No. 100. Negentigste Jaargang. 1888 Een kind uit het volk. V R IJ D A G 17 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffïHëel Oebeelte. Bmiguianb. 1LK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gehesle rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De DIRECTEUR der GEMEEN TEEEIN1GING te ALKMAAR brengt ter aigemeene kennis dat de prijs der compost, met ingang van 20 Augustus 1888 krachtens besluit van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar van den 13 dezer, bepaa'd is op twee gul den vijf en zeventig centen per stère. Alkmaar, De Directeur voornoemd, 15 Aug. 1888. P. van den ENDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennisdat aan hen vergunning is ge vraagd door JOHANNES CORNELIS VAN GIJSEN, pel molenaar thans wonende te Oudorptot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttikoudorp wijk Cno. 64welke vergunning thans ten name staat van MEIJÉRT KOSTER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 15 Augustus 1888. De Seerctaris NUHOUT van dek VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het primitief kohier van het Patentrecht alhier, dienstjaar 1888/89, op 11 Augustus 1888 door den Provincia len Inspecteur der directe belastingen in Noordholland execu toir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen dezs gemeente ter invordering is over gegeven. ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te .geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 16 Augustus 1888. A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Juli 1888 B. Veerrens Amsterdam; A. Wehemeier, Koegras, Mevr. B. Anink Leiden S. Schouten Nieuwe Niedorp. van '<G r o o t s c h e r m e r Mej. P. Bakker, Amsterdam; Briefkaarten: F. C. Saafenthaler Amsterdam A. KnogsAmsterdam. I III IP-llll IIIMIBimn IIII IIMIH IIIll III IH DUITSCHLAND. Do Koning van Portugal is den 13 te Berlijn door Keizer Wilhelm ontvangen. Des middags werd in het paleis te Potsdam te zijner eer een niEaltijd gegeven waaraan honderd personen deel namen. Aan graat Moltke is door den Keizer oog toegestaan het blijven bewonen zijner ambtswoning in het gebouw van den generalen statterwijl hem persoonlijk een adjudant is toegevoegd. Zijn opvolger, graaf Waldersee, 56 jaren oad* was sedert 1881 onder grasf Moltke als onderhoofd van den generalen staf werkzaam. In het 6 berlijnsche districtwaar eene verkiezing voor lid van den Rijksdag moet plaats hebben is door TT*T.STTTT -T -•rriT.f—aTCT 12) „Zijn booze geestfluisterde de prinses, deze ont moeting «iende, en tusschen hare wenkbrauwen kwam eene kleine plooi. „Wanneer ik dien slang den kop kon vermcrselen, dan eou alles beter zijn „Een fameuse aanwinst!" Prins Dagobert drong zijnen vertrouweling ter zijde in een vensternis, „voor naam en schoon, met eene onaantastbare positie en chique...,." Bij bracht zijne vingertoppen aan den mond. „Zeer chique. Er gaat toch niets boven dat zekere je ne sais quoi bij de vrouwen, ik stel het veel hooger dan schoonheid alleen. De vorstin bezit beide des te beter „Des te erger 1" Een duivelsch Jachje speelde om de lippen van den ouden vrouwengek. Prins Dagobert lachte. „Ik wil niet ontkennen dat schoone vrouwen mijn zwak zijn. Het is een zeldzaam genot, in schitterende vrouwenoogen te kijkeneen pikant profiel te bewon deren een glimlach of eene blos te voorschijn te roe pen. Bah wat behoef ik u dat alles te zeggen, gij begrijpt mij ook zonder dat." „En ben als altijd tot uwen dienstHoogheid I" „Dat is van later zorg. Yoorloopig zullen wij wat voorzichtig moeten zijn. Die geschiedenis met Som- merfeld is nog Diet in het vergeetboekde prinses mocht zich eens, meer dan noodig is, van ieder mijner Echreden laten inlichten." „Daarom heb ik mij het genoegen ontzegd, de vorstin dadelijk aan te spreken." „Welnu, tracht dan echter zooveel mogelijk omtrent haar te weten te komen. Mevrouw Bogdanoff is toch eene oude vriendin van jewat mij zelf betreft ik zal langzamerhand trachten met haar op goeden de sociaal-demokraten Liebknecht kandidaat gesteld. De conservatieven en de nationaal liberalen zouden gaarne zien dat de vrijzinnigen met hen één kandidaat stelden tegenover hem. Het 7 internationale congres van oogartsen den 8 onder het voorzitterschap van prof. Donders te Heidel- berg geopendis den 11 gesloten. Het werd door omstreeks 300 oogheelkundigen bijgewoond. Edinburg is aangewezen ale plaats voor het over zes jaren te houden congres. ENGELAND. Parnell heeft de Times wegens laster voor den rechter te Edinburgh gedaagd en f 600.000 schadeloosstelling gevraagd. Dit rechtsgeding wordt vermoedelijk den 18 October behandeld. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Algiers heeft na korte beraadslaging f 100 toegestaan voor de werkstakers te Parijs. Volgens de tegenstanders van Boulanger is te Saint Jean d'Angely geen sprake geweest van een moord aanslag op hem. Bij zijn binnentreden in de stad des namiddags omstreeks 3 uur werd hij op de meest vijandige wijze met gefluit en geschreeuw door de bevolking ontvangen. Zijne aanhangersdie in de minderheid waren weerden zich geduchtzoodat een algemeen gevecht ontstond waarbij graaf Dillon een swaren stokslag op het hoofd ontving. Een leeraar aan het gymnasium, Perrin genaamd, was een van de grootste levenmakers tegen Boulanger's aanhangers, die hem tot zwijgen wilden brengen en aanvielen waarop hij een revolver voor den dag haalde en vijf schoten op zijne aanvallers laste. Een der paarden van het rijtuig, waarin Boulanger gezeten was, werd getroffen. Perrin werd naar het politie-bureau gebracht, doch na verhoor dadelijk in vrijheid gesteld, omdat hij volgens den officier van justitie tot zelfverdediging had gehandeld. Hij zal alleen te recht staan wegens het dragen van wapenen, in strijd met liet verbod. Eenige duitsche studenten die onlangs te Belfort minder aangenaam behandeld werdenwilden tegen die gemeente een eisch tet schadeloosstelling instellen en verzochten den president der arr. rechtbank hun ambtshalve een advokaat aan te wijzen daar geen der advokaten te Belfort voor hen wilde optreden. Deze meende niet aan hun verzoek te kunnen voldoen, want naar zijn oordeel behoorde deze zaak niet tot die ge vallen waarin de wet de toewijzing van een advokaat toeliet. De studenten trachtten toen te Parys een advokaat te vinden maar niemand wilde hen helpen aoodat zij hun plan moesten opgeven. De Nordd. Allgem. Zeitung, prins Bismarck's orgaan is over deze gebeurtenis hoogst ontevreden. Het blad acht het voor Erankrijke ea slecht teekeD, dat de fraasehe justitie, welke voorheen zulk een goeden naam in Europa had ook reeds in verval begint te raken. Het komt tot de slotsom, dat de toestanden in dit land der verwildering te gemoet gaan. Een der elericale bladen heeft met bet oog op de voet te komen. Zij schijnt mij een zwaan een ko ninklijke zwaan." Prins Dagobert vond deze vergelijking buitengewoon passendbesloot die zorgvuldig te onthouden en zoo mogelijk later te gebruiken. Hertog August Tbeodoor zou in een gelijk geval van eene ster gesproken hebben, misschien waren beide te vereenigen. „Te midden van ganzen" dacht Nenkirch vrij oneerbiedig, terwijl hij de overige damesrij met ken nersblikken monsterde. Zeer zeker waren er ook onder deze lievejeugdige en friascbe gezichtjesmaar de voorliefde der prinses voor eenvoud was bekend en daarom deden zich in het algemeen de dames te D. niet op haar voordeeligst voor. Terwyl de prins langs diplomatische omwegen de dame trachtte te naderen die hij op den eersten blik reeds tot de koningin van zijn hart bad gekozen, waren de oudere en jongere beereu van het corps officieren, van de diplomatie en de haute finance druk bezig om haar hunne hulde te brengen. Eerra hoorde titels en namen noemen, die zij dadelijk weder vergat. Allen verlieten haar, met het aangename bewustzijn, dat hun eene bijzondere opmerkzaamheid van de zijde der schoone gast was ten deel gevallen. Eerra had voor ieder zulk een vriendelijken glimlach, zulk een vroolijk, zij 't ook in min of meer vreemd accent gesproken woord dat z.j de harten stormenderhand veroverde. De eenige, dien Eerra tot nu toe onder de menigte, die haar omringde, miste, was de adjudant, maar°zij troostte er zich mede, dat hij straks wel komen zou, want hij stond nog steeds in de nabijheid der prinses' nu zelfs naast haar; en herhaaldelijk werd hij door haar' aangesproken en in een vrij langdurig gesprek gewikkeld. „Misschien verlangt zij evenzeer als ik om eens te lachen over onze ontmoeting van gisteren", dacht zijzich met een vluchtigen blik overtuigende dat Rommingen nog niet uit zijne positie was geraakt, „wat moet die etiquette toch vervelend zijn 1" „Vorstin, hebt u nog eenen dans vrij voor uwen verkiezingen van den 19 aan Boulanger laten vragen hoe hij over de godsdienst- en onderwijskwestie dacht. Hij heeft geantwoorddat by in geen geval de hand zon leenen tot godsdienstige vervolgingen, want, indien hij het deed zon hij handelen in strijd met zijn ge weten en zijn belang. De werkstakers hebben zich den 14 naar den minister president Eloquet begeven om hunne grieven uiteen te zetten. O. a. verklaarden zij, dat het optreden der gewapende macht alle minnelijke schikking verhinderd had. De minister antwoordde dat de regeering nim mer dulden zoudat het werken aan arbeidersdie werken wilden met geweld belet werd. ITALIË. Den 13 des avonds werd door senaats leden afgevaardigden en eenige andere hooggeplaatste personen een feestmaal aangericht ter eere van den minister van onderwijsdie in eene daarbij gehouden redevoering den lof verkondigde van den heer Crispi en er bijvoegde, dat Italië oprecht naar behoud van den vrede streefde. De bijeenkomst der Keizers van Duitsch- land en Rusland was gunstig voor den vrede en het bezoek van Duitschland's Keizer te Rome zon de vre delievende plannen der Keizers bezegelen. De Paus beeft eene nieuwe decoratie ingesteld ter gedachtenis aan zijn jubelfeest en bestemd voor de heeren en dames die zich daarbij verdienstelijk hebben gemaakt. Den 13 heeft de Provinciale Raad van Rome zijne zitting begonnen. De heer Bacellitot voorzitter her kozen hield eene toespraak, waarin hij o. a. zeide: „Wij zijn onzen krijgahaftigen en grootmoedigen Koning de eer verschuldigd van eerlang den zeer mach tigen Keizer van Duitschland binnen onze muren te mogen ontvangen. Dat is eene gewichtige staatkundige daad, waarn de vruchten van Italie's verstandige staat kunde worden gezien. Laat wie wil er zich bij verbijten van ergernis, wij maken ons gereed om hem te ont vangen op eene wijze, het meest burgers waardig, wien het vrijstaat hun vaderlandlievenden trots te uiten." TURKIJE. De trein, waarmede de internationale spoorwegrijin geopend is, kwam den 14 op den bepaalden tijd te Konstantinopel aan. Eene talrijke menigte was aan het station bijeendoch officieele plechtigheden bleven achterwege. ZWITSERLAND. Twee engelscben zijn bij het beklimmen van den Dent du Midi bij Genève in een afgrond gestort. Een van hen werd ernstig gekwetst naar een hotel gebracht doch de ander werd niet teruggevonden. VEREENIGDE STATEN. De heer Blaine heelt na zijne terugkomat onmiddellijk eene rede gehouden tegen de tarief hervorming door president Cleveland verlangd. Hij beweerde, dat des presidents staatkunde voordeeliger was voor Engeland dan voor de Vereende Staten. onderdanigen bewonderaar?" vroeg prins Dagobert haar tegemoet tredende. Terra wierp een bijna hulpeloozen blik op hare nicht. Zij wist dat haar balboekje geheel vol was, maar haar vrouwelijk mstinct zeide haar ookdat zy den prins het verzoek niet mocht weigeren. Een flauw knikje der russin, en zij trad eene schrede vooruit en hij sloe» zyn arm om hare slanke gestalte. Prins Dagobert gold voor een voortreffelyk danser, de schoone, koninklijke vrouwelijke verschijning scheen hem zoo zeer te bezielen dat hij nu daarin zich zelf overtrof. „Dank u zeer Uwe Hoogheid", zeide Eerra, hijgend stilstaande, terwyl zij er met op lette, dat zij juist aan het andere einde der zaal was als waar hare nicht zat. Hij legde haren arm in den zijne en wandelde naast haar voort. „U permitteert, dat ik nog even met u wandel, vorstin. In de zijzalen is liet koeler en n bent wat warm." Argeloos gaf zij hare toestemming, zij vermoedde niet, dat hen honderden oogen honderden vinnige, luid en zacht gefluisterde opmerkingen volgden toen zij onder de witte draperiën verdwenen. Nu ja het was een prins, aan wiens arm zij voortschreed De stralenkrans, die de grooten dezer aarde omgeefthad ook haar in het eerste oogenblik verblind en in verwarring gebracht, dat was nu echter voorbij, zijne complimenten klonken niet anders dan die van andere heeren zij was ook tegenover hem de zegevierende soboone vrouw en zij voelde dat met zekere voldoening. „Zoo ongelukkig kan ook niemaDd anders zijn dan ik", zeide een slanke, kroesharige huzarenofficier het paar naziende, tot een kameraad van de infanterie en hij stampte licht met den voet op de parketvloer, „dien dans bad de vorstin aan mij gegeven." De aangesprokene grootbeenigmager met een smal, bleek vossengezicht, zag sarcastisch op zijnen woedenden collega neer. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 1