No. H. Negentigste Jaargang. 1888. Een kind uit het volk. V R IJ D A G 27 J IJ LI. Prijs der gewone Advertentiën: BniitttiAttb. ENGELAND. De Times drukt in een hoofdarti kel de verwachting uit, dat de Keizer van Rusland een bewijs zijner vriendschap aan Keizer Wilhelm zal geven, door de regeling der verschillende vraagstukken, waarover men het oneens is, te vergemakkelijken. FBUTT .T .U1TQN. ITALIË. Ook de Senaat is uiteengegaan tot bet najaar na de door de Kamer aangenomen gemeente en provinciale wet naar eene commisifie van 9 leden te hebben verzonden die gedurende de vacantie die voordracht zal onderzoeken, RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg heeft er op gewezen, dat de verlenging van het bezoek van Keizer Wilhelm tot den 24 een bewijs ia van de hartelijke betrekkingen tusschen de russisehe keuersfamilie en hare hooge gasten, welke bij beide zijden den wenscb tot nitstel van het uur van scheiden deod opkomen. Alles bewijst de groote hartelijkheid dier batrekkingen, waar uit slechte goeds te voorspellen valt voor de verhou dingen tcsscheu de beide regeeringen der aan elkaar grenzende landen. Datzelfde blad maakt naar aan leiding van het vertrek van Keizer Wilhelm de opmer king dat, als bij dien vorst door zijn bezoek de wensch is opgekomen, zuike vertrouwelijke verhoudingen in het levec te roepen, dat deze der vriendfichap tusschen beide rijken te stade kunnen komen en het vertrouwen van Europa op den vrede bevestigen, hij dan zijn doel voor vele jaren bereikt heeft. Het blad twijfelt niet, of alle machten zullen dezen nieuwen beteekenisvollen waarborg voor het behoud van den vrede hartelijk toejuichen. ZUID-AFRIKA. M f- Leydt, staats-procureur van de Transvaal is met 18 togen 12 stemmen in plaats van den heer Bok benoe itnd tot staats-secretaris der Zuid-Afrikaansche republiel Binnen lanb. STATEN-GE NEBAAL. Tweede 1 uamor. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung heeft een heftig artikel gehad tegen het denkbeeld van algemeene ontwapening. Lagerhuis. De heer Conybeare, afgevaardigde voor Cornwall, had zich in eene zitting, waarin een regee- ringsontwerp tot het verleenen van gelden uit 's rijks schatkist voor droogmaking van gronden in Ierland bestreden was door de iersche ledenbewerende dat dit ontwerp alleen ten bate van de iersche land- he6ren kwam, krachtig tegeD dat ontwerp verzet in voor de regeering onaangename bewoordingen. Toen de voorzitter hem tot de orde geroepen had maakte hij verontschuldigingen waarop minister Smith de sluiting der beraadslaging had voorgesteld welk voorstel aan- genomen was. Genoemde afgevaardigde, die gewenscht had, dat de voorzitter zich tegen die sluiting verzet zou hebben beschuldigde daarop in een aan het londensche blad de Star geschreven brief den voorzitter van on rechtvaardigheid en partijdigheid. Deze uitdrukking werd in 'Engeland algemeen beschouwd als eene beleediging van bet buis, waarom dat lid dan ook den 20 op voorstel van den heer Churchill voor het nog overblijvende deel van het zittingjaar als parlementslid geschorst ie. I&ïl&nd. O'Kelly, nationalistisch afgevaardigde voor Boscommin, is den 25 des nachts gevangen genomen. Hem wordt aanzetting tot boycotten ten laste gelegd. FRANKRIJK. De eindnitslag der stemming in net departement Ardèche is geweest, dat op den ge kozen republikein Beaussier 41561 stemmen uitgebracht warenterwijl Boulanger slechts 24793 stemmen be kwam. De republikeinsche bladen beschouwen na deze geduchte nederlaag de rol van Boulanger als afge speeld. •Zijn persoon zal een ieder voortaan onverschil lig zijn. De boulangistische bladen schrijven de neder laag toe aan den invloed der regeering en aan het feit dat Boulanger, die den 21 de woning van "zijnen vriend graaf Dillon eerst verlaten heeft, bij welke gelegenheid driehonderd menschen kreten te zijner eer aanhieven zelf de kiezefs niet beeft kunnen toespreken. Hij heeft verklaard zich voortdurend kandidaat te zullen blijven stellen, te beginnen met den 19 Augustus in het de partement der Somme. Hij hoopt daardoor eene nationale partij te vormen, waarmede hij in 1889 bij de algemeene verkiezingen kan optreden. President Carnot is van zijne reis te Parijs terugge keerd en betrekt in den Joop der volgende week een deel van het slot te Eontainebleau. 3) III. Acht jaren waren voorbijgegaan. Vorst Achilles Ar- banofi lag lang uitgestrekt, met de handen achter het hoofd gekruist, op een sofa van blauw pluche en gaapte. In de nabijheid van het breede venstermet den rug naar het licht, geheel verdiept in de jongste couranten, zat de gezantschapsraad vicomte Anatole Leroyhij scheen voor niets oog te hebben dan voor zijne lectuur. Er heerschte diep stilzwijgen tusschen de beide vrien den en in hunne omgeving; slechts het knetteren van bet haardvuur of het kraken van een courantdie omgeslagen werd, verbrak van tijd tot tijd de stilte. Achilles gaapte nog luider dan tevoren. „Hond, in Gods naam, op", zeide Anatole, terwijl hg de courant liet vallen „alleen van het hooren zou ik ook beginnen." Hij was onderwijl opgestaan en liep lusteloos de kamer eenige malen op en neertotdat hij bleef staan bij een klein tafeltje, dat tegen den wand stond, waar op een zilveren blad de ingekomen brieven van den vorst nog ongeopend lagen. „Je brieven", zeide hij, terwijl hij er op wees, „zal ik ze je geven „Om Gods wil, neen, zjj zijn van niets geen belang." „Deze toch zeker wel een groote enveloppe stijve letters, geen parfum, jammer, dat het wapen beschadigd is. Het is het schijntdrommelshet is een door boord hart. Wil je die niet open maken „Dank je, doe jij het maar Anatole maakte den brief open, las de eerste regels en uitte eeue kreet van verbazing. Keizer Wilhelm is den 24, des ochtends om 10 uren, na een hartelijk afscheid v«n de Keizerin van Rusland met Keizer Alexander naar Kroonstad vertrokken van waar hij met het duitsche «eskader des namiddags te 3 uren naar Stockholm veirirok. Keizer Alexander haeft dea staatsminister, graaf Herbert von Bismarck, h et kruie met diamanten der A- lexander Newski-orde verleend,-en Keizer Wilhelm den russischen minister von ("iiers de orde van den Zwarten Adelaareveneens met d saoanten en den geheimraad Viangali die van den fio »d«n Adelaar Ie klasse. Den 24 werd bij de voortgez stte behandeling van art. 4 van het wetsontwerp tot verlen (ging en wijziging van het aan de Nederl. Bank verleende c «strooi een nader door den heer Clercx ingediend amendem ent, om aan de Bank de gelegenheid te geven tot het opemen van rekening-courant en het tijdelijk verstrekken v »n geld op onroerende goederen, dat o. a. door den m i 1 i at er van finan ciën bestreden werd, ingetroki ten. De overige amen dementen werden verworpen, namelijk: a. dat van den heer Nieuwen huis, .om onder de verrichtingen der Bank op te nemen het ontvangen' van geld in deposito met „Welnu vroeg Achilles van uit lijnen donkeren hoek. „De brief is van de abdis van het klooster au sacré coeur, zij herinnert je aan je plicht jegens je protégée Fernande Doutrange luister „Daar morgen de tijd verstreken is, die voorde opvoeding van ons pleegkind bepaald werden ovor hare plaats reeds weder is beschikt, zou bet mij zesr aangenaam zijn wanneer u verdere beschikkingen wildet maken. Het mag niet schijnen, alsof ik mijne pleegdochter wilde weg hebben, integendeel, wij houden allen veel van het zonnige schepseltjemaar hare geestelijke ontwikkeling, die ik naar mijn vermogen heb geleid is door hare lichamelijke ver overvleugeld. Zij is schoon geworden. Ik moet u dat zeggen, opdat gij mij goed begrijpen zult. Hare neigingen en wenschen zijn geheel op de aardsche dingen gericht; haar karakter zal in de banden van hen die invloed op haar uit oefenen, als was zijn; zij heeft alle gebreken en deugden eener echte vrcuw, maar een voortgezet verblijf in het klooster zou voor haar eene onmogelijkheid ziju. Ik heb mijne plicht tegenover haar vervuld en geef haar nu weder in uwe handen terug. Wel is waar hebt gij u nooit weder om het meisje bèkommerd, ik stelde dat op rekening van uwe maatschappelijke positie en waehtte geduldig den tijd af, waarop ik weder uwe aandacht op haar vestigen kon. Die is nu aangebroken. Heden over acht dagen verlaat I'erra voor altijd het klooster; indien ik vóór dien tijd geen berichfevan u heb, zend ik u haar met zuster Beate thuis. Leroy legde den brief weg en keek nieuwsgierig naar den donkeren hoek, waar Achilles lag, maar bat bleef daar stil. „Welnu?" vroeg hij eindelijk. „Je hebt tooh gehoord, wat ik voorgelezen heb „Ja, natuurlijk Het is eeoe ellendige geschiedenis. at ter wereld moet ik met het meisje begiuueD Anatole?" J „Dat is jou zaak. Ik weet h»t niet." „Waar moet ik met haar heem? Zij is geen voorwerp, dat men ignoreeren kan. Een* vrouw! Ik vraag je: S4 tegen 4 stemmen van de heeren Bahlmann, Okma, Nieuwenhuis en Haff trans b. dat van den heer Clercx om te doen vervallen de be voegdheid tot het instellen eener wisselportefeuille met 77 tegen 11 stemmen c. dat van den heer A. van Dedem, onvoorwaardelijke bevoegd heid van den Slaatom de Bank te verplichten muntmetaal tegen muntprijs ie koopen met 84 tegen 5 stemmen. Na goedkeuring van art. 4 kwam aan de orde het amendement Clercx om te doen vervallen bet bestaande verbod voor de Bank, om geld te Bchieten op hypotheek of onder verband van schepen. Dit door den heer A. van Dedem ondersteund amendement werd na be strijding door den minister van financiëD verworpen met 68 tegen 16 stemmen. De minister van financien verzekerde op gedane vragen, dat de Bank bereid was wekelijks open baar te maken, tot welk bedrag zij eventueele verplich tingen had ten aanzien van wissels, waarin zij handel heeft gedreven. Aan de orde kwam art. 5, luidende: „De Bank is, by uitzondering op hetgeen by het 5de lid van art. 8 bepaald is, bevoegd om het reservefonds, benevens de helft van haar maatschappelijk kapitaal, te beleggen in Nederlandsche Staatsschuld en in andere ter beurze van Amsterdam of van andere voorname plaatsen in Europa dagelijks verhandelbare schuldbe wijzen. De lijst dier schuldbewijzen wordt door de di rectie en de commissarissen der Bank in eene gemeen schappelijke vergadering vastgesteld en, zoo noodig van tijd tot tyd herzien." De heer R. J. Schimmelpenninck wees op het verschil in bestemming van een maatschappelijk kapitaal en een reservefonds. Dit laatste is bestemd om verliezen te lijden en kan wel in effecten belegd worden doch voor het kapitaal ziet bij daarin bezwaar. Het kapitaal der Bank dient tot waarborg van de nako ming van alle verplichtingen door den Staat. En dat kapi taal kan niet onaangetast biyven wanneer de vergun ning wordt verkend om de helft :n effecten te beleggen. Tengevolge van den lagen rentestandaard staan de solide papieren thans zeer hoog: bij aankoop zal men dus vee> moeten betalenterwijl de waarde plotseling kan dalen. De grootste voorzichtigheid moet daarom in acht worden genomen. Men mag geene onzekere kansen wagen tegenover vaststaande verplichtingen. Hij stelt als amendement voorom de bevoegdheid tot be- egffing in effecten te beperken uitsluitend tot het reservefonds der Bank. De minister van financiën erkende ten volle de aangevoerde bezwaren maar deed opmerken dat deze bezwaren met alleen golden voor de Nedor- iandsche Bank, maar voor alle waarborgkapitalen. De ondervinding van de Bank was een waarborg, dat zy een goed gebruik zou maken van de haar te geven bevoegdheid. De bedoeling van het regeerines- voorstel was om aan de Bank gelegenheid te geven geld, dat anders ongebruikt lag, rentegevend te maken. eene vrouw, die den geheelen dag door de kamers zou loopen te babbelen. Hoe zou dat uit te houden zijn?" „De gevolgen mijn vriend klonk het sarcastisch ■hI«8' fTTs f leLn0g' b0e 'k mÜ tegen het dwaze idee verzet heb? Je hebt met naar mij willen luisteren en de gevolgen onzer handelingen zijn niet te ontgaan." Achilles zuchtte. 6 Tl WT T1 g6?en 1 Ik beSrÜP niet, waarom de abdis volstrekt het meisje kwijt wil, op geld was het toch met aangekomen." ',I}® °rde. ï0®kt hare leden slechts in de eerste krin- gen. Wie is Eerra Ik begrijp dat zeer goed P' zeide Leroy schouderophalend. .Maarom Godswilwat moet ik doen vroeg Achilles nogmaals op klagenden toon. T werd fB8n de dear Sekl°Pt en Iwan stak het witte hoofd in het vertrek. „Wat is er?" vroeg Achilles, verbaasd dat Iwan zonder zyne vergunning binnenkwam. „Zuster Beate uit het klooster au sacré coeur is hier I" „Alleen Achilles richtte zich op de ellebogen op. „«een, m gezelschap eener jonge dame, over wie zii n verlangt te spreken." Achilles steunde. „Vandaag reeds Wat moet dat beduiden Zij zou eerst over acht dagen komen „Als de brief hier maar niet reeds lang ongeopend ligt merkte Leroy op en hij keek naar den datum. „Natuurlijk Je hebt den tijd laten verloopen." „Waar zijn zjj „Bij juffrouw Clarisse." „Het is goed." Eene handbeweging deed den dienaar zich verwijderen en de hand aan het voorhoofd bren gende, vroeg Achilles weder geheel hulpeloos „Wat nu? Wat moet ik nu doen?" „Waarom windt je je nu daar zoo over op. Laat haar vooreerst bij je huishoudster, je hebt dan al den tijd tot overleg. Je dient echter het meisje wel eens te zien of zyt ge er niet nieuwsgierig naar .Neen", antwoordde Achilles knorrig. „Wat mij

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1