d'eau ten behoeve van de aan te leggen waterleiding en daarby de wenseh uitgesproken, dat die onderzoe kingen in de eerste plaats in de heidegronden rondom Breda zonden plaats hebben. Van een klerk aan het goederenstation te Zwolle, die den 30 Juli des avonds het kantoor verlaten had en omstreeks 12 uur nog op de kermis gezien was, had men den 31 des morgens den hoed en den wandelstok bij de stationshaven drijvende gevonden waardoor men vermoeddedat hij bij ongeluk in het water was ge vallen. Dit vermoeden is bevestigd den 5 werd zijn lyk bij de spoorh&ven gevonden. Den 5, des avonds, heeft de burgerij van Pur- merend door de zorg van eenige dames een prachtig vaandel geschonken aan het stedelijk muziekkorps. Bet vaandel vertoont een rood fluweelen grond met gouden franje en letters. Op het veld staat „Stedelijk Muziek korps, Purmerend 1888" benevens een harp. Het geheel wordt met het wapen van Purmerend gekroond. De zwemwedstrijd, welke den 5 te Arnhem zou zjjn gehouden, moest wegens de onafgebroken plasregens uitgesteld worden. Door den aanhoudenden en zeer hevigen wind zijn te Kampen den 5 al de uiterwaarden ondergeioopen. Te Schaarsbergen, 1% uur van Arnhem, is den 5 bij een hevig onweder de bliksem in eene boerenwoning geslagen, zonder brand te veroorzaken. De bewcner werd evenwel gedood en een ander persoon was half verlamd. De nieuwe gouverneur generaal van Neerl. Indie is den 6 door den Koning naar 't Loo ontboden om tevens den eed af te leggen. Den 6, des avonds te ongeveer half negen, is door het springen van een petroleumtoestel een zware brand uitgebarsten in een burgerwoonhuis in de zeer nauwe Theodorusstraat te Nieuwer-Amstel. Dat huis waarin eene water- en vuurnering gehouden en dat door verschei dene gezinnen bewoond word, stond in een oogenblik in lichtelaaie zoodat enkele bewoners en kinderen zich alleen konden redden door uit de vensters van de tweede verdieping te springen, waarbij een paar vrij ernstig ver wond werden. Het daarnaast gelegen hoekhuis, waarin een herberg werd gehouden, geraakte tevens in brand en brandde tot den grond toe af. Door den ongunstigen plautselijken toestand werd de taak der brandweer zeer bemoeielykt en konden alleen de omliggende perceelen tegen bet vuur beschermd worden. In de den C gehouden vergadering van de afdee- ling Zijpe der Holl. Maatschappij van landbouw, waren 13 leden tegenwoordig. Na opening van de vergadering werden de notulen der vorige voorgelezen en goedge keurd. Het verzuim, om de afdeelingstentoonstelling, welke den 20 dezer te Schagerbrug zal worden gehou den, te adverteeren in het Maandblad der Maatschappij, waarop werd gewezen was onwillekeurig begaan, door dat men niet wist, dat de advertentiën reeds vóór den 13 der maand moesten worden ingezonden. Tot keur meesters voor de algemeens tentoonstelling zullen wor den voorgedragen de heeren D. Sleutel, voor schapen, en T. J. de Beus, voor pluimvee. Daarop werden in behandeling genomen de punten van beschrijving voor de algemeens vergadering. Het voorstel van de afdee- ling Haarlem tot verkrijging van afschaffing vau mu tatierechten vond algemeene instemming. Bij acclamatie werd besloten dit voorstel te Bteunen. Dat der afdee- lingen Osdorp, Ouder-Amstel, Sloten en Sloterdijk vond zoowel vóór- als tegenstanders. De heer Sleutel zou liever de contributie van 3 nog verhoogen, wijzende hij daarbij op het voorbeeld van Holl. Noorderkwartier. De heer Bossen penningmeester gaf aan verlaging tot op 2.50 de voorkeur, als komende het z. i., vooral voor de afdeelingen, evenzeer aan op de kwantiteit als op de kwaliteit en bovendien met de kwantiteit, gaat ook veel van de kwaliteit verloren. Dat het getal leden hier zoo sterk is verminderd van 117 op 62 vloeit niet alleen voort uit de malaise, maar ook uit de verhooging der contributie. Anderen meenen, dat de geringe verhooging der contributie met 50 cents zoo veel invloed niet heeft gehad en de algemeene kas ze moeielijk zou kunnen missen. Met 4 tegen 9 stemmen werd besloten tegen het voorstel te stemmen. Over het voorstel Ouder-Amstel om invoerrechten te vragen op de granen werd geen discussie gevoerd doch by de stemming bleek dat 7 van de 13 tegen woordig zijnden voor besshermende rechten zijn. Blijk baar verraste deze stemming de mannen van het vrij handelsstelsel, en zy betreurden het daarom, dat hierover geen discussie was gevoerd, als wanneer zij een anderen uitslag hadden verwacht. Het voorstel van de af- deeling Waard en Groet om eene bijdrage te verleenen aan de commissie die zich ten doel stelt eene waardige inzending voor de tentoonstelling te Parijs bijeen te brengen werd by acclamatie ondersteund. De voorstellen van het hoofdbestuur1. tot het verleenen eener jaarlijksche subsidie van f 1500, aan de vereeniging „de Zuidhollandsche leerhoeve voor zui velbereiding''; 2. Jot het aanstellen van een wandel- leeraar en daarvoor 1300 op de begrooting te brengen en 3. om de volgende algemeene tentoonstelling te houden in 1890 en niet in 1889worden met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Omtrent de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden ontvingen de afgevaardigden vrij mandaat. Voor de benoeming van een lid der financieele com missie werd besloten te stemmen op den heer J. J. Enschede te Anna Paulowna. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren G. C. Hulst en M. Bossen en tot plaatsvervanger de heer J. Blaauboer. In de plaats van de met 1 Januari a.s. aftredende bestuursleden werden benoemd de heeren M. J. Koelman, K. A. Kaan en Ae. Bakker Jz. De secretaris leest daarna een brief van den heer Visser van Hazerswoude, den voorzitter der Maatsohappij, De algemeene vergadering zal hierover, naar wij hopen, eene grondige discussie voeren en de protectionisten overtuigen dat invoerrechten op granen niet zijn in het algemeen belang maar alleen in het voordeel van de schatkist en de groote grondeigenaars. (Noot Tan den verslaggever.) houdende bericht dat hijindien er geene bezwaren opkomende tentoonstelling aan de Schagerbrug te bezoeken. Dit schrijven werd met zeer veel genoegen vernomen. Het verzoek van het Algem. Nederl. Landbonw-Comité, om de oprichtiDg van een algemeen nederlandsch land bouwweekblad te steunendoor het nemen van een abonnement voor alle leden tegen betaling van 50 cent per jaar werd ongunstig outvangen en by acclamatie van de hand gewezen. Men vreest dat verhooging der contributie met genoemd bedrag hetgeen daarvan het gevolg zou zijn, ongunstig voor de aldeeling zou werken en nog meer leden tot het besluit brengen voor het lidmaatschap te bedanken. Bij de gewone rondvraag deed de heer Sleutel het voorstelom de afdeeling lid te doen worden van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Met 9 tegen 4 stemmen werd dit voorstel aangenomen. De voorzitter sloot daarna de vergadering. In eene daarna gehouden bestuursvergadering werden met ingang van 1 Januari benoemd tot len voorzitter de heer C. de Goede eu tot 2en voorzitter de heer K. A. Kaan. De heer J. Brands heeft den 7 om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd als hoofd der open bare lagere school te Noord-Schormoorgem. Oterleek. Den 6 werd te Oudorp eene harddraverij ge houden, waaraan 12 paarden deelnamen; de prijs werd behaald door het paard van ït. Grootbereden door hen eigenaar, de le premie door dat van M. Zuurbier, berijder J. Zuurbieren de 2e premie door het paard van H. Stikkelberijder J Stikkel. De beide aftredende leden van het polderdistrict Oudorp, de heeren J. Bijman en J. Blom, zijn herkozen. By kon. besluit van den 5 is tot onderwijzer bij de Bijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarl0m benoemd de heer P. W. Piekhoofd eener school te Hoorn. In Juli zijn aan het postkantoor te Wijk bij Duurstede 2372 postpakketten met kersen verzonden. Bij het ministerie van buitenl. zaken is van den heer J. J. B. Heemskerk, lid der firma Heemskerk Co. te Shangai in China een uitgebreid Btuk ontvangen waarin hij uitvoerig bespreekt de hevige overstroomingen van de Hoangho of Gele Bivierwaarbij volgens offi cieels rapporten van chineesche ambtenaren en katho lieke en protestantsche zendelingen eene uitgestrektheid van 7500 vierk. engelsche mijlen zwaar geteisterd werd, ongeveer 12000 vierk. engelsche mijlen schade leden en 2.000.000 menschen het leven verloren. De oorzaak dier overstroomingen was het ontbreken van waterkeeringswerken. Engelsche, fransche en duitsche ingenieurs begrepen dat door het maken van zulke werken niet alleen een groote arbeid verricht kon worden, doch dit tevens een staatkundigen invloed kon doen verwerven. Eeeds verschenen zij in China om een onderzoek in te stellen. Een fransch syndicaat deed reeds een aanbod voor de werken van een som van 30 millioen Taels 280 millioen) met garantie voor 25 jaren. De heer Heemskerk meent dat Nederland, zoo bekend om zijne waterwerken zich ook in deze zaak moet doen gelden. Te Soerabaijawaar choleragevallen voorkwamen, heeft de geneeskundige raad den 27 Juni besloten, de cholera aldaar nog niet epidemisch te verklaren maar de volgende tiendaagscbe rapporten af te wachten. De toestand was zeer geruststellend. De toestand van den landbouwenden stand op het eiland T0X01 is in den tegenwoordigen tyd over het algemeen verre van benijdenswaardig. Voornamelijk zijn het de kleinere landeigenaars en huurders, die uit deu aard der zaak over weinig kapitaal beschikken kannen die een harden strijd te strijden hebben. By sommigen van hen is in den jongsten tyd van een „batig saldo" bijna in het geheel geen sprake. Het gemaakte debet aan veevoeder was niet onaanzienlijk en de hoop om door de hooga prijzen der lammeren een goed deel van het tekort te dekken is grootelijks de bodem ingeslagen. In het geheel zijn ruim 16000 lammeren, tegen een gemiddelden prys van 6.50 per stuk iu de laatste drie maanden verkochtwat een kapitaal van ruim 100.000 vertegenwoordigtdoch hiermee gingen voor een goed deel de verschillende leveranciers van veevoeder strijken. Daarbij komt nu nog dat de prys dar wol ook niet boven verwachting is. De ongewasschen wol wordt afgeleverd tegen ƒ0.80 a f 0.85 het pond, de gewasschen wol kost ƒ1.00 a 1.05 het pond. Ofschoon er niet te klagen valt over de hoeveelheid gras, zal toch de kwaliteit van het gewonnen hooi veel te wenschen overlaten. De overvloedige regen is oorzaak dat het hooi te veel van zijne goede hoe danigheden verliest en dus als voeder minder geschikt is. De gedruktheid der tijden laat zich bij de hooi- veilingen ook al gevoelen. Over 't geheel zijn de prijzen niet zoo hoog als het vorige jaar. Daarbij komt ook nog het opmerkelijk feitdat de meer gegoede land lieden geleerd door het hooigebrek van den laatsten strengen eu langdurigen winter, er op bedacht zijn, een flinken voorraad hooi op te doen om op alle mogelyke ongevallen bedacht te zijn ietswat op zich zelf een uitstekende maatregel isdoch waardoor de prijzen onwillekeurig hooger worden; die hoogere prijzen druk ken nu al weer op den kleinen veehouder die slechts in zijn noodzakelijke behoefte voorzien kan en dus niet in staat is zich te wapenen tegen eventueele ongunstige tijden of omstandigheden. Is het te verwonderen dat veel landlieden zich in hunne tegenwoordige positie niet of zeer moeilijk handhaven kunnen P Gelukkig, dat er enkele lichtpunten te midden van dit alles zijn aan te wijzen. Een troost n.l. is het, dat het vee in de weiden overvloed van gras vindteen gevolg van het aanhoudend natte weder. Het jonge etgroen dat allerwegen op de gemaaide velden welig opschietgeeft het vooruitzicht op een gunstigen najaarstijd. De handel in oude schapen is vlugger dan voorheen de prijzen zijn hooger geworden. De landverhuizing van dit eiland naar da nieuwe wereld begint te verlevendigen. Den 4 vertrokken weder dertien personen om met het stoomschip „Leer dam" naar Amerika over te steken. De verveners in het district Schoterland hebben uit Heerenveen i. d. 6 dezer bet volgend schrijven aan den heer Domela Nieuwenhuis gezonden Mijnheer De brief, dien gij op 24 Jali j.l. tot ons hebt ge richt bewijst duidelijk dat gij niet wilt voldoen aan de door ons tot u gerichte nitnoodiging. Gij zegt, dat onze uitnoodiging geen zin heeftdoch hierin vergist gij u. Wel hebt gy beweerd, dat het overbodig zou zijn mondeling te komen herhalen wat reeds schrifte lijk door a is medegedeelddoch wij hebben u daarop geantwoorddat de door ons gewenschte vergadering een geheel ander doel heeft. Van deze terechtwijzing schijnt gij echter geen notitie te hebben willen nemen, maar gij blijft bij uwe bewering, dat gij kunt volstaan met te poneeren en dat op den tegenspreker de last rust te bewijzendat gij onjuist poueerdet. Toen in de zitting van de Tweede Kamer van den 19 Juli jl. de heer van Houten u toevoegde, dat gij voor u zalven het eigenaardig privilege vindiceertdat wanneer gij cijfers noemteen ander de onjuistheid moet bewyzen hebt gij daarop geantwoord „dat heb ik niet beweerd." Als gij echter herleest, wat gy op 21 Juni j.l. aan ons hebt geschreven, dan zult gij moeten erkennen, dat de heer van Houten het toch niet zoo geheel mis had, en na de woorden in uw schrijven van 24 Juli j.l.: „ik poneerde dus en dan rust op den tegenspreker de last, te bewijzen dat ik onjuist poneerde", hebt gy geen recht meer, den heer van Houten tegen te spreken, als by u later weder iets dergelijks toevoegt. Merkwaardig is de wijze, waarop gij den bewijslast van u tracht te echuiven als gy schrijft„Gij zegt dat ik gelogen heb. Berust nu op my de lastte bewijzen dat ik gelogen heb Gij beschouwt ons wel als zeer onnoozele mannen, als gij meent, dat gij door het stellen van die vraag ons zult overtuigen van dwaling. Wij hebben niet gezegd dat gij gelogen hebt maar ai hadden wij het gedaan, dan zegt ons natuurlijk gezond verstand dat gij zoudt moeten bewijzen dat gij waarheid hebt gesproken, omdat die door ons geloochende cijfers den grond vormen van eene door u tegen de veenbazen in het algemeen gerichte beschuldiging. Dit laatste verliest gij bij de mededeeling van de toedracht der feiten, gelijk gij die na doet, geheel uit het oog. Gij zegtdat gij hebt medegedeeld de uitgaven voor de productie en tevens de turfprijzen, gelijk ze u waren verstrekt als resultaat van talrijke inlichtingen te Wea- stellingwerf. Bij uwe interpellatie in de Tweede Kamer hebt gij gezegd, dat de door u gedane opgaaf van pro ductiekosten en turfprijzen door eenen veenbaas zeiven aan eenen veenarbeider was verstrekt. Dit klopt niet met hetgeen nu door u wordt verklaard. Doch dit daargelaten bij uwe interpellatie hebt gij bij uwe be wering, dat een veenbaas, met 6 J man werkende, ƒ98.40 daags van zijne arbeiders ontvangtlaten vo'gen de woorden: Wanneer nu de werkstakers 10 cents loon meer vragen en hun geantwoord wordtdat de bazen in de onmogelijkheid zijn die verhooging toe te staan, dan spreekt vanzelf dat daar, waar men eene dergelijke becijfering uit eigen ervaring kan opmaken, men ook het volste recht heeft te zeggen dat het niet waar is." Deze beschuldiging, gegrond op eene uit eigen ervaring opgemaakte becijfe ring heeft ons aanleiding gegeven de bekende uitnoo diging tot u te richten, ons als vakmannen duidelijk te maken hoe een vervener in dezen tijd met 60 man werkende, per dag 98.40 kan verdienen. Wij wensch- ten daarby niet anders dan door uwe tusschenkomst den veenbaas te leeren kennen, diemet 60 man wer kende in den tegenwoordigen tijd, die ervaring had van de exploitatie van eene veenderij ten einde u daarna ook onze ervaring mede te deelen. Gy verwijst voor de juistheid van de door u opge geven cijfers naar K. Nieuwenhuis te Willemsoord eu A. van Emmene, graver en baggerman, thans te 's Gra- venhage. Indien de:e mannen werkelijk uit eigen er varing de door u gegeven cjfers kunnen bevestigen dan is bet voor ons oabegrijpeljk, waarom gij niet aan onze uitnoodiging wilt voldoendaar gij immers in de door ons gewenschte vergaderinggesteund door de ervaring van die mannenmet de stukken in de hand ons hadt kunnen overtuigen, dat uwe becijfering juist was en gij recht had te spreken gelijk gij hebt gedaan. Wij meenen dus, dat ons geenszins het verwijt kan treffen dat wij behendig de zaak zouden omdraaien als wij op het door ons ingenomen standpunt blijven en verlangen, dat gij de juistheid van de door u gegeven becijfering zult staven. Zyt gy biertoe niet in staat, dan ware het meer eervol voor u dit openlijk te er- keunen, dan u van den op u rustenden bewijslast af te maken, door te trachten de boeken van elk onzer tot een voorwerp van beoordeeling eener commissie te maken. VV ij herhalen alzoo nogmaals onze uitnoodiging en indien gy volhoudt bij uwe aanvankelijke weigering om daaraan gevolg te geven, dan sluiten wij van onze zijde de correspondentie over dit onderwerp met u, in het ver trouwen dat daaruit voldoende is gebleken uwe on macht om te bewijzen dat de door u in de Tweede Kamer gegeven cijfers aan de werkelijkheid zijn ontleend, waaruit volgtdat de door u uit de cijfers gemaakte gevolgtrekkingen alle waarde missen. Namens verveners, wonende in het kiesdistrict Scho terland (volgen twee onderteekeningen). De reiziger, die te Beilen van den sneltrein sprong, is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. De burgemeester van Haarl0m heeft gelaat, dat door de omnibussen van den tram-omnibusdienst Haar lem— Overveen—Bloemendaal en van den ondernemer M. Maas, steeds stapvoets moet worden gereden van de Nassaustraat door de KruisstraatBarteljorisstraat en Zijlstraat naar de Nassaulaan. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Edam over 1888 is vastgesteld tot een bedrag van 21681,094- Te Edam is benoemd tot onderwyzer aan de burgerschool J. M. Hoffmans te Arnhem en tot onder wijzeres mej. J. H. van Mill te Amersfoort. Met ingang van 1 September zijn door den mi-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3