&tab0-öetrishteu. Daar bij de statuten niet voorzien is in het geva1, dat de geheele raad van toezicht aftreedtwerd door de ver gadering besloten, dat de noodzakelijke voordracht, waaruit door de nieuwe leden eeue keuze moest worden gedaan door de vergadering zelve zou geschieden. De voorzitter verklaarde niet te weten of deze wijze van benoeming geacht kon worden wettig te zijn met het oog op de bepaling der statutendat de voordracht van de leden van den raad van toezicht door de over gebleven leden van den raad moest geschieden maar de vergadering was souverein en moest dienaangaande een besluit nemen. Daarna werden voorgedragen en benoemd tot leden van den raad van toezicht alle af tredende leden nl. de heeren Mr. C. H. B. Boot, voorzitter, 's Graven h age jhr. mr. W. C A. Alberda van Ekenstein Groningen; Jac. Ankersmit, Amsterdam; jhr. mr. A. E. van Boelens van Eijsinga Leeuwarden; jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, 's Hertogenboscb; mr. C. Fock, 's Qravenhage; mr. J. H. Geertsema Czn., Zwolle; Alex. J. von Hemert, A. Holtzman. jhr. mr. C. J. den Tex mr. G. van Tienhoven, mr. W. van der Vliet, A. Wertheim, allen te Amsterdam. In de reeds bestaande vacature door het overlijden van den heer de Jonge van Ellemeet, aan wiens nage dachtenis de voorzitter hulde bracht, werd niet voorzien. Aan de benoemden zal kennis worden gegeven van de benoeming. De voorzitter merkte nog op, dat de benoem den hunne herbenoeming en de wijze, waarop die was geschied, wellicht belachelijk zouden vinden, maar de belachelijkheid dier benoeming daalde neder op de hoof den van hendie vergaderingen uitlokken en dan afwezig zijn, Commissarissen verklaarden vervolgens op aandrang van een aandeelhouder, dat zij voorloopig kortstondig zouden aanblijvenhoe onaangenaam deze taak ook zij niet omdat zij het beheer in handen van den directeur niet volkomen vertrouwden maar omdat zij dezen laatsten dienst aan de te goeder trouw zijnde aandeelhouders niet wilden weigeren. Verder werd nog medegedeeld dat den 30 volgens besluit van de buitengewone alge- mesne vergadering van 28 April 11. aan elk der 3400 leden door den directeur eene gedrukte mededeeling gezonden waswaarbij het lidmaatschap tegen 1 No vember a.8. o: gezegd was en werden eenige aau commis sarissen ten laste gelegde handelingen weersproken. De heer mr. J. Heemskerk Az., minister van staat en lid van den Raad van State, is den 30 zeventig jaar oud geworden. Hij ontving dien dag tal van blijken van belangstelling. Den 30 is door het gemeentebestuur te Amster dam aanbesteed het met zand ophoogen van het ter rein bestemd voor den bouw van een nieuw Buiten- gasthuis. Van de 10 inschrijvers was de heer A. J. Wiegerink te Groenloo voor 81429 de laagste. De Eerste Kamer is den 30 des avonds bijeen gekomen ter behandeling van de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen werden verzonden. In de vorige week zijn voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen o. a. geslaagd de heer N. F. Albarda te Hoorn en voor het tweede gedeelte de heeren P. J. de Kanter te Hoorn en C M. Hammes te Wognum Benoemd tot onderwijzeres te Midden-Bee 05- Ster mej. N. Abbring te Oosterhout. De gemeente-rekening over 1887 to Zaandam be draagt in ontvangst 230502,53, in uitgaaf ƒ267828,53, alzoo sluitende met een batig slot van 22674. De spoorwegmaatschappij LeidenWoerden heeft over 1887/88 op de exploitatie-rekening een batig slot eenen heer met, twee dames. De jongste dier dames i in kostbaar pels gehuld wendde eenigszins baar hoofd om en met een vreugdekreet ylde Fer.a op haar toe: „Alice Lieve Alice 1" Met uitgestrekte armen, lachend en stralend stond zij gereed, om hare vriendin te omhelzen, zooals zoo vaak in den gelukkigen schooltijd misschien eenigszins ver wonderd, dat zij baar nog niet in de armen hield. Wat was dat? De dames dedou een schrede achteruit en zetten de^ lorgnetten voor de oogen ook de beer plaatste zijn monocle, en uit deze zes paar ocgen troffen haar blikken, zoo verwonderd, verachtend en verbaasd, dat Ferra eene gloeiende blos voelde opkomen. Lang zaam zonken bare opgeheven armen omlaag. „Alice 1" zeide zij nog eens .zacht, bijna beschroomd. De nogmaals zoo aangesproken dame mat baar van het hoofd tot de voeten; toen, nog een paar schreden achteruit doende, zeide zij op koelen, afgemeten toon „Mejuffrouwik had verwachtdat gij verstandig genoeg waartom mij en onzen vroegeren omgang te vergetenevenals ik dat gedaan heb. Daar gij mij er toe dwingt, moet ik het u duidelijk zeggen ik verlang door u noch gezien noch gegroet te worden." „Wat -wat heb ik dan gedaan stotterde Ferra verbleekend, en hare oogen vulden zich met brandende tranen. „Ik ben de markiezin Remaein", antwoordde de andere, trotsch het hoofd in den nek werpende. „Kom, Gaston, laat ons gaan.'' Zij stak haren arm door dien van baren echtgenoot en verliet de zaalzonder zich moer met eenen blik te bekommeren om hare zoo diep beleedigde vroegere vriendin, die nog ten slotte van de oude dame, bij bet beengaan, de opmerking moest hooren „Wat een onbeschaamdheid van zulke menschen Ferra was diep gekrenkt. Zij ging op een divan in de nabijheid zitten en poogde na te denken. Eerst begreep zjj niets van het gebeurdehoeveel moeite zij zich ook gaf, om het te ontraadselen. Wat had zij den menschen gedaan Waarom deed Alice, alsof het eene beleediging was, wanneer zij haar aansprak Zij kon er geen antwoord op vinden. Plotseling echter begreep zij, dat men zij had wel is waar geen fisuw vermoeden, waarom haar wilde verootmoedigen. Zij voelde zich op dat oogenblik zoo ontzettend verlaten, dat haar de heete tranen uit de oogen stroomden die slechts be stemd schenen om de wereld lachend en vroolijk in te zien. Wordt vervolgd. van 50291,98 behaald tegen f 45763,13% in 1886/7; de Rijnspoorwegmaatschappij heeft das 84748,02 ren teloos moeten voorschieten, om te komen tot het door haar gewaarborgde beirag van 135,040. Per aandeel is 8,50 dividend uitgekeerd. De twee oppassers aau de Kon. Mil. Akademie te Breda, die in opgewonden toestand zich dezer dagen tegen een adjudant-onderofficier verzetten terwijl een banner zelfs zijn geladen revolver op hem richtte zijn met aanneming van verzachtende omstandigheden disci plinair gestraft met 4 dagen cachot op water en brood en worden naar kunne korpsen teruggezonden. Hun is tevens het recht ontzegd om gedurende 6 maanden de sabel te dragen. De in de vorige weck te AtD.St0rd.aiH »oor het houden der gewone vergadering bijeengekomen afgevaar digden van de Yereeniging van spoorwegbesturen hebben o. a. een bezoek gebracht aan 's Gravenbage aan Rotterdam en aan Zandvoort. De volgende alge- meene vergadering wordt te Dresden gehouden. De Algemeene Synode der ned. herv. kerk heeft in hare laatste vergaderingen toegekend uit bet fonds a. voor noodlijdende kerken en personen voor den boaw of het herstel van kerken of pastoriën aan 7 gemeenten samen 25.567; aan 41 gemeenten, voor zoover eene tweede dit jaar te houden collecte het toelaat, nog eene som van 9376, en kleine toelagen, vooral aan personen, tot een bedrag van 10 290; b. ter voorziening in de geestelijke behoeften voor de bezoldiging van hulppredikers of godsdienstonderwijzers, ten behoeve van lokaalhuur voor het godsdienstonderwijs enz., aau 27 gemeenten samen 5325; c. tot verbetering der schraalste predikants-traktemen- ten aan 81 gemeenten een gezamenlijk bedrag van 6619. Bij de behandeling van de zaken der algemeene wedawenbeurs bleek, dat aan 459 weduwen, 18 minder jarigen en eene geïnstitueerde deelgerechtigde in 1887 betaald was 59.782. De uitkaering voor het loopende dienstjaar werd met 10 verhoogd en vastgesteld op f 140. De ontvangsten der algemeene kas hebben beloopen in 1887 in hoofdsom 76,796, de uitgaven 76.773. O. s. werd aan burgerlijke en kerkelijke proceskosten ruim 11.980 betaald. Van bijna 300 gemeenten werd ruim 7420 ontvangen aau vrijwillige giften tot stijving dier kas. Enkele gemeenten gaven de te haren behoeve gemaakte proceskosten terug. Met groote ingenomen heid en dankbaarheid hetft de Synode bij deze gelegen heid kennis genomen van de wijze, waarop hare rechts geleerde raadslieden en andere rechtsgeleerdendie bijstand aan bijzondere gemeenten hadden verleend zich van hunne taak gekweten hebben en van het bescheiden bedrag hunner rekeningen. Aan 59 deelgerechtigden of hunne erven werd ƒ5272 uitgekeerd uit het hulppensioenfonds voor emiriti pre dikanten. Bij de behandeling van het fonds voor hooger onderwijs in de godgeleerdheid bleek, dat de opbrengst der collegegelden van 3525 in 1885 tot 3875 ge stegen waseen verschijnseldat op vermeerdering van het aantal theologanten wijst. Bij een te Oisterwijk op den grintweg naar Moer gestel gehouden wielerwedstrijd over eenen afstand van 7000 ei heeft de heer J. F. Huijsser uit Maastricht in den wedstrijd voor éénpersoons tweewielers den eersten prijs behaald in 14 min. 12 sec. en met den heer Bleck- man den eersten prijs in den wedstrijd voor tweeper soons driewielers in 15 min. 24sec. De directeur-gérant van het Hotel du Passage te Amsterdam heeft aan de Amsterdamsche bladen geschreven dat uit het ingestelde onderzoek gebleken is dat de reiziger wien aldaar eene portefeuille met bankpapier ontvreemd zou zijn, 's avonds na zijne aan komst nog tweemaal het hotel heeft verlaten en zelf niet zeker weet, of de portefeuille by de aankomst op zijne kamer, des nachts te 12| uur, nog in zijn bezit was. De 3 pet. geldleenmg der gemeente Vlissingen, groot 400.000 is geheel volteekeud, In Juni werd in de rijkspostspaarbank ingelegd 770,479.04J, terugbetaald 501.655.20, zoodat op 30 Juni het gezamenlijk tegoed dier inleggers 12.442.260.263 bedroeg. 3406 Eieuwa boekjes werden afgegeven, 1050 geheel afbetaald zoodat er op den 30 186.030 in om loop waren. Tot leden der jury voor de tuinbouwtentoon stelling van 4 Augustus tot 10 Sept. te Keulen te houden zijn benoemd de heeren C. A, A. Dudok de Wit te AmsterdamE. H. Krelage te Haarlem en H. Witte te Leiden. De minister van waterstaat heeft bij beschikking van den 12 vrijen toegang tot de spoorwegen verleend aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 'a rijks wapen aan een oranje-lint om den bals wordt gedragen. De heer lj. Smit te Uitgeest is benoemd tot waarnemend onderwijzer aan eene openbare school le kl, te Amstordam. Tot kapelaan bij ke parochie van den H. Lauren- tius te Heemskerk is door den bisschop van Haarlem benoemd de heer Moerland. De minister van justitie heeft aan de procureurs generaal bij de gerechtshoven een schrijven gericht waarin hij ben uitnoodigtden ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten op te dragen, in hooger beroep te komen van alle vonnissen, waarbij personen in strijd met het eerste lid van art. 32 wetb. van strafrecht door de kantonrechters veroordeeld worden tot eene plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor korteren tijd dan 3 maanden. Hem was bij zijn bezoek aan de rijkswerkinrichting te Hoorn o. a. gebleken, dat die teronjnabepnling door verschillende kantonrechters uit het oog was verloren. De heer Okma zelf heeft tegengesproken het in een blad opgenomen bericht, dat hij na de laatste bij eenkomst der Kamer zijn ontslag zou nemen als Kamerlid- Jannetje Struik, de zoogenaamde miljoenenjuffrouw, is den 27 uit de gevangenis te Gorincbem ontslagen. De heer Ruys van Beerenbroek minister van justitie, is benoemd tot eerelid van de Maatschappij van Landbouw in Limburg. De Maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden heeft op den 1 en 2 Augustus de inschrijving opengesteld op eene 4% pet. obligatieleening groot 1.200.000aflosbaar btj u'tloting met 120 petaan vangende in 1898 en met het recht om gedurende 6 jaren de verwisseling tegen aandeelen der maatschappij aan te vragen. De Maatschappij ter bevordering der handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afcika keert over 1887 6 pet. dividend uit. Op verzoek nemen wij het volgende over uit de Purmerender Ct.: De dagen naderen, waarop Purmerender Mannenkoor en de gymnastiek-vereeniging „Volharding" de voorge nomen feesten zullen houden ter herdenking van hun lOjarig bestaan. De feestcommissiebijgestaan door leden van beide vereenigingen, heeft zich voorgenomen alles in het werk te stellen tot het welslagen daatfan en het zoo ingerichtdat zoo veel mogelijk voor een ieder wat te genieten is. De eerste dagvrijdag 10 Augustasis bestemd tot het houden van een feest- concert in „de Doele", 's avonds 8 ure. Hierop zullen o. a. medewerken mejufvr. Bertha Postvan Purme- renden de heer J. J. Rogmans, van Amsterdam. Be halve de soli van bovengenoemdenzal Purmerender Mannenkoor uitvoeren Velleda koor met soli; Euterpe, koor met sopraan solo enz. Des zaterdags zullen de mannenkoren te zamen p. m. 225 man die aan den wedstrijd deelnemen en bereids per boot of spoor zijn aangekomen, in optocht door de stad trekken, begeleid door het Purmerender-fanfarekorps, dac zich welwillend heeft bpreid verklaard en de Be'yer- sehe kapel van Ulricb. Te 5 ure 's middags zal de Beijereche kapel op de kaasmarkt een uitvoering geven en te 8 ure treden de mannenkoren op om den wed strijd te houden De jury bestaat uit de heeren Mart. J. Bouman van GoudaJan A. Kwast van Arnhem en dan directeur van Purm. mannenkoor den heer J. J. Ruigrok. Na afloop reünie in het lokaal Nut en Ge noegen van E. Semeins. Des Zondags heeft de ontvangst plaats van de ver schillende gymnastiekverenigingen met p. m. 200 man, die, ook weer begeleid door beide reeds genoemde muziek korpsen een optocht door de stad zullen maken om daarna op het Weeshuisland buiten de Purmerpoort een uitvoering in de open lucht te houden. Daarna om 5 ure reünie bij E. Semeins. Des middags weer muziek op de kaasmarkt. Te half negen uitreiking der prijzen en daarna bal in „de Doele", bij mej Sant en verder in elke gelegenheid die daarvoor de noodige ruimte bezit. Waarschijnlijk zal in het lokaal van E. Semeins gelegenheid zijn zich te vermaken bij zang en komieke voordrachten door een gezelschap dames en heeren. Wanneer het zomerweer, waarvan nog zoo weinig geüoten iswat bestendiger wordtdan kan verwacht worden dat het feest wel zal slagen. Aan de door burg. en weth. aan den gemeen teraad ingediende rekening over 1887 worden de volgende bijzonderheden ontleend. De ontvangsten ten bedrage van 262.512 13, bestonden uit: restanten van vroegere dien-ten 2042.82 saldo der rekening van 1886 5560.92 inkomsten van gemeeute-eigen- dommen en bezittingen 7307.52J; 40 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen ƒ9207.68 en 10 op die voor ongebouwde eigendommen ƒ490.43; 50 opeenten op de rijks personeele belasting ƒ23604.751 (een bedrag van ƒ1774.15 over dienst 1887/8 wordt nog ia de rekening van 1888 verantwoord); vaste uitkeering van het rijk wegens de personoele belasting 44827.22J; hoofdelijke omslag 29357.40J;. een bedrag van ƒ109.34 moet nog invorderbaar en een bedrag van 432.83 oninvorderbaar verklaard worden hondenbelasting 1109,25: belasting op tooneelvertooningen 196; vergunningsrecht drankwet 3588.75 leges ter secre tarie 405.95 beffing voor gebruik van gemeentegrond en water 4*23.38; tol op den Hoeverschelpweg 720.30; begrafenisreebten 145 L.45 schoolgelden a voor lager onderwijs 8111.15; b. voor klasse oude talen 20; alle marktgelden f 46545 45 tegen 52691.96% in 1886opbrengst der gemeente-reiniging 8936.10 boeten van politie 34.92% verhaalde verplegings- koaten van krankzinnigen ƒ90; 30 pet. vergoeding van het rijk voor de kosten van bet lager onderwijs 11428.26%; opbrengst van de gasfabriek 15290verschillende ontvangsten 1017.85 opbrengst van verkochte ge meente-eigendommen boomen enz. 744.55tijdelijke geldleening 40000. De uitgaven, ten bedrage van ƒ256162.42, bestonden in: Hoofdstuk I. Kosten van huishoudelijk bestuur 13741.04% Hoofdstuk II. Kosten van invordering der plaatselijke be- lastingen enz. f 15216.06% Hoofdstuk 111. Kosten van onderhoud enz. van gemeente-eigendommenafdeeling I. jaar wedden f 3600afdeeling II. onderhoud vau huizen torens enz. 4961,11 afdeeling III. ondernoud van straten 7331.77% van wegen 4490.61$, van plant soenen 4688 56% van bruggen 1734.68, van pom pen en riolen 1122.62, van havens, vaarten enz. 1483.65 van diep- en schoonhouden van havens enz. 2684 57%, vaa klokken enz. 410.45 van de be graafplaats 194.62 en kosten der gemeente-reiniging 15436.10; afdeeling IV. rijks-en poiderlasten 455,15% Hoofdstuk IV. Kosten der openbare veiliglieii en brand- weer f 17622.45, waaronder 4500 jaarwedde van den commissaris en de agenten van poiitie3507 voor de nachtwachts, 1505 45 voor do brandweer, 415.76 voor onderhoud der brandspuiten enz., 4707.80 voor de straatverlichting en 2037 23% voor de schut terij. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondheids- politie f 311. Hoofdstuk VI. Kosten van het onderwijs: 1°. lager onderwijs: jaarwedden 36910.55%; vergoeding voor gemis van vrije woning 400 toelagen en bij dragen tot opleiding van onderwyzers 415.10 onder houd vau schoollokalen en onderwijzer: wcniugen ƒ687,38; onderhoud schoolmeubelen 513.16 schoolboeken en behoeften f 1224.55% vuur en licht f 2184.51; plaat-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3