Bittucnl&ub. Den 4 en 5 vierde de Warmerhuizer school jeugd weder haar jaarlijksch feest. Zij die 2 of minder verzuimen in een geheel jaar hadden, mochten daaraan deelnemen; slechts een 7tal had meer dan 2 verzuimen. Berichten. Scots- eu ltt«rfctbcric6Un. commissie haar verslag zal hebben uitgebrachtzal de Begeering moeten kiezen. Maar dat had zij na ook reeds kannen doenwij zallen daarom dan even ver zijn als thans. Ons komt het voordat de Minister van oorlog bekend voorstander van den persoonlijken dienstplicht, zijn stelsel had behooren te ontwikkelen en in den vorm van een wetsvoorstel te brengen, dit den Staten- Generaal had moeten aanbieden en het had moeten verdedigen met al de kracht, al de overtuiging en al de hulpmiddelen waarover hij kan beschikken. Hij had geen voorlichting moeten vragen maar een plan naar zijne overtuiging moeten voorstellen. Hij had moeten Hezen tusschen de verschillende bekende stel sels. Maar is het Ministerie zelf het wel eens Kan het zich vereenigen met de zienswijze van den Minister van oorlog? Wij weten het niet; maar dit weten wij wel, dat de regeeringspartij in de Tweede Kamer niet eenparig denkt over de inrichting van ons leger, dat daaronder sterke voorstanders en even sterke tegen standers worden gevonden van een zoo allerbelangrijkst punt als de afschaffing der plaatsvervanging en num merverwisseling. Antirevolutionairen en katholieken zijn het daaromtrent volstrekt oneens en geen beter middel om die tweedracht vooreerst niet aan het licht te doen komen dan niets te doen maar een commissie te benoemen om de grondslagen der inrichting van ons leger te onderzoeken ten einde nadat dit onderzoek zal zijn afgeloopen, te overwegen, of en in hoeverre de Regeering zich met de grond slagen zal kunnen vereenigen en daarna door de betrokken departementen van algemeen bestuur een wetsontwerp te doen samenstellen Op die wijze kan men lang de eenheid onder de vrienden bewaren. Een andere vraag is, of zoo doende ook 's lands zaken behoorlijk worden behartigd. Alweder hleek dat meer dan elk ander middel een „Ik ben ziek, Ada", zeide hij, met de hand zich over het voorhoofd strijkende en vermoeid achterover leu nende in den hoek van de sofa„of liever ik was het en beb nu rust noodig en stilte.'' Ada zag hem met groote oogen aan. „Ik begrijp je nietHendrikzeide zij verbaasd. „Ik heb rust noodig", herhaalde hij, „en stilte; wij moeten daarom de uitnoodigingen voor ons souper intrekken." De jonge vrouw wierp een schuwen blik op haren man. Had zij hem goed verstaan of zou hij koorts hebben en ijlen „Wat bedoelt ge, Hendrik?" vroeg zij, hem vorschend aanziende, terwijl hij ernstig voor zich uitkeek. „Waarom moeten wij de uitnoodigingen afzeggen „Waarom?" antwoordde hij„omdat 't het begin moet zijn van een nieuw levendat wij moeten aan vangen wanneer wij niet in ellende en schande willen komen. Zie mij niet zoo onderzoekend aan Ada. Ik ijl volstrekt nietmaar mijn hoofd is zeer vermoeid van de kwellingen die ik vandaag heb doorstaan, ten gevolge van mijne lichtzinnigheid en mijne zwakheid." En hij vertelde haar wat er dien dag was gebeurd. Ada luisterde met ontsteld gelaat. „Hoe verschrikkelijk die uren ook voor mij waren", besloot hij „toch beschouw ik het gebeurde als een wenk van het noodlot. Zonder dien wenk zou ik niet tot het vaste besluit gekomen zijn, aan dit leven, voor het lieve vaderland weg, een einde te maken." „Maar, beste Hendrik, daarom kan onze partij toch wel doorgaan", smeekte Ada. „Alles is immers besteld. Wij maken ons belachelijk Hendrik schudde het hoofd. „Neen, dat gebeurt niet. Er moet een begin worden gemaakt en dit zal de proef op de som zijndat wij niet wankelen." „Maar dat is nu eenvoudig koppigheid van je. Wij zouden ons voor altijd onmogelijk maken wanneer wij het souper nu afzeggen. Wat zou de wereld er wel De heer v. G., laatstelijk ontvanger der belastingen te Amsterdam is den 5 te Valkenburg van eene trap gevallen, met hst gevolg, ^dat hij onmiddellijk een lijk was. De drie hoogste klassen der openbare school te B0rg0U maakten den 5 per rijtuig een uitstapje naar IJmuiden. Een getrouw lezer van het socialistisch blad „Recht voor Allen" vestigt onze aandacht op eene mededeeling in genoemde courant, waarbij de heer Domela Nieuwen- huis verklaart, op zijne laatste aanbieding aan de ver- veners nog geen antwoord te hebben ontvangen in strijd dus met een in ons vorig nummer geplaatst en uit andere bladen overgenomen berichtals zouden de verveners zich tot openlegging hunner boeken hebben bereid verklaard, mits ook degenen, die aan bedoelden heer de gemaakte en in de Tweede Kamer medege deelde inlichtingen verschaft hebben, met hunne boeken voor den dag kwamen. Wij vernemen dat de minister van justitie op den rid van hier naar Hoorn, den 2, op zijn uitdruk kelijk verlangen, te ITrsflm eene boerderij bezichtigd beeft, bewoond door den heer C. de Geus. De commissie van toezicht en beheer over het Stedelijk muziekkorps alhier verzoekt ons nog maals te melden, dat er, daartoe in staat gesteld door het bestuur der buitensocie'eit, dinsdag 10 Juli des avonds 7% uur, door genoemd corps een concert gegeven zal wor den in den Stadshout met medewerking van den heer S. Ogier, eerste solo-clarinettist bij het corps grenadiers en jagers te 's Gravenhage. Beleefd verzoekt de commissie, dat ieder medewerke tot het bewaren van orde en stilte, waartoe het blijven staan gedurende de uitvoering der verschillende nummers zeer veel zal bijdragen. De navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. „Parade Marsch" van Dias; 2. Ouverture „Une féte champêtre", van Labory; 3. „Vie d' artiste", grande valse van Joh. Stra :ss 4. „Scène et air", voor Es clarinet solo van C. v. d. Linden5. Potpourri op motieven van de opera „La Bohémienne", van Balfe; 6. Ouverture van de opera „Die Weiber von Weiusberg", van C. E. Conrad; 7. a „Les Rameaux", hymne voor euphonium van Eaure i „Ernestina" concert polca voor cornet a pistons van G. Joh. van Dam 8. Fan- taisie op motieven van de opera „Les Puritains", voor Es clarinet solo van Belliniarr. Luigi v. Bassi 9. Grand potpourri sur des motifs populaires van A. J. Clément. Regenten van het doopsgezinde weeshuis te Rijp hebben aan het stedelijk museum geschonken twee fraaie zilveren schoengespen en twee zilveren kniegespen uit den ouden tijd. Fan 30 Juni tot en met 6 Juli zijn aan de bad en zweminrichting alhier genomen 257 buiten baden waarvan 59 door dames en 54 door onvermo- genden. Op de voordracht voor Onderwijzer aan de open bare burgerschool alhier, in plaats van J. de Yen, zijn geplaatst: lo. H. B. Hockfoordt te Bussum; 2o. J. G. Bruins te Hengeloo3o. D. Colthof te Steenwijk. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam heeft de heer K. poben Stuart, met gunstig gevolg, examen afgelegd, als candidaat in de rechtsgeleerdheid. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Juli. Henrich Bernardus Gottmer en Agnes Marie Hubertine Lavenbeiden alhierlaatstgen. onl. te Zwolle. GEBOREN. 4Juli Hendrik, Z. van Jacobus Bossert en Trijntje de Wit. 6 Anna ClasinaD. van Pieter Molenaar en Susanna Geertruida Bakker. OVERLEDEN. 6 Juli. Klaas Pepping, 57 j. van zeggen viel de jonge vrouw in gloeiend van opgewondenheid. „De wereld antwoordde Hendrik met eene hem anders geheel vreemde scherpte, „de wereld bekommert zich om dergelijke kleinigheden niet, dat wil zeggen de werkelijke wereld. Hetgeen gij daaronder verstaatis een klein kringetje van personen, die tot de wereld in verhouding staan als een zandkorrel tot de aardbol. Jou wereld zou kunnen verdwijnen, zonder dat de werkelijke wereld er iets van merkte. En ter wille van die illusie ruïneert men zich en stelt men goed en eer roekeloos op het spel. Dan heeft Kadner gelijkwanneer hij zegt, dat men leven moet voor zich zelf en zijne idealen, maar niet voor de bedriegelijke wereld. En wat de bestellingen aangaatik zal wel met de leveranciers spreken. Zij zullen de dingen wel terugnemen zij 't ook met eenige schade voor ons." „Je houdt niet meer van mij", bracht Ada snikkend nit. „Juist, omdat ik veel van je houd, handel ik zoo", antwoordde Hendrik. „Wees verstandig, Ada, je moet toch zelf inzien, dat ik mij rnïneeren moet, wanneer wij meer uitgeven dan mijne inkomsten bedragen en dat alleenom in de oogen van eenige babbelzieke lieden en een paar modepoppen rijker te schijnen dan wjj zijn. Kadner Hij kon niet uitspreken. Ada stond op. Hare oogen vlamdenhare wangen gloeiden. Wanneer Hendrik gemeend had, gemakkelijk bij zijne vrouw de zege te kunnen behalen, dan zag hij nu indat hij zich bedrogen had. Het noemen van Kadner's naam wien zij toch al niet lijden kon en aan wienB invloed zij Hendrik's handelwijze toeschreef, bracht haar buiten zich zelve. „Goed", zeide zij met eene stem, die zoo beefde, dat men bemerkte, dat zij niet dan met moeite hare tranen onderdrukte, „jij moogt, wat mij betreft, naar de prin cipes van dien vriend leven die meer bij de Indianen op zijne plaats is, dan onder beschaafde menschen. Jjj moogt je belachelijk maken voor de wereld. Maar ik KANTONGERECHT. 4 Juli. J. S., Amsterdam, overtreding spoorwegwet, 2 boeten van t 3 of 1 dag hecht, voor elke boete. G. K. Cz., J. K. Cz., J. V.Cz., W. G. Pz., Egmond aan Zee, zoeken naar eieren van waterwild in de maand Meiieder 3 boete of 1 dag hecht. J. D. Cz J. Z. Jz., C. G. Lz., Egmond aan Zee, als boven, No. 1/20 boete of 4 dagen hecht2 en 3 ieder 5 boete of 2 dagen hecht. P. G. Jz., Egmond aan Zee, als boven, 1 boete of 1 dag hecht. C. O. Cz Castricum, niet zorg dragen dat een hond geen wild opspoort, vrijgesproken. H. D, Alkmaar, C. B., Amsterdam, J. H. VeenhuizenC. S., Nieuwe Niedorp, K. S., Rijp, openbare dronkenschap, ieder t 0,50 boete of 1 dag hecht. J. R., Graft, laten loopen van vee op eens anders grond, 1 boete of 1 dag hecht. J P., Castricum, rijden met een hondenkar, straf als boven. H. G. Az., Egmond aan Zee, strooperij, 8 dagen gev. A. v. d. B., Alkmaar, openbare dronkenschap bij herhaling 8 dagen hecht. M. K., Rijpals boven3 boete of 2 dagen hecht. J. C. v. V Alkmaar, voldoen aan eene natuurlijke behoefte op straat aldaar, 0,50 of 1 dag hecht. Alkmaar 6 Juli. Kleine Kaas gras 32, Commissie gras 30, Middelbare gras 30aangevoerd 675 stapels, wegende 195424 P. Ter graanmarkt aangevoerd 77 mudden. Tarwe f 7,10 a 7,62%, Gert chev. 5,50, Haver 3,90, Bruine boonen /9,50 a 10,50, Kanariezaad 17,50, Karweizaad 13, Grauwe erwten 11. Alkmam 7 Juli. Aangevoerd 22 Paarden f 40 a 300, 17 Koeien en Ossen 70 a 170, 18 nucht. Kalveren /5a 12 1 Ezel t 15 24 Schapen 10 a 20, 79 Lammeren f 7 a 12, 41 magere Varkens 13 a 16, 203 Biggen 5 a 9, 6 Bokken en Geiten f 3 a 5, 6 kleine Bokjes 0,60 a 1, Boter per kop ('s middags 12 uur) 0,70 a 0,80. Kipeieren f 3,50 a 4Eenden-eieren f 2,95 per 100. Amsterdam 6 Juli. Aardappelenmark t. Prijzen on veranderd. Aanvoer 16 versche ladingen westl. Handel vlug. Raapkoeken 72 a 83, Lijnkoeken 7,50 a 11, per 100 P. Petroleum onveranderd, loco 8,20, Sept.Dec. 8,15 entr. In cons. 9,50, Nobel 7,75. Delft 5 Juli. Aangevoerd 1091 achtste en 77 zestiende vaten boter. Prijs per kwart vat 48 a 60, per P. 1,20 a 1,50. Samen wegende 22590 P. Edam 5 Juli. Aangevoerd 302 stukken Boter f 1,20 a 1,28 per pondKipeieren f 3,50 a 4 per 100. Hoorn 5 Juli. Kleine kaas 33, Commissie 30, Mid delbare 29. Aangevoerd 472 stapels, wegende 150058 P. 6 Juli. Aangevoerd 481 Schapen 20 a 28 per stuk. Han del vlug. Hoorn 7 Juli. Tarwe f 7,50 a 8, Rogge 6 a 7, Gerst f 4 a 5 Haver 3,50 a 4, ErwtenWitte f 8 a 10, Groene 11 a 12 Grauwe 12,50 a 14, Vale 10 a 12 Bruine boonen 10 a 12, Karweizaad 13 a 13,50, Mosterdzaad 15 a 16,75, 31 Paarden 50 a 20050 Schapen f 20 a 2618 Lammeren 1 5 a 8, 8 Kalveren 8 a 18 19 Varkens f 6 a 12, 40 Biggen f 2,50 a 5,50, 35 Kippen f 0,40 a 1,10, 5000 Kipeieren 3 a 3,50, 400 Eenden dito f 3 per 100, 2500 kop pen Boter f 0,55 a 0,60 per kop. Leeuwarden 8 Juli. Boter per kwartvat 39,50. Aange voerd 1108 kwart-, 235 achtste en 47 zestiende vaten. Schagen 5 Juli. Aangevoerd 10 Paarden 30 a 180, 2 Stieren 70 a 163, 25 Geldekoeien /85 a 240, 10 Kalfkoeien 160 a 210, 5 Vaarzen f 70 a 100, 12 nucht. Kalveren /6a 17, 310 Schapen 8 a 26200 Lammeren 4 a 9, 8 magere Varkens f 11 a 13, 37 Biggen 4 a 7 Boter per kop/ 0,75 a 0,85, Kipeieren 2,75 a 3, Eenden dito 2,85 a 2,90 per 100. Texel 3 Juli. Vette Koeien /"160 a 200, Kalfkoeien f 130 a 145, Melkkoeien 90 a 135, Kalfvaarzen 90 a 120, Gelde dito 36nucht. Kalveren 8Rammen 14 a 18, Gelde Schapen 15 a 18, vette Varkens 0,38 a 0,42 per P., Lammeren f 6 a 7,50, Biggen /9a 10, Werkpaarden 100 a 115, Oude paarden f 40 a 70, Rijpaarden 200 a 275. Leiden 6 Juli. Aangevoerd 3 Paarden 31 a 45, 42 Stieren 50 a 13298 Kalf- en Melkkoeien 98 a 225, 56 Vare koeien 85 a 190, 148 vette Koeien 116 a 250, 92 wil mij niet blameeren. Ik ga, ik ga", en zij barstte, haar zakdoek voor de oogen drukkende, in een kramp achtig snikken uit, „ik ga naar mama." „AJa", riep Hendrik, van de sofa opspringend; maar de jonge vrouw strekte afwerend de hand tegen hem nit en ging naar de aangrenzende kamer waarvan zij de deur achter zich bloot. In het eerste oogenblik wilde Hendrik haar volgen, haar smeeken de deur te openen en weder goed op hem te zijn. Maar terstond daarop zeide hij tot zich zelf, dat, wanneer hij nu toegaf, al zijne voornemens om een nieuw leven te beginnen, zouden schipbreuk lijden. Hij bedwong zich, hoe moeielijk het hem ook viel. Eu om het begonnen werk te voleindigen ging hij aan de tafel zitten en schreef aan alle uitgenoodigden korte briefjes, met de mededeeling, dat het souper niet zou doorgaan, wegens zijne plotselinge ongesteldheid. Het was geen onwaarheid. Hij was ziek inwendig ziek en Ada ook. Hij liet de brieven door de meid op de post brengen. De nacht brengt raad, zegt een oud spreekwoord. Ook andere gedachten en andere voornemens. De zaken zien er op den dag vaak anders uit dan den vorigen avond of in den donkeren nacht, wanneer het juiste licht ontbreekt en de verbeelding vrij spel heeft. Ada ging niet naar mama. Zij bleef bij baren man al sprak zij ook in acbt dagen geen woord tegen hem. Zij moktemokte als een stout kind. Intusschen Hendrik bleef standvastig. Hij zeide tot zich zelf, dat hij de kuur, die hij begonnen was, moest voortzetten zou het kwaad niet erger worden dan het geweest was. En hij zette zijn besluit door. Het was hem vol maakt onverschillig of freule von Herzberg hare spot tende opmerkingen over het afbestelde souper ten beBte gaf en het vergeleek bij het gestoorde offerfeest. Hij had zijn wil doorgezet en Ada gevoelde, dat de tijd voorbij wasdat slechts geschieddehetgeen zij wilde. schoolfeest het „niet schoolkomen" tegenhoudt. Goed geslaagd kan men het feeit noemen. Op den len dag vermaakten zich 94 der jongsten op het dorp zelf in den draaimolen en met verschillende spelletjes. Een tombola gaf elk kind bovendien een prijsje. Voor de grooteren, ten getale van 78, was een reisje per boot naar den Helder weggelegd. Behoorde voor de kinderen een tochtje per stoomboot toch al tot het recht aangename, verhoogd werd het genot door het bezichtigen van het wachtschip in al zijne deelen en het aanschouwen der groote zeevlakte. Eene wandeling langs de kermis en het vertoeven in poffertjeskraam en stoomcaroussel gaf op velerlei wijze veel genoegen. Aan vele en velerlei versnaperingen ontbrak het op geen der beide dagen, terwijl goed weder het feest begunstigde. De „Margaretha" van den heer de Fouw bracht allen behouden en vroolijk ten half 8 uur 's avonds weder te Schoorldamen waren toen ook de beenen vermoeid, de opgewekte stemming deed dat vergeten, want de 3 kwartier afstand naar Warmenhuizen werd welgemoed te voet afgelegddie stemming en het door de kinderen genotene was een voldoening voor het gemeentebestuur te Warmenhuizen, dat door eene ruime bijdrage de commissie in staat stelde zulk een feest te geven. Aan den heer G. van Duyl G.Wzn., hervormd predikant te Rijp, is toezegging van zijn beroep gedaan naar 's Heerenberg (cl. Zutphen).

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2