m 1 ÜHtmenl&ub. &tAb0~t$ericfiteu. De uitslag van het eerste toelatingsexa men tot de rijks hoogere burgerschool is geweest, dat tot de eerste klassen zijn toegelaten jongejuff. M. F. C. J. Aghina G. Eecen H. Jansen W. de Jongh M. Kluitman, J. Pot, C. Stikkel, jongejuff. H. C. Stoel, J. H. Visser als volledige leerlingen, en als leerlingen voor enkele vakken J. C. Meeues en F. Bak. Voor het tweede toelatingsexamen in September hebben zich bereids eenige leerlingen aangemeld. Door het muziekkorps der d.d. schut terij van 's Bosch directeur de luit.-kapelmeester Ch, P. W. Kriens, zullen op Woensdag 18 Juli 1888, 's avonds uur, precies, in den Stadshoutde navol gende stukken worden uitgeroerd jfg5 Wegens den vacantiedag zijn aan de am- sterdamsche beurs geen effectennoteeringen geschied. H Den 2 Augustus as. hopen onze geliefde hunne 35{arige Ëchtvereenigiug as dien de leden op de Regeering uitoefenen maakt het lidmaatschap zeer begeerlijk en daarvan wordt niet zelden misbruik gemaakt. Die invloed is zoo groot, dat sollicitanten voor allerlei staatsbetrekkingen gewoon zijn zich tot de leden dezer commissie te vervoegen. Hoezeer nu onze volksaard van dieD der Franschen verschiltmen vreesde dat dergelijke commissie ook ten onzent een groot overwicht op de Regeering zou verkrijgen en de zelfstandigheid van het Regeerings- gezag in niet geringe mate zou ondermijnen. Inzon derheid zou daardoor de positie van den Minister van Financiën uiterst moeilijk worden en het zou voor de commissie, als zij het verlangde, gemakkelijk zijn om door vooropstelling van een eigen financiëel stelsel het bestaande ministerie te doen vallen, zoodat op die wijze, evenals in Frankrijk, de verwisseling van het eene Kabinet door het andere nog veelvuldiger zou worden." Hoe weinig bijval dit denkbeeld der beide heeren niet alleen bij de liberale leden maar ook bij hun eigen geestverwanten vondblijkt wel uit den weisprekenden aanhef van het gedeelte van het voorloopig verslag dat daarover handelt »De groote meerderheid der in de aldeelingen aanwezige leden kon zich met het voorstel tot instelling eener vaste begrooting8Commissie niet vereenigen." En wat is nu het gevolg van deze poging der hee ren Lohman en Schaepman ommet afwijking van den vroeger gevolgden wegsamen maar eens een voorstel tot wijziging van het reglement van orde in te dienen Dat een eigen geestverwant heeft moeten voorstellen het te behandelen, niet in de tegenwoordige zitting, maar »zoo spoedig mogelijk na de opening der zitting 1888/89" en dat, met uitzondering van den voorzitterdie het volgens plicht aan de orde had gesteldalle leden der rechterzijdeook de heeren Lohman en Schaepman, voor dat uitstel hebben ge stemd en het alzoo hebben doen aannemen. De schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, de beer J. Nuhont van der Veen, en de burgemeester van Zuidseharwoude, de heer H. van Twuijver, woonden den 12 de gewone maandelijksche vergadering van bet Langedijker onderwijzersgezelschapte Zu.idSCh.ar- WOUde gehouden bij. Beide heeren, die van hunne groote belangstelling in het onderwijs blijk gaven betuigden hunne hooge ingenomenheid met de zaak van het onderwijs en meenden dat vergaderingen als deze het schoolwezen ten goede moeten komen. Op den eersten dinsdag in de maand Augustus 1888 moet in na te noemen polderdistricten of ban nen van Geestraerambacht de verkiezing plaats hebben van bestuursledentengevolge van periodieke aftreding. De aftredende leden zijn, de heeren: in Warmen. - huizenT. Hoogeboom en C. Fransin Haring karspel Jb. Swan; in OudkarspelA. Eecen Pz.; in NoordSCharwOUde D. Pooi en C. Kroon Mz.; in ZuidseharwoudeC. Berkhouwer Cz. en F. de Boer Jz.; in Broek Op Langedijk: D. Dirkmaat Dz.; in St. Pancras P. Nobelin Öudorp J. Bijman en J. Blom en in Koedijk: Jb. Stam Jz. en S. Kramer. Den 13 werd als secretaris van den polder Waard en Groet gekozen de heer F. A. Koomen te Kol- horn. Met den gekozene stonden op de voordracht de heeren F. A. Kaan te Kolhorn en Berkenbosch te Winkel. Den 11 zijn door de te Schagen en Alkmaar gestationneerde rijksveldwacht opgespoord twee perso- zijne vrouw. Hij was een uitstekend redenaar en zij was de nicht van den staatsraad; zij gedroeg zich zeer voornaam en zag er uiterst elegant uit in haar bruin- zijden japon zij droeg violette asters in het haar en had vuile lichtgele handschoenen aan. Dan was er Borgeneen koopman met vrouw en zuster. Hij was een dik joviaal heer. Zijne vrouw lagen de rozen op het gelaat. De zustet bezat niets in de wereld en woonde by haren broeder in huis. Verder was er de knappe Hendriksen uit den manu factuurwinkel van mynheer Werner. Hendriksen bij Werner, zooals hij genoemd werd, was een van de lions uit bet stadje. Hij had eenen mooiea tenor en was in het bestuur van eene zang- vereeniging van jongelieden die in den handel waren. Thinka Biokm koesterde eene hopelooze liefde voor hemwant men beweerdedat hij er op uit waseen rijk huwelijk te sluiten ten einde zelf zaken te kunnen beginnen. Dan was er ook nog „tante Caroline", zooals zij al gemeen werd genoemd. Zij was van goede familie en bracht haren tijd hoofdzakelijk door met het afleggen van bezoeken. Zij was eene grootedeftige dame met een zwart zijden mutsje op en eene menigte zwarte kant smakeloos hier en daar op hare japon aangebracht. Verder was er de vrouw van den scheepskapitein Balie. Haar man was op zee, maar zy had hare drie oudste kinderen medegebracht. De zeven jongste waren thuisgebleven. Mevrouw Balie nam slechts spaarzaam aan het ge sprek deel. Zij liet geen oog van Nils Ferdinand Clara Charlotte en Wilhelmina Petrea, die eene eigen aardige neiging verrieden om Ferdinanda's ornamentjee omtegooien of vetvlekken te maken op een en ander. Bovendien waren er nog eenige piepjonge dames die er in hunne aannemingsjaponnen zeer mooi uitza gen. Ten slotte was er ook een ambtenaar van de tele grafie verschenendie tevens reserve-officier was en voor de plechtigheid zijn uniform aangetrokken had. Freydorn was vriendelijk als altijd maar toch min of meer verlegen en stil. Al die onderzoekende blikken, die zich telkens, wan neer hij werd voorgesteld op hem richtten brachten hem in verlegenheidevenals de tamelijk duidelijke toespelingen die men maakte. De dochter der kasteleines presenteerde thee en het gezelschap verdeelde zich in kleine groepen. nen, die verdacht werden nit de timmermanswerkplaats van J. E. te Oudorpeen paar schoenen te hebben ontvreemd. Zij hebben bereids hunne daad bekend en zijn ter beschikking van den Officier van Justitie naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Den 12 's nachts half een is te Beverwijk een felle brand uitgebroken in een pakhuis voor brand stoffen behoorende aan C. Molenaars aldaar, in het voorste gedeelte van welk huis de afslag van groenten en tuinbouwvoortbrengselen alsmede het inkuipen der aardbeziën voor Engeland plaats beeft. Deze laatste artikelen waren niet tegen brandschade verzekerd. Wij ontvingen een schrijven, waarin onze aandacht wordt gevestigd op een geheel onwillekeurig verzuim van onze zijde, n.l. dat wij geen melding hebben gemaakt van het concert, dinsdag 1.1. in den Hout gegeven door de muziek der d.d. schutterij onder directie van den heer J. M. Otto, met medewerking van den heer Ogier, solo-es-clarinettist bij het muziekcorps der grenadiers en jagers, uit 's Gravenhage en den heer Timmer, cornettist by hetzelfde corps, wiens hulp, nog te elfder ure, moest worden ingeroepen wegens plotselinge ongesteldheid van den cornettist van het alkmaarscbe corps. Naar genoemd schrijven luidt, maakte deze uitvoering eenen uitmuntenden indruk, te meer te waardeereD, waar het de orchestbegeleiding der soli betreftomdat vooraf gaande repetitie met de solisten niet had kannen plaats hebben. De heeren Ogier en Timmer hebben op mees terlijke wijze hunne taak uitgevoerd. Wij beamen gaarne den inhoud van dat schrijven, en meenen hierdoor aan inzenders bedoeling te hebben voldaan. Zooals velen onzer lezers bekend zal zijn, worden reeds sinds eenigen tijd alhier voorbereidende maat regelen genomen tot oprichting van een mannenkoor onder leiding van den heer Paul C. Koerman, aanvan kelijk met gunstigen uitslag daar reeds 25 personen aan voorioopige oefeningen hebben deel genomen. Naar wij vernemen zal dezen winter door die heeren een concert worden gegeven ten voordeeie van de algemeene armen en daarop behalve andere kleinere toonwerken worden uitgevoerd „Leidens Ontzet", van Richard Hol. De officier van justitie alhier verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Dirk de Waard Dz., 30 jaren, laatstelijk woonachtig te Schagen en aldaar klerk ten kantore van den rijksontvanger, thans verblijf houdende te Amsterdam. Hy wordt ver dacht van verduistering van gelden hem ter betaling van 's rijksbelasting door eenige personen ter hand gesteld. Door het stedelijk muziekkorps zuilen op Zondag 15 Juli 1888, des avonds 7 uur, in den Stads- hout, de navolgende stukken werden uitgevoerd 1. „Gros Bazoef" Pas redouble van J. Christophe 2. Fest-Öuverture van A. Neibig; 3. a. „Abendgebet", Eeligiöses Tonstiick van D. Krug b. „Aimons nous" valse van M. Lecocq4, Grande fantaiaie polonaise van Baudonck5. Ouverture zum Yolksfest van M. Carl6. a. „Air varié", pour euphonium van L. Cani- vez b. „Hortense", polca de concert pour piston van Briffaus; 7. „Ernst und heiter", grosser Potpourri van C. Herrmann 8. „V Eclair", grand galop van Briffaux. Thinka Blohm koketteerde met den ambtenaar bij de telegraphie, die met zijn degenkoppel speelde, terwyl moe der Blohm een kopje thee dronk en met onverdeelde aan dacht zat te luisteren naar een betoog van mijnheer Ncm- mesen den onderwijzer, dat vrij lang dnurde, en waarin hij haar uiteenzette, dat het vol-a-vent was en niet volevent. Verder gaf hij een tal van opmerkingen ten beste naar aanleiding van hare uitspraak van de titels van fransche en engelsche romans uit hare lees bibliotheek. Hendriksen bij Werner was zóó gaan staandat hij zich zelf in den spiegel kon zien en Bolla zat in gedachten verdiept, trok aan hare lokken en verbeeldde zich, dat de kapper Larsen het deed. Zij werd wreed uit hare zoete droomen opgeschrikt door mynheer Borgen die haar in den arm kneep van schrik had zij bijna baar kopje laten vallen. Ferdinanda liep vroolijk en glimlachend tusschen hare gasten en zorgde dat ieder tot zijn recht kwam. De conversatie was echter niet bepaald opgewekt en werd min of meer slepend gehoudentotdat ein delijk de deurdie naar den winkel leidde werd geopend en de ryk bezette tafel een algemeene kreet van bewondering ontlokte. De onderwijzer Nommesen bood Ferdinanda zijn armFreydorn geleidde de nicht van den staatsraad en het overige gezelschap volgde paarsgewijze. Het souper liep uitstekend van stapel. Ferdinanda was eene ervaren gastvrouw en Freydorn die de rol van gastheer op zich nam ging rondtrok de flesschen open en schonk den heeren in. Men was aan kleine tafeltjes gaan zitten. Moeder Blohm zat in eenen hoek en Thinka bracht haar fabelachtig groote porties die zij met ongeloofe- lijke haast verslondtotdat zij even rood werd als de goede mevrouw Borgen, met de rozen op het gelaat. Hendriksen bij Werner, die verkouden was zooals alle tenorenhad een wit zijden doek om den hals gebonden, uit vrees voor tocht en dronk niets dan melk. Het dessert werd in de woonkamer gediend. Toen men daar had plaats genomen, richtten zich aller oogen op den onderwijzer Nommesendie midden in de ka mer stond en peinzend voor zieh uitkeek. Eindelijk tikte hij tegen zijn glas sherry. „8t riep mevrouw Nommesen plechtig, „mijn man wil spreken." Slot volgt. 1. Marche militaire van Kriens; 2. Ouverture „Obó- ron" v. Weber 3. Soiree d' étévalse v. Waldteuffel; 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'ópéra „Maritana" v. Wallace 5. Ouverture „Les Martyrs" v. Donizetti; 6. Concert voor elarinet-solo v. Coenen (uit te voeren door den heer Théo. Hofmeester); 7. Grosse Fantasie aus Rich. Wagner's „Wallkiire" v. Seidel; 8. Zweite unga- rische Rbapsodie v. Liszt, geïnstrumenteerd door Kriens. Van 7 tot en met 13 Jnli zijn aan de bad- en Zweminrichting alhier genomen 260 buitenbaden, waarvan 41 door dames en 73 door onvermogenden. Drukste dag den 9 met 98, stilste dag den 12 met 3 baden. De leerling der klasse voor oude talen N. C. Vogel, iB den 13 tot de tweede klasse van het gymna sium te Haarlem toegelaten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 13 Juli. Maria Carolina Bernardina Erancisca, D. van Egbertus Hermanus Petrus Broers en Elisabeth Carolina Maria Brinkman. 14 r Aagje, D. van Cornelis Ploeger en Maria Slotenmaker. OVERLEDEN. 12 Juli. Dorothea Nelegonda Verheij62 jaar. Alkmaar 13 Juli. Kleine Kaas gras 1 33,50, Commissie gras f 29, Middelbare gras f 29,50, aangevoerd 690 stapels, wegende 184716 P. Ter graanmarkt aangevoerd 67 mudden. Gerst 4,50, Kar- weizaad f 13 a 13,10, blauw Maanzaad 7, Vale erwten t 9. Alkmaar 14 Juli. Aangevoerd 5 Paarden f 150 a 250, 17 Koeien en Ossen 1 100 a 19024 nuckt. Kalveren /8a 16, 29 Schapen /II a 20, 32 Lammeren f 6 a 10, 35 magere Varkens 13 a 16, 220 Biggen /5a 8,50, 3 Bokken en Geiten 4 a 8,4 kleine Bokjes /la 1,50, Boter per kop ('s middags 12 uur) 0,75 a 0,85. Kipeieren 3,50 a 4, Eenden-eieren 3 per 100. Amsterdam 13 Juli. Aardappelen Friesche Dokkumer Jammen 1,60 a 1,75, Rijnsburgers 2,60 a 3, Katwijker Duinzand 1,40 a 1,60, Noordwijker dito 1,40 a 1,80, Andijker Muisjes 3 a 4, dito Gladblaadjes 3,40 a 3,50, dito Ronde t 3,20 a 3,60, Westlandscke klei in manden 1,20 a 1,50, dito Lossen f 1,50 a 1,80dito zand-muisjes f 1,30 a 1,40. Aangevoerd 13 versche ladingen. Handel beter. Raapkoeken 72 a 83, Lijnkoeken 7,50 a 11, per 100 P. Petroleum vast. Amerika loco 8,65Sept.Dec. 8,65 entr. In cons. 9,75, Russ. Nobel loco 7,35, Sept.Dec. 7,70 entr. In cons. 8,25 Russ. bruto loco t 6,65 entr. In cons. 8,25. Hoorn 12 Juli. Kleine kaas 33,50, Commissie 29. Aangevoerd 395 stapels, wegende 123209 P. 13 Juli. Aangevoerd 571 Schapen 20 a 29 per stuk. Han del vlug. Hoorn 14 Juli. Tarwe 6,75 a 8, Rogge f 3,75 a 4,50, Gerst /4a 4,75 Haver 2,75 a 4, Erwten: Witte f 8,25 a 10Groene 7,25 a 12 Grauwe 9,25 a 14Vale 6,50 a 14, Bruineboonen /7,25 a 11, Karweizaad 13 a 13,50, Mosterdzaad 15,25 a 16, 19 Paarden /60 a 150, 78 Schapen 12 a 23 27 Varkens 8 a 13 60 Biggen 3 a 5 45 Kippen 0,30 a 1,25, 6000 Kipeieren /3a 3,50, 200 Eenden dito /3 per 100, 2000 koppen Boter 10,52% a 0,57% per kop. Texel 12 Juli. Gewasscken Wol 1,07 Ongewasscken dito f 0,85, per P., bereid gemaaid Zeegras t 6 a 7, dito gevischt 1 2 a 3. Aardappelen f 1,50. Londen 12 Juli. Aangevoerd 500 Runderen 3.4-5, 7000 Schapen en Lamm. 4.6-5.9160 Kalveren 3.6-5 Vark. 3-3.9. GERR1T SNIP en ANTJE VAARTJES Syb 7DW Yi i 'DO'S LAc te herdenken. Receptie 29 Juli. Alkmaar, Juli 1888. Hunne dankbare kinderen. 9QCV jrfjAK- Den 26 Juli as. zullen D Y. onze ge- p| liefde ouders A P. v. AKEN en M. E. y. ZWANENBURG 'of den dag herdenkenwaarop zij vóór 35 jaren in «len echt zijn verbon- A den. Uit aller naam'M: E. van AKEN. W jss Beverwijk 12 Juli 1888. «&1 Getrouwd J. J. PAEHLIG Rijksbetaalmeester, en H. GONGGRIJP. Alkmaar,1 12 Juli 18gg Sneek, J De heer en mevrouw PAEHLIGGONGGRIJP bedankenmede namens wederzijdsche familievoor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Getiouwd F. VAN LEY DEN, Arts, en E. DE GEUS, die tevens, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Schermeer, gem. Oterleek, 12 Juli 1888.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2