Een kind uit het volk. No. 95. Negentigste Jaargang. 1888. Het landbouwverslag. ZONDAG 5 AUGUSTUS. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. Omtrent de kwaliteit en de prijzen van de boter blijven ook over 1886 de berichten ongunstig luiden. Uit Friesland lezen wij, dat de uitvoer naar Engeland beneden het cijfer van het vorige jaar bleef, en dat ons eigen land en Duitschland weer veel van de min dere soorten trok. In het vorige verslag werd' er op gewezen, hoezeer de Friesche boter op de Londensche markt bij die van andere landen moet achterstaan; thans wordt berichtdat ruim 2000 vaten Friesche boter uit Londen teruggenomen moesten wordenals een bewijs hoe weinig ons »gemaak" aan de tegenwoor dige eischen der Engelsche koopers voldoet. Vooral verdient de aandacht het volgendedat wij verder onder Friesland lezen: »Meer dan ooit is er gedurende 1886 in Friesland gesproken en geschreven over de middelen ter verbetering van dezen toestandgedaan werd er echter te weinig, 't Pleit waarlijk niet voor de energie onzer zuivelbereidersdie het dulden kun nen, dat uit uitstekend melkvee, wellicht het beste ter wereld, gevoed op het puikste weiland, voor een groot deel boter wordt geproduceerd van den 4den of 5den rang. .De zuivelschool, die men te Bolsward wil oprich ten achten wij eene schrede in de goede richting het door de Friesche Maatschappij van Landbouw in gevoerde .trade-mark'' daarentegen minder doelmatig. Het geschrijf over de wijze van verkoop hier te lande, over het fust en de verpakking in ijs des zomers schijnen ons bewijzen, dat men het kwaad zoekt, waar het niet te vinden is, en de oogen sluit voor de on kunde of achteloosheid, waarmede de zuivelbereiding wordt uitgeoefend naar onze bescheiden meening de eenige, althans de hoofdoorzaak, waardoor jaarlijks tonnen gouds voor onze provincie verloren gaan." Ook uit Meppel en uit Deventer wordt geschreven dat alleen de beste soorten goede prijzen kunnen maken, doch over de kwaliteit in het algemeen geklaagd. De uitvoer naar Engeland, vroeger zeer belangrijkwas ook dit jaar weer onbeduidend en naar de tropische gewesten werd ook niet zooveel verzonden als in vorige jaren. Men voegt er bij, dat de achteruitgang van vele nijverheidsondernemingen in onze Oost-Indische bezittingen daarop wel niet zonder invloed zal zijn gebleven, en op zich zelf zal dat wel juist zijn; maar de hoofdoorzaak van den achteruitgang is het zeker FEUXULjETON. VII. De brief kwam vorst Konstantyn in handen, toen hij van de wolvenjaeht terugkeerde; bij gunde zich slechts juist zooveel tijd, om ferm te dineeren, zijn jaehtcostuum met een gemakkelijke reiskleeding te verwisselen en zich naar het eenige wersten verwijderde spoorweg station te laten rjjdenom regelrecht naar Parijs te reizen. „Ik zal een einde aan de zaak maken", daoht hij want hjj kende geen toegevendheidomdat hij zjjnen zoon sinds zeven jaren niet meer had gezien en er geen enkel punt van aanraking meer tusschen hen bestond, „engAchilles zal zich schikken." „Goede God, papa, hoe komt gij zoo uit de lucht vallen, uit het hartje van Eusland hier in Parijs, zonder my iets daarvan te schrijvenriep de jonge vorst zeer verwonderd, toen de hooge, breedgeschouderde gestalte van den gebieder van de uitgestrekte heerlijkheid der Arbanoff's op eenen middag onverwacht voor hem stond, de prachtige sabelpels tot aan den schouder terugge worpen met den vnrigen blik scherp zijne naaste om geving en de slappekrach tel 0010 gestalte van zjjnen zoondie achterover in eenen stoel satopnemende. „Wat voert u hierheen „Zaken „Zaken, papa?" vroeg hjj op langgerekten toon, want dit woord scheen hem volstrekt niet te passen in de atmosfeer van het paleis Arbanoff. „Maar hoe het ook zjjhet doet mij genoegen u weder te zien." Van genoegen las men echter niets op de matte gelaats trekken. Achillee zag indat de aanwezigheid zjjnB niet. Uit Amsterdam wordt [alleen gemelddat de tropische landen onze markt hoe langer hoe minder steunen en daarin wordt naar onze meening de ware oorzaak blootgelegd. Onze markt wordt door Indie hoe langer hoe minder gesteund; onze boter wordt er verdrongen door de DuitscAe die beter tegen het klimaat bestand is. In de betere bereiding moet het middel gezocht worden om voor onze boter haar vroe- geren goeden naam te herwinnen in de verpakking ligt het kwaad niet, en als wij de Deensche verpak king gingen navolgen, zouden wij ons eigenlijk schul dig maken aan bedrog; maar waarom de invoering van een eigen handelsmerk door de Friesche Maat schappij van Landbouw minder doelmatig kan genoemd wordenbegrijpen wij niet recht. Op zich zelf zou het zeker niet helpen, maar in verband met een betere bereiding zouden wij van dezen maatregel veel goeds verwachten indien onder dit handelsmerk alleen de beste soort werd verkocht en zoo doende een waar borg werd gegeven tegen bedrog met mindere soorten. Is Friesland vooral het land van de boter, Holland, inzonderheid Noord-Holland, is het land van de kaas. Maakt Friesland bij al zijn boter magere kaasin Zuid-Holland bedraagt de hoeveelheid vette of zoete- melksche kaas bijna het vierdubbele van die der magere of Leidsche, en onder Noord-Holland vinden wij in 't geheel geen magere kaas vermeld. Euim 11 millioen kilo zoetemelkscbe kaas werd er in 1886 ter markt gebracht, waaronder de Alkmaarsche en de Hoornsche markt de kroon spanden de eerste met ruim 5 en de tweede met bijna 4 millioen kilo. Xaasfabrieken werden hoe langer hoe meer opgerichtde handel was aanmerkelijk beter dan in 1885de prijzen in den nazomer zeer goeden de aanvoer buitengewoon groot. Voor de mededinging der in Frankrijk opge richte fabrieken van Edammer kaas was men met het oog op de prijzen niet geheel zonder zorg. Ongeluk kig liet over het algemeen de kwaliteit van de kaas te wenschen over; veel blauw of zwart en ook kanker kwam voor, en tot nog toe is men er niet in geslaagd dit kwaaddat in de beste zuivel soms voorkomt en waarvan de oorzaak onbekend is, te voorkomen. Bij voortduring worden groote boerderijen in kleinere gesplitst en wel in die mate, dat er volgens den ver slaggever gevaar ontstaat voor een te groot aantal kleinefinancieel te afhankelijke landbouwers, tevens grondeigenaars, die niet tegen den minsten tegenspoed bestand zijn en hun met schulden bezwaarden grond weldra moeten zien overgaan in het bezit van den hypotheekhouderdie meestal geen landbouwer is. Vooral in Noord-Brabant en Limburg is dit het geval. In 1886 nam het aantal eigenaars in het geheele land toe met 1683 en het aantal huurders met 1907. vaders hem geheel uit zjjn gewone doen sou brengen zonder meer; liefde hadden de beide zoo uiteenloopende karakters nooit voor elkander gevoeld. Met iets als afgunst keek de zoon naar de flinke houding zjjns vaders, wiens eenige concessie, die hjj geneigd scheen, aan den ouderdom te doen, in grjjs hoofd- en baardhaar bestond. „Arme jongen", zeide de vorstmet eene opwelling van medelijden„wat hebben zy van je gemaakt Je moest weer terug naar de russische steppenje zoudt daar herleven onder den invloed van de reinere luoht." Achilles huiverde. „Om Gods wil, papa, waar denkt u aan? Ik heb waarde genoten en verlang niet naar een tweede bedrjjf van mjjn leven. "Wij leven tegen woordig wat sneller, maar ik beklaag mjj er niet over." Toen de dampende Samowar op tafel stondwant vorst Konstantyn hield er vanzjjn nationale drank ook op nationale wijze bereid te zien en Leroy het kleine gezelschap had aangevuldzeide de gast „Jammerdat er geen vrouwenhanden zjjnom ons de thee te schenken, dat is het eenige, wat ik ongaarne mis. Hebt ge niemand Achilles, die die taak op aich kan nemen?" „Ferrazeide Achilles aarzelend. Hjj vreesde nieuws gierige vragen zjjns vader maar besloot eindeljjk toch, Iwan naar beneden te zenden. „Moet ik gaanClarisse vroeg Ferra geheel buiten zioh zelve. „Gij weethoe verschrikkeljjk ik er tegen op zie." „Zoolang gjj hier zjjt, natuurlijk. Stel je overigens gerust, de vorst ia een oud heer en ik heb vandaag voor je naar Bretagne geschreven." „Toch zal hij even goed iets slechts van mjj denken als de anderenhield het meisje vol. „O dat is de vraag nogmeende Clarisse troostend en streelde haar goedig de weerspannige lokken, „wees verstandig, Ferra." Verstandig 1 Verstandig I Hoe vaak hoorde zjj dat woord en wonderljjk genoeg steeds in verschillende be- Vooral in Friesland is de verhouding tusschen eige naars en huurders zeer ongunstig en neemt het aantal van de eerste in vergelijking van de laatste steeds toe. Ook voor Noord-Holland zouden de cijfers een on gunstiger wordenden toestand aantoouenindien niet was gebleken, dat in vroegere jaren vele opgaven uit deze provincie minder juist waren. Gelukkig behoe ven wij ons dus door de ongunstiger cijfers nog niet te laten verschrikken. Met den verslaggever achten wij een boerenstand met eigen grond een zegen voor den staat, en zijn wij overtuigd dat in den regel door den boerdie zijn eigen grond gebruikt en bewerkt, ook de bodem het best wordt verzorgd en bij gevolg zijn vruchtbaarheid het meest wordt verhoogd. Nog altijd zijn de huren althans in de akkerbouwende strekente hoog waardoor landbezit ook voor den eigenaar die zelf geen landbouwer is, een te gezochte geldbelegging blijft. Bestaat er nu gegrond vermoeden dat de nog altijd kwijnende landbouw zich binnen eenige jaren herstellen zal en velen zijn van die meening dan zal de grond ook nog meer voor geldbelegging worden aangekocht en het aantal boeren met eigen grond in vergelijking met dat der huurders nog meer verminderen. Ook de steller van het land bouwverslag is van dat gevoelenen daarom roept hij den gezeten landbouwers toezich toch zooveel mogelijk in te spannen om voor zich en hunne kin deren hun land in eigendom te behouden. »De tijden van overvloedige weelde" schrijft hij »zjjn vervlogen en misschien zullen de toe komstige landbouwers nimmer weer die schatten ver dienen die voor een paar tiental jaren gewonnen werden; maar zeker is, dat het landbouwbedrijf weder zal herleven, zoo spoedig de veel te hoog opgedreven prijzen van den bodem in evenredigheid zijn met zijne zuivere opbrengsten en dit kan onmogelijk nog lan gen tijd op zich laten wachten. #Waar de kapitalisten vermoeden vrij spoedig weder behoorlijke rente van hun geld te kunnen maken en hun kapitaal althans in landbezit veilig achten, daar dient de welgezeten landbouwer zijn ruimeren blik in zijn eigen vak te toonen en voor zijn kinderen intijds te zorgen, dat hun eene eigene boerderij verzekerd is." allerlei. Uit Nagy-Köros komt het bericht van het overlijden eener gewichtige persoonlijkheid. Aldaar is Peter Fekete, dien men het Körüser wonder noemdedezer dagen in den jeugdigen leeftijd van dertig jaren gestorven. Peter Fekete ving reeds in zijn vijftiende levensjaar aan beroemd te worden. Hij was destijds zeven voet hoog en zoo kolossaal dik dat hij drie stoelen noodig had om op te zitten. Zijn vader is vleescb. teekenisal naar dat men haar raad gaf. Het loonde de moeite niet meerer over na te denken, wat eigen lijk het verstandigste was en berustend volgde zy Iwan naar boven. De oogen van den ouden vorst rustten met welgevallen op de scboone verschijning van het jonge meisjedat hij met een enkelen blik geheel opnam en wier verwarring, zich ook door een blos verradendede bekoorlijkheid nog verhoogde, die zy in zijne oogen reeds bezat. Hjj kon zioh nu zeer goed be grijpen hoe Achilles tot het bewuste besluit gekomen wasal was bij ook nog in geenen deele gezindhem dat gereedelyk te laten uitvoeren. De arme Ferra had een pynljjk uur achter de fonke lende Samowar te doorleven. De twee paar oogendie haar onafgebroken opnamen, maakten haar beschroomd en onhandig, zelfs vond zij schier geen antwoord, wanneer de oude heer bij herhaling haar vriendelijk toesprak. Zy dankte Godtoen men haar eindelyk liet gaan ofschoon Aohilles dit oogenblik zoo lang mogelyk trachtte te verschuivendaar hy tegen eene opheldering opzag. Tegen verwachting vroeg vorst Konstantyn echter niets. Hy scheen de aanwezigheid van een schoon jong meisje in het paleis ArbanofF volstrekt niet opvallend te vinden en met een zucht van verlichting trok Achillea zioh voor een oogenblik terug. Nauwelyks was hy de kamer uitof vorst Arbanofl gaf Leroy een wenk, om dichter by te komen en zeide hyop gedempten toon „Gy zyt zeker de vrienddie my het bericht zond van Achilles' huwelyksplannenniet waar De gezantscbapsraad draalde een oogenblik. „Jaantwoordde hy eindelyk besloten zioh onder alle omstandigheden den schyn van eerlijkheid te geven. „Het meisje is schoon „Zeer schoon Uwe Hoogheid 1" „Ook deugdzaam „Zy kwamtwee maanden geledenuit het klooster au sacré eoeur. Onbeschreven bladen noemt men deze kinderen wel eens." „Maar dom ALKMAARSCHE COURANT. (8 L O T.)

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1