QHlevlti. ;Sbta5g~3$erigfatea» De kamer van koophandel en fabrieken mede die van het burgerlijk armbestuur, dienstjaar 1887, eerstgenoemde bedragende in ontvang f 12627.07 in n tgaaf f 11867.56, sluitende dus met een voordeelig saldo van f 759.51. De rekening van bet burgerlijk armbestuur bedraagt f 2008.1G in ontvang, f 2071.96 in uitgaaf, sluitende met een nadeelig saldo van f 63,80. De heeren J. D. Schenk en J. L. T. Groneman worden benoemd tot leden der commissie tot bet naaien van beide rekeningen. Vervolgens wordt overgegaan tot het opmaken eener voordracht van vier personen, om te voorzien in twee vacatures in het collegie van zetters, welke op 1 Jan. '89 ontstaan. Op die voordrachten worden geplaatst de heeren D. B. Kaan, Jb. Zijp, J. D. Schenk en J. L. T. Groneman. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering geEloten. Te Wognum ontstond dinsdagnacht brand in de nabijheid der protestantsche kerk. Door het flink optreden der spuitgasten en vooral tengevolge van de windstilte, bleef de brand bepaald tot één woonhuis. Toch moesten de bewoners zich reppen om hun geringe have in veiligheid te brengen. Men zegtdat het per ceel weldoch de inboedel niet verzekerd was. In eene, woensdag den 8 Augustus a.s., te houden vergadering der afdeeling Wieringerwaard. der Hollandsche maatschappij van landbouw zullen de prijzen van den melkwedstrijd worden uitgereikt. Alle deelnemers van den wedstrijd zijn tot bijwoning dezer vergadering uitgenoodigd. PE1N SESSE-D AG. De heeren Holdert en Co. te Amsterdam hebben het recht verkregen tot uitgave van den otficiëelen feestgids, geldig voor het driedaagsch feest tot viering van den Prinsesse-dag. Behalve een plattegrond van het feest terrein achter het rijksmuseum, zal de gids het volledig programma bevatten van den geeostumeerden optocht, voorstellende de Nassau's in de Nederlanden. Eene bijzondere aantrekkelijkheid zal zijn, dat de heer P. H. Witkamp eene korte historische schets zal leveren van alle personen die in den optocht zullen vertegenwoor digd zijn. Het berlijnsche kleermakersgild heelt, ter gelegenheid van zijn 600jarig bestaan, prins Bismarck tot honorair meester benoemd en hem een prachtig op pergament bewerkt diploma toegezonden, in goud geornamenteerd met schaar, naalden, klosjes garen, knoopen band en andere symbolen van het vak. De doos, waarin het ligt, is versierd met Bismarck's familiewapen en andere ornamentatie in goudzilver en email. Bismarck heeft dit prachtwerk aangenomen en daarmede het hem aan geboden eere-meeeterschap aanvaard. Als eene bijzonderheid deelt men mede: Het aan tal vrijmetselaren in Duitschland bedraagt 44.016 in 364 loges of comités. Het meeste breidt de vrijmet selarij zich uit in de noordduitsche zeesteden. In Lübeck komen op 10.000 inwoners 82, in Hamburg 54 en in Bremen 45 vrijmetselaren voor. Berlijn heeft 29, Anhalt 23, Mecklenburg 19, Saksen 16, Thüringen 15, Brunswijk 14, Wurtemberg en Beijeren 3, Baden 4 en Elzas-Lotharingen 2 op de 10.000 inwoners. Het aantal loges is in Silezië het grootst; daar bevinden zich 38, in Brandenburg 35, provincie Saksen 27, Bijnprovinciën 25, koninkrijk Saksen 18, Hessen 16, Mecklenburg 13 en Hamburg 14 loges Sinds eenigen tijd houden de duitsche ulanen op de Pichelsdorfer Gemünde met hunne paarden oefeningen in bet zwemmen. Zoo werden dan ook verleden don derdag de paarden bij Piebelswerder in den Havel ge dreven, bij welke exercitiën de soldaten in badcostuum zijn. Vier paarden werden bljjkbaar schuwwant nauwelijks hadden zij den anderen oever bereikt of zij renden in woesten galop voort, hun weg nemend over Picbelsdorf, Boxfelde en Gatow naar Kladow. Een der ulanen, die slechts met de zwembroek bekleed, te paard de rivier was overgestoken, verloor zijne tegenwoordig heid van geest geen oogenblik. Zonder lang te over leggen, want iedere seconde scheen hem kostbaar, joeg hij de vluchtende dieren na en na een langdurigen en zwaren rit gelukte het den dapperen en bijna geheel naakten ruiter om de paarden bij Kladow te grijpen. Een boer leende hem toen een broek en een kiel en in dit nieuwe costnum ging de ulaan met de gevangen dieren naar huis terug. Naar de engelscbe dagbladen berichten gebruikt men tegenwoordig te Carlisle de talrijke fabrieksschoor- steenen voor afvoer van de gassen uit het stedelijk rioolnet. Tot heden zijn met toestemming -der fabri kanten de riolen met negenentwintig dezer schoor- steenen verbonden. Onderzoekingen hebben bewezen, dat de lucht in deze riolen ongeveer driemaal zwaarder is dan de gewone dampkringslucht. De arbeiders in de fabrieken ondervinden tot heden van deze aansluiting geen last Van verschillende zijden wordt gewezen op het gevaar voor hooibroeiing en eventueele bezwaren door brand- assuranties op te werpen. Als maatregelen tegen overmatige broeiing verdient het strooien vau landbouw- zout tusschen het hooi en het maken van een lucht koker aanbeveling. Omtrent het bezoek van den Keizer van Duitschland aan den Koning van Denemarkenmeldt de N. Eott. Ct. o. a. het volgende Na de luisterrijke ontvangst, aan Keizer Wilhelm in Busland en Zweden ten deel gevallen was hem in Denemarken evenzeer eene schitterende ontvangst be reid. Trouwensuit de deenscbe bladen was reeds gebleken dat hij ook bij de Denen op een vriendschap pelijk welkom kon rekenen. De organen van verschil lende richtingen hadden hiertoe het hunne gedaan, en de Berlingske Tidendedie met de deensche regeering in nauwe betrekking staat, was daarin voorgegaan met een feestgroet, waarin zij onder anderen zeide „De Koning vaart met de Dannebrog, aan het hoofd eener voor ons land aanzienlijke vloot, Keizer Wilhelm en het duitach eskader te gemoeten ten Hove wordt alles gedaan om den hoogen gast eene feestelijke ont vangst te bereiden. Ook de bevolking der hoofdstad zal de beteekeois van dit bezoek weten te waardeeren hetwelk een der eerste isdie de jonge monarch in vreemde landen en aan buitenlandsche hoven aflegt. Hoe ook de meeningen omtrent de beteekenis van zulk een vorstelijk bezoek mogen verschillen en hoe de be schouwingen in de europeescbe pers er over mogen uiteenloopen toch is het duidelijk dat men hier te doen beeft met een feit van groot politiek gewicht, Eene vriendschappelijke betrekking tnsechen de beide grootBte en machtigste rijken van het vasteland is een der beste en zekerste waarborgen voor het behoud des vredes en de persoonlijke vriendschap tusschen beider Keizers zal daartoe zeer veel bijdragen zeils al moge de politiek der regeeringen niet altoos met de persoon lijke wenschen der vorsten overeenstemmen. Uit de hoofdstad van Busland is het duitsch keizerlijk eskader naar Zweden gegaan, welks koninklijk huis met Keizer Wilhelm in nauwe familiebetrekking Btaat. Overal heeft de jonge monarch bij zijne aangename persoonlijke hoe danigheden den indruk gemaakt dat hij een vorst is die met eigen oogen wil zien en ook goed en scherp alleB opmerkt. In alle geval is het dus een verblijdend teeken dat hij jegens Denemarken vriendschappelijke gevoelens koestert. De bevolking van Kopenhagen zal hem dan ook daarvan zijn wij overtuigd allen eerbied en alle genegenheid bewijzen waarop hij als gast van onze koninklijke familie en als een der mach tigste monarchen van Europa aanspraak heeft." En nu de ontvangst zelve. Gelijk reeds gezegd is was de Koning met eene flottille het duitsche eskader te gemoet gevaren. Zoodra de beide eskaders elkaar hadden gesalueerd verliet de Koning met den kroon prins het schip Dannebrogom zich met eene sloep naar het keizerlijk stoomjacht Hohenzollern aan boord te begeven. Met dezelfde sloep gingen ook de duitsche gezantde secretaris van legatiede chef vaD het adjudantenkorpB en generaal Kaufmann mede. In eene tweede sloep, onder bevel van admiraal Braag, volgden de adjudanten van den Koning en den kroonprins. Onderwijl werd zoowel op de duitgche als op de deensche schepen geparadeerd en van beide zijden een herhaald hoera uit volle borst aangeheven. Bij de aankomst aan boord der Hohenzollern kwam Keizer Wilhelm den Koning en kroonprins tegemoet en kuste hun hartelijk de handterwijl op den fokkemast de deensche vlag werd geheschen. Na de begroeting voer de Koning met den kroonprins naar de Dannebrog terug die nu met de duitsche vlag in top vooruit voer. De stad Kopenhagen prykte in grootschen feestdos overal vlaggen overal loof en bloemenalles zoo meldt een der berichtgevers - rijker en ruimer dan bij vroegere gelegenheden. Op de aanlegplaats zag men een prachtig baldakijn in de duitsche kleuren en van daar langs den weg naar het kasteel Amaliënborg stonden troepen van alle wapenen geschaard, de artil lerie tevens met bespannen geschut. Te ruim 11 ure' stapte Keizer Wilhelm aan wal. Van alle deensche Echepen en van alle forten deden de vuurmonden hun saluut dieunen, het muziekkorps speelde het duitsche volkslied en uit de onoverzienbare volksmenigte langs den waterkant en op de talrijke particuliere vaartuigen ging een daverend gejuich op. De Keizer, beneden aan de iandingstrap opgewacht door den Koning en de gezamenlijke prinsen verscheen onder hun geleide op de kade, alwaar hij werd opgewacht door de Koningin, de kroonprinses en prinses Waldemar. Nadat hij de Koningin en de prinsessen met den handkus had be groet, werden hem voorgesteldde deensche ministers, de hooge hofbeambten, de hoofden van verschillende autoriteiten, het corps diplomatique, de tentoonstellings commissie, de voorzitters van den Bijksdag en van den Kopenhager gemeenteraad, de reetor der universiteit, enz. Terwijl de Keizer vervolgens langs het front der eerewacht was voortgestaptwaarbij het muziekkorps den deenschen vaandelmarsch speelde, nam het vorstelijk gezelschap plaats in de hofequipages en begaf zich naar bet kasteel, waarheen de Koningin inmiddels was voor uitgereden. Ook langs dien gekeelen weg werd de Keizer door de overal talrijke volksmenigte met volle toejuiching begroet. Na een lunch ten hove reden de Keizer en prins Heinrieh met den Koning en de gezamenlijke prinsen naar de tentoonstelling alwaar het gezelschap eenige uren doorbracht en de Keizer eenige aankoopen deed van voorwerpen uit de koninklijke deensche porselein fabriek alsook in de russische afdeeling. Tegen den avonds reed het gezelschap naar het kasteel Boienburg. De kerkeraad der herv. gemeente alhier heeft tot predikant beroepen den heer H. A. E. Heinecben, pre dikant te Amerongen. J. C. van der Burcb, die den 1 den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar bij den heer Schilling, koffie- stroop-fabrikant alhier, in dienst trad, ontving van zijn patroon een zeer net zilveren remontoir-horloge. Beroepen bij de doleerende kerk alhier de heer D. Koffieberg te Amsterdam. alhier heeft in hare laatste vergadering besloten, adheasie te vetleenen aan een request, door de Kamer van koop handel en fabrieken te Amsterdam gericht aan de ministers van financiën en justitie betreffende de registratierechten, welke bij openbare verkoopingen van koopmansgoederen effecten enz. verschuldigd zijn eveneens hare ondersteuning te geven aan een adres door de Kamer te Haarlem gericht aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, vooreerst dat de telefonie als tak van dienst behoort te komen uitslui tend in handen van den itaat, vervolgens dat dit nieuwe gemakkelijke en goedkoope middel van gemeenschap voor het intercommunaal verkeer op groote schaal worde toegepast. Naar wij vernemen is door burgemeester en wethouders eene alphabetiscb opgemaakte aanbevelings lijst voor de betrekking van k6UriU66St6r Van V60 op de markten alhier aan den gemeenteraad aangeboden, waarop van de zes sollicitanten geplaatst zijn: 1". F. Baven, geadmitteerd veearts te Alkmaar; 2°. J. Bempt, gediplomeerd veearts te West woud en 3°. J. de Vries, gediplomeerd veearts te Hollnm. De heer I. van Praag is den 2 geslaagd voor het 2e deel van het notarieel examen. Aan bet verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1887 worden de volgende bijzon derheden ontleend. Bij het overzicht barer werkzaam heden welke grootendeels bekend zijn daar hare aan het gemeentebestuur uitgebrachte adviezen bij de behan deling der verschillende stukken reeds openbaar gemaakt werden, komen een tweetal punten voor, welke nog niet algemeen bekend zijn. Vooreerst ondersteunde zij bij den minister van justitie het schrijven der Kamer van Koophandel van Winschoten dat aan art. 707 2° wetboek van koophandel niet genoegzaam acht wordt geschonken en dat zij het wenschelijk achtte in meer belangrijke faillissementen nevens een rechtsgeleerde ook een koopman te benoemen tot curator terwijl zy aan bestuurders der holl. spoorwegmaatschappij de ver betering van den toegangsweg naar het goederenbureau verzocht, hetzij door bestrating van dien weg, hetzij door het maken van een overweg over het emplacement van het station, benevens de verlaging der laadsteigers voor handkarren. Aan het laatste verzoek werd voldaan het eerste werd geweigerd op grond dat de toegangs weg in voldoenden toestand verkeerde. De in het verslag voorkomende mededeelingen omtrent het markt wezen zijn reeds vroeger openbaar gemaaktevenals de mededeelingen omtrent de waterleiding de gemeente reiniging en de gemeente-gasfabriek. Alleen wordt in verband met laatstgenoemde inrichting nog de byzon- derheid vermeld, dat twee gasmotoren geplaatst werden in de fabrieken van de heeren J. G. Potgieser en C. A. Duinker, de eerste voor honigzoetbereiding en de tweede voor koffiebranderij: deze werktjiigen werden tot tevreden heid en met succes gebruikt en verdienen voor velerlei bedrijven bijzondere aanbeveling. Omtrent de verschillende fabrieken wordt door haar het volgende vermeld. De Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgieterij werkende met gemiddeld 85 man gaf geene redenen tot ontevre denheid, wat betreft de werkzaamheden. Zij voerde ver schillende werken zoo voor hollandsche als fransche spoorwegen, voor waterschappen, fabrieken en verdere par ticuliere inrichtingen uitterwijl zijhoe gering ook de ondervinding heeft van vooruitgang in verschil lende zaken. Aan de werf het Hocdsbosch werden vervaardigd en afgeleverd: 8 stoomketels, I ijzeren schuit, groot 68 ton, 1 ketel met machine, 1 ijzeren cylinder; verbouwd werd het stoomschip „Alkmaar Packet IV', terwijl in dit schip werden geplaatst een nieuwe ketel en eene nieuwe machine. De zeepfabriek van de firma J. J. de LaDge Zoon welkte met hetzelfde personeel als in 1886 (9 man) geregeld door en hiervoor was flink w«rk. Het debiet van deze firma nam (oe, niettegenstaande de zeer scherpe concurrentie van andere fabrieken. De zoutziederij van den heer Bosman werkte geregeld door met 4 pannen 't zout werd zeer gezocht voor de zuivelbereiding. Ingevolge de gunstige ligging en de communicatie met de omliggende gemeenten blijft de handel in steen kolen en aanverwante artikelen voortdurend meer en meer in de behoeften der omliggende en meer verwij derde gemeenten voorzien en is de grossierderij, vooral met het oog op den aanvoer per spoor, in staat gesteld zich uit te breiden. Wegens den langdurigen winter was de omzet be duidend grooter dan het vorige jaar en was alweder de aanvoer per spoor oorzaakdat men niet zooals in vroegere jaren toen de aanvoer bijna uitsluitend langs den waterweg geschieddetot verhooging van prijs behoefde over te gaan. De in- en verkoopprijzen bleven nagenoeg gelijk aan die van bet vorige jaar. Bijzonderheden vielen in dezen tak van handel gedu rende het afgeloopen jaar niet voor. Het personeel van de bierbrouwerij „de Burg" van de firma C. M. Witte heeft geen verandering onder gaan (14 man). Het fabriceeren van uitsluitend Hollandscb gerstebier heeft het resultaat opgeleverd, dat het voor volksdrank zeer is gewildzoodat men zich in een voortdurend debiet mag verheugen. De afgeloopen koele zomer heeft echter op de con- Burntie haren invloed doen gevoelen nochthans gaf de omzet reden tot tevredenheid. De kaashandel was aanmerkelijk beter dan de vorige jarenzoowel wat den verkoop hier op de markt als den uitvoer naar het buitenland betreft. Niettegenstaande den drogen zomer van 1887 was de aanvoer van kaas op de markt bevredigend. De voor raad bij de koopers in de pakhuizen ia geheel opgeruimd, zoodat de toestand voor dit jaar zich zeer gunstig laat aanzien. De heeren dr. Graefi Co. gaven aan de Kamer het vol gende overzicht over de fabrikatie van zuivelbereidingsatof- fen. Door de toenemende verbeteringen van de zuivelberei ding is het gebleken, dat ook de bij de kaa3- en boter- fabrikatie in toepassing komende bulpttofien, dat wil zeg gen Stremsel, Kaas- en Boterkleursel, van beteekenis zijn. Er zijn dan ook in het buitenland vooral in Dene marken, verschillende fabrieken, die zich met de fabri katie van hulpstoffen bij de zuivelbereiding uitsluitend bezig houden. Zij hebben bare fabriek alhier in Novem ber 1886 opgericht met bet oog daarop, dat de Hol landsche zuivelbereiding van groot belang is en dat eene zoodanige fabriek hier te lande op hare plaats is. Van af de maand April tot en met October hebben zij verwerkt 76600 stuks kalfsmagen en daarvan zijn gefabriceerd geworden 13200 liter vloeibaar kaasstremsel en 870 KG. stremselpoeder. De verkoop heeft zich uitgestrekt, behalve op Holland, voornamelijk op Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Ame rika en Duitschland.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3