No. 88. Negentigste Jaargang 1888. Het album met muziek. V R IJ D A G 20 JULI. Prijs der gewone Advertentiën: £niUttI*ttb. FEUILLETON. V Paul van Schönthau. lit liet Hoogduitse!! GRIEKENLAND. Te Athene is het buitenge woon warm geweest. De thermometer teekende daar den 12 in de schaduw 104 graden Fahrenheit. Door de warmte was de sterfte zeer toegenomen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg betuigt zijne ingenomenheid met de Keizersbijeenkomst en wijst vooral op de groote beteekenis daarvan. Die bijeenkomet kan geen ander gevolg hebben dan eene nieuwe bevestiging der vredelievende staatkunde, welke de Keizers van beide rijken trachten te handhaven. SPANJE. Don Carlos heeft een manifest uitge vaardigd, waarin hij verklaart, dat Spanje naar orde en vrijheid dorstwelke de carlistisehe partij alleen aan het land verschaffen kan. Hij zegt eene oplossing voor te bereiden van de groote vraagstukken die het volk in beweging brenger. ËinucttlAub. STATEN-GENERAAL. V ereenigde vergadering. ALK1IAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. Elzas-LotharingenEr is eene verordening uit gevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat bij akten in een burgerlijk geding, welke in de fransche taai geschreven zijn van af 1 Juli 1889 zonder uitzondering een door duitsche beëedigde vertalers onderteekende vertaling op kosten van de partij, die ze in het geding brengt, ge voegd moet worden, wanneer zij later dan 1 Juli 1872 gedagteekend of ongedagteekend zijn. ENGELAND. In de eugelsche bladen komt eene mededeeling voor van dr. Morell Mackenzie die den 14 door Koningin Victoria te Windsor ontvangen werd, dat hij door Keizerin Victoria uitgenoodigdis, voor haar een waar verhaal op te stellen van de ziekte van wijlen Keizer Erederik III, ten einde de vele onnauwkeurigheden aan te toonen en te verbeteren, die in een onlangs verschenen officieel stuk voorkomen dat door eenige der duitsche geneesheeren, die op verschillende tijden in des Keizers ziekte geneeskundige hulp hebben bewezen, in het licht gezonden is. Of de Keizerin de openbaarmaking van dit geschrift zal toelaten, is tot nu toe niet bekend. Lagerhuis. Minister Smith heeft een voorstel in- gediend tot het benoemen eener uit rechters bestaande commissie tot het onderzoeken der beschuldiging, door de Times tegen Parnell, den leider der nationalisten, ingebracht, namelijk, dat hij betrokken is geweest in de voor een paar jaren in Ierland gepleegde moorden op regeeringspersonen. Parnell trachtte de verdaging van het Huis voor te stellen, maar werd herhaaldelijk door den voorzitter tot de orde geroepen daar alleen het regeeringsvoorstel behandeld mocht worden. Hij gaf toen zijn verzet op, maar hij verklaarde niet te kunnen zeggen, of hij zich met de benoeming dier commissie kon vereenigen, zoolang hem de namen der rechters en hunne volmacht onbekend waren. Des ministers voorstel zal den 23 behandeld worden. By de artikelsgewljze be handeling zal hij de namen van de leden der commis sie noemen. FRANKRIJK. Bij de tweede vrije stemming in het district Loiret is de radicaal Lacroix gekozen met 37353 stemmen. Op den monarchist Dumas waren 29600 stemmen uitgebracht. Den 15 des avonds is aan de burgemeesters ten stad- huize te Parijs een feest aangeboden, dat ook door den president Carnot, al de ministers en vele senaats- en kamerleden werd bijgewoond. De toestand van generaal Boulanger was den 17 be vredigend. Hij had een rustigen nacht gehad. De minister-president Eloquet is den 18 des avonds naar Grenoble vertrokken om zich bij den president der republiek te voegen. Kamer. Den 16 heeft bisschop Preppel een voor stel ingediend om het duelleeren te verbieden en tevens DOOR Het toeval kan toch soms wonderlijke poetsen spelen. Laat ik u eens de volgende geschiedenis vertellen Van den zomer besloot onze vereeniging „Houw en Trouw" tot het houden van eene loterij, ten voordeele van een weldadig doel. Ieder lid moest een of ander voor werp bijbrengen. De vrouw mijner keuze vond dat echter alles halve aangenaam; telkens en telkens weer moest de vereeniging het ontgeldenaanhoudend beklaagde zij zich over de offers aan tijd en geld, die deze vorderde. Zij hield niet eerder op, dan toen ik haar beloofd bad, niet meer dan één gulden voor het bewuste doel te zullen besteden. De huiselijke vredede reeds zoo dikwijls gelapte jaswas weer voor de zooveelste maal hereteld. Nu kon ik echter, als vice-president der ver eeniging er mij toch niet afmaken met een of ander torzij zouden in staat geweest zijnmij mijn congé te geven; ik kocht dus heimelijk een photographie- album dat wanneer men het open deed drie Btukken speelde „Het Carnaval van Venetië", „Ach ik heb haar ja slechts en de „Dame in het Wit" voor 10 gulden; goedkoop genoeg. Het was van een uit verkoop „wegens ongesteldheid van den eigenaar" het album had in den winkel voer de glazen gelegen en aan den eenen kant was de kleur van den band door de zon wat verkleurd en de „Dame in het Wit" had een organisch gebrek. Het kwam nooit verder dan „Kom, o lieve,,., grrr", maar 10 gulden is ook geen geld, nieuw had het stellig 15 gekost. Daarenboven moest ik als vice-president minstens vijf loten nemen, die ik mijne vrouw present gaf. verlangd dat het spoedeischend zou worden verklaard. In alle landen bestonden wetten op het duel en dat het noodig was ook in Erankrijk daartegen iets te doen, bleek duidelijk, nu zelfs de minister-president en een oud-minister van oorlog elkanders bloed hadden vergotendat alleen in dienst van het vaderland be hoorde te vloeien. De Kamer weigerde het spoed- eischend te verklaren. Een door den heer Bourgeois ingediend voorstel tot herziening der grondwet werd naar de commissie ver wezen, De heer de Lafanconnerie, bonapartist, wilde dit voorstel spoedeischend verklaren. Toen hij bij de toelichting daarvan zeide„Wanneer Boulanger, die afgevaardigde geweest is en ook weder warden zal", werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen, terwijl hij door het rumoer niet verder kon gaan waarom hij de tribune verliet, verklarende tegen den onwil der Kamer niet te kunnen strijden. Michelin, Boulangers vriend, heeft ook een ont werp tot grondwetsherziening ingezonden dat in hoofdzaak met dat van den generaal overeenstemt en hierop neerkomtafschaffing van den president en den Senaatinvoering van een door het volk gekozen Kamer, vervanging der ministers door ambtenaren, die buiten de Kamer staan en het houden van volksstem mingen op geregelde tijden ter bekrachtiging of ver werping van de door de Kamer genomen besluiten. De algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot versterking der zeehavens liep den 16 reeds af. Het werd bij eerste lezing goedgekeurd met de bepaling, dat de aannemers en werklieden franschen moeten zijn en het materieel van franscbe herkomst. Verder werd met 475 tegen 32 stemmen een wetsontwerp aangenomen strekbende om de scholen ter opleiding van officieren van gezondheid te Nancy en Bordeaux door ééne enkele school op eene door de regeering te bepalen plaats te vervangen. Den 18 is de Kamer tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. ITALIË. Bij de behandeling der gemeentewet in de Kamer is artikel 47, bepalende, dat in gemeenten boven de 10000 inwoners de burgemeester benoemd wordt door en uit den gemeenteraad doch in de overige gemeenten door de regeering uit den gemeenteraad aangenomen, na verwerping met 201 tegen 53 stemmen van een door eenige leden ingediend voorstel om in alle gemeenten den burgemeester door den gemeenteraad te doen benoemen. Minister Crispi had vroeger reeds verklaard, dat de regeering de benoeming der burge meesters in gemeenten beneden de 11000 inwoners aan zich wilde honden, om het cleriealisme beter te kunnen bestrijden. De trekking vond plaats, mijne vrouw bestudeerde de gedrukte trekbinglyst met argusoogen. Toen ik haar vroeg „Nu, Mietje, heb je wat gewonnen zeide zij met een vinnige zinspeling op onze weldadigheidsloterij, terwijl de dikke breipennen als razend door de mazen mijner in wording zijnde wintersokken vlogen „het zal wel eerlijk zijn toegegaan bij de trekking, jij hebt zeker, precies als een „weesjongen", de loten getrokken." Mijne vrouw kan erg aardig zijn, zooals men bemerkt; ik ben nu al achttien jaren in haar dienst; wanneer ik al hare aardigheden had opgeschreven, zon ik er een boekdeel mee kunnen vullen. Zee weken later vierden wij mijnen verjaardag op de gewone tamelijk eenvoudige manier de bekende zand taart met de 44 waskaarsendie het aantal mijner levensjaren aanduidden daarop en ook het levenslicht in het midden, dat Mietje tegen het gebruik niet spoedig genoeg naar haar zin kon uitblazen, ontbrak niet. Behalve de sokken, had Mietje mij ditmaal nog eene verrassing bereid. Wat denkt ge wel, datdiewas°? Een photographie-album met muziek; ik doe het open daar klinkt het: „Kom, o lieve grrr", mijn album, mijn achterafgezetdoor de zon verbleektwegens onge steldheid van den eigenaar voor een appel en een ei gekochte photographie-album met de defecte „Dame in het Wit." Zij had het blijkbaar bij de verloting gewonnen en mij haar geluk verzwegen. Om het bedrog te ver bergen, speelde zij mij zelfs de comedie voormet den vinger snel den prijs binnenin uit te wisschen. Gij kunt u mijnen toestand voorstellen, ik moest mij geweld aan doen anders had ik haar gebetentoen ik haar uit dankbaarheid een kns gaf. Toen Kerstmis in het land kwam bleek de noodza kelijkheid om een dierbaren zwagerdie ergens in Pommeren woondeeen klein geschenk te vereeren. Mijne vrouw en ik spanden ons tevergeefs in om iets goeds te bedenken. Eindelijk viel mij een kostelijk denkbeeld in „Weet je wat, Mietje", zeide ik tot mijne vrouw, Den 18 verliet het jacht Slawjanka met de noodige loodsen enz. Kroonstad om het dnitschees kader binnen te brengen. In den ochtend van dien dag ging bet duitsche keizerlijke jacht Hohenzollern het plaatsje Da- gerort in Estland voorbij. Te Tarragona zijn onlusten ontstaan wegens de toe passing der wet op den alcohol. De opgewonden menigte verwondde onderscheidene ambtenaren der belastingen, die door gendarmerie en troepen werden vergezeldde gewonden moesten in het bureau van financiën eene wijkplaats zoeken. SERVIE. De Koningin verlaat Weenen en gaat naar Parijs. Zij schijnt te Weenen een wenk van de politie te hebben ontvangep, dat zij haar incognito beter moest bewaren daar de regeering niet kon toestaan dat de panslavisten haar ovaties brachten, zooals reeds geschied was. Zitting van den 18. De voorzitter de president der Eerste Kamer, de heer Schimmelpenninck van der Oyedeelt mede dat 1 door de afdeelingen zijn gekozen de volgende voor zitters en onder-voorzitters Eerste atdeeling voorzitter de heer A. van Dedem onder-voorzitter de heer Smitz. Tweede afdeeling voorzitter de heer VerheyeD, onder voorzitter de heer Schaepman. Derde afdeeling voorzitter de heer Kappeyne van de Coppello onder-voorzitter de heer Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek. Vierde afdeeling voorzitter de heer Fransen van de Putte onder-voorzitter de heer van der Schrieck. Vijfde afdeeling voorzitter de heer Tak van Poort vliet onder-voorzitter de heer de Bruyn. Zesde afdeeling voorzitter de heer van Zuylen van Nyevelt onder-voorzitter de heer Pijnappel. Zevende afdeelingvoorzitter de heer van Eoyen onder-voorzitter de heer Gleichman. 2 benoemd zijn tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de heeren Heemskerk, Bevers, Royaards met den moed van een snel en koen besluit „het photographie-album met muziek heeft mij inderdaad menig genoegelyk uur verschaft, maar zie eens, ik ken nu de „Dame in het Wit" en het „Carnaval van Venetie" op ™'ja duim, wat zou je er van zeggeD, wanneer wij dat ding nu aan je broer cadeau deden Hij heeft het daar erg eenzaam hij heeft een gevoelig gemoed en houdt veel van muziek kom aan laat ons hem dat genoegen doen Ik geloofdat mijne vrouw mij dit voorstel nog al kwalijk nam ik merkte het aan haarmaar zij had slechts haar verdiende loon waarom had zij mij ook bedrogen, en het album moest, hoe ook, mijn huis uit, ik kon het niet meer zien, nog veel minder hooren. Het werd weder zoo wat in orde gemaakt, maar het lijden van de „Dame in het Wit" was erger geworden, het ging nu niet verder meer dan „Kom, odan snorde „grrr" tot de wals afgeloopen was en met een kortstondig gedruisch de veer insprong, Vooruit er meê, ingepakt, adres geschrereD, gefrankeerd. God- dank Toen de postambtenaar het pak gewogen had en in een hoek gooide, hoorde ik een dreunend grrr uit het pak te voorschijn komenwaarschijnlijk de laatste levensadem van de „Dame in het Wit," Ln nu komt het ongeloofelijke. Veertien dagen later het was kort vóór Nieuwjaar kregen wij uit Miinchen, van een verren bloedverwant, die sinds vijf jaren niets van zich had laten hooren een pak waarvan de grootte en de vorm mij dadelijk met de somberste voorgevoelens vervulden. Wij lazen eerst den brief. Daarin stond o. a.„Het is niet onze schuld, wanneer bijgaande kleinigheid, die als een klein bewijs mag gelden van onze toegenegenheidzoo laat in uwe handen komt! Het geschenk, waarmede wij hopen uw smaak te streelen, moest eerst worden gemaakt; het is bijna niet te gelooven maar in heel Miinchen is iets werkelijk kunstigs niet te krijgen. In de hoop, dat het k einemaar goed bedoelde geschenk u verscheidene aangename oogenblikken zal bezorgen enz.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1