Drankverkoop op de Noordzee. te Monnikendam. Dit amendement werd verdedigd door de beeren üablmann, Veegens enHaffmanaen be streden door den beer Seekers, al was deze het in beginsel eens met den voorsteller, Heemskerk en den minister van financiën. Laatstgenoemde stelde tegenover de gemaakte berekeningen de volgende berekening. Hy neemt een winstcijfer aan van f 3.400.000 bij niet uitbreiding van het kapitaal rekent bij op f 3.300.000. De aandeelhouders znllen dus f 1.933.000 of f 1.740 000 krijgendatverdeeld over 20000 aan dedenf 97.60 geeft en over 16000 aandeelen f 108.75. De aandeelhouders brengen in f 1250waarvoor zij over 15 jaren f 1000 krijgen. Ten slotte zullen de aandeelhouders 28 pet. verdienen. De beurswaarde komt hem geen goede maatstaf voor. Het amendement wordt verworpen met 41 tegen 40 stemmen. Art. 2 en 3 worden daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens vangt de beraadslaging over art. 4 aan, om op den 24 te worden voortgezet. De beer Nieuwen- buis stelde als amendement voor, aan de Bank ge legenheid te geven om ook gelden in deposito te nemen, in het belang van het publiek dat door den minister onnoodig werd geacht, omdat genoeg middelen rente loos toevloeien. De heer C 1 e r c x stelde voor de buitenlandsche wisselportefeuille te doen vervallen met het oog op het geld, dat daardoor weg zou vloeien en de alzoo veroorzaakte geldschnarschte. Den heer Levyssohn Norman is op zijn ver zoek verlof verleend, om den minister van koloniën op een nader te bepalen dag te interpelleeren over den toestand in Atjeh en de aldaar gevoerde staatkunde. Er kwamen twee wetsontwerpen in tot goedkeuring van overeenkomsten met de Holl. Spoorwegmaatschappij. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wets ontwerp tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Gravenbage gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren werd in het algemeen instemming betuigd met die wetsvoordracht. De klacht werd echter vernomendat zoo lang met de indiening 'er van gedraald was, ofschoon de visschers, met het oog op de uitrusting hunner schepen, er groot belang bij hadden, tijdig er mede bekend te zijn. Niettemin waren vele leden er niet van overtuigd dat het beoogde doel door de voorgestelde bepalingen zou bereikt worden. Vooral achtten zij de bevoegdheid aan de bevelhebbers der kruisers met het politietoe zicht belastonvoldoende. Zoolang visitatie van het vaartuigwaar overtreding gepleegd wordtniet kan plaats hebben meenden deze leden dat de overeen komst tot geene uitkomst zou leiden. Volgens de Java-Bode was de heer Wigman, hoofd commies bij het departement van financiën wonende op kampong Kwitangeen uur na middernacht thuis gekomen en had zich toen ter ruste begeven. Eenige uren later werd zijne vrouw wakker door geritsel in de slaapkamer en zag zij een langen mageren in lander met het een of ander bezig. Terwijl de heer \V igman, door haar gewekt, uit het ledikant sprong en den indringer trachtte vast te houden, klom mevrouw Wigman uit een venster om te trachten van buiten hulp te krij gen. Zij slaagde daarin niet spoedig en moest een heel eind verder naar een gardoe. Toen zij haar huis weder betrad wachtte haar een ijzingwekkend tooneel. Om ringd door den onmiddellijk toegeschoten schout van Kramat en een inmiddels gewaarschuwden geneesheer, lag op den grond het lijk van haren man, met een golokhouw over het achterhoofd, drie diepe snijwonden in het aangeziohc en een diepen steek in de zijde. Te oordeelen naar de bloedsporen moet de worsteling zeer kort geduurd hebben en de dood bijna onmiddellijk in getreden zijn. De moordenaar was intussohen ontvloden; men vond niets meer dan een hoofddoek waarin drie bloemen staken welke bloemen door den heer P., buur man van den heer Wigman, herkend werden als afkom stig uit zijnen tuini Daar geen enkel spoor van braak aan de woning te bespeuren wasmoest men wel denken dat de moordenaar zich had laten insluitendaarom werden dan ook alle bedienden in hechtenis genomen. Aan poging tot diefstal schijnt niet gedacht te kunnen worden daar op alle kasten zelfs op de zilverkast de sleutels staken en er niets vermist werd. Men denkt aan wraakoefening. Het vermoeden moet gevallen zijn op den echtgenoot der keukenmeid, vroeger bediende bij den heer Wigman, doch door dezen ontslagen en later aangeklaagd wegens bloemendiefstal. Den 17 zijn uit een tuin van Jan Visser te Wijk 3iB.Il Zee en Duin ongeveer 70 pond dorperwten ge plukt en ontvreemd door J. Hendrikstegen wien proces-verbaal opgemaakt is. Bij de den 18 te Delft door de afdeeling der Holl. Maatschappij van landbouw gehouden harddraverij is de prijs van f 200 gewonnen door Wilhelmina van den heer G. Barendrecht te Barendrecht, berijder J. G. de Boer en de premie van f 50 door Prins van den heer P, van Santen te Botterdam, bereden door den eigenaar. Den 19 des avonds werd in het water der Hob- bemakade achter het Byksmuseum te Amsterdam het lijk eener jonge vrouw gevonden, omtrent den dood van welke vrouw allerlei verhalen in omloop waren. Aanvankelijk was zij onbekend. Later is gebleken, dat zij Cato Zijlstra heette sinds eenigen tijd eene liefdes betrekking aangeknoopt had met een sedert den 19 uit zijne woning aan de Achtergracht vermisten jeugdi gen diamantslijper met wien zij op eene bovenwoning in de Gerard Doustraat gewoond had. Door eene nog onbekende reden was de goede verstandhouding tusschen hen verbroken althans den 15 hadden zij twist met elkaar gehaddie gedurende de volgende dagen niet werd bijgelegd. De minnaar wordt thans gezocht, doch er bestaat reden voor de veronderstelling dat hij zich verdronken heeft. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot lid van den Baad van Toezicht op het Pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren de heer J. van Beyerdam, refe rendaris bij het ministerie van binnenl. zaken. Den 20 is het dochtertje van dr. Batenburg te Soest uit het dakvenster gevallen en den 21 overleden. Den 20 des morgens is te Bozendaal nabij het het station de leerling conducteur Prevoo door den trein, die uit Botterdam kwamoverreden en kort daarna overleden. De Prov. Staten van Gelderland hebben den 20 eene commissie van 7 leden uit hun midden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de middelen tot verbetering van het paardenras. Bij kon. besluit van den 20 is de heer dr. J. E. van Bemmelen met ingang van 1 Augustus benoemd tot leeraar bij de normaalschool voor teekenonderwijzors en bij de school voor kunstnijverheid te Amsterdam. Op de 44 algemeene vergadering der Geldersch- Overijselsche Maatschappij van landbouw, welke den 20 gedeeltelijk bijgewoond werd door den minister van binnenlandsche zaken deelde deze naar aanleiding van eene vraag om inlichting van den heer de Bidder (Bom meier waard), betreffende het verbod van doorvoer van schapen uit Üuitschland naar Engeland, mede, dat de regeeriug slechts noode tot dien maatregel overgegaan wasmaar dat zij er toe gedwongen was, wilde zij niet, dat Engeland alle havens voor het nederl. vee sloot. Er werd onderhandeld over den vrijen invoer en de zaak stond niet ongunstig. Het voorstel van het hoofdbe stuur om 500 als krediet toe te staan voor de vertegen woordiging van den Neder), landbouw op de internati onale tentoonstelling te Parijs werd goedgekeurd. Een lid waarschuwde alleendat de door onze regeering voorgeschreven bepalingen bij den terugvoer van vee terecht zeer bemoeielijkend waren. Men moest de be smetting met alle macht uit ons land weren. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 20 be sloten tot het uitschrijven eener prijsvraag voor den aanleg tot een wandelpark van het aan de gemeente Utrecht tot 1 Januari 1889 voor een geringen prijs te koop aangeboden terrein van den heer mr. H. J. H. Ik zal met hare ouders spreken hare opvoeding voor mijne rekening nemen „En dan P" Door den toon getroffenzag Achilles den vrager in het gelaathij lachte spottend en herhaalde „En dan? En dan? Bij Jupiter, Anatoleje bent onuitstaanbaar. Wie dan leeft, die dan zorgt." „Je vergeetdat iedere daad hare gevolgen heeft waaraan je je later niet kunt onttrekken. Zij zal, naar het zich laat aanzien, zeer schoon worden, je protégée." „Ha, ha, dat erken je dus riep hij zegevierend uit. „En daarom moet ik haar laten loopen Zou dat menschelijk zijn, Anatole De gevraagde haalde de schouders op. „lu ieder gevalverstandigerwat moet er later met naar gebeuren F Het is zeer gemakkelijk, voor het oogenblikzoogenaamde goede werken te doen zeer dwaas echter om zich de gevolgen daarvan voor de toekomst op den hals te halen. Wat moet er van haar worden „Weet ik het? Misschien gouvernante van mijne kinderen ais ik ze dan heb misschien mijne eigen ziekenverpleegster in oude dagen, in ieder geval moet zy nu naar een klooster. Wat denk je daarvan „Nog eens breng haar naar haren kelder teru<*." „Je bent wreed. Te meer omdat het blijkt^ dat Eerra zelve er ook weinig lust in heeft. Laat ons liever naar de Bue Bochefort gaan, zoolang onze kleine Venus slaapt. Komaan, Anatole!' Leroy schudde het hoofddoch verzette zich niet langer. Hem was het ten slotte volkomen onverschillig en juist zijn toegeven op het laatste oogenblik knoopte den band tusschen hem en Achilles steeds des te vaster." In de smalle, bedompte straat verwekte het bezoek der beide voorname heerenin eene equipage, geen gering opzien. Een half dozijn vuile handen strekten zich uitcm hun den weg te wijzen naar de keider- woning van Doutrange. Uit de geopende deur kwam hun daar de jeneverreuk tegemoet. Op een stroozak in den hoek lag de manterwijl de vrouw aan de haard bezig washet avondeten gereed te maken. De lamme bloemenmaakster stond naast haar en vroeg naar Eerra. „Ik weet het niet, zij is nog niet thuis." „Maar het is al donker. O, dat arme, kleine schepsel „Beklaag haar maar niet", zeide de vrouw op harden toon,, „anders had zij toch ook maar slaag gehad evenals ik." Op dat oogenblik trad Achilles binnen, die recht op beiden toeliep „Ik zoek een familie Doutrange. Ben ik hier terecht De vrouw keek eerst, in hare verlegenheid, de beide heeren met strakken blik aan veegde de handen aan hare vuile schort af en maakte stotterend eene groe tende en bevestigende beweging. „Gij hebt eene dochter, een klein meisje, dat bloemen verkoopt en Eerra heet. Het kind bevalt mij, ik wil het houden, zeg mij, wat gij daarvoor vordert." Uit de stroozak kwam het gemeene, verdierlijkte gelaat van den dronkaard te voorschijn hij vestigde zijne glazige oogen op den spreker, stond vervolgens op en kwam wankelend nader. „Mijnheermijnheer 1" zeide hij op huilenden toon, „ik ben een man van eer, hoe kunt u mij voor stellen, om mijn kleinood, mijn troost in den ouderdom, mijn dochter aftestaan 1" „Het zal haar aan niets ontbrekenzy zal het beter hebben dan bij jou antwoordde Achilles, zich met afkeer afwendende. „En haar moeder, haar arme moeder 1 neen, mijnheer het is onmogelijk." Anatole trad tussohenbeide. „Neem spoedig een besluit", zeide hij barsch. „Vijf tien honderd gulden kunt ge krijgen, mij dunktdat baron van Boetzelaer van Oosterhout, in verband met de exploitatie van het onlangs aangekochte bnitengoed „het Hoogeland." Eene som van f 1000 werd als prijs voor het best gekeurde antwoord beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 20 de algemeene voorwaarden vastgesteld, waaronder aanbiedingen kunnen geschieden voor de exploitatie der in aanleg zijnde petroleumhaven in den Amster dammerpolder, na verwerping van eene motie, om die exploitatie in ééne hand te geven. Den 20 en 21 zijn te Amsterdam van de 16 voor de hoofdakte geëxamineerde onderwijzeressen negen, allen aldaar wonende, geslaagd. Bij kou. besluit van den 21 is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de soheeps- bewijzen te 's Hertogenbo^ch de heer A. Bevers, thans in die betrekking te Breda. Bij kon. besluit van den 21 zijn voor het studie jaar 18881889 tot rector-magnificus benoemd te Leiden de heer dr. J. M. van Bemmelen te Utrecht de heer mr. J. baron d'Aulnis de Bouronillte Groningen de heer dr. A. P. Fokker. Den 21 is Koningin Nathalie van Servie te's Gra venhage aangekomen. Zij heeft haar intrek genomen in het Hótel des Indesalwaar zij ingeschreven is onder den naam van gravin Toscova. Dadelijk na hare aankomst verzond zij een telegram aan haren zoon, den kroonprins, om dezen hare behouden aankomst te melden. Zij woonde den 22 de gewone godsdienstoefening in de rus8ische kapel aan den ouden Scbeveningichen weg bij De Prov. Staten van Utrecht hebben den 21 bij de behandeling der provinciale begrooting voor 1889 na eene uitvoerige beraadslaging den post voor opbrengst der beide tollen op den weg Dootn-Leusden met 21 tegen 12 stemmen en dien voor opbrengst van den tol op den Haar- en Bissehopsweg met 26 tegen 7 stemmen verworpen. Ged. Staten zullen als gevolg van die be slissing in de aanstaande najaarszitting de opheffing dier tollen voorstellen. Bij de voortgezette examens der Nederl. Toon- kunstenaarsvereeniging is voor piano, lager onderwijs den 21 o. a. nog geslaagd de heer Henricus Stapel Pz. Den 22 ontstond dos morgens te Amsterdam een hevige brand in het lompenpakhuis van gebroeders Gomperts aan de O.Z. kolk, juist achter de nieuw ge- gebouwde St. Nicolaaskerk. De brandweer, die o. a. met 4 stoomspuiten werktewist den brand tot dat pakhuis te beperkengenoemde kerkdie voor het brandend perceel een prachtig geschilderd kerkraam had, bleef geheel ongedeerd, daar de wind in tegenoverge stelde richting woei. Den 22 des nachts 2 uur is ondanks alle door het waterschapsbestuur aangewende pogingen tot behoud van de kade om den polder De Beneden Aadie kade ter hoogte van het Hoogveld bezwekenwaardoor de polder, ongeveer 360 bunders grootvoor het grootste gedeelte onder water liep. Bij kon. besluit van den 22 is de heer P. H. van der Ley directeur der rijks kweekschool voor onder wijzers te Haarlem met 1 Sept. eervol ontheven van het onderwijs in plant- en dierkunde bij die inrichting en met ingang van dien dag benoemd tot onderwij zer in plant-, dier-, tuinbouw- en landbouwkunde aan die school de heer J. J. Corbijn te Amsterdam, met machtiging deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van onderwijzer aan eene openbare school te Amsterdam. Men schrijft ons Zondag j.l. werd de 2e. jaarlijksche wegwedstrijd der Haarlemsche Velocipede Club gehouden. De weg liep van Velzen naar Alkmaar en terug over een afstand van ongeveer 55 mijlen. Zoowel te Velzen als te Alkmaar waren vele belangstellenden aanwezig. Te Alkmaar waren ook verscheidene sportbroeders leden der nieuw opgerichte wielrijdersvereenigingdie den baancommissarisdie hier eenen moeielijken post te vervullen had, op broederlijke wijze hielpen. Ook waren eenige rijders dezer club te Velzen gekomen om den wedstrijd gade te slaan. Ditmaal was het een wedstrijd met voorgift. Van de is een mooi aanbod. Spoedig nuhoor, ik heb geen lust, hier te stikken." „Onze pleegdochter, ons kleinood", jammerde de oude, maar reeds veel bedaarder„wij namen het uit de armen van eene overleden bedelares, die tijdens haar leven niet wilde zeggen, vanwaar het kwam en sedert hebben wij haar als ons kind behandeld." „Vijftien honderd gulden herhaalde Leroy geërgerd. „Ja of neen „Ja danja Vijftien honderd gulden lagen op de tafel der ellendige woning, toen de beide vrienden vol walging deze atmos feer van brandewijn vuil en gemeenheid verlieten. Op het vochtigedonkere binnenplein sloop de lamme bloemenmaakster aan hunne zijde. „God zegene u voor dat goede werk ofschoon het voor mij erg stil zal worden zonder het kindgroet Ferra hartelijk van mij heeren „Ook dat nog", zeide Leroy sarcastisch „ik dacht, dat de oude ons ook wat te vragen had. Nu ziet gijAchilles waartoe je malligheden leiden. Laat ons dadelijk naar café Biche rijdenik wil mij weer eens als beschaafd mensch voelen. Men zegt wel eens niemand ontworstelt zich aan de eerste indrukken zijner jeugddat zou erg zijnwantdrommelshet was daar verschrikkelijk." Twee dagen na dit gebeurde sloten zich de muren van het klooster au sacré coeur achter Eerra die door den jongen vorst in persoon daar gebracht was en door hem dringend aan de zorg der abdis was aanbevolen. „Nu heb ik mijne plicht gedaan ik ben nieuws gierig wat er van haar zal worden." „Wij zullen zien!" antwoordde deze laconisch, terwijl hij de blauwe wolkjes zijner sigarette door de neus blies. „Wat er ook van komt, denk er aan: jij hebt het zelf gewild." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2