i 228e Staats-Loterjj. allerlei- Nr. 12946 5000Nr. 7706 f 2000Ns. 427 en 18741 1500; Ns. 12319, 19103 en 20972 1000; Nr. 12375 f 400Ns- 893410605 en 13261 200 Ns. 5103, 11295 en 12121 f 100. 2e Klasse4e lijst, 9 Augustus. Ns. 2856, 10351 en 12874 f 100. M van ingenomenheid met het particulier initiatief, het programma der Nederlandscbe School voor Nijverheid en Handel te Enschedé in het jaarverslag der Ver- eeniging op te nemen. De algemeene vergadering zal voortaan gehouden worden in de eerste helft vau Sep tember terwijl door den voorzitter een woord van herinnering gewijd werd aan de nagedachtenis van den heer J. J. B. J. Bouvy die zooveel voor de Vereeni- ging gedaan had. De heer J. Schotelingenieur te Amsterdam, leidde het volgende vraagpunt in Is het wenschelyk en noodig dat de Staat den aanleg van tramwegen steune of bevordere En, zoo ja, op welke wijze dient dit te geschieden P Hij verklaarde zich ten slotte voor aanleg van tram wegen door particulieren, met steun van den Staat. Eene rijkswet diende de middelen aan de hand te geven om overdreven eischen van besturen tegen te gaan. De tollen die 2 tot 5| pet. vorderen moeten voor tramwegen afgeschaftde aansluiting met Staats- spoorwegstations door het Btjk bekostigd en die stations ten gebruike van de tramwegmaatschappijen gegeven worden. Ook achtte bij subsidie door den Staat zeer noo dig. Op voorstel van den voorzitter werd besloten in den geest van dat gevoelen op nieuw een adres tot de Tegeering te richten. Naar aanleiding van een door Amsterdam gedaan en door dea heer Nellensteijn toe gelicht voorstel, om aan den minister van financiën de afschaffing der snikerbelasting te vragen, wordt het bestuur gemachtigd om, zoodra het besluit der Lon- densche bijeenkomst bekend is, den minister te vragen afschaffing of belangrijke verlaging van den accijns op suiker. Na goedkeuring der rekening werd de verga dering gesloten tot den 7, toen o. a. prof. A. Huët van Delftvoorzitter der vereenigiüg van voorstanders van octrooienop uitnoodiging van het hoofdbestuur de weDscbeiykbeid eener octrooiwet breedvoerig toelichtte. Op verzoek van dit n heer, die bestreden werd door prof. Beaujon en den voorzitter, werd geene stemming uitge lokt, omdat de vergadering daarvoor te onvoorbereid was. Dientengevolge trok Amsterdam dat zeer voor eene octrooiwet gestemd waszijne motie om het hoofdbe stuur aan te sporen krachtig mee te werken tot weder invoering der octrooien in. De vergadering betuigde hare instemming met de denkbeelden van hervorming van het consulaatwezen in het algemeen en noodigdö o. a. het hoofdbe3tnur uit, de oprichting van een museum van voorwerpen betreffende veiligheid en gezondheid der werklieden voor te bereiden. De minister van waterstaat woonde een deel der zitting bij en gaf op eendoorden voorzitter tot hem gericht woord van dank voor dit bewijs van belangstelling in de nijverheid en in de ver- eeniging o. a. ten antwoord, dat hij bij de aanvaarding zijner taak het vaste voornemen bad opgevat de belangen der drie hoofdbronnen van algemeene welvaart, handel, nijverheid en landbouw te behartigen maar hij zou gaarne steun en voorlichting van deze en znster-ver- eenigingen ontvangen. Hare adviezen zon hij op hoogen prijs stellen en ernstig overwegen. Dan 6 en 7 is te 's Gravenhage een van de 15 kandidaten voor de hoofdakte geslaagd H, Asperslag van Purmerend: te Amsterdam slaagden op die dagen 6 van de 16, waaronder J. Buwalda van Mon nikendam, J. ten Cate van Anna Paulowna, P. Drijver van Medemblik en T. Engel van Zaandam. Den 7 is te Amsterdam aanbesteed 1°. het bouwen van 4 woonhuizen met bovenwoningen aan de Harnixstraat bij de Leidschegracht en 2° het bouwen van een winkelhuis met bovenwoningen aan de Marnix straat by het Leidscheplein. De heer G. Boon aldaar was laagste inschrijver voor f 79780. Aan het in de Staatscourant van den 7 opgeno men verslag der commissie in 1887/8 belast geweest met het afnemen der practische examens van apotheker, wordt de algemeene indruk dien de commissie van deze examens verkreegteruggegeven in de volgende punten welke, naar hare ervaring en hare opvatting van de tegenwoordig aan de apothekers te stellen eischeD, de aandacht verdienen van allen, die op het pbarmaceu- tisch onderwijs in Nederland invloed kunnen uitoelenen. Zij zijn 1°. er wordt te weinig werk gemaakt van de kennis der latijnsche taal j 2°. de practische opleiding der kandidaten in de particuliere apotheken is over het algemeen niet voldoende 3°. de tijd, door de kandi daten aan de oefening in het laboratorium besteed, is voor de meesten te kort 4°. aan de beoefening der pharmacognosie, bijzonder in practische richting, wordt over het algemeen weinig zorg besteed. - Bij bet openbaar lager onderwijs voor europeanen in Ned. Indie kunnen worden geplaatst1°. eenige on derwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van eeDe der akten van bekwaamheid bedoeld in artikel 56 a en b der wet van 17 Angustus 1878 (Staatsblad n° 127), of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten ofaanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijsbij voorkeur voor de fran^che taal; 2°. eenige hulponderwijzeressen, beneden den leeftijd van dertig jarenin het bezit van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56 b van genoemde wet en van eene speciale akte of aanteekening voor de fransche taal. Zij, die voor plaatsing wenschen in aanmerking te komen, kunnen zich daartoe, binnen twee maanden na dagteekening der bekendmakingzijnde 6 Augustus aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het depar tement van koloniën gerichtdoch aan dr. A. T. van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage vrachtvrij in te zenden verzoekschrift. De Staatscourant van den 7 bevat de verdere bijzonderheden. Den 7 werd te Haarlöm de jaarlijkeche verga dering der Broederschap van notarissen in Nederland gehouden onder het voorzitterschap van den notaris J. Maarschalk. Uit het door d9n secretaris uitgebrachte algemeene verslag bleekdat 18 leden waren bijgeko men (6 gewone en 12 buitengewone) 11 hadden be dankt (3 gewone en 8 buitengewone) en 17 (3 gewone en 14 buitengewone) waren overleden zoodat bet aantal leden thans bestaat uit 562 leden (195 gewone en 367 buitengewone). Ais plaats voor de volgende vergadering werd Maas tricht gekozen De beer "Wertheim, die als lid van het hoofdbestuur moest aftredendoch herkiesbaar waswerd met 70 stemmen herkozen. In plaats van den heer Maronier nik Botterdam, die niet herkiesbaar was, werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer W. J. N. Landré uit Vlijmen met 42 stemmen en in de plaats van den heer G. W. Boesdie zijn ontslag als notaris had genomenbij tweede vrije stemming de heer mr. M. Donker, notaris te Zaandijk met 44 stemmen terwijl de overige stemmen verdeeld waren op de heeren G. C. Merens en jhr. L. A. H. de Sturler. Na eene breedvoerige gedachtenwisseling over het tegengaan of beperken der zaakwaarnemerywerd een voorstel aangenomen om een krediet van f 500 te verleenen voor de over dat onderwerp in September te honden vergadering van kandidaat-notarissen. Bij de den 7 te Winkol gehouden harddraverij met paarden, won het paard van A. Sloos den prijs; dat van K. Vries de premie, en dat van A. Sloovis de tweede premie, allen te Winkel. Bij kon. bealnit vau den 7 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Helder de heer C. A. Beu kenkamp wethouder dier gemeemte. Bij kon. besluit van den 7 is aan den burgemeester en secretaris der gemeente Heemskerk de heer jhr. mr. H. Gevers Jr., vergunning verleend om tot 1 Augs. 1890 te Beverwijk te wonen. Den 7 is te Oss na afloop eener verkooping twist ontstaan tusschen twee personen welke daarmede ge ëindigd is dat de een, een algemeen gevreesd persoon, gewoonlijk baron genaamd, den ander verscheidene ernstige wonden toebracht in de linkerzijdein den rag op den rechterschouder aan het oor enz. De verwonde verkeerde in zeer bedenkelijken toestand. Den 8 des morgens is op den Centraalspoorweg nabij Utrecht een bejaard manspersoon overreden en kort daarna overleden. De ministers van oorlog en marine, vergezeld van hunne adjudanten, hebben den 8 de verdedigingswerken te IJ muiden in oogenschouw genomen. Den 8 is te Haarlem aanbesteed het grond werk van het nabij Hoofddorpgemeente Haarlem mermeer, te bouwen fort, het graven van een kanaal, het plaatsen van sluizen, het maken eener brug enz. geraamd op f 72600. Van 14 inschrijvers was de heer W. H. Swets te Hardinxveld de laagste voor f 61888, De jacht op klein wild in Noordholland, uitgezon derd die op faizanten wordt geopend op Zaterdag 1 September, met zonsopgang en die op faizanten op Za terdag 1 October, mede met zonsopgang. De Korte jacht mag dagelijks, uitgezonderd den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag uitgeoe fend worden. De besmettelijke keelziekte, die voor eenige weken zich voor het eerst op TöXöl vertoondebreidt zich daar meer en meer uitvooral in den omtrek van het dorp De Koog. Naar men verzekertzijn thans reeds dertig personen door die ziekte aangetast. Een paar leden van het geneeskundig staatstoezicht hebben na ingesteld onderzoek echter verklaarddat genoemde ziekte tot heden nog sporadisch voorkwam en niet zooals men vreesde epidemisch, By gunstig weder en kalme zee worden de werk zaamheden op de Luticehet bekende engelsche vaar tuig, dat in 1799 bij het eiland Terschelling strandde, nog steeds geregeld voortgezet. De uitslag was in den laateten tijd echter minder gunstig daar Blechts nu en dan enkele spaansche matten werden opgehaald. De rekening der Holl. maatschappij van landbouw over 1887 sluit in ontvang op 28485 in u:tgaaf op f 26203 de begrooting voor 1889 is in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 18525. Door de Hollandsche en Eynspoorwegmaatschap- pijen zijn aan de regeering voorstellen gedaan om bij wijze van proefgedurende de maanden December Januari en Eebruari a. s. op de Zondagen aan het personeel meer rust te verschaffen, door op die dagen sommige treinen niet te laten loopen. De Maatschappy tot droogmaking van de Leg- meerplassen heeft de in den zuidelijken Legmeerpolder te velde staande gewassen verkocht, namelijk 156 bun ders haver voor ƒ20,724,60, d.i. f 133 per bnnder en 140 bunders rogge. Van de rogge werd 100 bunders door de maatschappy zelve gekocht; de overige 40 bun ders werden verkocht voor f 3040.60, d. i. f 75 per bander. Met 1 October a.s. wordt het opleidingsschip de Anna Paulowna te Botterdam buiten dienst gesteld. Nabij Texel is schipper D. Lier ongeveer 35 jaren oud, wonende te Makkumover boord geslagen en verdronken. De binnenvader van het wees-, oude mannen- en vrouwenhuis der christ. geref. gemeente op de Bloem gracht te Amsterdam isdoor berouw gedreven teruggekeerd en heeft zich ter beschikking van regenten gesteld ook het weesmeisje dat hij ter voorkoming van verdere opspraak te Botterdam achtergelaten had, keerde terug. Hoewel zijn ontslag bij regenten vaststaat, blijft hij op zijne kamer in het gesticht, totdat de justitie eene beslissing beeft genomen. De oud-gouverneur van Suriname de heer mr. H. J. Smidtlid van de Tweede Kamerkomt in deze week te 's Gravenhage terug. Beroepen naar de chr. geref. gemeente te Edam ds. van der Mast te Nieuwendam. Bij den brand te Nieuwer-Amstel is een zesjarig meisje in de vlammen omgekomen. In het perceelwaar de brand ontstond woonde de familie Verwoerteen gezin met zes kinderen de moeder, die met twee kinderen uit het venster wilde springen een in de armen houdende en het andere om baar hals hangendekon de sprong alleen doen met bet kind in den armwaardoor het andere meisje bij den sprong naar binnen terugviel. De moeder en bet jongste kind werden ernstig gekwetst dadelijk naar bet gasthuis gebracht. Dat de brandontstaan door het vallen van eene brandende petrolenm-hanglamp in de water- en vunrnering, in de beneden-woning gehouden, zoo spoedig zulk een grooten omvang kreeg is toe te schrijven geweest aan de aanwezigheid van esn bas met petroleum voor den verkoop bestemd welke in de nabijheid stond van de plaats waar de lamp viel. Volgens de door den minister van binnenlandsche zaken aan den Koning aangeboden opgave omtrent de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 Ja nuari 1888 was die der dienstdoende eerste categorie 26,448 tweede oategorie 14,454 samen 40,902 man tegen 41.217 man op 1 Januari 1887. Van deze had den 10,327 dus ruim van het geheel, als onderof ficier, korporaal, soldaat of milicien bij het leger gediend. De sterkte, met inbegrip der reserve van den eer sten ban der rustende schutterijen was op 1 Jaa. 1888 eerste categorie 53,341, tweede categorie 21,934, samen 75,275 man, tegen 76 467 op 1 Jan. 1887, Van deze hadden 17,014 man dus ruim 'It van het geheel, vroeger als onderofficier, korporaal, soldaat of millicien bij het leger gediend. De geheele sterkte van de beide categoriëa vaa den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen samen bedroeg 116,177 man op 1 Januari 1888, tegen 117,684 op 1 Januari 1887. Uit de 70 sollicitanten naar de betrekking van gemeente-veldwachter te HariügCarspelop eene jaarwedde van f 400, werd gekozen J. Wardenaar, te Schagen. De heer ds. P. H. Versteeg te St. PaukraS is beroepen naar Lienden (Betuwe). De heer P. Nobel is herkozen als lid van het bestuur van het polderdistrict St. Pankras. Het bestuur van het polderdistrict St- Pankras heeft den heer M. Kalis, aldaar, herbenoemd tot hoofd ingeland van den polder Geestmerambacht. Over het uitbreken der cholera te Soerabaya werd den 1 Juli aan de Locomotief te Samarang geschreven, dat de cholera sedert den 30 Juni zeer toegenomen was, zoo dat de geneeskundige raad, die een paar dagen vroeger uitmaaktedat die ziekte geen epidemisch karakter droeg nu wel het tegendeel zou moeten verklaren. Wel liet zich een dag of drie vroeger een gunstige ommekeer aanzien en vleide men zich reeds met de hoopdat de ziekte geweken zou zijnmaar daar begon bet weer een paar chineezen en inlanders werden van de straat opgeraapt en naar het stadsver band vervoerd waar zij weinige uren later bezweken nit de kazernes droeg men militairen naar de infirmerie; uit de gevangenis bracht men eenige kettinggangers over naar het stadsverband. Dat alles was evenwel nog nietsvergeleken bij het aantal cboleralijders, van den Oedjong naar de stad overgebracht. A'leen van de Bromo, aan boord van welken oorlogSBtoomer trou wens de eerste gevallen met doodelijken afloop zich hadden voorgedaan werden op den 30 zevenentwintig schepelingen naar het hospitaal te Simpang vervoerd. 2e Klasse 3e lijst8 Augustas. Gras en Hooi. De heer A. P. Marlet geeft in de Delftsche Ct. in „een woord aan onze hooibouwers" dezen een redmiddel aan in den nood, waarin de over vloedige regens der laatste weken hen hebben gebracht. Hij wijst hen op een bewaringswijze van gras, welke onder zoo buitengewone omstandigheden als zich dit jaar voordoen zeer booge practische waarde verkrijgt. Het wezenlijke van deze bewaringswijze is gelegen in de samenpersing ten gevolge waarvan de lucht voor een groot gedeelte uitgedreven wordt. Onder die om standigheden ondergaat het gras eene soort broei waardoor het zoodanig warm wordtdat de lagere wezens, welke de rotting veroorzaken (rottingsbacteriën) gedood worden. Dit beginsel is in de laatste jaren op vrij groote schaal in Engeland, Duitschland en Frankrijk toegepast en de daarbij verkregen uitkomsten zijn van dien aard, dat ze de aandacht onzer landbouwers overwaard zijn. Bij deze bewaringswijze wordt het groene gras op stapels, mijten, scbelften gezet, op dezelfde wijze als we met hooi doen dus ia de open lucht en zoo dicht mogelyk bij de stallen. Boven en onder deze mijten wordt eene losse zoldering van goedkoope planken aangebracht en daarover op de bovenzijde en daaronder langs de onderzijde een paar stevige balken, aan welker uiteinden ketens zijn aangebracht, aan de onderste balken ieder twee ketens, ter lengte van 1 a 1.20 el, en eindigende in een baak en aan de bovenste bal ken ieder één keten van zoodanige lengtedat het uiteinde daarvan reiken kan tot aan de hoogte waarop de ketens der onderste balken kunnen komen. Deze ketens worden aangetrokken door een toestel welke veroorlooft groote kracht uit te oefenen, en naar mate de massa meer samenpakt, kan men den haak van een der onderste ketens in een hoogeren schakel van de bovenste ketting pikken. De samenpersiDg moet iederen dag herhaald worden, zóó lang, dat de massa niet meer slinkt en dan ook niet meer aangeperst kan worden. De heer Marlet verklaart, dat met deze bewaringswijze de be3te uitkomsten ver kregen zijn, en raadt dus ten sterkste proefnemingen aan.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3