronken zijn, was haar niet spoedig hulp verleend. Nabij de stad hebben de tuin- en veldvruchten veel geleden van den hagel. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den 22 met 12 tegen 2 stemmen eene subsidie, groot 12000 toegestaan voor den aanleg van een wandel- en aan legsteiger. Bij bet hevige onweder, dat den 22 boven Utrecht woedde, is de bliksem te half twaalf ongeveer geslagen in de zaal der civiele zittingen van de arr. rechtbank. De bliksem volgde de gasleiding en verliet het gebouw, zonder brand te veroorzaken. Omstreeks balt' twee ontstond er een begin van brand in een perceel aan de Dorstige Hartsteeg, waar de vlam zich mededeelde aan het plafond van een gang der Doopsgezinde kerk, waar door een aldaar aanwezige gaspijp smolt. Het vuur werd spoedig gebluecht. Den 22 zijn te Arnhem de statuten der Nederl. Heide-maatschappij vastgesteld. Reeds zijn 340 leden en 37 begunstigers toegetreden. Arnhem is aangewezen ais zetel der maatschappijterwijl Z. M. de Koning uitgencodigd zal wordenhet beschermheerschap te aanvaarden. De domeingoederen, groot 89.82.70 bunders, be hoord hebbende tot de dotatie van wijlen Prins Frederik, gelegen onder de gemeente Terheijden bij Bredazijn den 23 gegund voor 114.795. Te AsBen was bepaald dat den 24 de insigniën van ridder der Militaire Willemsorde aan den gegageer- den faselier van het ned. indisoh leger R. Visser uit gereikt zonden worden bij gelegenheid eener parade van infanterie en schutterij. Aan zeven schutters, die ge moedsbezwaren hadden en bezwaar maakten aan de parade op Zondag deel te nemen, werd geantwoord, dat zij in plaats daarvan aan de gewone oefeningen op Maandag den 25 konden deel nemen. Dit zevental beklaagde zich hierover bij den minister van oorlog, die eene aanschrijving verzond om de parade op Maandagin plaats van op Zondag te laten doorgaan. De leerlingen der hoogste klasse van de openbare school te Uitgeest begaven zich den 24 met hunne onderwijzers per spoor naar Haarlem. Van hier ging het door de stad naar Kraantje Lek, waar de jeugd zich aan den voet der duinen kostelijk vermaakte. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Bloemendaalsche bosch, waar andermaal veel genoten werd, niet het minst van het ezelrijden. Tegen den avond werd de wandeling voortgezet naar het station Sandpoort, waar een vuur werkje de pret besloot die door het prachtigste weder begunstigd was. De kinderen hadden zelf voor dit uitstapje 12 of 3 centen ingelegdterwijl zij die daartoe niet in staat waren even goed mochten deel nemen. Den 24 des avonds 10 uren is een heer, die uit den tram sprong nabij Hilversum, door de Gooische stoomtram overreden. Hij was dadelijk dood. In den nacht van den 24 op den 25 is ten huize van den heer K. J. C. del Court, landbouwer te Velsen, ingebroken. Een kistje met ongeveer f 350 is vermist. Zilveren voorwerpen heeft men laten liggen. Te Zwolle is den 24 een schoenmakersgezel die een bad nam in den IJ sel, verdronken. Te Tilburg verdronk dienzelfden dag een jongeling18 jaren oud, die door kramp overvallen was. Den 24 vervoerde de stoomtram van 's Graven hage naar Sobeveningen en terug 13700 en de Haag- sche tramwegmaatschappij 13484 reizigers. Bij kon. besluit van den 24 is als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuischrift toegekend aan: F. O. C. Werner en J. Romkes visscherlieden te Urkwe gens het met levensgevaar redden van twee opva renden van een visscbersvaartuigdat in den na middag van 14 Mei 1888 aan de noord westzijde van dit eiland door een rukwind was omgeslagen M. F. van der Avoirtschoenmaker te Zevenbergen, wegens het met levensgevaar redden van een knaap in de haven aldaar te water geraakt op den 21 April 1888 jhr. M. W. M. M. van Rensselaar Bowier te A msterdam wegens het met levensgevaar redden van een 7jarigen knaap uit de Nieuwevaart bij de Kattenburgerbrng aldaar, op den 13 Mei 1888. Den 25 is te Kampen bij het afbreken van een muur van het R. K. weeshuis een metselaar bedolven geraakt onder een naar beneden gevallen gedeelte en spoedig overleden. De minister van marine heeft den 25 een bezoek gebracht aan de Landswerf te Amsterdamaan het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, het ramscbip Buffel en de voormallige Rijks lijnbaan. Op Texel ontbreekt het niet aan natuurschoon. Men heeft daar fraaie ver-, duin-, en zeegezichten (Hooge Berg, Loodsmausduin). Geen wonder dan ook, dat van tijd tot tijd landschapsschilders een bezoek aan dit eiland brengenten einde er hunne sehetsen te maken. Ook dezer dagen was zulks weder het geval. In de vorige week werd te Breda de 16 aigemeene vergadering gehouden van de Yereeniging van gasfabri- kanten in Nederland welke thans 100 gewone en 40 buitengewone leden telt. O. a. werd bij acclamatie besloten, aan den heer C. T. Salomons 100 belooning toe te kennen voor de beste oorspronkelijke bijdrage in Het Gas en wel voornamelijk naar aanleiding van zyn stuk over de verwarming van lokalen door middel van gas. De heeren J. A. Fran§ois en C. T. Salomons, die met 1 Januari a.s. zonden aftreden als redacteuren van Het Gaswerden herkozen. De vraagof de gelden der vereeniging ook gebezigd zouden kunnen worden tot het geven van toelagen aan ledendie wegeris ouderdom hunne betrekking hebben moeten nederleggen, werd ongunstig beantwoord. In plaats van den heer J. A. Fran9ois, die met 1 Januari a.s. als voorzitter aftreedt werd benoemd de heer Brui- nissen Troost. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Kros te 's GravenhageJ. J. Neurdenburg te Breda, die penningmeester en J.A. Francis te Dordrecht, die onder-voorzitter werd. Zwolle werd aangewezen als vergaderplaats in 1889. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft in beginsel vergunning verleend voor een paardetram van Amstelveen langs den Amstelveenschen weg en door het Willemspark naar Amsterdam. Dö Oost-Afrikaansche compagnie keert over 1887 10 pet. dividend uit. Op de reserve rekening is/11.112.19% gebracht. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft in zake het kerkelijk geschil te Aadanderveen beslistdat het klassikaal bestuur van Leiden en de consulent der ge meente Aarlanderveen, eisehersde bevoegdheid be zaten om in rechten den kerkeraad dier gemeente te vertegenwoordigen dat de eiach terecht tegen den ge daagde in privé was ingesteld, omdat deze sleutels van het kerkgebouw, hoewel als kerkvoogd afgezet, zonder recht onder zich gehouden en het ongestoord gebruik van bet kerkgebouw tot het houden van godsdienst oefeningen, waarvan de zorg aan den kerkeraad is toe vertrouwd belet had. De gedaagde is mitsdien ver oordeeld de sleutels van het gebouw te hunner vrije beschikking te stellen en tot betaling der kosten van het geding. Den 27 is de inschrijving opengesteld op het laat ste gedeelte, groot f 2,000,000, der 3% pet. geldleening der gemeente Amsterdam van 1886. Het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888 te Haarlem is vastgesteld op 174,976, Van het belastbaar inkomen is geheven 3.4 pet. Een dezer dagen te Zevenbergen aangehouden bedelaar bleek bij onderzoek f 1600 aan bankpapier bij zich te hebben. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend waarbij voorgesteld is den termijn voor de herziening van het onderwijs aan de militaire academie met een jaar te verlengen, in afwachting van eene regeling voor goed, welke zij als dringend noodzakelijk in het aan staand zittingjaar tijdig zal indienen. Het tijdelijk rijks telegraafkantoor te Wijk aan Zee wordt den 1 Juli voor den duur van den badtijd heropend dc diensturen zijn op werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 12 tot 4 en van 5 tot 6 uren na den middag op zon- en feestdagen van 8 tot 11 voor den middag. Den 11 Juli wordt op het landgoed Goeree nabij Bergen op Zoom bet Zuider-Zendingsfeest gehouden. Te Hoorn, is door de gymnastiek- en schetm- vereeniging Uitspanning door Inspanning een vrijwillig brandweerkorps opgericht, op den voet als dat te Alk maar is ingericht. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Edam, dienst 1888, is vastgesteld op een bedrag van/21730.11.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2