tosvisUir-u. BitmctxlAub. Tweede Kamer.# Algemeene maatregelen van inwendig bestaar. de driekleurige sjerp alleen verschuldigd zijn aan de vrije kens zijner gelijken. „Hond umijnheer de burgemeester overtuigd fan mijne zeer oprechte gevoelens, „Philips, Graaf racr Parijs." Bonlanger heeft den 8 aan een te üennos te zijner eer gegeven feestmaal eene lange redevoering gehouden, waarin hij het parlementarisme aanviel en' eindigde met nogmaals grondwetsherziening en kamerontbinding aan beval. Na den maaltijd werd een groot avondfeest gehouden. Eene talrijke menigte was op dei been welke door Bonlanger van het balkon toegesproken werd. Bij de verkiezing voor een lid der Kamer te Lyon zijn 69273 stemmen uitgebracht. Cbepier, liberaal, ver kreeg 37133, Vaillant, socialist, 17614 en Minthei'ier, radicaal10144. Er moet dus eene tweede stemming worden gehouden. SeHAEt* Bij de voortgezette behandeling der lege-rivet is met 133 tegen 132 stemmen tegen den zin van den minister van buitenlandache zaken besloten leerlingen van geestelijke inrichtingen van onderwijs na eenjarigen diensttijd vrij te stellen, wanneer zy door de geestelijk heid naar andere landen worden gezonden. Den 9 is een amendement van den beer Delavallée, strekkende om den krijgsdienst op 5 jaar te houden na eene rede van minister de Freijcinet verworpen met 185 tegen 75 stemmen. ITALIË. De onderhandelingen met Frankrijk over een handelsverdrag zijn geheel afgebroken. De Kamer heeft met 192 tegen 60 stemmen de doof de regeering met de spoorwegmaatschappijen gesloten overeenkomst betredende den aanleg van nieuwe lijnen enz, goedgekeurd. Dinsdag 10 Juli. 's Geavenhage. Tweede Kamer. De heeren van Nunen, van Löben Seis, Wassenaar, Schimmelpenninck van der Oye en Schreinemacher hebben zitting genomen. Donderdag te 1 uur komen verschillende kleinere ont werpen aan de ordeook dat betreffende de ver lenging van den militie-diensttijd. Een voorstel van den heer Schimmelpenninck van Nijenbeek om de reglementsherziening uit te stellen tot September, werd na een lang debat aangenomen met 46 tegen 42 stemmen. STATEN-GENERAAL. Bij art. 22 der invoeringswet van het nieuwe straf wetboek werd aan de regeering tot 1 September 1888 tijd gelaten om aan die algemeene maatregelen van in wendig bestuurop wier overtreding de wet van 1818 tot dusverre toepasselijk werd geacht en waarbij poenale sanctie niet kon worden ontbeerd door speciale wet ea wettel ijken grondslag eene poenale sanctie te verzekeren. De nieuwe Grondwet maakt bovendien noodzakelijk het in het leven roepen van verschillende wetteD, waar bij aan het uitvoerend gezag de opdracht wordt gedaan om ten opzichte van bepaalde onderwerpen bepalingen, door straffen te handhaven vast te stellen. De re geering heeft nu bij wetsontwerp voorgesteld, den haar gestelden termijn van 1 September 1888 met een jaar te verlengen. De minister van financiën heeft het verslag der af- deelingen omtrent het wetsontwerp tot verlenging van het octrooi der Ned. Bank beantwoord. Ten aanzien van de vraag, of de Bank meer dan tot dusver dienst- wat meer te vernemen vroeg ik: „Waarmee hield zij zich bezig „Ze naaide aan een kinderjurk geloof ik." „Hebben zy kinderen P" „Ik weet het niet, maar naar de wijze, waarop zij er over sprak, zou ik denken van wel." Den volgenden dag ging Karei uit en Willem was redelijk wel. Ik raakte een heel eind op streek in mijn huishouden van Jan Steen. Wat was het stil zonder het levendig gezelschap van mijn kinderen. Hoe druk ik ook bezig was, het werd mij al gauw te stil. De rust was mij zoo vreemd en ik miste de bengels zoozeer, dat ik telkens naar Willem ging kijken en hem vertroetelde in mijn geluk dat ik kinderen had. De gedachte drong zich bij mij op, hoe ons huis zou zijn zonder de kinderen en hoe verschrik kelijk het zou geweest zijn, als wij Willem hadden moeten missen. Hoe blijde was ik met de verzekering dat het hoofdje bijna geen pijn meer deed en wat waren wij gelukkig, toen de kleine patient overeind zat in zijn bedje om te kijken naar een dooe met soldaten, die Anton voor hem gekocht had. Die goede Antonhoe lachte hij nu om mijne be zorgdheid van den vorigen avond, alsof hij zelf niet onge rust was geweest. Ik kende hem veel te goed om te weten, dat zijne vreugde de mijne evenaarde, om niet te zeggen overtrof. Voor den tweeden keer dronken we thee in onze nieuwe woning. De kamer was nu op orde. Een jon gensstem weerklonk luide in den gang, het was Karei die thuis kwam. De kamerdeur werd wijd opengegooid en daar stond Karei met zijn roode, verbrande wangen en guitig gezicht. „OMoesjeik heb zoo n pret gehad ik mag er nog eens komen." „Zoodaar ben ik blij om heb je niet gevochten „NeenMa." t „Waren er jongens van jou leeftijd?" „Neen, Ma, geen jongens." „Meisjes dan Karei lachtewipte op een stoel en schudde het hoofd. „Ook niet." „Wat was er dan?" „Wel een tobbe met water en een gieter en een schip en een hobbelpaard en een hond. Een heele groote hond Ma zoo groot als ik." baar te maken is aan den landbouw, verklaart hij dat die belangen bij hem zwaar wegen maar dat hij tot de s'otsom gekomen is-, dat het zeer onraadzaam zou zijn het geven van voorschotten op hypotheek of onder verband van te veld staande gewassen onder den werkkring der Bank op te nemen. Men schept zich zooals in het eerste verslag terecht is opgemerkt, illu- siënwaaneer men meentdat men door de Ned. Bank tevens tot hypotheekbank te verheffen, den rente stand der geldleeningen zou doon teruggaan. Men ziet na reeds hypotheekbanken (bijv. de rotterdamschede haagscbe en de nationale) pandbrieven tegen 3% pet, rente uitgevenwelke van de beide eersten op ruim 97 pet. en van de laatste zelfs op ruim 99 pet. ter beurze geuoteerd staan. „Maarwirdt gevraagd, kun nen zij daarom tegen dien rentevoet geld op hypotheek uitzetten? Moeten zijom eenige winst te maken, hunne risico's te dekken en solide te blijven, niet voor het minst in den regel 4 a 4% pet. vorderen Om verschillende redenen is de re-jeering van oor deel dat het octrooizoo niet met 25althans met 20 jaren verlengd moet worden. Daaraan kan de be paling toegevoegd worden van stilzwijgende verlenging voor 10 jarenbehoudens het recht van opzegging. In de winstverdeeling is geene verandering gebracht. In het oorspronkelijke wetsontwerp zijn eenigeniet zeer belangrijke wijzigingen gebracht. De raad van toezicht en discipline voor de orde der advokaten te Amsterdam heeft den 3 den heer mr. K. E. Dumoulin, lid dier orde, in de uitoefening der praktijk voor één jaar geschorstmet ingang van den 15op grond van zijne veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf. Aan mej. Opzocmer (bekend als schrijfster onder den naam van A. S. C. Wallis) zijn den 5 bij gelegen heid van haar huwelijk met deu heer Antal ron Felsö- Geller, hoogleeraar in de godgeleerdheid te Papa in Hongarije namens een zeer groot aantal nedorlandsche vrouwen als huldeblijk eenige kostbare geschenken van huishondelijken aard aangeboden, waaronder een wand- schotel met eene voorstelling uit Gerda en een portret van haren vader, door mej. Th. Schwartze geschilderd. De overeenkomst omtrent de Paketvaart in Nederl. Indie met den gouverneur-generaal is volgens telegram uit Batavia van den 5 door beide partyen geteekend. Bij kon. besluit van den 6 is de heer mr» J. Heemskerk Az., minister van staatbenoemd tot lid van den Raad van State. Te Havelte is de brievengaarder, die den 6 des morgens nog de brieven aan de postkar afgegeven had, door het een of ander toeval in de Drentsche Hoofd - vaart gemakt en verdronken. Den 6 is tot secretaris van het Heemraadschap Oostzaan met algemeene stemmen gekozen de heer G. Murray Bakker te Hengeloo uit 36 sollicitanten. Den 6des avondsis een man nabij de werk plaats van de Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht tus- sehen eeu rangesrenden trein gekomen en overleden. Bij kon. besluit vau den 7 is de heer Th. G. G. Vallette, leeraar aan de gemeente H. B. S. te Hoorn, met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda, met machtiging tot gelijk tijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het pro-gymnasium te Gouda. In den nacht van den 7 op den 8 heefc te Nij megen zekere A. Muldervogelvangerdie veel mis bruik vaa sterken drank maakte, zijne beide inwonende zoons vaa 18 en 22 jaar zijn kleinzoontje van 2 jaar en vervolgens zijn ter hulpe toegeschoten buurman eerst met een broodmes en daarna met een scheermeszoo ernstig aan bet aangezichtden hals of het hoofd ver wond dat de zoons en buurman terstond in het r. k. „En hoe vond je de mevrouw?" „O, bij die zou ik wel altijd willen blijven. Ze vertelt nog mooier dan u ma. Ze gaf me koek op mijn boter ham. Ze kan ook kaartenhuisjes bouwen en zeilen en vlaggen naaien en teekenen en knippen kijk maar." Hij haalde uit zijn zak een doosje, waarin eenige poppe tjes en sterren van gekleurd papier lagen, benevens teekeningetjes van paarden, soldaten en schapen. „Maar ik heb nog wat. Iets voor Willem het staat in den gang. Mag ik het hem brengen, ma Een prentenboek en raadt eens een pudding. Heel lekker ma ik mocht proeven, toen mevrouw hem maakte, net als we altijd bij u doen. Als ik jarig ben moesje krijg^ ik dan een hond en een pudding?" Zoo ging het in één adem door. Ik hoorde over niets dan over het pleizier en de lieve mevrouw en ik wilde toch aoo graag meer weten. „Waren de kinderen uit de stad?" „Ik weet het niet." „Misschien heeft zij er geen", zeide Anton. „Jawel, pa", antwoordde Karei op steiligen toon. „Hoe denk je dat zoo?" „Wel, er was immers speelgoed en een kleine lepel en vork en een klein glaasje en ik kreeg een servetje voor, net als hier. De mevrouw is ook eene mama, want ze zeide „Lieve kind" en niet „Karei", zooals tante Henriette. Toen mijne handen vuil waren maar niet erg, ma, ik had alleen maar wat gegraven in den tuin, toen lachte ze ea heeft niet geroepen „nergens aan komen", ze speelde ook heel rrettig met me en ik heb een zoen van haar gehad. Toen we wandelden, hoefde ik niet zoo akelig deftig te zijn ik hoefde geen hand schoenen aan te hebben en mocht hard loopen." Karel's idee over het mama zijn was, zooals men ziet, oppervlakkig, maar toch lag er meer waarheid iu zijn woorden dan hij zelf vermoedde. De eerstvolgende dagen hoorde ik hem nog dikwijls over mevronw Behrends spreken. Als ik het niet zoo druk had gehad, zou iit haar zeker een bezoek hebben gebracht. Zij liet een paar maal naar Willem vragen, maar ik zag haar niet. Op zekeren dag was het huis gesloten, waaruit ik opmaaktedat de familie uit de stad was. Eenige weken later zag ik onze overburen voorbij komen. Zij liepen gearmd in een zoo druk gesprek, dat zij mijn hartelijken groet niet opmerkten. Hij was een knap man, van een hooge gestalte en ziekenhnis ter verpleging opgsaonssE moesten worden. Zoowel zij als het kind dat in huis verpleegd wordt, verkeeren in levensgevaar» De dader werd terstond in hechtenis genomen huishoudelijke twist wordt als oorzaak van deze misdaad beschouwd. Den- 8 werd te Purmerend de eerste jaarljjk- sche wedstrijd gebonden van den provincialen bond voor harmonie- en fanfare-korpsen in Noordbolland. Aan dien wedstrijd werd door alle tot den bond toegetreden korpsen deelgenomen, namelijk: l. Amstels Fanfarecorps, Amsterdam, dir. David Koning Jr.; Stedelijk Muziekcorps, Purmerend, dir. J. P. Groot; 3. Fanfarecorps, Edam, dir. Kom. V'een KEzn.; 4. Harmonie kapel Schagen, dir. L. E. ltugirs; 5. Fanfarecorps, Broek in Waterland, dir. J. Posthamas; 6. Crescendo, Eokhuizen, dir. F. C. A. Gehricke; 7. Harmonie, Zaandam, dir. J. Hooft; 8. Muziekcorps d.d. schutterij, Hoorn, dir. W. F. AvUter- möhlen. De jury, bestaande uit de boeren Joh. M. Coemen, J. F. Wedemeijer en Joh. Zaagmans, kende na afioop van het concertdat van 3 tot 6 uur duurde deu eersten prijs toe aan het stedelijk muziekcorps te Purmerend; den tweeden aan Amstels Fanfarecorps; dem derden aan Harmonie uit Zaandam deu vierden aan dat der stedelijke schutterij te Hoorn; den vijfden aaa de- Harmoniekapel uit Schagen. Daarna had een feest maaltijd plaats en vervolgens werden de prijzen uitgereikt. Den 9 des namiddags te één uur werden te Delft de vertegenwoordigers der bevriende- studenten corpsen aan het station door den Senaat ontvangen en door een eerewaebt naar de Polytechnische School geleid waar zich tal vaa réunisten bevonden. De waar nemende president van den Senaat (de president was* verhinderd), de heer Stork, sprak hen allen toe, waarna de voorzitter der reünie-commissie, de heer Humrne oprichter en president van het corps vóór 40 jafen voor dien welkomstgroet dankte. In optocht werd naar het stadhuis gegaan waar de burgemeester heu ontving, om daarna op het feestterrein een concert bij te wonen. Tot docter iu de reehts-wetenachap is te Am- Sterdam den 9 bevorderd de beer J. Vijn geb. te Twisk op een proefschriftgetiteld „de oomrnis- Bionair in assurantiën, eenige recbtsbeschouwingen." Hevig schrikte den 9 eene vrouwwoonachtig nabij de haven van Texel, toen ai) haar tweejarig kind in de dijksloot zag liggen. Spoedig sprong zij te water, en schreeuwde om hulp. Twee mannen brachten haar en bet kiad op het droge. De kleine gaf geen teeken van leven meer. Onverwijld echter begonnen de man nen op de doelmatigste wijze met het behandelen van den kleinen drenkeling. Na onvermoeid een kwartier te hebben gewerkt, zagen zij hunne pogingen met den gewenschten uitslag bekroond. Het kind werd tot het leven teruggebracht. Beroepen by de ned. herv. gemeente te Broek Op LangSdijk ds. W. de lange te Brachem. Een groot aantal gasverbruikers te Groningen hebben aan den gemeenteraad verzocht, den gasprija met 1 Januari a,s. te stellen op 4 centen per kub. el. De leerlingen der Kweekschool voor de Zesvaart te Amsterdam hebben uit e gen beweging besloten, den bij dsn roeiwedstrijd van den 23 Juni 1.1. behaalden prijs af te staan ten behoeve van de Prins Hencrik- stichting. De luchtreiziger L'Hoste is te Nijmegen opgeste gen en zonder eenig ongeval behouden neergekomen op een stuk weiland bij Zevenaar. De aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn tegen den 19 in eene buiten gewone algemeene vergadering opgeroepen naar aanlei ding van liet door de commissarissen en ds leden van den raad van toezicht genomen ontslag als gevolg van de aanneming door de algemeene vergadering der voor stellen van den heer Huizinga» breedgeschouderd. De wijze waarop bij zich naar haar, die veel kleiner wastoeboog om haar beter te ver staan en hoe die forscbe man haar visiteboekje en parasol droeg, kenmerkte zooveel hartelijkheid dat zij mij den indruk gaven van een rechc gelukkig paar. Ik was blijdedat ik ze samen gezien had. Den volgenden dag ging ik er eene visite maken. Ik kam er rond voor uit, dat ik nieuwsgierig wat, maar ik ging er toch waarlijk uit hartelijke dankbaarheid heen». Ik trad het huis binneD. Geen trippelende dansends voetjes of vroolijke kinderstem vernam ik. De bloemenmand, in den gang was goed onderhouden alle matten lagon recht en de gang zelf was helder wit. Ik kon een gevoel van angst niet onderdrukken, toen ik dacht aan de wanorde, die mijn woelwater van een jongen in dit keurig nette huis moest veroorzaakt hebben. Wist ik niet bij ondervinding hoe hy nooit zijn voeten veegde, had ik mijn bloemenlief hebberij niet grootendeelo op gegeven, omdat mijn planten zoo dikwijls knaktan of omvielen, moest ik niet honderdmaal de matten recht leggen of te velde trekken tegen het neerzetten van speelgoed iu de vestibule Lang had ik echter geen tijd voor mijne bespiegelin gen. De meid liet mij in een tuinkamer, die de huis kamer scheen te zijn. Een New-Föundlandsshe hond kwam kwispelstaartend naar mij toe en duwde zijn grooten kop tegen mij aan. „Koest, Bello", zeide de meid en mij een stoel gevende „hij doet geen kwaad, mevrouw." Toen verliet ze de kamer om mevrouw Behrends van mija komst te verwittigen. Mijn aandacht viel dadelijk op een groot schilderij» Het stelde een klein kindje voor met een vrolijk blozend gezichtje. Een aardiger kinderportret had ik nog nooit gezien. Het kind was niet mooimaar de schildor of schilderes had ook blijkbaar niets gedaan dan het zoo eenvoudig en waar mogelijk weer te geven. Het stond daar in een eenvoudig jurkje en boezeltjede stoel waar het tegen leunde was een der stoelen uit deze kamerbet kleed vertoonde hetzelfde patroon als op het schilderij. Onwillekeurig zag ik rond waar ik het lachende kindje vond, maar ik was alleen en alles was opgeruimd. Geen kind en niets dat aan een kind herinnerde was hier te zien. Weer richtte ik mijn oogen naar het schilderij. Het kind stond daar alsof het voort wou loopen, maar zijn eigen krachten niet

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2