Oproer in Indië. schen Driehuizen on Zuidschermer door den 3c(c0rftftffrftc fierichlen. Jttgczotibett stukken. &tab0~Sericitt£tt. aanhoe de Kamer bij eene behandeling der nog aan de orde zijnde wetsontwerpen, zonder wijziging van het regl. van orde, in botsing komt met de nieuwe grondwet. Eene spoedige be handeling acht hij bepaald noodig en daarom geeft hij de voorkeur aan het voorstel des voorzitters. De heer Schimmelpenninck van Nijenbeek verdedigt nader zijn voorstel tot afdoening in de volgende zitting en meent, dat de tijd tot grondige behandeling thans ontbreekt. De heer K e r d ij k acht tijd genoeg voorhanden en meent dat de behandeling niet mag worden uitgesteld. De heer Heemskerk betoogtdat de overzijde in Mei geen spoed wilde makennu integendeel wel. Dit bevreemdt hem eenigszins. Hij acht grondig onderzoek der wijzigings voorstellen noodig; daarvoor is geen tijd aanwezig en daarom is hij voor het voorstel tot uitstel. De heer Rutgers van Rozenburg wenscht vdór alles de meening der voorstellers te vernemen. De heer L oh man merkt op, dat de amendementen der commissie van rapporteurs op het voorstel tot wijziging van het regiem, van orde geene amendementen meer zijn, maar geheel nieuwe voorstellen, welke grondig onderzoek eischen. Hij ontraadt daarom, die voorstellen reeds nu te behandelen. De heer van Houten wenscht in deze zitting in elk geval de Bankwet af te doen. Hij voorziet, dat bij behandeling van het regiem, van orde die wet n»t zal worden afgedaan. Hij zou daarom eerst de Bankwet willen behandelen en dan zoo er nog tijd is, het regiem, van orde. De heer B. Gremers acht de zaak rijp voor beslissing. De heer Yan Houten stelt als motie voorhet voorstel des voorzitters in stemming te brengen vóór dat van den heer Schimmelpenninck. Deze motie wordt verworpen met 65 tegen 23 stemmen. Daarna komt in stemming het voorstel van den heer Schimmel penninck tot behandeling der wijziging van het regl. van orde zoo spoedig mogelijk na de opening der zitting van 1888 89, dat aangenomen wordt met 46 tegen 42 stemmen. Den 12 te 1 uur zitting. Ged. Staten van Noordhotland hebben bij hun besluit van den 27 Juni, krachtens artikel 212 der ge meentewet, den post voor jaarwedden, van onderwijzers uitgetrokken op de begrooting der gemeente Haar- lemmermeer voor 1888, verhoogd met f 633.34 en daartegen den poet voor onvoorziene uitgaven met dat bedrag verlaagd en aldus f.ewyzigd de begrooting goed gekeurd, zoo in ontvangst als in uitgaaf tot een bedrag van f 71214.32. Dit besluit is genomen naar aanlei ding van de weigering van den raad der gemeente Haarlemmermeer om op de begrooting gelden uit te trekken voor de bezoldiging van onderwijzers en onderwij zeressen tot de aanstelling waarvan hij in 1888 krach tens koninklijk besluit van 7 Juni No. 33 verplicht is ge worden, tot welke aanstelling de raad niet wilde overgaan. De gemeenteraad van Oostzaan heeft den 28 Juni besloten, de kermis jaarlijks te doen aanvangen op den eersten Donderdag in Augustus en te doen eindigen op Zondag d.a. Uit het Heldersche Kanaal is het lijk opgehaald van een jongen marinier, behoorende tot het bataljon te Nieuwediep, die sedert den 2 vermist was. Heemraden en hoofdingelanden van den polder WöStzaaiL hebben den 7 aan den heer C. Oorver van Wessem, die dien dag zijne 12%jarige ambtsver vulling van dijkgraaf herdacht, in eene buitengewone vergadering een zilveren bokaal aangeboden versierd met zinnebeelden van landbouw, handel en nijverheid, gekroond met een zittenden leeuw, die het wapen van den polder draagt en voorzien van de namen der schenkers. De te Arnhem den 7 aangehouden persoon is later gebleken niet de dader te zijn geweest van den diefstal bij den poelier te 's Gravenhage. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Overijsel en Drente, den 7 te Assen gehouden werd de wenschelijkheid uitgesproken om de mazelen van de lijst der epidemische ziekten te schrappen. In de lagere klassen der maatschappij, waarin die ziekte zich gewoonlijk het eerst vertoontworden de gevallen geheim gehouden, uit vrees voor het briefje op de deur en de benadeeling in de nering, waarom geen geneeskundige hulp ingeroepen wordt, de kinderen naar school blijven gaan en de besmetting dientengevolge in de hand ge werkt wordt. Bij kon. besluit van den 8 zijn benoemd tot hoog heemraden van het hoogheemraadschap Rijnland de hee- ren K. van der Torren Kz. en mr. C. Cock, tot heem raad van den Terschellingerpolder de heer C. C. Bos en tot hoogheemraad van den zeedijk beoosten Muiden de heer J. Griffioen. Den 8 zijn te Maastricht de feeiten en plechtig heden ter eere van de zevenjarige Heiligdomsvaart aan gevangen. Den 8 is te Zaandam een elfjirige knaap al spelende me# een plankje, in zijkanaal C gevallen en verdronken. In de vergadering van den raad der gemeente Oudkarspel van den 9 is tot wethouder verkozen de heer A. Halff en zulks ter voorziening in de vaca ture ontslaan door het overlijden van den heer G. Borst. Den 10 is te Ginneken bij Breda op 89jarigen leeftijd overleden de heer W. J. Camp, gen. Del Campo, gepens. majoor der artillerie, versierd met het eereteeken voor 1813—-1815 en met het Metalen Kruis. Den 10 is te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde bevorderd op proefschriftExperimenieele onderzoekingen over bestrijding van cocaïne-vergiftiging door inademing van Amylinitriet de heer H. Bitter Jr., arts, geb. te Helder. Bij de den 10 te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gehouden aanbeste ding van het verrichten van grondwerken, het leggen en wijzigen van sporen en wissels en het maken van gebouwen en inrichtingen ten behoeve der werkplaatsen te Blerick, was de heer A. van Hezik te Kerk-Driel voor f 137200 de laagste inschrijver. In den nacht van den 10 op den 11 is de Min- nemeertsmolen, bewoond door F. v. L., en staande tus- bliksem getroffen. De mol6n is voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. Den 11 was het 25 jaren geleden, dat de nederl. korvet Medusa, onder het moorddadig vuur van 7 bat terijen en 2 schepengeheel alleen en aanhoudend vurende, den gevaarvollen doortocht door de Straat van Simonoseki in Japan bewerkstelligde. Bij die gelegen heid werd het schip getroffen door 32 projectielen, waaronder 3 granaten die in het schip sprongen en brand veroorzaakten. De toenmalige bevelhebber van dat oorlogsvaartuig, de gepensioneerde vice-admiraal jhr. F. de Casembrootheeft dien dag te zijnen huize te 's Gravenhage een gastmaal aangeboden aan de nog in leven zijnde leden van den toenmaligen état-major en aan enkele andere genoodigden, nadat bij den 8 de nog in leven zijnde dek- en onderofficieren, die onder hem dien tocht modemaakten onthaald had. Tot lid van bet dagelijksch bestuur van de banne en den polder Ursöm, werd den 11 met algemeene stemmen de heer S. Akkerman herkozen tot hoofdin geland met op éen na algemeene stemmen de heer W. Duin, terwijl in plaats van den heer Jb. Groot Jbz., onlangs tot lid van het dagelijksch bestuur benoemd, tot hoofdingeland werd benoemd de heer D. Sohaap met 21 van de 32 uitgebrachte geldige stemmen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 den heer mr. F. S. van Nierop met 30 van de 35 stemmen benoemd tot wethouder in plaats van den heer Roël); daar hij afwezig was, zou hem zyne benoe ming medegedeeld worden. Den 11 heeft de gemeenteraad van Amsterdam o.a. tot eersten onderwijzer aan eene openbare school benoemd den heer W. Westendorp, hoofd eener school te Helder. De minister van oorlog heeft den aankoop van postduiven ten behoeve van dat ministerie opgedragen aan den heer A. J. Bronkhorst Jr. te Haarlem, ^die zich tot dat doel naar Belgie heeft begeven. Voor brievengaarder te Veendam, op ruim f 400 jaarwedde, hebben zich ruim 150 sollicitanten aange meld. De landverhuizing van Texel naar Amerika schijnt tijdelijk gestaakt te zijn. De oorzaak hiervan is voor namelijk gelegen in de omstandigheid dat er in het tegenwoordige jaargetijde minder gebrek aan werkzaam heden is dan eenigen tijd geleden. Over 't geheel zijn de berichten, die men hier af en toe ontvangt van hen, die zich in de nieuwe wereld gevestigd hebben niet ongunstig. Vooral kan dit gezegd worden van die personen, welke een of ander ambacht uitoefenen. Zij vinden daar geregeld werk en verdienen flinke dagloonen. Voor handwerkslieden schijnt het bepaald raadzaam, zioh in Amerika te gaan vestigen. De gewezen notaris S. te Waardenburg is na on geveer zes maanden, zijnde de helft, der hem opgelegde gevangenisstraf te hebben ondergaan, wegens ernstige ongesteldheid uit de gevangenis ontslagen. Aan den gemeenteraad van Purmerend is door eene commissie uit Wormerveer eene ondersteuning gevraagd tot een bedrag van f 2000 voor het maken eener rybrug over de Zaan en een rijweg in verbinding met die brug. Do gemeenteraad van Wormer heeft f 500 beschikbaar gesteld voor de overbrugging der Zaan onder die gemeente. De gemeenteraad van Jisp heeft f 500 toegestaan voor den bouw van een brug over de Zaan. De heer K. Hartman te Krommenie is benoemd tot hoofdingeland van den polder Krommenie. De heer E. Eisrra, afgezet predikant te Benne- kom, heeft na de tegen hem gevallen rechterlijke uit spraak de pastorie der ned. herv. gemeente aldaar met de zijnen ontruimd. De Koning heeft de betrokken ministers gemach tigd de overeenkomst met de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij, gesloten tot wijziging der concessiein o?6:eenstemming met de beheerders dier maatschappij te verbreken. Bij kon. besluit van 25 Juni is tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs behalve de gewone vergoeding van 30 pet,, aan de gemeente Anna Pau- lowna eene subsidie verleend van f 18000. De Keizer van Duitschland heeft geschonken aan den luitenant-generaal jhr. G. M. Verspijck eene gouden bonbonnièreversierd met diamanten en met bet portret des Keizers, en den 1 luitenant der infan terie R. baron van Heeckeren van Molecaten die adjudant van den heer Yerspijck geweest is, benoemd tot ridder 3 klasse van den Rooden Adelaar. Te Opdorp nabij Winterswijk heeft een fabrieks arbeider zijne 21jarige zwangere vrouw, terwijl zij het bed opmaakte onverhoeds met een scherp mes aange vallen, den hals afgesneden en daarna het lijk op de gruwzaamste wijze verminkt. Toen het lijk gevonden werd, staken twee messen in de borst en was in de nabijheid een briefje, waarop geschreven stond; „dat is loon voor hare poging om mij te vergiftigen." Na het plegen van den moord ging hij naar een geestelijke, die hem aanraadde zich onmiddellijk bij de politie aan te melden. Hij heeft den moord bekend. De leden van de Eerste Kamer dar Staten Gene raal zijn bijeengeroepen tegen den 16 's namiddags te 1 uur in de vergaderzaal der Tweede Kamer. De heer Okma heeft de uitnoodiging der kiesver- eeniging Volkspartij te Wolvega om den 14 voor de de kiezers op te treden, aangenomen. Een officieel telegram aan de regeering bevestigt dat er eene vrij ernstige rustverstoring in Anjer op de westkust van Java aan de Soenda-Straat, is uitgebroken, tijdens de afwezigheid van den assistent, die met den resident en den aspirant-controleur op tournee was. De gevangenis te Tjilegon is geforceerd de telegraaf af gesneden, de klerk met gezin vermoord. De muitelingen zijn op weg naar Serang, waarheen een escadron mili tairen en het 9e bataillon vertrokken zijn. Eene patrouille met den regent en den controleur uit Seranghadop 8 paal afstand vandaareene ontmoeting met een honderdtal muitelingen. Na drie sommatiën werd door de patrouille een salvovuur ge opend waardoor negen man werden gedood. Te Tji legon vond zij geen verzet. Aldaar werden vermoord gevonden de adsistent-resident Gnbbels met echtgenoote en twee kinderen, de klerk Dumas, de onder-collecteur, de wedana, de djaksa en de cipier. De patrouille, die in de gevangenis gelegerd is, is niet verontrust. De troepen zijn den 8 te Serang aangekomen. Eene compagnie met den resident is des avonds naar Tjilegon getrokken. De aanleiding der onlusten is nog onbekend. Donderdag 12 Juli. 's GravenhageTweede Kamer. De minister van koloniën heeft nadere mededeelingen gedaan aangaande de Bantamsche onlusten hij meent dat er door de regeering met spoed is gehandeld en de opstand niet tegen het europeesch gezag is gericht. De aanleiding der onlusten is der regeering nog volkomen onbekend. Zij vermoedthet losbreken van gevangenen. Als ge ruststellend nam zij aan dat het inlaDdsch Hoofd van Anj'er is toegevoegd aan den adsistent-resident Czernicki. De zaak Sol-de Sturler is in onderzoek. De verlenging van den militiediensttijd werd bestreden door den heer van der Feltz wegens het gemis van buitengewone omstandigheden. De heeren Seijffardt Kerdijk en van Houten zagen in de instelling der staatscommissie een middel tot vertraging van eene zeer wenschelijke legerorganisatie. De heer Kerdijk, die op persoonlijken dienstplicht aandrong, werd bestreden door de heeren van Baar en Reuther. Mijnheer de Redacteur Onlangs vroeg mij iemandwat er toch van die boomen geworden was waarop ik voor een paar jaren geleden in uwe courant de aandacht heb gevestigd, en ofschoon hijevenzoo goed als ikweet, dat ze er nog staan, ter bespotting van eiken deskundige op het gebied van tuinarchitectuurzeide hij mijdat hij zich sterk maakte dat zij er vooreerst wel zouden blijven staan. Gelukkig niet allen want ik heb gegronde hoop dat zij zoo successievelijk wel zullen verdwynen. Yerleden zondag althans heb ik tot mijn genoegen opge merktdat een dier schoon heden(P), jwaaraan een plaats werd aangewezen in het plantsoen tusschen het Nieuw- landerbek en de Baangracht, het tijdige met het eeuwige verwisseld schijnt te hebben. Eén echter nog maar van de vele zoo hier en daar mis(ge)plante. Een weinig verder optegenover de bloemisterij van den heer V isser bemerkte ik een nog veel schooner gezicht desniettemin een treurig verschijnsel. De piramide heestersdaar zoo statigin rij en gelid (doch tegen de regelen der kunst) geplantschijnen veel van de kwaal van hunnen langen buurman overgeërfd te heb ben, en laboreeren aan een ongeneeselijke ziekte den dood. Een oogenblik dacht ik aan gasvergiftiging en aan koude natte voeten twee epidemisch verklaarde ziekteverschijnselen waarmede de plantaardige wezens van onze gemeente-beplantingen schijnen te zijn aange tast. Maar tegelijkertijd schoot mij iets te binnen. Ik vroeg my zeiven af, of hun ziekte cok kon voortkomen uit eene operatie die zij ondergingen kort na hun in trede binnen Alkmaar's veste Zou het evenwel niet wenschelijk zijn, dat deze doode en half doode exemplaren zoo spoedig mogelijk werden opgeruimd en met hun makkers aan het Grootekerks- pleinbij de vaderen werden bijgezet op de plaats waar reeds duizende lotgenooten aanlandden Op de Laat nu jadaar is men aan doode boomen gewoonhet tijdstip is weder niet ver meer af. Maar doode boomen worden in den Hout reeds genoeg ge maakt en anders is er dood hout te over. Doch het is waar ook dat komt van gasvergiftiging of van koude natte voeten Eéne vraag evenwel, M. de Redacteur, mogelijk weet een uwer lezers er een antwoord op te geven. Zou de oorzaak van Let veelvuldig doodgaan van pas aange plante boomen ook op te sporen zijn? Men ziet het: de resultaten der stads-boomkweekerij zijn toch nog niet zeer schitterend. Na dankzegging voor de opname, heb ik de eer te zyn, Alkmaar, UEd. dw. dienaar, 11 Juli 1888. VAN GARDEREN. De kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier heeft ter vervulling der predikantsvacature het volgende drietal gevormd: ds. J. W. Berkelbach van den Sprenkel te Hervelt, ds. H. A. E. Heinecken te Amerongen en ds. J. C. Reesee te Vlissingen. Bij koninklijk besluit van den 9 is aan den heer J. W. Welcker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over do gevan genissen te Alkmaar onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van dat college de heer mr. J. G. Vogel, president van de arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Het den 11 door het stafmuziekcorps van het 4e regiment infanterie, onder directie van den heer J. H. G. Mann gegeven concert, was wederom druk bezocht. Het was eene goede gedachte van den onder nemer van het lokaal Harmonieom voor eigen risico het alkmaarsche publiek nogmaals dit genoegen te ver schaffen. Het ongunstige weder belette, het concert op het Doelenveld te houden, zoodat het programma in de zaal moest worden uitgevoerd, zonder dat de heer Mann in staat was geweest, het daarnaar te regelen. Het gevolg was dan ook, dat den toehoorders het genot voor en groot deel werd benomen door de voor de zaal veel te zware klanken der instrumentenwaardoor iemand vaak hooren en zien verging. Het neemt echter niet weg, dat het corps ook ditmaal uitstekend heeft gespeeld en zijnen goeden naam ten volle heeft gehandhaafd. In een het concert betreffend aan ons ingezonden stuk maakt de heer J. H. F. o.a. met voldoening melding van het feit dat op het programma aan de nieuwere

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2