jBtnnctUanS*. departementen ran bestuur gesloten ter gelegenheid ran zijne begrafenis. De heer Blaine werd den 8 te Nieuw-Tork verwacht, oc et schip f waarmede hij moest komen was zelfs nog niet in het gezicht. Tal van stoombooten welke em te gemoet gegaan waren, keerden onverrichterzake terug. Er werd bepaald, dat de te zijner eer te houden optocht, waaraan 30000 personen zouden deel nemen, den 9 in ieder geval zou doorgaan. Den 9 heeft die optocht dan ook werkelijk plaats gehad zonder Blaine, die eerst den 10 aankwam. Van de stoomboot, waar mede hij de reis maakte, waren twee pompen gebroken, waardoor de reis twaalf uren langer geduurd had. Volgens het verslag van het bureau voor den landbouw zijn de vooruitzichten voor den katoenoogst in de beide Carolina's, Alabama en Louisiana iets verminderd, maar daarentegen verbeterd in Florida, Texas, Arkansas en Tennessee. Het gemiddeld cijfer is 87,03 tegen 87 06 in Juli 1.1. en 93.03 in Augustus 1887. Het gemiddeld cgfer voor maïs ia 95.05voor voorjaaratarwe is het achteruit gegaan tot 87.03 en de oogst der wintertarwe is aanzienlijk. Het gemiddelde cijfer voor haver is 91 gerst 89.04 en rogge 91,04. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche regeering heelt op de mededeeling van den gouverneur van°Natal, dat het zijn plan was de uitlevering der kafferhoofden Dimzulu en Ucdabuko te vragen daar zij beschuldigd werden van moord, geantwoord, dat reeds maatregelen genomen waren om die opperhoofden te ontwapenen en, zoo noodig in hechtenis te nemen. De wetgevende raad der kaapkolonie heeft het wets ontwerp betreffende het tolverbond in Zaid-Afrika verworpen. Den 14 is te Amsterdam geslaagd voor het examen als hoofdonderwijzer de heer J. de Grootonderwijzer te Oudcarspel. De werkstaking van de leden van den gemeente raad te Hoensbroek is geëindigd; den 7 zijn zj ge deeltelijk en den 8 allen ter vergadering verschenen. Den 8 werd te Wormerveer eene openbare vergadering gehouden waar de commissie voor het tot stand breDgen eener rijbrug over de Zaan omtrent den stand van dat voorgenomen werk eenige inlichtingen gat'. De bascule-rijbrug zou 4 el breed zijn, de trottoirs ongeveer 75 duim: de kosten waren begroot op 40000. Was de heift dezer kosten gevonden dan kon men zich met vertrouwen en kans op goeden uitslag wenden tot het gemeentebestuur van Wormerveer. Jhp had f 500 toegestaan IV ormer en Assendelft hadden geweigerd iets bij te dragen en van Purmerend en de banna Wormer was nog geen antwoord ontvangen. Van de meest belanghebbenden bij deze brug was eene aanzien lijke som ontvangen. De exploitatie-rekening, ongun stig berekend, gaf een jaarlijksch tekort van ongeveer f 500 aan dat de gemeente zou moeten dragen, daar de inkomsten op f 3100 en de uitgaven op f 3600 begroot waren. Voor een rijtuig zou de tol f 0,20 be dragen voor een voetganger een cent, terwijl een abonnementskaart voor f 3,50 per jaar uitgereikt zou worden. Een besluit werd niet genomen. Den 8 is het bouwen eener bewaarschool met woning te Edam gegund aan den laagsten inschrijver van i inschr jvers den heer J. S. Oosterhoorn aldaar voor f 7738. Den 9 des avonds zijn te Woensel in de nabijheid van Eindhoven vier woningen verbrand van één gezin was de inboedel slechts verzekerd. Onder de gemeente Wosteliingwerf is den 10 eene boerenplaats afgebrand het vee werd gered. De oor zaak wordt toegeschreven aan het broeien vaa hooi. Den 10 is te Veenwouden de door den brievengaar der bewoonde woning afgebrand; de brand was ontstaan ia den schoorsteen. voet haar ontslag had gekregen omdat de prins haar te zeer in 't oog vallend beleefdheden bewees. Men had elkander dat vaak genoeg in de ooren gefluisterd D. was voor de chronique seandaleuse een zeer vrucht bare bodem en daarom waren er weinig personen in de spiegelzaal, die niet met verdubbelde belangstel ling de voorstelling der echoone Eussin tegemoet zagen, wier positie haar boven alle heimeijke aanvallen verhief, en die niet het lachje vol leedvermaak wisten te ver klaren dat mevrouw von Bogdanoff om de lippen la». Eerra was, toen zij de vorstelijke personen in hunne omgeving wat beter kon opnemen, bitter ontgoocheld. De prinses in haar japon van geel fluweel met haar hoogst eenvoudig kapsel, beviel haar niet erg. In zulk een toilet had zij zich voor geen geld ter wereld, aan vreemde oogen willen vertoonen. Zij wierp heimelijk een blik op haar spiegelbeeld in de wanden der zaal en zy was buitengewoon tevreden over zich zelf. Vandaag zou Rommingen een beter denkbeeld van haar krijgenZy stelde zich zooveel van eene her nieuwde ontmoeting met hem voor, dat zij niet bemerkte, hoe de oogen van den prins met eene uitdrukking van onverholen verbazing en van onveroeelde bewondering op haar gevestigd waren. Zijne neusvleugels gingen op en neder, alsof hij een nieuw stuk wild rook en de punten van zijn langen snor gingen eenigzins in de hoogte alsof hij zijne lippen op elkander drukte. Ook Detlev had haar op dat oogenblik gezien en herkend. Hij geloofde zijne oogen niet. Eene dame nu ja dat zij eene dame was, had hij gisteren ook wel gezien maar toch had hij niet verwachtdat hij haar van daag weder aan het Hof ontmoeten zou. Hij blies een oogenblik zacht tusschen zijne tanden door, de verrassing verlamde hem bijna, hunne oogen ontmoetten elkander^ een vluchtig schalksch lachje kwam om haren rooden mond. „Vorstin Arbanoff wenscht zich door hare nicht mevrouw von Bogdanoff, aan Uwe Hoogheden te laten voorstellenklonk de stem van den hofmaarschalk; de kleine gestalte naast haar verdween bijna geheel in de ruischende plooien van het violetfluweelen kleedwelk voorbeeld Eerra zoo snel mogelijk volgde. Prinses Sibylle had met Bcherpen blik de schoone De waohter van bet seinhuisje van den Holiand- schen stoomtram aan de Laan van Meerdervoort te s Grsvenhaga vond den 10, des avonds omstreeks half elf, nabij dat huisje esn man op de rails liggen, die blijk baar in het water had gelegen. Bij onderzoek bleek, dat hij een uit een krankzinnigengesticht aldaar ontvluchte verpleegde was, naar welk gesticht bij teruggebracht werd. Den 10 is te Rozendaa! een arbeider door een zonnesteek getroflen aan de gevolgen waarvan hij den 13 overleden is. Den 10 zijn op de veemarkt te Leeuwarden twee jeugdige veekoopers aangehouden die tien lammeren in de beide vorige nachten uit verschillende landen uit Wirdum ontvreemd, te koop aanboden. Zij hadden in die landen lammeren van veel minder waarde daarvoor achtergelaten. Den 10 ea 11 zijn te Amsterdam vier van do dertien kandidaten voor de hoofdakte geslaagd, waar onder mej. H. L. ter Woort te Amsterdam en mej. D. Ziegeler te Haarlem. Koningin Nathalie van Servie heeft den 11 's Gra- venhage voor goed verlaten en zich naar Versailles begeven. Den 11 heeft zich een duitscher in een logement in de Warmoesstraat te Amsterdam door vergift van het leven beroofd. Den 11 is het bootje, waarin de tuinman K. Vente te Rotterdam, die met zijn arbeider L Hofland van het werk kwam en als gewoonlijk de Rotte zou overvaren, onverwachts gezonken met het gevolg, dat Vente ver dronk en de arbeider met moeite gered werd. Bij de feesten te Purmerend is den 11 eene harddraverij gehouden waaraan 15 voor tilbury's be spannen paarden deel namen. De prijs, pendule enz., werd behaaid door het paard van den heer Bier te Oosthuizendoch door de commissie niet uitgereikt omdat hij onderzoek bleek, dat zijn paard reeds vroeger een prijs of premie gewonnen had en alzoo gehandeld was in strijd met de vooraf bekend gemaakte voor waarden de promie, thee- en koffieservies door het paard van den heer P. Jonges te Baemster. Bij den zangwedstrijd op den 11 des avonds, waarvoor de jury bestond uit de heeren Bouman uit Gouda Kwast uit Arnhem en Ruijgrok uit Purmerend, traden naar de vooraf gehouden loting achtereenvolgens op de z®nggezeischappen uit Krommenie, Wormerveer, Uit geest Bus8um Schagen en Koog aan de ZaaD. De eerste prijsverguld zilveren medaillewerd behaald door Mannenkoor Euterpe van Schagen directeur de heer Jb. de Nijs met 16 leden de tweede prijs zil veren medaille, door Wormerveer's Mannenkoor, di recteur de heer A. M. de Jong met 27 leden en de derde prijs, bronzen medaille, door Zaanland's Man nenkoor te Koog aan de Zaan directeur de heer J. J. M, Sicking met 23 leden. Den 12 werd het lOjarig bestaan der gymnas tiek- en schermvereeniging Volharding aldaar gevierd. Aan de gymnaffiekuitvoeringvan 2 tot 4 uur op eeno weide aan den Purmerweg gehouden, namen deel de vereenigingen uit: Alkmaar, Amste.-dam (6 vereeni- g ngec), Beemeter, Koog-Zaandsjk, Krommenie, Schagen, Weesp Westzaan, Wormerveer en Zaandam, terwijl vertegenwoordigd waren de vereenigingen „Exelsior", Amsterdam; „Ripperda" en „Sparta", Haarlem; „Bato", Rijp, en „Concordia", Zaandam. Te half elf waren de gymnasten in de Doelen ont- augen ea verwelkomd bij monde van den heer Musses. Tijdens het aanbieden van den eerewijn door de feest vierende vereeniging, werd namens Purtn. Mannenkoor door zijnen president den heer J. C. v. d. Poll Jr., onder eeno hartelijke toespraak een lauwerkrans aan geboden. Ten slotte heette de burgemeester namens den gemeenteraad, hen welkom op dit voor Purmerend gedenkwaardige feest. Te half een had de groote optocht der verschillende elegante verschijningdie zich zoo diep voor haar boog, opgenomen. Zij ontstelde heftig, zij was in een oogenblik ten volle overtuigddat zij eene in de toe komst gevaarlijke mededingster voor zich zagtoch bewaarde zij geheel de waardigheid barer positie. Op afgemeten, maar toch vriendelijken toon zeide zij „Ik ben wel is waar zeer verrast, lieve mevrouw von Bogdanoff, ik wist niet, dat gij nog jongere bloed verwanten bezat maar toch doet het mij voor u veel genoegen, dat er van nu af aan uwe eenzaamheid een einde komt. Denkt u lang hier te blijven, vorstin F" „Dat is voorloopig onbepaald gebleven, Uwe Hoogheid. Ik houd er niet van, om iets lang vooruit te bepaleu." Maria Paulowna nam bij die woorden, met innerlijke voldoening, scherp het gelaat der prinses op, zij kende haar genoegom te wetenwat de prinses eigenlijk dacht en hoe gaarne deze zou gehoord hebben, dat liet bezoek der schoone vorstin maar van voorbijgaanden aard was. „Nadat het ons gelukt is, mevrouw, u zoo vast aan D. te verbinden", viel de prins op luidruchtigen toon in, en hij keek vroolijk naar de kleine gestalte, wier scherpe tong hij zeer goed kende, „mogen wij ons wel met de hoop vleien dat uwe schoone nicht ook niet slechts trekvogel zal zijn. Trekvogels brengen den zomer, maar laten den winter achter. Niet waar, vorstin F" Eerra glimlachte, de galanterie van den prins deed haar genoegen, ter wille van den adjndant. „Daar kan ik niet op roemen, ik kwam met sneeuw en ijs." „Dat ontdooit voor eén blik uit uwe oogen I" De prinses trok den prins haastig verder en Eerra zeide eenigzins onthutst„Is de prins altijd gewoon om zulke complimenten te maken F" „Wanneer iemand hem bevalt, waarschijnlijk! Je zult het 't best, uit eigon ondervinding, te weten komen." Het geheele doorluchtige gezelschap had met ge spannen aandacht deze ontmoeting bijgewoond. „Hij zal haar stellig onderscheiden fluisterde men elkander, vol leedvermaak, in de ooren, „en de prinses zal het ditmaal hard te verantwoorden hebben." „Zy is betooverend zeiden de mannen eenstemmig. „Wat een opvallend toilet! Wat een weelde! Wat vereenigingen plaats met hare banieren of vaandels, die op de Koemarkt aangevangenin de Boterhal ont bonden werd. De tocht werd opgeluisterd door het stedelijk muziekkorps en de Beiersche kapel. Gedurende dien tocht werd o. a. een vaandelmarseh uitgeroerd gecomponeerd door den heer J. P. Groot, directeur van het stedelijk muziekkorps. Na afloop der gymnastiekuitvoering die door zeer velen ook van elders werd bijgewoondwas er 's na middags te 5 uur reünie der gymnasten in de sociëteit „Amicitia en te 6 uur 's namiddags een feestmaaltijd in het logement de Roskam, terwijl de Beiersche Kapel zieh van 5 tot 7 uur op de Kaasmarkt liet hooren. Bij monde van den voorzitter der feestcommissie, den heer dr. Simons, werden te half negen de eerepryzen aan de bekroonde mannenkoren in de Doelen met eene kernachtige toespraak uitgereikt. De feestviering werd met eeD bal besloten. De nieuwe kaasfabriek te St. Maarten is den 13 in werking gesteld. De minister van binnenl. zaken heeft den heer T. H. Slingerbouwkundige te Amsterdam met ingang van den 15 benoemd tot buitengewoon opzichter bij de uitvoering van werken aan het rijks krankzinnigenge sticht te Medemblik. In eene den 2 September, des middags 12 uren, te Utrecht te houden vergadering zal behandeld wor den het aan de regeering te zenden adres over de zaakwaarnemerij deo 7 te Haarlem ontworpen door de daarvoor den 29 Jnli te Groningen benoemde commisfle. Dat ontwerp is aan alle notarissen en kandidaat-notarissen toegezonden. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zundert dr. G. J. Brutel de la Rivière te ZlliderWOUdö en ültdam. Het examen ter verkrijging der akte als onder wijzer of onderwijzeres wordt gehouden op 8 October e.a. en volgende dagen. Zy die daaraan willen deel nemen, moeten hunne stukken vóór 15 September e.k. toezenden aan hun districts-schoolopziener. I Mej. Tüerei6 Schwartze is benoemd tot lid van verdienste in de laatste algemeene vergadering van de Akademie van beeldende kunsten en technische weten schappen te Rotterdam. De prior in de abdy van Berne te Heeswijk heeft aan de regeering kennis gegeven van zijn voornemen tot het oprichten van een gymnasium voor byzonder hooger onderwijs. De regeering heeft vernieuwd de overeenkomst van postvervoer tusschen Vlissingen en Queenborough met de maatschappij Zeeland voor 10 jaren ingaande 1 October a.s. Die maatschappij zal voor het over brengen der post, waaronder zoowel de brieven- als de pakketpost verstaan wordtde volgende betaling ont vangen 1°. voor de Nederlandsche brievenmalen in de beide richtingen eene som van f 40,000 in het jaar 2°. voor de brievenmalen van en aan buitenlandsche postadministratiëa de daarvoor bij verdrag tusschen de leden der Algemeene Postvereeniging vastgestelde of nader vast te stellen betaling behoudens het bepaalde bij het volgend artikel 3°. voor de pakketpostvijf cent voor elk pakket het gewicht van 3,178 P. niet te boven gaande, en tien cent voor elk pakket van een gewicht boven 3,178 P. en tot 5 P. Het vervoer der zakken, manden, kisten, valiezen of dergelijke die voor de verzending der post dienen of gediend hebbengeschiedt kosteloos. De tstaat waarborgt aan de maatschappij ter zake van de onder 2°. vermelde brievenmalen eene jaarlijksche opbrengst van 260.000. 's Rijks middelen hebben in Juli opgebracht f 8,615,631 tegen f 8,383,378 in Juli 1887 en gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar f 60,723,884 een brillanten", merkten de dames schouderophalend op afgunstigen toon, op. Ja Wanneer men alles naar het uiterlijk kon beoordeelen Intusschen waren de vorstelijke personen aan het boveneind van de zaal aangekomenen gaf de hof maarschalk het teeken om het bal te beginnen. Van dit oogenblik af maakte de etiquette plaats voor een min der gedwongen houding, en vooral prins Dagobert hield er veel van zich dan slechts als gastheer te gevoelen en zich dan ook zooveel mogelijk te amuseeren. „Ha, Neukirch Daar is Neukirch Je excuseert mij even, Sibylle F" Vlug sprong hij de beide trappen af van de ver hevenheid, waarop de vorstelijke personen hadden plaats genomen en verdween dadelijk onder de gasten. De prinses sloot hare lippen wat vaster op elkander, toen zij stijf met het hoofd knikte; zij wist, dat zij haar gemaal het eerste nur niet zou terugzien; in ieder geval echter kon zij hem toch met de oogen volgen. Zij zag dat hij hier op luidruchtige wijze groette daar, in het voorbijgaan, eene dame een compliment toefluisterde, wat deze blozen deed, een grootwaardig- heidsbekleeder de hand op den schouder legdeeen ander met alle kenteekenen van schrik ontweek, totdat hij eindelijk Neukirch bereikte, die reeds den prins in het oog had gekregen en hem afwachtte. „Eindelijk zeide zijne Hoogheid herademend „de lijdensweg is gelukkig achter den rug Wat zegt gij er van, Neukirch F" „Ik ben nog geheel van streek, van verbazing, Hoogheid!" „Ha mon vieux", hebt ge werkelijk niets daarvan geweten F" „Inderdaad niet nietsZijne Excellentie drukte de vingertoppen tegen zijn schitterend wit linnengoed als om zijne verzekering te bevestigen. Hij was een dier verschijningen, die dagelijks met hun ouderdom over hoop liggen, want hoezeer hij ock met betrekking tot zijn leeftijd zeer terughoudend was, toch kon men hem gemak kelijk aanzien dat hij niet meer tot de jongste be hoorde. Indien hij tot heerscher geboren wasdan had zijn kamerheer zeker de grootste rol in den staat gespeeld. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2