No. 83*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 8 JULI. TWEEDE tÜHftctëcl Idebceltc. SCHUTTERIJ. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaarop Woensdag 11 Juli 1888's namiddags Vk uur. £Snit«uljuib. BELGIE. Ta Brassel is zekere Duplessis wederom aangehouden als een van de vermoedelijke vervaardi gers der valsche fransche bankbiljetten van Ir. 500 DUITSCHLAND. Generaal von Caprini heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen ala minister van marine. FRANKRIJK. Een commissaris van politie te Parijs begaf zich den G naar de drukkerij van Faul Dupontom er een manifest van den graaf van Parijs aan de burgemeesters in beslag te nemen. Hij kwam een half uur ta laat; de 27COO exemplaren waren reeds in veiligheid gebracht. iSiuucttl&ua. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Provinciale Staten van Noordholland. Gemeenteraad van Zijpe, Ai BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de commissie voor de schutterij op Dinsdag 10 Juli aanstaande, 's namiddags te 6 uren preciesten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere re clames tegen den dienst bij de schutterijmet inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van dien dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling van broederdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente secretarie aan te vragengevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 20 Juni 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter alpemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van den heer A. J. DIRK ZEN om vergunning tot het oprichten van eene stoom-tabaks- kervenj met eest in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 64, en dat op Dinsdag 20 Juli 1888, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten yan die kerverij met eest bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. fi Juli 1888. De Secretaris, NUHOUT van deb VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens ontvangen kennisgeving bestuurders-collatoren van hetHoucka maleen te Bolsward voornemens zijn een deel van de inkomsten des leens te begeven aan een bekwamen scholier uit het geslacht van den stichter en wel in den loop der maand Augustus en dat belanghebbenden ter mededinging zich zullen moeten aan geven bij den heer M. E. VAN DER MEULEN te Bolsward vóór 12 Juli e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Juli 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. TE BEHANDELEN PUNTEN: Benoeming commissie van onderzoek der gemeente rekening over 1887. Verzoek van den heer J. W. Welcker om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het lager en het middelbaar onderwijs en als lid der gezondheidscommissie. yan de commissie van financiën. Rapport omtrent de rekening betrekkelijk de dienstdoende schutterij over 1887. omtrent de rekening van het burgerweeshuis over 1887. kan Burgemeester en W'ethouders. Rapport op het verzoek van het parochiaal kerkbestuur van den H. Laurentius om vergunning tot het stellen eener houten schutting aan de Nieuwstraat. op het bezwaarschrift van den heer H. G. Beekhuis tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1888. Voorstel tot het aangaan eener ruiling van grond aan den Erieschen weg met den Staat der Nederlanden. n betrekkelijk het verleenen van eervol ontslag aan M. Hobré als veearts en hetgeen in verband daar mede moet geschieden. tot aanvulling van het in de vorige vergadering aangehouden besluit betrekkelijk het aangaan eener ruiling van grond met den heer W. E. Stoel. betrekkelijk het stellen van een termijn van een jaar aan de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange voor het maken van een aanvang met den aanleg van den lokaal-spoorweg AlkmaarHoorn. Rapport der speciale commissiehoudende mededeeling van den uitslag van het met de officieren der dienstdoende schut terij gehouden overleg in zake de schutterij. Benoeming onderwijzer openbare burgerschool in plaats van J. de Ven. Namens den Voorzitter van den Eaad, De Secretaris, NUHOUT VAN I) E It V E E GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneene parapluieeen gouden oor belletje met blauw steentje; een zak met zout; een zwart armbandje met sterretje; een zilveren tabaksdoos; een zilveren doekspeld; een armband met rood steentje; eene port.emonnaie met eenig geld; een gouden oorknopje met zwarte steen; een loterijbriefje; een teekenpasser; eenmeisjeshoed; een rozenkrans; een bloedkoralen armbandje met goud; een huissleutel en eene rotting met berljjnsch zilveren knop. Te Keulen is bij het schijfschieten een soldaat die naast de schijf stond door een kogel in de borst ge troffen hij was dadelijk dood. Den 5 heeft het openbaar ministerie in zake de personen te Leipzig, die beschuldigd zijn van zich te hebben laten omkoopen om aan Frankrijk inlich tingen te verschaffen omtrent de duitsche legermacht in verband met spoorwsgovereenkomsten 14 jaren tuchthuisstraf geeischt voor Diotz7 jaren voor zijne vrouw en 8 jaren voor Appell en bovendien voor allen verlies der burgerschapsrechten. Den 5 des namiddags ontving de Keizer den luite nant-generaal jbr. Verspyck vergezeld van den ordon- n3nce olficier baron van Heeckereu van Moleeaten, ter overhand'ging van het schrijven van den Koning der Nederlanden waarin de Keizer met zijne troonsbestij ging geluk wordt gewenseht. ENGELAND. Lagerhuis. Den 29 is eene motie van den heer Eilisom aan de regeering te verzoeken stappen te doen tot regeling van het landvraagstuk in Wales waarbij de regeling der tienden hoofdzaak is met 146 tegen 128 stemmen verworpen. De voorsteller wilde vermindering van pachtdoch de regeering meende dat er geene reden bestond om voor Wales in dien geest bijzondere maatregelen te nemen. Den 2 werd door minister Smith medegedeeld dat de regeering een wetsontwerp zon indienen ter aanstelling van een minister voor landbouw. Minister Fergusson deelde den 3 mede dat de regeering een verzoekschrift van engelsche onder danen cp Java ontvangen had, waarbij gevraagd werd, dat de regeeriug stappen zou doen, om den railitieplicht voor hen op te heffen. In de verdragen kwam eene bepaling in dien geest niet voor. Zoo de verzoekers niet konden aantoonendat onderdanen van andere landen op Java vrij van militieplicht zijn zou de re geering zulke stappen niet doen. Kamer. Den 2 is bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongelukken het binnenhalen van vreemdelingen ter sprake gekomen. In dat wetsontwerp was bepaalddat de verwanten van een buitenlander, die door een ongeluk omkwam geene aanspraak op schadeloosstelling van den patroon zouden hebbentenzij ze in Frankrijk woonden. De heer Bernard betoogde, dat dit de werk gevers nopen zou de voorkeur te geven aan buitenlan ders, en nu waren in Frankrijk reeds 3 pet. der bevol king, immers 1,525,000, vreemdelingen. De toevloed van belgon, duitschers, zwitsers, italmuen en Spanjaarden in de grens-departementen groeide bovendien steeds aan. Van de misdadigers waren 10 pet. buitenlanders en te Parijs leefden 3000 buitenlandsehe gezinnen waarvan 40 pet. duitsche, van liefdadigheid. Dit artikel werd mei. 216 tegen 189 stemmen verworpen. Sonaat. Den 3 ia het krediet van f 250,000 tot het bestrijden van de sprinkhanenplaag in Algerië goed gekeurd en bij de v:ortgezette behandeling der legerwet met 134 tegen 132 stemmen een amendement verworpen om de voorwaardelijke vrijstelling toe te kennen aan de fransche zendelingen in het Oosten. Die vrijstelling zou volgens de voorstanders niets afdoen aan de sterkte des legers en het aanvullen der noodige zendelingen, die zoo groote diensten aan het land bewezen, ver zekeren. SPANJE. De zitting van den Senaat en de Kamer is den 5 door den president-minister Sagasta gesloten. ZWEDEN. Volgens de laatste volkstelling telt de bevolking 4 734,901, 17712 meer dan een jaar vroeger_ Reglement van orde. Bij het eindverslag over het voorstel Lohman-Schaepman, heeft de commissie van rapporteurs verschillende wijzigingen voorgesteld, ook van de artikelen, welke door de voorstellers niet veranderd zijn. Zij stelt vooronderzoek door eene com missie van rapporteurs van voorstellen, waaromtrent geen af- deelingsonderzoek noodig wordt geoordeeld; behoud in hoofd zaak van het tegenwoordig stelsel van wetsvoorstellen, onder verzwaring van de verantwoordelijkheid der commissie van rapporteurs, die het voorloopig verslag door een verslag met regeerings-mededeelingen kan vervangen en verplicht is, advies over het voorstel te gevengewijzigde behandeling voor belangrijke en technische ontwerpen. Over de wijze van samen stelling der commissiën van onderzoek verschilt de meerderheid met de minderheid Het begrootiugsonderzoek behoudt zij onveranderd, behoudens de verzending der suppletoire of crediet-begrootingswetten aan eene commissie van rapporteurs. Twee wetsontwerpen zijn ingediend tot verhooging van eenige hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1888 als a. die voor den aanleg van staatsspoorwegen met f 414,000, noodig voor bet maken van het tweede spoor tusschen Krui- niugen en Middelburg, met alle daarmede in verband staande uitgaven, welke som gevonden kan worden uit over 1887 be schikbaar gebleven gelden b. hoofdstuk IX met f 750.000 voor het verleggen vau de uitmonding der rivier de Maasdaar door het gunstige verloop van de onteigening voor de verlegging van den Maasmond het voor den aankoop van gronden toegestane cijfer van t 2.000.000 thans geheel besteed is en voor verhooging van verschillende posten. Deze verhooging kan geheel gedekt worden uit andere postendie met dat bedrag verminderd worden. Den 6 heeft de heer P. B. J. Eerf medegedeeld, dat hij de benoeming tot lid van Ged. Staten aannam. Hij was den 5 bij de eerste stemming benoemd met 32 van de 61 stemmen verder waren uitgebracht: op den heer mr. J. G. Sillem 18, op den heer mr. J. van Lennep 4, op den heer jhr. mr. D. van Eoreest 3, op den heer H. J. Calkoen 2 stemmen en op de heeren mr. E. A. Jordens en C. Corver van Wessem 1 stem. Den 5 werd de heer mr. J. E. T. van Valkenburg op nieuw tot buitengewoon lid van Ged. Staten benoemd. Den 6toen 63 leden tegenwoordig waren, zijn verder de volgende besluiten genomen. Overeenkomstig de voorstellen der speciale commissiën werden vastgesteld en goedgekeurd: de provinciale rekening over 1886; eene wijziging in de begrooting voor 1888 de provinciale be- grootiug, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1889 en het voorstel tot helling van opeenten, 7 op gebouwde, 8 op onge bouwde eigendommen, 3 op 't personeel. Aan den eervol ontslagen bodetevens concierge, G. van Burkom, is eene toelage van 1 100 per jaar boven zijn pensioen uit de provinciale fondsen toegekend. Met 61 tegen 2 stemmen werd na eenige besprekingen besloten tot het aankoopen, ten behoeve van het archief, van een merk- waardigen atlas van de provincie, die zich bevindt in liet bezit van den heer J. Schuitemaker Sr. te Purmerend. Hiervoor werd t 2500 toegestaan. Goedgekeurd werdende rekening van het gesticht Meerenberg over 1887 een tweede suppletoire begrooting voor 1888 en de begrooting voor 1889 van genoemd gesticht. Voor den tijd van 3 jaren werd aan de ambachts-teekenschool te Amsterdam een subsidie verleend van f 2000 per jaar. Het verzoek van de commissie van toezicht over de Teeken- school voor Kunstnijverheid te Haarlem, om eene verhooging van subsidie van f 500 voor een cursus voor ornementaal houtsnijwerk, werd overeenkomstig liet ongunstig prieadvies van Ged. Staten en van de speciale commissie gewezen van de hand. Aan de Zeevaartkundige school te Amsterdam werd voor het loopende jaar het aangevraagd subsidie van f 800 weder toegekend. Voor het Jaarboekje voor de provincie Noordholland werd aan de uitgevers, de Srma Ipenbuur en van Seldam te Am sterdam, op nieuw 200 subsidie voor 1889 verleend. Op voordracht van Ged. Staten werd besloten tot het in beheer en onderhoud overnemen van den weg van het station Zandpoort naar Meerenbergwelke weg voor rekening der provincie bestraat zal worden. De speciale commissie had voorgesteld den grond van dezen straatweg in eigendom over te nemen, waartoe zich naar hare raeening thans eene geschikte gelegenheid aanbood, maar inmid dels al vast dien weg te gaan bestraten. Dit amendement op het voorstel werd aangenomen, nadat een amendement van den heer mr. Hartogh, om speciaal Ged. Staten uit te noodigen, te trachten den eigendom van dien weg te verkrijgenmet 33 tegen 30 stemmen was verworpen. Verder is besloten tot den aanleg van een paarden-spoorbaan over een daarvoor aan te koopen strook gronds, van Meerenberg naar het station Zandpoort, in aansluiting aan den Hollandscheu Spoorweg, waar langs de goederenwagens, voor 't gesticht be stemd, zullen vervoerd worden. Eindelijk werden vastgesteld de voorgestelde ontwerpen van bijzondere reglementen van bestuur voor de banne en deu polder Veenhuizen, en de wijzigingen in de reglementen voor den Poelpolder en voor de banne Andijk. Daarna is de vergadering gesloten. Voor de commissie, in wier handen gesteld is het ontwerp- reglement van bestuur voor den Uithoornschen polderaan welke commissie diligentverklaring voor het uitbrengen van rapport verleend werd, zal 's Koniugs machtiging aangevraagd worden tot voortzetting barer werkzaamheden na de sluiting der zomervergadering van de Staten. 3 Juli 1888. Op één na was de vergadering voltallig. De heer van Beusekom berichtte, dat hij verhinderd was te komen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd behandeld een suppletoir kohier der hondenbe lasting voor dit jaar. Het werd goedgekeurd tot een bedrag van f 27. De secretaris leest na voor een brief van mej. Morra, meldende het overlijden haars vaders, den heer C. V. Morra, hoofd der school te 't Zand, in den ouderdom van 71 jaren. De voorzitter wijdt naar aanleiding hiervan eenige waardeerende woorden aan den overledene, waarna bij mededeelt, dat sollicitanten naar de opengevallen be trekking zullen worden opgeroepen om zicb vóér 20 Juli a. s. aan te melden en bij vraagt of er bij het examen nog ververschiogea zullen worden aangeboden. De heer Biersteker vreest, dat dit nog al kosten zal veroorzaken, omdat er thans gewoonlijk veel sollicitanten komen, doch anderen merken op, dat men toch wel iets dient aan te bieden. Do heer de Wit wil echter geen wiju doch wel bier geven. In dien zin wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat in het bestek van het gewoon onderhoudswerk is opgenomen het maken van een tweede portaal bij de school te Schagerbrug, waaraan behoefte bestaat voor de twee achterste lc. kalen. De kosten daarvan bedragen echter f 300, zoodat de be- grootingspost ontoereikend is. Bij suppletoire begrooting of af- en overschrijving zal deze Bom dan moeten worden gevonden. De aanbouw is echter hoog noodig, want het passeeren van kinderen door de lokalen, waarin zij niet behooren, werkt storend op het onderwijs. Ook bij brand is het gevaarlijk als er maar één uitgang is. De heer Kaan is zeer met den maatregel ingenomen. Anderen verklaren overtuigd te zijn van het nut van den aanbouw en met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Op eene vraag van den heer Kaan antwoordt de voorzitter dat het dagelijksch bestuur voor een waar nemend hoofd van de school te 't Zand zal zorgen. De heer Nobel verklaart met veel genoegen de woorden van den voorzitter te hebben gehoord, gewijd aan de nagedachtenis van den heer Morra Hij stelt voor, een brief van deelneming aan de familie te zenden. Bij acclamatie wordt daartoe besloten.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5