No. 97. Negentigste Jaargang. 1888. Een kind uit het volk. V R IJ D A G 10 AUGUSTUS. KERMIS. Prijs der gewone Advertentiën: (Bebeelte, DÜITSCHLAND. De Nationale Zeitung ver neemt dat prins Bismarck zich op buitengewoon be vredigende wijze heelt uitgelaten over den uitslag der keizersbijeenkomst te Petersburg. Het zekere gevolg der bijeenkomst is geweest dat het wederzijdsch ver trouwen tusscben de vorsten van beide rijken be vestigd en daardoor volgens menscbelijke berekening een tijdperk van rust en voor jaren bevestigden vrede geopend is. ENGELAND. Hoogerhuis. Bij de behandeling van het wetsont werp betreffende de schotschriften is met 21 tegen 5 stemmen een amendement goedgekeurd, inhoudende, dat lasterlijke aantijgingen ia bijeenkomsten, door da dag bladen openbaar gemaakt, vervolgbaar zouden zijn op gelijken voet alsof de gesproken woorden door den be trokken persoon geschreven waren. FESUILLSTOW. FRANKRIJK. Te Parijs is plotseling aan eene beroerte in den ouderdom van 44 jaren overleden de commune-generaal Eudesoud apotheker en lid van den gemeenteraad. Zijne begrafenis op den 8 heeft, zooals verwacht werd aanleiding gegeven tct onge regeldheden. OOSTENRIJK-HONG VRIJE. De regeering ALOIAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis dat de kermis dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 25 Augustus tot en met 2 September 1888 dat de loting voor staanplaatsen zal worden gehouden ten stadshuize up Donderdag 23 Augustus 1888, 's namiddags te 2 uren dat Maandag den 3 September des morgens onmiddel lijk moet worden aangevangen met het afbreken en opruimen der kramen tenten of uitstallingen dat den commissaris van politie voorschriften zijn gegeven de straatmuziek in te korten en aan meer regelmaat te onderwerpen dat de draaimolens uiterlijk te twaalf uren des nachts gesloten moeten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Augustus 1888. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van HENDRIK ELERING, broodbakker alhier, om vergunning tot het oprichten van een tweeden oven, naast den bestaanden oven in het perceel aan het Verdronkenoord, wijk C No. 119, en dat op Donderdag 23 Augustus 1888, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gele genheid wordt gegeven om tegen het uitbreiden van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Augustus 1888. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De beraadslaging over de verschillende artikels der wet betreffende het binnenlandech bestuur liep in ééne zitting af'. In dat wetsontwerp werden slechts eenige onbeduidende wijzigingen gebracht. 9) IX. Het was een heldere, frissche Januariavond. De sohede burgerij zat reeds thuis, slechts de schre den van enkele late wandelaars weerklonken nog in de lange, eenzame straten, die uit het hart vau eene midden-dnitsehe hofplaats naar de voorsteden leidden. In een daarvan wandelde eene dame groot en slank, in een prachtigen mantel van donkerrood fluweel ge huld, waarvan de enkele gouddraden nu en dan in het licht eener lantaarn glinsterden. Om het hoofd droeg zij een wit kanten capuchon die diep over het voor hoofd getrokken van haar profiel niet veel zichtbaar liet. Zij liep niet langzaam en niet snel, noch gaf zij den indruk van in diepe gedachten verzonken te zijn noch van vrees, wat, met het oog op het betrekkelijk late uur, anders niet zoo geheel vreemd zou geweest zijn, zij zag er integendeel uit als eene kalme wandelaarster, die zich verheugt over hare vrijheid en toch sloeg het uur der reusachtige domkerk reeds elf plechtige, lang naklinkende slagen en alle andere klokken antwoord den haar. De dame bleef staan en hief luisterend het hoofd op, las den naam van de dichtstbijzijnde straat van het bordje af, lachte in zich zelve, keerde om, keek rechts en links de straten in, die alle even lang waren en er even eentonig uitzagenmet hare eindelooze rijen lantarens. „Dat is malIk ben verdwaald gichelde zij. „Wat zal Mietze daar wel van zeggen 1" Zij keerde om en liep den weg, dien zij gekomen was, weder terug, ditmaal wat sneller, maar zij had er eerder pleizier in, dan dat zij er beangst om was. LagerilUis. De onderminister voor Ierland heeft bij de behandeling van eenige begrootingsposten o. a. verklaard dat in de eerste zes maanden van dit jaar de misdaden in Ierland met 30 pet. verminderd waren, indien men dreigbrieven ten miaste buiten rekening liet, zoodat er weinig reden bestond om zich bekom merd ta maken over den aanstaanden winter. Ook verzekerde by dat do landheeren hunne pachters met de grootst mogelijke verschooning behandelden. Ean voorstel om de bezoldiging van den minister voor Ierland te verminderen ls een bewijs van afkeuring van de wijze, waarop bij de wet op de misdaden toepasta, werd met 132 tegen ^5 stemmen verworpen. In den omtrek van het sterfhuis was eene menigte samengekomen, welke men op 15.000 schat. Alles ging kalm tot aan den boulevard Voltaire, doch daar be gonnen de werkstakende koffiehuisbediendon luide te schreeuwen en aan te dringen op het ontplooien der roode vaandels. De politieagenten snelden toe om dit te verhinderen cn de vaandels in beslag te nemen doch stuitten op tegenstand. Een kogel, uit een revolver afgeschoten, floot langs het hoofd van den commissaris van politie C ément en verbrijzelde een der spiegel ruiten vau een kapperswinkel. Tevens ontving deze commissaris een geweldigen slag met een stok. De gendarmes kwamen aanrukken om de politie-agenten te ontzetten die niet bij machte waren den oploop te bedwingen. Zij sloegen met kolfslagen op het gepeupel in en een verschrikkelijke paniek maakte zich daarop meester van de menigte, welae onder het aanheffen van luide angstkreten uiteenstoof. Rochefort werd uitgejouwd en was genoodzaakt zich uit den stoet te verwydereu hem werd zelfs een slag met een stok toegebracht. Vóór de rnairie van het elide arroudissement ontstond eene nieuwe botsing. De politiepost werd op eeue hagelbui van steenen onthaalden een bomin het gebouw geworpen, kwam in een der gangen neder, maar ont plofte gelukkig niet. Herhaaldelijk deden de in reserve gehouden manschappen uitvallen op de menigte, waarbij velen gewond en eenige personen in hechtenis werden genomen. Doch het gepeupel sloot zich herhaaldelijk weder aan en ging eerst voorgoed uiteentoen de r9pubükeinsche garde zich tot oprukken gereed maakte. Op bet kerkbof Père Lachaise weerklonken talrijke kreten van leve de commune leve de werkstaking Nadat de lijkkist in het graf was neergelaten, werden verschillende redevoeringen gehouden en ging de menigte uiteen. Den 5 is te Montargis door den President der Repu bliek, in tegenwoordigheid van den voorzitter van den Senaat en den minister van openbare werken, e6n stand- Achter haar liep Binds eenige minuten een heer zeer elegant gekleed, groot en slank als zij, wiens belangstelling blijkbaar door de eenzame wandelaarster was opgewekt. Toen zij bleef staan, twijfelend de straten monsterde en eindelijk omkeerdewas hij met eenige snelle schreden aan hare zijde nam den hoed af en zeide beleefd „Houdt mij ten goede, mevrouw, ik geloof, dat u verdwaald zijt. Kan ik u van dienst zijn Een paar flikkerende oogen hieven zich bliksemsnel naar hem op, een onderzoekende, alles omvattende blik trof hem toen kwam er eene blanke slanke hand te voorschijn die schitterde van juweelen welke den capuchon nog dieper in het gelaat trok en een zeec koel, uit de hoogte gegeven: „Dank u was het eenige antwoord dat hij ontving. Zwijgend nam hij nogmaals den hoed af en trad terug. De dame ging verder, naar bet scheen, zeker van den weginderdaad echter zich geheel op haar goed geluk verlatend zij wist volstrekt nietwaar zij zich bevond. De afschuwelijke lange rijen gaslantaarns waren er de schuld van. Gelijkmatig klonken op het tegenoverliggende trottoir der straat de schreden van den heer, die baar zoo even zoo beleefd had aangesproken, hij sebeen zich volstrekt niet meer om haar te bekommeren, alsof het de natuur lijkste zaak der wereld was dat dames op dit uur in afgelegen wijken der stad aan het wandelen waren. Zij had een indringer in hem gezien nu zy echter houding en gang zag hinderde het haardat zij zoo lomp was geweest. Zij overlegde juist of' zij naar den overkant zou loopen en nu van haren kant om zijn geleide zou vragen, toen er een huisdeur werd geopend, waarvoor eene roode lantaarn branddeen een "troep opgewonden jongelui de straat opstormde, De dame zien en haar omringen was het werk van een oogenblik. „Halt, schatje 1 Niet verder, eerst een kus!'' riep een jong ventje en I rad met uitgebreide armen op haar toe. „Uit den wegmijne heeren Dit bevel werd op beeld onthuld van Mirabeau. Het is 3 el hoog en rust op een eenvoudig voetstuk, met het opschrift A. Mira beau 1749—1791. Den 5 is Boulanger met eene zijner dochters, den afgevaardigde Laisantgraaf Dillon en verscheidene berichtgevers van dagbladen naar Saintes in de Beneden- Charente vertrokken om zijne kandidatuur bij de kie zers te verdedigen. Het monarchistische cam té in dat departement is uitdrukkelijk opgekomen tegen alle deel neming der koningsgezinden aan die kandidatuur. Nooit mogen zij wordt gezegd hunne stem uitbrengen op den revolutionairen generaal die evenmin er tegen op ziet zijne handteekening te verloochenen als zijne wel doeners (de prinsen van Orleans) te verbannen. Den 6, des avonds om negen uren, trokken te Amiens talrijke troepen werkstakers uit de straat Saint-Leu en deden een aanval op de weverjj van Cocquerei. De gen darmes wilden oprukken, maar de onruststokers wierpen stukken fluweel voor de paarden, om ze tegen te houden. In een paar minuten t.jds was de fabriek geplunderd en plotseling zag men de vlammen uit het gebouw slaan. Onmiddellijk snelde de brandweer toe, maar de werk stakers beletten het blusschen van het vuur eu verbrij zelden banken en lantaarns. Eindelijk kwamen de jagers te psard en deden met de blanke sabel een uitval op de oproermakers. Ondanks een regen van steenen, waarmede zij werden begroef, deden ook de gendarmes een uitval. Vele paarden werden gewond. De politie, gevolgd door een detachement infanterie, kwam te hulp en aldns werd de straat tegen half tien schoon geveegd. De brand werd toen gebluscht en de toegang tot de straat door soldaten afgezet. In de stad heersebte groota opgewondenheid. Later zijn zoowel de rnairie en de prefectuur als do fabrieken door troepen bezet die tevens door de straten de ronde deden. Den trachtten benden werkstakers herhaaldelijk zich te veroenigen maar werden door de politie uiteengedre ven. Vijftig personen werden in hechtenis genomen terwijl verscheidene soldaten gekwetst werden. De orde scheen den 8 hersteld te zijn. heeft wegens de herhaaldelijk in de oostearijksche alpen voorkomende ongelukken de provinciale overheden aan gespoord middelen te beramen ter voorkoming van die ongelukken, o. a. door uitbreiding van het aantal goede en vertrouwbare gidsen, met invoering van goedkooper tarieven voor het gebruik hunner diensten het weg nemen van hand en wegwijzers op de gevaarlijke berg paden en het aanbrengen van zulke wijzers op de niet gevaarlijke waar tevens leuningen en waarschuwingen op enk Ie bedenkelijke punten geplaatst moeten worden. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg tereenigt zich met de mededeelingen der berlijnsche biaden over de staatkundige beteekenis der keizersbij eenkomst te Petersburg. Ook dat blad is van meening, dat de samenkomst jjta Petershof een volkomen vrede- neveaden uitslag he©ft opgeleverd. zeer hoogen toon gegeven. De omringende jongelui .achten maar maakten geen aanstaltener aan te voldoenintegendeel zij vatten elkanders handen en hielden eenen dollen rondedans om hun slachtoffer. „Oogenblikkelijk uit den weg Zij stampte met den voet en trok in baar toorn den kant uit haar gezicht. Het ,ieht van de lantaarn vloeide over roodgoud haar een allerliefst, zacht gerond gelaat en groote, flikke rende oogen. „Duivels, wat is zij mooi I" Enkelen der jongelui ontviel ditmet zeer verstaan bare stem, geenszins echter lieten zij daarom den weg vrij. „Nu mijne heeren zou ik denken dat er aan de grap een einde moest komen zeide eene klankvolle stem plotseling tot den belhamel en een in een fijnen handschoen gestoken hand werd op den schouder van den jongen man gelegd: „Het is voor ons allen tijd, om naar huis te gaan." Er sprak zooveel gezag uit den toon van den spreker en uit diens gansche houding, dat het jonge volkje hem gereedelijk gehoorzaamde. „De weg is vrij voor Hans en zijn Gretchen'', ant woordde met eene deftige beweging de aangesprokene. „Een twee, drie Vooruit in den gauzenmarecb En weg gingen zij lachend en joelend. De beide achtergeblevenen stonden tegenover elkander. „Nu ik het voor de tweede maal waag, om u inlich ting en zelfs mijne bescherming aan te bieden, mevrouw, zult u die nu weder afslaan „Ach, neen, ik ben u zeer dankbaar." Hare stem beefde min of meer, de uitgestane angst bad haar schikkelijk gemaakt. „Mag ik u mijn arm aanbieden?" „Een oogenblik, ik zal eerst even mijn sluier op zijn plaats brengen." Hij bleet staan en keek haar aan; de bewegingen der handenwaarvan er een met een langen handschoen lot den elleboog bedekt washet parfum dat er van

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1