228e Staats-Lotcrij. Nr. 15418 5000; Nr. 5307 f 2000; Ns. 20804 1500Ns. 5980 en 11965 ieder f 1000Nr. 7898 400 Nr. 9990 f 200; Ns. 5345, 14009,16563, 16884, en 19300 f 100. le Klasse2e lijst, 24 Juli. Nr. 5976 f 1500; Ns. 6979 en 12243 ƒ1000; Nr. 4949 400; Ns. 2184, 3901, 4875 en 5360 f 200; Ns. 2915, 8879, 19381 en 20927 f 100. QUUriei» zeven rijdersdie ingeschreven warenkwamen er vijf op. No. 1 had 8 min., no. 2 6 min., no. 3 5 min. en no. 4 2 min. op no. 5 voor. De nos. 12 en 4 bereden hooge tweewielers, de beide anderen rovers. Te 10.39 uur reed no. 1 afdie echter wegens onge steldheid al spoedig den strijd moest opgeven. De ove rige nos. hebben, den sterken wind in aanmerking geno men, flink gereden. No. 4, de heer F. Lod. Heil, kwam het eerst terugbij legde den weg in 1 uur 55 min af. No. 2, de heer M. Loosjes kwam het tweede aan, ter wijl no. 5, de heer P. Tjeenk Willink, den derden prijs behaalde. Ook no. 3 volgde toen spoedig. Te Velzen werd daarop een uurtje halt gehouden, waarvan de racers gebruik maakten om zich te ver- frisschen en te versterken. Daarna werd de terugtocht naar Haarlem aanvaard, 's Avonds had de prijsuitdee- ling in een der bovenlokalen van het etablissement W. Jager Oerlings in de Passage te Zandvoort plaats. Een gezellige rid naar huis besloot dit welgeslaagde feest. Den 23 is ten kantore van de Heinekens Bier brouwerij-maatschappij te Am Sterdam aanbesteed het verbouwen van de oude kelders in de Jacob van Cam- penstraat tot leg- en gistkelders machinekamer, spoel- ruimte en doorgang en van eenige verdere werken. Laagste inschrijver van 23 inschrijvers was de heer H. W. A. Paans aldaar voor f 62025. Den 23 des nachts te één uur is te Deventer de groote stoommeel- en oliefabriek van de heeren Nourij en van der Lande met eene groote hoeveelheid olie, lijnkoeken en meel geheel afgebrand. Het daarbij ge legen graanpakhuis en de oliekelders bleven behouden, doch de opzichterewoning is ook afgebrand. Bij bet afsluiten van den stoomketel geraakten drie personen ernstig verwond. Den 23 is bij een hevig onweder boven Tilburg de bliksem geslagen in de in volle werking zijnde stoom fabriek der firma Verspaendonck Co. Hy verbrijzelde een balk en twee mannen werden bedwelmd ter aarde geslagen terwijl één arbeider door de hevige drukking tegen den zolder werd geslingerd. Er ontstond geen brand. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 23 is met 1 Aug. voor den tijd van een jaar benoemd tot apothekersbediende in 's rijks krank- zinnengesticht te Medemblik de apothekersbediende J. Zielstra aldaar. Op verzoek van den heer J. de Jong, hoofd der openbare school te Eiorland. Op Texel is inge trokken het besluit van den minister van Koloniën waarbij hij ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neerl. Indië werd gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer 3 klasse voor den dienst daar te lande. Mej. T. Klant, onderwijzeres aan de openb. lagere school te Andijk, is als zoodanig wegens voortdurende ongesteldheid ontslagen. Yoor het notarieel staatsexamen tweede gedeelte zijn in de afgeloopen week uit Noordholland geslaagd de heeren W. Zwaagstra, G. van Poeteren en N. H. G. E. J. Brouwers te Amsterdam en A. L. Hare maker te Haarlem. De minister van waterstaat heeft door tusschen- komst van den commissaris des konings aan het ge meentebestuur van Ameland kennis gegeven van zijn voornemen, om op de begrooting voor 1889 gelden uit te trekken voor het maken eener aanlegplaats op dat eiland. Wederom is eene koe van den heer C. Stuijt te Purmerend aan miltvuur gestorven. Op voorschrift van den districtsveearts te Haarlem en den rijksvee arts Lampe zijn ook thans weder alle maatregelen ge nomen om den voortgang dezer gevreesde ziekte te stuiten. De Nederlandsch-Indische Gas-Maalsehappij keert over 1887 8J pet. dividend uit. De minister van waterstaat heeft aan den heer J van der Pol te Egmond aan Zee met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als opzichter bij 's rijks zee werken. Te Helder gaat een adres aan den Koning ter onderteekening rondwaarbij de benoeming van den heer jhr. E. A. D. E. van Franckenberg en Proschlitz tot burgemeester gevraagd wordt. De Nijmeegsche Spoorwegmaatschappij keert over 1887 f 16.45, zijnde 3.29 pet., per aandeel van 500 uit. De leeninggroot f 500.000voor de Maat schappij Zeebad Loosduinen is volteekend. De heer J. F. W. Conrad inspecteur van den waterstaat, ia door den president der fransche republiek benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Den 26 is de inschrijving opengesteld op de 3 pet. geldleening, groot f 400.000, ten laste van de gemeente Vlissingen, aflosbaar a pari in 42 jaren, tegen den prijs van 88| pet. Ds. F. van Leeuwen te Koedijk heeft het be roep naar Bergum (Friesland) aangenomen. De voor een paar jaren in Engeland aangekochte prachtige Sporthorn-vaars der rijks-landbouwschool te Wageningen is plotseling dood gevallen tengevolge van miltvuur, waarschijnlijk vergezeld van apoplexie. Twaalf notarissen in de provincie Groningen hebben in het weekblad voor Notariaat en Registratie eene oproeping gericht tot hunne ambtgenooten in Friesland Groningen en Drente voor eene op den 29 te Groningen te houden vergadering ter bespreking van de steeds meer en meer toenemende zaakwaarnemery en ter beraming van middelen om zulks te keeren waardoor zoowel het publiek als het notariaat gebaat zouden worden. Zij schrijven o. a. in hun oproepings brief: „Weet de Staat zijnen ambtenaren wel allerlei verplichtingen op te leggenmaar niet te beveiligen tegen eene concurrentie die het hun feitelijk onmoge lijk maakt hun ambt naar behooren te vervullen dat de Staat dan het publiek verder geen zand in de oogen strooie. Liever geen notarisdan een die zich voor de keuze geplaatst ziet honger te lijden of stroopop te zijn van den zaakwaarnemer. De inmenging van de zaakwaarnemerij in bet notariaat moet dan ook met kracht worden te keer gegaan zoo door den notaris zelf als door de wet. Te Putten zijn drie koeien, die onlangs door een dollen hond gebeten waren, afgemaakteen der koeien leed reeds aan hondsdolheidbij de tweede vertoonden zich ziekteverschijnselen en de derdehoewel uiterlijk nog gezondwerd op verlaDgen van den eigenaar mede afgemaakt. De 2 eerstgenoemde koeien werden onteigend. Den 20 is te Leeuwarden een 23jarig jongeling die zjjn hond uit de stadsgracht iets wilde laten appor- teerenzelf in bet water gevallen en verdronken. Hij schijnt onder den invloed van sterken drank te zijn geweest. Dat de wet-van HonteD niet toepasselijk is op veldarbeid, kan men op het eiland T0X01 zeer duidelijk bespeuren vooral tegenwoordig in bet drnkst van den hooitijd. Zelfs kinderen van 8 en 9 jaren trekken te velde om de behulpzame hand te bieden om van ouderen maar niet te gewagen, 't Schoolverzuim is thans dan ook zeer aanzienlijk en bedraagt somtijds 30 a 40°/o in enkele klassen. Dat dit zeer storend werkt op den geregelden gang van het onderwijsspreekt van zelf. Alle pogingen, die men tot heden te Hen Hoorn Op Texel heeft aangewend om in de bestaande va cature van predikant aldaar te voorzien, waren vergeefseh. Zoowel de candidaten als de gevestigde predikanten die achtereenvolgens beroepen werden, bedankten. Te De Cocksdorp, waar men reeds eenige jaren zonder predikant is, moet men zicb thans behelpen met een godsdienstonderwijzer, terwijl doop en avondmaal bediend worden door de predikanten van Den Burg en De Waal. Ie Klasse, le lijst, 23 Juli. Omtrent de den 23 in het kamp van Kramoje-Selo, ter eere van den Daitschen Keizer, tijdens diens bezoek aan Rusland, gehouden parade, meldt de N. Rott. Ct. het volgende Op dat terrein hebben wel schitterender revues plaats gehad dan dezein zoover dat de troepen thans niet parade- maar in gewoon tenue waren, maar eene parade van werkelijk meerdere beteekenis was er toch zeker niet geweest. In een wijd uitgestrekten vierhoek rondom den heuvel, waarop de prachtige teut der Czarin stond waren 60 bataljons infanterie51 escadrons cavalleriebenevens de artillerie met 168 stukaen geschut opgesteld. Ten 11 ure verkondigden de tonen van het pruisische volks lied en daverende toejuichingen de komst van het vorstelijk gezelschap. De beide Keizers en prins Heinrich reden langs de fronten der troepen. De Czarin en de grootvorstinnen in open rijtuig met vier paarden be spannen, volgden eerst mede, maar reden later zijwaarts at naar de tent, alwaar de jongste grootvorsten inmid dels waren aangekomen om mede de beide Keizers en prins Heinrich af te wachten. Met groot en schitterend gevolg werden deze ten half 12 aldaar ontvangen en daarop begonnen de kolonnes naar dien kant op te marcheeren. De Czaar plaatste zich toen aan het hoofd van den generalen staf, om zelf de troepen te scharen. Keizer Wilhelm salueerde hem, reed in eleganten galop op hem toe, zwenkte naar hem af, drukte hem de hand, en nu begon het defi'.eeren, ouder algemeen commando vaD den grootvorst Wladimir. Het begon met het voorbymarcheeren van het school- bataljon. Daarop volgde de Preobaschenski-garde, waar van de groo'vorst-troonopvolger de eerste compagnie aanvoerde. En zoo volgden verder alle overige troepen, wier namen door Keizer Wilhelm en prins Heinrich geregeld werden nagegaan in de hun aangeboden rap- portlijsten. Eensklaps gaf de muziek den looppas aan en zag men de jagers der garde in versnelden pas defileeren. Een der commando voerende officieren ver loor vlak vóór de Keizers zijne pelsmuts. Het hinderde nietook zonder muts was zijne houding onberispelijk en de Keizers lachten hartelijk den ijverigen bevel voerder toe en verheugden zich, dat de oude heer door dat ongelukje niet van zijn stuk raakte. Tegelijk reed Keizer Wilhelm een eind vooruit; het regiment Viborg, waarvan hij tot chef is benoemd naderde en hij wilde het persoonlijk tot vóór zijnen gastheer aanvoeren. Het vaandel van dit oude regiment voert een onderschei- dingsteeken wegens wakkere deelneming indertijd aan de inneming van Berlijn maar reeds spoedig na de aankomst van Keizer Wilhelm was daarover gesproken, en toen hadden de beide Keizers lachende elkander de hand gedrukt, onder betuiging: „dat doet er niet toe het dagteekent reeds uit de vorige eeuw Vervolgens defileerde hot Pawlowregiment der garde met gevelde bajonet en daarna schetterden de trompetten der caval lerie. In gestrekten draf snelden de Tscherkessen der lijfgarde voorbij, en in verschillende ritten, die dikwijls op het signaal eensklaps van den eenen in den anderen rit overgingen, volgde de overige cavallerie, tot onder het défilé van de dragonders der garde het commando „haltafstappenwerd gehoord. In een oogenblik stond de eene helft der manschappen gereed om te voet met de paarden aan de hand voorbij te marcheeren, de karabijn met de bajonet er op, over den rechter schouder, de cavalleriesabel in de linkerhand. Evenzoo volgde de andere helftwaarna de artillerietroepen voorbij kwamen en ten slotte in wilden drat de kozaaken- batterijen passeerden. De gedachtenlezer Cumberland had tegen Zaterdag avond in de Altonasche Burger-vereeniging eene voor stelling aangekondigd die echter eensklaps werd afge zegd, omdat zijn impressario Carlotta in hechtenis was genomenmen weet nog niet waarom. De parijsche gemeenteraad heeft besloten, 20 werk lieden uit verschillende vakken de tentoonstelling te Kopenhagen te doen bezoeken waarvoor 14000 fr. is toegestaan15 werklieden naar de tentoonstelling te Barcelona te zenden en 15 naar die te Glasgow, waar voor 21,000 fr. is aangewezen. De werklieden zijn gehouden by hunne terugkomst den gemeenteraad een verslag te doen toekomen omtrent hunne bevindingen. De staatsspoorweg in Japan is zeer goed gebouwd en staat onder eene voortreffelijke leiding. Elke trein bestaat uit eenige wagens le, 2e en 3e klasse, volgens het Noordduitsch coupé-systeem ingericht. Het eenige onderscheid tusschen de le en 2e klasse coupés bestaat hierin, dat de le klasse coupés met rood leder bekleed zyn en dat het den reizigers daarin geoorloofd is te rookenterwijl de 2e klasse coupés bruin bekleed zijn en het rooken in de meeste coupés verboden wordt. Geen enkele beambte ziet toe of de reizigers zich in die coupés begeven waarin zy volgens hun plaats bewijs behooren te zitten. Slechts een portier merkt het biljet aan den ingang van het „Btationsbnis", en bij aankomst neemt een tweede portier het biljet weder in ontvangst. De Japanners zijn zoo overtuigd van de eerlijkheid van hunne landgeuootendat zij vertrouwen dat wel niemand in eene boogere klasse zal plaats nemen, dan waarvoor hy betaald heeft Te Luik in het hart der Waulsche provinciën van Belgie, waar Bedert 1886 door het Kinker-genootschap eene leeszaal was geopend, waar Vlamingen en Noord- Nederlanders van djn werkenden stand tijdschriften dag- en weekbladen konden lezen is thans door dat Genootschap eene uitsluitend Nederlandsche volks- boekery gestichtwaar tweemaal per week Neder landsche boeken kosteloos worden uitgeleend. Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft een depeche ontvangen van den ameriksanschen minister resident te Port au Prince, waarin gemeld wordt, dat een groot gedeelte der stad door brandstichters in de asch is gelegd. Op den 4en. j.l. werd brand gesticht in de boven verdieping van het Huis van Afgevaardigden terwyl dezen zitting bielden. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen en vóór men het vuur meester waswas een tiende gedeelte der stad waartoe een aantal openbare gebouwen behoordengeheel vernield. Drie dagen later werd brand gesticht in het huis bewoond door den minister van justitie en evenals de vorige maal verspreidde het vuur zich zeer snel. Een vijfde gedeelte der stad ia een prooi der vlammen ge worden. Met behulp van zeelieden van het fransche jacht Brisson slaagde men er in, het vuur in zijn voortgang te stuiten. Te Port au Prince heerscht groote opgewondenheid. Vele personen hebben de stad verlaten. Een der brand stichters is gevat en zal worden terechtgesteld. Dat de brand zulke afmetingen aannemen kon, vloeit hoofdzakelijk voort uit de omstandigheid, dat bijna alle huizen geheel uit hout zijn opgetrokken. Eene merkwaardige operatie, door prof. Billroth uit gevoerd, trekt te Weenen zeer de aandacht. Van een karrevoerder, die met zijn span stadwaarts toog, bevroren verleden winter de beenen de vingers, de ooren en de neus. Men wanhoopte aan zijn leven. Zijne beide beenen werden afgezet en sleohts één vinger aan elke hand kon behouden worden. De professor verschafte hem een kunstneus en ontlastte hem van zijn oorschel pen. De man verdroeg dit alles met zeldzamen helden moed werd van kunstbeenen en kunstvoeten voorzien en kan thans met behulp van twee stokken rondloopen. Hij schrijft met zijn éónen vinger tamelijk wel. Het Gron. Weekblad schrijft: Kunst en kunst. Te 's Gravenhage en te Miinchen worden tentoonstellingen gehouden van oude en nieuwe kunst. Beide tentoonstellingen worden aangekondigd door groote biljetten die bijna in elke eenigszins be- laugrijke gemeente zijn aangeslagen. Te Groningen zagen wij beide biljetten naast elkaar, in de vestibule van het spoorwegstation. Naast elkaar Joost gave dat er een mijl afstand tusschen gelegen ware Nu toch krijgt ons vaderlandsch gevoel alweder een stootje. Aanschouw toch eens de „plaat", die ons nederlandsch biljet „mooi" maakt althans daarvoor dientmaar ons een ergenis is en bezie dan eens de artistieke prent van de Müachener tentoonstelling. Waarom moeten wij Nederlanders toch altijd minder schijnen dan we zijn. Want we kunnen toch immers wel wat beters leveren. Het volgende ontleenen wij aan het TJtrac'ntseh Dagbl. De geneeskundige adjunct-inspecteur van Gelderland en Utrecht schrijft in de mededeelingen, dat hem bij 't bezoek van scholen in zijn ressort bleek dat voor bet onderwijzend personeel niet altijd op alle scholen ge legenheid was om, wanneer dit zonder stoornis in het te geven onderwijs kon plaats hebben op een stoel voor de klasse te kunnen uitrusten, of zelfs zittende enkele lessen te geven. Daar hem het langdurig achter elkaar staan voor de k'asse, van 9 tot 12 en 2 tot 4 ure, voor de jeugdige ouderwijzeressen minder gewenecht voorkwam en hem bij het bezoek op enkele scholen de anaemische toestand van enkele onderwijzeressen was opgevallen, wendde hij zich tot de districts-schoolopzie- ners in zijn ressort, om inlichting in dezen met bet verzoek om een overzicht te mogen ontvangen van het aantal dagen, dat de onderwijzers en dat hetwelk de onderwijzeressen wegens ziekte absent waren geweest. Terwijl enkele districts-scboolopzieners medeleelen, dat hat aantal zieken onder de onderwijzeressen niet grooter was dan dat der onderwijzers, bleek echter ook, dat er geen absentenlijsten werden aangehouden, en zal voor den vervolge hierop meer dan thans de aandacht ge-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3