No. 99. Negentigste Jaargang. 1888. Een kind uit het volk. 4 WOENSDAG feuilleton. 15 AUGUSTUS. 4 fiuiteuUnts. DUITSCHLAND. In het Augnstas-nommer van de Preuszische Jahrbriieher komt een opstelmet den titel Herinneringen aan Keizer Frederik en zijn Huis voor, van prof. Delbrüek, die van 1874 tot 1879 gouverneur van den op lljarigen leeftijd overleden prins Waldemar is geweest. Omtrent de in 1866 voorgevallen gebeur tenissen wordt daarin het volgende in herinnering ge bracht. Zooals bekend iswilde Koning Wilhelm, na de toen behaalde overwinningen ook het koninkryk Saksen inlijven, doch geraakte daarover in onmin met prins Bismarckdie deze inlijving om redenen van algemeene staatkunde onraadzaam vond. Niet bekend was echterdat Keizer Frederiktoen kroonprins daarbij de rol van bemiddelaar vervuld en ten gunete van Bismarck's gevoelen den doorslag gegeven heeft. Genoemde professor deelt mede, dat de kroonprins hem gezegd had „Gij weet, dat mij de Biamarckerij in den „strijd tegen de volksvertegenwoordiging zeer tegen de „borst stuitte maartoen het heil des lands op het „spel stond ging ik naar Bismarck toe en verzekerde „hem van mijnen steun." Toen ik te Nikolsburg den steilen Slotberg besteeg, kwam mij generaal von Moltke tegen, die mij zeide „Uwe Kon. H. vindt daarboven „alles in de ergste verwarring; de Koning en Bismarck „zien elkander niet. De Keizer van Oostenrijk heeft „door bemiddeling van Keizer Napoleon vrede aange boden, maar als voorwaarde gesteld, dat Saksen geen „grondgebied verliest. Dat wil de Koning niet toegeven." Toen ik boven kwamwas het werkelijk zoode Koning en Bismarck hadden zich ieder in zijne ver trekken, opgesloten en geen van hen beiden wilde den ander gaan opzoeken. Ik nam daarop de rol van be middelaar op mij. Dientengevolge werd eene krijgsraad bijeengeroepenwaarin de zaken behandeld werden. Toen wendde zich de Koning den eenigen keer dat hij het bij zulk eene gelegenheid deed tot mij en zeide „Spreek gij uit naam van de toekomst."" Prijs der gewone Advertentiën: GRIEKENLAND. ITALIË; De minister van oorlog heeft een bericht openbaar gemaakt, door hem van den opperbevelhebber der troepen in Afrika ontvangenwaaruit blijktdat Debeb te Cinganetti 300 gewapende mannen bijeenbracht om strooptochten te ondernemen. De opperbevelhebber zond 400 baschi-boezoeks onder bevel van een kapitein en vier luitenants tegen Debeb af. Adamaga volgde met 200 baschi-boezoeks en 200 assaortanen. Te Iraa werd den kapitein bericht, dat Debeb 470 man bij zich had en hij besloot daarom de komst van Adamaga af te wachten. Debeb had intusschen alles voor de ver dediging in gereedheid gebracht. BULGARIJE De bulgaarsche roovers hielden onlangs den oostenrijkschen ingenieur Handler en zijnen reisgezel Binder aan, die zij eerst in vrijheid wilden stellen, zoodra zij het gevorderde losgeld ontvangen had den. Aan dien eiscb is ten slotte voldaan. De regeering heeft echter maatregelen genomen, om ze te vervolgen. Thans hebben die roovers weder een photograaf en een ander persoon gevangen genomen. ALKMAARSCHE COURANT. 4 Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Graaf von Moltke is op verzoek bij uiterst vleiend eigenhandig keizerlijk schrijven van zijne betrekking als hoofd van den generalen staf des legers ontheven en tot voorzitter der commissie voor de landsverdediging benoemd. Graaf Weldersee is tot hoofd van den gene ralen staf benoemd. Pruisen. De minister van binnenl. zaken beeft zelf de schade, veroorzaakt door de overstroomingen in de eerste dagen van Augustus in de oostelijke provin ciën, opgenomen. Die schade schijnt veel grooter te zijn, dan aanvankelijk vermoed werd; alleen de spoorweg in Silezie zal meer dan 600.000 aan herstel kosten. ENGELAND. Hoogerhuis. Het wetsontwerp tot regeling van de plaatselijke besturen is den II bij eerste, tweedeen derde lezing goedgekeurd. Dat ter benoeming eener bijzondere commissie van onderzoek near de tegen ii) In dit slotwaarvan de spiegelzaal zelfs in het bui tenland beroemd waswerd heden het eerste bal in dit seisoen gehonden. Mevrouw von Bogdanoff had verlof gevraagdhare nicht te mogen medenemen ten einde haar aan de vorstelijke personen en aan de genoodigden te kunnen voorstellen. Men had haar dat gaarne verleend; hare positie, haar rijkdomde achting die men haar toedroegwaren waarborgen genoegcm aan de schoone Bussin eene goede ont vangst te verzekeren. De dames kwamen laat. Op de trappen en gangen was reeds de grootste stroom voorbij, alle genoodigden waren nagenoeg in de spiegelzaal bijeen de enkelen die nakwamen, ijlden snel naar hunne plaatsen. Mevrouw von Bogdanoff en Ferra stonden geheel alleen in de ruime kleedkamer, toen de jonge vorstin zich van mantel en kaper ontdeed. Zij droeg een japon van wit atlas met veêren van den witten maraboe, waarin brillianten schitterdenveêren lagen om hals en schoudersen een vederbos sierde het roodblonde haar. Met zijnen gedistingueerden eenvoud was het toilet een meesterstuk en Ferra zag er overweldigend schoon in uit. „Haast jevermaande mevrouw von Bogdanoff en schoof haar de zaal in „het is hoog tijd." De deurendie toegang gaven tot de vertrekken der vorstelijke personen werden juist geopend, de drie slagen van den hofmaarschalk weerklonkenprins en prinses üagobert traden binnen. Alles boogde hoofden der heeren zonken zoo diep als het graan waarover de wind strijkt, de dames doken weg in hare rnischende kleederen en Ferra zag met groote, nieuwsgierige oogen den stoet naderen. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. iersche parlementsleden ingebrachte beschuldigingen werd voor goed goedgekeurd. Lagerhuis. Den 11 kondigde de heer Worton Isaacson aan, dat hij in de aaustaaude herfstzitting de aandacht vestigen zou op den gedwongen krijgsdienst van engelscke onderdanen in Nederl. Indie. Den 13 is het Huis tot den 6 November uiteengegaan het daartoe strekkende voorstel van minister Smith werd den 11 na eene beraadslaging van 5 nren aangenomen. Het wetsontwerp van den heer Bradlaugh betredende de eedsaflegging is tot November uitgesteld. FRANKRIJK. Zakkenrollersals aardwerkers verkleed, hebben bij de begrafenis van generaal Eudes goede zaken gemaakt onder de koffiehuisbezoekers. Bij een hunner, die aangehouden werd, vond men twintig beurzen. De aardwerkers te Parijs, die aanvankelijk 60 centimes loon per uur eischtenhebben zich deD 10 in eene vergadering gehouden met de arbeiderscommissie van den gemeenteraad, tevreden verklaard met het door die commissie voldoende geachte bedrag van 55 centimes. De aannemers hebben echter geweigerd zich aan de uitspraak dier commissie te onderwerpen; zij antwoord den, dat zij hen, die de oorzaak der werkstaking waren, niet als scheidsrechters konden aannemen. De minister president Floquet ontving dien dag afgevaardigden zoo van de aardwerkers als de aannemers en van genoemde, commissie. Te Marseille werd eene samenkomst van ongeveer 500 werklieden gehouden om zich solidair te verklaren met de werkstakers te Parijs. Na het houden van allerlei heftige redevoeringen werd ten slotte eene motie aan genomen waarbij de parijzenaars aangespoord werden vol te bcuden en de werklieden te Marseille uitge- noodigd werden hun voorbeeld te volgen, terwijl van den gemeenteraad geeischt werd, dat eene som van f 2500 voor de werkstakenden te Parijs zou worden uit* getrokken. Onder de kreten leve de commune leve de omwenteling gingen zij uiteen. Den 15 zal Boulanger te Amiens eene groote rede voering houden ter verdediging zijner kandidatuur in het departement der Somme. Volgens t-en telegram uit Saint Jean d'Angely aan de Figaro gezonden werden op het rijtuig van Bou langer tijdens zijn intochtterwijl hj' door de menigte zeer werd toegejuicht, dooreen man vijf revolverschoten ge lost. Boulanger werd echter niet getroffen. Volgens een ander blad verklaarde de moordenaar na zijne in hechtenisneming dat eenige aanhangers van Bculanger hem hadden aangevallen en dat hij op hen en niet op Boulanger bad aangelegd. Den 12 is in het departement der Ardennen tot lid der Senaat gekozen de kandidaat der republikeinen Neveux met 463 stemmen tegen 203 stemmen, uitge bracht cp den kandidaat der monarchalen. bevallen van een zoon. De Koningin is den 10 De zaalwaarvan de wanden geheel uit spiegelglas de schoorsteenen uit wit porselein met rijk verguldsel bestaan en waarin de draperiën eveneens van zwaren witten stof zijn maakt een groottchen indruk. Prins Dagobert heeft hier zijne zucht naar weelde den vrijen teugel laten vieren. Drie prachtige kronen van vene- tiaanscb glas hangen aan de zoldering en weerspiegelen in de wanden. De galerijwaarop een muziekkapel zit te spelen is omgeven door een fijn verguld hek werk en de hoeken der zaal worden door bloemen- groepen afgerond ditmaal zijn het roode azalia'sdie een tooverachtig effect maken. Ferradie steelsgewijs alles opneemtvoelt haar hart sneller kloppen. Het fonkelt en schittert om haar heen van juweelen en ordeteekenen het ruischt en flikkertvan de slepende japonnen, in welks zware plooien de lichtstralen breken, bedwelmend geuren de parfumsmen glimlacht en praatalsof er overigens niets ter wereld waswat het leven waarde geeft. De jonge vorstin is nog Diet geheel op haar gemak anders zou zij zien dat de toiletten der haar omrin gende dames noch zeer modernnoch zeer smaakvol waren, dat de meeste genoodigden een min of meer oud modische dracht vertoonden en zij daarom het brand- punt aller blikken werd, zoodra de vorstelijke personen voorbij waren. Zijne Excellentie Neukirch opende zijn halfgesloten oogen nu geheel zoozeer was hij verrast, en zacht den arm van zijn buurman aanrakendezeide hij „SapperlootWie had kannen denken, dat die Bogda noff zoo'n nicht had En peinzend voegde hij er bij „nu zal het zaak zijn om op den prins te passen." En hij wreef zich licht de handen, want als ex-gouverneur gold hij om menige reden nog altijd als de beste vriend van den prins en hield hijin de eerste plaats ook zich zelf daarvoor. Met een flauwen glimlach van ver standhouding knikte de andere Excellentie zwijgend met het hoofd waarvan het haar reeds vrij dun begon te worden, maar dat daarom des te zorgvuldiger was gekapt. De kapitein trok kort daarop het dorp binnen met een luitenant en 100 baschi-boezoeks en noodzaakte de abyssiniërs tot het ontrnimen van een klein fort dat toen door de italianen werd bezet. Doch de assaor tanen liepen naar den vijand over en vielen de italianen aan. De verdediging van het fort werd daardcor on mogelijk. De kapitein en de luitenant werden gewond en de baschi-boezoeks verlieten in wanorde het fort. Naar het schijnt zijn al de italiaansche officieren en Adamaga gedood. Het verlies bedraagt 350 man. De te Spezia ter zee gehouden oefeningen der zeemacht worden zeer verschillend beoordeeld. De ministerieele bladen houden tegenover de bewering van verscheidene bladen dat daarbij allerlei gebreken uit gekomen en zij over het geheel weinig geslaagd zijn het tegendeel vol. De internationale trein, die tueschen Pest en Kon- stantinopel zal loopen, is den 12 te Sofia aangekomen. Prins Ferdinand ontving de geaoodigden, die de eerste reis mede maakten. Den 13 werd de reis voortgezet. VEREENIGDE STATEN. Generaal Sheridan, opperbevelhebb r van het leger, een der bekwaamste en meest geziene veldheeren uit den tijd van den burger oorlog die reeds sedert maanden in bedenkelijken toestand verkeerde, is den 5 op zijn buitenverblijf te Nonquit in Massachusetts in den ouderdom van 57 jaren overleden. President Cleveland zend aan zijne weduwe een telegram van rouwbeklag en ge lastte dat van alle openbare gebouwen tot na de begrafenis halverstok zou worden gevlagd. De Senaat en het Huis van Volksvertegenwoordigers sloten den 6 ten teeken van rouw hunne zittingen terwijl in den Senaat een voorstel werd ingediend om aan zijne weduwe een peneioen van 5000 dollars toe te kennen. Den 11 stonden te Nieuw-York op bevel van president Cle veland alle staatszaken stil en waren de verschillende Prins Dagobert overigens was, zonder schoon te zijn, eene voornameridderlijke verschijning en de prinses aan zijne zijde verloor nog meer door het contrast. Men kon het hem wel aanzien dat hij sterk had ge leefd fijne plooitjes lagen reeds om mond en oogen ofschoon hij nog geen veertig jaar oud wasmaar dat sloot de vriendelijke rondborstigheid niet uit, die tege lijkertijd uit zijne levendige grijze oogen en zijne snelle bewegingen sprak. Hij deed als man nu juist niet onder voor zijnen knappen adjudantdie even lang en even voornaam, maar koeler en meer terughoudend was. Hij stond achter den prins. Zij droegen beiden infanterie- umlorm Rommingen met de gouden snoeren, de prins met tal van ordelinten en fonkelende sterren. Prinses Sibylla was van middelbare lengtemaar mager en hoekig als zij was, miste zij iedere bekoor lijkheid baar teintdat des avonds door het gaslicht won, was overdag vaal en ondoorzichtig, haar en oogen hadden eene onbestemde kleur. Kortom zij behoorde tot die vrouwelijke wezens aan wie de natuur alle wapenen om te bekoren en te betooveren heeft onthouden. Omdat zij dat voelde, want, ondanks de groote zwakheid en de gebreken van haar karakter, was prinses Sibylle toch zeer verstandig, had zij aan haar Hof een strengen, bijna puriteinschen eenvoud ingevoerd en er voor ge zorgd dat de opperhofmeesteres eveDals de beide hof dames in geenerlei opzicht meer bevoorrecht waren dan zij. De booze tongen van de „bloem der aristocratie" noemden den vleugel, dien de prinses met hare dames bewoonde, „de gruwelkamers", en Neukirch beweerde, dat niemand anders dan mevrouw von Bogdanoff dien naam had uitgevonden. Zooveel zij vermocht, ging de prinses in het geheim te keer tegen alles wat jong schoon en elegant was kwelde den prins met eene onophoudelijke, wel is waar zeer gegronde jaloezie, en had het, vóór korten tijd eerst, weten door te zetten, dat eene zeer aardige en geliefde zangeres van het Hoftheater te D. op staanden

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1