ZUID-AFRIKA. Een engelsch detachement van 400 man, dat zich op weg bevond van Nkonjini naar Ioumahad den 10 eene ontmoeting met eene strijd macht der Zoeloesdie twaalf dooden en zestien ge wonden bekwamen, terwijl 400 ttuks vee van hen buit gemaakt werden. Het verlies der engelschen was on bekend. HSimtctiIaub. mede het gesticht Meerenberg te Bloemendaal Uit Nieuw-York wordt beriohtdat de gele koorts een wezenlijke schrik te Jacksonville heeft veroorzaakt. De naar het noorden voerende wegen waren vol van vluch telingen aan wie het gezondheidscordon het doorgaan belette. De kerkvoogden der herv. gemeente Zaandijk verkeerea in een lastig geval. In 1869 sloten de kerk voogden aldaarzonder de stemgerechtigde leden ge raadpleegd te hebben, zich aan by bet college van toe zicht. Eenigen tijd later wees een der gemeenteleden er per brief op dat deze toestand onwettig wasdaar niet door kerkvoogden maar door de stemgerechtigde leden der gemeente moest uitgemaakt worden of Zaandijk onder het college van toezicht zou staandan wel „vrij beheer" zou hebben. Kerkvoogden oordeelden dat deze opvatting juist was en riepen nu stemgerech tigde leden op ter beslissing. Zij kozen vrij beheer. Hiervan werd kennis gegeven aan het college van toe zicht. Alles werd op wettige wijze geregeld en men bemoeide zich natuurlijk niet meer met het co'lege van toezicht. Wat gebeurt nu echter? De kerk behoeft herstelling en daarvoor is geld noodig. In eene ver gadering van kerkvoogden en notabelen wordt besloten, dit geld te vinden uit bijdragen der gemeenteleden en het tekort komende door afschrijving van het grootboek van een gedeelte der somdie voor 1% jaar er op geplaatst is. De kerkvoogden meenden zeker te zijn van het geld en besteedden het werk aan maar nu het op betalen aankomthebben zij geen geldwant de afschrijving van het grootboek wordt geweigerd en wel omdat Zaandijk behoort onder het college van toe zicht en dat college de afschrijving niet goedgekeurd heeft. Kerkvoogden hebben er op gewezen hoe de gemeente sinds tal van jaren vry beheer heeft, hoe dat vrij beheer langs wettigen weg is tot stand gekomen. Dit alles baat niets. Bij kon. besluit van den 5 is bepaald, dat in he^ krankzinnigengesticht a. te 's Hertogenboscb, genaamd Eeinier van Arkelniet meer dan 542 krankzinnigen 801 mannen en 241 vrouwen en b. te Vught, genaamd Voorburg, niet meer dan 800, 400 mannen en 400 vrouwen verpleegd mogen worden. In eerstgenoemd gesticht moeten ten minste drie en in laatstgenoemd ten minste vier geneeskundigen zijn. By kon. besluit van den 9 is de heer mr. K. W. P. F. Gericke van Herwijnen minister-resident te Madrid, benoemd tot ridder in de orde van don Nederl. Deeuw en bij kon. besluit van den 12 gelijke onder scheiding toegekend aan den heer dr. Th. W. Engelmann, hoogleeraar aan de rijks hoogeschool te Utrecht. Den 11 is te Schiedam eene branderij, die bij de oprichting voor ongeveer twaalf jaren ruim f 24000 gekost had, verkocht voor f 3010 zonder de koeten. In den nacht van den 12 op den 13 is inge broken in de r. k. kerk te Diemerbrug; de dieven verschaften zich den toegang tot de kerk door middel van een gestolen ladder en het uitsnijden eener ruit ledigden de offerbussen en namen verscheidene voor werpen mede welke den 13 te Amsterdam door de justitie in beslag genomen werden. Den 13 is bij de oefeningen der veldartillerie te Bsrgen op Zoom een stukrijder beklemd geraakt tu3- scben een voorwagen en de paarden, die schichtig wer den en hem ernstig verwondden. Aan de den 13 te Akersloot gehouden hard draverij namen 6 paarden deel. De prijs, een tilbury- tuig, werd gewonnen door „de Deugd", vau K. Akker man de premie een staldeken door „Mietje" van P. Kraakman. Den 13 en 14 is te Deventer voor de hoofdakte geslaagd F. van der Werf te Schagen, waarmede het examen aldaar afliep. Van de aangegeven 3 vrouwelijke en 149 mannelijke kandidaten kwamen 8 niet op, trok ken 2 zich terug, werden 3 vrouwl. en 104 mannl. kandidaten afgewezen en slaagden 35 mannl. In eene buitengewone vergadering van aandeel houders van de Parkschouwburg te Amsterdam den 14 gehoudenis tot directeur, in plaats van den heer P. A. J, M. Geselschap, die den 13 zijn ontslag genomen had, benoemd de heer J. G. de Groot op/500 jaarwedde, zoo'ang de schouwburg niet geheel vrij is van pachtovereenkomsten en op f 5000; zoodra zij weder ter vrije beschikking van de aandeelhouders is. Gelijk tijdig werden drie nieuwe commissarissen benoemd in plaats van de ontslag genomen hebbende commissarissen; door deze wijziging vertrouwden de aftredende commis sarissen datin verband met de moeielijkheden met den eigenaar van het gebouw, den heer van Hall, een voor de aandeelhouders gunstiger staat van zaken in het leven zou worden geroepen. Den 14 is eene dame, die des avonds om 10 uur met den Hollandschen spoortrein aan het Centraalsta tion te Amsterdam aankwam, aldaar ongesteld ge worden en eenige oogenblikken later in eene der wacht kamers overleden. Den 14, te half tien des morgens, vertrokken de leden der Holland Society met de Willem III van den Harlinger steiger naar het eiland Markenwaar de schooljeugd in hare typische en kleurige kleederdracht hen aan de haven verwelkomde. De hoofdonderwijzer de Groot geleidde hen over het eiland waar men druk bezig was met den hooibouw. Het museum, het binnenhuisje van Marijtje Tyssen de kark enz. werden bezocht en met de meeste belang stelling bezichtigd. De amerikauen waren er al spoedig thuis en stonden, in groepjes over het eiland verdeeld, midden tusschen de bevolking, waarmede sommigen zelfs een gesprek wisten te voeren. De schooljeugd verdrong zich intusschen om enkele leden van het gezelschap die er vermaak in schepten de knapeu en meisjes centen te laten gtabbelen. Op het dek der Willem III werd een lunch gebruikt, waarbij het aan hartelijke woorden niet ontbrak. Bij de aankomst te Hoorn werd men begroet door de schutterijmuziek en een groot deel der bevolking die de bazoekers luide toejuichte. In optocht ging men door de met vlaggen getooide stad naar het raadhuis waar men in de raadzaal werd ontvangen door den burgemeesterde leden van den raad en de zangver- eeniging „Sappho". De burgemeester riep den amerikaanschen broeders in het merkwaardige Hoorn van de 16e en 17e eeuw een hartelijk welkom toe en wees op hare geschiedenis, hopendedat men Hoorn nietzooals beweerd werd onder de „doods steden" zou rangschikken. Da beeren mr. Siclen mr. Lijndorp en senator Vedder dankten voor de genoten ontvangstwaarna de mannen zan»- vereeniging „Sappho" een paar nommers ten beste gaf en den leden vaü het gezelschap een exemplaar van het Nederlandsche Volkslied aanbood. Vervolgens bezocht men het West-Friesch Museum de Zeedijken vele oud-Hollandsche geveltjes en de kermis. Hoogst voldaan verliet men te half zeven Hoorn uitgeleide gedaan door den burgemeester, de schutterij muziek en de bevolking. Het was voor de amerikauen inderdaad een merkwaardige dagdien zij niet zullen vergeten. Herhaaldelijk toonden zij hunne belangstelling en dankbaarheid niet het minst aan den heer Cazaux van Staphorstdie alle eer voor de leiding van dit door de commissie aan hen aangeboden feest verdiende. Tot het gezelschap behoorden, behalve vele commissie leden met hunne dames, de burgemeester van Tienhoven en de wethouder ConiDck Westenberg. De gemeenleraad van Helder heeft den 14, op voorstel van den arr. schoolopziener, het hoofd der school J. 1'. Berk, die zonder kennisgeving van verhin dering voortdurend afwijzend blijft, uit zijne betrekking ontslagen en als tijdelijk hoofd der school No. 3 be noemd den eersten onderwijzer J. S. vaa Juebem. Tot onderwijzeres aan die school werd tevens benoemd mej. E. Visser aldaar. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 14 aan den heer G. Key, aannemer van de werken voor de waterverveesching aldaarde hem wegens de te late oplevering van het werk opgelegde boeien, ten bedrage van 24935 kwijtgescholden na een schrifte lijk betoog van den hoofdingenieur, dat de vertraging door omstandigheden, geheel onafhankelijk van den wil des aannemers was ontstaan. Volgens het in de Staatscourant van den 14 op genomen verslag van het toelatingsexamen als adelborst 3e klasse aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord hebben in dit jaar 48 van de 117 adspi- raatend. i. 41.02 pet., aan de vereischten voldaan. Onder hen die deel genomen hebben aan het examen in zijn geheel, waren er 27, die in 1887 of vroeger ook examen afgelegd doch toen niet voldaan hadden. Van die 27 hebben er thans 16 voldaan van wie 11 voor eene benoeming in aanmerking konden worden gebracht. Van de 32 die ook deel zouden nemen aan het toe latingsexamen voor kadet bij de kon. mil. akademie te Breda en van wie 12 geneeskundig werden afgekeurd hebben 7 voldaan de overigen niet. Hoewel de uitkomsten van het examen dit jaar gunstiger mogen worden geacht dan in 1887, zoo moet toch opgemerkt wordencat blijkbaar bij het onderwijs van verscheidene adspiranten veel gevorderd is gewor den van het geheugen maar erover het algemeen genomenniet genoeg werk van was gemaakthet denkvermogen te ontwikkelen en het geleerde toe te passen. Ook thans trof men wederom onder de adspiranten jongelieden aan van wie men bepaald kon en moeBt weten dat zij niet zouden kunnen voldoen aan de ge stelde vereischten dat afkeuring blijft verdienen. Den 14 is te Hoorn tot voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken benoemd de heer W. F. A. Kaag, tot onder-voorzitter de ho3r H. Belt en tot secretaris de heer C. van Helden, lid, voor wien thans een nieuw lid gekozen moet worden. Den 14 is te Deventer brand ontstaan in de fabriek van zegellak enz. van de firma P. van Son en Co.; het bovenste gedeelte brandde geheel uit, doch het beneden gedeelte der fabriek, dat groote water schade bekwam bleef gespaard. Den 14 is door de directie der marine te Wil lemsoord in het openbaar aanbesteed het maken van hellingen voor twee torpedobooten groot model op s ryks werf aldaar. Vau de 18 inschrijvers was de heer P. Verbrugge te Waddingsveen voor f 15850 de laagste. Hoogste waren gebroeders Janzen te Helder, voor f 25475. Den 14 is te Leeuwarden een werkman, die bezig was herstellingen uit te voeren aan den schoorsteen op het dak aan de hoogere burgerschool voor meisjes, uit- gegleden en op de binnenplaats te recht gekomen. Hij was onmiddellijk dood, De afgevaardigden ter Synode van de Christelijk Gereformeerde Kerk zijn den 14 te Assen bijeengekomen en hebben na gezang en gebed, het moderamen sa mengesteld als volgttot prssses werd met 30 van de 40 stemmen gekozen ds. W. H, Gispenafgevaardigde voor Noordholland tot vice-praeses ds. H. Beuker met 25 tot scriba ds. W. Doorn met 24 stemmen beiden afgevaardigden van Zuidholland en tot adjunct-scriba (bij loting met ds. A. H. Gezelle Meerburg, afgevaar digde voor Gelderland die evenveel stemmen had ver kregen) ds. J. Westerhuis, afgevaard'gde voor Zeeland, nadat vóór de loting den Heer gesmeekt was om den uitslag daarvan voor de vergadering zoo nuttig mogelijk te doen zijn. Alle gekozenen namen de benoeming aan. Den 15 is door de ministers van binnenl. zaken justitie en waterstaat een bezoek gebracht aan het thans voltooide en weldra in gebruik te nemen gebouw, waar vergroot is geworden en waardoor het mogelijk zal zijn het aantal verpleegden van bijna 800 te brengen op ruim 1200. Na de inrichting van het gebouw in bijzonderheden te hebben opgenomen, werd een kort bezoek gebracht aan de naburige Kuine van Brederodeen vervolgens een collation gebruikt in het gesticht zelf. Volgens de Haarlemscbe courant nam tegen het einde daarvan de Commissaris des Konings het woord in de eerste plaats om den ministers dank te brengen voor de bereidwil ligheid waarmede zij aan de uitnoodiging hadden ge- volg gegeven. Trouwens, het was algemeen erkend, dat de nederlandsche regeering steeds vooraan stond, waar het gold de verpleging van krankzinnigen. Hij meende, dat ook de Staten dezer provincie altijd blijk hadden gegeven tot bereiking van dat schoone doel te willen medewerken, en als het hun gegeven was in dit opzicht nut te hebben kunnen stichten dan moest daarvoor voornamelijk hulde worden gebracht aan de leden der commissie van toezicht hier aanwezig. Daarop nam de minister van binnenlandsche zaken het woord, om een dronk in te stellen op de commissie van toezicht en tevens op den geneesheer-directeur en de overige aan het gesticht verbonden geneeskundigen. Wat hem, naast de doelmatige en uitstekende inrichting van het gesticht, het meest getroflen had, was het feit, dat aan dezen disch te znmen aangezeten waren de vertegen woordigers van de verschillende factoren, zonder wier samenwerking eene goede verpleging dier ongelukkige wezens, die het grootste voorrecht, dat den mensch toe komt, derven, onmogelijk is. Hy vond hier wederzijdsche waardeering van de commissie van beheer en van de geneeskundigen, die tot schade der goede zaak elders soms ontbreekt. Hij trof hier ook aan waardeering van hetgeen door het staatstoezicht ten bate van die verpleging gedaan werd; zonder dat staatstoezicht toch, zou de verpleging der krankzinnigen nooit de vorderingen gemaakt hebbeD, als in de laatste jaren in ons land het geval was geweest. Met vertrouwen beval hij het gesticht bij voortduring aan de goede zorgen van de commissie en van de bee ren geneeskundigen aan. -^e generaal-majoor, inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmachtheeft bepaalddat indien personen, die in de overzeesche bezittingen wegens beri beridyssenterie of andere sleepende ziekten voor den dienst ongeschikt zijn verklaard, hun verlangen te kennen geven zich op nieuw voor den dienst in de koloniën te verbinden door de officieren van gezondheid omtrent de geschiktheid van zulke lijders geene beslissende uit spraak zal mogen worden gedaan voordat zij een jaar, te rekenen van hunne aankomst in Europa, hier te lande of in een gematigd klimaat hebben doorgebracht. Bij kon. besluit van den 28 Juli is voor de behoor lijke inrichting van het lager onderwijs boven de gewone vergoeding van 30 pet. aan Urk eene subsidie ver leend van f 840 en aan Smallingerland van f 5800. Honderd drie en vijftig onder-officieren bij de neder.andsche zeemacht hebben aan den minister van marine gevraagd verhooging van soldij, na een bepaald aantal jaren in dezelfde hoedanigheid gediend te hebben, vergoeding van huishuur aan alle of een bepaald aantal gehuwden en vrijen overtocht voor hun huisgezin en inboedel, bij verplaatsing in het belang van den dienst. Zij wijzen er op dat de regeling hunner belooning voornamelijk die van de gehuwden, niet overeenstemt met die der onder-officieren van den marine-torpedo- dienst, van het korps marriniers en van het leger. De onder-officieren toch van den marine-torpedo-dienst genieten eene verhooging van soldij voor het bekleeden van hun rang langer dan 2 en 4 jaar, ten bedrage van f 4 en 10 per maand overeenkomstig hunne hoe danigheid en boven hun vast traktement nog eene premie van 25 a 30 per jaar in den vorm van hand- en aanbrenggeld. Die van het korps mariniers genieten, onafhankelijk van hunnen diensttijd of van hun gedrag, bij inscheping eene soldij, gelijk aan die van een onder-officier in het vaste korps dek- en onderofficieren, en aan den wal zijnde f 4 per maand voor kleeding- en reparatiegelden, benevens een zeker aantal der gehuwden vrije woning. Die van het leger eindelijk genieten bij een öjarigen diensttjjd als onder-officier eene toelage van f 0.30 per dag een gedeelte der gehuwden vrije woning en bij overplaatsingvrijen overtocht van hun huisgezin en inboedel. Te Helmond is door den stoomtram eene dame overredeD die op het balkon had plaats genomen en er afsproDg om haar hondje te grijpen. Zij struikelde; vier wagens gingen haar over het lichaam, zoodat zij terstond dood was. Na het mislukken der 3| pet. geldleening zal de gemeente Loon op Zand thans eene 4 pet. leening uitschrijven. De officieren der dienstdoende schutterij te Amers foort zijn teruggekomen op hun verzoek om eervol ont slag naar aanleiding van het volgende schrijven des burgemeesters aan den maj oor-kom mandant „Hoog Edel Gestr. Heer 1 Kennis genomen hebbende van de aanvrage om eervol ontslag van awe onder hebbende officieren kan ik niet anders dan myn leed wezen betuigendat de oorzaak daarvan te zoeken is in het door mij te uwen huize gesprokene, ter gelegen heid van eene ovatie u gebracht. Gaarne wil ik op de verklaring van heeren officieren aannemen, dat in eene geheel onvoorbereide rede door mij zou zjjn gezegddat een groot gedeelte der officieren niet be rekend was voor hun taak; doch moet er aan toevoegen, dat ik voor mij zeiven niet daarvan bewust benaan gezien het niet bij mij is opgekomen iets dergelyks te willen zeggen. „Ik gevoel dat die woordenin strijd met de bedoe ling een beleedigend karakter hadden voor heeren officieren in het algemeen, en neem gaarne die woorden terugmet de verklaringdat ik nooit anders dan met den hoogsten lof over de toewijding van heeren officieren der d.d. schutterij in het algemeen en der Amersfoort- sche schutterij in het bijzonder sprak en mijne woorden das anders zijn uitgesproken dan in mijne bedoeling heeft gelegen. Mocht deze verklaring er toe leiden dat

Alkmaarsche Courant | 1888 | | pagina 2