Helder. Allerlei. strekt schoolverzuim in ons land alleen kan ophouden door invoering van leerplicht juicht alle ernstige po gingen toe, die er toe kunnen leiden tot invoering te geraken," Den 1 werd de rekening goedgekeurd en met 103 stemmen tegen 11, op Middelburg uitgebracht, Asseu aangewezen als plaats voor het houden der aige- meene vergadering in 1889. Op eene vraag van den afgevaardigde van Drente om inlichtingen omtrent de 2 pet die steeds door de onderwijzers voor het pensioen gestort worden, werd geantwoord, dat uit een ingesteld onderzoek gebleken was dat het gestorte bedrag in lange na niet voldoende wasom de pensioenen uit te betalen. In 188G was bijbetaald de som van 76009 over 1887 was het bedrag nog niet bekend. Het hoofd bestuur werd gemachtigd stappen te doen om te krijgen vrijstelling van zegelrecht voor solliciteerende onder wijzers. Den 31 hebben zich heimelijk uit het weeshui3 der christelijk gereformeerde gemeente te Amsterdam op de Bloemgracht verwijderd een weesmeisje Maria Eli sabeth Eekhoff, oud 19 jaren, en de weesvader Jacob van der Ameijde, naar gis 40 jaren. Men vermoedt, dat de weesvader het meisje ontvoerd heeft. De commissaris van politie te Amsterdam 4e sectie (Noordermarktj verzoekt hunne opsporing en bericht bij hunne ont dekking. Den 1 is te 's Gravenbage geslaagd voor de hoog- duitsche taal (lager onderwijs) mej. M. Scheltema te Haarlomden 3 mej. W. L. Ribbe, mede aldaar. Bij kon. besluit van den 1 zijn benoemd tot dijkgraaf van den polder Eierland de heer D. O. Loman en van het waterschap de BeDmSter de heer H. de Goede. Den 1 is bij een on weder te Baexem de bliksem in eene boerenwoning geslagen, welke geheel afbrandde. Den 1 des morgens half vijf is te Bergen op Zoom eene wolkbreuk losgebarsten welke bijna tot 7 uren voortduurde en aanzienlijke schade veroorzaakte aan gebouwen, tuinen en wegen. Verscheidene kelders liepen o. a. onder. Bij eene den 1 te Rijswijk gehouden harddraverij, waaraan 10 paarden deel namen, werd de prijs van f 250 behaald door de bruine ruin Prinseigenaar en be rijder P. van Santen te Botterdam en de premie van f 100 door de bruine merrie Concurrenteigenaar en berijder B. W. Schippers te Charlois. De synode der ned. herv. kerk heeft in hare 13 zitting den 1 o. a. besloten met 9 tegen 7 stemmen, dat voortaaD, op voordracht van een classicaal bestuur en onder bare goedkeuring, tot de evangeliebediening in de nederlandsche hervormde kerk zullen worden toegelaten mannen van „singuliere gaven en buitenge wone bekwaamheden"; en met 11 tegen 5 Btemmen werd zulks mede besloten ten opzichte van zendeling leeraars en zendelingen van tienjarigen dienst en na overlegging van een getuigschrift der Zendingsvereeni- ging, die hen uitzond, van verdere ongeschiktheid voor den arbeid in de Indien. Volgens die besluiten zou het dus voor de genoemde personen onder de vereischte waarborgen voor geschiktheid en bekwaamheidmaar zonder overlegging van het bewijs van universitaire opleiding, mogelijk worden de betrekking van herder en leeraar te verkrijgen. Op de hiervoor noodige wijziging in het reglement op het examen moeten nu de be schouwingen van provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen worden ingewonnen. Bij den wedstrijd in het kolven, den 2 in de „Ooie vaar" te Uitgeest gehouden, werd de prijs behaald door den heer Prinsen van Haarlem met 101 puntende eerste premie door den heer B. Zonjee van Uitgeest met 89 punten en de tweede premie door den heer P. Brasser van Uitgeest met 85 punten. Bij den billardwedstrijd, die daarna volgde, behaalde de heer J. Koppenol van Uitgeest den ;prijsen de heer T. Harp van Alkmaar de premie. Den 2 des namiddags is te Breda de officier van gezondheid dr. F. M. G. van Walsera bij het zwemmen in de zwem- en badinrichting verdronken. Nauwelijks was hij in het water of hij riep om hulp, waarop de wachthebbende onder-officier hem den reddingsboei toewierp. Hij had echter geen macht meer om hem te grijpen en zonk in de diepte. Een der toegesnelde onder-officieren ging daarop te water, zonder den dren keling machtig te kunnen worden. Bij kon. besluit van den 2 is o. a. benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Haarlem de heer G. Bouricius, thans te Gouda. Bij eene te Hoofddorp, gemeente Haarlem mermeer, den 2 gehouden harddraverij werd de premie behaald door Emma van den heer H. Dalenberg te Alkmaar beredeD door H. Dalenberg. Den 2 isteUrkeene nieuwe boerderij afgebrand. Den 2 is te Leeuwarden een aan toevallen lij dende 31jarige slagersknecht achteiover in eene sloot gevallen en verdronken. De nieuwe gouverneur-generaal van Nederl. Indie, de heer PijDacker Hordijk, zal in de tweede helft dezer maand naar Batavia vertrekken. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur generaal van Ne derl. Indie van den 2 zijn ook de laatste twee belha mels der onlusten in Bantam onschadelijk gemaakt. Yan den 20 tot den 30 Juli waren in bet hotel Frijda te Leeuwarden twee kooplieden uit Madrid, die dagelijks in de provincie Friesland vee voor Spanje kochten. Den 30 werden 100 stuks per extra-trein van Leeuwarden naar Belgie gezonden, om van daar verder naar Spanje te worden vervoerd. Te Oud-Beierland is een maaier, die bet ongeluk had met den voet in eene zeis te trappenaan de gevolgen van de daarbij bekomen verwondingen overleden. De runderen der Rijks Landbouwschool te Wage- ningen zijn tegen het besmettelijk mi'tvuur ingeënt door den beer Poelsplaatsvervangend districts-veearts te Rotterdam. De minister van oorlog heeft zijne openlijke tevre denheid betuigd aan 1 den luit.-adjudant A. L. Hesta van het 4 reg. vesting-artillerie, zoowel wegens de door hem uitgedachte en bij het leger ingevoerde gewijzigde me thode voor afstandsmeting op kustbatteryen als voor zijnen aan den dag gelegden ijver om te voorzien in de aanvankelijk daartegen geopperde bezwaren, en aan den geniesoldaat 2 kl. A. J. Pieterse, ter zake dat hij zich op den 6 Mei 1.1.naby het dorp de Bildt ge kleed te water begaf, om een uit het gesticht Jagtlust ontvluchten verpleegdedie zich door verdrinking het leven wilde benemen, weder aan zijne bewakers over te leveren. Volgens hei 72 jaarverslag van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, bedroegen de inkomsten over 1887 f 95,659,95. Be halve de renten vau het kapitaal op het grootboek, ten bedrage van f 44,632,25, en de opbrengst der jaarlijksche collecte van 26,021,29, zijn onder dat cijfer begrepen de rente van het nationale huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering, f 9048,08, het subsidie van het rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000 en 10,958,33 aan legaten. Aan 1690 deelgerechtigden keerde het fonds ƒ75,357,08 aan gratificatiën en toelagen uit. Onder die deelge rechtigden was 1 verminkte en 1 nageblevene van een gesneuvelde van den veldtocht van 1815314 vermink ten uit Oost-Indie52 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met Belgie, 1305 in- firmen blinden en veteranen12 oud-strijders van Waterloo en 1 militair van de amsterdamsche land militie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen alstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 63 deelgerechtigden van het Fonds daarin doel matige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven voor dat gesticht beliepen f 19,574,40. Gedurende dat jaar werden 89 nieuwe deelgerech tigden in het fonds opgenomen, als 11 verminkten uit Oost-Indie en 78 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 1200. - Volgens het Utr. dagblad is de maand Juli, even als de elf voorafgaande maanden, te koud geweesten wel gemiddeld 2,7" C. De barometer heeft, uitgezonderd den 2 89 en 14steeds onder den normalen stand gestaan het diepst den 17, toen hij 747,13 wees ge middeld wees hij 755,1, of 5,5 te laag. Geene Juli maand kan zulk een gemiddeld lagen stand aanwijzen tot nu toe had Juli 1879 den hagsten stand 756,08 streep. De vochtigheid was in tegenstelling met 1887 zeer groot. In Utrecht werd totaal afgetapt 126,7 streep regendat is 51,4 streep meer dan de normale hoe veelheid doch nog 56,8 streep minder dan in Juli 1865. 23 dagen kwamen voor, waarop het regende, dat is nog één minder dan in 18s0 en 1883 toen er 24 voorkwamen. De wind heeft, uitgezonderd den 7 en 8, toen hij noord, en den 11 en 16, toen hij zuid was steeds uit den westelijken hoek gewaaid en wel het sterkst den 3toen de windkracht 23 P. bedroeg. Onweersberichten kwamen er zeer veel in het meest 145 den 23 ook den 4, 5, 6, 10, 18, 21 en 25 wer den vele berichten ontvangen, totaal 480. Den 18 kwamen 8 berichten van bliksem-inslag in; totaal wer den er 18 ontvangen. Zeven diepe depressies trokken achtereenvolgens over noordelijk Europa heen. De heer K. Olij Dz. is gekozen tot lid van den gemeenteraad van SchermerllOrn- Bedankt voor bet beroep naar de ned. herv. ge meente te Veisen door ds. H. H. Meuienbelt te Houten. De regenmeter te Frederiksoord heeft in Juli 140 streep water gegeven tegen 36 in Juli 1887. De ge middelde regenval in de maand Juli 1873—1887 be droeg 74. Aan het postkantoor te Winkol is gedurende de maand Juli voor de rijks postspaarbank ingelegd f 1022 en terugbetaald f 685. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 123. De raad der gemeente Barsingerhorn heeft besloten behoudens goedkeuriug van Gedeputeerde Staten het kaaigeld te Kolhorn te wijzigenzoodat voor ieder paard of hoornbeest, dat ingeladen of uit gelost wordt 25 ets. verschuldigd is. Vroeger moest van vijf of minder hoornbeesten of paarden 1,en van ieder daarboven 20 ets. betaald worden, wat voor volen, die met een of twee koeien aankwamen zeer bezwa rend was. Ook de landbouwers in den Waard-en Groot polder beproeven, met andere gewassen, dan tot dus ver verbouwd meerdere winst te maken dan met de gewone granen kan worden verkregen. De laatste jaren ziet men dan ook relden met uienroode en witte kool zelfs boeren- en spruitkool. Thans heeft een landbouwer twee bunders spinazie en wacht op droog weder om te oogsten en te dorschen. In April of Mei 1889 heeft een vergelijkend onderzoek plaats van adspirnnten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe 15 plaatsen ter vervulling opengesteld worden. Een volgend onderzoek zal eerst in 1890 worden gehouden. Vóór 28 Februari 1889 moeten zij, die daaraan willen deelnemenzieh bij op zegel geschreven adres tot den minister van waterstaat wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken blijven buiten aanmerking. De staatscourant van den 4 bevat de verdere bijzonderheden. Men verneemtdat de beer M. C. Koning, ge pensioneerd luitenant kolonel der mariniers, tot op den 1 dezer kommar.dant van het 1 bataljon vun dat korps to Amsterdam, benoemd is tot burgemeester van den Den 3 is te 's Gravenhage geslaagd voor gym nastiek, lager onderwijs, N. Posthuma te Zaandam. Aan de Fr. Ct. wordt als iets bijzonders op het ge bied van den veehandel uit Sneek medegedeeld, dat een handelaar in geslacht vee op Londen tot heden iedere week te Harlingen kalveren en schapen laat slachten en dit vleesch in kisten derwaarts zendt. Niets is nog bedorven aangekomen en brengt dit vleesch evenwel soms meer op, dan lovend aangevoerd en aldaar geslacht vee. Behalve voordeel van de vellen, behoeft op die wijze van vervoer nog niet eens de helft der vracht van levend vee betaald te worden. In het engelsche Hoogerhnis heeft lord Lamington een veldtocht geopend tegen buitenlandsch vleesch. Hij beweerde dat de invoer hiervan den prijs vau het britsche naar omlaag drukte en het buitenlandache daarentegen naar boven dreef. Redenen waarom hij eene wet voor stelde waarvan de strekking was ieder verkooper van vreemde vleeschwaren te noodzaken op eene duidelijk zichtbare plaats van zijn verkooplokaal eene gedrukte mededeeling daarvan te doen aan bet kooplustige publiek. In den aanvang door verschillende sprekers onder steund, ontmoette de voorsteller echter onverwachts oppositie bij lord Onslow, die namens de regeering sprak. Wel gaf deze toe dat in Brittannie eene groote hoeveel heid amerikaansch rundvleesch ham en reuzel als en- gelsche waar verkocht werd en dat talrijke vreemde paarden hun graf vonden in saucisse de Boulogne, maar het onderhavige onderwerp was zeer moeielijk te regelen en de minste wettelijke bepaling kon gewichtige gevol gen na zich slepen. Immers was het zeer de vraag of nietten gevolge van den door lord Lamington voorgestelden maatregel, de prijs van het inlandsche vleesch zou stijgen en in de stijging het buitenlandscbe zou meeslepenzeer ten nadeele van de onbemiddelde klassen. Wat was er in Frankrijk gebeurd Daar bad men eene wet uit gevaardigd volgens welke vreemd vleesch enkel in geheele carcassenof blijkbaar bij elkaar behoorende helften dezermocht worden ingevoerd. Het resul taat was geweestdat de prijs van het rundvleesch aanmerkelijk in de hoogte was gegaan. Dewijl de tijd reeds te ver gevorderd was, zoude lord Onslow in eene volgende zitting een voorstel doen tot benoeming van een Select Committee uit het Hoogerhuis om deze belangrijke zaak te onderzoeken, waarop het wetsontwerp werd ingetrokken. De heer Ritsema Bos schrijft in het Maandblad van de Hol!. Mij. van Landb. het volgende Dammann geeft in de „landwirtbschaftliehe Tbier- zueht" den volgenden raad betreffende het verdelgen van vliegen in stallen. Het meest werkzame middel bestaat in het fijn verspreidon van insektenpoeder, nadat men vooraf deuren en vensters gesloten heeftzoodat de ruimte van den stal geheel en al met insecten- poeder bezwangerd wordt. (Natuurlijk moet vooraf het vee er uit worden gebracht.) Nadat men dit bewerkt heeft (het best geschiedt het verbreiden van 't insek tenpoeder met behulp van een blaasbalgje) verlaat men den stal voor een poosje, om het slijmvlies van den neus aan de prikkelende werking van het poeder te onttrekken. Keert men na 10 minuten tijds terug, dan ziet men do vliegen bij duizenden in verdoofden toestand op den grond liggen; men moet ze dan ten spoedigste met bezems bijeenvegen en in het vuur werpen daar zij anders na eenige uren weer uit hare verdooving zouden ontwakjD. Hel is bepaald noodig dat het insektenpoeder geheel veiseh zij insektenpoederdat lang gestaan heeft en aan de werking der lucht is blootgesteld geweest, heeft geene werking meer. (Men koope derhalve zoo mogelijk geen insectenpoeder als zoodanig, maar hale de gedroogde bloemhoofdjes, waaruit het wordt bereid, bij den drogist, en stampe ze zelf fijn.) Wanneer de vliegen op betrekkelijk koele dagen 's morgens in groot aantal aan wanden en muren zitten, kan men het insektenpoeder rechtstreeks op deze vliegen blazen; men doet dan goed, 120 gram insektenpoeder met 2 gram bloem van zwavel en 2 gram lycopodium- poeder te vermengen met dit mengsel vult men eene varkensblaas en steekt de spoel van eene pen in de opening van de blaas, zóó heeft men een zeer eenvou- digen en gemakkelijken toestel voor het bestuiven met insektenpoeder. Wie een goedkooper en toch vrij werkzaam middel wenschtkan hier en daar voor de ruiten en luiken een k'ein napje met chloorkalk neer zetten; maar dit middel is veel minder afdoend dan het insektenpoeder. Ook kan men in den stal kleine bun deltjes alsemkruid (Artemisia) ophangen vermoedelijk door den reuk aangetrokkenzetten zich de vliegen 's avonds op deze bundeltjes alsemkruid in zoo grooten getale neer, dat zij er volkomen mede bedekt zijn. Dan brengt men een zeer wijden zak onzer zoo'n bundeltje, ten deole er omheen natuurlijk zonder dat men het aanraakt, en knipt den draad, waaraan het is opge hangen snel door. Op deze wijze raken tamelijk wel alle vliegen in den zak. Natuurlijk is bet van het hoogste gewicht, den stal zoo zindelijk mogelijk, luchtig en donker te houden. Ook vestigt Dammann de aandacht op het nut der zwaluwen als vliegenverdelgsters. Men moet dus den bouw van zwaluwnesten in stallen niet verhinderen, maar integendeel zooveel mogelijk in de hand werken. Om verontreiniging te voorkomen, is het goed, onder ieder nest een plankje aan te brengen; de ondervinding leert, dat de zwaluwen 't meest en 't liefst gaan bouwen op zulke vooraf aangebrachte plankjesdaar de vogeltjes op die wijze de beste gelegenheid hebben om zich, als zij komen aanvliegen, vast te houden. Ik wil hier nog bijvoegen dat men massa's vliegen kan vangen en het vee 't leven veel veraangenamen wanneer men boven den kop of den rug van ieder stuk vee een met honig bestreken stak plank ophangt. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wen- sclien geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inëntings- en geboortebewijzenin 't locaal aan de Doelenstraat, op Dinsdag, 7 Aug., 's avonds te halfaeht uur. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. Stoomdr. Herms. Coster en Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 6