BiancnlAnb. Eerst© Kamer. Tweede Kamer. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt aan ae engelsche Times gemeld, dat de mededeelingen der turksche gezanten in het buitenland over de bijeen- omst ran keizer Wilhelm met den keizer ran Busland reden tot ongerustheid hebben gegeten. De I orte heeft gelast, verder verlof aan de reservesoldaten te weigeren en eene bijzondere commissie te benoemen om oen toestand der geldmiddelen te onderzoeken. ZUID-AFRIKA. Het ongeluk in de Beersmijn in Kimberley schijnt ontstaan te zijn door het breken van de ketting, waarmede een bak, die 7 mijnwerkers bevatte in den avond van den 11 te 7 uren door de schacht werd opgetrokken. De bak viel en vernielde in zijne vaart eenige lampen, waardoor het houten be- schot in brand geraakteen alle gelegenheid tot ontkomen aan de mijnwerkers afgesneden werd. De lijken van 200 inlanders en 20 europeanen werden reeds gevonden. VEREENIGDE STATEN. Na eene beraadsla ging van verscheidene dagen heeft het huis van vertegen woordigers den 16 met 120 tegen 102 stemmen het voorstel verworpen, om het artikel wol te schrappen van de lijst der goederen, die vrij ingevoerd mogen worden. Als tijdstip voor het in werking treden der bepaling betreffende den vrijdom van rechten voor wol is vastgesteld 1 October a.s. Het tarief voor wollen goederen treedt 1 Februari 1889 in werking. STATEN-GENERAAL. VEBEENIGDE ZITTING. Den 16 verklaarde minister Mackaymet minister liuye do voogdijwet in do vereecigde zitting inbrengende, dat de Begeering niet geaarzeld had, de voogdij op te dragen aan de Koningin-moeder, die met zooveel toe wijding en moederlijke zorg waakt voor de opvoeding der jeugdige prinses. Haar zal terzijde staan een raad van voogdij, waarvan de benoeming van vier leden aan de wijze keuze van den doorluchtigen vader zal worden overgelaten met het oog op de bevoegdheid des vaders in elke voogdij om eenen bijzonderen raadsman toe te voegen aan de langstlevende moeder terwijl vijf hooge staatsdienaren door de wet zullen aangewezen worden. Overigens, behoudens enkele noodzakelijke uitzonderin gen zijn de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betrekkelijk de voogdij van toepassing. De Begeering hoopt, dat het ontwerp slechts in de verwyderd toekomst, mocht het zijn nimmeriü werking zal behoeven te treden. Het ontwerp werd verzonden naar de afdeelin- gen, terwijl eene commissie benoemd werd tot wijziging van het reglement van orde voor de vereenigde zittin^. Uit den tekst der voogdijwet blijkt, dat de Baad va°n voogdij zal bestaan uit vier, door den Koning, den Baad van State gehoord, aantewijzen Nederlanders, den vice- president en het eerstbenoemde lid van den Baad van State den voorzitter van de Algemeene Bekeukamer den president en den procureur-generaal van den Hoo- gen Baad. Bij volgend huwelijk verliest de moeder-voogdes hare voogdijtenzij vóór de voltrekking van het huwelijk daarin bevestigd door de wet. Haar echtgenoot wordt alsdan geen medevoogd. De zorg voor de persoon van de minderjarige Koningin wordt opgedragen aan de moeder-voogdes; de Baai van voogdij vervult de taak van den toezienden voogd en Een paar dagen verliepen. Het was weder omstreeks den middag en er heerschte diepe stilte in Ferdinande Obarth's kamer. De klok in den winkel had in een half uur niet geslagen. Juist was Bolla Blohm weggegaan, zij had verteld, hoe gelukkig, hoe buitengewoon gelukkig zij was, zij had nu eindelijk tot de méiaillance met den kapper Larsen besloten. Zij zouden in het voorjaar trouwen en in de hooid- 6tid gaan wonen. Daar was een kapper veel meer gezien dan in eene kleine stad. Ferdinande werkte weder aan haar kussen met het miniatuurlandschap. Het bosch van wol, de hut van paarlen en het water van zijde waren reeds gereed nu was zij aan het invullen bezig met lichtgrijze zijde. De naald vloog heen en weder. Zij had reeds een groot stuk met de lichte zijde bedekt, het zag er zoo glanzend, zoo helder, zoo eentonig uitprecies als het water in de gracht precies als haar eigen leven. Het was zoo stil in de kamer. Men hoorde geen ander geluid dan van de vliegen die om het rozeroode floers, dat de lichtkroon bedekte, heenvlogen zij waren vandaag al bijzonder lastig. Plotseling werd er hard gebeld de brievenbesteller trad den winkel binnen en legde eenen brief op de tafel. lerdinande zette haar in goud gevat lorgnet op, maakte den brief open met bevende hand en las Waarde Ferdinande, eroorloof mijdat ik u zoo aanspreek want gij zijt inij boven velen dierbaar 1 Uwe zusterlijke ik mag bijna zeggen moederlijke vriendschap uwe welwillendheid die gij van den beginne af jegens mij hebt betoond wonnen mijn hart. Gij hebt er geen denkbeeld van hoeveel vreugde het geeft, eene verstandige vrouw te ontmoetendie een juist onderscheid weet te maken tusschen liefde en vriendschap wanneer men zooals een ongelukkige trekvogel als ik, verplicht is, tus schen 37 meer of minder bejaarde dames heen en weer te fladderen, lieve glimlachjes, handdrukken en teedere blikken ten beste te gevenalleen om maar iets te verkoopen. Gijwaarde vriendin zult daarom ook de eerste zijnaan wie ik mijn geluk meedeel. Ik ben verloofd met een allerliefstklein meisje. Dat was hetwat ik u wilde vertellen op den dagdat gij uwe partij gaaft, kreeg ik haren briefmet het jawoord. Zonder dat gij het vermoedtvierdet gij op die wijze mijn verlovingsfeest. Mijn schoonvader is groothande laar en ik kom bij hem in de zaak. Een ongehuwde reiziger in dames-handwerken is denkbaar, een gehuwde daarentegen volkomen ondenkbaar. Ik neem ook, zonder berouwafscheid van mijne tegenwoordige betrekking. gé$t machtiging in gevallen, waarin.gewoonlyk rechter lijkt tusachenkomst wordt vereiacht. Zitting van den 16 te ll/4 uur. Ie heer Vening Meinesz nam na eedsaflegging zitting. De in de vorigo week door de Tweede Kamer aange- nonen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen ver zonden evenals het voorstel der commissie betreffende de' herziening van het reglement van orde. Daarna we:d de zitting gesloten. Je afdeelingen hebben tot rapporteurs over het wets voorstel van den heer de Beaufort betreffende de uit- gif:e van een verslag der Kamerzittingen benoemd de heeren Boëll, Sanders, Donner, Clercx en de Savornin L bhman. if De heeren de BeaufortHaftmansvan Houten Verniers van der Loeft, Mees, Farncombe Sanders en Veegens hebben twee amendementen ingediend op de Bankwetdie door een toeval te vroeg in de Haarl. Ct,, het Handelsblad en de Nieuwe Bott. Courant openbaar gemaakt zijn. Zij strekken om de concessie slechts met 10 jaren te verlengen, opzegbaar twee jaren vóór het einde van eenig loopend tijdperk. Deze ontijdige bekendmaking is niet het gevolg geweest van eene voorbarigheid of onbescheidenheid van eenen berichtgever, maar moet geweten worden aan eene vergissing ter landsdrukkerij. De heer Beaufort had den 13 in de Kamerzitting een onderzoek verlangd. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het voorstel tot naturalisatie van H. C. Maurenbrecher die tot verwondering van leden eener afdeeling als niet-Nederiander jarenlang eene aanzien lijke landsbetrekking bekleed had drong men er op aan in spoedeischende gevallen zooals in dit geval eene afzonderlijke naluralisatiewet intedienen en niet met de indiening te wachten, totdat een voldoend aantal aanvragen was ingekomen. Den 10 is het Zuider-Zendingsfeest gehouden op het landgoed Goeree op een half uur afstand verwij derd van Bergen op Zoom het werd bijgewoond door ongeveer 5000 personen. Den 10 is aan het ministerie van buitenlandsche zaken eene schikking tusschen Nederland en Belgie onderteekend betreffende do verlaging van het port van drukwerken tusschen beide landen uit te wisselen. In de vorige week is te's Gravenhage de 111 alge meene vergadering en het 31 congres der Nederl. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid gehouden, onder het voorzitterschap van den heer J. F. W. Con rad, inspecteur van den waterstaat. 23 departementen, 192 stemmen uitbrengendewaren vertegenwoordigd. Het aantal donateurs en leden der maatschappij is achteruitgaande en bedraagt tegenwoordig 2955. Onder de den 10 genomen besluiten behooren o. a.uitnoo- diging aan de directeuren, om den in 1887 uilgesproken wensch tot uitbreiding der wet op den kinderarbeid ter kennis van de regeering te brengen. De commissie, die benoemd was, om pogingen aan te wenden tot vestiging van een proefstation voor bouwmaterialen welk station te Delft gevestigd zou worden en waarvoor slechts f 4210 bijeengebracht was ter tegemoetkoming Ik ben het hartelijk moede als een bonte vlinder tus schen al die dames in te fladderen. In de volgende maand zal ons huwelijk plaats hebben. Lieve Ferdi nande ik heb moeder noch zusterdaarom zou het mij een groot genoegen zijn, wanneer gij mijne bruiloft wildet bijwonen. Gij moogt niet weigeren. De offifleele uitnoodiging ontvangt gij later. Mijn meisje laat u vriendelijk groeten, zij is verlangend, kennis met u te maken. Ik heb haar veel van u verteld. Vaarwel en nogmaals dank voor uwe goedheiddie ik zoo vaak mocht ondervinden Steeds uw dankbare, toegenegen Hendrik Freydorn. Ferdinande legde den brief neder. Dat was het dus geweest. Zj steunde het hoofd in de handen en een paar heete tranen vielen op haar werk. Toen richtte zij zich snel op en droogde hare oogen af de bel in den winkel was overgegaan. Het was een klein meisje, dat wol kwam halen. Ditmaal vergat Ferdinande, haar de groeten voor hare moeder mede te geven. Eenige weken later kreeg Ferdinande eene uitnoodi ging voor de bruiloft. Zij moest er echter voor bedanken, want zij leed aan rheumatiek en moest stil in haren leuningstoel blijven zitten terwijl de dochter der kasteleines de klanten bediende. Tante Caroline beweerde, dat de ongesteldheid kwam van liefdesmart; juffrouw Christiaansen hield echter vol, dat dit onmogelyk was. Hare schoone dochters hadden zoo dikwijls liefdesmart gehad, aan rheumatiek hadden zij echter tot nu toe nooit geleden. Juffrouw Obarth zond een telegram om het paar te feleciteeren en een fraai geschenk het kussen met de hut van paarlen, het bosch van wol en het water van zijde. Het wekte de algemeene bewondering. Jammer maar, dat er een paar kleine vlekken waren gekomen op de lichtgrijze zijde. Dat was zeker zoo meende men onder weg gekomen. Niemand vermoedde, dat het Ferdinande's tranen waren. iDat is eene aardige herinnering aan je reizigerstijd", ife de jonge vrouw tot haren man. „Hat is een kojpbaar werk." et was het laatste, dat juffrouw Ferdinande Obarth Hendrik Freydorn had gekocht, ilke onweerstaanbare jongelui moesteri ook geen igers in dames-handwerken zijn. Hunne waaren worden duurZij kosten menig vrouwenhart. va in de kosten in plaats van de op f 25000 vastgestelde som werd alsnog diligent verklaard met 150 tegen 54 stemmen terwijl met 122 tegen 72 stemmen aangeno men werd een voorstel van het departement Schiedam, dat de maatschappij zelve voor dat proefstation f 1000 zon bijdragenwanneer door de regeering in 1890 een aanvang gemaakt was met het oprichten van een der gelijk station. Een voorstel van directeuren betreffende het nemen eener proef met eene nieuwe inrichting van het tijdschrift met 1 Januari a.s. voor den tijd van een jaar werd aangenomen. Op het verzoek van het depar tement Apeldoorn, om f 500 bijdrage voor eene aldaar op te richten teekenschool, werd afwijzend beschikt, en een voorstel van het departement Arnhemom nu op 30 September 1887 geen antwoord was ingekomen op de uitgeschreven prijsvraag voor eene octrooiwetdeze prijsvraag weder uit te schrijven en den uit te loven prijs te brengen op gouden medaille en f 400 werd verworpen. Het voorstel Groningen om aan de regeering te vragen kwitantiën voor een bedrag van f 50 en daar beneden vrij te stellen van zegelrecht, werd niet aangenomen. Den 12 werden goedgekeurd en aangenomen de in het congres op den 11 ge nomen besluiten waaronder een waarbij de wensche- lijkheid uitgesproken was tot ontginning van woeste gronden en een anderwaarbij aan de departementen ter overweging gegeven werd te onderzoeken in hoever huisvlijt als middel tot volkswelvaart is aan te wenden. In de plaats van de aftredende direc teuren de heeren J. F. W. Conrad jhr. F. Backer en A. C. Kruseman en van het overleden lid, generaal Delpratwerden gekozen de heeren mr. J. C. Meyer te Leeuwarden G. A. A. Middelberg te Bussum dr. D. de Haan te Haarlem en A. L. de Sturler te Leiden. Tot voorzitter van directeuren werd de heer dr. de Haan gekozen en Leiden aangewezen als vergaderplaats in 1889. By het zware onweder, dat den 10 boven Katwijk losbarstte, is de bliksem geslagen in den hoogen schoor steen van de machine bij den watertoren der Leidsche Duinwatermaatschappij Op onderscheidene plaatsen was de schoorsteen gespleten, doch hij kan nog gebruikt wor den totdat de nieuwe gereed is waarvoor de onder bouw reeds gelegd is. Bij het onweder, dat den 10 boven Haarlem woedde is de bliksemafleider op den toren der Groote of St. Bavokerk door den bliksem getroffen. Dit is de tweede maal in 8 jaren tijd. De platina was geheel gesmolten terwijl het verguldsel van de haan in de onmiddellijke nabijheid grootendeels weggevaagd was. De heer J. Gunsberg, de bekende schaakspeler te Londenbeeft den 11op uitnoodiging van het vereenigd Schaakgenootschap te Amsterdam, te ge lijk 25 partyen gespeeld tegen geoefende schaakspelers, met den uitslag, dat hij 19 partijen won 4 remise maakte en 2 verloor. In den nacht van den 11 op den 12 is op de Zuiderzee tusschen Elburg en Harderwijk de schuit van den visscher H. W. van de Wetering te Elburg thuis behoorendedoor een rukwind omgeslagen. De visscher zelf en zijn 15jarige zoon redden zich met groote moeite en werden na een paar uren in zeer benarden toestand te hebben doorgebrachtdoor den visscher S. Hopman van Elburg opgenomen. De 13ja- rige zoon die van tijd tot tijd medeging om het vak te leeren lag in de kooi te slapen en verdronk. Den 13 is een jongman van ongeveer 26 jaren door de stoomtramdie te 10 uren 10 min. van Sche- veningen naar 's Gravenhage veitrok, nabij de Wieler baan overreden en kort daarna in het Ziekenhuis overleden. Hij was steenhouwer te Delft en had een bezoek gebracht aan zijne familie te 's Gravenhage. Den 14 heeft te Heemstede een 30jarig onge huwd man, die erg aan misbruik van sterken drank verslaafd waszich met een pistoolschot van het leven beroofd. Het lijk van een geacht ingezeten uit Tilburg die sedert 16 dagen dagen vermist was, is den 13 nit eene der grachten te Luik (Belgie) opgehaald. De gemeenteraad van Delft heeft den 14 aange nomen het aanbod der financieele Maatschappij voor Nijverheidsondernemingen te Amsterdam tot over neming der concessie voor de duinwaterleiding voor f 567500. In de den 14 gehouden vergadering van den raad der gemeente Wieringerwaard was afwez'g de heer J. L. T. Groneman, met kennisgeving van verhindering. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der aanteekeningen van het verhandelde in de vorige bijeen komst, werd door den voorzitter medegedeeld, dat het gezin Koningdat eenige dagen op den openbaren weg had doorgebracht in een gedeelte van bet voor malig armenhuis gehuisvest was en dat van den heer D. W. Jans bericht ontvangen was, dat de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur door hem niet kon worden aangenomen. Uit eene daarom door burg. en weth. opgemaakte nieuwe voordrachtbestaande uit de heeren H. Waiboer Jbz. en K. A. Schenk, werd eerstgenoemde gekozen. Daarop werd ter tafel gebracht een ingekomen schrijven van het bestuur der hervormde kerk houdende verzoek dat de baten voortkomende uit het luiden der kerkklok bij over lijden en begrafenissenvoor het vervolg mochten vloeien in de kas der kerkvoogdij. Tot nu toe werden deze rechten door de gemeente genoten. Daar de toren echter het eigendom is der kerkvoogdijmeende men ook. aanspraak te mogen maken op deze voordeelen. Op voorstel van burg. en weth. werd besloten, het verzoek toe te staan, ingaande 1 Januari 1889, met dien ver stande echter, dat bij overlijden van een der leden van ons vorstelijk huis, bij brand of bij andere voorkomende gevallen, der gemeente steeds het gebruik der klok vrij zou worden afgestaan. Nadat vervolgens mededeeling was gedaan van de onlangs gehouden kasverificatie en een paar belasting- reclames met gesloten deuren waren behandeld, werd, na heropening daarvan, de vergadering door den voor zitter gesloten. Den 14 is op de baan achter het rijks-museum te Amsterdam de door de Wielerwedatrijd-Vereeni-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2