No. 90. Negentigste Jaargang. 1888, Een kind uit het volk. WOENSDAG '25 J DLL Prijs der gewone Advertentiën: (Bcbcclte. fênitjeal&ub. FRANKRIJK. De Hooge Raad van Onderwijs, heeft dezer dagen bij de behandeling der verzoekschriften van vreemdelingen om in Frankrijk onderwijs te moge® geven, dit aan lieden uit alle rijken toegestaan, behalve aaa duitschers. FEÜILLETOIV. RUSLAND. Eet Dagblad van St. Petersburg zegt, dat de beteekenis der Keizersbijeenkomst deze is dat er volkomen overeenstemming heerscht tusschen de beide souvereinen en tusschen hen die in zoo grooten getale ter bijwoning der samenkomst zijn opgekomen. Waar de goede verstandhouding der souvereinen zoo getrouw weerspiegeld wordt in de stemming der be volking kan men met vertrouwen rekenen op een tijdperk van vriendschap die het zekerste onderpand zal zijn voor d«a door de gansche wereld zoo ge- wensohten vrede. ZUID-AFRIKA. Uit eene telegrafische brief wisseling tusschen den gouverneur van de Kaap en den president der Transvaal blijktdat de president van Engeland's zijde de verklaring eischtedat het niet voornemens was het gezag over den Delagoa-spoorweg te verkrijgen. De gouverneur antwoordde, dat de engel- sche regeering hierin toestemde mits de transvaalsche regeering de koopwaren over land uit de engelBche koloniën ingevoerd*tot dezelfde rechten toeliet als in de Delagoa-baai van kracht waren. President Kruger ver- eenigde zich hiermede en schrapte art. 39 van de ■concessie der Nederl. Transvaalsche Spoorwegmaat schappij. fiitiuenlftufc.. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COS* TEE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad nc. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier voor de belasting op het Personeel voor de wijken C en Ddienstjaar 1888/9, op 21 Juli 1888 door der. Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn., 24 Juli 1888. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden ge houden vergadering aan den heer A. JDIRKZEN alhier op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het verplaatsen der tabakskerverij van het boven voorgedeelte van het perceel aan de Laat, wijk A. No. 64 naar het achtergedeelte en tot het gebruiken van stoom als beweegkracht voor die kerverij. Burgemeester en Wethouders voornoemd» Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Juli 18S8. De Secretaris, NU HO UT VAN DER VEEN. President Carnot is op zijne reis in het zuiden door 32 verslaggevers van bladen vergezeld geweest. Onder de personen, die hem den 19 te Chambéry hunne opwaehting kwamen maken, behoorde ook de aartsbisschop, die hem de leden der geestelijkheid voorstelde met de opmerking,, dat hij kwam, om het Hoofd van den Staat zijne eerbiedige onderdanigheid te betuigen; de geestelijken koesterden voor Frankrijk, hun eenig vaderland, gevoelens der innigste gehechtheid. De president antwoordde, nooit getwijfeld te hebbea aan de gehechtheid der geestelijkheid aan Frankrijk, doch zich te verheugen, de bevestiging daarvan nogmaals van den aartsbisschop te mogen vernemen. Volgens le Matin zijn thans valsche bankbiljetten van frcs 100 ontdekt. Een restauratie-houder te Parijs had een dergelijk biljet ontvangen, volgens zijn zeggen van den schilder Boetzeldoch dit bleek by onderzoek door de politie onwaar te zijn. De regeeriDg heeft naar aanleiding van bet door de FrankforterZeitung het eerst verspreide en doorde fransche bladen daarna overgenomen bericht, dat graaf Herbert von Bismarck te Parijs zou komen, als afgezant van al de groote mogendheden, om Frankrijk den wensch voor te leggen, tot ontwapening over te gaan, aan de dag bladen te Parijs een bericht gezonden, dat het ministerie 2) ii. In een prachtig gemeubileerdruim vertrekzat vicomte Anatole Leroy in de nabijheid van een flik kerend, knetterend houtvuur, met een boek in de hand. Hij had met stroomen Jeckeyclub en rozenwater den plebeïschen reuk verdreven die zoo even zijne aristo cratische neus tot wanhoop had gebracht en nu eindelijk eerst weder normaal geworden was. Achilles liep onge duldig in de kamer heen en wtêr. „Ma foi", zeide de diplomaat spettendterwijl hij het boek toesloeg en zijnen vriend aanzag„men zou zeggendat je al heel iets bijzonders verwacht. De geheele geschiedenis waardoor je jecnrieus genoeg zoo laat opwinden is niets dan een dwaze inval." De vorst wilde antwoorden maar er werd geklopt. Iwan opende de deurschoof Ferra over den drempel en verwijderde zich met eene buiging. Zij bleef onbe wegelijk staan. Iets van den hellen gloed van het vaar verlichtte haar gelaatdeed het gouden haar fonkelen en zegevierend vroeg Achilles Arbanoff: „Welnu?" „Wanneer zij wordt, wat zij belooft, zal zij blijkbaar zeer schoon wordennu is zij nog een kind op dien leeftijd overschat men licht." „Hoe oud ben je, Ferra Kom eens wat dichter by, wees maar niet bang", zeide de vorst, het kind vrien delijk de hand toestekende. Het voldeed dadelijk aan de uitnoodiging. „Acht jaar, mynheer, ten minste, moeder gelooft het." „Heb je honger?" De vraag werd gedaan omdat Achilles het kind ver langende blikken zag werpen door de teruggeslagen van buitenlandsche zaken geene ir.ededoelingen ont vangen had noch omtrent die ko met., noch omtrent voorstellen tot ontwapening. Te Dieppe is eene stoomboot rjaet eene lading van 8840 ton petrolenm in brand geraakt en vernield. Zes man werden gedood en twee zwaar gewond. Den 22 moesten drie leden voer de Kamer ge kozen worden. In het departement du Ehone werd de progressist Cbépié bij herstemming gekozen met 33028 van de 37755 stemmen, In bet departement Ardèche werd gekozen de republikein Beaussier in 250 van de 339 gemeenten had hij reeds 36531 stemmen. Op Bou- langer waren slechts 19235 stemmen uitgebracht. In Dordogne, waar Taillefer, conservatief, 49427 en Cler- jounie 43099 stemmen bekwamverkreeg Boalanger slechts 4737 stemmee. Taiilefer is gekozen. De begrootingscommissie heeft een voorstel tot af schaffing der begrooting van eeredienst met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Den 21 des ochtends begaven Keizer Wilhelm en prins Hendrik zich om half eif op het jacht Alexandria naar Petersburg, waar zij om elf nar aankwamen. Met vier stoombarksssen werd de tocht naar de Peter-Paula- vesting ondernemenwaar de Keizer een prachtigen lauwerkrans op het grat van Keizer Alexander II neer legde en het buisje van Czacr Peter den Groote bezocht. Des namiddags om 2 uur begaven zij zich met eene stoomboot naar O.-anienbaurn om de grootvorstin Ka tharine, grootvorst Michael Sr. en grootvorst Nicolaas Sr. te bezoeken. Om 7 uur kwamen zij met den russischen Keizer op het station van Krasnoje-Selo, waar zij door de overige leden van het rnssische vorstenhuisde opperbevelhebbers van bet leger en eene eere-compagnie van het Wiborger regiment ontvangen werden. De beide Keizers en prins Hendrik stegen te paard, terwijl de Keizerin en de grootvorstinnen plaats namen in rijtuigen. Zij reden naar het legerkamp, waar zij overal met geestdrift ontvangen werden. Na een uur langs de troepen gereden te hebben begaven zij zich naar eene eenvoudige tentwaar thee rondgediend werd terwijl 2000 russische muzikanten het duitsche volkslied aan hieven. Vervolgens werd te 9 uren een vuurwerk afge stoken uit honderden vuurmonden een kanonsalvo gelost en door dukenden een avondgebed uitgesproken. Na afloop dezer plechtigheid werd het avondmaal in de keizerlijke tent gebruikt. Keizer Wilhelm overhandigde portière in een zijvertrek, waar een gedekte tafel stond, rijk versierd met venetiaansch glaswerk en zilverwerk. „.Altijd, met uw verlof", zeide zij op een toen van overtuiging en zij maakte daarbjj eene sierlijke buiging, die de lamme bloemenmaakster haar geleerd had. „Ga dan maar meê", riep Achilles op bijna vroolijken toon, „wij zullen je met ons beiden gezelschap houden." Voor de eerste maal vlogen hare blikken van den vriendelijken jongen mijnheer voor haar, in de richting van dea schoorsteen hare oogen ontmoetten die van Leroy en een onbewuste trek van afkeer vertoonde sich op bat beeldschoone kindergelaat. Achilles bemerkte bet en glimlachte. „Hier heb je geen verovering gemaakt", zeide hij op Ferra wijzende. „Ik trek er mij niet veel van aan. Het is zelfs de vraag of ik het zou doen, wanneer wij tien jaar verder waren", antwoordde Leroy hoogmoedig. „Je kent mijn smaak." Ferra had Hechts een zeer primitief begrip over het gebruik van mes en vork en toch was de manier waarop zij bij het eten te werk ging zoo handig en bevallig, dat de vorst er over uit was. En hoe heerlijk vond zij het, van al die verrukkelijke dingen te mogen etendie daar voor haar op tafel stonden en toen Achilles haar bij het dessert eenen geheelen schotel toeschoofbegon zij aan de ingemaakte vruchten en confituren met hare spitse tandjes te knabbelen als een eekhoorntje. Het glas wijn, dat zij daarbij dronk, had een heldere blos op hare wangen getooverd hare flikkerende oogen fonkelden en een glimlach lag op haar gelaat. „Zoudt gij altijd hier willen blijven, Ferra?" vroeg Achillesin opgewonden stemming. Zij keek beurtelings naar de kostbare meubelen de rood zijden gordijnen de dikke tapijten de glinsterende lichtkronen en naar haren buurman. „Met uw verlofja mijnheer. By ons thuis is het huiverig, donker en ongezellig, ik heb het vaak zoo koud, aan den bevelhebber vau het garde-korps „Prins Alexander van Oldenburg" het ridderkruis der Orde van den Zwarten Adelaar en benoemde grootvorst Paul Alexandrowitsch tot bevelhebber van het brandenburgsche regiment kurassiers No. 6. Keizer Alexander benoemde prins Hendrik tot bevelhebber van het 33 regiment dragonders. Den 22 was er godsdienstoefening te Peterhot, daarna déjeuner aan boord van het stoomjacht Hohenzollern, vervolgens rijtoer en om 7 uur des avonds een gala maaltijd op het slot te Peterbof. De godsdienstoefening werd bijgewoond door Keizer Wilhelm prins Hendrik en de leden der russische keizerlijke familie- Aan tafel dronken beide Keizers op elkanders gezondheid. Het park was des avonds prachtig verlicht en te 11 uren begaf men zich per extra trein naar Krasnoje-Selo, om daar te overnachten en den 23 de oefeningen der troe pen bij te wonen. VEREENIGDE STATEN. De kamer van af gevaardigden heeft de tariefwet met 163 tegen 142 stemmen aangenomen. De regeeriog deelde mede, dat er op 4 en 7 Juli te Port-au-Prince branden gewoed hebben welke waarschijnlijk aangestoken waren. Het grootste deel van de stad was vernield. De fransche matrozen hielpen blusschen en bewaakten het geboaw van het gezantschap. Den 23 ving de beraadslaging aan over art 2 van het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederl. Bank verleende octrooiluidende Eet maatschappelijk kapitaal der Nederl. Bank bedraagt f 20.000.000 ten volle gestort liet kan met toestemming van de Bank bij de wet worden vergroot. De heer C 1 e r c x Btelde als amendement voor om het kapitaal te behouden op het bestaande bedrag van f 16.000.000 hij achtte de voorgestelde kapitaalsver- hooging onverklaarbaar. Op voorstel van den heer H a I I ia ana werd besloten art, 14 van de overgangs bepalingen te gelijk met art. 2 te behandelen. waDneer ik den ganschen dag bloemen verkoopen moet en vader drinkt zoo en slaat ons dan altijd moeder en mij." „Hoe heeten je oaders en waar wonen zij vroeg Arbanoff nadenkend. „Rue Rochefort 94, op het binnenplein in een kelder. Pierre Dontrange heet mijn vader. Mag ik werkelijk hier blijven, mijnbeer?" Hare oogen schitterden en zagen hem smeekend aan. „Ik weet het nog niet „Achilles, haal geen dwaasheden uit, ik waarschuw je bijtijds." Ferra keerde zich bliksemsnel om en op de onderlip bijtend zag zij den spreker boos aan. Daarop gleed hare band smeekend in Aebilles' hand en fluisterde zij „Gelooft u hem nietik zal nooit stout zijn." Peinzend streek hij over haar weerbarstig haar en wierp Zich, eene sigarette aanstekende, op de sopha.Ferra, aan zich zelve overgelaten, liep besluiteloos heen en weer, totdat zij eindelijk bij de haard kwam waar zij zich liet nedervallen op een ko'ossale berenhuid, haar hoofdje tusschen de ooren daarvan drukte en met hare armen den hals omvatte. „Wat is het hier lekker warm," fluisterde de kleine, „precies als in het sprookje." Toen deed zich de wijn de warmte en de ongewone maaltjd gelden zij vielnog met het laatste woord op de lippen in een diepe slaap. Toen de ademhaling zich regelmatig deed hooren stond Achilles voorzichtig op, wenkte Leroy en beiden traden op het slapende kind toe. Het gloeiende ge zichtje, op het berenvel gevleid, was betooverend. „Wanneer je verstandig zjtdan laat je haar nu naar huis brengen zij zal later gelooven dat zij ge droomd beeft en de grap is uit", zeide eindelijk Leroy. „Dat zal ik niet doen. Het zou eene ware zonde zijn, zooveel schoonheid en lieftalligheid in ellende te laten vergaan. De natuur is niet vaak zoo vrij gevig.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1