DE DEION DES HÜIZES. No. 79. Negentigste Jaargang. 1888. S7.1 van V R IJ D A G 29 JUNI. Prijs der gewone Advertentiën: ;n, rd iff Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. iatnncnlanO. FEUILLETOJNT. Novelle van KAREL WARTENBURG. Op eene in de Haarlemmermeer gelegen boerderij van de familie Dyserinek te Haarlem, is eene bron ontdekt, die sterk ijzerhoudend water bevat. Binnen kort zal de analyse daarvan openbaar gemaakt worden. Door sommigen worden groote verwachtingen van deze ontdekking gekoesterd, 4LKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM". COS' TEE ZOON. >ren ran nd, eze Den 24 zijn 7000 personen per spoor naar Zand- VOOrt vervoerd. Men schrijft ons: De leerlingen der openbare schcol te UrSQCU hadden den 25 hun jaarlijksch schoolfeestditmaal bestaande in een rijtoer naar Schoorl waar de duinen rl en werden beklommen en vervolgens naar den alkmasrschen ^er speeltuin waar van de verschillende werktuigen een ster- druk gebruik gemaakt werd. Prachtig zomerweder be gunstigde den tocht, welke zich kenmerkte door opge- het wektheid en vroolijkbeid en in de beste orde afliep, dien Dank aan allen die het hunne toebrachten om dit HM fee®t zoo goed te doen slagen. (jen Den 25 des avonds 11 uur is te Blarikum een jjej. koffiehuis verbrand; den 24 des avonds te Oosterhout sene boerderij, waar de vrouw met moeite hare vijf !P°" 'ainderen redde. Deu 25 kwam bij den gemeenteraad van Haar lemmermeer het ion. besluit van den 7 in, waarbij het gemeentebestuur niet-ontvankelijk is verklaard in zijn beroep van het besluit van Ged. Staten van 28 December 1887, waarbij de aanvulling van bet onder wijzend personeel op de scholen bevolen was met nog 15 onderwijzers. De niet-ontvankelijkheid is uitgespro ken omdat het besluit van Ged. Staten niet is genomen krachtens de wet op bet lager onderwijs en volgens art. 14 dier wet enkel van besluiten krachtens die wet ge nomenhooger beroep is toegelaten. Naar aanleiding daarvan was de begrooting voor 1888 teruggezonden om wijziging en aanvulling overeenkomstig het besluit van Ged. Stater. De gemeenteraad heeft echter beslo ten, aan de Staten te melden dat hij nog van oordeel isniet verplicht te zijn vóór 1 Januari 1890 tot vol- tafigmaking van het getal onderwijzers op de scholen over te gaan en daarom weigert de daarvoor noodige gelden op de begrooting te brengen, derhalve die begroo ting op nieuw ter goedkeuring inzendt. Bij kon. besluit van den 25 is met ingang van 1 Juli benoemd tot referendaris bij deD raad van state de commies van staat bij dien raad de beer mr. C. Bake. Uit het verslag, den 25 in den Geneeskundigen Biad lan Noordholland uitgebracht door den genees- kmdigen inspecteur dr. Dozy omtrent de handelingen vin het geneeskundig staatstoezicht van 1 Dee. 1887 1 Juni 1888 blijkt o. a., dat van de 45 onderzochte bewaarscholen te Amsterdam 16 goed, 25 redelijk, 4 slecht waren; van de 14 bewaarplaatsen war6n 2 goed, 6 redelijk, 6 slecht. Te Edam werden drie fabrieken, te Haarlem 12 ietterzetterijen en drukkerijen bezocht, die samen 192 werklieden telden, waarvan 39 of 20 pet. beneden 16 jaar. De voorzitter deelde nog mede dat van de 52 biersoorten, in deze provincie onderzocht, Uit het Hoogduitse h. 2) Ada droogde hare tranen en stak Hendrik hare wang toe; hij kuste haar eehter hartstochtelijk op mond en voorhoofd en toen gingen beiden met rekenen voort, hoe hoog de kosten van hun feest wel zouden beloopen. Toen zij hiermede gereed waren bleek hetdat het driehonderd gulden zon kosten. Een aanzienlijke som maar het zou cok eene groote partij zijn. Vijfentwintig a dertig personen waren genoodigd. „Driehonderd gulden", zeide de jonge man, met een onderdrukten zuchtvan zijnen stoel opstaande„het slnit als een bus", voegde hij er met galgenhumor bij, „als ik nu maar het geld van huis krijg. Want ik heb ternauwernood zestig gulden in kas." „Je zult het wel krijgen. Schreef je neef je niet, dat het den 13 Eebruari zou worden betaald En vandaag is het reeds den 17. Het kan ieder oogenblik komen. Nu, adieu, beste man", voegde Ada, toen zii hem naar zijn overjas zag grijpener bij „je moet naar je bureau Ik zal mij aankleeden om de be stellingen te doen. Och, doe mij het genoegen en stnur mij een vigilante. Met dit slechte weder kan ik on mogelijk loopen." „Zeker niet mijn kind", antwoordde de jonge echt genoot teeder, „ik zal je eene vigilante sturen. Maar nn moet ik heen, ik heb vandaag veel te doen, ik moet mijne staten afsluiten Nog een kus en hij ging terwijl zij haar slaapkamer opzocht, om zich aan te kleeden. 9 soorten salicyl bleken te bevatten, echter niet meer dan 1/4 pet. per kan. De aalicyl-zuur houdende bieren waren zoowel van binnen- als buitenlandseh fabrikaat. De arrondissementa rechtbank te Arnhem heeft dea 25 den heer E. Eisma, afgezet predikant te Bennekom, veroordeeld om binnen tweemaal 24 uren na de betee- kening van het vonnis de pastorie met tuin enz., toe- behoorende aan de ned. herv. gemeente aldaar, met de zijnen te ontruimen (zoo noodig met behulp vau den sterken arm) benevens in de kosten van het geding. Beroepen den 25 bij de ned. herv. gemeente te Grootebroek dr. A. Bruining te Noordschermeer. Stemgerechtigde ingelanden van het polderdistrict St. PancraS hebben den 26 besloten eene leening aan te gaan, groot f 1250, rentende 4% pet. Den 26 is te Heider overleden de heer mr. K. J. C. Stakman Bosseburgemeester dier gemeente gedurende 35 jaren en lid van deu raad oud lid der provinciale staten van Noordholland en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Deu 26 is Bergen op Zoom aangewezen als plaats, waar in 1889 hec 42 landhuishoudkundig congres zal worden gehouden. Den 26 zag men in het oostdeel van den Anna Paulownapolder, zoomede te Wierïnserwaard duizenden, ja millioenen insecten, ter grootte van oenen meikever. De kop geleek op die eener bij, het achterste gedeelte was smal en langterwijl het beestje van vier vleugels was voorzien. Zj trokken van uit de Zuiderzee in westelijke richting. Sommigen maakten zich beangst voor een sprinkhanenplaag. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 26 be sloten aan de kamer van koophandel en fabrieken aldaar eene toelage van 100 per jaar te verleenen en aan de verzoekers om eene overdekte botermarkt op te richten te antwoorden, dat hij voorloopig geene termen heeft gevonden aan bun verzoek te voldoen. De gemeenteraad van Helder heeft den 26 tot waarnemend wethouder benoemd deu heer P. Groen ter tijdelijke vervanging van den beer C. A. Beuken kamp ten gevolge van het overlijden van deu burge meester tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. De gemeenteraad van Kampen heeft den 26 be sloten tot de oprichting eener stads apotheek. Den 26 is bij een onweder te Leiden de bliksem in een schoorsteen geslagen, die vernield werd. Den 27, te half 4, ontlastte zich boven Uitgeest een kortdoch zwaar onwedervergezeld van eene hevige stortbui. De bliksem sloeg op 2 plaatsen iu een boom. Eene koedie in de nabijheid graasde werd in eene sloot geworpen maar bekwam geen letsel. Bij het onwederden 27sloeg de bliksem in een stuk weiland onder Castricum, waardoor het gras in brand geraakte en de maaier, L. K., werd omverge worpen, doch zonder letsel te bekomen. Aan het station in die gemeente werden de telegraaftoestellen door den bliksem onbruikbaar gemaakt. Toen Hendrik op de straat kwamhulde hij zich diep in de kraag van zijne jas. Een nat koude wind joeg door de stad die den mensch door merg en been drong en uit den grauwen hemel viel de sneeuw met groote vlokken neder. Zij zette zich onder de voeten vastdeed de menscben uitglijden en bedekte de atraatsteenen met eene vuile kleverige massa. Hendrik leite noch op de vallende sneeuw noch op den ruwen wind, nauwelijks beant woordde hij den groetdie deze of gene bekende hem in het voorbijgaan toewierpmet een lichten knik of een vluchtig afnemen van den hoed. „Goeden morgenriep hem een jonge, gebrilde heer met een blonde snor en een roode streep op de wang een aandenken uit zijn studententijd van den over kant van de straat toe, „komt ge straks bij Waldmann Prachtig Psehor daar De vrager was advocaat Günther een goede kennis van Hendrik. De jonge architect dit was Hendriks ambt schudde bet hoofd. „Ik heb vandaag geen tijd," was het antwoord, „ik heb veel te doenmorgen misschien En voort ijlde bij naar zijn bureau. Hij was in eene gedrukte stemming. Hij was ontevreden over zich zelf, dat hij weder zoo zwak waB geweest en aan Ada's ver langen had toegegeven. Want zooals het verloop en de afloop van deze twist tussohen de beide echtgenooten geweest waszoo was het ten allen tijde. Hij gaf altijd toe, wanneer Ada iets wilde doorzetten, of een of ander verlangen bevredigen. Och en zij had zooveel wenschendie in geene verhouding stonden tot zijn vermogen en zijn inkomen Ada was de eenige dochter van een aanzienlijk adelijk ambtenaar die een goed inkomen, maar geen vermogen bezat. Dit was toereikend geweest, om hem in de provinciestad, waar hij woonde, op een vrij kost baren voet te doen leven en Ada in den grond te verwennen, dooi haar alles toe te staaD. Den 26 en 27 werd nabij Kolhorn zeer veel ansjovis gevangen. De gelukkigste vangst was 46 dui zend per span. Den 27 zijn te H00gW0U.d bij de herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad gekozen de heeren C. Warnsinck, notaris, met 110 en D. Bempt met 126 stemmen de heer Koenis bekwam 72 en de heer P. Glas Cz. 55 stemmen. Den 27 werden bij het dorp OtBrloek 3 koeien, een kalf en een paard door den bliksem gedood. Den heer ds. Westerman Holstein te Barsin- gerhorn werd door den kerkeraad zijner gemeente een bedrag in contanten geschonken, als blijk van waar deering dat hij voor Almelo had bedankt. Voor be doelde som werd paard en rijtuig aangeschaft. Het gemeentebestuur te BarsingerllOrn. stelt thans pogingen in het werk, voor Barsingerborn en Kolhorn eene derde bestelling der posterijen te verkrijgen. Te Kolhorn koestert men nu tevens de hoop dat de brugnabij het hulpkantoor Kolhorn, van. gemeente- W'. ge zal worden onderhouden. Deze brug eischt dringend voorziening en ia voor de bewoners van den Waard- polder de eenige toegang tot het hulpkantoor. Tot heden liet de gemeente zich hieraan niet gelegen liggen. Door de heeren Alex. B. Barende, O. Z. Achter burgwal 205 en Louis Bos, Amstelstraat 49, beiden te Amsterdam, wordt een nationale wedstryd in het schrijven uitgeschreven, voor jongens en meisjes van 12 tot 15 en van 15 tot 17 jaren. De wedstrijd zal ver deeld zijn in drie afdeeltugen en wel schoonschrift vlugschrift en rondschrift en gehouden worden in 2 klassen. Tot de eerste worden toegelaten jongens en meisjes van 12 tot 15 en tot de tweede klasse jongens en meisjes van 15 tot 17 jaren. Aan de bekroonden zullen medaljes en eere-diploma's worden uitgereikt. Bij bovengenoemde heeren zijn nadere inlichtingen te bekomen. Voor het aanleggen eener drinkwaterleiding gaat de gemeente Maassluis eene geldleenicg van f 90000 aan. Voor de 3% pet. geldleening der gemeente Am sterdam, ten bedrago van f 2.000.000, is ingeschreven voor ruim 5.000.000 tot koersen, loopende van 97J tot 99f. pet. Het gevraagde bedrag is gegund voor 991 pet. In de zomervergadering der Staten van Noord holland, welke den 3 aanvangt, zijn, behalve de benoe ming van een lid van Ged. Staten in plaats van den heer Joh. C. Zimmerman en van een buitengewoon lid van Ged. Staten en de gewone begrootingsetukken, de volgende voorstellen van Ged. Staten aan de orde tot aankoop van een atlas van Noordholland, bestaande in eene verzameling kaarten, teekeningeD, boeken enz tot het verleenen van subsidie over de jaren 1889—1891 Ada had Hendrik Hartmaandie architect was in fcaars vaders huis leeren kennen. Hendrik was in ver rukking over het bekoorlijke meisje en zij naar wier band d9 rijkste jongelieden van de stad dongen de aangebeden Ada, beantwoordde zijne liefde. Hare ouders wilden wel is waar hunne toestemming niet geven tot het huwelijk met deu jongen architect die nauwelijks tweeduizend gulden inkomen had en een zeer klein vermogen bezat, maar het jonge meisje dreef ook hierin haren wil door. En zoo werd zij Hendriks vrouw. Ada en Hendrik zouden het gelukkigste paar geweest zijn, wanneer Ada hare behoeften meer in overeenstemming had gebracht met het inkomen van haren man en deze wat meer standvastigheid had aan den dag gelegd. Hendrik had zijne vrouw te zeer iief, dan dat hij haar misnoegd kon zien of haren tranen kon weerstaan. Op die wijze hadden langzamerhand zijne uitgaven zijne inkomsten ver overtroffen. Tot op de enkele honderden guldens nadie hy nog van zijn vaderlijk erfdeel te wachten had had Hendrik zijn klein vermogen in de weinige jaren van zijn huwelijk geheel ingeboet en bovendien nog aanzienlijke schulden bij verschillende leveranciers gemaakt. Een drie maanden geleden had hijop aandringen van Ada, eene nieuwe groote woning in het westelijk deel der stad gehnurd en zeer kostbaar laten inrichten. Natuurlijk moesten Ada's kennissen deze komen bewonderen en dat was eene hoofdreden voor haar, om een feest op touw te zetten waar zij al hare heerlijkheden en zich zelf in haar nieuwste kleed als meesteres des huizes wilde laten bewonderen. Dat dit feest bijna zooveel kostte, als bet inkomen van twee maanden van haren man bedroeg daarover maakte zij zich niet bezorgd. Haar man verwachtte nog zes hon derd gulden van zjjn erfdeeldie ieder uur konden komen. Hij had uitzicht op eene gratificatie en bovendien had de jonge vrouw in het geheim twee loten in de loterij genomen. De trekking vond eerst-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1