No. 84. Negentigste Jaargang. 1888. Nationale Militie. Toch eene mama. WOENSDAG 11 J ELI. Prijs der gewone Advertentiën: (Bcbeeltc. Snitettlftub. BELGIE. In de gemeente Boom bij Antwerpen vielen in October 1887 de periodieke gemeenteraads verkiezingen in liberalen geest uit( met welken uitslag de clericale burgemeesterde heer van Eeeth niet in genomen was. Op zijn aandrang werd de verkiezing vernietigd welk besluit ten slotte door de regeering bekrachtigd was. Den 8 had de nieuwe verkiezing plaatswaarbij de liberalen op nieuw gekozen werden met 450 a 455 stemmen, tegen 442 a 429 op de cle- riealen. Des avonds ontstonden ongereldheden, waarbij de gendarmes op last van den burgemeester vuur hebben gegeven, waardoor verscheidene personen gekwetst zijn. DÜITSCHLAND. De politie heeft den 4 des avoDds eene vergadering van socialisten te Eimsbüttel, eene voorstad van Hamburg, dosn uiteengaan, waarbij elf personen in hechtenis en verscheidene geschriften in beslag genomen werden. FRANKRIJK. De regeering heeft het verzoek van den gouverneur-generaal van Algiers om vergun ning tot hqt uitschrijven eener loterij tot een bedrag ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Zij die in aanmerking willen komen, op f 150 jaarwedde, voor de betrekking ter gemeente-secretarie te Alkmaar, open gevallen door de benoeming van den heer A. STAM tot ambtenaar ter secretarie te Purmerendworden verzocht zich ten spoedigste, uiterlijk vódr 17 Juli a.s., schriftelijk aan te melden bij Burgemeester en Wethouders dier gemeente. De B U RGB ME EST E R der gemeente ALKMAAR gelast krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonende of tot deze gemeente behoorende verlofgangersom zich tot bijwoning der najaarsoefeningen bij hun korps te vervoegen op de dagen hieronder vermeld, 's namiddags vódr 4 uren: op 7 Augustus 1888, 2 regiment vesting-artillerie, lichting 1886, garnizoen te Amsterdam: GERRIT WITSEN. op 13 Augustus 1888, 7 regiment infanterie, lichting 1885, garnizoen te Kaarden: RUURT VOLMER. id. te Hoorn: JAN PLOEG. op 20 Augustus 18S8, 3 regiment veld-artillerielichting 1885, garnizoen te Breda: JOHANNES JORRITSMA. op 18 September 1888, 4 regiment vesting-artillerie, lichting 1886garnizoen te Helder: HENDRIK STAM. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps (behalve Alkmaar Hoorn) en een daggeld van 0,25, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig kan worden Alkmaar 9 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. Oorspronkelijke Novelle. Eindelijk waren wij in onze nieuwe woonplaats en hadden het huis betrokken, datnaar wij hoopten, een even gezellig tehuis zou zijn als het oude dat wij in B. verlieten. Ik wil niet uitwijden over al de drukte van den laatsten tijdnoch over hetgeen wij verlietennoch over de vooruitzichten, die zich voor ons openden, toen mijn iman verplaatst werd naar het kleine stadje, dat ons geheel vreemd was en waar wij zelfs geen der in woners bij naam kenden. Den eersten avond na onze aankomstterwijl mijn man en ik zaten thee te drinken en over de toekomst spraken, te midden van rollen kleedengoed, kisten en koffers, speelden onze jongenstwee wilde deugnieten van vijf en drie jaar, sehip op een kist met kristal voor in den gang. Wij werden opgeschrikt door luid geschreeuw, dat ons naar den gang deed snellen. Daar lag de jongste schip per op den grond te huilen, hevig bloedende uit een wond aan het hoofd. Goede raad was dnur. De wond was ernstiger dan wij eerst dachten wij beknorden den een, beklaagden den ander, wij waschten en verbonden het kleine hoofdje, ik bracht beiden naar bed en wij hoopten het nog wel zonder dokter te kunnen stellen. Het was te vergeefs. Nog dienzelfden avond bad mijn klein vroolijk ventje de koorts. Ik wist waarlijk niet wat te doen. Het was al over elven en de meid, die met ons meegekomen was, wist weg noch steg. A.nton, die even ongerust was als ik, reide echter, dat hij wel een dokter zou vinden en verliet ons. Ik voelde mij zeer ongelukkig. Onze kinderen hadden De commisaiën van den Bondsraad hebben het wets ontwerp vastgesteld betredende de verzekering van werklieden bij ouderdom en invaliditeit. Daarbij wordt bepaald dat de gelden voor de verplichte verzekering opgebracht zullen worden voor drie deelen door het rijk door middel van omslagen, en door werkgevers en werknemers door middel van premiën. De wekelijksche bijdragen zullen beloopen voor mannen 21, voor vrouwen 14 pfennig. De uit te keeren rentea moeten voor mannen op 120, voor vrouwen op 80 mark bepaald zijn. De wegens ouderdom uit te keeren rente van 120 M. vangt met bet 71e levensjaar aan. Korting van rente geschiedt niet wegens het ophouden van het geven van bijdragen tengevolge van militairen dienst. Graaf Herbert von Bismarckminister van buiten- landsche zakenheeft den 6 ter eere van generaal Verspijck een diner gegeven, dat door den nederlandschen gezant, jhr. P. P. v. d. Hoeven, den raad van legatie, jhr. W. M. v. Weede, verscheidene hoogwaardigheids bekleders aan het hof en den generaal-adjudant Wittich werd bijgewoond. Bij het verleenen van het gevraagd ontslag is aan den minister van marine vod Caprivi bet grootkruis der orde van den Eooden Adelaar geschonken. De Keizer vertrekt den 13 uit Potsdam naar Kiel om den 15 met een eskader van vijf pautserschepen uit te zeilen. De eerste ontmoeting tussehen den Keizer van Duitschland en den Keizer van Rasland heeft waar schijnlijk op zee plaats, daar de Keizer van Rusland het plan heeft, zijn gast met zijn jacht te gemoet te stoomen. Den 9 is te Leipzig door het rijks-gerechtshof het vonnis uitgesproken in het geding wegens landverraad. Dietz is veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en het verlies zijner burgerschapsrechten gedurende 10 jaren, zijne vrouw tot 4 jaren tuchthuisstraf en vijf jaren verlies van burgerschapsrechten en Appell tot 9 jaren vesting en een jaar gevangenisstraf. Prins Alexander van Battenberg is den 8 te Jugen- heim met zijn rijtuig op eenen bergweg van eene steilte naar beneden gevallen. Hij wist zich te redden door een ijcomstruik te grijpen terwijl paard en wagen in de diepte verpletterd werden. ENGELAND. Lagerhuis. Met 192 tegen 155 stemmen is het voorstel van den heer Fenwick verworpen waarbij in overweging gegeven werd de bezoldiging der parle mentsleden weer in te voereD. Het voorstel was door Gladstone ondersteund, doch door de regeering bestreden. De voorsteller meende dat het Lagerhuis veel meer vettrouwen bij de natie zou vinden indien onvermo gende lieden en mannen uit de arbeidersklasse even goed lid konden zijn als de gegoeden. MIWWIIIIIII ■■IIIIIIWIBUWIW' |T«B—n— nog nooit iets gemankeerd. Het waren gezonde, stevige jongens en hoewel ik vaak mijn hart vasthield als zij vochten of vielen en ik hen telkens in onzaehte sanraking zag met een kast of trapleuning, nooit had dit ernstiger gevolgen gehad dan builen schrammen of blauwe plekken, die van zelf genazen. Ik was moede van de verhuisdrukte en het eenzame van in een vreemde stad te zijn drukte mij neder en maakte mij neerslach tiger dan ik anders geweest zou zijn. Kort na Anton's vertrek werd er gescheld. Ik hoorde behoedzame treden op de trap en hopende een dokter te zienopende ik haastig de deur. Tot mijne verbazing stond ik tegenover eene vreemde dame. Een gevoel van geruststelling maakte zich van mij meester, toen ik de onbekende aanzag. Zij was nog jongdoch niet mooi. Haar gelaat was echter zoo innemendhare houding zoo waardig en hare kleeding zoo eenvoudig, dat ik niettegenstaande het vergevorderd uur, het half duister op het portaal en het onverwachte van het bezoek haar dadelijk her kende voor eene dier vrouwen, die terstond het vertrou wen winnen van hen die zij bezoeken. Ik bedroog me niet, zij sprak mij toe met een zachte welluidende stem juist zooals men van baar verwacht zou hebben. „Uw man is bij ons geweest om het adres van een docter te vragen. Wij wonen hier schuins tegenover. Ik kon mij uw onrust zoo goed begrijpeD, dat ik even over- liep, om te zien of ik u ook van dienst kon zijn." Ik reikte haar de hand en bracht haar naar het kleine bedje. Zij bukte zich over het kind heen streek zijn haren nit het gezichtmaakte den omslag van het laken wat breeder en kuste het handje, dat op het dek lag. Willem sloeg de oogen op en zag haar aan en vroeg toen fluisterend aan mij „Moesje, wie is die mama f" „Eene vriendelijke damedie eens naar je komt kijken zeide ik en wilde der onbekende naar haren naam vragen, toen ik getroffen werd door de uitdruk king van schrik en droefheid, waarmee zij mijn kind van f 3.000 000 ten behoeve van de slachtoffers der sprinkhanenplaag toegestaan. Bij een der particuliere secretarissen van den graaf van Parijs, den heer Dufeuille, zijn nog 900 stuks zijner circulaire aan de burgemeesters in beslag genomen alsmede op verscheidene drukkerijen de clichés en zetsels. Die circulairewelke op weinige exemplaren na reeds verzonden was, luidt als volgt „Mijnheer de burgemeester 1 „De onafhankelijke stem van de kiezers en den ge meenteraad heeft u aan het hoofd uwer gemeente geplaatst, De taak, welke u daarmede wordt opgelegd, is groot. Gij hebt de gemeentelijke geldmiddelen en vrijheden te beschermen tegen een verkwistend en tiranniek bestuur. De partij, welker gehoorzaam werk tuig dit bestuur is, heeft de republiek gecompromitteerd en zal deze in haren val medesleepen. Zonder twijfel komt de dag spoedig waarop wij ons allen aaneen zullen moeten sluiten om Frankrijks staatregeling te vernieuwen en op duurzame grondslagen te vestigen. Hiervan doordrongen wend ik mij tot u, vertegenwoor diger van eene dier gemeenten welke de monarchie gesticht en vrijgemaakt heeften die haar hebben ge holpen om de eenheid der natie te stichten. Ik kom rechstreeks tot n om de lasteringen te ontzenuwen trouweloos verspreid door hen, die ons willen beletten elkander te verstaan. „Laat mij het u onbewimpeld zeggen gelijk ik van aangezicht tot aangezicht doen zou, indien mijne smar telijke ballingschap mij niet verwijderd hield van dat Frankrijk, dat ik met n dienen wil. De republiek heeft aan de gemeenten de vrijheden niet geschonken, welke zij haar beloofd had. Alle middelen zijn den republi keinen goed om zich in de gemeenteraden de meerder- heid te verzekeren. De gemeeute dat groote gezin is in verdrukkers en verdrukten verdeeld. Onderworpen aan het stelsel van verplichte begrcotingen, is zij niet langer onafhankelijk in het beheer van haar vermogen. De ouders zijn niet meer vrij in de opvoeding hunner kinderen. Eene toevallige regeering zal u misschien de teruggaaf dezer verloren vrijheden toezeggen, maar hoop niet, dat zij zulks zal kunnen doen. Zij zal zich inte gendeel in de eerste plaats beijveren om die vryheden te niet te doen welke u nog overbleven. „Deze vrijheden zal de monarchie u waarborgen krachtig genoeg zijnde om haar niet te vreezen. Wel verre van der gemeentelyke democratie vijandig te zijn, kan alleen zij hare belangen beveiligen bare rechten eerbiedigen. Zy zal orde stellen in de gemeente evenals in den Staat. De priester in de kerk, de onderwijzer in de schoolzuilen zich aan huune roeping kuunen wijden zonder de werktuigen of de slachtoffers te zijn van de staatkunde. Samen zullen zij arbeiden aan een waarachtig vaderlandsch werk door bij de jonge ge slachten bij de kennis hunner rechten het besef hunner plichten aan te kweeken. De burgemeester eindelijk zal zijn gezag niet ontleenen aan gunstbewijs of geboorte ot rijkdom. Welke zijne persoonlijke stelling zij, hij zaj aanzag en die ik op haar vredig gelaat onmogelijk achtte. Zij wischte haastig een paar tranen af en begon een gesprek over mijn man en kinderen onderwerpen die elke vrouw het lietst zyn en waardoor men spoedig gemeenzaam wordt. Willem was ingesluimerd met zijn hoofdje op haar arm en zijn handje in de uare, die zeer kleiu en zacht was. Zij bieef stil zitten om het kind niet te wekken. Zoodra Anton en de dokter er waren, vertrok zij, na nogmaals hare diensten te hebben aangeboden cd Kareionze oudste, voor den volgenden dag te visite te hebben gevraagd wat ik gaarne aannam. „Wie is die dameAnton vroeg ik, toen zij was weggegaan. „Welkind ik weet het niet. Het was het eenige hnis in de straat waar het licht nog brandde. Waarom vroeg je het haar zelf niet?" „Die dame', zeide de dokter, „is mevrouw Behrends. Ik ken haar zeer goed zij is een allerliefste vrouw." Hij onderzocht nu het kind en verzekerde lot onzen groote geruststelling dat Willem vrij spoedig herstel len zou. Hij gaf eenige instructies en onder belofte, den volgenden dag te zullen terugkomen, vertrok hy. Ik gevoelde zooveel belangstelling voor mevrouw Behrends, dat ik niet rustte, voor Anton mij alles ver teld had, hetgeen tot mijne spijt lang zooveel niet was als ik weten wilde. Eene meid had hem ingelaten zijn verzoek aange hoord en was naar eene achterkamer gegaan, waaruit zij terugkwam met het verzoek of hij haar wilde volgen. Hy was de achterkamer binnengekomen waar hij een heer en dame vond, die hem vriendelijk ontvingen. Hij had de reden van zijn komst nog eens.verteld, waarnaar beiden met veel deelneming luisterden. Mevrouw had hem toen het adres van den dokter gegeven en den weg aangeduid, dien hij gaan moest. De beer des huizes had hem uitgelaten en hem heel hartelijk het beste met zyn zoontje toegewenscht. Dat was alles. Ik was volstrekt niet voldaan en om

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1