Allerlei. x>taDg"l3grtthteu, tegen 58,926,844 gedurende hetzelfde tijdvak van 1887. Het 7/12 der raming bedraagt f 63,052,169. Tot de hoogere opbrengst in 1888 droeg het successie recht alleen bijna f 1,000,000 bjj, de indirecte belastingen samen ruim f 1,300,000, de posterijen 200,000, de telegraaf bijna f 50000 en de aceijnsen eren 50000. Den 11 vertoonde zich te Westerbork een smid, Kloeze genaamd, met een geladen geweer ten huize van den arbeider Engeltien, met wien hij oneenigbeid had gehad, en dreigde het geheele gezin dood te schieten. Bij de daarop tusschen die twee mannen ontstane wor steling ging het geweer af en kreeg Kloeze de voile lading in het onderlijf, met het gevolg dat hij eenige oogenblikken later overleed. Engeltien meldde zich onmiddelijk bij den burgemeester aan. Den 11 is te Helder een 13 jarig te Monni kendam thuis behoorend knaapje bij het baden in een der fortgrachten verdronken. Eenige andere jongens van 10 tot 15 jaar die zich mede in het water bevon den doch niet konden zwemmenkonden hem niet helpen. Den 11, des middags te 3 uren is te Velp een spoorwegarbeider die nog een pakje wilde overreiken aan den conducteur van den reeds in beweging zijnde trein naar Zatfen gestruikeld en overreden door den trein welke naar Arnhem vertrok. Hij overleed kort daarop hij laat eene weduwe en vijf kinderen na. Den 12 is in de nabijheid van Hattem eene boer derij afgebrand door het inslaan van den bliksem. Bij den nationalen wedstrijd voor éón persoons tweewielersafstand 20 mijlen, 50 ronden, den 12 te Scheveningen gehouden tijdens de wielerwedstrijden, werd de eerste prijs behaald door J. F. Huijsser te Maastricht in 41 min. 18» sec., de tweede prijs door E. A. Koch te Utrecht in 41 min. 19*/» sec. en de derde prijs door J, D. Rolandus Hagedoorn te Amers foort in 41 urn. 20 sec. Gedurende den rit moest de heer Rolandus Hagedoorn van rijwiel verwisselen, doch zijne mededingers waren zoo kameraadschappelijk om hem in te wachten welke beleefdheid door het publiek met teekenen van bijval begroet werd. De heer Huijsser ontving nog eene gouden medaille voor de meeste keeren het eerst overschrijden van meet. De stoomtram 's Gravenhage Scheveningen van de rijnspoorwegmaatschappij vervoerde den 12 17550 reizigers, De kunetnijverheids-tentoonstelling te 's Graven hage werd den 12 door rui.u 4000 personen bezocht. Den 13 is te Utrecht voor de transche taal o. a. geslaagd mej. J. J. S. Faber te H&arlGlU. Toen het hollandsch-amerikaansche gezelschap den 13 om 11 uur te Leiden aankwam deed zoowel het klokkenspel als de muziek der schutterij amerikaanscbe volksliederen hooren. In de wachtkamer van het stations gebouw werden zij ontvangen door den voorzitter der 3-October-vereenigingden heer Brouwer terwijl aan de dames bloemruikers werden aangeboden. Daarna begaven zij zich in rijtuigen naar het stadhuis, waar zij ontvangen werden door den heer van Buttingha Wichers, waarnemend burg. van Leiden. Na de be antwoording zijner toespraak door twee leden van het gezelschap waarbij de laatste spreker eindigde met de woorden Oranje boven al werd eene wandeling door de stad gemaakt en de Burcht, het gemeentelijk museum en het van der Werfpark (Ruine) bezocht. Om half twee werd een dejeuner gebruikt en om half drie eene muziekuitvoering in Musis Sacrum gegeven. Te 4.37 keerden zij naar Amsterdam terug- Den 13, den iaatsten kermis Zondag te Haar lem, zijn uit Amsterdam ruim 9000 persoon per spoor daarheen vervoerd. Den 13, den 57 verjaardag van den intocht der nederlandsche troepen in Leuven, heeft te Arnhem in het hotel Bellevue een feestmaaltijd piaats gehad van eenige leden van het korps vrijwillige jagers der hooge school te Leiden die in 1830/31 den belgischen veld tocht medemaakten. Van de 250 mandie van dat korps uittrokken, zijn nog 35 in leven. In de vorige week is voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen o. a. geslaagd de heer A. Beete te Haarlem en voor het tweede gedeelte de heer J. Klaver te Hoorn. De Gevangenpoort te 's Gravenhage is sedert 10 jaren bezocht door 179789 personen. Uit het onderzoek dat ingesteld wordt naar de gedwongen winkelnering is o.a. gebleken, dat te 's Graven moer te Waspik en te Klemdongen door vrouwen en meisjes bant gemaakt wordt, zoogenaamde Piete kant, welke in den regel wekelijks afgeleverd wordt bij win keliers die daarvoor het loon in den vorm van huis houdelijke benoodigdueden uitbetalen. Deze wijze van verrekening bestaatvoor zoover bekend iszoolang het bantmaken bestaat. Klachten daarover worden niet gehoord. De winkeliers doen de kant tegen klin kende munt weder van de handmaar ontvangen volgens hun bewerendaarvoor zuiver niet meer dan zij in den vorm van winkelwaren enz. hebben betaald. Is dit zoo dan bestaat deze kant-handel das door de winst die zij op bedoelde artikelen behalen. De vraag is alleen of die artikelen niet te duur aan cle kant werksters in rekening worden gebracht. De rederijkerskamer „D. D.", te Schagen heeft tegen het a.s. winterseisoen een tooneeiwedstrijd uitgeschreven. Voor het beste tooneelspel in drie be drijven wordt eene gouden medalje en 25 uitgeloofd, het daarop volgende wordt met eene zilveren en 15 bekroond. De andere mededingende kamers ontvangen eene tegemoetkoming in de kosten. Bij de den 13 bij den heer K. Kuileman te Heer- hugowaard gehouden harddraverijwerd de prijs gewonnen door den heer K. Kruijer, terwij! de heer W. de Groot Jbz. de le premie en de heer J. Zwak- man de 2e premie behaalde. De havenkwestie komt op Texel telkens weer op het tapijt en dagteekent alreeds van jaren herwaarts. Omstreeks het jaar 1848 is de zoogenaamde Oosterhaven, die als ligplaats diende voor de schepenafkomstig van de dorpen Oosterend en Oostgedempt. De ver mindering der visschersvloot en de voortdurende ver zanding dier haven gaven daartoe aanleiding. In bet begin van dit jaar werden op genoemde dorpen pogingen aangewend om de Oosterhaven weder te openen. Daar het aantal visschersvaartuigen in den Iaatsten tijd sterk is toegenomen en de opening der Oosterhaven tot he den tot de vrome wenschen bleef behooren moesten bijna alle vaartuigen van Texel hun toevlucht zoeken in de haven van Oadeschildwelke nu veel te klein blijkt te zijn. Dit is de redenwaarom dezer dagen door tal van belanghebbenden een verzoekschrift is ge richt aan den minister van waterstaat handel en nij verheid ten einde op 's lands kosten vergrooting der haven te Oadeschild te bekomen. De zuidoosthoek van Texel draagt den naam van „het Horntje" (born-hoek). Van hier heeft 's win ters by sterken ijsgang de postgemeenschap per ijsviet met den Helder plaats over het Marsdiepdat p. m. een half unr breed is. Naar men zegt, bestaat er thans uitzicht op een telefonische verbinding van „bet Horntje" met het dorp Oudeschildwaardoor men in de gele genheid gesteld zou worden den tijd van aankomst of vertrek van de ijsviet naar gemelde plaats te berichten, wat van veel belang is daar de overtocht niet alleen zeer gevaarlijk is, doch tevens zeer iangwijlig, aangezien men telkens op eene goede gelegenheid moet wachten om van wal te steken of den tocht verder te vervolgen. Zoo wordt het verklaarbaar dat hiermede soms uren gemoeid zijn. Den 13 ving te 's Hage de algemeens vergadering der Nederiandsche Vereen'ging voor Gemeentebelangen aan. De waarnemende voorzitterde heer Verploegh Chastéburgemeeter van Vreeswijk, opende de verga dering met een woord van welkom aan de leden, wier geringe opkomst hij betreurde er bijvoegende, dat die opkomst niet evenredig was aan de ruime belangstelling der Vereeniging in 't afgeloopen jaar ten deel gevallen. Tachtig nieuwe leden waren toegetreden, en aan mede werking, ook van andera vereenigingen ontbrak het niet. Nadat tot bestuurslid was gekozen de heer Ferf, lid van Ged. Staten van Noordhollanden herkozen de heer Groskamp burgemeester van Sloten werd de rekening over 1887, sluitende met een batig saldo van ruim 85 gulden, en de begrooting voor 1889 vastgesteld. Alsnu was aan de orde het uitbrengen en bespreken van het Algemeen Verslag van de in het loopende jaar gehouden examens voor aspirant-gemeente-secretarissen of ambtenaren ter secretarie. Daaruit bleek, dat van de 29 candidaten 21 het examen met goed gevolg aflegden. Zoowel in het aantal als in bet gehalte dier geslaagden was verbetering waar te nemen. Tevens b eek, dat bij een deelname van 25 candidaten aan 't examen één commissie voldoende was. Op de vraag of zij, die aldus een diploma hebben verkregen, de beste plaatsen ter verschillende secreta rieën bekomen, antwoordde de voorzitter dat zeer zeker diegenen, die een diploma hebben, bij verschillende gemeentebesturen boven anderen de voorkeur genieten; cverigens zou het bestuur overwegen in hoeverre het nuttig was, telken jare opgave te doen van de gediplo meerden, die geplaatst waren. Het verslag werd daarna goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten heeft zich tot de regeering te wenden, ten einde maat regelen in 't leven te zien geroepen tot betere wering van landlooperij en bedelarij. Alsnu werd door don heer H. G. Hartman Jr., secre taris van Goes.de wensehelykheid betoogd van herziening der bezoldigingen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Nederland; zoodanig dat daarin meer eenvormigheid kome. Hy toonde met cijfers uit staten aan dat de burgemeesters in ver schillende gemeenten van ons land slecht in Zuid- Holland vrij goed bezoldigd worden. Doch vooral in Limburg was 't ergerlijk, in niet minder dan 57 gemeenten dier provincie hebben de burgemeesters van ƒ100 tot f 200 salaris. Door vergelijking der cijfers toonde hy voorts aan, hoe ongelykvormig en ongemoti veerd de bedragen voor burgemeesters-, secretarissen-, en ontvangers-salarissen worden uitgetrokken. Desehuid hiervan is in de wijze van benoeming gelegen. En verandering is alleen mogelijk, wanneer de vaststelling der tractementen berust bij Z. M. de Koning of den minister van binnenl. zaken. Hij stelde voor het be stuur uit te noodigen aan deze zaak zijn aandacht te wijden en middelen te beramen om tot verbetering te geraken. Het denkbeeld van den heer Hartman vond steun bij den heer Montagne, uit Leiden, die zijn gevoelen nader uiteenzette. Het bevolkingscijfer kan niet als maatstaf dienen. Welke maatstaf echter dienen moet, is moeie- lijk te zeggen. Doch de benoeming door Z. M. den Koning komt ook dezen spreker wenscheljjk voor de burgemeester dit voegde hy er bij moest geen lid van den raad of secretaris zijn. De Voorzitter meende, dat de beste weg zou zijn, de vaststelling van minimum-bedragen der tractementen bij de wet. Het voorstel van den heer Hartman zal door het bestuur in overweging genomen worden. Op een uitnoodiging van de Vereeniging voor burge meesters en secretarissen in Friesland om zich evenals die vereeniging tot den minister van financiën te wen den ten einde te verkrijgen, dat de financieele moeie- lijkheden worden voorkomenverbonden aan de drie- maandelijksche uitkeering van de der personeele belasting, heeft het bestuur geen bepaald voorstel gedaan. Uit de discussie bleek, dat men 't echter geheel met het gevoelen der bovengenoemde vereeniging eens is en men voor de gemeenten bij gebrek aan kasgeld een beroep op den rijksontvanger wenschelijk achtte. Deze aangelegenheid zal bij het hoofdbestuur een punt van overweging uitmaken. De werkzaamheden liepen hiermede af. Naar aanleiding der oproeping van het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond cm geschikte wielrijders, ten einde die bij de a.s. manoeu vres ter beschikking van het ministerie van oorlog te kunnen stellen hebben zich uit Nijmegen aangeboden de heeren A. de Leur en Martin Gerritsenbeiden leden van de club „Udi", aldaardie meermalen blijk gaven van hun meesterschap op het rijwiel. De koene luchtreiziger „professor'" Baldwin gaat nog steeds voort in Engeland proeven te doen met het door hem verbeterde valscherm. Dit zal zoolang duren tot hij aangetoond heeft, dat het dalen door middel van de parachuut niet gevaarlijk is. Dan is natuurlijk het aardige er af en raakt hij met zijn uitvinding in de vergetelheid. Om dit te voorkomen en er tevens een nuttige bestemming aan te geven raadt een engelsah blad hem aan, het bijv. geschikt te maken om er mede uit brandende gebouwen te ontsnappen men kan niet altijd op hedendaagsche reddingsmiddelen in dergelijke oogenblikken van gevaar vertrouwen. Als een troost in dezen regenachtigen zomer moge strekken, dat ook onze voorouders dergelijke natte zomers gehad hebben. Ia de „Drentscbe Jaarboeken", van vader Piceardtleest men „Geen mensche die leeft, heeft gesien in dese Landtschap soodanige jam- meriicke drie after-malkanderen volgende jaerenals geweest zijn de jaer 1648 49 en 50. Het heeft dese Somers en Herfsten contineulich geregent met sulcke stortregens, dattet water in sommige plassen zoo boogh gestaen heeftals in de Aller-Heyiigeu vloet. Hier door is het meeste gras verdorven, het hoy verdroncken, het koorn op 't veld verrot, koeijen, paerden, Behapen, met menigte weghgestorvenden brandt verdurven waer door groot gebreck geweest is van broodt, butter, kaes speek bier brandt en andere levensmiddelen." Op de tentoonstelling te Boston is te zien een modal van een slaapwagon, ontworpen door den heer J. L. Harris, welke zoowel wat geriefelijkheid als gemak be treft, de Pullmann Wagner, Mann of Monarch car zal overtreffenomdat met weglating of verbetering van alle gebreken, partij is getrokken van al het goede der bovengenoemde wagens. De nieuwe slaapwagon zal 46 voet lang zijn. Aan het eene einde bevindt zich de keuken het buflet, de toiletkamer de linnenkast en het verwarmingstoestel en aan den anderen kant de observatiekamer, het saion, de toiletkamerde bibliotheek en een brandkast met verschillende laden waarin alle passagiers hunne arti kelen of papieren van waarde kunnen bergen. Het midden van den wagen zal worden gebezigd voor een gemeenschappelijk salon, en zal gedurende den dag een aangename zitkamer uitmaken flink hoog, met breede en hooge venstors en gemeubileerd met gemakkelijke stoelen. Van slaapplaatsen kan men niets bespeuren en schijn baar is hiervoor niet de minste plaatsmaar 'a avonds behoeft de portier slechts eenige valdeuren die zich langs beide zijden in den vloer bevindenover eind te zetten en aan de zijwanden te bevestigenten einde den wagen in tien afzonderlijke afdeelingen te verdeelen. Door middel van een katrol worden dan van beneden den vloer de bedden opgehescben twee voor eike af deeling terwijl de stoelen in de ruimte worden ge schoven die des daags voor de bedden wordt gebruikt. De bedden zjjn dan reedB alle opgemaaktmatrassen lakens dekens en kussens alles ligt behoorlijk op de plaats waar het behoortzoodat de zitkamer binnen twee minuten nadat de valdeuren zijn gelichtin tien afzonderlijke slaapvertrekken is herschapen. Tevens wordt er voor gezorgd, dat de bedden steeds warm en droog worden gehouden. De kooien zijn vol gens dit stelsel 2 duim langer en 4 duim breeder terwijl er tusschen de onder- en bovenkooi 12 duim meer ruimte zal zijn dan in de wagens welke nu ge bruikt worden. De aandacht van het publiek wordt door den minister van waterstaathandel en nijverheid gevestigd op de omstandigheden, dat de vermindering van het port der brieven van 25 tot 15 cent voor Je gefrankeerde en van 50 tot 30 cent voor de ongei'rankeerde per 15 gramvastgesteld bij het Koninklijk besluit van 20 Januari jl. (Staatsblad n°. 6) alleen van toepassing is op de brieven welke naar de Nederiandsche koloniën en bezittingen in Oost- an West-Indië bestemd of van daar afkomstig zijn en langs een anderen dan den recht- streeksohen zeeweg gewisseld worden en dns niet geldt in het verkeer met de landen der Vereeniging, bedoeld bij art. 1 c. van het Koninklijk besluit van 14 Maart 1879 (Staatsblad n°. 45), waarvoor het port der brieven, evenals vroeger op 25 cent voor de gefrankeerde en 50 cent voor de ongefrankeerde voor elk gewicht van 15 gram bepaald blijft. Meermalen toch komt het voor, dat brieven voor Britsch-Indië, de Straits-Settlements, China, Japan enz. met 15 cents gefrankeerd zijn wat ten gevolge heeft dat een port ten bedrage van het dubbele van het ontbrekende bedrag ten laste van den geadresseerde gebracht wordt. In het bericht omtrent de luchtballon, in ons nummer van den 12, staat abusievelijk, dat zij in zuid westelijke richting afdroef. Dit moet natuurlijk zijn in noordoostelijke richting. De wind was zuidwest. Ye old Dutchmen. Op daartoe gedane uit noodiging door het bestuur van de afdeeling Alkmaar der Hoilandsche Maatschappij van landbouw zullen vrijdag de leden der Holland. Society, de hol.and- scbe Amerikanendie op het oogenblib in ons land vertoeven onze gemeente bezoeken. Het bestuur van genoemde afdeeling zalzoo is het voorloopig plan bet gezelschapmet een extra boot van de Alkmaar Packet, van Amsterdam afhalen en te ongeveer half elf uur alhier aankomen. Achtereenvolgens worden bezocht het stadhuis, de Groote Kerk en de kaasmarkt, alwaar de kaasdragers, op aanschrijving van burgemeester ea wethouders in hun gewoon wit costuum zullen zijn, terwijl het carillon de bezoekers met het Amerikaanscbe Volksliedgevolgd door het Wien Neerlands bloed zal begroeten. Op het stadhuis zal het gemeentebestuur

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 3