228e Staats*Loterjj. Overeenkomsten met de Holi. IJzeren Spoor weg-Maatschappij. Nr. 20799 20.000; Nr. 4005 f 1000; Ns. 15286, 17229 en 17706 f 400; Ns. 5930, 11142, 14442, 1840718537 en 19769 100. le Klasse 4e tój^t, 26 Juli. Op deze lijst komen gee* liooge prijzen voor.. !31UrUi. een geheele verandering in de winstverdeeling; de aan- deelen voor den Staat te nemen en tevens bet winst aandeel te veraekeren aan den Staat is een tweeslachtig stelsel. De beer van der Loeff wijst er op, dat nn we derom de minister de bedreiging uit, dat de aandeel houders niet ingenomen zullen zijn met dit voorstel. Onder die bedreiging is reeds een lange termijn van dnur met een onbegrensden termijn van verlenging toe gestaan, is het kapitaal der Bank onnoodig vergroot, is de winstverdeeling onveranderd gebleven en nu het er op aankomt te bepalen, dat de Staat zal verschaffen de aandeelen ten bate van het algemeennu zou de Kamer dit niet mogen aannemen ten bate der aan deelhouders. De heer Lobman vraagt het woord. De Voorzitter verdaagt de vergadering tot den 26. Versoheidene Leden: Neen, neen, stemmen, doorgaan. De Voorzitter verlaat zijn zetel. Den 26 voortzetting. De bij de Kamer ingekomen ontwerpen ter bekrach tiging van twee overeenkomsten met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij strekken ter vervanging van de art. I en 2 van het wetsontwerp, in December 1887 ingediend welke artikelen nu in twee overeenkomsten gesplitst zijn. De eerste betreft den stoombootveerdienst Enkhuizen-Stavoren. De Spoorwegmaatschappij verbindt zich f 50000 jaarlijks te zullen betalen, ook ingeval de overeenkomst voor het Btoombootveer, aangedaan met den heer C. Bosman te Alkmaar, buiten openbare aan besteding met 5 jaar, alzoo tot 15 Juli 1896, wordt verlengd. De regeering acht die verlenging zeer gewenscht, terwijl in de verkrijging van eene derde passagiersboot, overeenkomende met de twee bestaandehet equivalent ligt van hetgeen waartoe de Staat zich verbinut. De tweede overeenkomst betreffende de werkplaatsen voor het dagelijksch onderhoud van materieel,dienstdoende op de staatsspoorwegen is geheel gelijkluidend aan de vorige en de regeering verdedigt deze regeling zoowel als de billijkheid van de uitkeering aan genoemde maatschappij. Den 18 is te OostfcHlizeil besloten tot de op richting van een fanfarecorps onder leiding van den heer Anderson te Beets. Te Amsterdam is het lijk van den diamant slijper opgevischt in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het meisje, met wie hij den laatsten tijd gewoond had, den 19 verdronken was. Den 20 moest A. van Zijl wonende op het Ba- penburg te Amsterdam, voor den procureur-generaal verschijnen om de hem opgelegde celstraf van vier maanden te ondergaan. Toen de politie-agenten hem kwamen halen daar hij niet verschenen was, deinsden zij verschrikt terug, omdat hij, gewapend met een mes in de hand dreigde zich den hals af te snijden, als zij naderden. Nadat de commissaris van politie zelf zich naar zijne woning begeven had alwaar hij hem in zijn bed gebarricadeerd aantrof, zonder dat hij daaruit wilde komen, werd aan den procureur-generaal gevraagd, hoe te moeten handelen. Deze gelastte, hem met geweld uit zijne woning te halen, al dreigde hij met zelfmoord; toen hieraan uitvoering zou worden gegeven, bleek het, dat hij zich in de bedstede gewurgd had. De heer mr. G. van Tienhoven te Amsterdam is den 20 benoemd tot lid van den raad van commis sarissen der Nederl. Heidemaatschappij voor Noord holland. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot snb- stituut-griffier bij de arr. rechtbank te Amsterdam de heer H. L. Lindaal Jacobsadvokaat en procureur aldaar. Bij kon. besluit van den 23 is aan den heer P. B. J. Eerf eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Westzaan en Koog a/d Zaan. Den 23 is te Alfen (Noordbrabant) de bliksem geslagen in een nog niet afgewerkt huis, waar veel schade, doch geen brand veroorzaakt werd, en in een even verder gelegen hniswaar zes personen in de huiskamer aan het ontbijt zaten. Hij kwam den schoor steen binnen en splitste zich in 2 stralenwaarvan de een door een glazen deur naar buiten drong terwijl de ander door een raampje een uitweg vond. Niemand bekwam eenig letsel en de brand werd spoedig gebluscht. Bij de schietoefeningen der zee-miliciens, den 24 te Nieuwediep gehouden, vloog een slecht gerichte kogel over de schijf heen en trof een voorbijvarenden vletterman in het been, na eerst zijn bootje te hebben doorboord. Op de Evertsen werd hem heelkundige hulp verleend. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 25 beslistdat er geene termen aanwezig waren om een deskandig onderzoek in te stellen naar de geestver mogens van David van Yenetie, door de arr. rechtbank aldaar tot 5 jaren celstraf veroordeeld wegens poging tot moord en dat vonnis bekrachtigd. Eene boerenwoning genaamd Spaarnzichtmet stalling voor 31 stuks hoornveehooibergschuur tuinerf en eenige perceelen weiland te ScllOOteil samen groot 31.73.70, is den 25 aan verschillende koopers in bet openbaar verkocht voor f 47785. Aan den eervol ontslagen lichtwachter by 's rijks knstverlichting te Wieringen G. Omis is ter zake van meer dan 65 jarigen leeftijd, met ingang van den 1 Juli, een pensioen toegekend ten laste van den Staat, van f 177. Den 25 zijn te Utrecht in de fransche taal o. a. geslaagd de onderwijzers A. J. C. Schroder te Zaan dam en E. c. Wiersma te Broek in Waterland. Te Vlaardingen is een achtjarig meisje 4 jaren lang opgesloten geweest door de stiefmoeder met mede weten van den vader. Een jongen uit het eerste huwe lijk die ook al wegens mishandeling het ouderlijke hnis had verlaten, bracht de (politie op bet spoor, het kind werd werd in zeer ellendigen toestand aangetroffen op een zoldertje in een fr&itkist. Het pnblieki was zoo verontwaardigd dat de politie het hnis des nachts moest bewaken- i Een koopman gelogeerd in het hotel Passage aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam beeft aangifte gedaan dat hem in den nacht van den 24 op den 25 tijdens by te bed lag ontvreemd is eene lederen portefeuille inhoudende een bankbiljet van 60,2 idem van 40 en een wissel op de Twentsche bank groot 377. Zij, die het examen ter verkrijging van diploma van geëxamineerd en beeêdigd landmeter wenschen af te leggenmoeten aich voor 15 Augs. schrifteljjk aan melden bij bet ministerie van binnenl. taken. Yan 20 tot 26 Augnstns wordt door den rijdenden trein van het korps pontonniers in Noordholland eene oefening gehouden in bet slaan van bruggen en wel te Haarlem over het SpaameHaarlemmerliede over de trekvaart naar Amsterdam; VelZ6Q en Bui- tenhuijzo over het Noordzee-KanaalZaandam over de Zaan en tusschen Akersloot en Alkmaar over bet Noordhollandsch Kanaal. Yoor de betrekking van hoofd der openbare school te 't Zand, gemeente Zype, op eene jaarwedde van f 960, hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. De rekening der gemeente CallantSOOg is door den gemeenteraad voorloopig vastgesteld in ontvang op 4188,12', in uitgaaf op /'3882,41', sluitende alzoo met een batig saldo van f 305.71. Uit eene door het hoofdbestuur der Algemeene Yereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem aan de leden en andere belanghebbenden gezonden nieuwe uitgave der namen van bloemistenhandelaars in en kweekers van bloembollen enz., die zich schrifte lijk verbonden hebben, noch handel in afgesneden bloe men te dry ven, noch den verkoop daarvan te bevorderen en van hen die geweigerd hebben die verbintenis aan te gaan of die zich met dien handel hebben bezig gehouden, blijktdat 2232 personen zich daartoe ver bonden hebben en 144 personen niet. De jaarlijksche arrondissements vergadering van onderwijzers werd dezer dagen in Café Suisse te Z3.a.U- dam gehouden, onder leiding van den arr. schoolopziener D. André de la Porte. Zij werd bijgewoond door on geveer 90 onderwijzers en onderwijzeressen, den districts schoolopziener, den burgemeester van Zaandam en een drietal leden der schoolcommissie. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren Witte en van der Bilt van Zaandam en de heer Kok van Oostzaan. Yoor de eerste maat werden in deze vergadering de werkzaam heden afgewisseld door zang, waartoe een aantal dames en heeren medewerkten zoowel in koor- als solozang. Een uiterst gezellig maal besloot deze bijeenkomst. De heer mr. P. Pet heeft de benoeming tot wet houder te Amsterdam voorloopig tot 1 November a.s. aangenomen. - Tot predikant bij de doopsgezinde gemeente te Leeuwarden is beroepen ds. P. K. Bijl te Wormer- veer. Het Nutsdepartement te Helder beeft met 11 tegen 6 stemmen besloten tot opheffing der sedert 1871 geregeld gedurende iederen winter gegeven volksbyeen- komsten, op grond dat die bijeenkomsten wel eens be zocht worden door personen van anderen stand dan waarvoor ze bestemd zijn en dat daar niet altijd eene geweDschte orde heerscht. Den 23 is te Bergen eene vereeniging opgericht, onder den naam „Schoolbond te Bergen", welke zich ten doel steltdoor middel van een jaarlijks te houden kinderfeest het getrouw schoolbezoek te bevorderen. Bij de den 25 door dijkgraaf en heemraden van den polder HeerhUgOWaard gehouden aanbesteding is gegund de levering van590 pond raapolie aan Moulijn te Botterdam voor f 0,26% per pond; 250 pond varkensreuzel aan denzelfde voor 0.53 per pond; 100 pond paardenvet aan Beumer te Bijp voor f 0,25 per pond; 15 fusten petroleum aan T. G. r. d. Bosch te Alkmaar voor f 13,59 per fust200 pakken stearinekaarsen aan Moulijn te Botterdam voor f 0.20 per pak; 400 pond machineolie aan Sabel te Zaandam voor 0.33 per pond; 150 pond poetskatoen aan Moulijn te Botterdam voor f 0.49 per pond. Benoemd tot onderwijzeres aan school No. 3 te Heer Hugowaard mej. G. Egmond te Hoogwoud en tot onderwijzer te Oudendijk de heer P. de Vries te Grootebroek. De schuld der provincie Noordholland bedroeg op 1 Januari 1888 f 830,000, waarvan f 415,000 tegen 3% pet., f 388,000 tegen 4 pet. en f 27000 tegen 4% pet. Eenige vrienden en vereerders van wijlen den heer mr. C. Vosmaer te 's Gravenhage, behoefte gevoelende hunne vriendschap en vereering te toonen door het tot stand brengen van eengedenkteekeD, aan zijne nagedachte nis gewijd, hebben daartoe de medewerking hunner land- genooten bij een rondschrijven ingeroepen. Het komt hun voor, dat zij geheel in den geest van den overledene zuilen handelen, wanneer het hun gelukken mocht op eene der wandelplaatsen in de omstreken van 's Graven hage, bij voorbeeld in de Scheveningache boschjes, een eenvoudig en gepast monument met dagelijks werkende fontein te plaatsendat tegelijkertijd de herinnering aan Yosmaer bewaart, een sieraad is voor de omgeving en den wandelaar verkwikt. Aan de familie Yosmaer zal een album worden aangebeden, waarin de namen der deelnemers vermeld zijn. t Ie Klasse, 3e lijeit25 Juli. PBINSESSE D AG. Vrijdag, 31 AuguBtas, zal op den Amstel te Amsterdam, van gemeentewege een vnnrwerk worden ontstoken. De water-optocht van dien dag zal beginnen van de Sarpha- tikade. Na op die wijze den tocht door de stad zin gende te hebben afgelegdonder begeleiding van bet Amsterdamsohe Fanfarecorps, de muziek van het 7 reg. infanterieonder leiding van den beer Zaagmansen die van de marinezal de stoetop het punt van uitgang teraggekeerddaar een koorzang aanheffen. Aan dezen watertocht wordt deelgenomen door de vol gende roeivereenigingen „Fortuna", de studenten-roei- vereeniging „Nerens", de roei- en zeilvereenigingen „de Amstel" en „het IJ", „Willem III", „Neptunns" en „Sirene." J. 1. Dinsdag is in eene vergadering van de commissie voor de kinderspelen besloten, nit de onder wijzers der openbare en bijzondere scholen waarvan leerlingen aan het kinderfeest deelnemen eenigen uit te noodigenzich met genoemd bestnur tot eene com missie te vereenigen. Die aansluiting is voorzeker zeer nattig bij een feest als ditwaaraan door p. m. 5000 kinderen wordt deelgenomen. Door een sigarenmagazijn werden 25 kistjes sigaren aangebodenom by de volksspelen als pryzen aan overwinnaars te worden uit gereikt. Dit gulle voorbeeld zal wel ijverig navolging vinden. Het kleine huis te Stratford-on-Avon, waarin Shake speare geboren werd, wordt steeds bezocht door personen nit alle deelen der wereld. In het laatste jaar bedroeg het aantal der bezoekers 16,417waarvan ieder een shilling betaalde. De door deze gelden gevormde kas heeft dan ook reeds een reservefonds van 3000 pond sterling gevormden de ontvangst stijgt van jaar tot jaar belangrijk. Ieder bezoeser schrijft zich in een boek inmet opgave van zyn nationaliteit. Op deze wijze kon geconstateerd worden dat de bezoekers van het laatste jaar tot 39 verschillende nationaliteiten be hoorden. Het bestuur der Shakespeare-kas zal weldra omtrent het gebrnik der ge.den een besluit nemen. Eenige jaren geleden zijn door het departement van oorlog voor het leger veldflesschen van hard glas aan geschaft, die evenwel destijds niet aan de goede ver wachting voldeden, en wel hoofdzakelijk omdat het van tijd tot tijd voorkwam dat ledige flesschen bij tempe ratuursverandering plotseling vaneen sprongen. Yolgens eene aanschrijving van den minister van oorlog zullen thans deze veldflesschen aan de korpsen infanterie in gebruik worden gegeven, ten einde bij militaire marschen, schietoefeningen enz. te worden gebezigd, in plaats van de bestaande blikken flesschen die zeer moeielijk zijn schoon te houden. De persoon te Deventer, die door het plaatsen van advertentiën waarin hij tegen toezending van 50 eene betrekking beloofde, oplichterij trachtte te plegen, is onlangs met stillen trom van daar vertrokken. Mis schien zal hij na elders zijne practijken trachten uit te oefenen. In het Westerkwartier der provincie Groningen legt men zich hier en daar op de vlassery toe. De zaak wordt meestal door eene commissie beheerd, die het land huurt en den arbeid laat verrichten door arbeiders waarna het vlas in den winter bewerkt wordt. Men voorziet daardoor in de behoefte aan werk, en er wordt dikwijls, bijaldien niet genoeg verbouwd ie, nogal ruw vlas bijgekocht. Dit levert in de laatste jaren goede uitkomsten. Te Zuidhorn bestaat zoodanige onderneming welke is gevormd door een kapitaaltje van f 500, bijeen gebracht door aandeelen van 5. Behalve de werk verschaffing in den winter doet de commissie met de behaalde voordeelen soms andere werken ten algemeenen nutte. Eeu engelsch blad deelt mede, dat men dezer dagen te Hanover een aantal brieven ontdekt heeft door Spinoza aan Leibnitz gericht. Deze correspondentie zou een nienw licht werpen op de betrekkingen die tussohen beide wijsgeeren bestonden, en van het hoogste belang zijn. Op vele plaatsen in Westerwolde is door de bemes ting met wierdegrond eene merkwaardige verbetering voor den landbouw ontstaan. Op zand- en derriegronden brengt deze mestaarde eene aanzienlijke verbooging van productiviteiten men denkt bij bet koopen daarvan niet zoo licht aan vervalsching als bij het koopen van stadsmest. Het gebruik van wierdegrond neemt zoozeer toe, dat deze naar oostelijk Drenthe, o. a. naar Buiner- veennaar Zuidlaren en elders wordt vervoerd. De Huisvrouw meldt Tot de geschenken, die aan mej. A. Opzoomer, thans mevr. Von Antal, ter gelegenheid van haar huwelijk door een aantal neierlandsche vrouwen werden aangeboden, behoort ook eene kist, bevattende tafel- en dessertzilver, alsmede eene opdracht, te schilderen op eenen grooten tegel van delftsch aardewerk, die gevat zai worden in eene breede eikehouten lijst. Waarschijnlijk zal daarbij nog worden gevoegd eene portefeuille met etsen van levende nederlandsche meesters. De gevierde schrijfster heeft haren dank voor dit hulde blijk betuigd in een schrijven van den volgenden inhoud: „Diep getroflen zeg ik allen die er toe bijdroegen, mij een zoo schoon blijk van deelneming bij mijn ver trek uit het vaderland te geven mijn innigen dank. Maakt de ondervonden liefde mij het afscheid aan den eenen kant nog zwaarder te schooner wordt daardoor de herinnering, die ik in het nieuwe land zal meenemen. „Gelooftdat met warme dankbaarheid voor uwe in mijne oogen zoo onverdiende en mij beschamende, maar tevens toch zoo verheugende gave aan u zal denken Uwe (w. g.) Adèle voxAktal Utrecht, 5 Juli 1888. Opzoomeb. Sedert eenigen tijd kau men te Amsterdam vele jonge lieden opmerkenallen voorzien van eene uniformpet met zwart-rooden band en de kleine kokarde. Het zijn toekomstige lotelingendie aan de oproepingen van

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3