•1 I B No. 79* Negentigste Jaargang. 1888. 1 VRIJDAG 29 JUNI. #t£iciëel Oebeelte. STEfftËLilJK. HUSËÏJ31 ihiitcnlAub. ENGELAND. De Times, de troonrede van den duitsehen Keizer besprekende wijst er op dat men ondanks hare duidelijkheid en iiinkheid eene fout zou begaan, zoo men niet erkende, dat daarin groote leemten bestaan, welke bet gezond verstand der duitschers en der andere volkeren moet aanvullen. Duifcschlatid treedt op als verdediger van den vrede maar daarbij geldt bet slechts een vrede, welke strookt met zijne eigen belangen en zoolang zal duren, als dit het geval is. FRANKRIJK. De aannemer en de architect van de tribunedie bij gelegenheid vau het bezoek van president Carnot te Ageu instortte, zijn den 23 elk tot 14 dagen gevangenisstraf en f 250 boete veroordeeld. Eene dame was aan do gevolgen der bij die instorting bekomen wonden overleden. ITALIË. De verkiezingen voor den gemeenteraad te Genua en Venetië zijn evenals te Rome in liberalen geest uitgevallen. OOST ENRIJK-HON GARIJ E. Keizer Wil- helms troonrede heeft ie Weenen in staatkundige krin gen grooten indruk gemaakt, hoewel prins Bismarck door zijne toespraak in den Bondsraad reeds had aan gekondigd, dat die troonrede zeer vredelievend zou zijn. SPANJE. De Kamer verwierp den 20 een amen dement, dat de Btrekkiug had, eeno inkomstenbelasting in te voeren. De minister van financiën verklaarde, dat eene couponbelasting noodzakelijk zou worden, doch dat tot dergelijkon maatregel slechts trapsgewijze moest worden overgegaan. TURKIJE. Het besluit, waarbij de overeenkomst Shiïictilduö- Algemeene Vergadering' der on derwijzers en onderwijzeressen in bet arron dissement Helder op den 25 Juni 1888, inliet Gemeenelandsbuis nabij Petten. j| 1LKMAARSCBEC01IBANT. De persoon van HENDRIK STAM, loteliug van Monnikendam lichting 1886, wordt verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden. te ALKMAAE. Bezichtiging tegen f 0.10 de persoon op Zondag 1 Juli van 's namiddags 1 tot 3 uur. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG 8 Juli, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie van toezicht op Donderdag 5 Juli, '8 namiddags 2 uur, op het stadshuis. Jan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Verder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij, die na de zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoekendaar van aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingenonder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toe gelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 18S8. Voor liet doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli as. gelegenheid aan het schoolgebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag en Donderdag tusschen 3 en 4 uren 's namiddags. Alkmaar, 28 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLA1NE PONT. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DUITSCHLAND. Bij de opening vaa den Rijks dag waren mede de burgemeesters der Hanze-steden Hamburg, Bremen en Lubeck in hunne middeneeuwache fluweelen kleederdracht tegenwoordig. Tijdens het voor lezen der troonrede hielden volgens afspraak alleen de Koning van Saksen en de prins-regent van Beieren de helm op het hoofd de overige vorsten stonden met onbedekten hoofde. De sociaal-demokratische leden woon den de opening niet bij. De Nordd. Allg. Zeitung laat zich als volgt uit om trent de bewering van dr. Mackenzie, als zou Keizer Frederik, zoo in zijn belang als in dat zijner gemalin en uit overwegingen van hoogeren zedelijken en prac- tischen aard) gewenscht hebben althans voor korten tijd de teugels der regeering te voeren „Deze voorstelling is met de waarheid in lijnrechten strijd. Keizer Frederik was te innig doordrongen van de hooge plichten, aan zijne taak en aan de stelling van het keizerrijk verknocht, dan dat hij niet ruiterlijk zou hebben verklaard de regeering niet te kunnen aanvaar den, indien onomstooteiijk bewezen warendat hij aan ongeneeslijken kanker leed. Aan den anderen kant hadden de eventueel te ontbieden personen besloten den Keizer de krenking en de onaangenaamheid van vragen te besparen, zoolang hij niet zelf het initiatief nam. Daarom werd bet de taak van hen die den Kei zer, ook bij ongeschiktheid om te regeer8n, op den troon wilden brengen hem aangaande het ernstige van zijn toestand te misleiden. Het is dus uitgemaakt, dat een onbeduidende engelsche geneesheerdie der radicale politiek is toegedaan zich het recht aanmatigde een beslissenden invloed uit te oefenen op de geschiedenis van een volk." Den 26 werden de ministers ten paleize door den Keizer beëedigd, waarna onder zijn voorzitterschap mi nisterraad werd gehouden. De Keizerin ontving den 27 om half twaalf uur den voorzitter van den Rijksdag, die haar de betuiging van deelneming van dat lichaam met het overlijden des Keizers overbracht. De Keizerin betuigde den voor zitter haar dank voor die deelneming. Om kwart voor twaalven ontving de Keizer den voor zitter ten gehoore om het adres van antwoord in ont vangst te nemeD. De Keizer bracht hulde aan de eenheid van gevoelens, die er uit sprak, en verzocht hem den Rijksdag zijn dank over te brengen. Vervolgens herinnerde hy aan de beslissing, door den Rijksdag op 6 Februari 1.1. genomen betreffende de versterking van het leger en schilderde den indruk, dien deze beslissing op zijnen grootvader en hem gemaakt had. Hij had na de zitting te hebben bijgewoond het eerst aan zynen grootvader den uitslag der stemming bericht. Deze had hem bij het vernemen daarvan gekust en omarmd. Die gebeurtenis blijft den Keizer onvergetelijk. Den voor zitter nogmaals dank zeggendeverklaarde de Keizer het gehoor voor geëindigd. Rijksdag. Den 26 was prins Bismarck met eenige leden van den Bondsraad tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat er van de servische Vertegenwoordiging en van verschillende andere kanten brieven van rouw beklag ingekomen waren, waarvoor bij dank betuigd had. Daarna las bij zijn adros-onlwerp aan den Keizer voor, waarin met ingenomenheid instemming betuigd werd met alle woorden des Keizers, de offervaardigheid des lands werd uitgesproken en tevens het vertrouwen, dat de vrede van het met den Keizer en de verbonden regee ringen vast vereenigde duitsche volk door niemand zou worden verstoord. Dit adres werd met algemeene stemmen goedgekeurd en zou door den president overhandigd worden. Na de aanneming verliet prins Bismarck do zaal en de heer Von Bötticher las de boodschap voor, waarbij de zitting werd gesloten. De voorzitter en de leden hieven een driewerf herhaald „Leve de Keizer aan. Pruisen. Keizer Wilhelm, vergezeld door de prinsen van het huis Hohenzellern, heeft den 26 den Landdag geopend met eene troourede welke door hem voorge lezen werd met den helm op het hoold. De Keizerin eu de prinsessen wooudeu de plechtigheid bij in eeno loge rechts van deu troon. De leden vau het Heerenhuis zaten rechts, die vau het Huis van Afgevaardigden links tegenover den troon. Bij het binnenkomen van de zaal gaf de voorzitter van het Heerenhuis het sein tot een algemeen Hoch, dat met groote geestdrift door de talrijke leden aangeheven werd. Na de voorlezing reikte de Keizer prins Bismarck de haud welke de kanselier kuste. Na eene buiging verliet de Keizer onder toejuichingen der afgevaardigden de zaal. In de troonrede herinnert de Keizerdat reeds tijdens de kortstondige regeering zijns vaders gebleken iswelk een voortreffelijk vorst Pruisen in hem heeft verloren. Nu do koningskroon op hem was overgegaan, was bet hem eene behoefte den Landdag zonder dralen bijeen te roepen en terstond den eed af to leggen, dat hij de grondwet vau het koninkrijk met onverbreekbare trouw handhaven en overeenkomstig de grondwet en de andere wetten regeeren zou. „Evenals mijn vader vervolgde hjj zal ik mij aan sluiten bij de staatkunde mijns grootvaders. Met dezelfde nauwgezetheid zal ik de rechten der volksver tegenwoordiging eerbiedigen en de rechten handhaven, welke de grondwet der kroon toestaaten daarbij is het mijne meening dat de grondwet eene gelijke ver deeling voorschrijft van den invloed dien de verschil lende machten op de regeering uitoefenen. „Ik zal alle godsdienstige gezindten gelijke bescherming verleenen. Tot mijn genoegen zijn door de nieuwe ker kelijke wetgeving de betrekkingen tusschen kerk en s:aat dragelijk geworden. Ik zal den vrede met de kerk handhaven. „Wat de hervorming van het biunenlandsch bestuur betreft, die in het laatste zittingjaar feitelijk is afge sloten, houd ik vast aan de oud-pruisische overleveringen betreffende de regeling der geldmiddelen. Ik beschouw den toestand der geldmiddelen als bevredigend en za! er naar streven de vermindering voort te zetten der belastingen waardoor de gemeenten eu de minder be deelde klassen worden gedrukt. Tea slotte herinnerde hij aan de overstroomingen welke een deel van Pruisen teisterden en eindigde zijne rede met het woord van Frederik de Groote: „De Koning is de eerste staatsdienaar." Zoowel in het Hee renhuis als in het Huis der afgevaardigden werd later de voorzitter herkozen. Lagerhuis. Den 22 kondigde de heer John Mor- ley eene motie aan, verklarende dat de werking deriersche dwangwet en de wijze harer toepassing den eerbied voor de wet ondermijnen, het hart van het iersche volk ver vreemden en hoogst nadeelig zijn voor het algemeen belang van het Yereenigd Koninkrijk. Toen hij onder luide toejuichingen der oppositie deze motie had aan gekondigd, verklaarde minister Smith terstond, onder even luide toejuichingen vau de conservatieven en de zich afgescheiden hebbende liberalen, dat de regeering bereid was, den 25 voor die motie beschikbaar te stellen. Na eene beraadslaging van twee dagen werd deze motie deu 26 verworpen met 366 tegen 273 stemmen. Alle republikeinsche leden van bet nationale comité uitgezonderd Laguerre hebben besloten van generaal Boulanger te eischendat bij geheel en al met de monarchisten zal breken. Mocht hij weigeren dan ver liest hij den steun vau Rochefort en zijne aanhangers. De Paus heeft eene encykliek uitgovaaidigd, waarin hij zegt, dat de kerk ten allen tijde geroepen is ge weest om de burgerlijke en staatkundige vrijheid te beveiligen, aan de beschaving te arbeiden, de zwakken te beschermen. De liberalen werpen deze opvatting der vrijheid omver. De Paus bestrijdt de scheiding van kerk eu staat en de onbeperkte vrijheid van eeredienst eu drukpers. De gewetensvrijheid noemt hij eene on gerijmdheid. Vooral was men zeer ingenomen mat de duidelijke eu krachtige wijze, waarop de keizer zijne vredelievende bedoelingen verkondigde. De geheele pers laat zich in dezen geest uit en noemt de troonrede de belangrijkste en meest belovende van alle vredesbetnigingen der laatste jaren. Met geestdrift bijna bespreken de duitsch-liberale bladen hetgeen de keizer over de instandhouding van bet verbond met Oostenrijk-Hongarije verklaard heeft. De verklaring, dat bij de goede verstandhouding met Rus land zal handhaven, wordt ook opgevat als een gunstig verschijnsel tot behoud van den vrede. De hongaarsche delegatie heeft met algemeene stem men de begrootingen voor buitenlandsche zaken en marine en de kredieten voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina aangenomen. Ook het buitengewone krediet voor het leger werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Graaf Apponyi verklaarde, datbij den onze- keren toestand waarin Europa verkeertbet oosten- rijksch-duitsch verbond een hechten waarborg biedt, doch dit ontslaat Oostenrijk-Hongarije niet van den plicht zijne strijdkrachten te outwikkelen. De heer Koloman Tisza sloot zich hierbij aan en gaf nog als zijno overtuiging te kennen dat de verklaringen van den duitsehen Keizer alleszins geschikt waren om in Hongarije het vertrouwen op het verbond met Duitschland te versterken. De begrootiogscommiasie der ooBtenrijksohe delegatie verleende na de vertrouwelijke, door den minister van oorlog gegeven inlichtingen de gevraagde kredieten vau 47.000.000 fl. voor het leger. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg begroet de troonrede vau Keizer Wilhelm met ingeno menheid en betuigt vooral instemming met de vrede lievende gezindheid des Keizers en met zijn voornemen de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland te on derhouden. betreffende het Suek-Kanaal wordt bekrachtigd is den 26 afgekondigd. VEREENIGDE STATEN. De verkiezing van den heer Benjamin Harrison, 55 jaren oud, lid van den Senaat, tot kandidaat voor president door de republi keinsche partij is hoofdzakelijk daaraan te danken dat hij een beslist voorstander is van de heffing van be schermende rechten. MEXICO. Bij de overstroomingen te Leon en Silao zyn 700 personen omgekomen en 2000 huizen ver nield. Te El Pazo verloren 1500 menschen het leven. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Accijns op bierenazijn. Een wetsontwerp is in gediend, strekkende om voor alle bier met een extractgekalte boven de 15 P. de afsehrijving bij uitvoer van f 1 met f 0.07 per P. boven dat gehalte te verhoogen. Er worden nl. in den laatsten tijd bieren van zwaarder gehalte (o.a. Vollenhovens stout) uitgevoerd, ofschoon niet in groote hoeveelheid, zoodat dan ook hel verschil voor het tegenwoordige niet meer dan f 700 a f 800 per jaar zal bedragen. Verder is voorgesteld het cijfer der afschrijving voor azijn van 30 gram watervrij azijnzuur per kan van 0.62 te bren gen op t 0.80. De uitvoer vau azijn is van weinig beteekenis, doch te lage afschrijving erlangt eenig meerde gewicht, doordat zij ook geldt voor den azijnafgeleverd aan loodwit- en andere fabrikanten met vrijdom van den accijns. Eindelijk wordt nog voorgesteld art. 5 der wet van 1876 af te schaffen, waardoor het verkrijgen van hoogere afschrijving dan van t 0.62% aan zekere formaliteiten was gebonden. Men raamt de meerdere afschrijving van accijns voor bier en azijn volgens dat ontwerp op f 2000 'sjaars. Invoerrecht op azijn. Naar aanleiding van de klachten van azijnfabrikantendat het invoerrecht op azijn niet in verhouding staat tot den accijns, omdat de buiten landsche fabrikanten azijn kunnen invoeren tot elke sterkte boven 2 graden voor hetzelfde tarief, heeft de regeering voor gesteld, het recht van 3 te behouden voor alle gewone azijnen, dat zijn azijnen die geene hoogere sterkte hebben dan 100 gram azijnzuur per kanen de andere azijnen evenredig hooger te belasten in verhouding tot hunne werkelijke sterkte. Het be palen der sterkte van ingevoerden azijn zal bij algemeene maat regel van binnenlandsch bestuur wordeu geregeld. Verder wordt voorgesteld voor gekristalliseerd azijnzuur een recht te heften van f 30 per 100 P., op natrium acetaat van f 13 20 en op calcium acetaat van 1 20.40 per 100 P. Voor de schatkist zal deze regeling eer voor- dan nadeelig zijn, daar thans meestal die soorten vau azijnen worden inge voerd, waarvoor het recht in verhouding van de sterkte het laagst is. De voorzitterde heer mr. M. Buehneropent te 10 uren met een hartelijk woord de vergadering, roept de talrijke schare het welkom toe, en spreekt den wensch uit, dat de vriendschap, die tusschen de onder wijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5