kermis. No. 98*. Negentigste Jaargang. 1888. ZONDAG 12 AUGUSTUS. (■M'ficiccl <0ebe«lU. 23 Augustus 1888,'snamiddags te 2 uren; Bnitettlanb. $3imtsulAub. FRANKRIJK. De ontvangst van Boulangor te Saintes, waar het juist kermis was, is ven dien aard geweest, dat hij zoo spoedig mogelijk huiswaarts is gekeerd. De Agence Havas maakt een schrijven openbaar van den heer Gobletminister van buitenlandsche zaken aan den italiaanscken minister den heer Crispi met betrekking tot Massowah. Het slot daarvan luidt ALKIMRSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de kennis dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 25 Augustus tot en met 2 September 1888 dat de 1 o t i n g voor staanplaatsen zal worden gehouden ten stanshuizo op DondordüS dat Maandag den 3 September des morgens onmiddel lijk moet worden aangevangen met het afbreken en opruimen der kramen tenten of uitstallingen dat den commissaris van politie voorschriften zijn gegeven de straatmuziek in te korten en aan meer regelmaat te onderwerpendat de draaimolens uiterlijk te twaalf uren des nachts gesloten moeten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. antyiistiis 1888 De Secretaris, Augustus NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een portemonnaie met eemge centen: een sleutel; een klein gouden medaljonnet)e aan een koordie; een achterkrat; een onderstukje van een gouden oor belletje; een kinderhandschoentje een zwart kinderzakje, in houdende eene rood iluweelen portemonnaie met eemge centen en zakdoekje; een hondenhalsband met penning No. iJo en pen ning No. 39 een bruine handschoen. DUITSCHLAND. Prof. Gerhardt ia gekozen tot rector der universiteit te Berlijn met 35 stemmen tegen 29 stemmen op den heer Virchow, hoofdleider der Fortschritte-partij. Aan deze laatste omstandigheid is zijne niet-verkiezing te wijten. De Nordd. Allgem. Zeitung betoogt, dat Frankrijk geene belangen te Massowah heeft, doch alleen uit haat jegens Italië het geschil oprakelde. Frankrijk stelt dan ook het minst van alle mogendheden prijs op het behoud van den vrede. Anders zou de fransche regee ring niet elke mogelijke gelegenheid zoeken en aan grijpeD om Europa te verontrusten. De Nordd. Allg. Zeitung brengt de vraag ter sprake, wie het door de Nouvelle Revue medegedeelde en als valsch erkende rapport kan hebben samengesteld. Het blad wijst op zinsneden in het rapportwaarin wordt beweerd dat de laatste levensdagen van Keizer Wilhelm I verbitterd zijn door de houding van den Keizer van Rusland, die minachtend antwoordde op de uituoodiging tot bijwoning der legeroefeningen bij Stettin. Het merkt daarby op, dat, gelijk algemeen bekend is, eene dergelijke uitnoodiging nimmer is verzonden, zoodat natuurlijk van eene onhoffelijke weigering geen sprake ^Uit^dat stuk komt het blad tot de slotsom dat bij bet vervaardigen daarvan geene russen werkzaam zijn geweestwant de juiste toedracht dezer zaak is in Rus land even goed bekend als in Duitschland. De voorzitter dor duitsche commissie voor de ten toonstelling te Brussel deelt mede, dat het der commissie voor het oogenblik onmogelijk is, alle in de bladen medegedeelde brieven en verspreide geruchten betref fende het verkeerde bestuur dier tentoonstelling te beantwoorden. EerBt indien de commissie volledig daarover is ingelicht, kan zij in staat zijn, te beslissen, welke stappen gedaan moeten worden tot handhaving van de belangen der duitsche nijveren die daar ten toon stellen. ENGELAND. Den 8 heeft do lord-mayor van Londen den ministers en tal van andere gasten den pebruikelijken maaltijd aangeboden op het Mansion- House waarbij de minister-presidentlord Salisbury het woord voerde en opmerktedat de regeering op wetgevend gebied niet weinig bad tct stand gebracht. Indien, gelijk hij geloofde, de wet betreffende de plaat selijke besturen tot stand kwam, dan zou de netelige aangelegenheid van het bestuur der hoofdstad afgedaan zijn' zonder nadeel voor de kostbare voorrechten der stedelijke overheid. Ook in Ierland had de regeering veel tot stand gebracht door de dwingelandij der onwettige vereenigingen te beperken en de heiligheid van ver bintenissen meer te doen eerbiedigen. Over de buiten- landsche aangelegenheden sprak hij op boopvoilen toon, zeggende dat de ontmoeting van den Keizer van Duitseh- land met den Keizer van Rusland hem toescheen iets goeds te beloven voor het behoud van den vrede. Ook over Egypte en Bulgarije liet hij zieh zeer gerust stellend uit. De Daily News maakt van de uitingen des ministers omtrent de buitenlandsche aangelegenheden met inge nomenheid gewag, evenals de Times, die er uitdrukkelijk op wijst, dat hij met veel meer vertrouwen dan vroeger van het behoud van den vrede sprak. Lagerhuis. Den 7 werd het gewijzigd ontwerp betreffende het benoemen eener speciale commissie voor het onderzoek in zake het geschil tusschen den heer Parnell en de Times voortgezet.^ Een amendement, inhoudende dat een getuige, die niet op kwam in hechtenis zou worden genomen word goed gekeurd evenals eene bepaling om een in gebreke blijvend getuige strafbaar te stellen na ontbinding der commissie. Een voorstel van den heer Labouchere, om civiele of crimineele vervolging toe te staan tegen de drukkers cf uitgevers van schotschriften, openbaar ge maakt vóór de aanneming der wet, niettegenstaande de bepalingen tot vrijwaring van getuigen, werd met 191 tegen 12Ó stemmen verworpen. De voorzitter achtte hot hoogst onbillijk dat de Times er straffeloos af zon komen zoo de bekende brieven valsch bleken te zijn. Het voorstel werd o. a. bestreden door de tweeierecbe leden, die in naam van hunno ambtgenooten verklaar den geene bescherming tegen civiele of crimineele aan sprakelijkheid te begeeren. Een voorstel van den heer Hinter, strekkende om van de Times mededeeliug ton behoeve der commissie te eischen van bijzonderheden omtrent de in de wet bedoelde beschuldigingen en be weringen, met uitsluiting van alle getuigenissen betref- fende°daarin niet begrepen aangelegenheden werd na langdurige bespreking met 181 tegen 118 stemmen verworpen. In den verderen loop der beraadslaging beloofde de regeering toe te stemmen in eene wijziging van art. 3 in dier voegedat eventueel gevangen zit tende afgevaardigden, tegen wie beschuldigingen inge bracht waren, er zeker van zouden zijn bij het onderzoek tegenwoordig te zijn. Aangenomen werd een voorstel om te bepalen, dat de ontbinding der comnrssie op de vervolgbaarheid van personen geen invloed zou hebben. Tal van andere voorstellen werden verworpen. Den 8 werd het ontwerp met 180 tegen 64 stemmen bij derde lezing aangenomen na bestrijding door den heer Wilfrid Lawson, volgens wien do benoeming eener commissie tot het onderzoeken van eene staatkundige beweging, wanneer dit niet op bepaalde aanklaohten van crimineelen aard tot aangewezen personen beperkt werd moest worden verworpen. De aanhangers van Parnell verlieten vóór de stem ming de zaalnadat de heer Sexton verklaard had, dat zij niet tegen wilden stemmen om den schijn niet op zich te laden als wilden zij het onderzoek ontwijken. De onder-minister verklaarde den 9, dat Engeland geen plan had, den portugeeschen Delagoabaai spoorweg te koopen of in handen te krijgennoch recht van toezicht op de spoorwegmaatschappij te verkrijgen. De Transvaal verklaarde geen plan te hebben om rechten te heffen van hetgeen over de koloniale wegen werd ingevoerd boven de rechten op den Delagoaweg^ De regeering wist niet, of de regeeringen van de Kaap kolonie en Natal zulk eene afspraak goedgekeurd hadden, maar geloofden nietdat zij stappen zouden doen, om dien spoorweg of recht van toezicht te erlangen. TURKIJE. Mahtnoud-pacha, minister van finau- ciën is ontslagen en voorloopig vervangen door den minister der civiele lijst Agob-paclia. ZUID-AFRIKA. De oproerige stamhoofden Dinizulu en Undabuko zijn met ongeveer duizend aan hangers en al hun vee op transvaalseh grondgebied gekomen. Ierland. Het parlementslid voor Roscommon de heer O'Kelly is door de rechtbank te Boyle veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens het houden van opruiende redevoeringen. „Wij weten niet, wat Europa van de rechtsbeginselen en de handelingen van Italië zal denken. Indien bet gedrag der italiaansche regeering zou kunnen uitloopen op de onderdrukking van de capitulatiën en van onze rechten op Massowah dan zou ona slechts overblijven, om akte te nemen van deze nieuwe wüze van bandelen, waardoor de capitulatiëu zouden verdwijnen zonder overleg met de mogendheden. Wij hebben hiervan Italië verwittigden behouden ons voordaaruit die gevolgtrekkingen te maken welke strooken met onze belangen in het gebied, waar wij krachtens regelmatige rechten zijn gevestigd." Te Amiens is het den 9 rustig gebleven. Acht deel nemers aan de ongeregeldheden werden tot gevangenis straf veroordeeld, loopende van 10 dagen tot 2 maanden. In den ministerraad van dan 9 deed de minister van koophandel mededeelingen omtrent den gang van den arbeid op het tentoonstellingsterrein en verklaarde, dat daaraan geregeld de hand gehouden werd, zoodat de opening op 5 Mei als verzekerd kon worden aangemerkt. De ^minister-president Floquet deelde mede dat de vergaderzaal der arbeidsbeurs voorloopig zou gesloten blijven doch dat overigens deze instelling in werking bleef. De tijdelijke sluiting moest niet worden aan gemerkt als een maatregel van reactie tegen eene in- stelling, waarvan men den eigenlijken aard reeds al te lang getracht had te wijzigen. De minister van landbouw gaf verslag van eene door hem in het zuiden gedane reis en zeide o. a dat het herstellen van door de draiffuis verwoeste wijngaarden door inentingen met amerikaansche planten proefhou dend was gebleken. Het stond vastdat op die wijze in drie jaar tijds een wijngaard volkomen herstellen kor terwijl het gehalte der Medoc-wijnen daarbij zelfs ge wonnen had. In het departement Hérault was het herstellingswerk nagenoeg voltooid en in Gard maakte het snelle vorderingen. De wijnoogst beloofde over vloedig te zullen zijn. In Hérault verwachtte men 5.000.000 vaten tegen 3.500.000 in 1887 dat reeds 800.000 meer was dan in de voorafgegane jaren. o de honigdauw welke zooveel ongerustheid had ver wektwerd op afdoende wijze bestreden. De gemeenteraad van Oterleek beeft den G aan mej. de wed. A. J. Kloos op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare school in het dorp Oterleek, met ingaDg van den 25. Den 7 is door stemgerechtigde ingelanden der banne Oudkarspel tot hoofdingeland herkozen de heer P. Geus. De gemeenteraad van Goes heeft den 8 met op twee na algemeene stemmen verworpen een voorstel van het lidden heer de Jongeom het algemeen slui tingsuur der tapperyen van 12 op 11 uur te brengen en bij feestelijkheden op uiterlijk 12 uur. Bij kon. besluit van den 8 zijn op hun verzoek bij de dienstdoende schutterijen eervol ontslagente Amsterdam de heer R. D. Wolterbeek, 2e luite nant wegens woonplaatsverandering te Hoorn de heer H. A. Sijpkens, 2e luitenantonder gehoudenheid de op ben uit kracht der wet rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij nog te volbrengen, te Amster dam de beer B. W. van Vloten, kapitein; te Haar lem de heeren dr. H. L. van Linden van den Ileuvell, officier van gezondheid 2 klasse a la suite en H. Burger, kapitein; en benoemd te Haarlem tot kapitein de heer H, M. J. van Lennep, tot len luitenant de heer G. van Wieringhen Borski, tot 2en luitenant de heer G. K. J. H. Claaesen; te Hoorn tot 2en luitenant de heer H. J. J. Verhoef!, thans 2e luitenant a la suite. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd met ingang van den 15 tot burgemeester van OosttLUizen de heer J. P. M. Oosterman en van Terschelling de heer D. Reedeker, secretaris dier gemeente. Bij de den 8 gehouden kolf- en biljartwedstrijd bij A. Kist te ZuidSCharWOllde, werd voor bet kolven de le prijs gewonnen door den heer J. Kuilman, N. Niedorp, de le premie door den heer Jq. Slotemaker, Oudkarspel en de 2é premie door den heer C. Zomer, Zuidscharwoude. Bij den biljartwedstrijd behaalde de heer D. de Geus, Amsterdam den prijs en de heer Jb. Slotemaker Oudkarspel de premie. Prijzen en premiën bestonden in contanten. Den 8 is met algemeene stemmen tot secretaris en penningmeester der banne Berkhout benoemd de heer D. Slagter Tz., in de plaats van den lieer T. Slag ter, die als zoodanig bedankt had. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 8 het verzoek van de duinwatermaatschappij om uitstel tot het afleggen der verklaring, of zij de door den raad gestelde voorwaarden wenschte aan te nemen waar omtrent zij zich vóór 1 September moest verklaren, tot 31 October toegestaan doch tevens besloten kennis te geven aan bestuurdersdat de raad verwachtte dat de maatschappij na niet zoo streng zou vasthouden aan haar besluitom geene nieuwe perceelen aan te sluiten. Den 8 en 9 zijn te Amsterdam voor de hoofd- acte geslaagd 5 van de 16 kandidaten, te weten, behalve mej. Kijlatra te Alkmaar, de dames G. O. Scharff J. C. Biemond en A. C. de Graaft te Haarlem en E. C. Kriebel te Hoorn. Door het omvallen van een petroleumlampje brandde den 9, des avonds, de woning met den inboedel van J. DamiaaiiS te SchOOrldam geheel af. De twee gemeente-spuiten slaagden er in de naburige perceelen te behouden. Dat van W. Sevenhuijzen bekwam eenige schade en vooral zijn hooi leed veel door het water. Alles was verzekerd. Den 9 is te Utrecht voor de fransebe taal o.a. geslaagd C. Pas te Spierdijk den 10 voor de en- gelsche taal E. J. Hogewind te Monnikendam en voor de duitsche taal te 's Gravenhage W. N.Irancken te Koos aan de Zaan en J. c. A. Gerver te Amsterdam. Den 9 des avonds werd door de ingezetenen der gemeente Helder eene ovatie gebracht aan den nieuw benoemden burgemeester, den heer C. A. Beukenkamp. De officieren der dienstdoende schutterij te Amers foort hebben eenparig hun ontslag aan den Koning gevraagd naar aanleiding van een gezegde, door den burgemeester bij de in de vorige week gehouden ver gadering van den schutters-kaderbond in zijne toespraak gebezigd, dat daar, waar het grootste deel der officieren ongeschikt was voor hunne taak, er een kundig kader bestond om hen voor te lichten. Bedankt voor het beroep naar de berv. gemeente te Den Hoorn op Texel door ds. J. W. Unger.pre- dikant te Katwijk aan den Rijn. Op het uitgeschreven deel der 3% pet. geldleeiung ten laste der gemeente Rotterdam, groot f 1.500.000, verdeeld in 1500 obligation van f 1000 ieder, werd ingeschreven voor f 8.387.700 tot 100 a 967« pet. 1407 obligatien werden gegund tot 98% pot., terwijl burg. en weth. gemachtigd werden de overige 93 stuks onder de hand te verkoopeu tot den koers van minstens 98% pet. Voor de betrekking van huismeester en huismeea-

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 5