Btttucnlanb. De s poor weg lijn Haarlem-Zandvoort heeft in Mei 17055 reizigers vervoerd. De geheele opbrengst was 3974,78, zijnde per dag en per mijl f 15,08. De directie der paardetram Hoorn-Enkhuizen werkt met loffelijken spoed om de Streek in het bezit te stellen van een goedkoop en aangenaam middel van vervoer. Zij hoopt den 1 Augustus het gedeelte Westwoud —Hoorn te openen. Het bouwen van een remise met stalling ziekenstal en kantoor werd aangenomen door H. ollewens te Hoorn voor f 3750. Het schilder werk werd gegund aan G. P. de Vos te Enkhuizen voor 125. Te Noordscharwoude heeft zich in den nacht van den 2 op den 3 eene 52jarige vrouw door verdrinking van het leven beroofd. ^tabg-Bgrichtca. in de rechtsgeleerdheid. hebbende den inwendigen toestand van het land met de somberste klenren te schetsen heeft door den mi nister van baitenl. zaken aan hare vertegenwoordigers in het buitenland een schrijven laten verzenden, om den slechten indrnk weg te nemen welken die ongunstige geruchten zouden kunnen maken. Daarin worden de geruchten omtrent de ministerieels crisis bestreden en uitdrukkelijk verklaard, dat de Koning nimmer aan het ministerie Cristics iets anders gevraagd heeft dan de handhaving der orde. De Koning komt met nadruk op tegen de beweringdat hij aan zijn eed te kort tou willen doen, terwijl omtrent de vraag, of de Skoeptschina ontbonden zal worden nog geen besluit genomen is. Eindelijk wordt verklaard dat de toestand der geld middelen niet zoo ongunstig is, als men het wil doen voorkomen. ZUID-AFRIKA. Alle beschikbare troepen van Natal hebben bevel ontvangen zich op marsch te begeven naar Zoeloeland. Bovendien is den 30 nog een bataljon uit Kaapstad derwaarts vertrokken. Het grasgewas van ongeveer 70 bunders gemeente- weide te Boermond ia den 25 verpacht voor 9139 tegen f 7071 in 1887. Den 26 is aan 't Zand, gemeente Zijpe, over leden de heer C. V. Morra, gedurende 44 jaren hoofd der openbare school aldaar. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 27 besloten, zoodra de gemeente in het bezit der gas fabriek ie, op 1 Augustus a.s., aan de gemeente Zaan* dijk gas te leveren tegen f 18 per straatlaarn met een maximum branding van 1500 uren voor ieder uur brandens meer lj cent, terwijl aan de ingezetenen het gas zal worden geleverd tegen denzelfden prijs en op dezelfde voorwaarden als aan de ingezetenen. Bij het onweder, dat zich den 27 boven de Zaan streek ontlastte, is de bliksem geslagen in het school gebouw van den heer L. C. Breebaart te Zaandijk. De schoorsteen werd tegen den grond geworpen nie- mand was evenwel aanwezig. Een bakker die juist zijn pakhuis verliet werd opgenomen, eenige malen in het rond geslingerd en tegen den grond op eene trap ge worpen. Hij werd bewusteloos in huis gedragen. - Den 27 des avonds had een gepensioneerd kapi tein van bet oost-indisch leger te Breda zich rookende naar bed begeven. Ingeslapen zijnde, ontwaakte hij nog bijtijds, daar de bedgordijnen en zijn bed reeds in brand stonden. Bij de pogingen tot blussshen bekwam hij zulke ernstige brandwonden, dat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht, alwaar hij overleed. Bij kon. besluit van den 28 is aan den heer dr. C. H. D. Buija Ballot met ingang van 18 September eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten en benoemd tot hoogleeraar aan die universiteit, om onderwijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde de physische aardrijkskunde en meteorologie de heer dr. V. A. Ju lius, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Delft. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 besloten bij de openbare school voor meisjes een vierde lokaal te bouwen. Den 29 des morgens is de verfmolen „de Bob" te Wormer, behoorende aan den heer Latensteyn te Zaandijk geheel verbrand. Den 29 is te Amsterdam door den jongsten zoon van den burgemeester de eerste steen gelegd voor het Diaconie-Weeshuis aan de Zwanenburgerstraat. Den 29 zijn te Bouveen gemeente Staphorst twee groote boerderijen afgebrand met de inboedels 6 koeien 3 kalveren, 1 paard en 3 vette varkens. Het vee en de meubelen waren niet tegen brandschade verzekerd. Den 29 zijn te Hoorn tot leden der nieuw in gestelde kamer van koophandel en fabrieken gekozen de heeren W. E. A. Kaag met 87, J. A. G. Schermer met 85, C. Best met 72, P. J. Messchaert met 63 J. Schuit Dzn. met 61, C. van Helden met 56 en H. Belt met 53 van de 104 uitgebrachte stemmen. 2 biljetten waren in blanco. Den 29, 's namiddags half drie, is te Zaandam door den sterken wind, waardoor de molen door de vang liep, een felle brand uitgebroken in den houtzaag molen „de Dienst Jacobs" in het Westzijderveldbe hoorende aan den heer J. Nieuwenhuizen aldaar. De molen brandde af, doch de schuur daarbij is door de brandweer behouden. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot be taalmeester te Groningen de heer P. W. C. Maclaine Pont, thans te Middelburgte Middelburg de heer H. A. Sypkens te Hoorn; te Hoorn de heer jhr. G. A. J. Spengler, wiens benoeming te Almeloo is ingetrokken. Uit de mededeelingenden 30 door het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Vereeniging het pen- sioenverbond op de jaarlijksche algemeene vergadering aan de leden uitgebrachtblijktdat de minister van financiën, met wien het bestuur een onderhoud had, werkelijk de voorbereidende stappen gedaan heeft tot de indiening eener nieuwe pensioenwet, welke in het aan staand najaar kan verwacht worden na de behandeling van zeer spoedeischende wetsvoorstellen, zooals de bank- wet. Die nieuwe wet zal in hoofdzaak steunen op de hoofdbeginselen, voorkomende in het rapport der laatste staatscommissie. Den 30 was de heer C. Eysvoogel te Aarlander- veon voor 67440 laagste inschrijver bij dete'sGra- venhage gehouden aanbesteding van het maken van een rechtsgebouw te Haarlem. Den 30 is het leger des heils ook werkend op getreden te Enkhuizen. Bij den grooten internationalen wielerwedstrijd den 30 op de terreinen achter het Bijks-Museum te Amsterdam gehouden, bestond de uitslag o. a. in No. 1. Aanmoedigingwedstrijduitsluitend voor hooge tweewielerB (Scratoh race), open voor alle leden van den A. N. W. B., woonachtig in Nederland. Afstand 3000 el (7% ronden). Eenige prijd: zilveren cup, ter waarde van 120, uitgeloofd door den heer J. Voute Czn., onder bepaling dat deze prijs slechts éénmaal per jaar gereden mag worden en dat hij hetzij twee achter eenvolgende jaren hetzij driemaal in het geheel door denzelfden persoon moet gewonnen zijn om bet eigendom van den rijder te worden. De namen der winners worden op dien cup gegraveerd: Winner 1886: J. H. Faber te Haarlem. Winner 1887 J. F. J. Huysser, te Maas tricht. Met goedkeuring van den heer E. Kiderlen Jr. is deze van dit nummer uitgesloten. Gewonnen van 4 mededingers door den heet P. W. Scheltema Beduin te Amsterdam in 5 min. 51» sec.; de heer Huysser legde de bzau af in 5 min. 521 sec. No. 3. Internationale wedstrijd voor tweepersoons drie wielers. (Handicap.) Afstand 3000 el (7J ronden) Van 9 mededingers werd de prijs gewonnen door Th. van Pallandt te Leiden eu C. H. Tbiebout te Dtrecbt in 5 min. 49j sec., de tweede prijs door A. B. W. Kerk hoven en A, L. Couvée te Delft in 5 min. 50j sec., derde prijs de heeren Scheltema Beduin en F. Hart Nibbrig te Ansterdam in 5 min. 58 j sec. No. 8, Hoofdwedstrijd voor éénpersoons tweewielers aller typen. (Internationaal Afstand 10000 el (25 ronden). Van de 7 mededingers werd de eerste prijs gewonnen door F. Hart teNibbrig Amsterdam in 19 min. 13 sec.; de tweede door J. D. Bolandus Hagedoorn te Amers foort in 20 min. 33 j sec.; de derde door Th. van Pal- landt te Leiden it 21 min. 17f sec. De heer Nibbrig won tevens de tijd-medaille en de medaille voor het grootst aantal ketren van het voorbijgaan van den jury post. De bouw van het centraal station voor electrische verlichting aan den Hofsingel te 's Gravenhage, waarvan de aanbesteding den 5 Mei 1.1. heeft plaats gehad, is den 30 gegund aan den heer S. H. Fernim aannemer te Seheveningen, voor 69500. De laagste inschrijving was f 63500. Den 30 zijn de 'aatste 40 infanteristen uit Steen- wijkerwold naar hun garnizoen teruggekeerd. De gemeenteraad van Edam heelt den 30 be sloten, in plaats van ae met 1 Nov. a.s. op te hefien beide scholen met uitgebreid leerplan voor jongens en meisjes, eene gecombineerde inrichting op te richten met hetzelfde leerplan en aan die schooi te benoemen een hoofd op f 1400 jaarwedde en f 200 voor huishuur en een onderwyzer met akte voor fransch en gymnas tiek op f 150 jaarwedde (akte landbouw aanbeveling.) Tot onderwijzeres te Wïjk aan Zee, in plaats van mej. Te Wecbel, naar Brummen den 1 vertrokken, is benoemd mej. M. Vreeken te Aalsmeer. In de afgeloopen week zijn de vier laatste der 52 watermolens die eertijds de Beemster droog- hielden voor afbraak verkocht. Zj brachten 2410 op. gemeenteraad van Zaandam heeft besloten, den heer A. P. Fortaaier leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. aldaar te vergunnenzijne lessen in genoemd vak in de drie eerste klassen te doen waar nemen door den heer N, Kranenborg Jesse. Op de kermis, dezer dagen op Texel gehouden, werden onderscheidene personen op geheimzinnige wijze van hunne beurzen beroofd Alle nasporingen om de daders te ontdekken bleven vruchteloos. Men vermoedt, dat een zakkenroller naar dit eiland overgekomen is, om zyn bedrijf uit te oefenen. Met den hooibouw is het op Texel vrij gunstig gesteld en over het geheel zijn de uitkomsten van meer bevredigenden aard dan het vorige jaar. De hooiveilin- gen die daar elk jaar veelvuldig gehouden worden, zijn reeds in vollen gang. De prijzen zijn vrjj hoog, wat vooral voor de kleinere landbouwers een groot bezwaar is. De jaarwedde van den directeur der Nederl. Bijn- spoorwegmaatschappij, den heer J. J. Uitwerff Sterling, is met ingang van den eersten met f 1000 verhoogd en alzoo gebracht op f 6000, uit aanmerking van de vele zorgen en de groote verantwoordelijkheid, welke meer en meer op hem komen te rusten. Te Zwolle zijn de mazelen epidemisch heerachende verklaard. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot pastoor te Zwaag den heer F. Jansen: tot kape laan te Beverwijk den heer H. N. Bollinger, in plaats van den heer F. J. A. M. Wierdels verplaatst naar Schiedam; tot pastoor te Wieringen den heer J. F. B. van Delft. Van 12 predikanten in den ring Enkhuizen ontbreken er thans 5, n. 1. die te Urk, Oosterdijk Hoogcarspel (wegens ziekte)Grootebroek en Hem. Te Utrecht is in den ouderdom van bijna 100 jaren overleden Trui Uitermark algemeen bekend als Trui de marketentstereene vrouwdie in 1830 als marketentster met het bataljon Utrechtsche schutters was uitgetrokken. Op het in de vorige week te Assen gehouden landhuishoudkundig congres, is o. a. oene commissie benoemd bestaande uit de heeren mr. Schober te Putten Löhnis te Frederiksoord en mr. A. Ten Oever te Assen tot het onderzoeken van de mogelijkheid van voorkoming der veenbranden en besloten het op richten eener Nederl. landbouw-courant te steunen bij de regeering aan te dringen op gemakkelijker be palingen voor den invoer van varkens in ons land en haar te verzoeken, hare aandacht te vestigen op de dienstbaarmaking van de Nederl. bank aan de belangen van den landbouw bij het vernieuwen van het Bankoctrooi. Tot directeur der gasfabriek te Wormerveer is benoemd de heer W. Joustra civiel-ingenieur en adj. directeur der gasfabriek te Amersfoort. In bet tweede kwartaal van 1888 is in de school- spaarbank te St. Pankras door 48 spaarders ingebracht f 67.43, en door 1 spaarder teruggevraagd f 11,03, zoodat iu de nutsspaarbank te Alkmaar kon geplaatst worden f 56.40. Het kanaal langs den zeedijk van den Groet polder is dezer dagen zoo ver mogelijk drooggemalen; de boezemkade werd geslecht, zoodat men in den loop van den volgenden zomer p. m. 30 bunders land hoopt te kunnen bezaaien. Door den bouw van de nieuwe sluis nabij AartSWOUd kan dit kanaal vervallen. Op de 37 algemeene vergadering der ned. maat schappij tot bevordering der Pharmacïein de vorige week te Leeuwarden gehouden is o. a. besloten het hoofdbestuur te machtigen de betrokken overheden te wijzen op het optreden van bedienden aan het hoofd van apotheken zooals in het rjjkskrankzinnigengesticht te Medemblik en het Buitengasthuis te Amsterdam waar in lijnrechten Btrijd met de wet wordt gehandeld en bij de inspecteurs van het geneeskundig staats toezicht aan te dringen op een veel strenger toezicht over de tijdelijke waarneming van apotheken daar de wet, welke alleen het geven van vergunning als maat regel van uitzondering wil beschouwd hebbenniet altijd in dien geest wordt toegepast. Een voorstel van het hoofdbestuur, om, evenals in Duitschland het geval isvrijdom van accijns te vragen voor spiritus, bestemd tot bereiding van geneesmiddelenwerd verworpen terwijl aangenomen werd een voorstel om in elk depar tement een onderzoek in te stellen naar het drinkwater. De maatschappij zal verder stappen doen ter voorkoming van de opheffing der vereeniging tegen kwakzalverij. De minister van financiën heeft beslist, dat op zitda gen buiten de gemeente, waar de ontvanger der belastingen gevestigd is hy ook betalingen behoort aan te nemen op aanslagen in andere gemeenten van zijn kantoor dan die, waar de zitdag wordt gehouden en dat gebouwen met de erven van inrichtingen van onderwys voor doof stommen of blinden en andere hulpbehoevenden van grondbelasting behooren vrijgesteld te worden indien zij overigens voldoen aan de wettelijke bepalingen. De raad van beheer der Nederlandsch-Iudische spoorwegmaatschappij heeftonder mededeelingdat dit jaar voor aflossing beschikbaar is f 526,756,03 houders van obligation in de 3 pets. geldleening ten laste dier maatschappij van 1879 uitgenoodigd vóór 20 Juli a middags 12 uur san hem bij de daarvoor verkrijgbaar gestelde gezegelde formulieren op te geven, tot welken prijs zij obligatiën aan de maatschappij wen- schen aan te bieden. Op het te Assen gehouden 41 Nedarlandsch Land- huishoudkundig congres heeft de heer Yoorbeitel, direc teur der gemeente-reiniging te Amsterdam naar aanleiding eener klacht over den last, dien aardappel meelfabrikanten ondervinden van sintels in den compost, medegedeeld dat in 1887 uit het straatvuil te Am sterdam uitgezocht waren 150000 P. papier, 200,000 P. gias100000 P. lompenevenveel aan beenderen 80000 P. oude schoenen enz., al hetwelk f 50000 had opgebracht. De Koning heeft aan HDZ. adjudant-generaal den luitenant-generaal jhr. G. M. Verspijck, opgedragen aan den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, Zr. Ms. gelukwenschen over te brengen ter gelegenheid van^ HDZ, troonsbestijging. Aan hem is toegevoegd 's Konings ordonnans-officier de ie luitenant B. baron van Heeckeren van Molecaten. Naar men ons mededeelt, zullen Donderdag, den 5, des namiddags te 6 uur, te Egmond aan Zee, in de nabijheid van het logement van den heer Belleman, proeven worden genomen met het afschieten van vuur pijlen. Den 1 heeft te Nieuwediep de stoker 2e klasse der marine, Sparenboom, twee meisjes, waarvan een zijn beminde wasop straat met een dolkmes aangevallen. Een der meisjes bracht hy eene wonde aan de hand toe en het andere werd ernstig in hare linkerzijde, in de nabijheid van het hart, gekwetst. Te Steenwijk is eene timmermansvrouw van drie kinderen bevallen. Moeder en kinderen waren wel varende. Den 1 is op het buitengoed Overduin onder Oost-Kapelle, overleden de heer jhr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, oud lid der Eerste Kamer. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den 2 be sloten, alle oude 4 pets. leeningen, samen f 271,000, af te lossen en eene 3 pets. leening, groot f 400,OOo', tegen den koers van 83 pet. te sluiten aflosbaar in den tijd van 42 jaren, met den heer Julius Oppenheim te Groningen. Tot leeraar in de engelsche taal en letterkunde aan de kon. militaire academie te Breda is benoemd de heer B. ten Baa, tijdelijk te Davos Platz, gewezen leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Sneek. De 7e aflevering van de Vragen van den Dag bevat dr. H. Blink de goudvelden in Zuid-Afrika Noord- amerikaansche etbnographische en sociale vraagstukken; D. Aiton over de beteekenis van plantaardige vezel stoffen, voorheen en thans; dr. H. Blink, de aanhoudende koude in het voorjaar van 1888 Statistiek van de menschen die in Bengalen door wilde dieren worden gedood; Inrichtingen tot bewaring van verschillende zaken door koude; Vraagbus; Geschiedenis der maand; Friedrioh IIIJ. Bralsde oorzaken der fransche revolutie; prof. dr. Jan ten Brink, Dostojewski. De heer G. J. Bosman is aan de polytechnische school te Delft geslaagd als Scheepsbouwkundig ingenieur C art. 63 der wet; de heer A. Maclaine Pont Jr., aan de hoogeschool te Leiden, als Candidaat

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2