HET BUURKIND J E. Feuilleton. No. 85. Negentigste Jaargang. 1888. V R IJ D A G 13 J ULÏ. Prijs der gewone Advertentiën (Bcbcelte. üSutteuiaub fSistttcniaab. Tweede Kamer. ALKIIIAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; In ervaring gekomen, dat van tijd tot tijd aan bouw plannen of werken uitvoering gegeven wordtvoordat de bij de verordeningen voorgeschreven vergunningen van hen verkre gen zijn; Noodigen de ingezetenen dringend in hun belang en ter voor koming van onaangenaamheden uita. geene uitvoering te geven aan bouwplannen of werken, voordat zij op de door hen in te dienen verzoekschriften om vergunning eene gunstige be schikking ontvangen hebbenb. die verzoekschriften tijdig en niet op het laatste oogenblik in te dienen, opdat een behoorlijk onderzoek naar het door hen gevraagde door den gemeente architect mogelijk zij. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 10 Juli 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAN D. Hot verslag der geueeshoereu omtrent de ziekte van Keizer Erederik is verschenen. Daaruit blijktdat de heeren GerhardtBergmann en Tobold van den aanvang af de juiste diagnose gesteld hebben en daarin door alle duitsche geneesheeran be vestigd zijn dr. Mackenzie daarentegen had tot No vember de aanwezigheid van kanker bestreden. De lijkschouwing heeft de afzonderlijke waarnemingen be vestigdwelke in de verslagen der geneesheeren zijn medegedeeld. ENGELAND. Hoogerhuis. De minister van buitenl. zaken heeft op eene vraag naar den toestand in Zululand geant woord, dat die zeer ernstig is. De inboorlingen hadden zicb aangesloten bij Dinizulu doch gouverneur Eave- iock achtte zich sterk genoeg, om de kaffers tot onder werping te brengen. F JÏA.NKRXJE. In den ministerraad van den 7 heelt de minister-president Elcquet verklaard dat hij de inbeslagneming van het schrijven van den graaf van Parys aan de burgemeesters bevolen bad ais een maat regel van hooge politiezorg en dat bij dat schrijven een oproe.ig bedrijf achtte, daar een schrijven aan de burge meesters alleen aan de regeering vrijstond. De gemeenteraad van Parijs heeft den 6 met 33 tegen 17 stemmen beslotende schoolkinderendie in den wapenhandel geoefend worden de onthulling van Gambetta's standbeeld op de-a 13 te doen bijwonen. De meerderheid vereenigde zich met het door den verslaggever der commissie ontwikkelde gevoelen dat de overleveringen der omwenteling meebrachten dit wèl te doen, vooral nu de kinderen vaderlanders zonden hooren als de heeren Floquet en da Freijcinet. Oorspronkelijke N o v 11 e. „Ma mevrouw van Stralen heeft een dochtertje gekregenwaren de eerste woorden waarmede mijn dochtertje na schooltijd thuis kwam. Nog voordat zij iets meer kon zeggen, werd de kamerdeur wijd geopend en de beide jongens stormden binnen. „Mamatje! mevrouw van Stralen heeft een kindje!" „Ik heb het briefje het eerst gezien ma f' „Laar ik heb het gelezen", verzekerde de oudste met ingenomenheid. „Wat stond er pp te lezen „Wel dat er een kindje was gekomen Ma." „Lientje van hiernaast heeft me verteld", zeide mijn bedaard meisje, dat, hoewel in leeftijd tueschen hare broertjes in toch verstandiger is dan die beide deug nieten „dat het kindje van nacht gekomen is en dat mevrouw heel wel is." „Zoo daar ben ik blij om en zuswat zal je boe zeltje het kleine kindje lief staan I" De oogen van zus straaldenwant het boezeltje was haar eerste grootere handwerk. Ze had er nog al moeite mede gehad, en papa, die, als het kon, er nog trot- scher op was dan zij zelve, had er haar een presentje voor gegevenomdat het zoo netjes was geworden. De jongens spraken terzijde met elkaar. De oudste trokna eenig bedenkende stoute schoenen aan en Vr0e?.:. "maMu^en we geen beschuiten met muisjes eten r „Neen, zeker niet, we eten gewone boterhammen." „Maar ma, toen Jantje gekomen was, aten we ook beschuiten." „Jantje is immers ook je broertje." „Ja, ma, maar het was toch ook, omdat we zoo blij met Jantje waren," verzekerde zus „en ne we zijn toch ook blij dat mevrouw van Stralen nu een kindje Kamer. De onder-minister van binn. zaken heeft den 7 op eene vraag om inlichtingen aangaande de sprinkhanenplaag in Algeria verklaard dat de daardoor aangerichte schade in 1887 op f 4,000,000 en in 1888 op f 15,000,000 geraamd werd. Er waren dus aan merkelijke sommen noodig ooi de noodlijdende bevol king van voedsel en zaaikoren te voorzien. Vandaar dat de gouverneur reeds 2,500,000 aangevraagd en voorgesteld had eene loterij te houden. De heer Cunéo d' Ornano heeft den 9 verklaard, dat hij op den wensch der rechterzijde zijn voornemeD, om aan de regeering inlichtingen te vragen over de inbe slagneming van het schrijven van den graaf van Parijs aan de burgemeesters, had laten varen. Deze verklaring viel zeer tegen aan de talrijke personen, die opgekomen waren denkende eene onstuimige zitting te zullen bijwonen. De minister van marine heeft een wetsontwerp inge diend tot versterking der havens Cherbourg, Brest en Toulon, door deze met dijken af te sluiten. Voor Cher- bourg wordt ruim 21 miljoen, voor Brest ruim 12 mil joen en voor Toulon f 875000 aangevraagd. Het is spoedeischend verklaard en wordt den 12 behandeld. Een krediet van f 3000, aangevraagd om het paleis te Fontainebleau tot zomerverblijf voor den president der republiek in te richten, is met algemeene stemmen aangenomen. Het wetsontwerp tot verzekering der arbeiders in fabrieken enz. tegen ongevallen werd met 351 tegen 178 stemmen aangenomen nadat het bij amendement ook toepasselijk verklaard was op de koloniën. ITALIË. De Kamer heeft den 11 met bijna alge meene stemmen eene motie van orde aangenomen waarmede de minister-president Crispi zich vereenigd had, luidende: „De Kamer, gehoord de verklaringen der regeering omtrent de gemeentelijke en provinciale hervormingen, gaat over tot de behandeling der artikelen." NOORWEGEN. Eene door den radicalen voor zitter der Kamer den heer Sleen, voorgestelde motie van wantrouwen in de regeering is na breedvoerige be. raadslaging met 64 tegen 50 stemmen niet in behan deling genomen. SPANJE. Negen duizend officieren hebben generaal Castelar, die als minister van oorlog afgetreden is wegens een geschil met maarschalk Martinez-Campos bi|°zijn vertrek uit Madrid uaar de baden te Mondanis hunne hulde gebracht, VEREENIGDE STATEN. Volgens het ver slag van het bureau voor den landbouw is de katoen- oogst niet meer achterlijk. De plant is krachtig en groeit snel. De toestand is gemiddeld 867/I9. De tarwe oogst levert in het zuiden minder op dan men ver- wachtte in de beide Carolina's en Georgia. De oogst is iets beter in Pennsylvanië, Ohio, Indiana en Illinois. De berichten uit de kuststreek langs de Zuidzee zijn gunstiger: de algemeene toestand is van 733'19 tot 75«'10 gestegen. De voorjaarstarwe gaat goed vooruit en be looft een overvloedigen oogst. Het gemiddelde stijgt van 92'/|o tet 959/10. De toestand van haver is gemiddeld 92 /10, gerst 91, winterrogge 951/,,,, voorjaarsrogge 96«/19. President Cleveland heeft de onlangs door het Congres aangenomen wet bekrachtigd waarbij brieven met be- leedigeade onzedelijke of dreigende opschriften op de omslagendaarmede beschreven briefkaarten enz. on- verzendbaar en onbestelbaar worden verklaard. Het ter post of in brievenbussen bezorgen van dergelijke brieven enz. wordt strafbaar gesteld met boeten van f 150 tot f 2500 of dwangarbeid van één tot tien jaar of met beide straffen tegelijk. STATEN-GENERAAL. Den 10 werd na onderzoek der geloofsbrieven besloten tot de toelating der nieuw gekozen leden, de heeren van Löben- aels, van Wasseneer, Schimmelpenninck van der Oiie en Schrememacher. Zoowel deze heeren als de vroeger reeds toe- pi1™11 afgevaardigde voor Zevenbergen van Nunen nemen na beeediging zitting. Daarna wordt overgegaan tot net samenstellen der afdeelingen. lot voorzitters werden gekozen de heeren E. Cremers van HoutenSchimmelpenninck van Nijenbeek Schimmelpenninck v. JNyenhuis en Reuther; tot onder-voorzitters de heeren Van der ochrieck Goeman Borgesius, Reekersv. d. Feltz en de avornin Lohman; tot leden van de commissie voor de ver zoekschriften de heeren Engelberts, Land, Van Nunen, Harte en v. Wassenaer. ILcgeling der werkzaamheden. Ge Voorzitter stelde voor in de volgende orde de wetsontwerpen te behandelen1«. tot kwijtscheiding van den lande aankomende vorderingen; 2». bekrachtiging van den ver- n™ - 5 3-ldem van grond te Enschede aan v™ 7 jnj -e SP°orw-Maatsch 4". naturalisatie van J* f anderen5». onteigen, van gronden voor den spoor- weg Velsen-IJmuiden6 wijziging van Hoofdstuk V der miHH» ^i^°0r 1 J verlenging van den diensttijd der ïhtie, lichtingen 1888 en 1884 en 8° voorstel van de heeren ordeTr Tweed'eYame". Van het reglement Van ,P.e he®r himmelpenninck van Nijenbeek 3L°nPie. SDgnj l ontwerPen. welke nog ter behandeling achten en op de reeks van amendementenreeds op de door de heeren Lohman en Schaepman voorgestelde wijziging van wH.TaQ ?rtle ln7edlend Hjj stelt voorde voorgestelde wijziging van het regl. van orde niet in deze zitting te behan- dolenmaar in die van 1888/89. De heer Roëli hoort met verwondering dit voorstel. Hij wijst op de noodzakelijkheid van eene spoedige behandeling der voorgestelde wijzigingen in het regl. van orde en toont Dat was waar. We verheugden ons hartelijk over de geboorte van het kindje dat na den dood zijns vaders ter wereld kwam, om de troost, het geluk en het levensdoel zijner moeder uit te maken „Daar kun je niet af, Louise", zeide mijn man die het laatste gedeelte van het gesprek vernomen had' en zijne lieveling in de wang knijpendevervolgde hij „Je hebt gelijk, zus, we zijn blij met het buurkind je en ais ma het goed vindttracteer ik." Ma vond het goed en de jongens trokken af, om zelf het negeerde te koopen. Zus en ik smeerden heel wat beschuiten, want allen aten mede, van papa af, die anders niet van zoetigheid hield, tcfc de meiden toe. Alles op de gezondheid van het buurkindje. Voor Jantje die overdag nog sliep, moest zelfs wat bewaard blijven! „Ma vroeg zus„wanneer gaat u het kindje zien „Ik zal van middag eens naar den ouden mijnheer en mevrouw gaan, om ze met hun kleinkind te feleciteeren." „Hm me dunkt toch, beste, we moesten er samen maar heengaan zeide mijn man die gewoonlijk door zijne zaken, alleen zondags en dan nog met moeite tot bezoeken afleggen over te halen was. „Ma, Karei en ik willen vlaggen. Denkt n niet, dat het kindje het mooi zou vinden, als wij er de wim pel bij deden?" „JaFritsjedat denk ik wel." „En, ma", bedacht de oudste „er is een goudsbloem uit in ons tuintje, wilt n die meenemen voor het kindje?" 'j jD ,Kare!"> ?iel de jongste in „we hebben ge- zegd, dat die goudsbloem voor ma zou zijn." „Jamaar toen was het kindje er nog nieten we hadden afgesproken, dat ma alle bloemen zou krijgen als ze jarig was, maar maandag is deze al lang verlept." „Dan is het goed. Ma, zult u dan zeggen, dat het van ons samen is?" „Zeker, beste jongen Die lieve goedhartige jongens van ons Hoe voelde ik welk een troost mevrouw van Straten geschonken was. „Maar wat zal ik doen vroeg zus met een bedrukt gezichtje. Wel, kindlief, je hebt immers zoo'n mooi boezeltje gemaakt zeide papa, „ik verlang al om er het kindje mede te zien." „Wacht maar, zus", troostte ik. „Als het kindje wat groAer is, mag je er zeker wel eens mede heen en weer rijden." „Ga je mee, zus, om de wimpel vast te maken?" vroeg Karei en alle drie stoven de kamer uitwant de schooltijd naderde alweer. „Stil zijn bij Jantje riep ikmaar het was al te laat. Jantje huilde en ik ging naar bovengevolgd door mijn man, die het spelletje wel eens wilde aanzien. Jantje werd uit zijn bedje genomenklapte in de handjes en lachte en kraaide tegen de vlag, die door de „grooten" met veel bereddering werd ontfold. Mijn man trok het gordijn voor hen op en opende het venster. Védr ons in het heldere zonlichtstond het nog gesloten huismet een briefje op de deur. Vanwaar we voor weinige weken met angstige bezorgdheid de steeds treuriger berichten omtrent den heer des huizes lazenblonk ons nu de tijding tegen van een jong leven dat groeien en bloeien zou naast zijns vaders ledige plaats. En naast mjj stond mijn man en rondom ons waren onze kinderen Ik wilde niet wetendat mijn oogen vol tranen schoten en veegde ze tersluiks aan Jantje's boezel af. „Kiek, kiek', kraaide Jantje, greep met zijn ronde handjes de zoom van het boezeltje en verstopte zijn lachend gezichtje achter de vochtige plek. Mijn man had het aangezien, ook hij was bewogen, maar hij wendde het hoofd af, trok de strik van zus baar haarlint los en trachtte te vergeefs er een andere in te leggen. „Zij hangt. Zy hangt", juichten de jongens en drukten hunne neuzen plat tegen de vensterruiten, om hunne vlag te zien wapperen. „Ik ben toch zoo blij met het kleine kindje van mevrouw van Stralen", zeide zus, zioh nadenkend van het venster wendend en haar vader vragend aanziende. „Ik ook, ^zus. Ik denk dat het een allerliefst meisje zal worden.' En zus werd geliefdkoosd en de jongens blommen op papa's rug en wat nog nooit gebeurd was hij bracht de kinderen zelf naar school en droeg dé tasch van zus en de boeken van de jongens.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1